froces Berrigan: FBI in zijn hemd ÏRP DOODT GENERAAL EN FIAT-DIRECTEUR Nog meer versterkingen naar Vietnam JENKINS BOOS OM WANKEL MOEDIGHEID VAN WILSON Pijn is te verhelpen. MetTogaLIn daordrukstrïp. -LLUSTRO KON NIET DOOR POUTIE WORDEN ONTZET "~"~TDAG 11 APRIL 1972 tSHlNGTON Op 2 mei de advocaten van pries- ulUp Berrigan en de ove- es van de militante kat- ;e anti -oor logsgroep, die in jburg. Pensylvanüv, te st on den, een nieuwe pro- beginnen om ook de overgebleven aanklacht dagvaarding, "het smok- van brieven uit een fede- gevangenis", teniet te regeringsadvocaten over- jjJi op hun beurt of het zin I om na de vrijspraken van in twee zaken een president adviseur dr. Henry iger te ontvoeren en het ien van verwarm ingstun- 1NG n Washington in hoger i te gaan. proces tegen de "zeven CK ïarrisburg", dat beloofde van de spectaculairste (metingen te worden tus- regering-Nixon en de op- ;en van de gedaagden :me 17 BUITENLAND over de oorlog in Vietnam, ging verleden week als een nacht kaars uit toen de gedaagden besloten zich noch te verweren tegen de verklaringen van ge tuige die van regeringswege wa ren opgeroepen, noch tegen het requisitoir van de officier van Justitie. Dr. Eqbal Ahmad, een Pa kistaanse lector uit Chicago en de enige niet-katholiek van de groep, zei dat zijn medege daagden met vier tegen drie stemmen besloten hadden geen verweer te leveren omdat men het onjuist vond om „de leu gens van de regering" te weer leggen, en om daarmee de kans te lopen dat men in kruisverho ren gedwongen zou worden om nog meer namen te noemen en feiten te verstrekken die door de regering misbruikt zouden kunnen worden. Nadat de jury met tien tegen twee stemmen besloten had dat de gedaagden niet schuldig waren aan de zwaarste punten van de dagvaarding (de ont voering van dr. Kissinger en het opblazen van de tunnels), kon men het ook niet eens wor den of de gevangenis-corres pondentie tussen de 49-jarige priester Phillip Berrigan en de 32-jarige non Elizabeth Mcali- ster "dreigende brieven" waren. De priester en de non werden door de jury tenslotte alleen schuldig bevonden aan het "smokkelen van brieven" een vergrijp waarop overigens nog een maximum staat van res pectievelijk 40 en 30 jaar ge vangenisstraf. De advocaten van de gedaag den streven ernaar ook dit punt van de aanklacht teniet te doen met o.a. het argument dat de regering niet het recht heeft om "selectief" te vervolgen dat wil zeggen, op een gering onderdeel van de dagvaarding, terwilj de betrokkenen op de hoofdzaak al zijn vrijgesproken. De jury bestond uit drie mannen en negen vrouwen, on der wie een neger (een vrouw). Een van de vrouwen was de moeder van vier zoons, die al len principiële dienstweige raars zijn. Toch was zij één van de twee juryleden die de gedaagden op alle punten van de aanklacht veroordeeld wilde zien. Gedurende de twee maan den van het proces logeerden de juryleden in een motel, waar het hen niet was toegestaan artikelen over het proces te le zen, of televisieuitzendingen erover te zien. De beraadsla gingen, nadat de regeringsad vocaten hun pleidooien hadden gehouden, namen over een pe riode van zeven dagen zestig uur in beslag. Het grootste struikelblok voor een unanieme jury-uit spraak (die zich alleen over het schuldig of onschuldig kan uitspreken, terwijl het aan de rechter is de strafmaat vast te stellen), was de rol en de mate van betrouwbaarheid van de regeringsinformant Boyd Douglas. Deze 31-jarige be roepsoplichter raakte in de ge vangenis bevriend met Phillip Berrigan en smokkelde aanvan kelijk zijn brieven aan zuster McAlister de gevangenis uit zonder medeweten van de au toriteiten. Zijn rol als illegale postbode kwam echter aan het licht