Sterkte 7 de vloot in Vietnam verdubbeld Heeft de oude Giap eindelijk fout gemaakt NIXON KAN ZWIJGEN BIJ GRATIE OPENBARE MENIN( Ook voor veel op Hanoi spel Solzjenitsin vermaakt zijn Nobelprijs aan zijn zoon Zware strijd rond Cabora- Bassadam Teak Oil van Qa-Va Seul ...nu 50cent korting! CA VA SEUL China gaat over op het Latijnse alfabet IRAK EN USSR SLUITEN VERDRAt, POLITIE VOOl HET MILIEU IN ZWEDEN MAANDAG 10 APRIL 1972 BUITENLAND QUANG TRI Door de mod derige straten moet ik mij een weg banen tussen ongeruste Vietnamese burgers. De wolken zijn donker en hangen laag dat is 't weer waar de Noordvietnamese bevelhebber Giap van houdt: regen. Maar het is geen dag voor de Amerikaanse luchtmacht. Buiten de kleine lage stad bul deren Zuidvietnamese kanonnen. Zij moeten de Noordvietnamese re gimenten weghouden en op hun zenuwen werken. Naar het noorden op de weg van Hoe-ee. was ik met de oude Peugeot, die ik op de markt had gehuurd een lange kolonne Zuidvietnamese artillerie tegenge komen, die naar het front ging. Trucks vol munitie gingen in de zelfde richting sommige ston den aan de kant van de weg terwijl hun bestuurders worstelden met lekke banden. Steeds voelbaarder werd de aanwezigheid van de Noordvietnamezen, die om ons heen hing als de vallende motregen. Kanongebulder In de afgelopen nacht had ik ge slapen in een kamer zonder water in het beste desondanks verval len hotel van Hoe-ee. Het geluid van de mortieren, waar je hier nu eenmaal aan gewend bent, werd Copyright LD/ AD-Observer Door Gavin Young vooraanstaande verslaggever van het zondagsblad Observer(Tie deze reportage maakte in de noordhoek van Zuid-Vietnam waar nu al bijna veertien dagen een regelmatige veldslag woedt. - ovèrstemd door kanongebulder, en nu zijn de wegen verstopt door massa's mensen, burgers en mili tairen. Ze zien er uit als dagjes mensen, de berijders van de scoo ters die stilstaan by de legerpost, die is doorzeefd met kogelgaten. Tussen twee en vier in de ochtend viel de Vietcong hier aan de guerrillastrijders waren naakt en hadden zich zwart geschilderd. Vluchtelingen hurkten onder de bomen en de tempelingangen in Hoe-ee. Ik liep door de regen naar het huis van mevrouw Binh die ik hier altijd het eerst ga opzoeken. Maar ik vond haar niet. Een oude oom legde me uit dat mevrouw on derweg was naar Saigon, omdat de communisten er aan kwamen. Een maand geleden had ze hun komst al voorspeld. Haar vertrek deed me beseffen dat ik Hoe-ee onheilspel lender vond dan ooit. De mooie stad ziet er nu af schuwelijk uit. Overal soldaten, sommigen krijgshaftig, anderen weinig martiaal, wellicht zijn ze uit de frontlijn gevlucht. Een grimmige soldaat laat me fo to's zien van Noordvietnamese mi litairen, waarvan het gezicht 16 weggeschoten. Ze zien er massief en onherkenbaar uit in hun kogel vrije vesten en onder de zware helm. Dorpelingen zijn op vlucht. Het pacificatieprogramma heeft hier uiteraard niet gewerkt, maar ze willen niet onder de communisten blijven. Daarom hebben ze hun beetje bagage bijeengeraapt. Ik rijd langs de rijen vluchtelin gen. In jeeps en minibussen en op scooters. Vier man per scooter. Er is een gapende krater in het weg dek. Op zes meter afstand ligt een witte jeep, in elkaar gekreukeld als een prop papier. Acht mensen zaten er in, toen de jeep op een mijn reed. Hier hoor je nooit aan de zij kanten van de weg te rijden, want daar liggen de mijnen. Sluier Dong Ha had de afgelopen week een straf artillerievuur te verduren. Hier probeerden Amerikaanse vliegtuigen Giaps tanks tegen te houden. Maar Giap heeft ook zijn raketten