„EIDSCH DAGBLAD ELDSLAG BIJ AN LOC Aardschok treft zuiden van Perzie E éw êWè eslissend voor strijd rond Saigon vandaag BUIIG IEIDSCH DAGBLAD Inbraak bij Leids antiquair N.V.v.d. Velde CitfOën gericht 1 maart 1860 MAANDAG 10 APRIL 1972 No. 33679 leur: O. Koopman [redacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (b|| vooruitbetaling* giro 57055, losse nummers f 0.35 Witte Singel L Lelden - TeL: 2504L Redactie: 21507 Nanezorglng tot 20 uur. teL 30500 (zat 18 uurj gisch blad: Ch \uzen wdelen emie- larkt JSEL/BREDA De sluitin- inen het AKZO-concern zijn ïte stap naar een grootscheep- lellng van de marktposities, ropees niveau zijn de grote she concerns bezig de wereld- jnder elkaar te verdelen, deze opzienbarende medede- it vanochtend het Belgische ilad „Het belang van Llm- een hoofdartikel wordt ge er andere redenen zijn voor ;en. dan de officiële die door iO-directie zijn aangekon- verwacht de komende Jare grote saneringsplannen nog vele ontslagen zullen ,De regeringen en nationale len, die meestal niet verder dan streeks- en landsgren- >en geen vat op het multina- kapitaal, die in de anonimi- mfeert", aldus het blad da t dat nog vele arbeiders he !er zullen worden van de wil ran de grilligheid van „He ■zonder - grenzen" Jestuur van de NKV in Bre gisteravond bij de ploegen bij Enka-Breda een erspreid, waarin o.a. de vraag esteld of de werknemers van »t bedrijf niet moeten over- als de Raad van bestuur van le beslissoing tot sluiting van ijf handhaaft, werknemers geen inspraak verantwoordelijkheid krijgen, zij die zelf nemen", aldus de die verder zegt dat de slui- Enka-Breda met alle mid- sic lorkomen moet worden, -ijz Vlak na het opstijgen stortte dit Andover-transporttoestel van de Britse luchtmacht zaterdag omlaag. Het gebeurde op het Ita liaanse vliegveld Ampugnano. Vier van de 22 inzittenden kwamen om drie belandden in het ziekenhuis. of Ut verwacht van vanavond ;vfl [enavondbuien mogelijk met isti i onweer, maar ook versprei- laringen. Min imumtempera- :n, )nd 4 graden, maxima mor- Btreeks 10 graden Krachtige et Ie naar west ruimende wind. (Opgemaakt om 12.40 uur) 11 APRIL 5.52 uur, onder: 19.31 uur nstjp: 4.35 uur- onder: 16.40 uur ter te Katwijk te 1.11 j^: laagwater te 9.11 en 21. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs ires: laats: Ik word abonnee per 24 april 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken' het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee >k|e zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder 1. 'stzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 4 Lelden TEHERAN (AP, Reuter) Van ochtend vroeg heeft een zware aard beving een uitgestrekt gebied in Zuid-Perzië getroffen. Vooral het ge bied van Shiraz, de hoofdstad van de provincie Farsistan, is zwaar ge troffen De eerste schattingen van de dodenaantallen lopen uiteen van 2.000 tot 10.000 doden. ITit Shiraz werd gemeld dat ln twee stadjes, Ghir en Karzin die 150 kilometer ten zuidoosten van de pro vinciehoofdplaats liggen, 2000 men sen zouden zijn omgekomen. De aardschok was een van de erg ste die Perzië ooit heeft getroffen. Zij bereikte een kracht van 9,5 op de zogenaamde schaal van Richter. Bij de vorige grote aardbeving in Perzië (die op Richters schaal een kracht van 7 bereikte) werden, in het oos ten van het land, meer dan 10.000 mensen gedood. Oorspronkelijk was het radio contact met het getroffen gebied vol komen verbroken, maar dat werd in de loop van de dag hersteld. Vanuit Shiraz en Teheran kwamen red dingsacties op gang. Helikopters en vrachtwagens voerden voedsel, medi camenten en dekens naar het ge troffen bergachtige gebied. Ge schat wordt dat in het nu getrolten gebied in totaal een 20 000 mensen wonen Zij leven veelal in lemen hut ten en men vreest dat ae in hun slaap zijn verrast. SAIGON/HANOI (AFP, Reuter, AP, UPI) Het regime Thioe heeft vanochtend 20.000 man Zuidvietna- mese troepen ingezet voor wat de beslissende slag kan wor den voor het gebied rond de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon. aan werknemers Op honderd kilometer ten noorden van de Zuidvietnamese regeringsze tel zijn deze troepen bij An Loc in gevecht met drie divisies Vietcong en Noordyietnamezen, die gesteund worden door 60 Russische PT—76 amfibievoertuigen en twee artille rieregimenten. De stad was gisteren al omsingeld door de negende Viet- cong-divisie, die de afgelopen