Kleinere gemeenten moeten taken durven gaan afstaan Zeer veel belangstelling voor Laura Valkenburgs burgemeester N. van t Wout over de toekomstige Gewestvorming POST MAG NIET MEER FJETSEN WOENSDAG 12 APRIL 1 Tuinbouwschool verandert' voor te vinden Deze woorden tekenden wij op tijdens een gesprek met Valkenburgs burgemeester N. van 't Wout (52 en op 16 mei drie jaar eerste burger van deze kleine, 2584 zielen tellende landelijke gemeente tussen Leiden en Katwijk). Burgemeester Van 't Wout blijkt zich bijzonder te verdiepen in de ge- westelijke samenwerking. Niet, dat hij al te juichend spreekt over wat er tot nu toe uit dat overleg in het Studiegewest Leiden is gekomen. De deelnota's noemt hij in bepaalde op zichten goed uitgangsmateriaal, doch hij is er zich terdege var bewust, dat heel veel gegevens uit deze lijvige rapporten "verleden tijd" zijn en reeds lang achterhaald. Toch meent hij, dat op 'e ingeslagen weg moet worden voortgegaan om zodoende tot een optimale samenwerking In het gewest te kunnen komen. Klei ne gemeenten Zegt Valkenburgs eerste burger: "Kleinere gemeenten kunnen nu eenmaal niet alleen allerlei noodza kelijke en vaak kostbare voorzienin gen treffen. Dat is een onhaalbare zaak. Neem bijvoorbeeld onderwijs en cultuur. Het is toch onmogelijk om hier bijvoorbeeld een mavo of een technische school te stichten en we kunnen in Valkenburg toch ook geen schouwburg of muziekschool van enige importantie gaan bou wen. Voorts kunnen we onmogelijk gaan denken aan huisvesting en verpleging voor langdurige zieken en bejaarden. Dat zijn allemaal van die dingen, die we met één of meer gemeenten moeten realisrren". Burgemeester N. van 't Wout van Valkenburg, die meent, dat er aan intergemeentelijke samen werking niet te ontkomen valt. I Hij acht die samenwerking in het behoud van de zelfstandigheid van de kleinere gemeenten. Door Cees Combee Foto Holvast werking tussen de kruisverenigin gen, de artsen en op onderwijsge bied, met Rijnsburg werkt men thans aan een regeling over de aan leg van een overdekt instructiebid dat gebouwd zal worden aan da overzijde van de Oude Rijn en ook met Leiden heeft men talrijke pret tige contacten. Als pluspunt van al die samen werking ziet burgemeester Van 'i. Wout voorts het mogelijke behoud van de zelfstandigheid van kleine gemeenten, want het leven gaat er uit als zij bij een andere gemeen te worden ondergebracht. Een be wijs daarvoor levert Zwammerdam, dat jaren geleden bij Alphen aan den Rijn werd gevoegd en dat nu door gebrek aan woongelegen heid door de Jeugdige bevolking wordt verlaten. Doordat het gemeen tebestuur niet dicht genoeg meer bij de bevolking staat, is er geen initiatief meer in zo'n "geadopteer de" plaats. In groter verband Uren kan men met burgemeester Van 't Wout over die intergemeen telijke samenwerking spieken. Geen wonder, want er wordt op dat ge bied door Valkenburg al het een en ander gedaan. Bijvoorbeeld mei Katwijk is er een prettige samen- Valkenburgs eerste burger is er van overtuigd, dat men als gemeen tebesturen van kleinere gemeenten een deel van de taken uit handen moet durven teven om in groter verband iets goeds te bereiken. Na drukkelijk stelt hij: "Op het admi- nistratief-technische vlak moeten we durven gaan samenwerken. Er menwerking met een aantal kust en bollenstreekgemeenten. Heel wat overleg moest er aan voorafgaan voor men tot een sluitende overeen komst kon komen. Dat is nu met de V.A.M. gerealiseerd en men ver wacht, dat