Huisartsen keken in Leids \Z naar tv-schakelprogram b bij urgerij kan er meer Onderwijshulp in Leiden op een dood spoor im RELEASE WEER OPEN l Naar ander beheer van gemeentelijke gebouwen m )S VERBETERING VAN KLEINE STRAATJES IN CENTRUM 'LEIDSE COMMISSIEVERGADERINGEN OPENBAAR Geen aanvallen op de Partij van de Arbeid Verbouwing Korevaarstraat 30 aanleiding vrijdag 7 april 1972 ADVERTENTIE Directeur Poell: „Zó doorguan eeft weinig zin". (Foto Holvast) LEIDEN De Juist vorig Jaar gang gekomen aanpak van de on- derwijsnood in Leiden (op som mige volksscholen is sprake van Door Henk de Kat 40 procent achterblijvers in de eerste klas» dreigt nu al op een dood spoor te worden gezet. De schooladviesdienst, die de afge lopen zomer is begonnen met ex tra hulpverlening aan achttein la gere scholen in Leiden waar de nood het hoogst was. ligt momen teel geheel aan banden. De hulp schoolBdvtesdienst moet mondjesmaat blijven, omdat er geen geld is voor personeelsuit breiding van de schooladviesdienst. Directeur drs. J. H. G. Poell heeft laten weten, onder deze omstan digheden niet langer de verant woording voor het werk te kun nen dragen. Hij neemt ontslag, als er niet spoedig verbetering in de situatie komt. De schooladviesdienst is in het le ven geroepen om vaart te zetten achter de onderwijsvernieuwing en vooral de onderwijsverbetering op de scholen. „Toen ik hier kwam, was al duidelijk dat Leiden een onderwijsnoodgebied is", aldus drs. Poell. ,X>e onderzoekgegevens die we later hebben verkregen hebben ons alleen nog maar méér doen schrikken". De onderwijsnood wordt getypeerd door een schrikbarend hoog aantal leerlingen dat niet mee kan komen op de lagere scholen in be paalde wijken spijbelen en door het feit dal slechts weinig kinderen uit deze wijken op atheneum, gymnasium en andere typen van hoger on derwijs terecht komen. De mees ten gaan na de lagere school naar nijverheidsonderwijs. de Leid- onderwijisituatie te heb ben doorgelicht, vorig Jaar begon nen met een eerste hulpprogram ma aan achttien lagere en kleuter scholen. De hulp richt zich daai by voornamelyk op de oudste kleuters en de scholieren in de eerste klas. Kinderen die zwak staan, matige vorderingen op school boeken, krijgen extra bege leiding. Stapje verder Bij de aanvang van dit werk, stelde de schooladviesdienst zich voor om elk jaar een stapje verder te gaan. Komende week gaat Er zijn nu achttien scholen bij betrokken, maar de bedoeling is alle scholen in Leiden en in (het ook bij de schooladviesdienst aan gesloten) Oegstgeest, te begelei- dien. Drs. Poell: „Het is ons er niet om te doen, om in een aantal Ja ren een grote dienst uit de grond te stampen, maar puur om een ba sis voor dit werk te leggen", door veelvuldig voor die verdere ontwikkeling dacht de schooladviesdienst de volgende bedragen nodig te hebben: f 225.000 in '71 f575.000 in '72. f 962.000 in '73 en f 1.237.000 in '74 (begroting van eind vorig jaar) Maar voorlopig krijgt de school adviesdienst dit jaar niet meer dan in '71. Dat betekent: geen perso neelsuitbreiding (3 onderwijsbege- leiders, 2 hulponderwijzers en 1 logopediste) dit jaar geen voort gang van het werk. De achtergrond beknotting is, dat Leiden een „ar tikel 12 gemeente" is. De stad mag ten opzichte van het voor gaande jaar geen nieuwe activi teiten ondernemen, omdat „Den Haag" voor die uitgaven geen toe stemming verleent. tief wordt gezet. We zitten in het eerste Jaar en we krijgen nu I al geen rooie cent meer. Dan vraag je Je afhoe zit het met de voortgang van het werk in de ko mende jaren?" Vergelijking 41s men vergelijkt wat andere ste den in hun schooladviesdiensten t steken (en er daarbij vanuit gaat dat Leiden er dit Jaar toch ruim vijf ton voor uittrekt), dan komt men tot de volgende reeks: Apel doorn f 6,50, Arnhem f 15, Utrecht f 5, Groningen f 7.40. Haarlem f 10. Enschede f 11 en Leiden f 4,20 per inwoner per Jaar. Drs M G. van der Geld, wetenschap pelijk onderwijsmedewerker aan de universiteit te Groningen, heeft onlangs nog gezegd dat een goed lopende dienst momenteel