'We hebben elkaar veel beter leren begrijpen' r(jyVa/7cto... I De Stem Co) goed op dreef De Honda Showboat komt eraan! Johnny over zijn samenwerking met Rijk Concert in Leidse Stadsgehoorzaal TV morgen) 12 APRIL 1972 RADIO - TV - KUNST M AMSTERDAM De boekenkast g\ ran Johnny Kraaykamp: „Doe I [jet zelf Omnibus", „Het Rosse J| /even". „Fanny HiU",„Ik kan tui- lieren" en „De roerige wereld ran Pistolen Paul". Als Johnny daar is met bellen, zegt hij mon- V",Jer: »Effe mlJn levertraanpillen emen, anders vergeet ik die", hij eenmaal terug is begint hij :ewekt zijn wenkbrauwen te epi- meteen vertellend: „Van ons reeën speelt Rijk de man met het ;e geduld van de verstandige terwijl ik naïef van nature Overigens, Rijk en Ik zijn weer Ie vrienden. Dit voor alle men- die denken dat het niet zo is. je hebben elkaar in de loop der in veel beter leren begrijpen, doordat we ouder worden. De ;komingen, die Rijk vroeger ir- mij vond, neemt hij nu meer met een klontje zout. Ik !b mezelf ook veranderd, begrijp Vroeger gebeurde het dat ik nog il eens niet kwam op een generale •title. Dan zat ik te vissen op de :eveense plassen. Rijk weet nu hij aan me heeft." Waarom zou men denken dat u •oede vrienden bent? we in het verleden veel ru ft hebben gehad. We zijn nóg alle- erg emotioneel, hoewel ik grote- beheersing heb dan Rijk. Als je jyjJiotioneel bent, zou Je met Rijk el ruzie hebben. Rijk kan opmer- teld ïgen maken, waarbij ik denk: ou schiet ik los. Maar dan hou ik jn mond en ga effe weg. Als ik n even later terug kom, zijn we inis t allebei vergeten. Hij maakt dan woon een paar irritante qpmer- n igen en dan is hij keihard en 'vev s. Dat is nu eenmaal zijn karak en dat zijn de spanningen voor opnamen. Vroeger haakte ik ar op in en dan botsen die twee len op elkaar. Ik heb nu geen zin er om me kwaad te maken, want t Rijk heeft gezegd is waar: Als me nu zou laten gaan en we iden nu ruzie krijgen, dan geloof dat het definitief zou zijn. We allebei ouder geworden en ri- •t ireuzer. We weten nu heel goed t we aan elkaar hebben. Aan de ldere kant kan Rijk veel gevoeli- zijn dan menig ander mens. it ik echter het meest in Rijk ponder, is zijn sublieme gave het achelijke van een situatie te la- zien. Als hij tenminste nuchter naar welk mens is leuk, wan- eindjer hij een goeie borrel opheeft. iets TRAMMELANT hemel heeft gewild dat ik ko- >ndef®k werd. Maar vroeger was jk m er een sentimentele rakker. Ik klim b een beetje gecompliceerder en ervn I het leven wat zwaarder in dan Lang daarna heb ik een oon- ict aanvaard bij onze goede end en revueproducer Sleeswijk de Snip en Snap revue, heb daar een maand of negen hfcpeeld en Rijk heeft het Jaar vol- ind geen techniek, dat is een vorm van hysterie. Elke goeie artiest la eigen lijk een hystericus. Het talent kan niemand Je geven. Er is niemand die op straat loopt en zegt: Kom hij eens hier. Hier heb Je van mij een pakkle. Eet dat maar op. dan heb je talent. Dat haal Je niet uit dope, of welke troep dan ook. Dat maak Je Jezelf op dat moment wel wijs. maar ten onrechte. Ik heb het ook gedaan. Ik heb gedacht: Ik moet toch eens weten wat dat is. Vele mensen zul len het dom vinden, maar ik heb ook wel eens dope gebruikt. Ik