Amerikanen vechten nu ook RA beraadt zich jver vredesactie net z'n achterban Politieke processen in Zagreb op komst ONTHULLING IN PROCES ANGELA DAVIS Skol spreekt uw taal. Proeft maar. ww* De Zeven van Harrisburg' zijn niet schuldig Indonesië en Malakka bezig Straat Malakka te annexeren J BUITENLAND ZAGREB (Reuter) In de mnd juli zullen in de Kro- isech hoofdstad Zagreb de rste grote politieke processen ginnen die in jaren in Joego- ivië zijn gehouden. Volgens chtbankfunktionarissen in igreb zullen meer dan 40 Kro- culturele en studenten vers terechtstaan op Jbe- \uldiging ban ondermijnende SAIGON (AFP, Reuter, UPI, AP) Twee compagnieën van de Ame rikaanse eerste cavalerie-divisie zijn gisteren per vliegtuig ver voerd naar een basis ten westen van de weg nummer één die Quang Tri in het noorden van Zuid-Vietnam verbindt met de oude keizerstad Hoe-e. De troepen moeten „Deze basis beschermen". Zij beschikken over zware wapens en pantser wagens. Er werd op de weg Quang Tri-Hoe-e hevig gevochten om een brug. Wanneer deze door de noord- vietnamezen ingenomen zou zijn is de hele Zuidvietnamese troepen macht in Quang Tri en het Zuid vietnamese deel van de gedemilita riseerde zone omsingeld en kan slechts door de lucht worden be voorraad. President Thioe had gis- reren nog gezegd dat Nixon geen gevechtstroepen zou zenden. Migs Voor het eerst in de Vietnamese oorlog zijn gisteren Noordvietname- se migs het luchtruim van Zuid- Vietnam binnengedrongen. Dit heb ben Zuid-Vietnamese militaire woordvoerders meegedeeld. Twee su personische Mig-19's scheerden bij Dong Ha, 12 kilometer ten zuiden, van de gedemilitariseerde zone over een Zuidvietnamese troepenafde- Getoonde burgers en soldaten lagen gisteren op de luchthaven van Hoee-e te wachten op trans port, ze kwamen eerder op de dag terug van het gevechtsterrein bij Quang Tri. ling. Maar zij openden niet het vuur. Een week geleden hebben Ameri kaanse militaire zegslieden ver klaard dat er aanwijzingen waren, dat Noord-Vietnam overwoog zijn luchtmacht in te zetten in de strijd in het zuiden. Het vliegveld van Dong Hoi, 70 ki lometer ten noorden van de gede militariseerde zone, de meest zui delijke luchtmacht installatie in Noord-Vietnam, is onlangs uitge breid om ook als landingsbaan voor de Mig-21 geschikt te zijn. In Laos zouden guerrillastrijders twee vliegvelden aan het bouwen zijn een nabij de Vlakte der Kruiken en een verder naar het zuiden. Bedreigen Het nu al zeven dagen durend of fensief in Zuid-Vietnam is uitge breid. Zij bedreigen de provinciale hoofdstad van de Vietcong en de Noord-Vietnamezen Quang Tri in het noorden en hebben met infan- terieaanvallen ondersteund door de tanks een nieuw front geopend op 95 tot 120 kilometer ten noorden van Saigon. Het Noordvietnamese offensief is verdeeld over drie fronten in het noorden, in het gebeid rond Saigon en in het centrale hoogland, waar noordvietnamese tanks tot op zes kilometer van een regeringsbasis zijn opgerukt. In het noorden van het land is de situatie het meest kritiek. Er was voor de Zuidvietnamezen een lichtpuntje. Het Noordvietna mese zware geschut, al dagen on der zware bombardementen, zweeg gisteren mogelijk als gevolg van bevoorradings moeilijkheden. Maar Amerikaanse piloten meldden bij hun terugkeer van vluchten boven Noord-Vietnam, dat tienduizenden Noordvietnamezrn met tanks, ka nonnen en andere wapens over de wegen naar het zuiden stromen. Verder naar het zuiden voerden de Noordvietnamese troepen aan vallen uit op de Zuidvietnamese eenheden die de westelijke toe gangswegen tot de oude keizerlij ke hoofdstad Hoe-e verdedigen. In de omgeving van Hoe-e zijn twee artilleriebases, Bastogne en "Birmingham", beschoten. Laatst genoemde basis bevindt zich slechts 10 km. ten zuidoosten van de stad. In hun actie ten noorden van Saigon hebben de Noord vie tname- zen aanvankelijke successen ge boekt. Volgens officiële berichten hebben de Zuidvietnamese troepen en hun acht