?reuk Amman past in de actiek Sadat t.o.v. Israël Kosigin in Irak: meer afstand tot Cairo Geweld Ulster in '69 groeide zeer spontaan REGERINGEN MOETEN „VUILE WERK" DOEN agdad is voor Moskou tegenwicht in Midden-Oosten India stelt Bhoetto top voor BIZARRE OVEREENKOMST TUSSEN OPPOSITIES IN ENGELAND EN DUITSLAND fDAO 7 APRTt ton BUITENLAND PAOHfA i EK HAAQ Het bezoek dat Russische premier Kosigin op ogenblik aan Irak brengt, heeft lelijk ten doel de invloed van lowJet-Unie ln het Midden - en en met name aan de Per- Golf te versterken. ■wijl het Kremlin nog steeds rouwend staat tegenover pre- it Sadat van Egypte en er ook aaldelijk wrijving is tussen ild Lissauer Egypte'e militaire leiding en haar Russische adviseurs, beschouwt de Sowjet-Unie Irak waarschijnlijk als een welkom tegenwicht. Politiek staat de regerende Ba&th- partij links van de Arabische So cialistische Unie die in Egypte aan de macht is. Bovendien heeft het Bagdad-regime besloten de Iraakse communistische partij in een .na tionaal front" op te nemen. Het belangrijkste oogmerk van de Russische geo-politieke strate gie, hier evenals elders, is him mi litaire aanwezigheid te laten voe len. Irak is op het ogenblik de end- ge staat aan de Perzische golf, die bereid is geweest de Sowjet- Unie vloot faciliteiten aan te bie den. Militair Het is dan ook niet toevallig dat Kosigins bezoek samenvalt met de aankomst van een Russisch flot- tieltje in het hart van de Golf. Verwacht wordt dat de Russische vlootbezoeken aan de haven van Oemm Qasr frequenter zullen wor den indien het tot een verdrag tussen de Sowjet-Unie en Irak aal komen. Waarschijnlijk zal dit een ver drag van "vriendschap en samen werking" worden naar het voor beeld van het verdrag dat in mei 1971 met Egypte werd gesloten. Dit verdrag bevat een veelzeggende bepaling die de waarborg bevat van „socialistische verworvenheden". In het geval van Egypte heeft deze clausule, gezien de vaak nog al koele verhouding tussen Mos kou en Cairo, tot nu toe weinig betekend. Niet te verwonderen is dat Per- zië het nieuwe Russische tête éi. tete in de Perzische Golf wantrouwend gadeslaat. Een verdrag tussen de Sowjet-Unie en Irak zou de kansen op Russtsch-Amerikaanse span ningen in de Persische golf verho gen. Vorig jaar verkregen de Ver enigde Staten als resultaat van hun overeenkomst met Bahrein minimale vlootf acilite i ten in de Golf. Olie Het onmiddellijke praktische be- lang van de Russische penetratie is de verdere verzwakking van de Westerse greep op de olievoorra den van de Perzische Golf. Moskou Juioht nationalisatie van olievelden door Irak krachtig toe en maakte met financiële en tech nische hulp de ontwikkeling van andere velden mogelijk. De Sow jet-Unie is allang geïnteresseerd in de olie van het Midden-Oosten, niet alleen uit politieke overwe gingen, maar vooral ook om te voorzien in de stijgende behoef ten van het oostblok. De Russen vinden het namelijk steeds moei lijker om te voldoen aan de olie behoeften van hun Europese satel lieten. Sommigen verwachten daarom dat wat dit betreft Irak voor de Sowjet-Unie misschien op den duur een meegaander en nutti ger klant zal blijken te zijn dan Egypte. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) BEIROET Het verbreken van de diplomatieke relaties met Jordanië gisteren door Egypte is slechts het verlengstuk van de moord op de voormalige premier van Jordanië Wasfi Teil in Cairo, ruim vier maanden geleden. Daarmee is het plan van Kpning Hoessein om tot een verenigd koninkrijk te komen wei nig meer dan de aanleiding voor Egypte om Jordanië verder in een isolement te drukken volgens een vooropgezette politiek. Het benadrukken van wat genoemd wordt Jordaanse collaboratie met Israël moet (in de dramatiek van de Arabische politiek) de Egypti sche houding verklaren tussen het gepropageerde streven naai- Ara bische eenheid door. Met de breuk met Amman heeft Egypte, ook bui ten de propaganda, voor de Pales tijnse guerrillastrijders gekozen. Afhankelijkheid EN (Reuter) Een on- tribunaal is tot de conclu- men