heb wel eens marihuana gerookt, ik heb wel eens hasjiesj gerookt en ik heb wel eens opium geslikt. In de koffie moest Je dat doen. Veel mensen zullen daar verwonderd van opkij ken, maar ik wilde wel eens weten waar die Jeugd zich druk over maakt. Marihuana vond ik zo vies, dat ik er verschrikkelijke hoest buien van kreeg. Ik heb het een paar keer geprobeerd, maar ik vond het gewoon een afgang. Ik was me zelf niet meer. Ik werd lacherig en giechelig. Wel precies zoals het moet, maar het hoorde niet bij mijn karakter. Als ik gewoon over de dingen na kan denken, ben ik gelukkiger. Kan ik ook erg lachen. Ik kan enorm giechelen over be paalde dingen, maar ik lachte nu over dingen, waarover ik normaal En bij alcohol? „Dat is heel vervelend, want daarbij is de kater groter. De overgang tus sen het half dronken zijn en het dronken worden is daarbij zo ver pletterend. Het ligt aan Je karakter. Als jij van nature een erg vrolijke en gezellige ongecompliceerde Jon gen bent, dan geloof ik niet dat Je het nodig hebt. Het is misschien een heel conventionele opvatting, die ik nu uitspreek, maar als ik op het water in mün boot zit, ben ik ook high. Ik ben normaal ook ver baasd over alle dingen, die ik mee maak. Als Je op de Juiste manier Yoga doet, verruimt Je geest net zo. „Ik drink overigens zelden, al klinkt dat misschien gek m de oren. In elk stuk wat ze over mij sohrijven lullen ze wel over drank maar dat is waan zin. Dat is echt een periode ge weest, dat ik bijzonder moeilijk in het leven stond. Ik had niet de kracht mijn problemen op te lossen. Ik verhorg me als een struis vogel in het zand en het is natuurlijk makkelijk om iemand daar op aan te vallen en hem ten eeuwigen dage te veroordelen, dat hij verkeerd is geweest. Zij mogen van mij zeggen dat ik de grootste dronkaard van Amsterdam ben. Ik weet dat het niet zo is". gemaakt. Ik ben daar uitgestapt, omdat ik toch niet helemaal op mijn gemak was. Het is toch ont zettend moeilijk om te spelen, waar andere komieken nou eenmaal de eerste rol vervullen. Er was veel trammelant in de pers over. Het ls nou allemaal achter de rug. Daar kwam nog privé-narigheid van thuis bij. Een scheiding en kinde ren. waar ik erg aan hing. Ik was er erg van ondersteboven, dat dat zo moest gaan. Daarna heb ik nog Oliver gespeeld. Toen enden ze in Nederland: „Nou, ja. hij kan ook nog wel wat anders. Ik werd ook door de grote, belangTijke toneelcri tici Johnny en Rijk zijn nu natio nale helden? „Ben je gek. Wij zijn geen nationa le helden. Piet Keizer is een natio nale held en Willem van Hanegem en Ard Schenk en indertijd Sjoukje Dijkstra en Michiel de Ruyter, maar dat is een beetje lang gele den, daarom noemen ze hem wei nig. Ik heb wel mijn zoon naar hem genoemd. Ik vind dat dat een ge weldige kerel is geweest Het was een knok jas, maar wel een echte Hollander. Eentje die de golven op zij durfde te duwen. Ik ben ook gek op het water. Watersporters zijn ook de mensen, waar ik het best mee kan opschieten. Daar maak ik een gezellig babbeltje mee. Dat deed ik vroeger niet. Toen had ik geen stof tot gesprek. Ik heb een periode gehad, waarin ik me voor iedereen afsloot". JOHNNY KRAAYKAMP geen dronkaard FORMULE Aan