uitenlandse contracten ;vaar voor gasvoorraad Injectiespuit in boeken k'nmop! Voor monumentenzorg subsidiekraan dicht? LENNOX NV TYPISTE we boringen noodzakelijk else invaliden lora ONVERWACHTE KLANTEN VAN KONINKLIJKE BIBLIOTHEEK iy elling in LAK-theater ffl )dramatisch T eresa li te weinig drama de™ „KETTINGZAAGMACHINES" B 'APRIL 1973 PAGINA 17 VEI ELDER (ANP) Als wij geen nieuwe gasbronnen js de kans groot dat binnen afzienbare tijd de binnen- Itkraan dichtgeknepen moet worden, om aan de grote I te kunnen blijven voldoen die met het buitenland Iten. jument bepleitte gister- jonkers, hoofd afdeling a g en concessiebeleid Tjj isterie van Économische ioen van proefboringen REL meer en de Waddenzee, lieer Jonkers dacht men dat de Groningse a ard or een lange reeks van oefte in Europa zouden »n, Maar recente studies uitgewezen. „Of i op de kachel zachter laten branden, of nieuwe bronnen aanboren", aldus de heer Jonkers. Hij kreeg hierop kritiek te horen van de Landelijke Vereniging tot Behoud van de Waddenzee. Namens deze vereniging zei de heer T. F. J. Pron ker: „Als de regering voorbarig is geweest met het afsluiten van grote contracten met het buitenland, dan zal zij zelf voor een oplossing moeten zorgen. Dan moeten de contrac- 171 NOORDWIJK Een dertig Engelse iengen onder auspi- Engelse Rode Kruis een ie Noordzeekust en de Zij komen voorname- n>V en zijn met een naar Zestienhoven bussen van Beuk uit ^PJfreed stonden voor het toeringcars zijn zo in de invalidewagentjes itst kunnen worden, lagelijks met de En- ie zagen de bollenvel- hof, Floriade, Den lam en Rotterdam en jrmorgen een bezoek lenveiling "Flora" in ar viel hen een gast in deel. Lei invaliden, die logeren ijkse hotel "Noordzee", ora" begroet door En- c van de VVV "Kat- |d dat namens zijn or- het bestuur van "Flo- "Katwijk" verzorgt ens het vakantiesei- ten desnoods worden afgekocht want deze fout mag niet ten koste van de Waddenzee gaan. De Waddenzee is een uniek natuurgebied, aldus de heer Pronker, „van essentieel belang voor de vogelstand in Europa" De heer ir. A. H. W. Martens, me dewerker van het staatstoezicht op 't Mijndezen, kreeg het zwaar te verdu ren nadat hij een uiteenzetting had gegeven over de gebruikelijke werk methoden bij de boringen. Dr. D. Eis- ma van het Contact Natuurbescher ming Noord-Holland verweet hem dat er onvoldoende controle is op de na leving van bepaalde voorschriften bij het boren naar aardgas. Dr. J. J. Sijlstra, bioloog van het Ne derlands Instituut voor Onderzoek der Zee. stak eveneens een waarschu wende vinger op. De Waddenzee wordt toch al door lozing van verontreinigd Rijnwater via het IJsselmeer be dreigd, aldus de heer Siilstra. Laten wij nu voorkomen dat er nog meer organisme zal verdwijnen. De Wad denzee moet de mosselenkweek van Zeeland gaan overnemen, verdere vervuiling kan hierin volgens hem ernstige schade aanbrengen. zoen de rondleidingen door 's we relds grootste bolbloemenveiling. De toeringcar werd de aanvoers- hal ingereden, waarna de invaliden in hun wagentjes aan de rond- I leiding konden deelnemen. Ze keken I hun ogen uit. Zoveel bloemen had- I den zij nog nooit bij elkaar gezien Hoewel de veiling wat vroeg was af gelopen kregen de Engelse gasten van het "Flora"-bedrijf toch een f goede indruk, speciaal van het wer ken met de klokken in de veiling- zaal. Bedrijfsleider Kees Noort en zijn j mensen waren bereid de invaliden I de kleinste details van het veiling- 1 wezen uit te leggen en zij lieten 1 daarbij nogmaals de veilingklokken draaien en de computers hun werk doen. In de verdeelhal, waar men vol- 1 op bezig was de gekochte bloemen te jftf| verpakken en verzendklaar te ma ken, viel de Engelsen een ware ver rassing ten deel. Eén van de hande laren bood hen en de helpsters en helpers van het Engelse Rode Kruis ied^r een fraaie bos narcissen aan Ook namens "Flora" werden ze nog onthaald. Het was voor allen 'n on vergetelijke morgen. Een zo immen se bloemenpracht en een zo grooi veilingbedrijf hadden ze nog nooit gezien. j Het vleeswaren- en