Avondschool-'kruideniers' gaan 'supermarkt' vormen Zeshonderd huizen in Meren wijk Slechte, niet verzekerde uitgeleend auto WOESTIJN, WAAR WATER WAS li Lager lesgeld Meao-opleiding grotere keuzekansen Alle restjes zijn op UVS en de zaterdag afdeling PAK-HEARING IN DE KOOI Wij staan voor u klaar K8DAP 11 APRIL 1978 LEIDEN K J LEIDEN Na de komende zomervakantie bestaat er in Lei- h, n en omgeving één grote „supermarkt" voor avondonderwijs, da? r 1 augustus namelijk gaan alle „kruideniers" op het gebied n het algemeen voortgezet avondonderwijs samenwerken, wordt op die manier één gezamenlijke avondscholengemeen- !an iaF &evormd> met in dit eerste jaar naar verwachting 800 lkeI dingen. Vooral zij zijn het, die profiteren van de concen- ïget itie. De'meest in het oog springende voordelen zijn wel de sommige gevallen véél voordeliger lesgelden, alsmede de derbrenging van de avondscholengemeenschap in twee voor regio makkelijk bereikbare schoolgebouwen (Louise de Co- iy en St. Agnes te Leiden). Rector van deze „supermarkt" •dt de heer D. J. van Kooien. Hij is thans nog conrector aan Louise de Coligny scholengemeenschap. an de vorming van een regiona- avondscholengemeenschap ligt aantal gedachten ten grondslag, waren de afzonderlijke avond- >len te klein, om op de duur voor grote variatie aan sehoolpro- ma's en keuze pakketten te 5! nen zorgen. Door de samenwer- die nu tot stand komt kan die jee" cheidenheid wel worden gebo- Verlaging fcvendien geniet men nu ten iV0 van rijksubsidies, wat voor de St ingen van mavo verlaging van 6e schoolgeld betekent en voor leer- van VWO en Havo avond- )ief len zelfs een „beduidende" ver- ï- de nieuwe stichting "avond- liilengemeenschap voor voortgezet erwijs voor Leiden en omstre- officiële benaming van ^upermarkt voluit luidt, hebben tien fusiepartners zitting: de LOI, de stichting katholiek onderwijs, de vereniging voor christelijk voortge zet onderwijs, de prot. chr. school vereniging voor mavo. de gemeen schappelijke schoolraad voor het openbaar onderwijs, het genoot schap Kennis is Macht, de stichting rk handelsavondschool Sint Pieter, de stichting christelijke avond-ulo te Katwijk aan Zee, de stichting Leidse avond-hbs (havo en athe neum) en het gemeentebestuur van Leiden. Katwijk Voor de ongeveer vijftig leerlin gen in Katwijk brengt de concen tratie van avondonderwijs mee. dat zij voortaan 's avonds naar Leiden moeten. De stichting is wel van plan om over een Jaar of wat buiten Lei den één of meer "onderwijsfilia- len" te openen, indien daar behoef te aan blijkt te bestaan, maar dan op voorwaarde dat dit geen extra kosten oplevert voor de stichting. In de loop van volgend jaar of an ders in '74 hoopt de avondscholenge meenschap in Leiden ook met een avond-meao te kunnen aanvangen. Het door de mammoetwet ten dode opgeschreven handelsavondonder- wijs van het uit de vorige eeuw stammende Kennis is Macht en Sint Pieter zal geleidelijk verdwij nen. Nieuwe leerlingen voor de handelsavondschool krijgen op de mavo-afdeling de gelegenheid op aangepaste wijze him kennis te ver rijken. „Sparen" Rector D. J. van Kooten Landelijk uniek is in de, Leidse supermarkt, dat mavo-leerlingen naast een grotere pakkettenkeuze ook in de gelegenheid worden ge steld om het mavo-diploma in ge deelten bijeen te sparen. Over de drie-jarige opleiding kan men vijf jaar doen. over de vier-jarige cursus zes jaar. De leerlingen doen dan vak voor vak examen. Aan deze regeling blijkt steeds meer behoefte te be staan. ojn. omdat leerlingen soms niet drie avonden in de week van huis willen zijn of