Vakbonden AKZO over geheimhouding negeren eis van Bankovervaller ging er vandoor Vertalers zijn tegen spellingshervorming bejaardenwoning Amsterdam wil city bewaren Afvalbeurs voor ae chemische industrie AANVAL OP MAVO-NIVEAU ONBEHOORLIJK over Weggelopen uit overleg reorganisatie bij ENKA Kind bij brand omge komen RAPPORT KVB: „Bejaardentehuis niet duurder dan )NDERDAG 6 APRIL 1972 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (ANP) Het Ne derlands Genootschap van Vertalers heeft bij minister Van Veen (Onder wijs) geprotesteerd tegen de voorge nomen spellingshervorming Met de opdracht aan fonologen om voorstellen te doen inzake spel lingswijziging is de overheid volgens het genootschap ver afgedwaald van de primaire vereisten van taalonder wijs. Wat werkelijk van belang is, aldus e vertalers, is de goede communi catie, het mondeling en schriftelijk duidelijk onder goedgekozen woorden brengen van ideeën. Sinds de invoering van het ver plichte onderwijs in Nederland is dit belang zo zeer verwaarloosd onder het voorwendsel van spellingsmoei lijkheden, dat wat in andere landen een spelfout is, hier een taalfout heet, aldus de vertalers in een brief aan de bewindsman van Onderwijs. Via de spellingsprioriteit wordt volgens de vertalers de begripsver warring door de onderwijskrachten zelf in de hand gewerkt. Het Neder lands wordt nog steeds niet aange leerd als een te beoefenen kunst, het wordt niet gecultiveerd en de meeste leerboekjes ervoor zijn de saaiste ter wereld, aldus het NGV. Het genootschap beschouwt elke wijziging van de uiterlijkheid, die de spelling is, als een welbewuste poging om de aandacht af te leiden van het belang van duidelijke en boeiende communicatie via taal. Deze verleg ging van prioriteiten heeft, aldus de vertalers, psychologisch en didactisch al een eeuw lang een desastreus effect op de mondelinge en schrifte lijke hantering van het Nederlands vergeleken met andere talen. AMSTERDaM De hele Amster damse binnenstad moet tot be schermd stadsgezicht worden ver klaard Dat is de mening van een aantal instellingen in Amsterdam op het gebied van volkshuisves ting en monumentenzorg. De instellingen nebben die mening in een brief aan het college yan burgemeester en wethouders van Amsterdam kenbaar gemaakt Zij willen dat het college er bij het Rijk op za.) aandringen de binnen stad tot beschermd stadsgezicht te verklaren. DEN HAAG (ANP) Er komt een beurs voor chemische afvalstoffen, waardoor bedrij ven, die met bepaalde afvallen geen wëg weten, in contact kun nen komen met ondernemingen, die met die stoffen nog iets nut tigs kunnen doen. De vereniging van de Nederlandse Chemische Industrie, die het initiatief tot deze schriftelijke beurs heeft ge nomen, hoopt daarmee een, zij het bescheiden, bijdrage te leve ren tot de oplossing van het af valprobleem, dat vooral ook haar leden voor 9teed,s grote wordende moeilijkheden stelt. Voor het probleem, waar men met chemische afvalstoffen moet blijven, bestaat totdusver geen afdoende praktische oplossing. Daarom is kortgeleden een com missie ingesteld, waarin over heid en bedrijfsleven, ook de VNCI, zijn vertegenwoordigd, die zal proberen een oplossing te zoeken. De VNCI meent echter dat er ook nu reeds mogelijkhe den zijn om althans de omvang van het probleem enigermate te verkleinen. In de praktijk is namelijk ge bleken dat stoffen, die in het ene bedrijf nutteloze afval zijn, in het andere bedrijf nog op