Schapendoes was bijna uitgestorven 10-RAAMTIPS SERVICE PAGINA 10-LIJMTIPS DONDERDAG 6 APRIL 1972 We schrijven anno 1900. Op de grote stille heide dwaalt de herder eenzaam rond, wijl de wit-gewolde kudde trouw bewaakt wordt door de hond. We schrijven anno 1972. De heidevelden krioelen van de dagjesmensen en er is nog maar één schaapskudde over. En de hond? Bijna had men het zover laten komen dat de Nederlandse schapendoes uitgestorven was. We zijn erg slordig geweest op onze nationale hondenrassen, we haalden liever buiten landse rassen binnen. Is het niet treurig? Eén van de schranderste en aan hankelijkste honden bovendien in eigen land ontstaan en opgefokt bij gebrek aan belangstelling van de aardbodem verdwenen. Want toen de grote hondenkenner P. M. C Toepoel kort voor de oorlog naar een originele scha pendoes zocht kon hij met de grootste moeite één exemplaar vinden. Het is de onsterfelijke verdien ste van de heer Toepoel dat hij de Nederlandse schapendoes voor uitsterven heeft behoed. Hij kende de hond uit prijzende verhalen van herders en van ontmoetingen ver voor de oor log. Gelukkig is hij in zijn opzet geslaagd. In 1966 waren er al weer 34 schapendoezen, voor een groot deel afstammelingen, van Toepoeüs hond Pluis .De scha pendoes is een heel bijzondere hond. Behalve zijn schrander heid en vriendelijkheid heeft hij een aantal uitstekende karakter eigenschappen die men bij ande re rassen niet zo snel zal vinden. Hij is altijd vrolijk en vervult in tegenstelling tot veel mensen Door Paul Marijnis en Aad Hakkert zijn dagtaak steeds met groot plezierZelfs op maandag morgen. Van oudsher zijn er twee soorten honden- door de mens gebruikt om vee te hoe den. In de bergen werden de kudden beschermd tegen de wilde dieren door grote, zwaar gebouwde honden. (Bv. de Pyre- nese berghond). Zij waren de soldaten die rovers op twee en vier benen moesten verjagen. Toen wolven en beren uit de meeste streken in West-Europa verdwenen, werden ook die gro te honden overbodig. Toen ont stond de kleinere herdershond, die de orde binnen de kudde be waart, de politieagent. Tot deze groep behoren o.a. de Old Eng lish Sheepdog, de Bearded Col lie en de Schapendoes. Hij ziet er grappig uit met zijn lange haar, dat zelfs voor zijn ogen hangt. Maar vergis niet hij ziet alles. Zijn ogen zijn boven dien prima beschermd tegen het stuifzand. En nog steeds is hij een geboren herder. Dit blijkt uit het feit dat de enig overge bleven Nederlandse schaapher der een schapendoes gebruikt bij zijn moeilijke taak. Armeluis hond U begrijpt dat 't terugfokken van 'n bijna uitgestorven hon denras verschrikkelijk moeilijk is. Er waren van de schapendoes bij na geen afbeeldingen op oude schilderijen bekend. De schapen does was een echte "armeluis hond". Hij werd alleen gehou den door schaapherders, die niet bepaald kapitaalkrachtig wa ren en zeker geen dure protret- schilders konden bekostigen. En vermogenden hadden alleen be langstelling voor jachthonden. Daar kwam nog bij dat het een hele opgave was zuivere scha pendoezen terug te vinden. Zij leefden niet zoals de Friese sta- byhoun en wetterhoun in eenza me, geïsoleerde streken, maar waren over het hele land ver spreid. Maar een klein groepje liefhebbers - in - hart - en -nie ren slaagde erin het oorspronke lijke type te fokken. In 1952 werd hij officieel tot "rashond" verklaard. Het is jammer dat men in Ne derland niet de zogenaamde: "sheepdog-trials" kent, zoals in Engeland. Dat zijn veldwed- strijden voor herdershonden, waarbij het er om gaat welke hond de bevelen van de her der het snelst en Amorus Brunhïlde, een goed voorbeeld van een ty pische schapendoes. snelst uitvoert. Meestal worden deze wedstrijden gewonnen door Border of Bearded Collies. Maar wij zijn er van overtuigd dat onze Nederlandse schapen does het daar uitstekend zou doen. Hij is absoluut niet bang uitgevallen en merkt alles op, wat er om hem heen ge beurt. Lenig als hij is, is hij een uitstekende springer, iets wat hem in de heide goed van pas komt. Maar de grootste charme van de schapendoes is zijn oog. De intelligentie straalt eruit. Menige vrouw zal hem in die hel dere bruine kijkers benijden. Be drijvig cirkelt hij rond de kudde steeds ervoor zorgend dat er geen schapen afdwalen en verlo ren gaan. Alle schapendoezen, hebben een overwegend donke re kleur, van grauwgrijs tot zwart. Schapen schrikken name lijk van honden die geheel wit zijn. Vroeger plachten herders alle lichtgekleurde honden, ter stond na de geboorte te doden. De schapendoes neemt een eervolle plaats in onder de na- tionale hondenrassen. Hij is ech ter beslist geen hond-voor-ieder - een! De langharige vacht vereist veel zorg. Iedere dag moet hij geborsteld en gekamd worden. Bovendien is het een echte werkhond gebleven, die het meest in zijn sas is bij een kud de schapen. Het is vrij moeilijk om in een woonhuis veertig schapen te laten grazen! Bij gebrek aan schapen, pro beert hij dan "zijn" mensen te hoeden. Tijdens gezamenlijke wandelingen is hij pas gelukkig als hij iedereen op een kluitje bij elkaar kan houden. Hij heeft veel beweging nodig en kan per dag urenlang draven. Maar de belangrijkste oorzaak waarom de schapendoes niet voor ieder een geschikt is, is zijn grote in telligentie gepaard aan een ster ke persoonlijkheid. Zijn grootste genoegen is om samen met de baas iets te ondernemen. Hij is zeer trouw en aanhankelijk. Maar als. hij eenmaal voor iets of iemand antipathie heeft opge vat, volhardt hij daarin! Een ons bekende schapendoes Petra genaamd, kon een grote cactus in huis niet uitstaan. Die moest volgens haar verdwijnen! Dat was geen gemakkelijke op gave. Wat moet een hond met een gevoelige neus en mond te gen een halve meter cactus met vlijmscherpe stekels beginnen? Petra vond een doeltreffende op lossing! Zij beet behoedzaam, keer op keer een stuk van de cactus af. De naaldscherpe ste kels die in haar baard bleven hangen veegde zij na elke hap af aan de overgordijnen. Na een paar dagen verhuisde de geha te plant naar de vuilnisbak. U ziet dat de schapendoes een hor.d is met een willetje. Meubels, planten, of andere voorwerpen in huis die hem niet bevallen, moeten het onherroepelijk af leggen tegen zijn vastberaden intelligentie. Ongeacht wat de baas ervan vindt! Diezelfde Pe tra at eens een wesp op. een pijnlijke zaak, want de wesp nam dat niet en stak haar fors in de bovenlip. Sedert die tijd haat Petra elke wesp. Ze eet haar geel-gering- de vijanden zó snel op dat ze de kans niet krijgen te steken en komt dan trouw bij de bazin een stuk brood halen net als iemand die een visgraat in de keel heeft! U ziet het: bij de aanschaf van een schaoendoes geldt "bezint eer gij begint". Niet voor