welke formule hebben Johnny en Rijk hun succes te danken? „Kraaykamp komt in een moeilijke situatie. De Gooyer probeert hem daar met al zijn slimheid en met het geduld van de verstandige mens uit te redden. Dat lukt hem bijna nooit. Altijd blijkt dat zijn verstandige oplossing iets minder waar is dan de simpele oplossing die Kraaykamp tenslotte zelf ver zint. Al is die nog zo ridicuul. Dat is onze hele formule. Het eeuwige geduld van De Gooyer en het eeu wige geloof dat hij het met zo'n mislukking als ik tot een goed ein de brengt. Ik zal ook altijd naïef blijven, want ik ben naïef van na ture. Ondanks dat ik een slimme Amsterdammer ben. Vroeger had Je ook narren. Daar stonden dan hele slimme tafelzitters tegenover, een soort Carmiggelts, maar dan heel snel. De mens zal eeuwig een ko misch figuur blijven, in al zijn wreedheid en banaliteit. Hij blijft zijn hoofd stoten tegen een te uitgang, zolang hij leeft. Een kari katuur van hetgeen hij probeert te zijn en niet helemaal kan worden. Als ik in een sketch met Rijk moet spelen dat ik kwaad ben, dan maak ik me ook kwaad. (Hij kijkt driftig om zich heen). Dan bén ik op dat moment de verliezende partij en dan ben ik ook echt giftig (stot tert) Ikkk bben dddduivels kwaad, omdat het niet eerlijk gaat. Dat is ADVERTENTIE Welkom aan boord van 14.00 tot 22.00uur. 13 april - Alphes» a/ö Rijn, t.o. Avifauna. p. Honda SHOTboat tornt Bdfr Wjtófc, d„wt trowneraenffloMen. R an da beloof, een grootse sho» te «orden- Elk model is amweag. Een ^,1 ^de»lawaaiK°mgee" 9"f ®**oI-I«.HondaMoto^ »-«hartelijk» ^01804-16300- Penstraat 5. Ridderkerk. LEIDEN De Stem des Volks, Vox Laeta, het Toonkunstkoor en het Rotterdamse Symphonia con certeerden gisteravond in de Leidse Stadsgehoorzaal onder di rectie van Henk Briër. De Stem en Toonkunst openden het rijke programma met de mis ii C K.257 van Mozart, de zgn. Credo- Messe. Het gaat hier om een missa brevis, waarin de zangsolisten be trekkelijk weinig aan bod komen, en dan nog alleen als kwartet. Onderlin ge balans is dus zeer belangrijk, maar deze was helaas niet te vin den bij. Leny Stevens-Ridderhof, Martha van de Kerkhoff, Henk Meyer en Henk van den Brink. Wat betreft volume vermochten de so praan en bas meer dan de alt en tenor, en zij staken dit niet onder stoelen of banken. De Stern-leden reageerden bij zonder goed op de duidelijke direc tie van Henk Briër, en kwamen tot meestal goede, soms zeer fraaie pres taties. Ook het Toonkunstorkest kweet zich op adekwate wijze van zijn taak en speelde punctueel en pittig. Dit was ook het geval bij de b (S) Podium voor de vrouw. 9.10 (S): klassieke muziek (gr). 10.00 Zondagslied bij de school radio. 10.04 Schoolradio. 10.30 Nieuws. 10.33 (S) Voor de zieken. 11.05 Gees telijke liederen. 11.30 Hier en Nu. 11.32 (S) Populaire klassieke muziek. 11.55 Mededelingen. 12.00: gevarieerd programma. (12.00-12.26 Reportage van het Koninklijk Bezoek aan Enge land: 12.26 Mededelingen t.b.v. land en tuinbouw; 12.30 Nieuws; 12.41- 12.50 Hier en Nu; 13.00-13.04 De tafel van drie). 13.30: volksmuziek. 13.45 Voordracht van gedichten rond het thema Ziek zijn. 14.05 Schoolradio. 14.25 (S): klassieke en moderne mu ziek. 15.00 Gereformeerde middag- dienst. 