Tuinbouwschool streeft naar scholengemeenschap Alphen vroeger en thans Noordwijkerhoutse Lts. door geringe aantal leerlingen bedreigd met opheffing SLOTFEEST Sluiting bij Enka duurt jaar PAGINA 4 STREEK DONDERDAG 8 APRIL 1972 Disco-avond in jeugdsoos 'f Sloepie WARMOND De Warmond- se jongerensociëteit 't Sloepie houdt vrijdagavond een disco-avond met muziek uit de Jaren 1945-1970 Mu ziek uit een 'tijd dat de grammofoon platenindustrie een enorrpe vlucht heeft genomen. De Jongeren van ,,'t Sloepie hebben platen op de kop ge tikt van Eddy Christiani, Pats Do- mono. Toon Hermans en natuurlijk 'ook veel hedendaagse popsterren. Hel j belooft daar vrijdagavond vanaf acht uur een gezellige boel te worden NOORDWIJKERHOUT Blijft de r.k. lagere tuinbouw school in Noordwijkerhout of gaat deze voor dit bloembollen centrum zo belangrijke onderwijsinrichting wegens gebrek aan leerlingen straks verdwijnen en zal zij daardoor worden sa mengevoegd met de Hillegomse L.T.B.? Een angstige vraag, die menigeen in dit landelijke dorp aan de voet van de duinen met z'n bollenakkers en steeds groeiende kassenareaal danig bezig houdt. Het ministerie van Onderwijs heeft namelijk aan de L.T.B. in Noordwijkerhout medegedeeld, dat er aan het be gin van het nieuwe schooljaar minstens tien leerlingen voor de eerste klas moeten zijn ingeschreven. Is dit niet het geval, dan zal deze ruim twintig jaar bestaande onderwijsinrichting moeten worden opgeheven. Vooral het lid van de LTB-onder- wijscommissie W. C. Onderwater (63) uit Lisse doet al het mogelijke om de school voor de streek te be houden. Hij maakt al 27 jaar deel uit van deze commissie en vervult vele andere belangrijke bestuursfunc ties in deze rk. land- en tuinbouw- bond. Onderwater is iemand, die het hoofd niet gauw laat hangen. Ieder lichtpuntje grijpt hij aan om opheffing te voorkomen. Hij heeft zich daarbij verzekerd van de me dewerking van de LTB-afdelingen Noordwijk, Noordwijkerhout, Sas- senheim en Voorhout. Stad en land Ook adjunct-directeur Chr. H. Hijnen (47, sinds 1956 aan de school verbonden, daarvoor werkzaam bij het tuinbouwonderwijs in het Bra bantse Zundert en sinds dit Jaar waarnemend-directeur) geeft de moed niet op. Stad en land loopt hij af om leerlingen te krijgen. Door be zoeken aan ouders en schoolhoofden. Hij wil koste wat kost het vereiste aantal halen en zo opheffing voor komen. Nadrukkelijk stelt hij: "We zijn er nog niet, maar we staan er heel wat beter voor dan vorig jaar om deze tijd en zelfs in juni—juli 1971. Misschien lukt het met aller mede werking. De school heeft altijd goed gedraaid met een top van 185 leerlingen in het schooljaar 1962 1963 en nu zijn het er nog slechts 32. Een eerste en een tweede klas heb ben we sinds vorig jaar niet meer. De leerlingen zijn vorig jaar naar Hillegom verwezen met het uitein delijke doel van deze twee scholen er één te maken. De afstand is ech ter voor de meeste jongens te groot". Drie uur lang hebben we met On derwater en Hijnen over het tuin bouwonderwijs in zijn totaliteit en over dat in Noordwijkerhout in net bijzonder gesproken. De scholen in Noordwijkerhout en Hillegom gaan uit van de Stichting Onderwijsin stellingen van de LTB Noord- en Zuid-Holland. Onderwater heeft in die stichting een belangrijke functie en hoewel hij geen Noordwijker- houter is staat hij als geen ander op de bres voor het behouden van de ze school voor Noordwijkerhout. Strijdbare LTB-er Onderwater nadrukkelijk: "We zijn bezig ge weest de school in leven te hou den door haar onder te brengen in een scholengemeenschap met de School voor lager huishoud- en nij- verheidsonderwijs in Noordwijker hout, die ook uitgaat van de LTB. 