omdat men op deze manier hoopt de tekorten van vroeger genoten dagonderwijs (bijvoorbeeld wiskunde of een taal) alsnog te kunnen aanvullen. In de toekomst hoopt de Leidse stichting voor avondonderwijs niet alleen voor mavo, maar losse vakken les te kunnen geven aan by voorbeeld studenten die hier in een bepaalde studierichting willen volgen, maar daarvoor net een vak in hun keu zepakket missen. Zij zouden dan een soort aanvullingsavond voor dat ene vak kunnen volgen aan de avond scholengemeenschap Studenten Zover is het momenteel nog niet. Omdat wordt verwacht dat derge lijke problemen zich straks veelvul dig zullen gaan voordoen aan de universiteiten, bekijkt het mi nisterie van Onderwijs momenteel hoe hierin moet worden voorzien. Het avondonderwijs zou een moge lijkheid kunnen betekenen, maar ook bestaat de kans dat men op het ministerie vindt dat deze aanvul lingscursussen vanuit de universiteit gegeven moeten gaan worden. Binnenkort zal de Leidse stichting voor avondonderwijs aanmeldings ad vertenties plaatsen. De lesdagen zijn over het algemeen op maandag, woensdag en vrijdag. LEZERS SCHRIJVEN Het is bijna niet te gelo- npen. maar de Leidse raad leeft gisteravond na weken ichtereen vergaderen alle estjesdie nog op het vuur \tonden, opgemaakt. Over aufyeertien dagen kan fris van lever met een nieuwe '.genda worden begonnen. Deze vergadering duurde )wn het begin van Prikke- been tot het eind van Peyton nÏÏPlace. Als tv-kijker weet u [J lan hoe kort het ditmaal u peas. Met Prïkkebeen had de '■rgadering niets gemeen want ik kon in het bonte ge selschap ditmaal geen vlin- iers vangen. Van Pey ton Place week de ra-ad ook if door geen „continuing 'k story" meer te zijn. Het ging snel. PAK-frac tieleider In 't Veld sprak over .doorranselen van de voor zitter". Hij vroeg als voorzit ter van een commissie ad hoe j over het pand Korevaar- straat 30 een soort genoeg- ioening van het college en treeg die van burgemeester Vis. Opvallend ivas verder al leen een opmerking van de wethouder van Onderwijs, buyverman zei. dat de moei lijkheden bij de school-ad- oiesdienst hard in de krant in deze krant zijn ge komen en dat de geïnter- lewde directeur dat ook windt. Het klonk een beetje Is een verwijt. Ten onrechte '■aar mijn idee. want de moeilijkheden, die hier door 'ehrek aan geld bestaan, moeten hard overkomen om 'druk. te maken. En. de $AD-directeur wist tevoren mat er in de krant kivam. HANS MELKERT Raad over school adviesdienst LEIDEN In de nieuwe Meren- wijk staan ruim 600 huizen op stapel. De raad deed gisteravond snel zaken voor de bouw van 244 flatwoningen in acht lagen op een onderbouw, door Elementum NV te bouwen als een „spiegel" van de 256, die er al staan. Het col lege deelde mee, dat op zeer kor te termijn de beschikking tot gunning van een complex van 365 maisonettes door de minister van Volkshuisvesting kan worden verwacht. Elementum wil de bouw hiervan onmiddellijk na de gun ning ter hand nemen. Het langst werd gesproken over de brief van de directeur van de school adviesdienst aan de bestuursraad en de publikatie van een interview met de directeur in dit blad over de moeilijkheden, veroorzaakt door het gebrek aan geld. Corneltssens (KVP) en Oosterman (D'66) drongen aan op een ho ge prioriteit. Cornelissens: „Zet het in 's hemelsnaam op het lijstje met de hoogste prioriteiten voor de so ciaal-zwakkeren". Oosterman: "Zijn B. en W. bereid een andere priori teit, bijv. het wandelgebied in d'e binnenstad, opzij te zetten om via de SAD te investeren in de toe komst?". Volgens wethouder Duyverman is