lar uitstel gevraagd VARIANTEN BESTAANDE MODELLEN ressii abrikanten in Elektrische auto: toekomstmuziek de V.S. halen eisen over uitlaatgassen niet 160.000 2000L ENKJES 'NZINE Rood China produceert jaarlijks voertuigen Ford Consul PAGINA if Pefya de introduotie van Granada werd geïn- r de toen nog niet en van deze Fords, II 'eddemors. directeur derland als antwoord, ijzen van de verge en tel er dan maar wee procent bij op. et ongeveer wel op antwoord Het Is ln ons land druk be- van de middenklas- jks heeft Opel zijn deze categorie aan en gunstige bderworpen of Ford deur om aandacht te zijn volledig ver- ns. al verteld: de 17M, 1 uit Duitsland en de idiac serie uit Enge- i het tapijt verdwe- Olllul en Granada zijn '7 plaats gekomen. Eén uitvoerin- -1 centimeter korter 20M en ruim vier :er. Een geheel ver duidelijk liggend in van de richting, die Capri, Taunus «m M eslagen. Een relatief j een korte achterste volgens de heden- se mode nam weekje de beschik ker een Consul 2000 L 1 !t maar meteen te ruime, royale auto. de langere afstan- L.bh ook goed te stu- drukke stadsverkeer errassend rusti- RO 5 gezeten. De zit is voorstoelen voor- deuren zijn zo zo 0' n, dat het instap- jlemen oplevert, ook ^ssagiers achterin. van de wagen aul pi itschappijen zijn da- oor middel van klei en andere acties, i. Esso wandelt door naar het hart van Shell gaat hand in Heijn om de auto- ort en spel aan zich "on en BP zijn daar het erg bloemrijk. 310 in de tank laat I950jon bloemzaacknatje. t ongeveer taohtig na een week of zes 1450 auw bloemruikertje produceert, opnieuw actief wor- 50 wen is dat een be- or van deze maat- 'asen af ontvangt auto aan een BP- en, een zakje met liter benzine of rees Smering voor één frschillende kleuren ken verzamel album worden geplakt. 'I Diverse automerken heb- |j ben weer varianten op be- j! li staande modellen aangekon- digd. Volkswagen Voorop ditmaal Volkswagen, om dat die het behalen van het wereld record autoproduktie (door de kever met meer dan vijftien miljoen exem plaren overgenomen van Fords ..Tin Lizzy"' viert met het op de markt brengen van een speciale serie 1300 kevers. Deze wagens zullen worden, gespoten in een speciale grijs-blau we metallic kleur en uitgerust wor- De Chinese produktie van motor voertuigen is sinds 1953 ongeveer vertienvoudigd en heeft nu een om vang van ongeveer 160000 stuks per jaar Dit blijkt uit gegevens van de internationale organisatie voor handelsbevordering (ITPA) een Japanse particuliere instel ling. Naar de organisatie meedeelt is het de bedoeling, dat gedurende het lo pende Chinese vijfjarenplan in elke provincie een autofabriek ge bouwd wordt. Van de fabrieken, die er al zijn. produceren de meeste maar ongeveer duizend wagens per jaar. Sommige ontwikkelen zich echter geleidelijk naar een middel grote serieproduktie van enige dui zenden voertuigen per Jaar. De produktie van de Chinese auto industrie bestaat hoofdzakelijk uit personenauto's en vrachtwagens. De bussen, die het land nodig heeft, worden voor he* merendeel uit Oost-Europa ingevoerd. Sommi ge Chinese autofabrieken maken de koetswerken van hun auto's van glasvezel om staal te sparen. Volgens de organisatie is aange toond, dat er in China ten minste 37 fabrieken zyn, die op tame lijk grote schaal vrachtauto's pro duceren. Ze bevinden zich on der andere in Peking, Sjanghai en Tientsin. Typische produkten van de Chinese fabrieken van per sonenauto's zijn de zespersoons „Rode Vlag", die president Nixon ter beschikking was gesteld tijdens zijn bezoek aan China, en de vijf- persoons „Shanghai". DEZE PAGINA IS SAMENGESTELD DOOR KOOS POST den met. sportvelgen en rubber strips» De fabriek zegt bepaald niet onbe scheiden, dat deze wagens in hun bijzondere uitvoeringen „histori sche waarde" zulllen krijgen. Het ligt in de bedoeling ook van de K 70 een speciale uitvoering met achterruit- verwarming en metallic-kleur uit to brengen, die evenals de speciale kever niet duurder dan de normale zal zijn. Opel Opel meldt, dat de Ascona nu ook leverbaar is met een 1,2 liter motor, die een vermogen van 60 DIN-pk heeft. De catalogusprijs voor deze wagens bedraag 8.681 gulden, inclu sief btw. Sunbeam