ongeveer f 10 per inwoner nodig heeft, schooladviesdienst niet best op het Onder deze omstandigheden heeft gen bepleiten. Drs. Poell vindt, dat de hogere overheden bij die gele genheid dan nog maar eens aan het verstand moet worden gepeu terd hóe ernstig de onderwijssitua tie hier wel is. Hij is evenwel weinig gerust op de goede afloop. In de 1ste plaats niet, omdat hij niet weet hoe belang rijk het werk van de schooladvies dienst wordt gevonden in gemeen telijke kringen: „Als er iets moet gebeuren in Leiden, dan is het dit onderwijswerk wel. Maar ik vraag me af in hoeverre men in het totale beleid hieraan voorrang geeft. B. en W. stellen altijd wel dat ze aan het werk van de school adviesdienst één van de hoogste prioriteiten zullen geven, maar ze zeggen niet de hóógste", deze financiële Bovendien, aldus de directeur departement van Binnenlandse Za ken. Het wordt daar gezien als een zaak, die vermoedelijk als eerste van de Leidse begroting geschrapt wordt. Weinlo oAniQt Daarmee is een situatie geschapen, w cmig gerust die drs poeU omschrljft met: Er is een beginnende schooladvies dienst, die, nu er een directeur is aangesteld, meteen al op non-ac- af vaardi ging van het Leidse stadhuis we derom in Den Haag de stadsbelan- het weinig zin om aan te blijven als directeur van de Leidse school adviesdienst, aldus drs. Poell: „Het heeft nauwelijks zin om de schooladviesdienst aan de scholen en de ouders te verkopen, als de dienst niet of nauwelijks be staat. Als de uitbreiding van de schooladviesdienst niet door kan gaan, vind ik dat Je het geld dat Ras geperst pp Discofocn: HOLLANDSE POPGROEPEN 2 14 Krakers van 12 topgroepen als Tee Set, George Baker Selection, After Tea en q65. Met nummers als She likes weeds, Mama oh mama, A sunny day in Greece. Voor i Stereo, ook mono afspeelbaar. VROOM A DREESMANN we hier momenteel in steken, be ter kunt besteden aan de verster king van de schoolorganisaties, dan aan een slecht uitgeruste dienst". di tgi 1 O npi' leiden Lel! langstellende Leidse huisartsen medische studenten hebben stermiddag in het Academisch ekenhuis te Leiden een besloten •uitzending gevolgd over het iderwerp „de huisarts en de re- lidatie". ït was het eerste programma in reeks van vyftien afleveringen, kleuren-uitzending vond plaats <$nuit de universiteit van Utrecht kon worden ontvangen in Leiden Rotterdam. Vanuit deze plaatsen "Joden de kykers ook vragen stellen eveiD een utrechts forum (dici. die gedurende drie kwartier aantal voor de huisarts belang- ke aspecten van revalidatieproces- hadden belicht. Zowel in Leiden in Rotterdam stonden tv-came- opgesteld, zodat kon worden ge- ïakeld. egei Enige tientallen hoogleraar in de zendtechniek. dat dit „experiment" technisch bezien niet eens een experiment is. „We kunnen alle universiteiten, zelfs van de wereld, met elkaar verbinden via straalzenders". Een groot voordeel by dergeiyke gesloten tv-programma's (op een gewoon tv-toestel kan men ze niet ontvangen) noemde hy dat men zich kan richten op een bepaalde kykers- groep. „Alles kan ter sprake worden gebracht, zonder gevaar dat er iemand flauw valt by het zien van bloed en zonder dat men bevreesd hoeft te zijn voor het verflauwen de belangstelling, wanneer in tech nische finesses wordt getreden. In feite worden hier alleen maar de collegezalen verdeeld.". Een bezwaar is, dat deze uitzen dingen tamelyk duur zyn. Dit dwingt tot een eenvoudige programma-ver zorging. Veel programma's kunnen echter omdat het nascholingscur sussen zyn die hun waarde niet ver liezen telkens weer worden her haald. Het instandhouden van een beeldband-archief is daarom belang rijk. Het voordeel van zo'n archief is weer, dat men het programma op elk gewenst moment kan opvoeren. Experiment bewegwijzering )p noordelijke *>mleidingsweg jEIDEN Aansluitend op de be- gmijzering in Leiderdorp en Oegst- g6i ïst willen burgemeester en wet- perj aders ook in Leiden op de z.g. rsüc! ordelijke route een betere bewijze- ig aanbrengen, ek w )e ANWB heeft een plan opgesteld vond or plaatsing van transparante