aan het front geïnstal leerd. Samen met het luchtafweer geschut braken ze 'n afschuwelijke sluier van blaffend geluid uit. Quang Tri ziet er ook somber uit, maar de stad is niet in paniek. Op Dong Ha heeft de artillerie van beide kanten zwaar gehamerd. Er zijn hier geen burgers meer. Zuid vietnamese mariniers plunderen de verlaten villa's, onverschillig voor het feit dat slechts een smal stroompje hen scheidt van de vij andelijke troepen. Het plaatsje ligt op een hoog vlakte. Jaren geleden hebben Ame rikanen en Zuidvietnamezen al ge hoopt dat het Noordvietnamese leger zou komen. Misschien heeft Giap die ook ouder wordt nu de fout van zijn leven gemaakt door zich op deze nauwe vreugde loze hoogvlakte te begeven. Maar zeker weet niemand dat. Er wordt koortsachtig gedelibe reerd. Maar het uitgebalanceerde fatalisme van de Zuidvietnamezen overheerst toch. Want langs over volle wegen, schijnbaar onbewogen door het geraas van overvliegende helikopters, zie ik boeren aan het werk. Zij zijn niet gevlucht voor het communisme. Zorgvuldig bewerken ze de rijstvelden en drenken hun buffels. Wij lijken wel krankzinnig. Zeker in de ogen van de koele oude man, die ik zijn eend ver bijeen zag drijven. Op weg naar Hoe-e ligt h lichaam van een dode guerril strijder. De man werd gedood een aanval op de weg die de l een vij- langrijkste aanvoerroute vor\1& voor de bedreigde stad. iVan correspondent) WASHINGTON Het Witte Huis heeft kennelijk besloten om het Noordvietnamese offensief zo min mogelijk officiële aandacht te geven. President Nixon moet het eerste woord erover nog zeggen, en laat de reacties over aan de zegs- mannen van het Pentagon en het State Department. Het enige dat perschef Ronald Ziegler namens de president tot nog toe bekend maakte was dat het offensief geen verandering bracht in het schema voor de terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit Vietnam. Niettemin heeft president Nixon indirect laten blijken dat het of fensief ernstig genoeg was om af te zien van een toespraak waarmee hij anders de onlangs uit Vietnam Door mr. H. L. Leffelaar teruggekeerde 101ste luchtlandings divisie had zullen verwelkomen. Nixon zou by die gelegenheid on getwijfeld het succes hebben gepro clameerd van de Vietnamisering van de oorlog een succes dat het terugvallende Zuidvietnamese leger logenstrafte, als het al niet eerder bfj acties in Laos en Cambodja dui delijk was geweest dat de Vietnami sering grotendeels een fitcie van de Amerikaanse regering was. De parachutisten werden nu verwel komd door vice-president Agnew. Invasie Zowel het Pentagon als het State Department blijven het standpunt Innemen dat het offensief een „in vasie" van Noord-Vietnam is. die iia strijd is met de overeenkomst van Genève van 1954 en met de „geheibe verstandhouding" die be reikt zou zijn tussen Hanoi en pre sident Lyndon Johnson, toen de bombardementen op Noord-Viet nam in 1968 werden gestaakt. In overeenstemming met het streven om het offensief zo weinig mogelijk het karakter van een cri sis te geven, heeft het Pentagon weer de oude public-relationstermi- nologie opgediept om de bombarde menten op Noord-Vietnam aan te duiden als „tijdelijke beschermende Pentagon Niettemin vor ien "ok in Wash ington vergelijkingen getrokken met het beruchte Tet-offensief van 1968, dat één van de aanleidingen werd voor president Johnson om zich niet herkiesbaar te stellen. Het verschil met het huidige offen sief is echter, dat de Amerikaanse publieke opinie door de terugtrek king van de troepen uit Vietnam blijkbaar voldoende afgekoeld blijkt te