15.30 Nieuws. 15.33 Kinderkoor met instrumentale begeleiding. 16.00 (S): programma voor de Jeugd. 17.00 (S) Popmuziek. 17.30 Nieuws. 17.32 Hier en Nu. 18.00 (S) Licht ble. 18.24 Op de man af. praatje. 18.30 Nieuws. 18.41 Wereldpanorama. 18.50 (S) Muziek van Het Leger des Heils. 19.05 (S): seml-klassieke en klassieke muziek. 19.35 (S): Koorzang en Accordeon-orkest. 20.05 Informatie over toerisme en recreatie. 20.30 (8) gevarieerd progr. 22.20 Avondover- De Deense componist, tekst- verdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Den u.,Haag vandaag. 22.50 De Bijbel op schrijvergitarist en zanger Mi- school, Ja maar hoe?, gesprek. chael Elo presenteerde gisteren t2n° mn in Abcoude zijn eerste lp. Hij NleuWB- treedt vanavond op in het tv- programma 'Eddy ready go?. avro: 7.00 NieuwB. 7.11 ochtend- leiding van Haydns orgelconcert in C, hoewel een beetje meer durf op het gebied van dynamiek het orkest geen kwaad zou doen. Solist was Jan van der Meer, die het Stadsorgel in goede staat aantrof, en die zich, dan ook met kennelijk plezier en gro te virtuositeit over dit werk ontferm de. Erg aardig was de Cantate Cam- panae van Wim Franken, waarvan drie delen werden uitgevoerd Het lijkt me geen oompositie om dagelijks te horen, maar het ligt goed in het gehoor en is plezierig om te zingen. Vov Laeta en De Stem werden be geleid door Symphonia, welke samen werking later opnieuw tot stand kwam in Finlandia van Sibelius, de koorversie van dit stuk is eigenlijk overtuigender dan de orkestrale die we meestal horen, maar misschien is deze mening beïnvloed door de uit stekende uitvoering. De koren bleken in elkaar op te zijn gegaan, van het orkest was vooral de kopersectie zeer sterk. Symphonia solieerde ln Bar- tóks Hongaarse Schetsen; ook hier goed werk van de strijkers (maar voortaan iets meer dynamiek!), de houtblazers echter brachten ten ge volge van slecht stemmen niets dan wanklanken voort. Desondanks een avond, die de moeite waard was. R. G. HARMS NEDERLAND I 10.45 Schooltelevisie (NOS/NOT) 6.00 Kinderprogramma (NCRV) 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS 7.05 Van gewest tot gewest (NOS) 7.50 Tips van het Nationaal Bureau voor Toerisme (NOS) 8.00 Journaal (NOS) 8.20 Uitzending van de Anti-Revolutionaire Partij- 8.30 Staatsloterij 8.35 Uitzending Stichting Socutera 8.40 Nightmare (Nachtmerrie) (NOS) 9.30 Wereldkampioenschappen IJshockey CSSR—USSR (NOS) 10.30 Graag gedaan, gesprekken (NOS) 11.00 Journaal (NOS) 11.05 Den Haag vandaag (NOS) NEDERLAND II 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS 7,05 Eddy Ready Go: Mcht platen programma voor de jeugd (NCRV) 8.00 Journaal (NOS) 8,21 Clavigo, TV-spel naar het toneelstuk van Goethe, deel 2 (NCRV) 9.40 Alles goed thuis Informatie over het hoe en het waarom van ondergroepen (NCRV) 10.10 Spelenderwijs: kinderen musiceren in huiselijke kring (NCRV) 10.15 Kenmerk: de wekelijkse informatierubriek over kerk en samenleving (IKOR/CVK/RKK) 10.40 Gesprekken (HIRO) 11.00 Journaal (NOS) 11.05 Filosofie les 5, herh. (TELEAC) ...e/7 gisti Omdat de VARA ons dinsdag verwende met een kwartier sa menvatting van AJax - Volen- dam, wil ik daar nog wel een schepje bovenop