Chrysler heeft aangekondigd, dat de nieuwe stationcars op basis van de Sunbeam 1250/1500, die dezer dagen in Engeland zijn uitgebracht, ln het najaar ook naar Nederland zullen ko men. Een bijzonderheid aan deze vijfdeurs wagens: het interieur kan worden getransformeerd in drie va rianten, personenauto" bestelwa gen en slaapcabine. De fabriek ont wierp hiervoor 'n mechanisme, waar door de achterbank in drie verschil lende standen kan worden gezet. De vijfde deur scharniert aan de boven zijde. De slaapcabine wordt verkre gen door het naar voren schuiven, van de voo.stoelen en achterbank en het naar beneden kantelen van de rugleuning. De ontstane slaapruimte is dan twee meter lang. Chrysler noemt deze modellen Avenger de Luxe en Avenger Super Estate Car. Omtrent de prijs kon tot nu toe nieto worden gezegd. British Leylanrf Het lentenieuws van British Ley- land Motor Corporation omvatte vernieuwde Austin en Morris model len. Het betreft de 1800 (MK III) en 2200 serie cn de Wolseley Six. De 1800 modellen hebben in ons land bekendheid gekregen onder de naam „Balanza". F,r zijn er in totaal tot nu toe 300.000 van verkocht. De nieu we 1800 heeft nu dezelfde schakel- overbrenging gekregen als de maxi. namelijk met stangen, waardoor vol gens de fabriek de bediening lichter en preciezer is geworden. Het inte rieur werd verfraaid. Uiterlijk is de nieuwe serie te herkennen aan een nieuwe grille met twee groepen van drie horizontale strepen. De topsnel heid van de 1800 cn 2200 bedraagt resp. 150 cn 166 km/per uur. De nieu we 6 cilinder Wolseley Six is uitge rust met een krachtiger motor, het vermogen daarvan bedraagt 110 DIN-pk. Ook deze modellen zullen pas tegen het einde van het jaar in ons land verschijnen. Fial Deze maand in Italië, maar pas over enkele maanden in ons land kan men de drie deurs versie van de Fiat 127 verwachten. Deze heeft eni ge inwendige veranderingen onder gaan, zoals een grotere bagageruim te, doordat de achterbank kan wor den neergeklapt. Mechanisch werd aan de wagen niets veranderd. De 903 cc motor levert nog altijd 47 DIN-pk. wat goed is voor een top snelheid ven 140 km per uur. De prijs van deze drie deurs is nog niet precies bekend, maar zal vermoede lijk in de buurt van de zeven mille komen. De normale Fiat 127 staat ntl op f6.495. i i kaanse autof abrikan- 1' >n jaar uitstel gevraagd ien aan de eisen betref- assen, welke de regering ift gesteld. Dit zal ook j1' ten van de streefdatum jI welke was gesteld om {gen voor de produktie ine" modellen 1975. De 15 it verzoek om uitstel, lemaal even vriendelijk nij uitermate moeilijk onvermogen om te t normen te begrijpen", iocratische fractievoor - insfield. er" Ralph Nader voor zo'n uitstel reeds «ndat de autoindustrie eden heeft besloten toren te herzien in leel nieuwe motoren te ts elke worden aangedre- elektriciteit of scho- U je zijde van de rege- e industrie wordt toe- i'n drie maanden voor- .a. dat de fabrikanten, volgens hun zeg gen, de bestellingen van onderdelen en machines voor de modellen 1975 de deur moeten uit hebben, niemand een auto voor massaproduktie heeft ontwikkeld, welke aan alle normen, voldoet. Maar intussen is het onder zoek wel zover, dat regeringsfunctio narissen niet overtuigd zijn, dat de industrie het jaar uitstel nodig heeft dat zij gevraagd heeft. De schoonste Amerikaanse wagens, welke dit iaar in massaproduktie zijn zijn een Che vrolet Monte Carlo en een Chevelle 402. maar beide produceren twee keer de hoeveelheid koolwaterstoffen en koolmonoxyde als de normen voor 1975 toestaan. Bovendien moeten de fabrikanten de garantie geven, dat de auto ook als hij 80.000 km heeft ge draaid, onder de normen blijft. Blijkens een in oktober uitgegeven overzicht heeft de Amerikaanse Aka- demie van Wetenschappen vijf bin nen- en 13 buitenlandse wagens on derzocht. Eén van Ford en vijf bui tenlandse wagens voldeden aan ae normen van 1975. Zij waren echter zeker nog 'n tiental jar'en verwijderd van massa-produktie. De conclusie, van de akademie was: „Hoewel er op het ogenblik nog geen zekerheid be staat dat één van de modellen 1975 zal voldoen aan de eisen, is de staat van ontwikkeling en de voortgang, die