binnen niet al te lange tijd het huisafval naar deze plaats kan worden afgevoerd. Van harte hoopt men in Valken burg, dat ook het Gewest Leiden eens van de grond zal komen en dat men dan tot voorzieningen over de gemeentegrenzen heen zal kunnen komen, die in het belang van alle gewest-gemeenten zijn. Dus bepaald niet alleen voor Leiden! zijn van die zaken, die gerekend moeten worden tot het specialisten werk. Neem bijvoorbeeld het geval, dat je je als kleine gemeente zou moeten gaan verdiepen i de vreem delingenpolitiek en administra tie. Dat is onmogelijk. Zoiets moet Je gewoon samen gaan doen met Leiden, die daarvoor allerlei specia listen in dienst heeft. In een kleine gemeente kan men zich nooit met specialisering bezig houden. De ambtenaren moeten toch al op al lerlei terreinen in de gemeentewet geving thuis zijn. Het zijn echte duizendpoten Er wordt hier in Val kenburg door hen verschrikkelijk goed en hard gewerkt. Bovendien met liefde". Lachend kijkt, burgemeester Van 't Wout naar een boekje dat voor hem op het bureau ligt in zijn ge zellig ingerichte werkkamer Op de rug van de band lezen we "Lucht- vAartwet". Wanneer we vragen waarom hij zo lacht komt het er uit: 'k Had nooit van mijn le ven gedacht, dat ik ooit nog eens met die Luchtvaartwet te maken zou krijgen. Dat blijkt nu wel het geval te zijn nu we bezig zijn met de voorbereiding van het plan 't Boonrak". Het ging over de hoogte van de bebouwing in dit toekomsti ge woongebied dicht tegen de grens van het marinevliegkamp Valken burg. Nou ja en dan ga je Je maar weer verdiepen in deze wet, want het is niet uitgesloten, dat lk er later weer eens mee zal worden ge confronteerd". Veel te doen Er is, zo blijkt tijdens het gesprek met Valkenburgs eerste burger, op het gebied van de intergemeentelij ke samenwerking wel het nodige aan de hand en er ligt nog meer in het verschiet. Zo is de zaak van de vuilverwerking door de V.A.M. met afvoer naar Noordwijkerhout thans rond gekomen. Dat geschiedt in sa- LISSE Het programma van de rijks middelbare voor de bloembollen- en bloementeelt en -handel zal worden zigd en uitgebreid. Namens de commissie van toezicht van der Vlugt Jz. gisteren welke motieven aan deze grondslag hebben gelegen. Hij onderstreeptedat de school altijd goede ondernemers, vertegenwoordigers, heeft afgeleverd, maar dat de noodzaak om de zaak te steeds dwingender werd. De tijd gaat snel, de manier van zakendoen ivijzigt en het is niet alleen bij te blijven maar ook te proberen voor te r.m.t.s. zal met ingang van het nieuwe cursusjaar gaan voor commerciële functies op het gebied van in- en marktonderzoek, verkoopbevorderingmarketing, enz. Voor drijfseconomische studierichting is deze nieuwe groot belang. In de juridische sfeer zoekt de school het vooral opleiding met een privaatrechtelijk karakter, de vaktechnische blijft natuurlijk veel aandacht krijgen. Talenkennis is groot belang, terwijl ook het researchwerk een groot deel cursus uitmaakt. Drs. P. Kooyman, de directeur van de school, vertelde een der uit de praktijk en vertelde welke directe gevolgen de opzet zal hebben voor de leerlingen. In ieder geval zullen zij op de foto, het directe contact met de bloemen zeker niet Amstelveen Peter Post, onge kroonde zesdaagse-keizer op de internationale wielerpistes, zal zijn ongeëvenaarde carrière op ALPHEN AAN DEN RIJN Voor de jubileumrit van de LAURA-fietstocht bestaat bijzonder grote belang stelling. De inschrijving gebeurt dit jaar sneller en