EIDSCH DAGBLAD 750 mensen sonder werk Auto's en benzine goedkoper 549.- vandaag CiAO fabrieken sluiten: VOORLOPIG EEN LEIDSE RJTOBEURS ïstberlijners igen zich van )R voortaan itsers noemen isselvallig Storm waait voorgevel uit opslagplaats LEIDSCH DAGBLAD WIEBELTAX GAAT OMLAAG Bonden: een schandaal Greep van Vietcong klemmend V&UiiM/n MEUBELENI [PUNSBURGD leuws ingericht 1 maart 1860 ZATERDAG 8 APRIL 1972 No. 33678 jecteur: G. Koopman oldredacteur: Dra. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,39 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (bU vooruitbetalinggiro 57055, losse nummers f 0,35 Witte Singe) I. Lelden - TeL: 25041. Redactie: 21501 Nanezorging tot 20 uur. tel 30500 (nt 18 uur) )0RDRECHT Nadat Akzo deze week aankondigde aantal arbeidsplaatsen in ons land met 2250 te zullen minderen, dreigen nu nog 750 mensen op straat te ko- n. In Dordrecht is het faillissement aangevraagd van het :hnisch installatiebureau voor centrale verwarming Vis- en Van der Giessen met bedrijven in Andelst (230 n), Dordrecht (80 man) en Den Helder (40 mensen), /aalwijk kondigde schoenfabriek drijf verkeert al geruime tijd ln h en Stibbe aan een groot deel de Nederlandse produktie dit te moeten stopzetten, hetgeen k geval voor 220 van de 400 ineelsleden ontslag betekent, faillissement van Visser en Van Giessen is door één der schuld- aangevraagd. De uitbetaling de salarissen is tot en met vol- week gegarandeerd. Het be- DEN De organisatoren van kelijkse Leidse autobeurs, Auc- in Amsterdam, heeft beslo- i verband met een reorgani- voorlopig geen verkoopdagen Nu te houden in de Groenoordhal. belangstelling voor de tot nu SV1' ehouden beursdagen was uiter- gering. Men kan aannemen, reorganisatie verband houdt le mogelijkheid dat de Leidse LG-leden besluiten toch op een dere manier aan de autobeurs an deelnemen. De beslissing moet deze maand vallen. IN (Reuter) De DDR heeft el verklaard dat Westberlijners uitsers mogen noemen. - itspraak volgde op vierentwin- touwtrekkerij tussen Oost- sst-Duitsland over nieuwe vi- palingen aan hun gemeen telijke grens. lilt verwacht van vanavond rgenavond: elend bewolkt met af en toe Krachtige tot harde westelijke Minimumtemperaturen onge- graden. Maxima morgen rond den. (Opgemaakt om 9 uur). 9 APRIL 05.57 uur; onder: 19.27 uur. >p: 04.02 uur; onder: 13.50 uur. ater te Katwijk te 11.34 uur: ter te 06.41 en 19.44 uur. 10 APRIL i.55 uur; onder: 19.29 uur. >p: 04.19 uur; onder: 15.14 uur. ater te Katwijk te 00.16 en iur; laa&water te 08.06 en moeilijkheden. Vorig Jaar hebben crediteuren al geprobeerd het be drijf, dat toen een schuld had van 4 min, nieuw leven in te blazen. Bloch en Stibbe moet de produktie staken wegens de sterk toegenomen kosten. De produktie zal in samen werking met zusterondernemingen elders worden voortgezet. Voor He- lioform-dam^-schoeisel worden de mogelijkheden bekeken de produktie in een nieuw bedrijf onder te bren gen. waar eventueel 180 mensen zouden kunnen werken. De import en handel wordt normaal voortge zet. "Mocht dit onverhoopt niet lukken dan zullen aan het einde van het jaar in totaal ruim 400 personen nieuwe werkgelegenheid moeten zoeken", al dus het communiqué van de directie. Meegedeeld wordt nog dat met de vakbonden overleg wordt gepleegd, over de afvloeiingsregeling. Uitbreiden In een commentaar stelt de Bond van leidinggevend personeel dat met deze bedrijfssluiting het aantal arbeidsplaatsen in Noord-Bra bant, gerekend met de sluiting van Enka-Breda, iin één klap met 2100 vermindert. De verwachting van deze bond is dat dit aantal ln de na bi je toekomst zich zal uitbreiden, omdat met name rekening moet wor den gehouden met moeilijkheden voor de toeleveringsbedrijven van dit bedrijf. De bond vindt dat bij het komende debat in de tweede kamer over En ka-Breda de hele noodsituatie met betrekking tot de werkgelegenheid in Noord-Brabant in de besprekin gen betrokken moet worden. In het communiqué van de bond wordt verder meegedeeld, dat a.s. dinsdag de hele dag besprekingen zullen plaats hebben tussen de vak verenigingen en de directie van Bloch en Stibbe over de afvloeiingsrege lingen en de gevolgen van het ont slag voor de betrokken werkne mers. ENSCHEDE Een windhoos richtte gis termiddag nogal wat schade aan bij de pa piergroothandel Vro men a. d. H. ter Kui- lestraat in de Twentse textielstad Enschede De voorgevel van het magazijn voor de op slag van oud textiel woei pardoes uit