Amerikaanse advi seurs zich teruggetrokken uit het basiskamp van Quan Loi, 100 km ten noorden van Saigon. De Zuid vietnamese eenheden en hun Ame rikaanse adviseurs werden met he licopters uit de basis geëvacueerd. De aanvallen in dit gebied zijn gericht tegen de steden en bases bij de grens met Cambodja. Aan de Noordvietnamese aanval bij Saigon nemen ook enkele tanks deel. Een ervan zou door de Zuid vietnamese luchtmacht zijn vernie tigd. Het gebied is lang een bolwerk ge weest van de Vietcong. De Zuid vietnamese legerleiders hadden het nieuwe offensief meer naar het westen verwacht, en drie regimen ten keurtroepen naar het noorden gestuurd om Quang Tri te helpen behouden. Nu is de vierde infan teriedivisie in allerijl teruggezon den. Ongunstig President Thioe van Zuid-Viet- man zei dat een communistische strijdkracht van 54.000 man hoop te er een hoofdstad voor het Na tionale Bevrijdingsfront te vesti gen. "Dit is de beslissende veldslag van de oorlog, waarvan de neder laag of de overleving van het Zuidvietnamese volk afhangt", al dus Thioe. Een nederlaag, aldus Thioe, zou voor Zuid-Vietnam veel meer be tekenen dan alleen maar het ver lies van de twee provincies Quang Tri en Thoea Thien. "Wij kunnen Wapensmokkelaars Drie Afrika nen hebben gisteren in Salisbury (Rhodesië) gevangenisstraffen ge kregen voor het binnensmokkelen van wapens met het doel het werk van de Britsecommissie-Pearc. te verstoren. De jongste twee werden veroordeeld tot tien jaar gevange nisstraf. De oudste kre eg tw<aalf Jaar. De president van de rechtbank zei dat hij er in z'n vonnis rekening mee had gehouden dat het drietal de wa pen niet heeft gebruikt en dat zij van gedachten waren veranderd na dat zij Rhodesië waren binnengeko men. Hij had ook de doodstraf kun nen uitspreken. De drie mannen hadden schuld bekend. niet toelaten dat de communisten ons dwingen een ongunstige oplos sing te aanvaarden", zo zei de Zuidvietnamese president. "Dit is de beslissende slag. Ik doe een be roep op het volk om zijn best te doen het front te steunen". Thioe dreigde dat zijn regeringstroepen een vernietigende tegenaanval in het noorden van zijn land zullen beginnen. Thioe gaf politie en militairen opdracht de orde in de steden absoluut te handhaven en waarschuwde dat misleidende persberichten over de oorlog niet zullen worden geduld. Hij drong er bij de plaatselijke bladen op aan de overwinningen van de regeringstroepen toe te Jui chen en de tegenslagen te verzwij gen. Clayton Powell overleden Adam Clayton, eens de machtigste neger politicus in de Verenigde Staten, is op 63-jarige leeftijd na een langdu rige ziekte in een ziekenhuis in Miami overleden. Powell vertegen woordigde de bevolking van het Newyorkse negergetto bijna onafge broken gedurende 26 jaar in het Congres. Dadek tegen oorlog De* hoogste militaire leider van Egypte, minister van Oorlog luit.-generaal moha- med Sadek, heeft verklaard persoon lijk „geen voorstander te zijn van hervatting door Egypte van de strijd langs het Suezkanaal". Hij zei, dat, indien het tot een nieuwe oorlog mocht komen deze ook tot een be slissend einde moest worden gevoerd. conrta-revolutionaire en oprui ende activiteit. Enkelen van hen zijn al vier maanden lang onderworpen aan een vooron derzoek. Het ziet er naar uit dat de openbare aanklager en de vei ligheidsautoriteiten van plan zijn te bewijzen dat illegale con tacten zijn gelegd tussen de verdachten en verbannen Oes- tasji-leiders (voorstanders van een onafhankelijk anti-commu nistisch Kroatië) die herhaalde lijk de verantwoordelijkheid voor bomaanslagen hebben op- Zo ontplofte in januari van dit- jaar een Joegoslavisch ver- keerstoestel boven Tsjecho-Slo- wakije ivaarbij slechts een ste- wardes het er levend afbracht. De verdachten zijn allen gear resteerd na demonstraties in Zagreb vorig jaar december voor meer zelfbestuur in Kroatië. President Tito en andere Joe goslavische federale leiders heb ben eind vorig