fcro- kettenbedrijf van de gebroe- j ders Jongmans in Ouden- bosch is gisteren door brand I volledig verwoest. De schade wordt geschat op 2.5 miljoen gulden. De brand is vermoedelijk ontstaan door lasvonken die op het met kunststofplaten I belegde dak terecht kwamen. j Van de veertig man perso- I neel werd niemand gewond. Het sinds kort be- •dams Toneel Is tot lig gelukkig geweest >ire keuze. Een voor- werd gisteravond in Ide LAK-theater gege- de opvoering van Na- 'Teresa' geschikt ge wei het stuk als lijst- nog het beste over- lend is het overigens iuw Ginzburg, die het ipublikaties op het ineel houdt, haar pu- heeft. De dingen, 'esa, de hoofdfiguur in stuk. laat getuigen, nog wel. maar de dra- irking van dit gefan- Irama is te zwak om ig te kunnen boeien, ag Je verwachten dat [enspel, ook al hoeft ds een maximale dosis as te komen, geleverd n tegenspel ontbreekt In Natalia Ginzburgs een noodlottige drie- ig gaat, bijna hele- el woïdt in het door ewerkte stuk te zeer Kitty Courbois. die p/a Ml het type van de door melancholie ge kwelde Italiaanse vrouw aardig weet uit te beelden, maar die in de wanhoop van de in de steek gela ten eenzame echtgenote nauwelijks, en in de goedkoop uitgewerkte "op lossing" van het driehoeksdrama helemaal niet lijkt te kunnen gelo ven. De ongelukkig getrouwde Tere sa neemt om haar eenzaamheid te verdrijven een jong meisje in huis dat van het begin af aan alle ellende van Teresa's minder geslaagde hu welijk aan moet horen. Het dramati sche gegeven wordt door deze elle- lange monologen in het eerste be drijf volkomen ontkracht, terwijl het brokje melodramatisch realisme, dat met de terugkomst van de weggelopen echtgenoot en de ontluikende liefde, tussen hem en het meisje in de vol gende bedrijven flink tot leven had kunnen komen, teveel herhaling van het thematisch gegeven biedt. De rol van het meisje door Els Inge borg Smits wordt voorzover zij daar de kans toe krijgt erg lief gespeeld, die van Wim de Meijer als Teresa's echtgenoot met veel minder overtui ging. "Teresa": een huis-tuin-en- keukenstuk om gauw te vergeten. PIETER C. ROSIER Een injectiespuit is zeker niet iets wat je in een bibliotheek verwacht. Kaartenbakken, boeken en rustige mensen behoren tot het beeld, dat ons bij het woord bibliotheek voor ogen komt. Toch is het apparaatje, dat sterk aan de arts doet denken te vinden in de Koninklijke Bibliotheek aan het Lange Voorhout. Naast potten en bakken vol chemische middelen die in twee kamertjes zijn onderge bracht. Het is het werkterrein van de heer Uding (40), boekrestaurateur van de bibliotheek. Een rustig en gedul dig baasje, die dag in dag uit de kostbaarste maar meest vervallen bezittingen van de KB krijgt te herstellen. En uniek werd. want boekrestaura- teurs zijn in Nederland dun ge zaaid, zoniet zeldzaam. De heer Uding, die praat zoals Je het in een leeszaal verwacht zegt: „Er zijn in ons land wel een aantal lieden te vinden, die een boek in oude stijl weten te binden, maar restaureren komt bijna niet voor. Mij is slechts een klooster in Oos terhout bekend waar vijf nonnen nog voor particulieren restaureren". Ook deze nonnen zouden uiteenge vallen boeken zodanig herstellen. Vakman Uding dat aan het oorspronkelijke weinig wordt afgedaan. Alleen hebben zij niet de beschikking over de appara tuur van de heer Uding. Want al werkt de „boekchirurg" voorname lijk met de handen, voordat hij tot het uiteindelijke werk kan overgaan, moet er met moderne hulpmiddelen nogal wat gebeuren. Laten wij eens een boek volgen, dal bij de her Uding binnen komt. Een bijbeltje uit de vijftiende eeuw, dat een kleine 20000 gulden waard zou zijn. Beslist niet het duurste werkje dat de chirurg onder handen heeft gekregen, want dat is nog altijd een getijdeboek uit dezelfde eeuw. Vol gens dekunsigen met een waarde van tweeëneenhalve ton. Het boek is in een bijzonder verval len staat. Alle bladen zitten 1o6, zijn gescheurd en vol vlekken. Je zou het als leek zo in de prullenbak gooien. De heer Uding giat er ech ter mee naar de kamer waarin