htwegwijzers op de kruispunten: e Ry nd y k Leiderd orpse brug Willem de Zwijgerlaan/Oegst- ïsterweg. De ANWB vraagt ruim Afleveringen De eerste uitzending bestond uit het aftasten van het ontwerp, huis arts en revalidatie. De eerst volgende vyf afleveringen zullen onder meer handelen over de contacten tussen de behandelende medici (huisarts en 0.000. Iet bijkomende kosten raamt het lege de uitgave op f 13.250. Het lOrstel om dit bedrag uit te trek- zal worden behandeld in de ïdag te houden verkeerscom- Issie. Herin zullen tevens mededelingen irden gedaan over de ontwerp- ta openbaar vervoer en de stand zaken met betrekking tot de twikkeling van een parkeergara- LEIDEN Van gemeentewege zijn enige schetsmatige ontwerpen gemaakt voor verbetering van het aanzien van de verbindingen naar de grote winkelstraten, zoals de aan de Breestraat grenzende Diefsteeg. Uit deze straat zijn enkele sugges ties gekomen. Om te weten of er meer ideeën leven, is er dinsdagavond een hoorzitting in de Waag. B en W. wijzen er bij voorbaat op, dat ver betering vanwege de financiële toe stand waarschyniyk alleen in fasen kan geschieden. specialist), begeleiding van de pa tiënt by de terugkeer In de maat- schappy, recreatie en sexualiteit van de patiënt. Daarna volgen er, in een nog niet vastgesteld tempo, pro gramma's over te revalideren kinde ren, volwassenen en bejaarden. LEIDEN Met ingang van maan dag begint Release Leiden weer met de hulpverlening, die enige we ken geleden is gestopt om reorgani satie mogelyk te maken. De ope ningstijden zijn nu op maandag tot en met vrijdagavond van 8 tot 10 urn en op dinsdag, woensdag en donder - i 3 tot 6 uur. LEIDEN Kinderen uit de Vogelwijk hadden in de krokusva kantie het bos tegenover de Mythylschool vernield: schade twintig duizend gulden. Met hulp van de gemeente en de ouders zijn de kinderen al een paar da gen bezig met herbeplanten. Op de foto worden Amerikaanse eik- jes in de grond gestopt. (Foto Holvast) (ADVERTENTIE) VERLOVINGSRINGEN Biyvende service. De beste merken. Gratis graveren, desgewenst handgravure De KONING der VERLOVINGSRINGEN (Jw Juwelier v.d. WATER riijn rplltf LEIDEN Maandagavond kiest de Leidse gemeenteraad de leden voor negen nieuwe raadscommis- eies, die de nu nog bestaande com- .missies van advies en bystand gaan n vl vervangen. Gepoogd is zo efficiënt eerstien goed mogelyke combinaties te 2ii vinden om alle gemeentelyke zaken °0l! te behartigen. De commissies heb ber? ben tot taak de initiatieven te be- orde «preken, die uitgaan van burge- we tneester en wethouders of raads- tal gleden, in de praktyk zyn het vaak eze 'oorstellen, waarover de raad een tot a beslissing moet nemen, en. 1 Dit „voorwerk" in de commissies i-atifl •ebeurde totnogtoe achter gesloten fleuren. De Leidse raad heeft in övolging van andere plaatsen he loten over te gaan tot het houden van openbare commissievergade ringen, zodat belangstellende bur gers kennis kunnen nemen van hetgeen wordt besproken. Net als ln raadsvergaderingen bestaat in commissievergaderingen de moge- ïykheid de deuren te sluiten als bepaalde belangen door openbaar heid zouden kunnen worden ge schaad. De commissievergaderingen heb ben als doel opinievorming en niet, zoals de raadsvergaderingen, be sluitvorming. Het nemen van be sluiten biyft uiteraard by de raad en in zoverre verandert er dus niets. De Leidse burgery krygt evenwel de mogeiykheid de voorbesprekin gen ln de commissie by te wonen. Of zy daarvan ln grote mate ge bruik zal maken is de vraag. In andere plaatsen is dat niet het ge val. Wie de vaak geringe belang stelling voor de raadsvergaderingen ziet, vreest terecht, dat de commis sievergaderingen geen „volle tri bune" zullen krygen, ook al omdat niet alle vergaderingen in de avonduren worden gehouden. Openbaarheid van de vergaderin gen brengt mee, dat men erby kan zyn. Ook de raadsverslaggevers van de Leidse dagbladen denken zo: kunnen en niet moeten. De pers moet aanwezig zyn in de raads vergaderingen, waar de besluiten vallen, maar niet beslist in elke