bij een routineonder zoek van Berrigans cel. Daarna zet te hij zijn koeriersdienst voort met medeweten van de FBI (Binnenlandse Veilig heids dienst) en de gevangenis autoriteiten. De advocaten voor de ge daagden baseerden een deel van hun pleidooi op het feit dat de regering de illegale corres pondentie, waarvoor het mi nisterie van Justitie de gedaag den veroordeeld wil zien, in fei te aanmoedigde en stimuleer de. De advocaten beroepen zich ook op nieuwe wetten die cor respondentie door gevangenen niet langer strafbaar stelt. De 24 brieven van Phillip Berrigan en zuster McAlister die in handen vielen van de FBI waren voor het merendeel lange tirades tegen de oorlog, uitwisselingen van min of meer speelse gedachten en plannen voor demonstraties en acties, en uitingen van persoonlijke affectie. Ook bleek dat de FBI lange tijd geen weg wist met deze correspondentie, tot het moment van de twee fatale brieven van zuster McAlister waarin badinerend over de mo gelijke ontvoering van Kissin ger werd gesproken, en over een al oud plan om de verwar mingstunnels van de rege ringsgebouwen in Washington op te blazen. FBI-directeur Edgar Hoo ver greep deze twee brieven on middellijk aan om alarm te slaan in het congres, dat zich toen toevallig moest beraden over een toewijzing van door Hoover gevraagde extra fond sen. Maar van Hoovers oor spronkelijke, sensationele ont hullingen, waarbij hij tegen al le regels in ook namen noemde, bleef, al voordat het proces was begonnen weinig over. De aan klacht werd tweemaal gewijzigd en daarbij tweemaal afgezwakt. Dr. Eqal Ahmad cn de pries ter Joseph Wenderoth en Neil McLaughlin, hebben inmiddels verleden week hun anti-oor logsactiviteiten hervat met een protestdemonstratie voor een bommen-producerende fabriek in York (Pensylvania). Dr. Ah mad zei bij die gelegenheid: „Ik beloof u dat wanneer deze oorlog voortgaat, en wanneer er door publieke functionarissen geen rekening en verantwoor ding wordt afgelegd, er op nieuw (dienstplicht) papleren vernietigd zullen moeten wor den, dat de oproepingskanto ren voor de dienstplicht weer overhoop gehaald zullen moe ten worden. 'nt ENOS AIRES (Reuter, AP, AFP) De directeur van sta Urgentinië, Oberdan Sallustro, die bijna drie weken gele- ioor marxistische stadsguerrillero's werd ontvoerd, is [eschoten. De ontvoerders kwamen tot hun daad toen de e de „volksgevangenis" omsingelde in de wijk Villa Lu- van de Argentijnse hoofdstad Buenos Aires waar hij werd ihouden. de i >ns een politie-woordvoerder v( le 67-jarige Italiaanse indus- iseu iwee maal in de borst; en één- het hoofd geschoteh voordat erders in een vuurgevecht ge- «id l raakten met een poliitiepa- Twee politiemannen werden van wie één ernstig, en de issafcders ontkwamen voordat ver te gen ter plaatse waren. In één 1 kamers van de „volksgevange- rd het lijk van Sallustro ge- badend in het bloed. Het ;eïdentificeerd door Aurelio internationaal Fiat-directeur 'PU na het vuurgevecht bij het inkwam, nieuws van Sallustro's dood enige uren nadat een vooraan- generaal van het Argentijnse kas doodgeschoten in Rosario, l' lede stad van het land. De aan. de generaal werd in een com- Ilé van het leger toegeschreven se stadsguerrillastrijders Mi- en politie-eenheden zetten P^O '300 kilometer ten noordwes- Buenos Aires) af en presi- ie. filejandro Lanusse vloog om de situatie te overzien. Hard ledode generaal was Juan Car- nchez (49) van het tweede le- ps dat in Rosario is gelegen, last met anti-guerrilla-acties. d vaak hard op tegen de linkse lastryders en de acties van an aal nkse groeperingen. kleine vrachtwagen blokkeerde 1Ki I voor de auto van de generaal. t een andere auto die achter len eed werd met een machinege- a8 