dit een kwestie van afwegen, waar over hij niet alleen beslist. Dat er bij het onderwijs hoge nood is, is het in trappen van een open deur. De zaak zal extra worden bepleit bij gedepu teerde staten, die volgens de wethou der begrip hebben voor de Leidse nood. Amptmeijer De raad! keurde de geloofsbrieven goed van het nieuw benoemde raadslid Amptmeijer het betekent een terugkeer van de PSP-er in de plaats van Walle. Lange tijd hield de raad zich voorts bezig met de benoeming van leden van elf nieuwe raadscommis sies. Deze commissies gaan voortaan in het openbaar vergaderen. De spits wordt vanavond afgebeten door de commissie voor algemene en be stuurlijke aangelegenheden, die om 8 uur bijeenkomt in kamer 234 van het stadhuis. Op de agenda staan o.a.: Raadsvoorstel tot het verlenen van een extra subsidie een het Leids Politie Muziekgezelschap. Internationale contacten. Planning behandeling nota's in de raad. Voorlichtingsonderzoek t.a.v. re latie bestuurders-bestuurden. Tenslotte vergaderde de raad ach ter gesloten deuren naar aanleiding van een verzoek om inlichtingen over d'e uitvoering van de begroting door PAK-fraotieleider In 't Veld. Met enige verbazing heb ik op de sportpagina van zaterdag 8 april ge lezen, dat er bij het bestuur van de voetbalvereniging U.V.S. het plan bestaat de zaterdagafdeling af te stoten. Dit alles zou dan moeten ge schieden vanwege het argument dat men kampt met een veldentekort, hetgeen zich met name manifes teert op de zaterdagen wanneer ook de jeugdelftallen spelen. Het is na tuurlijk een oplossing. Ik zou het logischer vinden als het bestuur van de vereniging allereerst eens heel nadrukkelijk aan het ge meentebestuur van Leiden om meer speelvelden zou vragen, desnoods op buitenparlementaire wijze. De hou ding van het U.V.S. bestuur komt op mij over als noga! berustend. Ik vraag mij verder af of het Juridisch oog op de verenigingsstatu ten ook wel mogelijk is om met voor- i:, argument een bepaalde groep verenigingsleden zo maar af te sto- Dit worden de lesgebouwen van de avondonderwijs-super- markt. Links de Louise de Colig- ny-school. rechts het gebouw van St. Agnes in Leiden. Makkelijk bereikbaar vanuit de regio. LEIDEN Donderdagavond, 8 uur wordt in de speeltuin Ooster- kwartier een PAK-bijeenkomst voor de Kooi gehouden. De problemen uit de vorige hearing's zijn niet allemaal opgelost (bijvoorbeeld de schroot hoop bij Gijzenij!). Met de informa tie, die de raadleden Verboom en Duyvesteyn van het actieve Kooi wijkcomité kregen, konden zij meer vragen stellen in de raad tijdens de begrotingsbehandeling. Het diensten centrum voor bejaar den is tot stand gekomen, gymnas tieklokaal goedgekeurd door de ge meenteraad, maar het geld. Burgemeester en wethouders hebben beloofd een plan te maken om de si tuatie te verbeteren. Verbetering van de straatverlichting staat vooraan op het programma. ten, een ledenstop zou eerder aanne melijk zijn. Ligt hier niet een taak voor enkele „sportieve" gemeenteraadsleden? Aad van Meijgaarden Holbeekstraat 21 Noordwijk ADVERTENTIE voor vracht-, bestel- en personenwagen verhuur AUTO PETER St. Aagtenstraat 16-20 TELEFOON 01710-34700 Speciale tarieven voor contractverhuur Verhuur aan verlofgangers Leasing van alle merken Voor de Leidse kantonrechter LEIDEN Gisteren moest zich voor de Leidse kantonrechter, mr. J. I. van Dijke. een 24-jarige taxi chauffeur uit Leiden verantwoorden voor het feit, dat hij aan een van zijn collega's zijn auto had uitge leend, die in een zeer ondeugdelijke staat verkeerde, niet tegen W.A. verzekerd was en niet voorzien