commissievergadering. Wel zullen tevoren de stukken worden gepubliceerd, die de com missies gaan behandelen. Dat ge beurt ook nu al in veel gevallen. Van gemeentewege zal worden ge probeerd de stukken eerder open baar te maken, zodat belangstel lende burgers de mogelykheid heb ben met kennis van zaken een commissievergadering hierover by Na maandag gaat Leiden werken met grotere openbaarheid, wat uiteraard een toe te Juichen zaak is. De tyd zal leren wat het in de praktyk betekent, ook voor ambte naren, die bang zyn in openbare vergaderingen niet meer te kunnen zeggen wat ze totnogtoe in beslo tenheid wel deden. HANS MELKERT Ondergetekende, abonnee van uw blad, protesteert fel tegen de aan val, die het Leidse Huurders Comité dinsdag 4 april in uw blad heeft laten plaatsen, speciaal gericht tegen de Partij van de Arbeid. Mag ik het Huurders Comité vragen of de P. v. d. A niet een eigen inzicht mag ver tolken tegen de huurverhogingen en de wet op de huurharmonisatie? Le ven wij in een democratisch land Ja of neen? Als het Huurders Comité vindt, dat de P.v.d.A hen voor de voeten loopt, dan staat voor my vast, dat zij niet zeker van zich zelf zijn. Want als zij dit zijn dan moeten zij zich van vuilspuiterij onthouden. De P. v.d. A doet wat zij in dit geval moet doen, de wet aanvaarden (dit is democratisch) maar tevens deze wet met de haar ten dienste staande middelen bestrijden, wat ook democratisch is. De P.v.d.A. doet aan zuivere voor lichting door middel van ombuds mannen Mag ik vragen: heeft zij het recht daartoe en ook om folders te verspreiden? Wilt u geen zuivere LEZERS SCHRIJVEN voorlichting en wegwijzing door de grootste partij van onze stad? Uw antwoord gaarne. Als u buiten de politiek wilt blij ven (wat toch uw drijfveer is) moe* u zich onthouden van dergelijke aanvallen op onze democratisch so cialistische partij de P. v. d. A., want dan bent u op een zeer hellend vlak, en dit zal uw ondergang snel verwe zenlijken. Tot slot wil ik u een wenk ge ven en wel deze: Als u iets wil be reiken zoekt u dan samenwerking met deze P.v.dA dan hebt u meer kans van slagen dan nu. De onde mocratische middelen die u nu ge bruikt tegen de P.v.d.A zullen u zeer zeker opbreken en uw bestaansmo gelijkheden zeer beknoppen F. Velthuysen Opaalstraat 165 (blok C) Morskwartier ADVERTENTIE LEIDEN De verbouwing van t pand Korevaarstrat 30 (vroegere Co öperatie) tot kantoorruimte van de gemeentelijke afdeling ESS (Econo mie. Sociologie en Statistiek) ls een treffend bewijs voor de verkeerde structuur van het beheer van ge meentelijke gebouwen. Dat vindt een oommissie ad hoe uit de raad, die de ze zaak heeft onderzocht en haar conclusief heeft neergelegd in een rapport, dat aan de agenda van de raadsvergadring van a.s. maandag avond is toegevoegd. De commissie pleit voor professio nalisering van het beheer van ge meentelijke gebouwen naar analogie van de situatie bij universiteiten en grote concerns. De commissie stelt de raad voor B en W te verzoeken hier over een pre-advies uit te brengen. In dit geval vraagt de commissie zich af wat ondoelmatiger is, dan "n funotionaris, die deskundigheid be zit op het terrein van economie, op te dragen zich bezig te houden met bouwkundige voorzieningen aan eigen werkruimte. De commissie heeft geconstateerd, dat het den ken van bestuurders en ambtenaren is beheerst door het verlangen de zaak zo goedkoop mogelijk af te han delen. Hierbij is uit de ook door de commissie gedeelde bestaande vree6 voor het naar het oordeel van velen dikwijls kostbare optreden de dienst gemeentewerken buiten de deur gehouden. De commissie vindt dit struisvogel politiek en merkt op. dat B en W door organisatorische maatregelen verandering moeten brengen als ze gemeentwerken te duur vinden. Van angst voor het eigen apparaat, mag geen sprake zijn. De commissie meldt, dat ln deze zaak de wethouders Menken en Lij- Het pand Korevaarstraat 30. (Foto Holvast) ten steken hebben laten vallen en dat wethouder Kret iets heeft nagelaten,

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3