)e Brauw trekt van leer tegen studentenoppositie Wordt Randstad het slachtoffer van stimuleringsbeleid andere gebieden AKZO wentelt verkeerd beleid op werknemers af Ie kunnen alleen maar nee zeggen" Predikant is geen part mensensoort I 06 I Werkloosheid is niet sterk genoeg gedaald WEER STRIJD TEGEN OLIE IN BIESBOSCH Milieu heffing op brand stoffen Prins Bernhard stelt landgoed Warmelo open Ruimtelijke ordening-deskundige drs. Ronteltap: g)AG 11 APRIL 1972 BINNENLAND PAGINA T |§j 'RECHT (ANP) Minister M. L. de Brauw van nschapsbeleid heeft gisteren in een lezing zowel de rsiteiten als de studentenoppositie fel aangevallen, •aakte hij in heftigen discussies met feen groep studen- r zijn hervormingsplannen voor het hoger onder- lnister, die sprak op de Né- se Onderwijs Tentoonstelling eht, verweet de universitei- jdrag en de studenten itrekt negativisme. „Zij kun- en maar nee op alles zeg- redeneren uitsluitend vanuit 1 lang. nipndere groepen wordt niet en men wil onder de stu- liet erkennen dat de demo- van het onderwijs in stokt bij het kleuteronder- ar moeten", aldus de minis- prloriteiten worden gelegd", wetenschappelijk onderwijs iniversiteiten is volgens hem op een kleine, elitaire groep DEte nog nooit iets veranderd. oed van studenten is alleen gevangen met schaalvergro- (H er is niet aan gedacht an- itructies op te zetten om de atie van het onderwijs ge geven. aister noemde zich een lood- bezig is in dat oude onder- uw nieuwe leidingen te leg- rvoor zijn volgens hem nood nodig, die echter niet blij- len zijn. ^jet wetenschappelijk onder zijn exclusiviteit te ontdoen laken tot een geheel waai iedereen kan studeren, zijn 1 is minister De Brauw fun- le en structurele wijzigingen le momenteel in voorberel- De massificatie van het iderwijs is volgens de ml- stuitbaar. teel gaat in Nederland vol- zeggen vijftien procent van igen naar het hoger onder- de Verenigde Staten be at cijfer 45 procent. Voor d zal de massificatie vol gens hem een verdrievoudiging van de capaciteit betekenen. Deelneming aan het onderwijs zal volgens minister De Brauw beteke nen voortdurende studie in plaats van een afgeronde periode doorbren gen aan een onderwijsinstituut. Daarnaast zal rekening moeten wor den gehouden met het gegeven dat onderwijs een schaars goed is. Omdat er prioriteiten dienen te worden gesteld heeft dit gegeven, al dus de minister consequenties voor diegenen die uit statusoverwegingen of uit verlangen naar een comforta bele maatschappelijke positie een we tenschappelijke opleiding wensen te volgen. De selectieve propedeuse, die aan het einde van het eerste studiejaar in het voorgestelde nieuwe currucu- lum wordt ingevoerd, is volgens de minister inderdaad geen optimale methode om de capaciteiten voor een bepaalde studie te beoordelen, maar er is volgens de minister geen en kele andere mogelijkheid terwij, een beoordeling toch noodzakelijk is. De minister bestreed de opvatting dat intensieve begeleiding tijdens de studie door middelen van werkcolle ges onderwijskundig gezien optimaal is. In die gevallen is er volgens hem meer sprake van aanleren dan van studeren. Volgens hem wordt er pas sinds kort, onder druk van het toe nemend aantal studenten, onder zoek verricht nfVU' 't rendement van zowel hoorcolleges als werkcolleges. Volgens de minister ligt er op het gebied van studie naar de beste on derwijsmethodiek nog een groot ■terrein braak. Uit de zaal kreeg hij daarop het verwijt te horen dat van wat al bekend is op dit gebied, niets is doorgedrongen tot het overheids beleid. l\l !HT (ANP) In de Jaar- van de interkerkelijke n Nederlandse predikanten irzitter ds. L. H. Ruitenberg Idag te Utrecht de vraag gesteld hoe de predikant in moet staan ten opzichte materiele arbeidsvoorwaar- itenberg