het vuur op de generaal ge- rRu Hij werd verscheidene malen juu it in hoofd en mg. egeringsoperaties in het gebied art osario, de tweede stad van Ar- ië, zjjn vooral gericht geweest erli het E.R.P. Deze guerrillagroe- in heeft generaal Sanchez diver - èn verantwoordelijk gesteld voor j l, rteling van gevangen genomen bei testrijders. Generaal Sanchez is h« n maanden geleden tot oom- r j Uit van het tweede legerkorps lid. Hij was één van de zes er leraals van Argentinië en een u11 Ifiguur in het militaire regime, rgentinië sinds 1966 bestuurt. 1.30 is voorstander van strenge on- t41 ikking v n demonstraties en la-activiteiten in Argentinië. la ERP heeft gedreigd met meer iw «en op het leven van rege- o* action a r issen in Buenos Aires. Reeks een verklaring aan de pers ln lui to, waar de generaal werd ge el zeggen de guerrilleros dat de loc van generaal Sanchez de eerste a een reeks "terechtstellingen". )emen zeven personen als hun na toe slachtoffers. Hiertoe beho- K>n e commissaris van politie van to en generaal Sanchez's plaats- S ivt Wan Sallustro werd op 21 ld ontvoerd door het trotzkisti- revolutionaire volksleger (ERP). or «n van de ontvoerders voor Sal ie; vrijlating waren: een miljoen 1te besteden aan leermiddelen soholieren: vrijlating van lerr ill astrijders uit de gevange- ;i: een vrijgeleide voor hen naar Wj Ije, Vrijlating van een zestal ltll todsleiders en het opnieuw te 'ld «tellen van een aantal van de "°ber door Fiat-Concord in Cor- ontslagen werknemers. De Ar gentijnse president Lanusse verbood Fiat op de eisen in te gaan. Het ERP zei dat Sallustro ter dood was veroordeeld wegens economische uitbuiting en onderdrukking van ar beiders. Tweemaal echter verlengde het 't ultimatum en in hun laatste verklaring aan de pers zeiden de re volutionairen dat Sallustro "op een geschikt moment" zou worden ge- executeerd. Gelukkiger Het ERP ontvoerde vorig jaar de Britse consul in Rosario. Stanley Sil vester. Silvester echter was gelukki ger dan de Italiaaise industrieel. Hij werd na een week vrijgelaten toen een vieesconservenfabriek waarvan hij directeur was. voedsel en kleren ter waarde van 200.000 gulden ver deelde in de armenwijken van Ro sario. Maar na de ontvoering van Sallustro beletten nieuwe federale wetten Fiat aan de eisen van het ERP tegemoet te komen of op enige manier met het leger te onderhan delen. In Napels maakte de familie van Sallustro nog bekend dat ze een aanzienlijke som gelds had verzameld voor zijn vrijlating. Maar Aurelio Peccei hadz ondag in Buenos Aires nog laten weten dat zijn maatschap pij het Argentijnse onderhandellngs- verbod zou respecteren. Arrestanten De Argentijnse politie heeft al 12 personen in arrest die direct of in direct betrokken zouden zijn geweest bij de ontvoering van Sallustro. On der hen bevinden zich negen vrouwen. Ze werden opgepakt toen de politie een "volksgevangenis" ontdekte waar de Fiat-directeur de eerste acht da gen is vastgehouden. Na de dood van Sallustro riskeren zij nu allen de doodstraf, die na 50 jaar in 1970 voor de eerste keer weer werd ingevoerd na de ontvoering van en de moord op oud-president Aramburu. De regering van Argentinië heeft besloten dat personen die zioh aan terroristische daden schuldig maken Gisteren is op Zanzibar de vrijdagavond vermoorde dictator Abeid Karoeme begraven. De kist met zijn stoffelijk overschot werd begeleid door een zwaar gewa pende escorte. zullen worden berecht. Op het kantoor van de Argentijnse luchtvaartmaatschappij "Aerolineas Argentina" in Rome is gisteravond een aanslag gepleegd. Twee brand bommen veroorzaakten schade aan het meubilair. De arbeiders van alle Fiat-fabrie ken in dewereld is gevraagd vandaag enkele