het fabriekspand.. In de zelfde omgeving woei het dak van een flat af, zodat de bewoners letterlijk dakloos kwa men en him automo bielen beschadigd wer den. Ook ondervonden daken van een school en een fabriek storm schade. Het oosten was niet het enige deel van ons land waar de storm de perken te buiten ging. In talloze steden in het westen woeien dakpannen van d< daken en jonge bo men om. „Onderwijslonen moeten afgeremd" Utrecht Prof. mr. I. A. Diepen horst heeft gisteren gezinspeeld op eventuele afremming van de sala- n van onderwijzers en leraren. „Komen tot een zekere matiging van de onderwijssalarlssen", zou volgens hem wel eens nodig kunnen zijn om in het onderwijs de mate riële voorzieningen mogelijk te blij ven maken. Prof. Diepenhorst sprak op een congres waar zijn Anti-Revolutio naire Partij startte met het opstel len van een geheel nieuwe onder- wijsparagraaf voor het partijpro gramma. Hij benadrukte zeer sterk dat alles wat er op papier wordt gezet over onderwijs „betaalbaar" moet ztfn. Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 22 april 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonneo aats: okje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder '■egel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer Lelden. (Van onze politieke redactie) DEN HAAG Auto's worden goedkoper per I juli van dit jaar en de literprijs voor benzine zal met 0,8 cent dalen. Dit is de verwachting nu de regering heeft besloten de wiebeltax te verlagen van het minimum van vijf percent! tot het ook vorig jaar geldende percentage van drie. Het nieuwe percentage geldt voor de tweede helft van dit jaar. Minister mr. R. J. Selissen (Finan ciën) verwacht voorts, dat de ver laging (op jaarbasis) bewerkstel ligt, dat duizend tot vijftienhonderd werklozen weer aan de slag kun nen. Het effeot op de betalingsba lans is negatief: in plaats van een overschot, zal er een tekort ont staan. Minister Nelissen schatte de omslag op twee miljard gulden. Als gevolg van de verlaging van de wiebeltax zullen de particuliere be stedingen en de investeringen van het bedrijfsleven s-en tikkeltje toenemen. Minister-president Bies heuvel rechtvaardigde dit opkikker UTRECHT (ANP) „Een schan daal"! Dat was de eerste reactie van de vice-voorzitter van het NW, de heer A. de Boon. op het besluit van de regering de wiebeltax te verla gen. De vakbeweging heeft er steeds op aangedrongen een verlaging van de wiebeltax achterwege te laten en de inkomsten te gebruiken voor een gerichte bestrijding van de werk loosheid in die gebieden waar dat het hardst nodig is. Het mag er op lijken dat de werk- gelegenheid-situatie weer wat aan het verbeteren ls, aldus de heer De Boon, maar de cijfers over maart zijn gunstig beïnvloed door het mooie weer. Ook het NKV is zeer onaange naam verrast door de regerings maatregel Wij hebben nadrukkelijk gevraagd het geld te besteden voor gebieden die in moeilijkheden zitten, zo zei een NKV-woord voerder De noodzaak daarvan ls juist de laat ste dagen nogmaals aangetoond door de reorganisatieplannen van AKZO. tje voor de economie gisceravond, met de woorden: "De kachel is niet roodgloeiend meer". Minder krachtig Mede op basis van de cijfers van het Centr Economisch Planbur. is 't ka binet tot de conclusie gekomen, dat in de tweede helft van dit Jaar de economie minder krachtig moet worden geremd als in de eerste helft. Zowel minister Nelissen als premier Biesheuvel ontkende, dat de verlaging van de wiebeltax iets te Aan de tijdens onze lenteshow gehouden vedstrljd hebben vele bezoekers deelgenomer De uitslag v.w.b. de gezamenlijke leeftijd van °^eJa^rS ls' Uit de goede Inzendingen werd H.A.Sm^-Hlddcndorp Constantijn Hu/genslaan 51. Lelden door de jury aangewezen voor de prijs:een vakantiereis voor 2 personen naar een zonnige bestemming. De slagzin luidt: Safe als een kluist het Motorhulst inders hartelijk dank! maken heeft met het b(j twee rege ringspartijen (VVD en DS '70) levende verlangen de belasting druk te verminderen. De ARP heeft zich in februari verzet tegen een verlaging. Geen rol Minister Nelissen: "De belasting druk heeft geen rol gespeeld". Pre mier Biesheuvel: "Dat heeft er niets mee te maken". Minister Ne lissen zei wel, dat het rijk dit jaar door de verlaging (op Jaarbasis: één percent) 125 miljoen gulden méér moet lenen op de kapitaal markt. Hij zei dat daar "enige ont spanning" is. Problemen voor de ge meenten en woningbouwers die