'k Heb dit toen telefonisch aan de inspecteur van het onderwijs mee gedeeld, doch die vond de basis wat smal. Hij adviseerde om de mavo er bij te nemen. Daarna twee brugklas sen te vormen en deze met elkaar te laten optrekken en tenslotte de leer lingen naar aanleg en belangstelling te splitsen in het volgen van mavo en tuinbouw- of nijverheidsonder wijs. Daar zijn we nu nog over aan het overleggen. In de huishoudschool is eventueél plaats voor onze leerlin gen". Door Cees Combee Foto's Holvast Brugklassen Waarnemend-directeur Hijnen: "In de brugklassen van het tuinbouw- Waarnemend-directeur Chr. Hijnen van de r.k. lagere tuin bouwschool in Noordwijkerhout (links) in gesprek met het lid van de L.T.B.-onderwijscommissie W. C. OnderivaterWaarover kan het anders zijn dar de problemen rond de school? en nijverheidsonderwijs krijgt men evenveel algemeen vormend onder wijs op alle gebied als op de mavo. Het is jammer, dat tijdens de be roepskeuze op de lagere scholen practised niet wordt verwezen naar het lager agrarisch onderwijs. Uitge zonderd de steden. Men heeft daar namelijk veel mensen nodig voor het I onderhoud van de plantsoenen. Wij I zouden dertig leerlingen per jaar j moeten kunnen afleren om de 1260 I bedrijven, die er hier in de omge- ving zijn gaande te houden. Drie j procent van de ondernemers moet per jaar worden vervangen wegens het bereiken van de pensioengerech tigde leeftijd en dan denk ik nog niet eens aan de werknemers". Onderwater met grote nadruk: "Onbegrijpelijk, die gang van zaken. Er is veel meer werkgelegenheid in de tuinbouw dan in de industrie. De toekomstmogelijkheden zijn legio. Men kan van de lagere tuinbouw school naar de middelbare en zelfs naar de hogere. Maar liefst 8 van I de 18 leerlingen gaan na het door lopen van deze school hun studie voortzetten aan de middelbare tuinbouwschool. Van LTB-zijde I hebben we die middelbare scholen in Lisse, Boskoop en Aalsmeer, 'k Hoop. I dat we èrin zullen slagen deze school voor de streek te behouden". Uit het gesprek bleek ons. dat op de lagere tuinbouwscholen steeds op het beroepsonderwijs, hetwelk langzaam aan wordt opgevoerd be ginnende na. de brugklas in de twee de klas- Dit jaar bijvoorbeeld is er ook type-onderwijs op het lesrooster gekomen. Wanneer men het tuin bouwonderwijs volgt behoeft men zeker niet "in de tuin" te gaan w'er ken. Er zijn nog belangrijk veel meer mogelijkheden in de periferie van de tuinbouw, zoals in de sec toren handel en voorlichting, Men kan verschillende richtingen kie zen: bloementeelt, bloembollenteelt, techniek inclusief lassen en hand vaardigheid. Een richting bloem- sierkunst is in voorbereiding en er wordt gestreefd naar een handels opleiding met middenstandsdiplo ma. terwijl de opleiding aanleg en onderhoud van tuinen nog op losse schroeven staat. Enorme problemën Hijnen en zijn staf staan de ko mende tijd voor enorme problemen en vraagstukken. Het ziet er wel somber uit voor de tuinbouwschool, maar ze strijden dapper door en ge loven in een mogelijkheid het tuin bouwonderwijs voor Noordwijker hout te behoüden als er snel een scholengemeenschap wordt gevormd en de agrarische bevolking uit de streek wil medewerken door hun zo nen en eventueel dochters naar de ze