Spoedige bouw van kliniek voor oor logs slachtoffers Abrikozen confiture 1.54 Benut Leiden wel elke mogelijkheid? BALLY Dr. Meijering kandidaat voor directeurspost iD Gevecht met politie Rondvaart over Kagerplassen STIL EN DRUK... VERKEER ANTWOORD BOMEN 11 Dl iSDÈKBAG 6 April 1972 De Leidse financiële last is al vele malen uitvoerig uit de doeken gedaan. En de conse quenties ervan worden ook steeds duidelijker. Hoeveel Leidse topambtenaren zullen er zo langzamerhand niet over denken om naar andere func ties uit te kijken? Want ter wijl de financiële touwtjes bij veel gemeenten uiterst krap zijn, spant Leiden zo langza merhand toch wel de kroon. Wat ergens nog nét kan, kan in Leiden al beslist niet meer. En wat heeft het voor zin om plannen te maken voor buurt- bouwwerk en voor het begelei den van het onderwijs als er toch geen geld voor is? Voor een stadsbestuur moe ten de omstandigheden waar onder men moet werken, vaak ontmoedigend zijn in Leiden. Maar desondanks dringt zich de vraag op of alle mogelijkhe den wel zijn benut om het rijk ervan te doodringen welke nood hier ligt. Er wordt nu al Jaren gespro ken over een beter contact, met de universiteit, die in Leiden nu eenmaal een vooraanstaan de plaats inneemt. Na het Wit- tesingel-plan zijn er mensen gemobiliseerd die zich verzet ten tegen het feit dat de uni versiteit zonder meer over de stad Leiden heenloopt. Ook in de gemeentepolitiek valt een opleving van de belangstelling bij academici te bespeuren als het gaat om het besturen van de stad Leiden. Maar er is nog geen aanzet gegeven om te ko men tot een wezenlijke sa menwerking tussen de gemeen te en de universiteit. En dan: hoever is het Leidse gemeentebestuur nu eigenlijk met zijn contacten met het rijk over de financiële situatie van Leiden? Men mag betwijfelen of dit wel erg ver is. De fractie van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer heeft bij voorbeeld de indruk dat het ge meentebestuur nog niet verder is doorgedrongen dan rijksin specteurs en nog nauwelijks kans heeft gezien de verant woordelijke ministers en staatssecretarissen te benade ren. Had dr. Vis toen hij benoemd werd tot de post van burge meester niet moeten proberen een reeks wezenlijke toezeggin gen los te krijgen van het de partement van Binnenlandse Zaken? In hoeverre probeert Leiden door middel van samenwerking met andere steden druk uit te oefenen op het rijk. Er wordt nu wel overlegd en gesproken met Gouda, maar van deze ge zamenlijke druk hoeft men zich niet al te veel voor te stellen. Het zou bijvoorbeeld voor de hand liggender zijn om eens met de gemeente L>en Haag te gaan praten of er niet geza menlijk iets te bereiken valt. Soms wekt ook het gemeente bestuur de indruk zich bij de situatie te hebben neergelegd. Maar zo'n indruk moet verme den worden. Een belangrijk punt daarbij is de verhouding met de buurgemeenten. Het is toch eigenlijk te gek dat bur gemeester Vis in een openbare lezing verzucht dat geannex eerde grond duur is om te be bouwen en dat de burgemees ter van Zoeterwoude dan uit roept: geef het maar terug. Bij de gemeente rondom Leiden bestaat wantrouwen te genover de grote arme buur. Leiden schijnt die andere, kleinere gemeenten er niet van te kunnen overtuigen, dat sa menwerking een noodzaak is. Maar is zoiets een wonder als Leidse raadsleden als oplossing voor de financiële nood voor stellen om andere gemeenten dan maar op te slokken? Tenslotte: de druk van Lei den op het rijk wordt niet ver sterkt door een gezamenlijk op treden van de verschillende fracties in de gemeenteraad. Bijna twee Jaar wordt er in de raad van Leiden "grote poli tiek" bedreven met een opposi tie en wat daarbij hoort. Een niet erg bevredigende zaak. Zo langzamerhand bestaat de in druk dat er aan de gevestigde politieke verhoudingen wordt gewrikt, nu wethouder Menken er de brui aan geeft en de