daarbij wordt gemaakt wel zó. dat de grotere fabrikanten in staat geacht moeten worden voertuigen te bouwen welke daaraan voldoen". Vooropge steld, dat aan een aantal voorwaar den gevolg wordt gegeven. Deze zijn 1. vervanging van de katalysator binnen 80.000 km. 2. verkoop van loodvrije benzine 3. dat de auto's, die van de mon tagelijn komen gemiddeld aan de normen zullen voldoen en niet ieder afzonderlijk exemplaar. De normen voor 1975 zouden de hoeveelheid uitlaatgassen die voor de modellen van dit jaar zijn toege staan met 90% verminderen. Vol gens de Amerikaanse minister van Verkeer John Volpe nemen motoren met inwendige verbranding 55%, van de luchtvervuiling in schaars De drie modellen Consul, die aan de markt zijn: de 4 deurs sedan, de 2 deurs coupé en de station- wagen. hebben wij geen feilen kunnen ontdekken. Dat ook dashboard en stuurwiel bijpassende kleuren kunnen meekrijgen zal vooral voor vele vrouwen een erg aantrekke lijk punt zijn. Het dashboard is trouwens fraai uitgevoerd met twee diepliggende klokken met o.a. snelheids-, temperatuur en benzinemeter. Jammer, dat er op zo'n wagen van bijna dertien mille geen toerenteller zat. maar dat moet men dan maar voor lief nemen. Daar staat tegenover, dat knoppen voor verlichting, achter ruitverwarming e.d. zeer handig verzonken zitten en gemakkelijk zijn te bereiken, terwijl de bedie ning van de ruitenwissers ge heel is ingebouwd in de handel van de richtingaanwijzer. Een kostelijk klein pookje op de cardantunnel dirigeert de enorm soepel fimctionerende versnellings bak. Dit alles, gevoegd bij de goe de zit, en het royale glasoppervlak, geeft de bestuurder een behaaglijk aandoende overmaat aan comfort. Alleep bij het achteruitrijden geeft de wat hogere rug van de coupé een soms lastig grote "dode hoek". De besturing is zeer indirect. Men moei bij scherpe hoeken erg veel draaien. Wellicht een kwestie van smaak, wat men de voorkeur wil geven, maar wij preferen een wat directer besturing. Consuls en Granada's zijn met ver schillende motoren verkrijgbaar. Een V-4 motor, die 75 pk produ ceert, 'n 4-cylinder lijnmotor zo als in ons testmodel zat die 99 pk levert en dan V-6 motoren, die afhankelijk naar uitvoering 108 of 125 pk kunnen opbrengen. De bijna 100 pk's, die onder onze lange motorkap schuil gingen, werden zonder veel geruis af gele - werd. De wagen was nog vrij nieuw, maar ook daarmee reke ning houdend was de geluids- produktie opvallend klein. Over de prestaties konden wij niet anders dan dik tevreden zijn. Zo wel in lagere als hogere snelheden gehoorzaamde de motor erg willig aan verzoeken om meer vermo gen. Als top kwamen we op de tel ler tot over de 170 kilometer per uur. wat we echter niet te lang hebben volgehouden. Terwille van de veiligheid, want ons testex emplaar had de duidelijke neiging bij het remmen naar rechts te trekken. De schijfremmen voor en trommelremmen achter deden hun werk goed genoeg, maar de wagen trok wel voortdurend naar de rechterkant. Wat het benzineverbruik betreft kwamen wij op ruim 8 kilome ter per liter, wat voor een auto van zo'n vermogen acceptabel kan worden genoemd. En nogmaals: benzineverbruik is sterk afhanke lijk van de rijstijl, het kan dus voordeliger als men de wagen niet voortdurend tot uiterste prestaties drijft. Dat zal de gemiddelde au tomobilist ook niet doen, want het comfort is nu eenmaal groter bij een lagere kruissnelheid. En die kan bij deze Consul dan nog ge rust om en nabij de 140 liggen. Ford heeft ten opzichte van de voor gangers ook nadrukkelijk ge streefd naar een betere weglig- ging. Met succes. Onder meer door een verbreding van het spoor van de wagen, een onafhan kelijke ophanging van alle vier de wielen en een langere wielbasis. Het resultaat is een prettig ve rende auto, die zich voortdurend gemakkelijk laat sturen en pas op uiterst slechte weggedeelten wat neiging tot danspasjes gaat ver tonen. Hij viel alleen niet vrij te pleiten van windgevoeligheid. Dat was op de winderige dagen dui delijk te voelen. De wagen is goed wendbaar, heeft voor zijn afmetingen een verras send korte draaicirkel en laat zich vrij gemakkelijk parkeren. Wan neer we dan nog opmerken, dat