WE ZIJN WEGGEGOOID ALS EEN SMERIGE DOEK KAMERDEBAT OVER MASSAAL ONTSLAG BIJ ENKA c Stormachtige ontwikkeling in chem. vezelindustrie voorbij 1 Stilte in Breda na de grote klap MODEWERELDNIET VERRAST VRIJPA;» T APRIL 1978 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG De fractie voorzitter van de PvdA neeft kamervoorzitter mr Van Thiel laten weten dat hij volgende week een kamerdebat wil over het massale ontslag bij Enka. Het kamerlid Wieldraayer heeft een verzoek bij de regering in gediend om over deze zaak te mogen interpelleren. „De inzet van dit debat op korte termijn is hulp voor de mensen, die nu worden getroffen", zo heeft fractievoorzitter J. M. den Uyl meegedeeld. "Op langere termijn gaat het erom eindelijk een eind te ma ken aan een produktie-systeem, waarin acht miljard teveel wordt geïnvesteerd in één be drijfstak en tegelijk duizenden mensen op straat komen te staan". Drie leden van de KVP- kamerfractie hebben inmiddels schriftelijke vragen gesteld aan de ministers van Sociale Zaken en Economische Zaken. VEILIG STELLEN De vice-voorzitter van de Raad van bestuur, de heer S. Bakke nist deelde gistermiddag op een persconferentie mee, dat als ge volg van de sluitingen het Euro pese personeelsbestand met 5700 zal worden ingekrompen tot ruim 40.000. 'De maatregelen zijn noodzakelijk om de werk gelegenheid van de overblijven de 40.000 personeelsleden veilig te stellen". Hij ontkende dat het een eer ste stap zou zijn op weg naar nog meer afvloeiïngsmaatrege- len. "Wij hebben op dit ogenblik geen verdere reorganisatieplan nen in voorbereiding. Wel zal de herstructurering ook gevolgen hebben voor de bezetting van de twee hoofdkantoren van Enka De herplaatsingsmogelijkheden voor de Bredase werknemers zyn zeer beperkt, maar, aldus de heer Bakkenist, we zullen intensief samenwerken met de vakbonden om zo veel mogelijk mensen aan het werk te helpen De Akzo- vestigingen die wellicht perso neel uit Breda zouden kunnen overnemen zijn Edet in Tilburg Loda in Breda, Ciago in Geel, Synthese in Bergen op Zoom, Enka in Ede en Enka in Arn hem. NIET TE LAAT De heer Bakkenist ontkende, dat het beleid te laat is aange past aan de moeilijkheden in de Europese garenindustrie. De in storting van het prijspeil door de valutacrisis en het wegvallen van de polyester-export naar Amerika waren volgens hem niet te voorzien. De loonkosten zjjn de afgelopen drie jaar met 40 procent gestegen en de con currentiepositie is nog verder verslechterd door de devaluatie van de dollar. Volgens de heer Drabbe van de Industriebond NW heeft En ka te lang gewicht met het be perken van de investeringen. "De marktplanning in de che mische industrie was veel te gunstig en alle ondernemingen probeerden er los van elkaar van te profiteren door Investe ringen. die achteraf onverant woord blijken". ONAANVAARDBAAR De centrale ondernemingsraad van het Akzo-concern gaf gis termiddag een verklaring uit waarin hij de voorstellen van de raad van bestuur "in deze vorm" niet aanvaardbaar noemt. De raad, die meent dat onvol doende gegevens zijn verstrekt, vraagt zich met name af of de belangen van de factor arbeid en die van de factor kapitaal wel juist tegen elkaar zijn af gewogen. De centrale onderne mingsraad gaat zich nader be raden op de situatie en zal daartoe ook overleg plegen met de vakbonden en de deskundi gen van binnen en buiten de onderneming BREDA De Nederlandse na-oorlogse sociaal-economische historie vermeldt maar zelden een bedrijfssluiting met de ko lossale omvang van die van de Enka-fabriak in Breda. Zelden ook hebben de slachtoffers zó zwijgend,, apathisch en ongeluk kig de fabriekspoort verlaten als gistermiddag op het Bredase industrieterrein: 1700 arbeiders deden nauwelijks moeite woor den te vinden toen de pers bij de uitgang de notitieboekjes trok. „Ik ben er helemaal kapot van. Verder