nacht zwaar bestookt werd door Ameri kaanse B52 bommenwerpers. Het plaatselijke provinciehoofd in de na bijgelegen stad Tsjon Tan aan auto weg13 naar Saigon heeft gezegd, dat "wij verloren zijn als er niet gauw versterkingen komen". Een voorhoede van de gecombineerde Vietcong en Noord Vietnamese strijd macht lokte gisteren een deel van de Zuidvietnamese versterkingen voor An Loc in een valstrik. Volgens waarnemers in Saigon moet in de komende dagen blijken of de gedemilitariseerde zone het be langrijkste doelwit voor het nieuwe lenteoffensief is of dat de aanval daar slechts bedoeld was als een af leidingsmanoeuvre om de Zuidviet namese strijdkrachten te binden i voor aanvallen elders. Ook zal dan I blijken of de verhevigde Amerikaan- f* se bombardementen werkelijk effect hebben gehad. dat vijf Amerikaanse soldaten ln dat gebied zijn omgekomen. Ook in het kustgebied zouden doden zijn geval len. Ondanks Zuidvietnamese bewerin gen bij de gedemilitariseerde zone Noordvietnamese tank te hebben tegengehouden, gelooft men in Saigon dat de Vietcong en Noord-Vietnam nog steeds vorderin gen maken. Men ziet de bombarde menten vandaag met B52's tot ver in Noord-Vietnam als een antwoord op deze successen. De bombarde menten vormen een verdere escala tie in de luchtaanvallen op het noor den. Zie ook de buitenlandpagina De anti-revolutionaire prof. Van Zuthem heeft zeer prikkelende en tegelijkertijd opmerkelijke dingen gezegd over de catastrofe bij Enka. die duizenden mensen hun werk gaat kosten. Van Zuthem verwijt met name de vakbonden dat zij niet veel eerder in het geweer zijn gekomen. Al bij de bouw van de fabriek zo stelt hij had de vakbeweging zich kunnen realiseren dat er een over schot aan kunstvezel dreigde te komen met alle gevolgen van dien voor de werkgelegenheid op wat langere termijn. De vraag rest of het verwijt van prof. Van Zuthem wel terecht is. Misschien had hij zelf in een eerder stadium wel in het geweer moeten komen. Nu klinkt zijn verwijt bitter en met de nasmaak van het gelijk van de studeerkamer achteraf, in de trant van zie- je-nou-wel? Maar misschien heeft Van Zuthems prikkelende opmerking toch een uitwerking, die de vakbeweging aan het denken zet. De vak centrales zullen zich diep moeten buigen over de problemen die het werken in een internationaal concern met zich meebrengt. Want gezien de mogelijkheden van communicatie zit het er in dat er steeds meer internationale ondernemingen komen. Voor werk nemers zitten daar vele kanten aan. Prof. Van Zuthem heeft bij voorbeeld gewezen op de solidariteit met de ontwikkelingslanden. Maar ook het werkgelegenheidsaspect wordt zeer belangrijk. Daarom zou het wel eens kunnen zijn, dat prof. Van Zuthem in spirerend werkt. 18 PAGINA'S Stad Vele hoge Amerikaanse officieren menen dat het centrale bergland be noorden Saigon het Vietcong-doel is. De Voorlopige Revolutionaire Rege ring van Zuid-Vietnam zou daar een belangrijke stad willen bezetten om er formeel een tegenbewind te in stalleren. Het Noordvietnamese pers agentschap meldde gisteren dat in 26 dorpen in het gebied rond Loc Nin, en in tien plaatsjes rond de provincie hoofdstad Bin Long "het revolutio naire bestuur is gevestigd". Naar zuiden Aan het noordelijke frond in Zuid- Vietnam is vannacht zwaar gevoch ten ten westen van weg nummer 1, tussen Quang Tri en Dong Ha. De gevechten daar hebben zich uitge breid naar het zuiden in de richting van Hoe-ee. Ten zuiden van Hoe-ee bij Tam Ky moesten de Zuidvietna- mezen twee stellingen prijsgeven. Ook ten westen van Saigon in de provin cie neemt de strijd toe. Het Ameri kaanse opperbevel heeft toegegeven LEIDEN In de woning van een Leidse antiauair aan de Goejéstraat is zaterdagavond voor een groot be drag gestolen aan sieraden en kunst voorwerpen. Volgens de eigenaar is er voor f 30.000 buitgemaakt. Vermist worden o.m. een complete muntenverzameling vanaf Koning Willem I, gouden colliers, bloedkora len, boutons. gouden antieke voor werpen en diamanten sieraden, als mede vijf schilderijtjes. Het vermoe den bstaat, dat men tussen acht urn en half één via de achterzijde van de woning, in afwezigheid van de be woners is binnengedrongen. AMMAN (UPI) Het Jordaanse weekblad „Al Liwa" meldt maandag, dat Egyptische veiligheidsagenten onlangs vijftig Russische technici hebben gearresteerd, op beschuldi ging van spionage voor Israël. Het weekblad heeft uit „betrouw bare bronnen" vernomen, dat de vijftig Russen als technici in de Egyptische strijdkrachten werkten. Kort geleden zouden ook twee Rus sische deskundigen dood in hun wo ningen in Cairo aangetroffen zijn. V. ZUYLEN VAN NIJEVELTSTR. 