KVP niet onmidellijk met een opvol ger klaar staat. Burgemeester Vis zou graag zien dat de Par tij van de Arbeid weer deel ging nemen aan het dagelijks be stuur van de stad door enkele wethouderszetels te gaan be zetten. Aan de andere kant ligt daar de verkiezingsbelofte van de sooialisten dat zij met hun PAK-bondgenoten een meer derheid in het college wensen of niets. De politieke voormannen in Leiden zijn inmiddels bezig met een inventarisatie. Het beraad daarover speelt zich achter ge sloten deuren af en duurt al weer enkele weken. Misschien kunnen de fractieleiders op korte termijn eens voor de draad komen. J.R.S. ADVERTENTIE Schoenen ket kenmerk nxn. kuja.Cite.it van Dalen Don.kersie.ept n Leiaien. LEIDEN/OEGSTGEEST Nog deze maand wordt in Oegst- geest een begin gemaakt met de bouw van een kliniek voor geestelijk-lichamelijke oorlogsslachtoffers. Prins Bernhard zal er 17 april de eerste paal voor slaan. Het paviljoen, dat aan de Rijnzichtweg komt te liggen, gaat 20 bedden tellen. Jaar lijks kunnen er naar verwachting 80 man worden opgenomen. In de bijbehorende polikliniek kunnen per jaar ongeveer 200 dagpatiënten worden behandeld. Over deze aantallen zegt prof. dr. J. Bastiaans, leider van de Jelgersma-kliniek en één van de initiatiefnemers van dit paviljoen: „Een druppel op een gloeiende plaat, voor het hele land bezien. Er zijn in Neder land naar schatting 30.000 mensen bij wie de oorlog nog sterk nawerkt". rijkste kandidaat is. Een benoeming is evenwel nog niet afgekomen, om dat dr. Meijering „bepaalde eisen" heeft gesteld die nog worden afgewogen. Op de achtergrond speelt namelijk, dat dr. Meijering vorig jaar de op ponent is geweest van prof. dr. N Speijer in de kwestie rond de Wil lem Arntszhoeve. En prof. Speijer is verbonden aan de Jelgersma-kliniek. die straks zeer nauw zal gaan sa menwerken met het behandelcen trum voor oorlogsslachtoffers Prof. Bastiaans: „maar ik vind dat we personen en zaken nu maar een? moeten gaan scheiden. Ik wil na tuurlijk graag de harmonie in eigen huis bewaren. Ik kan wél zeggen, dat ook prof. Speijer tegen een benoe ming van dr. Meijering geen be zwaar zou hebben". De nieuwe kliniek, die een staf krijgt van psychiaters, psychologen en een maatschappelijk werker, komt orga nisatorisch los te staan van de Leidse universiteit. Onderbrenging bij de (.universitaire) Jelgersma-kli niek bleek financieel niet mogelijk. Prof. Bastiaans vindt daarom de op richting van een betrekkelijk klein, onder een onafhankelijke stichting staand paviljoen in zijn directe werk gebied, een uitkomst. Hun klachten zijn van (nervositeit, slapeloosheid, angsten, geheugenzwakte, depressieve neigin gen) of van lichamelijke aard (vroegtijdige veroudering, rug klachten. enz.). Daarmee reke ning houdend, is de nieuwe kliniek meer ontworpen als een hotel met huiselijke sfeer, dan als een zieken huis. Het gedeelte waar de patiënten zijn ondergebracht moet ean gezelli ge indruk maken en gelegenheid bie den tot het leggen van contacten. Architectenbureau Prent-Landman uit Den Haag heeft die gedachte in haar ontwerp doorgevoerd en er geen rechthoekig, maar een insprin gend gebouwtje van gemaakt, (fo to). Rijnzichtweg Naast de kliniek komt een tennis baan. Het gebouw zelf. dat de hoofd ingang krijgt aan de Rijnzichtweg, is onderverdeeld in een patiëntenaf deling, een poli-kliniek voor de op vang van dagpatiënten en een thera pie-afdeling. De bouwduur is ge raamd op zeven maanden. Alvorens de eerste paal kan wor den geslagen, moet nog één forme le hindernis worden genomen. Dat is de overdracht van de bouwgrond door de gemeente Leiden aan de stichting „Centrum post-concentra- tiekamp-syndroom", waarvan prof. P. Muntendam voorzitter en prins Bernhard ere-voorzitter is. De Leid se gemeenteraad behandelt maandag het voorstel om de grond in erfpacht te geven. Overigens is nog niet