school te zenden. LTB-onderwijscommissielid On derwater met klem: "Bestuur en staf Van de school streven bewust naar een nauwere samenwerking met de andere scholen in één gemeenschap. Het duurt echter allemaal zo lang voor we het voor elkaar hebben Wanneer we op brede basis werken wil de onderwijsinspectie zeker me dewerken. Hoewel de basis nu nog Het exterieur van de r.k. la gere tuinbouwschool aan de Vlas hoven in Noordwijkerhout. Het gebouw heeft meer weg van een villa dan van een. school. Achter deze „villa" bevinden zich de ruime en goed ingerichte les lokalen. smal is schrijf ik de school beslist niet'af. Ik zal er, zolang als het in mijn vermogen ligt, voor blijven vechten". Tenslotte komt waarnemend-di recteur Hijnen nog even aan het woord: "Er is een groep jonge men sen, waar het in zit, dat ze goede on- I dernemers zouden kunnen worden, maar die niet aangesproken worden I door het veelal theoretisch-abstrak- I te onderwijs, zoals dat op een gym- nasium, atheneum, havo of mavo wordt gegeven. Deze leerlingen moet je onderwijs geven, dat nauw aan- j sluit bij wat ze al kennen- en we- ten en waar ze belangstelling of in- j teresse voor hebben. Deze groep is 1 aangewezen op het "doe"-onderwij-s. Dat is de enige weg, waarlangs ze gevormd kunnen worden. De ouzo; i van onze lts is erop afgestemd deze j leerlingen op te vangen, Het is voorts noodzakelijk, dat al- le teerlingen, die beroepsonderwijs j volgen, een zodanige brede basis mee krijgen, dat hun opleiding niet, alleen aansluit op het eerst gekozen i beroep, maar tevens potentiële mo gelijkheden biedt voor volgende be- roepen". I oorschotense koopman was toch duur uit Inbrekers op de vlucht geslagen LEIDEN Een 35-jarige Leidenaar heeft bij de politie aangifte ge daan van vermissing van een por tefeuille met vijfduizend gulden. De zakenman had de portefeuille op een tafel in zijn woning aan de Haagweg laten liggen, toen hij be gin vorige week voor 10 dagen naar het buitenland vertrok. Bij terug komst bleek het geld te zijn ver dwenen. Er zijn geen sporen van braak aangetroffen. De dader is moedelijk door het oplichten van een schuifraam binnengekomen. Een tot nog toe onbekend gebleven inbreker is in de nacht van dins dag op woensdag in de v. d. Hoe- venstraat in de letterlijke betekenis van het woord op de vlucht gesla gen. Hij was bezig de achterdeur, van een aan deze straat gelegen huis te forceren, toen de 30-jarige bewoner door htt gemorrel gealar meerd werd. De onverschrokken jongeman pakte 'n stuk hout en bracht de inbreker daarmee enke le forse slagen in de nek toe. De dief wist echter in de duisternis te ontkomen. Bij een inbraak in een pakhuis aan het Waardkerkplein is een hoeveel heid zink ter waarde van ongeveer tweehonderd gulden buitgemaakt. De inbraak is m de nacht van dinsdag op woensdag gepleegd. In dezelfd nacht verschaften onbeken den zich toegang tot een bouwkeet op de hoek van de Haagweg en de Ter Haarkade. Ze gingen er van door met een hoeveelheid elektrici teitsdraad en wat gereedschap. (Vervolg van pagina 1) De sluiting van het bedrijf in Bre. da zal een jaar in beslag nemen. Ds heer F. Drabbe van de Industrie bond NV'V zei vandaag dat er dus geen massa-ontslagen te verwachten zijn. Bij het geleidelijk opheffen van de vestiging Breda zal Enka probe- ren de afvloeiing zo te regelen, dal alle plaatsingsmogelijkheden binnen het AKZO-concern tot het uiterste worden benut. Over de overplaatsing van het be