jaar in een felle reactie op Kroatische eisen de partijleiders van Kroatië be schuldigd van chauvinisme en politieke blindheid en hen ge dwongen ontslag te nemen. Sinds de december-crisis is een nieuwe partijleiding aan het roer gekomen en zijn honder den vroegere functionarissen gezuiverd wegens extreem-na tionalistische gevoelens. (Van onze correspondent) (DEN Geruchten als zou in oord-Ierland het voorlopige (pro tionele) IRA aan de vredeswen sn van een groot deel der katho tegemoet willen komen innen steeds meer aan geloof- aardigheid. Dit geldt vooral vopr gebied rond Londonderry, aar zich de gebarricadeerde ka- loliekbuurten bevinden als Bog- de, Creggan en Brandywell. spreekt in Noord-Ierland nu een soort referendum dat het olzjenitsin _an Nobelprijs ambassade jrijgen j TOCKHOLM De Zweedse rege- ti g is bereid de Russische schrijver l xander Solzjenitsyn zijn Nobel- (s in ontvangst te laten nemen in Ml Zweedse ambassade in de Russi- hoofdstad. Dit heeft minister Buitenlandse Zaken Krister ickman bekendgemaakt. De Sowjet-Unie dwong de Zweedse H idemie een nformele uitreikings- fchtigheid die zondag in een pri soning in Moskou zou worden ouden af te gelasten door het wei- sn van een inreisvisum aan Karl «nar-Gierow, de secretaris van academie. ,nlDfi plechtigheid moet een zodanig akter hebben dat "de ambassa- niet deelneemt aan een politieke aonstratie tegen het gastland", 'i Solzjenitsyn heeft al eerder gebruik onen maken van de Zweedse am- aade voor het in ontvangst nemen i' de prijs maar hij weigerde icu ii. Mocht hij dit keer met het her- Wde aanbod akkoord gaan dan 11 ambassadeur Gunnar Jarring, plechtigheid leiden. Diplomatieke ttnemers wijzen erop dat Jar- 'e' die tevens VN-bemiddelaar in 't V. ^en-Oosten is, eerder zijn rege- heeft geadviseerd de plechtig- niet in de ambassade te hou- IRA onder de katholieken zou wil len houden. Men wil nagaan of de Britse regering na de machtsover name. en William Whitelaw, haar afgezant in Belfast, een kans moei worden gegeven de rust te herstel len. De voorzitter van de voorlopige tak van de Sinn Fein, de politieke vleugel van het IRA, verklaarde vanuit het IRA-hoofdkwartier in Dublin dat zowel de Sinn Fein als de voorlopige IRA bereid waren aan de campagne van bomontplof fingen en gewapende uiteenzettin gen, voor 't geval de r.-katholieke bevolking dit zou willen. Ook de leiders van het voorlopige IRA in en rond Londonderry hadden ver klaard bereid te zijn met verte genwoordigers van de katholieke bevolking in de .ghetto's te pra ten. De IRA-leiding heeft nu ook open lijk toegegeven dat zij met haar activiteiten alleen kan voortgaan als zij de medewerking van de ka tholieken krijgt, die de onder grondse organisatie tot nu toe on derdak en voedsel hadden ver schaft. Tot nu toe hadden de ondergrondse rebellen zich als woordvoerder van de r.-katholieke bevolking beschouwd, die zich door de overgrote protestantse meerder heid in een hoek gedrukt wist. Het nieuwe aan de toestand is nu dat de IRA deze rol kennelijk heeft opgegeven en zelfs bij de bevol king te rade wil gaan over haar mening. Hoe de ontwikkeling zal voortgaan lijkt nog onzeker. De r.k. vrouwen beweging, die zich heeft ingezet voor een stopzetting van de agres sie, geeft de moed niet op. In het hoofdkwartier van die kleine groep worden de hele dag telefoon tjes ontvangen met adhesiebetui gingen, zelfs uit de Verenigde Sta ten, het Ierse immigratieland. Ver der worden ook nieuwe betogingen door de vredelievende vrouwen voorbereid. Maar tegelijkertijd zul len de fervente vrouwen zich niet onbetuigd laten, die het afgelopen weekeinde de vredelievende vrou wen met eieren hebben bekogeld. En dat speelde zich allemaal af in Ander sonstown, een katholieke buurt in Belfast. Een twintigtal Noordierse moeders uit Belfast vloog met hun kinde ren naar Londen om aan een expe riment te beginnen dat „la/ten we samen leven" wordt genoemd. De helft van de moeders is r.