dat het straatgeweld in rland spontaan uit een lemende spanning is ont- nooit is ontketend door sa- rders. „Noch het Ierse Re- ïse Leger, noch enige pro organisatie, noch iemand heeft de stoot gegeven tot eldcampagne" zegt het eind- van het tribunaal van drie el heeft Bernadette Devlin ie rol in bepaalde gewelds- ngen gespeeld maar de mi- iominee Ian Paisley moet mede-verantwoordelijkheid wijgesproken. „Het waren chappelijke ordeverstoringen tonden uit een ingewikkelde sociale en economische si- aak begon het op zeer kleine naar de spanningen binnen enschap waren zodanig dat «n uitbarsting niet in de nden worden gehouden". Jlbunaal, geleid door rech- Leslie Scarman, werd inge- bloedige straatgevechten seren die tussen maart en plaatsvonden - die eld uitlokten dat sinds die ©rd-Ierland heeft geheerst. ongetwijfeld invloed van zijn uitgegaan „maar het tte niet aan tot geweld. Het Igt er dat het IRA verrast minder deed dan veel aan gedacht hadden. Ook de te Vereniging voor de bur- ïn was niet van plan onlus- imtketenen maar hielp wel e verspreiden nadat ze een- ren ontstaan". ribunaal uit kritiek tegen- Politie voor het gebruik van geweren op 14 en 15 augus- 't Het omschrijft de *ls „een bedreiging voor de 'een n de schuldieen" teeft het rapport kritiek op van de Noordierse politie Het tribunaal zegt dat het geen bewijs heeft gevonden van het be staan van een protestantse extremis tische organisatie die te vergelij ken is met het Ierse Republikeinse Leger. Koning Hoessein bevindt zich dezer dagen in de VS, waar hij met regeringsfunctionarissen heeft gesproken over zijn federa tieplan, dat Washington wel blijkt te zinnen. Indachtig de moord op Robert Kennedy door de Jorda- niër Sirhan Beisheira Sirhan wordt de Jordaanse vorst ook tij dens een vakantieverblijf in Flo rida voortdurend omgeven door veiligheidsfunctionarissen. Moord in San Jose Een vroegere celgenoot van George Jackson (een, der "Soledad-brothers"), de 29-jari- ge James Carr, is gisteren in de Ca- lifornische stad San Jose vermoord aangetroffen in de woning van een zekere John Hamman, een vriend van de negeractiviste Angela Davis. Er zijn twee verdachten, een neger en een Mexicaan gearresteerd, die nu worden ondervraagd. Men meent te weten dat James Carr getrouwd was met de dochter van de Ham mans, die zeer actief zou zijn ge weest in de beweging voor de vrij lating van de drie "Soledad-bro thers". Hoewel door de keuze van het tijd stip van de breuk enkele uren voo' de opening van het Palestijnse congres in Cairo het erop lijkt, dat president Sadat tegemoet is geko men aan de druk van de guerrilla strijders, moet er in werkelijkheid toch meer rekening mee worden gehouden dat met de stap vooral bedoeld is om de Pales tij nen tot nieuwe gehoorzaamheid aan Cairo te bewegen. Deze wens is, door de kritiek op Amman, gebaseerd op een dubbelzinnige houding. Egypte namelijk zit na de afgang van "het jaar van de beslissing" re zoeken naar mogelijkheden om nieuwe druk op Israël uit te oefe nen zonder het risico van een gro te slag tussen de geregelde legers. De Palestijnse commando's hebben door de aard van hun acties de kans om tussen het handhaven van de officiële wapenstilstand door onrust te zaaien langs de grenzen met Israël. Het is namelijk niet waarschijnlijk dat de Palestynen gehoorzaam aan Caïro blijven bij het uitzetten van haatpolitiek tegenover Israël. Aldus is met de breuk tussen Caïro en Amman de wege geopend voor een nieuwe strijd binnen de Ara bische wereld die gemakkelijk kan uitgroeien tot een conflict tussen progressieve en conservatieve lan den vanwege de steun die Saoedi- Arabië blijft geven aan koning Hoessein. Sympathie Of deze Egyptische toestemming voor het gebruik van de sympathie van de Palestijnse guerrillastrijders be reikbaar is door het in de hoek drukken van Amman, lijkt voor alsnog twijfelachtig. De Palestijnen immers richten al hun streven eerst op de val van Jordanië en zij zijn op het moment slechts indirect geïnteresseerd in de strijd tegen Israël. Door het grote verschil