weet ik niks te zeggen", zei om vijf uur de kleine, grijze arbei der die als eerste van de vier urn- eerder per bedrijfscommuniqué overbodig verklaarde 1700 de poort uitfietste. Een zinnetje' dat die tragische middag op de fabriek door het verdriet zelf leek te zijn gedic teerd. Vele fietsers en bus-pen delaars volgden en zeiden met moeilijke stemmen precies het zelfde. „Ik ben kapot. Waarom wij? Meer kan ik niet zeggen. Ik wil huis": een stille litanie van verslagenheid en verdriet, ver van de massale woede-uitbarstingen en barricade-kreten die men door gaans kan beluisteren wanneer het leven na de aangekondigde be drijfssluiting een waardevolle di mensie heeft verloren. „Weggegooid delaars volgd moeilijke sten zelfde. „Ik ben Meer kan ik naar huis": e verslagenheid de massale wc barricade-kret* gaans kan het leven na c drijfssluiting mensie heeft v Door Ary Jassies als een vieze In Iecom dase sluiti indei Zeventien honderd snotneuzen. Leve de wel vaart", zei ook nog iemand. In het bedrijfseconomische jargon met zijn kille clichéleuzen heet zo iets al gauw heel anders. „De maat regelen zullen leiden tot sanering van de structurele overcapaciteit en tot afbouw van activiteiten die blij vend onrendabel zijn", rapporteerde gisteren de AKZO-top, en: ,De concentratie van de produktie in grote eenheden en vermindering van het aantal vestigingsplaatsen zal leiden tot versterking van de concurrentiekracht van Enka Glanzstoff. Enka is overtuigd van een verdere groei van de afzet van chemische vezels". De terminologie van een indus triële dynastie die van de ene dag op de andere 1700 arbeider opoffert terwille van marktaandeel en winstomzet: wat in Breda overbleef was echter alleen maar de pijn van een verpletterend verdriet en een machteloos onbegrip. Zo hevig kwam de klap aan die om één uur viel dat de dagploeg die middag nog niet voor één discussie te hoop liep die komt vanavond wel op de door de vakbonden uitgeschreven demonstratieve bijeenkomst. „Het was net alsof we liepen te slaapwandelen, een soort verdoofd heid", zei voorman Geels uit een van de Diolen-garens-afdelingen, „het was natuurlijk al wel bekend dat er hier ontslagen zouden vallen. Maar niemand had op meer dan een paar honderd gerekend. En die waren ergens in Breda heus wel weer aan de slag gekomen. Maar wat moeten ze beginnen met 1700 man. die binnen een jaar op straat komen te staan". Naast hem stond een man die niet praten kon: een van de 180 Lim burgers die na een mijnslulting zes jaar geleden naar Breda waren ge komen om een nieuwe zekere toe komst op te bouwen. ,HÜ heeft na één uur niets meer gezegd", ver telde Geels, „waar kan zo'n man in hemelsnaam nog aan de slag komen". Bastion In de toch al niet florissante economische structuur van de Bre dase regio valt met de plotselinge sluiting van de gigantische fabriek inderdaad een bastion van zeker heid weg. Burgemeester ir. W. Merkx van Breda zei gistermiddag: „Dit is onvoorstelbaar. Een zeer ernstige situatie voor Breda en de hele regio". De Enka-fabriek werd in april 1966 officieel in gebruik gesteld door de toenmalige minister van Economische Zaken, drs. Den Uyl. Een veilige burcht in een in so ciaal-economische zin allesbehalve benijdenswaardige provincie: eind februari bijvoorbeeld telde Noord- Brabant met 21.794 werklozen de meeste werklozen van alle Neder landse provincies. De sluiting van de fabriek die Breda verlaat om in de wereld zijn concurrentiepositie te versterken zal Brabant nog wel wat nadruk kelijker vooraan in de rij houden. Zoals het er nu uitziet zullen velen van de 1700 moeilijk aan ander werk kunnen worden geholpen. De oplossing moet dan maar weer uit Den Haag komen. „Ik neem van daag nog contact op met de minis- ters van Economische Zaken en Sociale Zaken", zei burgemeester Merkx. „de regering zal nu extra maatregelen moeten nemen". Van