de een of andere manier kunnen worden gebruikt. De vereniging gaat daarom de "producenten" van afvalstoffen in contact bren gen met potentiële "consumen ten" daarvan. Het is de VNCI gebleken, dat er reële mogelijkheden bestaan voor deze afvalbeurs. Zij heeft al in een aantal gevallen kun nen bemiddelen, bijv. tussen een chemische en een metaalverwer kende onderneming: zwavelzuur, dat voor de chemische fabriek te sterk verontreinigd was en weggegooid moest worden,'wordt nu in de metaalfabriek voor beitsdoeleinden gebruikt. Ruim 40 bedrijven uit de che mische industrie hebben laten weten, dat zij aan de beurs wil len deelnemen en daarom zal binnenkort een begin worden ge maakt met de uitvoering van he,1, plan. DEN HAAG (ANP) De verzor ging van bejaarden in tehuizen is niet duurder dan de verzorging thuis „in de wijk" Gebleken is dat al bij een betrekkelijk geringe mate van verzorgingsbehoefte de verzorging thuis duurder is dan in een tehuis Drs. A. M A. J Janssen, direc teur van de katholieke vereniging van bejaardentehuizen heeft deze conclusie getrokken uit een „onkos ten ver gelijking extra- en intramu rale bejaardenzorg" die de economi sche stafmedewerkers van deze ver eniging drs. H. G. Schugard en drs E. F. P. J. Bijvank, hebben gemaakt. De huisvestingskosten van een wo ning liggen weliswaar lager dan in EINDHOVEN (ANP) —Het Mavo- 4-examen wordt ernstig ondermijnd en het niveau wordt op onbehoorlijke wijze aangevallen. Dit zei de voorzit ter van de Vereniging voor r.k. mavo. sectie van de Katholieke Onderwij zers Vereniging (KOV), frater Ger- lach Versteeg, vandaag op de alge mene vergadering in Eindhoven. Hij sprak van bedrog in een circu laire van het ministerie, waarin het wenselijk wordt geacht, dat op een einddiploma van een vierjarige ex perimentele algemene technische op leiding komt te staan, dat het niveau van het totale examenpakket voor de algemene vakken gelijkwaardig is aan dat van het mavo-4-examen. "Iedere aanduiding daarvan op een cijfer lijstje is een onwaarheid", aldus de voorzitter. Niet alleen de examenprogramma's zijn ongelijkwaardig, ook het systeem van examineren wijkt sterk af van dat bij het mavo, bovendien liggen de opgaven voor wis- en natuurkunde bij het lager beroepsonderwijs (lbo) duidelijk ver beneden het niveau van mavo-4- en in sommige gevallen ha len ze nauwelijks het mavo-3-miveau. een verzorgingstehuis, maar dit ver schil wordt volgens drs Schurgard en drs. Bijvank meer dan gecompen seerd door de zeer hoge personeels kosten, indien de bejaarde in de wijk moet worden verzorgd of ver pleegd. Op basis van 1970 berekent men voor verblijf in een verzorgings tehuis een gemiddelde dagprijs van 23.74. Wanneer dezelfde bejaarde aan wie in tijd gemeten dezelfde verzorging geboden wordt, woonach tig zou zijn in een bejaardenwoning, dan zou de dagprijs oplopen tot f26.29. Bij een verzorging van glo baal meer dan achtentwintig minu ten per dag is verblijf in een ver zorgingstehuis al voordeliger, aldus de beide stafmedewerkers van de KVB. TEXEL (ANP) Bij een felle uit slaande brand in een woning in het dorp De Waal op 't eiland Texexl is in de nacht van woensdag op don derdag de 6-jarige Evert-Jan Bis- bergen omgekomen. De moeder van het slachtoffertje, haar 5-jarig zoontje en een huisge noot, wisten zich tijdig in veiligheid te brengen. Voor het 6-jarige kind kwam de hulp te laat. De vier bewoners werden in hun slaap door het vuur verrast, dat