minuten het werk te onder breken ter nagedachtenis van Sal- voortaan door militaire rechtbanken lustro. Kwart miljoen voor postzegel (Van onze correspondent) LONDEN Mr. Roy Jenkins, de kroonprins van de Labour-partiJ, heeft het lidmaatschap van het Britse schaduwkabinet opgegeven en daarmee een beslissende crisis teweeg gebracht in het Britse anti- EEG front. Dit dramatische besluit volgt op de beslissing van Labour een amendement van de Conservatieve minderheid te steunen voor een re ferendum over de vraag of Groot- Britannië lid van de Europese Ge meenschap moet worden. Deze Conservatieve minderheid bracht niet alleen de eigen regerings partij van premier Heath in moei lijkheden. maar vooral de oppositie. Harold Wilson en de zijnen hebben zich altijd met alle macht tegen de mogelijkheid van een referendum ge keerd. omdat het naar hun mening niet in de Britse democratie zou pas sen. Maar als gevolg van het besluit, van de Franse president Pompidou een voor binnenlands gebruik be stemd referendum te laten houden over de Franse volkswil met betrek king tot Engelands toetreding, gingen de meningen in de toch al te flexi bele Britse oppositie om. Hoewel een fel voorstander ra» Groot-Brittannië's toetreding tot da EEG bleef Jenkins tot nu toe de par tijlijn trouw. De kwestie van het re ferendum deed echter de deur dicht. Daarom besloot Roy Jenkins nu af te treden. Met hem dienden nog een aantal vooraanstaande leden van La bour hun ontslag in. Door him terugtreden van de weerspannigen der Labour-partiJ on der leiding van Roy Jenkins wordt de rol van oud-premier en Labour-lei der Harold Wilson problematischer dan ooit. In Amsterdam leed hij de neder laag niet gekozen te worden als voor zitter van de Socialistische Interna tionale. Juist om zijn onstabie le houding met betrekking tot de uit breiding van de EEG met Groot-Brit- tannië. Nu zal het er de komende we ken om gaan of Harold Wilson ook op eigen terrein zijn functie zal kun nen handhaven. Enige weken geleden hield Roy Jenkins een opzienbarende rede, waarin insiders de aankondiging zagen van een gooi naar de macht in de eigen partij. Jenkins ontkende de ze bedoeling. Het is echter de vraag of hij dat nu nog langer zal kunnen volhouden. ADVERTENTIE HAMBURG (DPA. ANP» Een klein stukje papier is maandag op een postzegelveiling in Hamburg voor ruim 252.000 gulden van eige naar verwisseld. Het was een ongebruikt exemplaar van de in 1847 op het eiland Mauri tius in de Indische Oceaan versche nen "2 D post office". Van deze be roemde "Blauwe Mauritius" zijn er slechts twaalf ongebruikte en ge bruikte exemplaren bekend. Hier van bevinden zich er nog drie in mu sea, één in de Britse koninklijke col lectie en zeven in particuliere verza melingen (een rijke Japanse fila telist bezit er zelfs drie) De nu in Hamburg geveilde "blau we Mauritius" is sinds 1869 in filate listische handen, sinds 1869 in filatelistische handen. Een van de eigenaren is Koning Ca rol van Roemenië geweest. De laat ste bezitter was de Belgische "post zegelkoning" Rene Berlingis, die hem naar hij zei "met een bloedend hart" heeft laten veilen. De kostbare ze gel is door een handelaar uit Frankfort in opdracht van een onbe kende Westeuropese verzamelaar gekocht. WASHINGTON Reuter, UPI, AFP) Het Amerikaanse minis terie van Defensie heeft meege deeld, dat aanvullende luchtmacht en marine-eenheden naar de Stille Oceaan zullen worden gezonden om de Amerikaanse gevechtskracht na de N oord Vietnamese invasie in Zuid-Vietnam te verhogen. De woordvoerder van het departement zei. dat enkele eenheden uit de VS werden gezonden. Hij sprak berich ten tegen, dat duizenden mannen van tientallen Amerikaanse bases by deze actie