op dezelfde kapitaalmarkt zijn aange wezen voorzag minister Nelissen niet. De wiebeltax omvat een groep be lastingen die de regering met maxi maal vijf percent kan verhogen, als de conjunctuur oververhit ge raakt en met maximaal vijf per cent verlagen als de bedrijvigheid op een laag pitje komt te staan. On der de wiebeltax vallen dit jaar: de loon- en inkomstenbelasting, ven nootschapsbelasting, de benzineac cijns en de bijzondere verbruiksbe lasting op peronenauto's. Zowel vorig jaar als dit jaar is de BTW buiten de wiebeltax gelaten om ex tra-prijsstijgingen te voorkomen. SAIGON (AFP/Reuter/UPI) De strijdkrachten van het nationale be vrijdingsfront, die gisteren in de Me- kongdelta een vierde front hebben geopend, hebben vandaag met mor tieren Zuidvietnamese stellingen be stookt ln en bij de stad Mytho, op 70 km ten zuidwesten van Saigon. De toestand in de omgeving van de hoofdstad blijft na de val van Loc Ninh, 120 km noordelijker gele gen, ernstig. De uit Cambodja geko men negende Vietcong-divisie onder neemt aanvallen op Zuidvietnamese troepen. Guerrillastrijders hebben op negen plaatsen de hoofdweg nr. 13 in bezit. Deze belangrijke verkeersweg loopt van Saigon naai- An Loc, op 20 km ten zuiden van Loc Ninh. Volgens de correspondent van het Amerikaanse persbureau UPI wordt de toe tand bij An Loc „zeer ernstig", zo niet „uiterst kritiek" genoemd. Amerikaanse helikopters zijn gister avond begonnen met het evacueren van vrouwen en kinderen uit de be dreigde stad. De strijdkrachten van het bevrij dingsfront hebben nu ongeveer de helft van de provincie Binh Long ln bezit. Zij ondernemen van hier uit aanvallen op de aangrenzende pro vincie Binh Duong. Amerikaanse B-52 bommenwerpers hebben aanvallen gedaan op de Noordvietnamese ti-oepen die in de richting van An Loc oprukken. Vol gens de radio van de Vietcong con troleert het bevrijdingfront bij Loc Ninh een gebied van ongeveer 100 km2. De Noordvietnamese delegatie bij de Par ij se besprekingen heeft gister avond scherp gereageerd op een ver klaring van de Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird. De delegatie ontkende „catego risch" de beschuldiging van Laird, dat Noord-Vietnam Zuid-Vietnam zou zijn binnengetrokken. Stationsweg 2/Lelden /Tel. 21841 VEILIG GEKOCHT 1 IBU DE. VAKMAN zuinige zoemer IVlet een bromfiets van HUISMAN ben je sneller THUIS, Man HUISMAN Hogewoerd 66 Leiden - Tel. 31292 24 PAGINA'S Met deze knuppel werden de af gelopen weken weer vele pasge boren zeehondjes op de Magda- lena Eilanden doodgeknuppeld. Voor een paar dollar per stuk worden de "white coates" levend gevild om te voldoen aan de vraag naar zeehondenbont. "Er kleeft bloed aan het bont" is een repor tage van de gebeurtenissen rond de geboorte van duizenden jonge zeehondjes PAGINA 15 Avonturen van mijnheer Prikke- been herleven op het televisie scherm vanaf maandagavond in vier afleveringen PAGINA 5 Massa-ontslagen bereikten het af gelopen jaar een nieuw hoogte record PAGINA T Uit Arnhem wordt ons geschreven, dat eenige inwo ners van Emmerik, die ge wapend op Nederlandsch grondgebied waren doorge drongen, op last der Pruisi sche justitie geboeid naar Wesel zijn gevoerd. Volgens den "Times'\ heeft er te Antiochië den 3- den dezer eene aardbeving plaats gehad, waardoor de halve stad verwoest is en 1500 personen gedood zijn. De Zweedsche rijksdag heeft met groote meerder- derheid het voorstel aange nomen, dat de dienstplichti gen zich niet meer van den militairen dienst kunnen vrijkoopen. Uit Kattowitz De gealli eerde autoriteiten, die ver nomen hadden, dat zich op het kerkhof tussen Gleiwitz en Sossnita een geheim Duitsch wapendepot zou be vinden, zonden daarheen een compagnie Fransche solda ten en een sectie pioniers om af te dalen in de crijpte on der de kapel van het kerk hof. Er u>erd daar een aan zienlijke hoeveelheid gewe ren, mitrailleuses en muni tie gevonden. In een der on- dergrondsche gangen deed zich een hevige ontploffing voor, waardoor op slag zeven pioniers, vijf soldaten een Fransche ambtenaar en een doodgraver werden gedood Tien soldaten en drie officie ren werden ernstig getoond Vijf soldaten zijn reeds aan hun verioondingen bezioeken. De Sow)et-regering heeft besloten, aldus verneemt de 'Times" uit Reval, openlijk den oorlog te verklaren aan de kerk. Er is een geheime order uitgegeven voor de ar restatie van alle recalitran- te prieste-s.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1