zjjn, waardoor president Nixon het zich kan veroorloven er met geen woord over te reppen Als er al ergens sprake is van intense belangstelling voor de Noordvietnamese aanval, dan is het op het Pentagon, waar men met verbazing heeft vastgesteld dat het offensief niet langer het karakter heeft van een guerrilla-aanval maar van een conventionele strijd met alle middelen van een gewoon oprukkend leger. De militaire ana- lvsten zien hierin een poging om een stuk Zuidvietnamees grondge bied blijvend te bezetten en in dat verband wordt in Washington ge speculeerd over de mogelijkheid 'dat het plan zou zijn om in de Quang Tri een tegenregering de Vietcong te vestigen. Het bestaan van zulk een r ring zou de onderhandelingspcl01 tie van de Noordvietnamese Vietcong-delegaties in Parijs grijpend veranderen en Washii ton ongetwijfeld in het defeno dwingen. Dat het offensief bovi s dien volgt op het bezoek sident Nixon aan Peking geheime bezoek van premier Ts En-lai aan Hanoi is verder aanwijzing dat Hanoi een ei^rt koers blijft varen. nam nu wel" zal bezwijken. Het is waar dat de Noordvietnamezen in het noorden ran dit land een klas sieke militaire inval hebben ge daan met tanks en zware artillerie Maar daar zijn de verbindings Copyright LD/AD-Observer Door Nicholas Turner lijnen kort en dat geldt niet voor het zuiden En voor het noorden geldt toch ook dat tanks bevoor raad moeten worden via de hoofd wegen en daar zijn Giaps legers nu eenmaal kwetsbaar door het Ame rikaanse overwicht in de lucht. De dagen van de kleine die langs junglepaden renden met hun bundeltje voorraden zijn voor bij. Dit lijkt op de Tweede We reldoorlog. Kunnen de Zuid vietnamezen stand houden tegen de door dp Russen getrainde tankbemannin gen? Daar- valt nog steeds niets van te zeggen. De terugtocht uit de gedemilitairiseerde zone leek hier en daar catasto'- A Ameri kaanse adviseurs hebben de Zuid vietnamese tankbemarmingen ver vloekt. omdat ze ervan door gin gen. De Vietnamezen hebben de Amerikanen vervloekt omdat ze geen taktisohe steun vanuit de lucht gaven. „Als wij Amerikaanse troepen waren geweest, was dal wel gebeurd", hebben ontevreden Vietnamese officieren geklaagd. De onbekwaamheid van de Viet namese defensieve strategie is een opdoemend mysterie. Men wist hier al jaren, dat het geen zin had om grote hoeveelheden artillerie in de heuvels te installeren vlak bij de vijandelijke frontlijn Toch neb ben ook de Amerikanen daar steeds aan vast gehouden. Wat was het resultaat? Precies als wat er vorig jaa: bij de inva sie in Laos gebeurde. De kanonnen werden letterlijk de heuvels aff 5_ schoten door massaal Noordvietnamees artillerievuur. 1 vuur vas zo lievig dat de heliki it ters de garnizoenen niet kond fc evacueren. Resultaat: verscheid* R bases moesten zich overgeven. Maar voor Hanoi staat evenv op het spel als voor Saigon, ziet er naar uit dat de Noordvifc, namezen alles in deze slag gooi Dat betekent totale uitputting zij falen. Dan zou weer het wo* zijn aan de guerrillastrijders beperkte mogelijkheden perkte steun van Hanoi. ADVERTENTIE SAIGON (AP, Reuter, UPI) De Amerikaanse zevende per dag meer dan 625 vluchten uit- vloot in Indo-China heeft zijn strijdmacht in de afgelopen week meer dan verdubbeld. Woordvoerders in Saigon wilden niet zeggen hoeveel schepen nu reeds zijn ingezet. Vernomen werd echter dat op het ogenblik tenminste vier vliegdekschepen en negen kruisers en torpedoboot jagers de Noordvietnamese stel lingen ten noorden en ten zuiden van de gedemilitariseerde zone beschieten. Officiële kringen in Saigon heb ben bekendgemaakt