door nog onbekende oorzaak in de keuken is ontstaan. De brandweer kon niet verhinderen, dat de woning geheel uitbrandde. Van de inboedel kon niets worden gered. De schade bedraagt circa 50.000 gulden. De drie geredde bewoners hebben v-ij ernstige brandwonden opgelopen en zijn opgenomen in het ziekenhuis van De Waal. Chinees benoemd De secretaris generaal der Ver. Naties Waldheim heeft de 61-jarige Chinese diplomaat Tang Ming-tsjao benoemd tot on- der-secretarls-generaal, belast met politieke vraagstukken en dekoloni satiepolitiek. Hiermee is voor de eer ste maal een vertegenwoordiger van de Chinese volksrepubliek in de VN- top opgenomen. Tang was tot dusver in de rang van ambassadeur lid van de Chinese delegatie bij de VN. Koningin Juliana heelt gis termiddag de leden van het pre sidium van de internationale conferentie over geweldloze ver andering van de maatschappij „De macht van de machtelozen" op het Paleis Soestdijk ontvan gen. Op de foto v.l.ntr. Thick Nhat Hahnkardinaal Alfrink, koningin Juliana en Dom Helder Camara. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Eenbankwaarje mee thuis kunt komen ARNHEM (ANP) Het gesprek tussen de raad van bestuur van Enka Glanzstoff en de vakbonden over ko mende reorganisaties in het bedrijf is gistermiddag na anderhalf uur afgebroken, zonder dat de vakbondsbestuur ders op de hoogte waren gesteld over de omvang en sprei ding van de verwachte ontslagen. Vertegenwoordigers van de vak bonden hadden er bezwaar tegen de reorganisatiemaatregelen nog 24 uur geheim te houden, terwijl Enka pas vandaag de ondernemingsraden op de hoogte wil stellen. In verband daarmee werd het gesprek uitgesteld tot vanochtend. Mr. D. Sorgdrager, directeur perso neelszaken van Enka zei, gistermid dag dat de bonden de geheimhouding niet aanvaardbaar vonden, gezien de vele vragen van hun leden. Zij me nen dat ze verplicht zijn hun kader leden opening van zaken te geven. De heer Sorgdrager stelde daarte genover dat het onjuist zou zijn als het personeel het nieuws uit de krant moet vernemen Hij erkende, dat er onzekerheid en ongerustneid onder het Enka-perso- neel heersen, maar we moeten uit twee kwaden kiezen, zei hij, die on zekerheid met 24 uur verlengen of de ondernemingsraden passeren. En ka heeft voor het laatste gekozen. De heer F. Drabbe van de Indus triebond NVV zei. dat de vakbonds bestuurders ervan uitr zijn gegaan, dat er zo snel mogelijk duidelijkheid moet komen voor de 13.000 werkne mers van Enka, die nu ten gevolge van perspublikaties al ongeveer een week in grote onzekerheid verkeren Wij waren best bereid bepaalde zaken geheim te houden, aldus de heer Drabbe. maar wij wensten wei een concrete ontkenning of bevesti ging van de speculaties in de pers. De directie wilde die echter niet ge ven, althans niet ter ogenblikkelijke publikatie. Bezwaren De bonden hebben ook bezwaren tegen de volgens hen door de Akzo-leiding eenzijdig vastgestelde In de brief wordt gewezen op De venter en Middelburg, die een voorlopige aanwijzing tot be schermd stadsgezicht hebben en daardoor voor herstel bijdragen van het Rijk krijgen. In de Amsterdamse binnenstad is bijna negentig procent van de wo ningen particulïei eigendom. Deze eigenaars zijn vaak niet bij machte om kostbare restauraties te be talen. De binnenstad Ls aardoor veroor deeld tot verkrotting, zo staat in de brief. BAARN Een van de drie uit het Mesdagasiel ontsnapte misdadi gers, die gistermiddag