wees erop, dat de nuchter stelt dat de voor behoorlijk moeten worden Het is echter mogelijk, zo verder, dat Juist in deze ïwe eisen van omgaan met iriele aan de christelijke ge moeten worden gesteld. En wrganger-predikant dit door rag, zijn keuze, zijn hierar- accenten bij zijn levens- Ichtbaar moet maken. |t echter niet zo eenvoudig, ~s. Ruitenberg, we heb- met ingewikkelde structu- naken, waarbij de beslissin- fundamentele wijzigingen bor willekeurige enkelin- ,J naakt worden. Het treden le loononbwikkelin- wille van hoge doeleinden is ltiek machtsmiddel. Wie ter zijn geweten toch anders ielen, doet dat niet vanwege maar uit innerlijke nood- aar dat kan niet in regelin- rschriften van financiële ra- vastgelegd worden. Men kan ling buiten de kaders treden, als groep niet anders doen nen de kaders naar beste geweten opereren. Dat be- eëel: ervoor pleiten dat de ktenstand maatschappelijk eid houdt met niet meer leven dan ieder ander, die rtig werk doet, zo onder- de voorzitter van de bond iten. uitenberg noemde nog een zwaar argument waar- iredikant in zijn salariëring buiten de maatschappelij- moet opstellen: „De predi- geen profeet, geen bezweer- le oude zin van het woord. uwe uitgaven reco, de bezeten Griek, bald Braider. Uitg.: Zuid- 2, the U tgeversmaatschappij, - geve. II üin- lolla de Leeuw Gods, door Tay- Deel 1. (Zuid-Holland- ver sm a atsch appi j door Wilbur Smith. >llandsche Uitgoversmaat- Veronika, door Hilde Hup- 'bid-Hollandsche Uitgevers- appij). e Devereux, door Sheila 'Zuid-Hollandsche Uitge- kchappij). De predikant zal. om werkelijk te kunnen communiceren en zijn werk behoorlijk te kunnen doen, gewoon mens met de mensen moe ten zijn. Ook in zijn maatschappe lijk bestaan. Hij mag niet doen als- Aantal werklozen daalt beneden 100.000 maar DEN HAAG/ROTTERDAM De grote deel terug te vinden in de i conjuncturele werkloosheidsstijging in ons land is nog niet tot staan ge bracht. Weliswaar daalde het aantal werkloze mannen vorige maand met bijna 17.000 tot 97.000, maar wanneer rekening wordt gehouden met het seizoen had die daling bijna 3000 man méér moeten zijn. Dit blijkt uit de laatste werkloosheidsgegevens van het ministerie van Sociale Zaken Het landelijk werkloosheidspercen tage is gedaald van 3.8% tot 3,3%. De daling van de werkloosheid onder in vloed van het seizoen voltrok zich vooral in het noorden des lands (van 7% naar 5.1%). In de Randstad Holland verminderde de werkloos heid maar weinig. Zo daalde het werkloosheidspercentage in Zuid- Holland met slechts 0,1% tot 2,6%. In de drie westelijke provincies is het aantal werkloze mannen in de afgelopen maand gedaald met ruim 2500. Het ging hierbij vooral om bouwvakkers en chauffeurs. Opval lend is dat de werkloosheid in de metaalsector in Zuid-Holland verder is toegenomen. Waarschijnlijk komt dit ook doordat het effect van terug lopende investeringen in de metaal pas na verloop van enige tijd merk baar wordt. Aan de andere kant is er in deze sector nog steeds een be hoorlijke vraag naar vakbekwaam personeel, waaraan moeilijk te vol doen is. In de grote steden in het westen is er nauwelijks sprake van een terugloop van de werkloos heid, ten dele omdat seizoenarbeid hier minder belangrijk is. zoengevoelige beroepen, zoals bouw vakkers (een daling met 10.700), de landarbeiders (daling van 1350), de chauffeurs (daling van 1200) en de losse arbeiders (daling van 1450) Gistermiddag is in Den Haag een modeshow voor blinden ge houden uit de nieuwe zomercol lectie van de Haagse mode-ont werper Gerard Brusse. Links het model Rolls Royce een zijden ja pon met grote hoed en sjaal, rechts Mariner een broekpak van zijde met grote hoed. DORDRECHT Weer loopt de Biesbosch gevaat te worden vervuild door een aanzienlijke plas zware