de commissaris van de ko ningin in Noord-Brabant, mr. dr. C Kortman, had hij even tevoren al de toezegging ontvangen dat het provinciaal bestuur samen met het gemeentebestuur van Breda en an dere belanghebbende instanties zal zoeken naar concrete maatregelen om de klap op te vaneen, die Breda ook in zijn stoutste dromen niet had verwacht. Redden Zo mobiliseert Brabant zijn ka-achten om te redden wat er te redden valt in een regio die de ves tiging van een bedrijf met 1700 ar beidsplaatsen zes jaar geleden als geschenk uit de hemel verwel komde. Van de 1700 ontslagenen wonen er 1200 in Breda en haar directe omgeving. 220 komen uit België en 280 uit andere delen van de provincie. „Een klap voor de werkgelegen heid in heel Brabant", zei de heer J. W. Jansen, de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Breda. Ook zijn bureau was al bezig met het ijlings op touw zetten van bege leidende activiteiten die in plaats van een uniek aantal afvloeiings regelingen tot nieuwe werkgelegen heid moeten leiden. Jansen: „Op dit ogenblik is er nog te weinig in zicht in de leeftijden- en beroepen structuur van de mensen die op straat komen te staan. Daarom gaan we eerst inventarisatie en onderzoek verrichten. Een geweldig karwei natuurlijk. Maar we hebben vandaag al versterkingen van an dere arbeidsbureaus in Brabant, ge- \Eaagd. We zullen bij de Enka- fabriek ook zo spoedig mogelijk een informatiebureau inrichten, een soort filiaal dus van het gewestelijk arbeidsbureau". De heer Jansen kon nog weinig over de mogelijkheden van vervan gende werkgelegenheid meedelen: „Of die er is hangt mede af van het onderzoek dat we gaan instellen". Maar hij was niet geheel en al pes simistisch over de plaatsingsmoge lijkheden van ongeveer de helft van het door Enka altijd zeer selectief aangenomen personeel, de groep die jonger is dan 40 jaar. „In het ver leden is gebleken dat bij bedrijfs sluitingen in Brabant toch altijd weer vraag bij andere bedrijven loskwam". De bedrijfseconomische gebeurte nissen in het boze en ontstelde Breda betekenen voor vele arbei ders echter het genadeloze en on herroepelijke einde van hun werk en loopbaan: aan de 220 55-jarigen en ouderen zal vervroegde pensio nering worden voorgesteld, voor de 600 andere 40-plussers zal plaat sing in andere Bredase bedrijven te moeilijk zyn. Ook daarom heerste er om vijf uur bij de poort bijna de stilte van het graf: een eindeloze stoet van fietsers die met ontdane gezichten en strakke monden de moeilijke weg naar huis insloeg. Elders had den hun werkgevers het nog steeds over herstructurering, concentra- dietendensen en winstcapaciteit, de toverwoorden van de industriële groei waar op zijn minst 1700 Ne derlanders geen snars van snapten. ..Kapot en bedrogen", zei een van de laatste oudere mannen die niet helemaal wilde zwijgen en over zijn gezicht trokken ineens zulke hevige trillingen dat niemand het waagde hem een volgende vraag te stellen. ARNHEM „De chemische ve- zlindustrie is een jonge industrie, die in de laatste twee decennia een werkelijk stormachtige ontwikke ling heeft doorgemaakt en die zich op het ogenblik in een overgangs fase naar een normale ontwikkeling bevindt", aldus zegt Enka in een toelichting op de berichten van gis teren over de verschillende bedrijfs sluitingen en -inkrimpingen. In 1950 was in West-Europa (EEG plus EFTA) de produktie van syn- thetica 9000 ton, Deze hoeveelheid steeg tot 214.000 ton in 1960 en tot 1.5 min. ton in 1970. Deze hoeveel heid is het laatste jaar weer toege nomen tot 1,8 min ton. Deze toene ming is volgens Enka tot stand ge komen door een systematische pro- duktieontwikkeling, een succesvolle marktonderzoek politiek en sterke prijsdalingen, waardoor een gun stige prijsverhouding tot de na tuurlijke vezels werd bereikt. De prijsdaling noemt men indruk- wekkend. Als het