doen door, oordelend vanaf mijn beeld scherm, u de nadere informatie te verschaffen dat in de twee de helft Arie Haan vervangen werd door Arnold Mühren (omdat Haan vanavond ook nog met 't Nederlands militair elftal moet spelen tegen SC Cambuur) en Piet Keizer door Gerrie Kleton. Die informatie werd ons niet verstrekt door Wim Hoogendoorn, omdat we weer fragmenten kregen met het gelijktijdige commentaar, zonder dat de fouten van dit systeem (te weten Informatie die Je mist doordat vijf kwar tier wordt weggeknipt) werden opgevangen door een korte on dertitel („Keizer vervangen door Kleton"). zoals ook met een titel wordt aangegeven dat we inmiddels naar de tweede helft zitten te kijken. U kunt zich nu misschien af vragen waar ik mij zo druk over maak, terwijl er toch be langrijker zaken op het scherm kw&men. Goethe bijvoorbeeld. De Ombudsman met de gam mele kinderbescherming. Hier en Nu met de Enka. Om nog maar te zwijgen van het ko ninklijk bezoek aan Engeland, dat toch sterk de indruk maakte alsof door een vernuf tig systeem die oude schoolpla ten over lang vervlogen ge schiedenisfeiten weer tot leven waren gewekt. Allemaal belangrijke zaken, ik geef het toe, maar ik word af en toe een beetje humeurig als ik zie hoe week in week uit, Jaar in Jaar uit, dezelfde fou ten worden gemaakt, terwijl zij zo gemakkelijk te vermijden zouden zijn. Zo zie Je wel meer dezelfde fouten iedere keer opnieuw te rugkomen, met de regelmaat van eb en vloed, zonsopgang en zonsondergang. Bij Hier en Nu mocht professor Van Zu- them zich teweer stellen tegen liefst zes mensen (mannen na tuurlijk, de vakbonden kennen geen vrouwen, de fabrieken kennen geen werkneemsters, de ondernemingsraden kennen ook geen vrouwen, ze gaan er hoogstens mee naar bed), die kwaad op hem waren omdat hij ae bedreigde arbeiders van de Enka had toegevoegd: .Lek ker. Eigen schuld". Geen spoor van dankbaarheid van de vakbewegers en Enka- werknemers dat professor Van Zuthem via zo'n in het oog springende uitspraak de aan dacht had gevestigd op het te kort aan Inzicht waarmee de vakbeweging in 1969 bij herzie ning van de wet, de onderne mer te makkelijk zijn zelfstan digheid had laten behouden. Integendeel, hij had dat op dit moment, onder deze omstan digheden. nooit mogen zeggen. Van Zuthem wees erop dat hij ook toen al gewaarschuwd had en dat de vakbeweging nu het boontje was dat om zijn loon tje kwam - en ernaast greep. Waarom, vroeg ik me af, moest Van Zuthem geconfronteerd worden met zes man? Twee van de vakbeweging, twee van de ondernemingsraad, twee van de nog wat? Hoe voller hoe gezelliger, dat is een typische NCR V-spreuk, dat wel, maar het kwam er wel op neer dat die zes opponenten zich tot een of twee zinnen moesten beper ken. Van 'tzelfde laken een pak bij de ombudsman. Daar was ten minste veertig minuten voor uitgetrokken, dat scheelde, maar ook hier waren er weer teveel deskundigen die allemaal een partje van iets vertegen woordigden, terwijl er heus wel deskundigen te vinden zijn die ook genoeg of vrijwel alles af weten van een aantal van die andere partjes. Iedere verantwoorde vereenvou diging zou moeten worden aan gegrepen. Begin met negen deskundigen, bepraat de onder werpen, laat een scout uitkie zen wie van die deskundigen het beste „overkomt" op het scherm, selecteer die twee of drie mensen en begin daarna pas met de uitzending. Televi sie kijken is niet zo eenvoudig als men vaak in Hilversum denkt. En televisie maken nog veel minder. NICO SCHEEPMAKER NCRV. NCRV: 7.00 Nleuw6. 