in gro tere aantallen dan ooit. Niet alleen uit Nederland bestaat veel interesse om mee te rijden, maar ook uit het buiten land, en dan vooral Engeland, komen veel vragen om in lichtingen. Naast zeven „vaste" inschrijvingen zijn er ook nog eens een man of vijftig die precies willen weten waar het om gaat. Naast de LAURA-rit die overdag wordt verreden, kan men ook in de avonduren terecht. Op de aanplak biljetten zal dat duidelijk zijn aan gegeven met een plakstrook. De adressen waar men voor de voorin schrijving inlichtingen kan inwinnen zijn: Outboard Service, Hooftstraat 119; Foto Lux, Julia nas traat 29: P. Koren, Poussaintstraat 30, H. Dirk zwager, Jac. Catsstraat 18: D. Ver kerk, Pallasstra&t 38 en P. Groen- hart, Anna van Burenlaan 1. Het plein bü gebouw Nabij zal een nieuwe naam krijgen. Het gemeente bestuur is akkoord met de naam Lau- ra-Plein gegaan, een naam die offi cieel zal worden door het 'dopen' op maandag 29 mei, 's avonds om zes uur. Burgemeester Gallas zal er dan op toezien dat de borden, die dc nieuwe naam dragen, aan de bui- tewereld worden bekend gegeven. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van de Stichting Alphense Rijwielzesdaagse gaat men ook een receptie beleggen. Dat zal gebeuren op maandag 3 juli, 's middags van drie tot vijf uur. Deelnemers, belang stellenden en vertegenwoordigers van organisaties zijn in die tyd van harte welkom om het glas te heffen op een voorspoedig voortbestaan van het sportieve evenement dat LAURA heet. Omdat het bestuur later op de dag weer andere verplichtingen heeft, kan de receptie niet tot een later tijdstip uitlopen. Opening Op maandag 3 juli zal de officiële opening plaatsvinden van de 25ste LAURA, zoals gebruikelijk op het Raadhuisplein. Hoewel het program ma voor die dag nog niet tot in alle details is geregeld, kan nu al worden gesteld, dat het een dag zal worden die de moeite waard is om mee te maken. Nu al kan een klein tipje van de sluier worden opgelicht: de mu zikale verzorging berust bij de Am sterdamse Politiekapel. Menig Alphe- naar denkt nu misschien, dat. de plaatselijke korpsen niet goed genoeg meer zijn, maar het bestuur is vooral tot dit besluit gekomen omdat de Al phense korpsen in deze dagen erg zijn gedund door de bouwvakanties. Een ander attractief onderdeel van de openingsplechtigheid is het aan rijden van de vertegenwoordigende fietsen uit de verschillende provin cies. Deze fietsen zullen een provin- cievlag meevoeren en deze, op een nog nadere te bepalen manier, officieel aan de stok hijsen. Binnen liet bestuur heeft men er uitgebreid over gesproken, dat de deelnemers toch ook moeten merken dat er een bijzondere rit wordt ver reden. Daarom gaat men op één van de dagen 'n groot picknick houden in de duinen. Men is er in geslaagd deze maaltijd op een bijzonder geschikt punt in de buurt van Noordwijker hout te organiseren. Door de gulle bijdragen van soep. brood, kaas en melkprodukten, die nu al toegezegd is, wordt een complete lunch geserveerd in een daarvoor op te zetten tent om de deelnemers tegen mogelijk minder gunstige weersomstandigheden te be schermen. Aan lange schraagtafels met stoelen zal men zich de buik rond kunnen eten. Alle dames van de be stuursleden hebben in ieder geval al hun medewerking toegezegd. Het idee van deze maaltijd is van de man die altijd bezig is om voor de gezondheid van de fietsers te zorgen: dokter Van der Steen, die ook dit jaar weer bezig zal zijn met de verzorging van het 'medische