na een bank roof in Ba ara zijn gearresteerd, heeft tijdens zijn overbrenging naar het Hilversumse bureau van politie geprobeerd te ontsnappen. Agenten grepen hem echter voordat hij zich uit de voeten kon maken. Het was de 26-jarige M. v. d. E. uit Baarn, die kort tevoren in de bossen bussen Baarn en Hilversum was gevonden. Hij had de buit van de overval ongeveer 18.000 gulden nog bij zich. Gesteund door een vliegtuig van de rijkspolitie joegen vijftig politie mannen de gevluchte Van der E. op. Twee agenten, die met een surveil lance-auto aan de opsporing deelna men, zagen Van der E. lopen. Hij vertelde, dat hij de 18.000 gul den, die hij bij zich had, nodig had voor uitbetaling aan zijn personeel. Van een overval op een bank wist hij niets. De politiemannen geloofden ech ter de „goede man" te hebben ge vonden en brachten hem met een pistool in zijn rug naar Hilversum. Het was het einde van een groot scheepse klopjacht, waarbij de twee andere daders al eerder waren ge arresteerd. Van der E., die in de auto zat waarmee de overvallers tegen een boom botsten, heeft waar schijnlijk een hersenschudding. Het staat nog niet vast of het drietal ook de daders zijn van de overval op de eigenaar en zijn vrouw van het kampeer een tram Rabbit Hill in Nieuw Millingen, waar tienduizend gulden werd ge stolen. Kijk Witt Ga nü op lente-avontuur! Open van 8 uur de Keukenhof! 's morgens tot zonsondergang. Leuke speurtocht voor de kinderen! Kodak is er ookl procedure. Daarover had, zo zei de heer Drabbe, ingevolge de wet op de ondernemingsraden vooraf overleg met de bonden moeten worden ge pleegd. De heer Drabbe heeft de indruk dat de situatie bij Enka inderdaad zeer ernstig is. Hij leidt dat af uit de "zware" delegatie die van de zijde van de Akzo voor het gesprek was verschenen. De bonden hebben zich op het standpunt gesteld dat geheim houding geen zin heeft omdat de plannen toch al vast staan en niet meer kunnen worden beïnvloed. De bonden willen zelf hun leden infor meren. "Dat is geen privilege van de directie" aldus de heer Drabbe. Akzo handelt op flagrante wijze in strijd met de wet op de onderne mingsraden, aldus de heer J. D. Rik- kert van de Unie van Beambten en Hoger Personeel: "Die wet verplicht de ondernemer bij belangrijke reor ganisaties namelijk eerst contact op te nemen met de vakbonden om dan in gezamenlijk overleg het tijd stip en de manier waarop de onder nemingsraden moeten worden geïn formeerd vast te stellen. Akzo zet de wet op z'n kop". De heer J. Janssen van de Indus triebond NKV voegde hieraan toe: "Dit is gewoon de stijl-Bakkenist zo als we die al kennen van Zwanen- berg-Organon. Wij wensen niet te worden gelijkgesteld met het eerste het beste ongeorganiseerde onderne mingsraadslid". De tweede-kamerleden Frans sen, Wierenga en Ter Beek (PvdA) heb ben schriftelijke vragen gesteld aan de minister van Economische Zaken naar aanleiding van geruchten over ontslagen in de chemische sector van het Akzo-concern. Boven: Achter de AKZO- ENKA-tafel zaten gisteren v.l.n.r. J. v. d. Bent (pres. dir. AKZO), ir. J. H. E. Hessels (voorz. Raad van Best. ENKA), S. Bakkenist (plw. voorz. Raad van Best. AKZO), ir. H. F. Wesenhagen (lid Raad van Best. AKZO) en mr. D. Sorgdrager (pers_, dir. ENKA). Onder: De vakbondsdelegatie v.l.n.r. J. Rijnhard (NKV), J. v. d. Laan (NVV), F. Drabbe (NVV), L. R. A. Ester (C.B.U, Unitas).

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7