7.02 Het levende woord. 7.08 (S): klassieke muziek (gr). 7.30 Nieuws. 741 Hier en Nu. 7.56 (S): klassieke muziek (gr). 8.10 (gr). 3.30 gymnastiek. 7.20 (S) Dag met. een plaatje. 8.00 Nieuws. 8.11 Radio-Jour naal. 8.20 Dag met een plaatje vervolg. (8.308.33 De Groen teman) 8.50 Morgenwijding 9.00 Top pers van toen (gr) 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor do kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr). (11.00-11.02 Nieuws). 11.30 program ma voor de vrouw. (11.55 Beursbe richten). 12.30 Zelfstandig zijn en blijven, praatje. 12.35 Sportreveu. 13.00 Nieuws 13.11 Radiojournaal. 13.30 (S): klassieke kamermuziek (opn). 14.00 gevarieerd programma. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Nieuws. 16.03: kunstprogramma. 17.00: een beweeglijk programma voor beweeglij ke mensen. 17.55 Mededelingen; 18.00 Nieuws: 18.11 Radiojournaal kest. 19.25 De gesproken brief, IKOR: 19.30 vragen rondom schrift en sa menleving. AVRO: 20.00 Nieuws. 20.05 (S): klassieke muziek. 21.38 (S) mu ziek van deze tijd. 22 00 (S) Licht ensemble met zang-soliste. 22.30: in- Parachutisten omgekomen Tij dens manoeuvres op Fuerteventnra, een eiland op 60 km van Las Palmas (Canarische eilanden) zijn tenmin ste veertien parachutisten om het leven gekomen en werd een aantal ernstig gewond. Meer dan honderd Spaanse parachutisten werden na de sprong uit hun vliegtuigen door een plotselingen windstoot gegrepen en tegen de grond geworpen met bo venstaand gevolg. formatlef programma uit Parijs. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 23.10 Ra diojournaal. 23.20 (S) serie uitzen dingen over elektronische muziek. 23.55-24.00 Nieuws. TROS; 7 00 Nieuws. 7 02 De Hugo van Gelderen Show. (8.00 Nieuws). 9.00 Nieuws. 9.03 Take Nine. 10.00 Nieuws. 10.03 Robbie Dale on Radio. E.O.: 11.00 Nieuws. 11.03 verzoekpla- tenprogramma voor de zieken. KROi 12.00 Nieuws. 12.03 pauzeprogramma. (13 00 Nieuws; 13.03 Raden maar Nederland 1 NOS/NOT: 10.4611.35 en 14.00— 14.50 Schooltelevisie. NOS: 18.45 (k) De Fabeltjeskrant. NOS: 18.55 (k) Journ. TROS: 19.05 (K) Callmero, tekenfilm. 19.10 (K) Op losse groeven: licht platenprgramma met de Neder landse Top 5. NOS; 20.00 (K) Journ. TROS: 20.21 (K) Dubbel en dwars, spelprogramma. 21.00 (K) De mens en de zee; 7. Tocht door Yucatan, natuur film. 21.10 (K) Misdaden uit harts tocht. TV-fllm. 22.00 (K) Tros Sport. IKOR/CVK: 22.35 Oordeel, vooroor deel. .veroordelen?: TV-serle over et nische minderheden ln Nederland. NOS: 23.05—23.10 (K) Journ. Nederland ii <K) richten uit de samenleving. 20.35 Put ting pants on Philip, film met Laurel en Hardy. 20.50 Namens, .enkele ak- tleve Gronlngere. documentaire flltn. 21.20. De zenuwen gierden door mijn lij. Frankenstein, horrorfilm. NOS 22.20 (K) Ter visie: parlementair en Solltlek weekoverzicht. 22 4522.50 (k ourn.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5