front'. Omdat het gebleken is dat vele toe ristische en sportieve manifestaties beschikken over een eigen handdoek die door belangstellenden en deelne mers in ruime mate wordt gekocht, wil het bestuur van de LAURA niet achterblijven Men is er in geslaagd een bijzonder fraai exemplaar te la ten ontwerpen, dat ook nog tegen een betaalbare prijs verkrijgbaar zal zijn. Men hoopt hierdoor, dat velen attent zullen worden gemaakt op de LAURA, dankzij de oranje gekleurde hand doek. Het plein bij het gebouw Nabij herbergt nu nog spelende kinderen. Op 29 mei zal dat heel anders zijn: dan gaat burgemees ter mr. Gallas er officieel de naam Laura-plein aangeven. (Foto Wim Dijkman) medisch advies moeten beëindg. Na een onderzoek maanda het Wilhelmina Gasthuis sterdam werd hem gisten door professor Meijne het kei de resultaat van dit ond«ek meegedeeld: hij zal niet opn®1" weer op de fiets mogen klim8 Post (38)„Ik schrok ervai1 heb dit bericht nog steeds kunnen verwerken". en Dit einde van zijn loopbaan ingeleid in de Zesdaagse van terdam, in januari, waar hjjgpg de tweede avond door een keerde aflossing met zijn p3 Sigi Renz ten val kwam. Ii ziekenhuis werd een beschad het bekken gecoustateer bleek een aanhechting sleutelbeen geforceerd. Burgerlijke Stand van Leiden Geboren: Johannes Nicolaas anus zn. v. W. P. M. SiemerinJ W, C. M. van Berkel; Dejan zn Lazarevic en G. Milic; Adrians cina dr. v. A. M. C. Overdevest e: Nederpelt; Alpaslan zn. v. B. Eli en S. Korkmaz; Marte dr. v. H. german en W. van Duijn; Hesthi v. J. J. Kipping en Y. N. R. D. El1 Leontine Arianne dr. v. D. Tacon L. A. Terpstra: Hubertus Johannf mand zn. v. H. J. Erades en Bllkman, Jcfaannes Jorgen zn Kiel en M, A. Venema: Menco zn. v. C. A. Verduin en M. P. brug. Overleden: J. Meijerg (91) w> W. de Blauw: C. C. Heljblom echtgen. van T. Postma; C. B' sen (83) wed. van C. J. van J. J. Zandbergen (66) man; P. H. ker (81) wed. van J. F. H. Neutd H. Onderwater (86) wed van A. M. BliJJeven (56) echtgen Monsa; A. G. L. van Wijk (70) D. C. Mioch (66) man. Gehuwd: J. C. Mettes en A. A, Wilde; W. A. van Heusden Elenbaas. LEIDERDORP GeborenP' d. v. J. Ober en M. J. v 1 Anton G. z. v. A. G. v. Lingen Lock, Jozef M. M. z v M J. burg en P S. M. Bootsma. J. H. z. v, E. H. Furnëe en Andel, Elsbet J. d v. F J Pieti en H. P. Janse nM.rnojlneC.E.i J. H. J. Manhoudt en A. M. C. hoff, Maike d. v. J. G. M F en H E. M. Latum, Koenraad t Wijland en A. Nus, Rudolf W C. A. M. Borst en L. T. v. d. Overleden: P. v. Gorkum 81 j( gew. met I. Raaphorst. QW. Bo 85 Jr. e.v. C. H. M. de Gier, S perslag 74 jr. geh. gew. m. W. I Ondertrouwd: A. W. M. Ahfl en M. J. de Sterke, D. Hondersl M. M. Jagersma, L v. Egmondj M. v d. Kwaak. H. N. Singelil A, A M. Getrouwd: E. Borren en H. v.f brugge. W. H. Bosman en F. W C. P. Schilperoort en M. J, 1 Bruijckere, J. J Hensing ert I /ALKENBURG „Hoewel het ontwerp van de Gewestwet nogal wat problemen j opwerpt en in politieke kringen bepaald niet enthousiast is ontvangen meen ik toch, dat I we naar een vorm van gewestelijke samenwerking moeten groeien. Daarom acht ikj een Gewest Leiden van uitermate groot belang. We zijn nu in een studiegewest aan j het voelen en tasten hoe we in de nabije toekomst tot de één of andere vorm van samen-1 werking kunnen komen. Er zijn naar mijn mening tal van problemen, die tot over de enge gemeentegrenzen heenreiken. Daar moeten we proberen een gezamenlijke aanpak

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4