betrokken waren. De Amerikaanse minister van De fensie, Laird, heeft verklaard, dat het zenden van troepen naar de Stille Oceaan nog niet was voltooid en dat een aantal van de aanvul lende strijdmacht eind deze week beschikbaar zou worden gesteld aan de Amerikaanse commandant in Vietnam, generaal Creighton Abrams. De minister, die sprak tot de Adviescommissie voor Vrouwen in Dienst, roerde kort de oorlog in Vietnam aan. Hij zei: „Wij zijn geduldig geweest en hebben terug houdendheid getoond. Maar ons ge duld en onze terughoudendheid zijn beantwoord met uitdagingen, pro paganda en deze invasie. Wij zul len onze troepen beschermen en dat is precies wat we doen". Eerder op de dag was in Saigon bekendgemaakt, dat het aantal Amerikaanse militairen in Viet nam tot 90.000 was gedaald. Volgens militaire kringen heeft president Nixon persoonlijk op dracht gegeven voor de B-52-aan- vallen op de op één na belangrijkste Noordvietnamese haven, de geboor- van Ho Tsji-minh. Vóór de bombardementen op het havenge bied, waar veel oorlogsmateriaal was opgeslagen vielen kleinere ma rine- en luchtmachtgevechtsbom- menwerpers tijdens honderden vluchten SA-raketinstallaties in het aangrenzende gebied aan. De districtshoofdstad Doec, 135 km ten noord-westen van Saigon is gisteren door de Vietcong ver overd. De Zuidvietnamese mili tairen moesten onder zware druk van de tegenstander terugtrekken. Volgens een Zuidvietnamese mi litaire woordvoerder in Saigon duren de gevechten rond de steden Quang Tri en Dong Ha in het noorden voort. De strijd vindt plaats ten westen van verkeersweg nummer 1 die in handen is van de ZuidVletnamezen. Gisteren werden daar 243 Noord- vietnamezen gedood en zeven ge vangen genomen, aldus de woord voerder. De achtmotorige B-52 bommen werpers hebben, behalve op Noord- Vietnam, ook bommen geworpen rond de stad Kontoem op de cen trale hoogvlakten waar ver scheidene divisies Noord-Viet- namezen en Vietcong troepen in de aanval zijn. Van militaire zijde is vernomen dat commando's van de Vietcong er in de nacht van maandag op dinsdag in zijn geslaagd door te dringen in een munitieopslagplaats, tien kilometer van de hoofdstad Saigon. Een kwart van de munitie ging de lucht in met klappen die Saigon deden dreunen. Hanoi uitgeschakeld, 400 voertuigen ver nietigd en „talrijke" Amerikaanse militaire adviseurs gevangengeno men, zo bericht het Noordvietna mese blad „Nhan Dan" gisteren. Volgens deze berichten is tijdens het offensief de basis gelegd voor nieuwe aanvallen, zijn de Zuidviet namese reservetroepen in het ge bied rond Saigon uitgedund en is agitatie ontstaan in de stedelijke gebieden in Zuid-Vietnam. Twee tactische groepen, een re giment en een aantal Zuidvietna mese bataljons in het gebied van Hong Tam, bij weg no. 13, zijn volledig uitgeschakeld, aldus Nhan Dan. In de 51 maandan dat de Ver enigde Staten op grote schaal bom bardementen uitvoerden boven Noord-Vietnam hebben de Ameri kaanse vliegtuigen vier keer zo veel bommen uitgeworpen als in de Tweede Wereldoorlog voor het ge hele gebied van de Stille Oceaan zijn gebruikt. Na een afwezigheid van vier- en- een- half Jaar zijn nu ook weer de reusachtige B-52 bommenwerpers ingeschakeld voor het bestoken van Noordvietname se doelen. Tussen 1965 en novem ber 1967 namen de B-52's ook deel aan de bombardementen op Noord- Vietnam. Sindsdien zijn ze alleen gebruikt bij acties In Zuid-Vietnam Laos en Cambodja. Tussen december 1941 en augus tus 1945 gebruikte de Amerikaanse luchtmacht rond 500.000 ton bom men in het gebied van de Stille Oceaan. N-Vietnam is met meer dan twee miljoen ton bommen be stookt, zo blijkt uit officiële cijfers.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9