besloten hoe de Oegstgeester kliniek gaat heten. Over de naamgeving wordt nog overlegd met oud-verzetstrijders en het Ko ninklijk Huis. „Of het nu een ab stracte naam wordt of dat we de kli niek naar iemand vernoemen, we zoeken naar een naam die voor ie dereen acceptabel is", aldus prof. Bas tiaans. Hij verwacht wel. dat er vóór 17 april een beslissing zal zijn geno men omtrent dit punt. Ontwerp van de Oegstgees ter kliniek voor oorlogsslachtof fers, waarvoor prins Bernhard deze maand de eerste paal zal slaan. Angst Vooral, omdat veel oorlogsslachtof fers niet widen weten dat hun li chamelijke klachten een psychische oorzaak hebben, aldus prof. Bas tiaans. „Er zijn genoeg mensen die behandeld zouden willen worden maar een angst hebben voor een psychia trische inrichting. Dat zit in onze cultuur ingebouwd, terwijl, als ze eenmaal hier zijn, het allemaal erg meevalt". Daarnaast kan de Oegstgeester kli niek als leerzaam voorbeeld dienen voor elders in het land op te rich ten centra. ADVERTENTIE Dr. Meijering Ook is nog niet bekend wie de di recteur van het oor log sop vang- j centrum wordt. Vast staat, dat de in- specteur voor de geestelijke volks- gezondheid in Utrecht en Noord-Hol- I land. dr. W. L. Meijering, de belang- I Vol puur fruit. Tijdelijk van 1.68 voor LEIDEN Een 30-Jarige chauf feur en diens 23-jarige assistent, bei den uit Leiden, hadden in Den Haag het gemoedelijk dubbel parkeren van hun bestelauto toegepast. De beman ning van een politieauto zag daarin aanleiding een „parkeerbon" op de autoruit aan te brengen. Vlak daarop verscheen de chauffeur die zich naar de politieauto begaf. Verkeerscom missie LEIDEN De nieuwe verkeers- commissie van het Leids -City Cen trum bestaat uit de heren J. Wolf slag. voorzitter (directeur foto Wolf slag N.V.); Mr. W. J. M. Kerckhoff (directeur V en D); J. Th. J. Brum- mer (bedrijfsleider Peek en Cloppen- burg); J. van Zijp (firmant J. van Zijp en Zn.); C. J. M. Stolwijk (Warnecke N.V.) en P. J. M. Poel man (bedrijfsleider C en A). LEIDEN Met ingang van 5 Juni zal de rederij Avifauna dagelijks twee rondvaarten maken over de Kagerplassen. Alle schepen zullen ongeveer een half uur de Kaag So ciëteit aandoen. Ook de gemeentelijke sociale dienst van Amsterdam zal deze zomer een geregeld bezoeker van de Kaag So- cieteit worden. Met het hospitaal- 1 schip "Alex van Wayenburg" zullen i honderden zieken en bejaarden een dagtocht maken. Hetgeen daarna zich ontwikkelde, maakte bij de Haagse politierechter een geschilpunt uit. Volgens de verbalisanten, was de chauffeur meteen een poli tieman gaan slaan, hetgeen uitein delijk tot een fors gevecht leidde, waarin ook de assistent werd betrok ken. Aan de chauffeur werd verweten mishandeling en verzet tegen de po litie, door weigeren mee te gaan naar het bureau. De chauffeur zou zelfs de vlucht hebben genomen. Maar laatstgenoemde betoogde, dat de agenten hem hadden aangevallen en met de gummistok mishandeld. De politiemannen verklaarden, dat de chauffeur aan 't schelden was ge gaan en vervolgens aan het vechten. „Ik geef me over", zou verdachte tenslotte hebben uitgeroepen. „Ik had al zoveel slaag gehad", aldus verdachte. De assistent zou met een karpetrol aan het zwaaien zijn ge weest. De officier eiste tegen ieder van de verdachten f 150 boete. Omdat de chauffeur volhield, dat de agenten eerst sloegen, besloot de rechter de zaak aan te houden, teneinde nog 'n getuige te horen. ADVERTENTIE CASSETTES De ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en VlekvriJ. Uw Juwelier en Gero-dealer Grote keuze verzilverde geschenk artikelen v. d. WATER Haarlemmerstraat 181. Leiden Binnenstad onder de loep Door Hans Melkert Foto's Holvast LEIDEN De Pieterskerk is een glazen huis. Rondom heeft de kerk grote boogramen, die be staan uit in totaal tienduizenden kleine ruitjes in lood. Die ruitjes zijn altijd al een