stookolie. De taaie, kleverige olie werd gisteren gemorst bij de Amer- centrale. Vandaag wordt met man en macht geprobeerd de olie op te scheppen. Een tankschip, dat de olie moest ssen bij de centrale, raakte los waardoor de leiding knapte. Voordat men de kranen kon dichtdraaien stroomde ongeveer vijf ton olie in het water van de Amer. Met behulp van rollen gevloch- of hij, de dienaar van het woord, j ten wilgentenen heeft men gepro- een apart mensensoort is dat bui ten de sociaal-economische werke lijkheid staat. Daarom zijn er geen speciale ethische loonopvattingen voor predikanten aldus ds. Ruiten berg. beerd de olie zoveel mogelijk vast te houden. Gisteren werd de helft op geschept. Tijdens de Jaarwisseling 1970/'71 ontsnapte bij de Amercentrale acht duizend ton olie. De Biesbosch werd daardoor ernstig verontreinigd. Verwijt NKJ -bestuur UTRECHT Het verbondsbestuur van het NKV heeft gisteravond na 'n langdurige vergadering de AKZO- leiding het verwijt gemaakt dat een verkeerd beleid overwegend op de werknemers wordt afgewenteld. Het NKV-bestuur ondersteunt dan ook de activiteiten van de betrokken NKV- bonden en hun zusterorganisaties om de beslissing zoveel mogelijk te ver tragen. Als toch ontslagen worden aange zegd, zal binnen of buiten het AKZO concern vervangende wergelegen- heid moeten worden geschapen voordat ze van kracht worden. In dit verband zal het verbondsbestuur bij de regering aandringen op een actiever werkgelegenheidsbeleid met name voor de zwakkere regio's waartoe zoals nog eens door de aangekondigde sluiting van de schoenfabriek Bloch en Stibbe, in Waalwijk is onderstreept ook West-Brabant behoort. De manier waarop het AKZO-be stuur zijn "rampzalige" plannen ge presenteerd heeft geeft volgens het NKV blijk van een grove veronacht zaming van de belangen van de werk nemers en hun vertegenwoordigers in de vakbonden en ondernemings raden. Het verbondsbestuur meent dan ook. dat het beleid van de raad van bestuur ter discussie moet wor den gesteld. Het voorstel van de Bredase afde ling van het NKV. dat de werkne mers van de ENKA-fabriek in Bre da het bedrijf zelf zouden moeten overnemen, is volgens de vice-voor- zitter van het AKZO-concern drs S. C. Bakkenist niet haalbaar. Drs. Bakkenist gelooft, evenals bedrijfs directeur De Boer van Enka in Bre da, dat praktische problemen de uit voerbaarheid van het voorstel in de weg staan. De heer De Boer wees er op, dat het bedrijf zeer gespeciali seerd is, en vaak aangewezen is op hulp uit andere delen van het con cern. De leiding van het AKZO-concern, heeft gistermiddag in een telegram aan de voorzitter van de Tweede Ka mer verklaard, dat zij bereid is de vaste kamercommissies van Econo mische en Sociale Zaken volledige opening van zaken te geven. Drs. Bakkenist zei er alle vertrouwen in te hebben dat men, na zich zakelijk in de moeilijkheden te hebben ver diept, tot de conclusie zal komen dat het hier gaat om verschrikkelijke maatregelen, die echter nodig zijn, om het AKZO-concern te be schermen. DEN HAAG Vla een extra-hef fing op brandstoffen wil minister Stuyt van Volksgezondheid de be langrijke milieuvervuilers laten be talen. De heffing zal waarschijnlijk vrijdag in de ministerraad ter sprake komen en zal mogelijk reeds 1 Juli van kracht worden. Op gasolie en petroleum zal een bedrag van 6 cent per 100 liter, op stookolie 5,5 cent en op steenkool 40 cent geheven worden. Het bedrag waarmee het gas belast zal worden ligt rond de 15 cent per 1000 kubie ke meter. Het. geld zal worden ge bruikt om maatregelen te nemen te gen de luchtvervuiling. DIEPENHEIM Prins Bernhard heeft besloten om zijn landgoed War melo te Diepenheim, waar zijn moe der prinses Armgard van 1932 tot haar overlijden woonde, gedurende het zomerseizoen voor