de bakken met chemische middelen staan. Met een borstel verwijdert hij het droge vuil en..." En dan gaat bij ontvlekken" zegt hij. Dat ontvlekkne gebeurt in de bakken Gespannen in een raam gaat het papier in een bak en door het in werken van bepaalde chemicaliën komt het er als „schoon" uit. Is de bladzijde eenmaal zover dan worden de afgebrokkelde deeltjes aangevuld met zelfgemaakt papier of perka ment. Het meest langdurige karwei: inbinden kan beginnen. Alles moet met de hand gebeuren en zoveel mogelijk in de oorspronkelijke staat worden hersteld. En er ziin nogal wai „staten". Maar niet ieder ver vallen boek krijgt een behandeling Slechts aan de unie spandeer: de heer Uding zijn tijd. Wat hem zo aantrekt in het werk? „De rust, ik ben een nerveus type. Maar vooral dat je iets maakt waar anderen nog lang plezier van kun nen hebben Er wordt vaak gespro ken over de schilderijen-restauratie, maar het in goede staat terugbren gen van boeken is even belangrijk en vereist een even grote vakken nis". Vakkennis Hoe komt de heer Uding aan die vakkennis en hoe lang doet hij dit werk al? „Twintig laar lang heb ik op de boekbinderij gewerkt. Toen de di rectie vier jaar geleden besloot een eigen restauratie-afdeling te begin nen werd ik er voor uitgekozen. Drie maanen lang heb ik een oplei ding gevolgd aan de nationale bi bliotheek in Wenen". Een opleiding in het buitenland, want in Nederland i-s de boekrestau ratie niet te leren. Zelfs de af deling waar de heer Uding werkt staat in vergelijking met de andere Europese landen nog in de kinder schoenen. ..Dat komt voornamelijk", zegt de heer Uding, „omdat wij hier bijna geen rampen hebben meegemaakt waarbij honderden waardevolle boe ken zijn beschadigd". Maar er komt verandering. De heer Uding vertelt dat meerdere biblio theken in ons land van plan zijn een restauratie-afdeling in het le ven te roepen. Toekomst Er zit dus toekomst in het vak? „Als u bedoelt of er werk genoeg k zeg ik ja. Zelfs voor de eerste hon derden jaren. U moet niet vergeten, dat door de luchtverontreining steeds meer boeken worden aange tast. En dat zijn dan voornamelijk boeken van de laatste honderd jaar. Er wordt immers papier van veel slechte kwaliteit gebruikt. Maar als je restaurateur wilt worden moet je wel enorm veel geduld hebben. Da genlang zit je op dezelfde bladzijde te turen". Met dat geduid maar vooral liefde voor het boek. zoals de heer Uding het uitdrukt, zou je voor een opleiding in aanmerking komen. Een opleiding die de heer Uding eenmaal per week verzorgt voor be- ingstellenden uit de Koninklijke Bibliotheek. Want net zo als het restaureren wordt dat niet gedaan voor particulieren. Wel bestaan er plannen om ln de toekomst een centrale restauratie afdeling in Amsterdam te vestigen. Hier jk>u dan volgens het oude meesterstelsel worden gewerkt. Maar deze plannen zijn nog heel erg vaag. Particulieren die over oude boeken beschikken en deze willen laten herstellen zullen het voorlopig nog bij de nonnen in het klooster te 1 Oosterhout moeten proberen. Eerste openbare commissievergadering lensen die een mop kunnen dat de tranen je over de >pen. televisie zoekt hen want ln serie zomerprogramma's graag aan het woord laten. 3 tot 4 miljoen mensen ook «en lachen. Iets voor u? Of buurman, zuster of oom iwe kt ons al vast aan het lachen maken komt u zich dan op 5 april of zondag 16 april a.s. en 13 urn* aanmelden in de ENZAAL IN HET KUR- SCHEVENINGEN. AAN HET DEYNOOTPLEIN uur kunt u dan een proeve tamheid afleggen waarna wij •rdelen of u geschikt bent w mop op het scherm te ver- Mlle Fr.de L. te L (Franpaise) "Eigenlijk ik spreek al goed Nederlands, mijn vriend me zegt. Om te kunnen betalen mijn studie geef ik bijles Frans. Hoe ik aan mijn leerlingen kom? Eén paar kleine annonces in de krant en je hebt ze. Simple!" Het dagblad is uw eenvoudigste r"""i kontaktadres. k J B.V. Technisch Handelsbureau v.h. v. DUUREN LANGE MARE 74—82 TELEFOON 01710—34787 LEIDEN, POSTBUS 264 AIRCONDITIONING EN HEATING zoekt op korte termijn een Aanmeldingen