drijf in Emmercompascuum naar Emmen zei hij, dat dat volgens de vakbonden toch in ieder geval een vermindering van het aantal arbeids plaatsen in Zuidoost-Drenthe tot ge volg zal hebben. Aantallen met be trekking tot de te verwachten ontsla gen kon hij in dit stadium niet noe men, omdat men eerst inzicht moei krijgen in de aanwezige vervangen- de werkgelegenheid. Woningnood in het Kreatief LEIDEN Het Kreatief Sentrun) 1 in de Breestraat staat de komende dagen in het teken van de woning nood. Vanaf morgen tot en met aan- staande dinsdag hangen er door Jon geren gemaakte foto's van sanering®, panden. Morgenavond wordt in het KS een i film gedraaid over sanering v: Jordaan. Zondagmiddag is er paint-in over het thema woningnood De bedoeling is, dinsdagavond te ko- - men tot de oprichting van een werkgroep van belangstellenden, dis 1 wat willen doen aan huisvestingspro. 1 blemen. VOORSCHOTEN Een 26-jarige koopman uit Voorschoten was niet bepaald goedkoop uit toen. hij van een kennis een platenspeler en een radiotoestel kocht. De - spullen ble ken van diefstal afkomstig te zijn, „Ik vertrouwde mijn kennis ten volle", zei de Voorschotenaar voor de Haagse rechter. Hij ontkende met klem iets van de diefstal te weten maar de officier vond dat voor de conclusie: afkomstig van diefstal, voldoende bewijs aanwezig was. Om dat de Voorschotenaar een blanco strafregister had wilde hij echter volstaan met een geldboete en een voorwaardelijke gevangenisstraf. De rechtbank wees vonnis en veroor deelde de koopman tot een boete van f300 en een maand gevange nisstraf. Hij kreeg een proeftijd van twee jaar. ALPHEN AAN DEN RIJN 1 Zo rond honderd jaar geleden I kregen de per trein in Alphen I aankomende reizigers een heel j ander gezicht op de entree van de gemeente. De enige verbindings- j weg vanuit het centrum der ge- meente richting station bestond uit een grindweg met ter weers- I zijden enorme bomen. In die da- j gen reed er nog een paardetram van het station naar het centrum j van Alphen. Uil het feit. dat op I de foto boven, van 'rond 100 jaa'l terug, een paardetram voorkomt kan worden afgeleid, dat er op het tijdstip, dat deze foto werd gemaakt, een trein in aantocht moet zijn geweest. Immers, de paardetram reed op de aankomst en vertrektijden van de treinen, j Op de foto komen voorts een aan tal gemeentestraatvegers voor, waaruit kan worden geconsta- teerddat men in die dagen 'nan schone straten hield Langs di- gehele Stationsweg bevond, zich toén nog nauwelijks een woning I De grindweg kwam uit op de weg die toen Hoge Zijde was genaamd. Het beeld van de Stationstraat van thans foto onder) is wel to taal verschillend van dat van zo'n honderd jaar terug. Men herkent de straat nog nauwelijks, opmerkelijk daarbij is het dat de huidige Stationstraat niet één boom meer in de trottoirs heeft staan. Het wil ons voorkomen, dat het beeld bij eerste aanblik vanaf de richting station bij boomaanplant toch wel heel 'wal vriendelijker zou zijn, dan hel kale zakelijk gezicht van thans. Fraai kunnen wij deze aanbU dan ook allerminst vinden, het I nu echt een straat geworden vi vergane glorie. Vroeger, rona eeuwwisseling, toen gold het de volksmond dat men rijk moei zijn om in de Stationstraat kunnen i wonen. Daar woondei immers 'de rijken der gemeenit het gezegde van ,,als ik rijk wa zou ik aan dc Stations!raai wonen" was algemeen in Alphei bekend. (Foto's Will Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4