het publiek open te stellen. De tuinen van Warmelo, die tot de fraaiste van Overijssel behoren, kunnen van 1 mei tot 1 septem ber elke dinsdag en donderdag middag in groepsverband worden be zichtigd. De plaatselijke VW bemid deld hierbij. Op het omstreeks 20 hectare grot» landgoed zal op tweede pinksterdag een „tuin-in" worden gehouden, waarbij ieder zonder afspraak mag binnenkomen. Het kasteel, de grach ten en het park hebben in het al gelopen half Jaar een grondige op knapbeurt ondergaan. De prins heeft gezegd dat hij Warmelo voortaan als een monument voor zijn moeder be schouwt. Voetbal Stoke City, halve fi nalist van het toernooi om de FA- Cup, heeft gisteravond in de Engel se Leaque met 0—2 verloren van Not tingham Forest. DEN HAAG Wanneer het spreidingsbeleid van bevolking en werkgelegenheid niet uit de sfeer van de politieke emotionaliteit wordt gehaald, dreigt de Randstad het slachtoffer te worden van het dooi de regering voorgestane stimule ringsbeleid in andere delen van het land. Het is deze gedachte, die de af deling Amsterdam van de WD tij dens het jongste congres van deze party tot een keiharde vraag aan de liberale tweede-kamerleden bracht: ls de fractie bereid deze politieke psychose te doorbreken? Wil zy er by de regering met klem op aan dringen dat er een kosten- en ba tenbalans wordt opgesteld, waarin zoveel mogelijk beschikbare gege vens worden verwerkt? Opdat er nu eindeiyk eens een overzicht kan worden verkregen van de middelen, die de regering wil in zetten by het iniichtings- en sti muleringsbeleid enerzyds en de re sultaten van de betrokken aantallen mensen anderaljds Opsteller van de vragen en de toe lichting is drs. R. Ronteltap. Actief üd van de hoofdstedelyke WD, die de planologische kennis, welke hy tydens zyn studie in Nymegen en Amsterdam verwierf, al vaker ten diensten van zyn party stelde. O.m. door voor de raadsfractie van de WD in Amsterdam een nota te schrijven over de parkeer- en ver keersproblemen in die stad. Integratie Zyn interesse-sfeer wordt echter niet door de Amsterdamse stads grenzen beperkt. Hetgeen ook niet verwacht kan worden van iemand, die het dagelyks brood verdient als plaatsvervangend secretaris van de Raad van Advies voor de Ruimte- lyke Ordening. Die in zyn werk kamer aan het Haagse Lange Voor hout al jaren nauw by de ruimte- ïyke ordening betrokken is en die dus weet waarover hy spreekt, wanneer hy pleit voor een integra tie tussen economische en ruimte- lyke planning. Want dat gebeurt nog steeds niet. Zoals er trouwens, sedert de 2e Nota Ruimtelyke Ordening in 1967 wel veel is gepraat over hoe het allemaal zou moeten, maar niets aan het opstellen van een verant woorde cyferopstellimg is gedaan, (tydens het Nijmeegse congres ant woordde het Kamerlid Van Aar- denne weliswaar op de Amsterdam se vraag, dat er een kosten- en ba ten-analyse in de maak was. maar drs. 'Ronteltap weet wel beter vriendeiyk z egt hy dan ook, dat dit een misverstand moet zyn). Onverantwoord gionale, provinciale gegevens, maar die zyn niet op hun ruim telijke spreiding vastgelegd. Daar door is de theorievorming belem merd, beschikt niemand over vol doende zakelijke gegevens om ra dicale ingrepen te kunnen en te durven doen". En zulke kostbare alleen op politieke emoties steu nende ingrepen dreigen, hoe on verantwoord ze op dit moment ook zijn. Drs. Ronteltap en zijn Amster damse mede-liberalen willen bij voorbeeld wel eens uitgemaakt zien dat als de kwantitatieve groei van de Randstad moet worden af geremd de Juistheid van de stelling laten zij in het midden de 4 k 5 miljoen mensen die nu in Randstad moeten wonen en wer ken in ieder geval nu ook minstens zoveel recht hebben op een goed leefmilieu als de inwo ners van de stimuleringsgebie den. Volgens