object geweest van de jeugd, die er een doelwit in ziet voor het schieten 'met de katapult. Vier jaar geleden nog werden zeshonderd ruitjes vernieuwd. Sindsdien is de bestemming van de oude bin- nenstadskerk, monument van de eerste orde. in het geding gekomen en er is weinig meer gebeurd aan de ruiten. De universiteit heeft uit geldgebrek „nee" ge zegd tegen het gebouw als groot-auditorium en nu zit de kerkvoogdij met een blok aan het been. Het gemeentebestuur heeft ideeën in de richting van „ontmoetingscentrum"maar plannen zijn er verder niet. De kerkvoogdij heeft nu audiëntie aangevraagd bij de minister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk. Wat zal die opleveren? Wat gaat er van de Pieterskerk ivorden? Het is niet Leidens enige probleem, maar wel een belang rijk. Intussen staat het gebouw leeg en de praktijk leert, dat dit niet gunstig is. Meer dan ooit ivor den de ruiten onder vuur genomen. Wie langs de kerk loopt, ziet overal gaatjes in de ramen. Vol gens ingewijden zijn het er in totaal duizenden en kost herstel van elk ruitje een gulden of vijf. De kerkvoogdij heeft enige tijd geleden prijs opgaaf gevraagd bij een glazenier. Die heeft het karwei op minstens f. 6.000,- geschat. En dat be drag is er niet LEIDEN Na voorbereidend erfc, tijdens welke een kruip- Ioor-sluip-door nog mogelijk was, s gistermiddag de Stille Rijn af floten. De versleten walmuur noet over 133 meter ivorden ver nieuwd, waarmee meteen een be- mheiden wegverbreding van één meter wordt verkregen (meer is Ypolgens de deskundigen niet mo- Maar het eerste jaar hebben Pe niet eens een gewone door gang. De Stille Rijn zal geduren de deze periode afgesloten zijn om het werk te kunnen uitvoeren. Oat betekent een handicap voor het binnenstadsverkeer, dat flink moet omrijden als het bijvoor - hield op de StilleMare moet tijn. Met borden wordt aangege ven dat de omleidingsweg niet door de Haarlemmerstraat gaat. maar via de Oude Vest. Het betekent, dat Leiden wat het verkeer betreft een echte Stille Rijn heeft gekregen, maar op andere punten wordt het uiteraard drukker. De foto hier- toast geeft daarvan een beeld. mtimm «mmm E mmmsa mmtm. Mr*»-- MMSMtt mwmi *mhw>.vi«s mam rtemrsm f MHM r ««uw Bw kwf.m Emma- mmm» mmm HM I.MNM» wmutU SMI mmm*» m nm «mm m*m s .us« mmm - i Mm mmm mmmm mmm. mr*m mm* -mm*»* mmm mm tmtm ïmmm' mrnmm ,mmm mmm* mms mmm mamm >M®*m muuw NHHKK mmm MMM «MM Er is verzet tegen de plannen,, van het gemeentebestuur om de Leidse binnenstad zoveel mogelijk verkeersvrij te maken. Men is bang voor een dood centrum. Toch blijkt telkens heel duidelijk, dat de binnen stad niet geschikt is voor het heden daags (en toekomstig) verkeer. Dat kan ook niet. want ze is er niet op gebouwd. Gisteren was er weer zo'n teken aan de wand. Zoals elders in deze rubriek te lezen is, ging de Stille Rijn dicht voor het verkeer. Eén zo'n doorgang dicht en lang niet de belangrijkste betekent meteen, dat het verkeer vastloopt. Dat ge beurde op woensdag-marktdag zon der mankeren. Het openbaar ver voer liep vertragingen op tot liefst een half uur. Op zo'n moment blijk, dat de in vloedsfeer van de binnenstad heel ver gaat. De vertragingen, opgelo pen in de Leidse city, waren merk baar tot aan de kust Het heeft inderdaad zin om te kie zen uit twee oplossingen: zo door gaan in het centrum of het ver keer zoveel mogelijk weren. De binnenstadstentoonstelling in de Waag heeft een verheugend bijver schijnsel. Reacties van bezoekers, worden door h°t gemeentebestuur snel beantwoord. O.a heeft het Springteam, bestaande uit drie Jon- geontwerpers, een hartgrondig "ja" gekregen op zijn voorstel een plan te maken voor een nieuwe inrichting van het Stadhuisplein. Het semi-wandelgebied Steen straat krUgt bomen. Op 't sterk ver brede trottoir wordt momenteel een rij bomen geplant.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3