was van een geldig kenteken. Verdachte: "Ik reed er toch niet mee en ik had hem bovendien nog gewaarschuwd, dat er geen verze kering op liep". Waarop de kanton rechter repliceerde: "U liet hem er mee rijden en was dus ook fout". De officier, mr. A. S. M. Hors- tink. vond het uitlenen van een on deugdelijke en onverzekerde auto een bijzonder ernstige zaak en eiste een totale geldboete van f 150 subs., een voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 Jaar alsmede de verbeurdverklaring van de inbeslaggenomen auto. Tegen verdachtes niet verschenen 25-jarige collega, die met de auto had ge reden en werd aangehouden eiste hij een geldboete van f 150 subs. 15 da gen. De kantonrechter was bereid de voorwaardelijke ontzegging ditmaal nog te vervangen door een "ernsti ge waarschuwing" en vonniste de bei de taxichauffeurs met een boete van f 150.- subs. 15 dagen. In duinen Hoewel hij vroeg in de ochtend met een nieuwe luchtbuks in het Katwijkse duinterrein werd aange troffen, ontkende een 25-jarige tuin der uit Katwijk, dat hij op "stroop tocht' 'was. "Waarom diende dan die buks. die de Jachtopziener bij U aantrof?" wilde de kantonrechter graag weten. "Om in de duinen op schietschijfjes te schieten", ant woordde verdachte. "Had u daar dan ook de bij die buks behorende teles coopkijker nodig, die in uw auto lag?" vroeg de kantonrechter. De officier eiste wegens het over treden van de wapenwet een geld boete vn f70 subs. 7 dagen alsme de de verbeurdverklaring van de in beslaggenomen buks en de bijbeho- Geschoten Tijdens dB middagzitting van kan tonrechter mr. W. de Koning, ver scheen een 20-jarige tuinderskeoht, uit Zoeterwoude voor de balie, om dat ook hij de wapenwet had overtre den. Hij was toen hij destijds in zijn woonplaats werd aangehouden in het bezit van een luchtdrukpistool, met bijbehorende munitie. Naast de ver beurdverklaring van het wapen met toebehoren, eiste de officier een geldboete van f 50 subs. 5 dagen. De kantonrechter liet het bij f 40 subs. 10 dagen. Caravan "Het is onverklaarbaar, dat iemand zo'n gebrek aan verantwoor delijkheidsgevoel heeft," aldus de of ficier in de zaak, die diende tegen niet verschenen 52-jarige koop man uit Leiden. Hij kwam tot deze conclusie omdat tijdens het onder zoek der zitting bleek, dat verdachte voor een vervoer naar elders achter een mini-auto een caravan van zeer grote afmetingen had gehaakt, het geen, zo was het rechtscollege het met de politie eens, wel tot "onge lukken" moest leiden. Op de Ka- naalweg ging het inderdaad fout. De caravan kantelde, verbrak de verbin ding met de auto en klapte prompt tegen een boom op alvorens aan 't overige verkeer enige schade te kun nen toebrengen. Na deze stunt kwam de politie tevens tot de ontdekking, dat de beide achterbanden van het autootje vrijwel geen loop vlak meer hadden. Gezien de ernst van een en ander eiste de officier twee geldboeten van f 100 subs. 20 dagen. De rechter von niste conform. Byrnes overleden James Byr nes die onder president Truman Ame rikaans minister van Buitenlands# Zaken is geweest, is te Columbia in de Amerikaanse staat Zuid-Carolina op 93 jarige leeftijd overleden. LEIDEN De bewoners van stuivingen, die zich voordoen bij leg, die het water heeft vervan- looestvri. Bewoners hebben de ge- de Rijn- en Schiekade klagen de harde wind van de laatste tijd. gen ligt, dringt door tot in de meente gevraagd maatregelen te steen en been over de zandver- I Het zand, dat op de weg-in-aan- I huizen en maakt alles tot een I nemen. (Foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3