in doelstel ling tussen Egypte en de Palestijn se commando's komt de vraag bo ven of de politiek van Sadat niet opnieuw op gokken is gebaseerd. ISLAMABAD (Reuter) Presi dent Zoelfikar Ali Bhoetto heeft een brief ontvangen van de premier van India, Mevrouw Indira Gandhi, waarin deze een topconferentie voor stelt. Dit is gisteren officieel in Is lamabad bekendgemaakt. (In een diezelfde dag in Nieuw Delhi gepubliceerd Russisch-Indiaas communiqué spraken de Sowjet- Unie en India zich uit voor recht streekse onderhandelingen tussen de regeringen van India. Bangladesj en Pakistan over een snelle en vreed zame politieke regeling van de vraag stukken op het subcontinent) De nieuwe Pakistaanse minister van Buitenlandse Zaken. Iftichar Ali, deelde Journalisten mee dat Bhoetto binnen enkele dagen zal antwoorden. Mevrouw Gandhi had een onvoorwaardelijk topgesprek voorgesteld, voor te bereiden door functionarissen van de twee landen. Al veel langer dan 60 jaar is een blijvend gouden sieraad dankbaar om te geven en fijn om te ontvangen. Siebel heeft de grootste kollekties in ringen, armbanden, colliers, broches en wat al niet. En zal ze u met genoegen tonen.Zonder enigo verplichting. Komt u gerust eens langs. Uw koffie of frisdrank staat klaar. Siebel viert feest. En om u in die feestvreugde te laten delen ontvangt iedere kliënt de komende maanden een feestelijke attentie. JUWELIERS Den Haag Lange Poten 9-11, Amsterdam Kalverstraat 121-123, Rotterdam Stadhuisplein 24-28, Coolsingel 50, Haarlem Grote Houtstraat 63.* Er is tijdens het Paas-weekeinde een scheurtje in de Berlijnse Muur gekomen, en dan nog maar een scheurtje met eenrichtingsverkeer. Toch moeten wij er blij om zijn, niet alleen om menslievende rede nen. maar ook omdat wij de Russi sche belangstelling voor verminde ring van spanningen tussen Oost en West-Europa delen. Door Nora Beloff Copyright Observer-LD/ AD De concessies met Pasen zullen door een blijvende regeling van vrijere toegang gevolgd worden mits de West-Duitsers eerst de „Ostpoli- tik"-verdragen met Moskou en Warschau ratificeren en niet al leen de Russen hopen dat de West- Duitsers dat gaan doen. maar ook de westelijke bondgenoten van de Bondsrepubliek. Ho esterk Engeland, de Ostpolitik van bondskanselier Brandt steunt kwam duidelyk tot uiting op de Jaarlijkse Engels—Duitse bijeen komst van politici, Journalisten en mensen verbonden aan universitei ten, die dezer dagen in Könings- winter is gehouden. De eensgezind heid waarmee alle Britse politieke partijen kanselier Brandt steunden, viel slechts te vergelijken met de unanieme steun van de Westduitse partijen voor Engelands omstreden toetreding tot de Europese Econo mische Gemeenschap. Vlak voor ik uit Londen naar Duitsland vertrok voor die jaarlijkse bijeenkomst, maakte een Oosteuro- pese ambassadeur mij opmerkzaam op de merkwaardige punten van overeenkomst tussen twee politieke veldslagen die thans aan de gang zijn: de Engelse toetreding tot de EEG, die nu in Londen in het par lement wordt behandeld en de West duitse ratificatie van de Oost-ver dragen, die in mei haar beslag moet krijgen. Gebrom In beide landen, voorspelde de Oost- europese ambassadeur, zal de party die in het parlement in de oppositie is de Labour-partiJ in Engeland en de CDU in West-Duitsland het nodige gebrom en protestgeroep ten beste geven, maar er wel voor zorgen dat de respectieve verdragen er door komen. Dat willen die twee oppositieparty en nameiyk ook. Al leen willen ze „het vuile" werk aan hun politieke tegenstanders overla ten: in Engeland de „betaling" van de hoge prijs van de entree tot de EEG: in West-Duitsland de diplo matieke aanvaarding van de Duitse Democratische Republiek of schoon geen Westduits parlements lid de oostzone van Duitsland de mocratisch of een soevereine repu bliek acht. Wie in Londen net meegemaakt had hoe Labour-leider Wilson en zijn voornaamste collega's zich in bochten wrongen om zich tegen toetreding tot de EEG te verzetten, hoewel zij heel goed weten dat toe treding in Engelands belang is, kreeg