prijsniveau voor 1960 gelijkgesteld wordt op 100, dan is die index voor 1970 al lager dan 40 en in 1971 zijn de prijzen nog verder gedaald. .JDeze daling heeft natuurlijk niet in volle omvang de winstmarge aangetast, omdat bij de produktiekosten per kg ook een be paalde vermindering werd bereikt", aldus de toelichting van Enka. Toch was deze kostendaling in totaal niet zo groot als de prijsda ling. Dit had tot gevolg dat de winstmarges per kg in de loop der jaren aanmerkelijk kleiner werden. Door toeneming van de afgezette hoeveelheden werd tot het eind ADVERTENTIE Philips batterijen noemen ze ook we! langspeel-batterijen. Elbee's dus. AMSTERDAM Voor de interna tionale modewereld Is het besluit van het AKZO-concern om in de sectie synthetische vezels in ge heel Europa ruim 6000 personeels leden te ontslaan niet als een ver rassing gekomen. De wereldmarkt is al enkele jaren met synthetische vezels ondervoed en modedeskundigen vroegen zich dan ook lange tijd af hoe het mo gelijk was dat het concern met zulke sterk groeiende voorraden kon werken. Het lukte het AKZO concern al moeilijk om het tegen de goedko pe Italiaanse synthetische vezels op kernen, maar tegen de moor den V Japanse en Zuidkoreaanse concurrentie kan men eigenlijk helemaal niet op. Vooral niet nu president Nixon de invoer van synthetische vezels in de Verenig de Staten aan banden heeft ge legd. Maar ook de vrouwen hebben door zich los te maken van allerlei ta boes voor de nodige problemen ge zorgd. De sterk teruglopende ver koop van nachtjaponnen, onder jurken en bh's is ook een belang rijke factor geweest die heeft bij gedragen tot de enorme voorraad- vorming bij AKZO. Koningin opent expositie van Club van Rome DEN HAAG (ANPi Koningin Juliana zal op woensdag 26 april as. een bezoek aan Rotterdam brengen, "s Middags zal zij de opening van de tentoonstelling van „de Club van Rome" verrichten. van de zestiger jaren deze winst daling per eenheid nog opgevangen, waardoor de winstontwikkeling van de chemische vezelindustrie tot dat tijdstip goed te noemen was. In West-Europa zyn al 50 pet van alle verwerkte vezels chemische ve zels. De procentuele groei zal daar om in de zeventiger jaren belang rijk lager ligen dan in 't afgelopen decennium, zo meent Enka. Dit be tekent dat het belangrijk langer zal duren voordat een te overvloedige uitbreiding van de capaciteit, die in een tijd van te groot optimhme is ontstaan, door een toeneming van het verbruik zal worden opge vangen. De mogelijkheden tot een verdere daling van de produktiekosten zijn in belangrijke mate uitgeput: de grondstoffenpryzen dalen niet meer en hebben al voor een deel een stij gende tendens, de toeneming van de produktlvlteit wordit overtroffen door de sterke stijging van de ar beidskosten per hoofd en bovendien nemen de energiekosten toe. Nu voor het zgn. polyester fila ment de fase van onstuimige groei tot stilstand is gekomen, is er een buitengewoon verscherpte situatie ontstaan, aldus Enka. De stijging van de capaciteit overtrof ver de ontwikkeling van de markt. .Het gevolg was overcapaciteit en een dramatische daling van de opbreng sten". De reeds grote verliezen by polyamide, die tot dusver in be langrijke mate door de winsten by polyester konden worden goedge maakt. nemen nog meer toe. In West-Europa zijn de overca- paciteiten van synthetisch filamttit voor dit jaar ongeveer 230.000 ton, ruim 25 pet van de totale capaci teit. Deze ontwikkeling heeft tot een ver- scherpte concurrentie voor textiel synthetisch filament in heel Europa geleid, zonder dat er enig uitzicht bestaat op een wezenlijke verbe tering in öe eerstvolgende jaren, al dus de toelichting van Enka. ADVERTENTIE Laatst kwam iemand om een nieuwe vulling voor lijn Philips batterij vragen. Tja, misschien maken we ze wel tè mooi.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7