dat de Ameri kaanse militaire luchtvloot in Zuid- Vietnam met nog vijftig straalge- STOCKHOLM *AP) De Russi sche schrijver Alexander Solzjenit sin blijkt de hoop om zijn Nobelprijs nog te ontvangen te hebben opge geven en zal de eretekenen aan zijn zoontje nalaten, zo heeft de Zweedse pers gemeld De schrijver had de eretekenen zondag moeten ontvangen uit han den van Karl-Bagiiar Gierow de permanente secretaris van de Zweedse academie, maar een Rus sische visumweigering belette de Zweed Moskou te bezoeken. Hij heeft naar wordt gemeld de Zweedse correspondenten verteld dat een aanbod van de Zweedse regering om de prijs aan te bieden tijdens een plechtigheid in de Zweedse ambas sade „irreëel en beledigend" was. vechtsbommen werpers zal worden versterkt, zodat ze in totaal 580 toe stellen omvat. De vijftig toestellen zijn van de marine en bevinden zich aan boord van een vliegdekschip dat nu naar de Zuidchinese Zee vaart. Het zou gaan om de „Midway". In de Zuidvietnamese wateren be vinden zich al de vliegdekschepen Constellation, Hancock. Kitty Hawk en Coral Sea. Ook het in de marinebasis May- port in Florida liggende vliegkamp schip Saratoga wordt volgens een niet-officieel bericht in gereedheid gebracht naar Zuidoost-Azië te ver trekken voor een verblijf, in de Viet namese kustwateren, van acht maan den. Eerst lag in de bedoeling dat de Saratoga op 1 mei koers zou zetten naar de Middellandse Zee. Volgens een officier van het schip zou de uit 4700 koppen bestaande be manning zondag bericht hebben ge kregen van het vertrek. Eerst zou de Saratoga maandag uitvaren maar omdat een deel van de opvarenden met verlof was had men besloten pas dinsdag het anker te lichten. Van de 580 vliegtuigen im Indo- China zijn er 220 gestationeerd op bases in Zuid-Vietnam en Thailand. Aan boord van de vier vliegdeksche pen in de Golf van Tonkin zijn er nog eens 280. Deze luchtarmada kan LORENZO MARQUES <UPI) Portugese troepen in het district Tete. in Mozambique, hebben in de eerste drie maanden ran dit jaar 753 militaire operaties uitgevoerd tegen guerrillastrijders. In Tete wordt de reusachtige Ca- bora-Bassa stuwdam gebouwd. De bevrijdingsbeweging van Mozambi que wil de bouw van deze dam, waar een grote blanke nederzetting by is gepland, zo veel mogeiyk hinderen Volgens het Portugese legercommu niqué zijn in de Nocrdmozambi- quaanse districten Cabo Delgado en Niassa respectievelijk 366 en 232 mi- litaife operaties gehouden. In totaal zouden 258 guerrillastrijders zyn ge dood of ernstig gewond. 117 guerril- lo's zyn volgens dit oommuniqué ge vangen genomen. nam wordt nu uitgevoerd door de Amerikanen. Een maand geleden i nam de Zuidvietnamese luchtmacht j nog meer dian 95 pet van deze vluch ten voor haar rekening. By de 580 Amerikaanse vliegtuigen J zyn niet begrepen de ongeveer zestig j reuzengevechtsbommenwerpers van i het type B-52, die hun basis hebben 1 in Utapao ten zuiden van Bangkok, i I Verder hebben de Amerikanen in I Vietnam nog de beschikking over i een groot aantal gevechtshelikopters, die worden ingezet bij „afstrafflngs- I missies". I Het Pentagon heeft bekendgemaakt, I I dat een nieuwe opperbevelhebber is genoemd voor de Amerikaanse 1 luchtmacht ln Zuid-Vietnam. Het is een hoge functionaris van het Pen- j tagon, de 52-jarige generaal John Vogt. Hy volgt generaal John La- veile op. die „om persooniyke en ge zondheidsredenen" om pensionering 1 heeft gevraagd. In de bekendmaking van 't Pentagon werd geen verband j gelegd tussen de nieuwe benoeming en de escalatie van de luoht-oorlog ln Vietnam. Radio Hanoi heeft