telefonisch 0252210848. VERKOOPSTER met ervaring. Sollicitatie te richten aan Drogisterij Parfumerie „IN DEN OUDEN GAPER" Luifelbaan 18—20. Wassenaar, tel. 01751—4713 na 18 uur 01751—1537. LEIDEN De eerste openbare commissievergadering is achter de rug Gisteravond vergaderde de com- I plete commissie voor algemeen be- 1 stuurlijke aangelegenheden onder voorzitterschap van burgemeester Vis in het bijzijn van vertegenwoordigers van de Leidse pers. Er waren geen andere belangstellende burgers, j Al eerder werden in deze kolom-1 men voor- en nadelen van dit nieuwe systeem behandeld. Het nieuws-as- pect, dat een raadsvergadering heeft omdat daar de beslissingen worden genomen, hebben deze commissie - I vergaderingen niet. De gesprekken zijn een soort voorpostgevechten, en dan nog gevechten die in een on- gekend rustige en gemoedelijke sfeer schijnen te verlopen, als men op de eersteling van gisteravond af mag gaan. j Aardige kant van de commissie vergaderingen bleek het „kijken in de i werkplaats van de raad". Krijgt men j I tijdens de gewone raadsvergaderingen kant-en-klare voorstellen op tafel, waar hooguit nog wat aan te sleute- len valt, in de commissies wordt het voorbereidende werk gedaan. Een gelukkig toeval wilde, dat de agenda gisteravond een paar aan trekkelijke punten bevatte. Het meest belangrijke onderwerp van discussie vormde de behandeling van de be langrijke nota's in de raadsvergade ringen Nu staan deze nota's dikwijls als „punt nummer zoveel" op de „ge wone" raadsagenda. Burgemeester Vis meldde, dat B en W. er ernstig! over denken om het huidige systeem te wijzigen Voor de belangrijke nota's zal dan een avond gereser- veerd worden. De volgorde wordt, als het allemaal doorgaat, als volgt: eerst een gewone raadsvergadering, j de tweede maandag in de reeks blijft vrij (eventueel lees meestal zal j op die avond het gedeelte van de agenda warden behandeld dat de vo rige week is blijven staan» en de derde maandag is voor de belang rijke nota's. Burgemeester Vis somde alvast een indrukwekkende rij nota's op die binnenkort „onder het mess" zullen moeten, In dit verband ant woordde hij Van Aken, dat de nota van het bureau Voorlichting van het stadhuis gereed was, maar dat deze herzien moest worden, omdat inmid dels bekend is geworden, dat men geen nieuw personeel mag aannemen. Hij doelde hier vermoedelijk op de geheime lijst van punten uit de Leidse begroting, die door de over heid niet zijn goedgekeurd. In de loop van de avond liet Van Aken doorschemeren dat voor de monu mentenzorg de voornaamste subsidie kraan door het rijk is dichtgedraaid.' Muziek-subsidie Al geruime tijd ..sleept" de subsi die-aanvraag van het Leidsch Politie Muziekgezelschap. B. en W. namen het voorstel om subsidie te verlenen indertijd terug, nadat een ander or kest, „Werkmans Wilskracht", in een brief aan het ooilege had gevraagd waarom men het politiemuziekgezel- sch&p wel subsidie zou geven en an dere muziekgezelschappen niet. Burgemeester Vis merkte gister avond op, dat hfj toch redenen zag om het Leidsch Politie Muziekgezel schap een uitzonderingspositie toe te kennen. „Wij zijn eigenlijk de werk gever en hebben te maken met een orkest dat uit onze werknemers is voortgekomen. Daarnaast heeft de politie enkele handicaps. Zi) kan niet zo gemakkelijk als andere gezel schappen aan de weg timmeren, door bijvoorbeeld oud papier op te gaan halen. PvdA-voorman Van Aken zag geen bezwaar tegen het toekennen van subsidie aan het L.P.M.G., maar ver bond daaraan wel de voorwaarde dat dan ook de andere Leidse korpsen 'financiële bijdragen in het vooruit zicht moeten worden gesteld Interessant onderwerp van bespre king vormde ook het contact van Leiden met Oxford en Krefeld. Met Oxford onderhoudt Leiden een nau we band, die echter vooral tussen de burgers en de verenigingen bestaat Met Krefeld bestaat er wél contact op ambtelijk en raadsniveau. maar met deze stad zou men weer graag ook een fat informeler©, „Oxford- aohtige" verhouding zien.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17