in Köningswinter onmiddellyk het onaangename gevoel dat hij de Duitse politieke schijnvertoning al gezien had. Kanselier Brandts meerderheid is veel hachelijker dan die van premier Heath, en Brandts sociaal-democraten waren niet al leen verontwaardigd omdat zij door hun Britse broeders in de steek ge laten werden (vooral door Harold Wilson); zij waren ook woedend op de Westduitse christen-democraten die volgens hen partijpolitiek be drijven met de toekomst van Duits land en Europa. Brandts aanhan gers waren ervan overtuigd dat de belangrijkste leiders van de CDU (die zij onder vier ogen wel met naam en toenaam noemden) heus wel weten dat de Ostpolitik er door moet komen. Oprechte kritiek In beide gevallen was er oprechte kritiek bij. Axel von der Bussche bijvoorbeeld, een hoge functionaris van de Wereldbank en een van de weinige overlevenden van de moedi ge Duitse verzetsgroep die Hitier uit de weg probeerde te ruimen, is er van overtuigd dat de verdragen on fatsoenlijk van strekking zijn, niet omdat zij Duits gebied prijsgeven, maar omdat zij een bevestiging vor men van de Russische verdeling van landen zoals Roemenië, dat Duitsland zelf in de oorlog heeft betrokken. Toch is hij internationa listisch genoeg om te erkennen dat verwerping van de verdragen, nu ze eenmaal tot stand gebracht zijn, voor beide kanten van Europa slecht zou zijn. Grotendeels waren de twee opposi ties, Labour in Engeland en CDU in West-Duitsland, echter duidelijk doende om er zoveel mogelijk poli tieke munt uit te slaan voor hun partij. Allebei konden zij daarbij nadrukkelijk het contrast aandikken tussen de onmiddellyk zichtbare kosten van de regeringspolitiek in het Engelse geval de hoge toe gangsprijs tot de EEG en in het Westduitse de diplomatieke conces sies in de Oostpoiitiek en de veel onzekerder baten op lange termijn. En de twee oppositiepartijen ver toonden ook een gelijk gebrek aan werkelijkheidszin met hun gemak kelijke beweringen dat zij liever nog eens over de verdragen zouden onderhandelen en dan betere voor waarden zouden bedingen. Samenhang Mijn Duitse reis heeft niet alleen bevestigd wat de communistische ambassadeur me gezegd had over de opmerkelijke haast komische overeenkomst tussen het parle mentaire gevecht in Londen en ln Bonn. Ik ben er ook doordrongen geraakt van de nauwe onderlinge samenhang van Engelands toetre ding tot de Europese Gemeenschap| en West-Duitslands Oostpoiitiek. Als de Duitsers de verdragen ver werpen en daarmee bondskanselier Brandt ten val brengen en een po litieke crisis over de betrekkingen tussen oost en west ontketenen, dan zullen zij daarmee tevens zowel aan oostelijke als aan westelijke kant de herinnering aan hun onruststokende neigingen weer oproepen en de Britse lust tot aansluiting bij de gemeenschap ernstig schaden. De regering-Heath zou er zich niet om bekommeren en toch doorzetten, maar voor de voorvechters van de EEG in de Labour-partiJ zou de schade groot zijn en zij zouden ver moedelijk niet kunnen voorkomen dat het volgende partijcongres een eventuele volgende Labour-regering een opdracht van terugtrekking uit de EEG zou méegeven. En als de Engelsen nu toch nog eens zouden besluiten om zich niet bij de EEG aan te sluiten of als zij er zich later, onder andere politieke leiding, uit terug zouden trekken, dan zouden op hun beurt de Duit sers zich verraden voelen. Zij heb ben op toetreding van Engeland ge rekend en als dat niet doorgaat, zitten zij midden in een labiel Eu ropa waar westers vrijwillig deelge nootschap aantoonbaar mislukt zou zijn en alleen oostelijk gedwongen deelgenootschap over zou zijn. De westersgezinde leider; van Brandts SPD, met de bondskanselier zelf voorop, zouden zich dan veel moei lijker staande kunnen houden te genover hun militante uiterste lin kervleugel, die in zijn streven naar neutraliteit tussen oost en west ge neigd is tot doordraverij waarbij menselijke vrijheid geestelijke ver draagzaamheid en burgerrechten onvoldoende aandacht krijgen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9