bericht dat Noordvietnamese kustbatteryen ten noorden van de gedemilitariseerde j zone twee Amerikaanse oorlogssche- i pen in brand hebben geschoten. De Noordvietnamese radio heeft ook in structies uitgezonden voor de be scherming van de bevolking. Het werk aan luchtafweergeschut moet worden opgevoerd, loopgraven en schuilplaatsen moeten in gereedheid I worden gebracht, alarmsystemen en waarschuwingssystemen voor red- i dingsoperaties moeten worden be proefd en verbeterd. By eenkomsten van veel mensen, zoals op markten I en stations, moeten vermeden worden en de verbindingen en transportmid- delen moeten onder alle omstandig- j heden biyven functioneren, aldus radio Hanoi. Qa-Va Seul Teak Oil beschermt i edelhout tegen vochtvlekken, 'verwijdert kringen en schrammen, droogt snel en ruikt fris, GLANST PRACHTIG. L Grote flacon van f. 2,49 l nu voor f. 1,99 een voordeel van 50 cent Eenvoudig in het gebruik en onmisbaar in elk gezin. Handelsonderneming G.W. Roovers. BREDA. Postbus 12 PEKING (AFP) Het Chinese schrift met zyn meer dan 50,000 ka rakters, waarvan er in de omgangs taal slechts 3.000 worden gebruikt, zal in de toekomst geleidelyk worden vervangen door het latynse alfabet. Dit schryfit Kuo Mojo, voorzitter van de Chinese Academie van Weten schappen en vice-voorzitter van de nationale vergadering in "De Rode Vlag", het theoretische maandblad van de Chinese communistische par. ty. Kuo Mojo geeft in het nummer van 23 maart, hiermee antwoord op een vraag van een lezer of het Chi nese schrift misschien ook vereen- vp'Jdigd zou kunnen worden. Hy zegt dat voor deze ingrijpende wyziging een zeer lange tyd nodig zal zyn, maar dat men het gestelde doel zeer zeker zal bereiken. Volgens Kuo Mojo zal het Chinese karakterschrift op den duur alleen word engebruikt door taalkundigen net als dit het geval is met het Grieks en het Latyn. Hy voegt er aan toe dat partyvoorzitter Mao van mening is dat de Chinese karakters dienen te worden vervangen en dat men zioh zal moeten richten op het al gemeen in de wereld geldende alfa bet, het Latynse. Om deze aanwy- zing van Mao, waarvan men het be staan nog niet kende, te kunnen ver wezenlijken zal een overgangsperiode nodig zyn die waarschynlyk een ge neratie zal vergen. BEIROET (UPI) Veertien ji na terugtrekking uit het op initia; van het westen tot stand gekon Pact van Bagdad heefit Irak zyn ste formele bondgenootschap een grote mogendheid, dit keer het communistische oosten, geslo: Het verdrag is een bondgeno schap van "blyven-de en onverbre j bare vriendschap". Arabische kringen zeiden, dat stap de Russische invloed in de A bische wereld aanzieniyk versterkt toegang verschaft in het strategic gebied van de Perzische Golf zyn rijke olievoorraden. Het vriei schapsverdrag komt overeen mat met Egypte gesloten verbond van i vorig jaar. Politieke kringen t wachten, dat nu stappen zullen den gedaan om te komen tot dergelyk pact met Syrië, zodat Sowjets de steun hebben van flink Arabisch blok hetgeen voor voordeliger is dan de steun van land. STOCKHOLM De Zweedse l nister van Binnenlandse Zaken, In mund Bengtson, heeft gistermidi tydens een persconferentie een co creat sociaal-democratisch milif zorgprogramma gepresenteerd, omvat onder meer het controle van milieuzorg-voorschriften een speciale groep van inspecteu een soort milieu-politie die verstre kende bevoegheden krygt. wordt voorgesteld dat fabrikant eerst dienen te bewyzen dat him p: d uk-ten volledig ongevaariyk voordat deze in Zweden op de mai gebracht mogen worden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4