-katho liek, de andere helft is protestant. De moeders werden dinsdagavond door de aartsbisschop van Canter bury aan een maaltijd ontvangen DJAKARTA (Reuter) Elk buitenlands oorlogsschip dat van de Straat van Malakka gebruik wil maken dient tevoren Indonesië of Malakka op de hoogte te stellen. Deze nieuwe maatregel, die door de stafchef van de Indonesische marine, admiraal R. Soedomo, be kend is gemaakt, betekent een volgende stap in de sinds enige t\jd door Indonesië en Maliesië gevolgde strategie om de belangrijke 'ussen Sumatra en Maleisië gelegen vaarroute te annexeren. Beide landen hebben hun territoriale zeegrenzen zodanig opge- choven, dat de Straat nagenoeg geheel binnen hun gebied kwam. De Sowjet-Unie wil de aanspraken van Indonesië en Maleisië op de Straat van Malakka, één van de voornaamste zeeverbindingen tus sen de Indische en de Stille Oceaan, niet erkennen. Omdat de Rus sische vloot in de Indische Oceaan steeds omvangrijker wordt hecht de Sowjet-Unie grote waarde aan een onbelemmerde vaart door de Straat van Malakka. Die moet volgens Moskou een internationale waterweg blijven. Onlangs heeft Indonesië een vaarverbod door de Straat voorgesteld voor schepen met een tonnage van meer dan 200.000. Het bood daarvoor de Straat Lombok of Straat Makassar als alternatieve vaarroutes aan. SAN JOSE (AFP) De kroonge tuige in het proces tegen de Ameri kaanse negeractiviste Angela Davis, officier van Justitie Gary Thomas, heeft gisteren gezegd dat hij drie van de overvallers op de rechtbank van San Rafael heeft gedood. Tho- was een van de vijf gijzelaars, die de overvallers mee hadden ge nomen in hun busje. Voor een doodstille rechtszaal in San José beschreef Thomas de ge beurtenissen die op de overval volg den. Jonathan Jackson, broer van "Soledad-brother" George Jackson, had hem. rechter Harold Haley, de andere gijzelaars en de drie neger- verdachten die terecht stonden naar een busje gebracht. Jackson zat ach ter het stuur, maar toen we bescho ten werden (door de politie) en ik zag dat Jackson gewond was, pakte ik zijn wapen af. Ik schoot op hem, daarna schoot ik op James McClain (één van de bevrijde verdachten). Vervolgens schoot ik in de richting van William Christmas (ook een verdachte) en tenslotte richtte ik op Ruchell Magee, de derde verdachte. Magee werd in de borst getroffen, maar toen ki opnieuw wilde schieten was het magazijn van het wapen leeg, aldus het relaas van Thomas. Hij had de andere drie dodelijk ge troffen. Tevoren had hij gezien hoe Magee een dodelijk schot hagel af vuurde in het gezicht van rechter Ha- j ley. Thomas zelf werd door een kogel I van buiten in het busje in de wer- ADVERTENTIE faiteri* 'alBiet velkolom getroffen, waardoor hij ver lamd is. De ontvoerders hadden bij het vertrek van het busje gezegd dat ze naar het vliegveld zouden gaan, aldus de verklaring van Thomas. Volgens de aanklacht heeft Ange la Davis de wapens voor deze over val geleverd. De officier van Justitie meent dat de gijzelaars moesten dienen om geruild te worden tegen de "Soledad-brothers" en dat Angela Davis daartoe het initiatief had ge nomen omdat ze van George Jack son hield. Twee van de Soledad Brothers, John Cluchebte en Fleeta Drumgo, zijn onlangs onschuldig bevonden, aan de dood van de blanke cipier. George Jackson is in de San Quen- tin gevangenis doodgeschoten in augustus 1971. De gevangenisautori teiten hebben verklaard dat hij wil de ontvluohten. Pompidou houdt vast aan Europa van de vaderlanden PARIJS Ter ere van het refe rendum van 23 april over een ver groot Europa heeft president Geor ges Pompidou een speciale bood schap gericht tot de beide kamers van het Franse parlement. Het staatshoofd riep de parlementariërs, op hun medewerking te verlenen, voor de vestiging van een Europa, dat 300 miljoen inwoners zal tellen, maar waarin de tien staten toch niet door ontbinding zouden worden bedreigd. Met deze omschrijvig van een con- federaal Europa waarin de vader