de bagageruimte ondanks het recht op staande reservewiel heel wat mogelijkheden biedt, dan is het inmiddels wel duidelijk geworden, dat wij nogal enthousiast uit de ze Ford Consul zijn gestapt. Mis schien zou men kunnen zeggen dat hij niet goedkoop is, maar welke auto is dat vandaag de dag nog. De goedkoopste Consul kost f 11.828, de duurste Granada f 19.146. Daartussenin ligt een uitgebreid scala van mogelijkheden. bevolkte streken voor hun rekening en in de grote steden 95%. Charles M. Heinen van Chrysler zei: „De technologie is er niet om de normen van 1975 na te komen". Ga ry Dockinson van General Motors, vertelde, dat men in het laborato rium motoren heeft die wel aan de normen voldoen, „maar wij weten niet hoe we ze in produktie moe ten nemen en hoe zij het zelfs met vervanging van de katalysator 80.000 km kunnen uithouden". Ingenieurs weten echter met ze kerheid te zeggen, dat de modellen 1975 of 1976 moeilijker zullen starten minder snel zullen acceleren en men er eerder pech mee zal hebben ook al zullen zij duurder zijn dan de hui dige. modellen. De Amerikaanse Akademie van We tenschappen heeft berekend, dat al leen de strijd tegen de luchtvervui ling een prijsverhoging van 274 dol lar vergeleken bij de prijzen voor dit jaar, zal nodig maken Het rende ment van de benzine zal met 3 tot 12% afnemen. De Amerikaanse minister van Verkeer John Volpe rust bij een demonstratie van de tot. nu toe ont wikkelde veiligheidsauto's even uit op één van de kolossale bumpers. De tendens naar grotere bumpers is trouwens al te zien in de modellen, die de Amerikaanse autofabrikanten voor 1973 in petto hebben. Niet alleen meer motorvermogen, maar ook andere vormgeving. Aan de buitenkant vooral geaccentu eerd door de grotere bumpersdie botsingen met geringe snelheid geheel kunnen opvangen. Al die bum pers steken buiten de carrosserie, zowel voor als achter. De elektrische auto, die de grote steden zowel reuk- als geluidloos zou moeten veroveren, is nog ver re toekomstmuziek. Maar dit voertuig is toch in opmars, omdat hij profiteert van de strijd om de zuivere lucht. De elektrische auto is als kleine bus en als bestelwa gen reeds rendabel en wordt dan ook hier en daar al gebruikt. Gro te Europese ondernemingen heb ben prototypen uitgebracht, doen ermee ervaringen op en openen daarmee nieuwe perspectieven voor een verdere opmars van deze vorm van aandrijving voor auto mobielen. De balans van alle tot nu toe bereikte resultaten werd kort ge leden tijdens een congres in Brus sel opgemaakt. Het grote aantal elektrische voertuigen van onder nemingen van wereldnaam toonde aan hoe ernstig men ermee bezig is. De experts zijn het er echter over eens, dat het elektrische voertuig nog niet zo ver ontwik keld is, dat gesproken kan worden van een tweede categorie automo bielen. Want ook met dit voertuig zal de stedeling tijdens het week einde willen gaan rijden en dat is zal het elektrische voertuig het eerst kunnen worden ingezet, bij voorbeeld voor de vuilnisdienst, de stratenreiniging en de poste rijen. In Parijs rijden zulke vuil niswagens trouwens al en in Brus sel zijn elektrische voertuigen voor het onderhoud van de straat verlichting aangeschaft. Ook be schikt men in verschillende West- duitse steden over elektrische bus sen. Een andere categorie is die van de kleine bestelauto's, die "zonder tanken" 75 kilometer kunnen af leggen en twee personen plus een vracht van 200 tot 300 kg kunnen vervoeren. In Londen rijden deze bestelwagens reeds voor het ver voer van levensmiddelen. Er zijn echter tal van mogelijkheden. Deskundigen zijn van oordeel, dat de verdere ontwikkeling van de elektrische auto niet alleen zal afhangen van de vooruitgang op accugebied. Maar de accu blijft een moeilijk punt. De ontwerpers menen, dat het eerste succes be scheiden is, namelijk een verdub beling van de reikwijdte tot 150 km. Een elektrische auto aan de pomp". niet meer dan 50 kilometer per dag. Juist binnen deze grenzen met de huidige reikwijdte van de elektrische auto tot 50 kilo meter nauwelijks mogelijk. Maar in de grote steden rijdt tien procent van alle voertuigen

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19