372, WASSENAAR, TEL. 3013 ZOETERWOUDSEWEG 23 - LEIDEN - TELEFOON 33741 Zomaar een lenteplaatje uit Washington waar de kersebloesem uitloopt en Noriko Mikkaichi, een klein Japans meisje koket-verle- gen doet tegen de fotograaf. Prof. Van Zuthem vindt dat de arbeiders van AKZO zelf schuldig zijn aan het massale ontslag by - Enka in Breda en Emmercompascum. De Amster damse hoogleraar, die zelf tien jaar deel uitmaakte van AKZO-directie is van oordeel, dat de arbeiders kritisch ten opzichte van nieuwe investeringen hadden moeten staan. „Nog nooit heeft er een arbeider naar jaarrekenin gen van de verschillende vestigin gen gevraagd", aldus prof. Zut hem PAGINA 5 Vijftig jaar langs de waterkant: jubileum hengelaars PAGINA LEIDEN Ooggetuigen van het noordelijk front in Zuid-Vietnam: heeft de oude Giap zich eindelijk vergist? PAGINA BUITENLAND De vermoorde sjeik Karoeme van Zanzibar regeerde als een grillig dictator PAGINA 15 Weer zes pagina's sport. O.a. voetbal uit de hoogste regionen, maar ook uit deze gebieden. Voor Ajax en Feyenoord was er geen vuiltje aan de lucht. Beide ploe gen wonnen zes dagen voor het grote treffen met duidelijke cij fers. De Amsterdammers nog iets duidelijker dan de Rotterdammers. In Leiden slaagde Lugdunum er niet in Xerxes van de titel af te houden. De „kikkers" verloren met 10. Het had UVS trouwens toch niet kunnen helpen, want de blauwwitten bleven bij CW op 00 steken. Universitair bestuurswerk betalen LEIDEN Studenten die aan de Leidse universiteit bestuurswerk ver richten, moeten daarvoor worden be taald. Dat vindt een financiële commissie van de universiteit. Tot dusverre krijgen alleen de studenten die zitting hebben ln de universiteitsraad een financiële tege moetkoming. De commissie meent dat dit niet voldoende is. Ook de studenten in de (sub) faculteitbe- sturen en de (sub) faculteitsraden, alsmede maximaal 25 bestuurders van studentenfaculteiten moeten een uit kering krijgen voor gederfde studie tijd, aldus de commissie. Gedacht wordt aan ee. tegemoetko ming van f 45 per maand, voor een halve dag gederfde studietijd per week. De Leidse universiteit zal deze bedragen uit eigen zak moeten beta len. Voor dit Jaar komt dat neer op een extra uitgave van f 216 000. Bovenstaand advies van de finan ciële commissie, zal nog deze maand worden overwogen door het universi teitsbestuur. MOSKOU (DPA, Reuter, Tass) In Moskou is een internationale con ventie ondertekend, waarbij het ont wikkelen, vervaardigen en opslaan van biologische en bacteriologische wapens en vergiften wordt verboden. Deze conventie is vorig jaar na jarenlange onderhandelingen tot stand gekomen op de ontwapenings conferentie der Verenigde Naties in Genève. leuivs Vandaag honderd jaar gele den stond in de krant: De regeling van den nieu wen toestand in den Elzas en Lotharingen gaat op eene gewenschte wijze voorwaarts. De grondslagen voor het Duitsch bestuur zijn gelegd. De rechtspleging is verzekerd en de hoogeschool te Straats burg zal den lsten Mei ge opend worden. Uit Petersburg: Er heeft hier een bijzonder zachte winter geheerscht. De laatste vier weken was het bij afwis seling dooiweder of geringe vorst. Thans schijnt het te zrullen blijven dooien. Z.M. de Koning is voorne mens tijdens zijn bezoek aan de hoofdstad ook de Kanaal- werken aan de Noordzee te bezichtigen. Daar dit de eer ste keer is dat ZM. dat groote werk in oogenschouw zal nemen, is men voorne mens Z.M. feestelijk te ont vangen. Vandaag 50 jaar geleden: Uit New York: 68 leden der industrial Workers World Organisation zijn naar Europa vertrokken als voor hoede van vele duizenden Amerikanen die naar Rus land zullen gaan om te too- nen dat werklieden in staat zijn de produktiemachine te bestuderen. Zij hopen een aantal staal- en ijzer-indus trieën in het Oeralgebergte te gaan besturen op coöpe ratieve grondslag aan de tovjest een deel der winsten afstaande. De Poolsche 36-jarige landbouwer Pasnik, die naai het voorbeeld van Landru zeven vrouwen naar zijn wo ning had gelokt en ze daar beroof ae en vermoordde, is met zijn veertigjarige vrouw die hem hielp te Warschau tot den kogel veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1