landen dus in stand zullen worden gehouden heeft Georges Pompi dou nu voor het eerst zijn Europes» ideaal wat duidelijker omschreven. Hij wenst ook dat Frankrijk op deze weg naar een Verenigd Europa de voorname rol zal spelen die aan zijn ambities en zijn historisch ver leden beantwoordt. HARRISBURG (Reuter, UPI. ANP) In het proces tegen de "zeven van Harrisburg" is de jury het niet eens geworden over de schuld van pater Philip Berrigan c.s. aan een samenzwering tegen de regering. De rechter zette hel proces stop nadat de Jury van ne gen vrouwen en drie mannen na 60 uur beraad meedeelde, dat ze was vastgelopen op de schuldvraag betreffende de voornaamste pun ten van de aanklacht. De jury verklaarde pater Berri gan en de non Elizabeth McAlis- ter wel schuldig aan het smokke len van drie brieven uit de fede rale gevangenis van Lewisburg. De Jury kon evenmin tot een unaniem oordeel komen over d« beschuldiging dat Berrigan en Eli zabeth McAlister dreigbrieven hadden verstuurd. De jury werd door rechter Herman ontslagen nadat zij rapport had uitgebracht. De rechter verklaarde dat hij inzag dat hij "hopeloos was vast gelopen" op de hoofdpunten van de aanklacht: om Nixons advi seur Henry Kissinger te ontvoe ren, de centrale-verwarmingsin stallaties van regeringsgebouwen in Washington op te blazen en aanslagen te plegen op oproe pingscentra voor militaire dienst in negen staten. Daarmee zou den „de zeven" op spectaculaire wijze uiting hebben willen geven aan him verzet tegen de oorlog in Indo-China. Berrigan en McAlister zouden wegens het smokkelen van brie ven in en uit de gevangenis elk tot dertig jaar veroordeeld kunnen worden de pater zelfs tot veer tig Jaar aangezien hij zondag al op een soortgelijke punt schuldig was bevonden. Maar zij maakten een ontspannen en opgewekte in druk nadat de Jury van haar taak was ontheven. Berrigan had volgens de aan klager het beweerde komplot geleid vanuit de gevangenis in Lewis burg, waar hij in 1970 een straf uitzat wegens het verbranden van oproepingskaar ten voor de mili taire dienst. De plannen voor de ontvoering en sabotage waren uit gewerkt in een briefwisseling met Elizabeth McAlister. De brieven waren de gevangenis uitgesmok keld door een andere gedetineerde, Boyd Douglas, die echter een verrader en contactman van het FBI was. De brieven vormden het voornaamste bewijsmateriaal te gen Berrigan en zijn medebeklaag- den. De verdediging karakteriseerde Douglas als een agent provoca teur. die de vredesbeweging met verraderlijke oogmerken was bin nengedrongen. Omdat de Jury over de hoofd punten van de aanklacht ont voering van Kissinger en sabotage op regeringsgebouwen geen over eenstemming bereikte zijn de ove rige vijf verdachten vrijgesproken. Zij waren niet betrokken bij het smokkelen van brieven. Deze vijf, de priesters McLaughlin, Coblick en Wenderoth, de Pakistaan Eq- bal Ahmad, en John Glick zijn in vrijheid gesteld. De advocaten hebben aangekon digd dat ze in hoger beroep zul len gaan tegen het schuldig ver klaren van Berrigan en McAlister aan het smokkelen van brieven. In de gevangenis van Lewisburg, waar Berrigan gevangen zat, ston den brieven niet op de lijst van verboden zaken, aldus de advoca ten. Zuster McAlister meende dat de Jury had getoond minder aan paranoia te lijden dan de regering en het ministerie van Justitie. De uitspraak van de Jury wordt beschouwd als een grote tegenslag voor het Amerikaanse ministeria van Justitie en vooral voor FBI- directeur Edgar Hoover, die van het proces tegen de vredes-activis- ten een grote zaak hebben ge maakt. Hoover bracht de kwestie in de publiciteit door voortijdige onthulli.igen tegenover een se naatscommissie over plannen om Kissinger te ontvoeren. Sympathi santen van de verdachten hebben aangevoerd dat Hoover druk uit oefende op de openbare aankla gers in Harrisburg om zijn bewe ringen voor de senaatscommissie waar te maken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9