de, door de zonder we- tenschappeiyk-verantwoorde sa menhang genomen maatregelen verontruste Amsterdamse liberalen dreigt het westen de dupe te wor den van het stimuleringsbeleid in andere landsdelen. En dat, terwijl datzelfde westen in de afgelopen tientallen Jaren een meer dan evenredig aandeel heeft geleverd in de toename van de welvaart in ons land. Waarbij genoegen is ge nomen met een duidelijk aihter- blijven van de welzijnsvoorzienin gen zoals parken en een goe de woongelegenheid en zelfs een versleihtering van het milieu op de koop toe moest worden geno men. Ronteltrap c.s. gaan nog wat verder: wanneer er geen kwanti tatief overzicht komt, waar uit blijkt hoe de (uit dezelfde be- lastingpot komende) gelden ver deeld worden over de Randstad en de andere delen van het land, ge beurt er iets zeer onverantwoords. Dan wordt op emotionele gronden volstrekt onvoldoende overheids geld besteed aan de verbetering van het leefmilieu van miljoenen mensen in de Randstad. Waardoor dan vooral de laagste inkomens groepen zullen worden getroffen, woonachtig in de oude, aftandse woningvoorraad van de grote ste den in de Randstad. Verbaasd Er zijn momenten, dat drs. Ron teltap verbaasd luisterent. wanneer anderen over de ruimtelijke orde ning in on6 land, over het inrich- tings- en spreidingsbeleid, over de zogeheten rechtvaardige verde ling van werkgelegenheid en wel zijn praten. "Neem nou die hele gasbel-waanzin in het noorden. Als Fré Meis stelt, dat d« bo demschat aan de provincies ten goede moet komen, dan kan ik dat uit zijn politieke gezichtshoek wel begrijpen. Maar als verantwoorde lijke bestuurders dit soort kreten voor hun rekening gaan nemen wordt het toch bedenkelijk. Zien die mensen dan zelf niet tot welke malle consequenties dat zou lei den? Waarom zou dan bij voor beeld niet alleen Groningen er van profiteren. Of nog sterker, alleen Slochteren. Op die manier door denkend, zou Je kunnen zeggen: laten wij alle vennootschapsbelas ting opgebracht door de onderne mingen in het westen, maar hier houden om er collectieve voorzie ningen alleen voor dat westen uit te betalen. Uit de boot Tenslotte brengt het brokkelige, niet uit een brede, algemene visie voortspruitende beleid, waarvan de Randstad de dupe dreigt te wor den, de heer Ronteltap nog op twee punten, die volgens hem te weinig in de overwegingen betrokken wór den. Ten eerste is het inflatoire effect van in bepaalde gebieden snel en geforceerd expanderen niet te ver waarlozen. En ten tweede schijnt het degenen, die het beleid bepa len, veelal te ontgaan, dat bij de inrichting van de Randstad ook werkelijk op een stedelijk milieu gemikt moet worden. Anders zul len wij de concurrentie met, om maar eens wat te noemen, Brussel, Londen, München helemaal niet meer kunnen volhouden. De Frie zen klagen, dat Friesland de werk plaats van Nederland wordt. Ser- van Schreiber heeft er al eens op gewezen, dat Europa steeds meer de werkplaats van Amerika aan het worden is. Ik zie nog een tus- derland, dat steeds meer de werk plaats van Europa wordt. Willen wij de Randstad als stad blijven zien, dan zij zij ook als stad moe ten functioneren. Wij vallen inter nationaal toch al steeds meer uit de boot, terwijl wij aanvankelijk zulke gunstige uitgangsposities in namen: onze veeltalligheid, de to lerantie, die men ons als volk nog altyd toeschryft. Als wy niet nog meer terrein willen verliezen, zullen wy erg goed op onze tellen moeten passen. Een goed inrich- tingsbeleid, dat van zoveel moge lijk beschikbare gegevens uitgaat, waarin de afweging van alle be langen duideiyk doorwerkt en waarby niet op emotionele gron den onverantwoorde beslissingen worden genomen, is daarvoor een onmisbare zaak!"

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7