iedereen Mocht u evenwel toch van plan zijn er een aan te schaffen dan raden wij u ten sterkste aan, éérst contact op te nemen met de VERENIGING "DE NEDER LANDSE SCHAPENDOES". Er is een wachtlijst van ongeveer 60 mensen, die de schapendoes zo waarderen, dat zij bereid zijn er geruime tijd op te wach ten. Wilt U hem aan het werk zien? Ga dan eens op een mooie dag naar Dwingelo. Daar kunt U de helaas laatste Nederlandse schaapherder met zijn kudde aan het werk zien. Bij zijn ar beid wordt hij trouw terzijde gestaan door zijn compagnon De Nederlandse Schapendoes! Voor elke informatie over di-t authentieke Nederlandse ras. kunt U contact opnemen met de Vereniging "De Nederlandse Schapendoes", die U graag zal helpen. Secretariaat: Mevrouw W. Mulder-Geurtsen. Jac. Gil lesstraat 11, Vlaardingen. Telef. 010-344887. AMSTERDAM Stadsschouwburg: .7, 8, 9 apr. 20.15 uur Amsterdams Toneel: "Dag Boefje", naar de roman van M. J. Brusse door Eli Asser, 12 apr. 20.15 uur Nieuw Rotterdams To neel: "Liefde half om half", blijspel van Alan Ayckbourn, 13 apr. 20.15 uur Amsterdams Toneel: "De Lief des van Cass McQuire", van Brian Friel, 15, 16 apr. 20.15 uur Amster dams Toneel met "Dag Boefje". Carré: t.e.m. 30 apr. dag. 20.15 uur Wim Sonneveld met Willem Nijholt en Corry van Gorp. De Kleine Komedie: t.e.m. 30 apr. dag. beh. ma. 20.15 Sex a la meunière, met Paul Cammermans, Ina van Faassen, Marielle Fiolet en Sylvia de Leur. Nieuwe de Ia Mar-theater: t.e.m. 9 apr. 20.15 uur "Hartenvrouw", blijspel van William Douglas Hofne met Ton Lensink, Marja Habraken, Maxim Hamel, Joeki Broedelet, Ine Veen, 10 t.e.m. 30 apr. dag. 20.15 uur "Namens Jacques Brei" met Liselore Gerritsen, Henk van Ulsen, Armanda Bruce, George Ball. Theater De Brakke Grond: t.e.m. 11 apr. 20.30 uur Amsterdams To neel: "De greep van de macht" van Eduardo Manet, 12 t.e.m. 15 apr. ADVERTENTIE RESTORAMA Rijksstraatweg 324, Wassenaar dir. P. d'HERSIGNY grill - bar Gezellige sfeer voor groepsdiners f bruiloften en partijen etc. TELEFOON 01751—2500 20.30 uur Toneelgroep Centrum "En verder'" en "De opvoeder" van James Saunders. Shaffy Theater: 7, 8 apr. 24 uur Amsterdams Toneel met Teresa van Natalia Ginzburg, 8, 11, 13, 15 apr. 20.30 Studio met "De lotge vallen van de familie Jansen", 14, 15 apr. 24 uur Try-out van Neer- lands hoop in bange dagen. Theater Tingel Tangel: t.e.m. 13 apr. beh. ma. 7, 8 apr. 20.30 uur Kabaret Ivo de Wijs met "De wor tels van het kwaad". De Koopermolen: dag. beh. ma. 19 uur Cabaret rondom Henk El- sink. RAI-gebouw: t.e.m 11 apr. Auto vak '72, internationale vakbeurs voor garage-uitrusting en auto-on derdelen, 9 t.e.m. 12 apr. Intercon- tex-Amsterdam, internationale da- mesconfectie-vakbeurs t.e.m. 1 okt. binnen tentoonstelling van de Flo- riade. Concertgebouw: 7 apr. 19.45 uur KCOVAmsterdams Philharmo- nisch Orkest o.l.v. Martin Kam- minga, 8 apr. 20.15 uur Meesters aan het klavier m.m.v. Daniël Ba- renboim, piano: 8, 9 apr. 01.00 üur Holland Popfestival met Captain Beafheart, 9 apr. 14.15 uur Con certgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink m.m.v. Tibor de Machula. violoncel, 9 apr 20 uur Amsterdams Tramharmonie. Volendam Opera koor. 11 apr. 20.15 uur Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Ata- mon m.m.v. Elise Wirsaladse, 12, 13 apr. 20.15 uur Het Concertge bouworkest o.l.v. Bernard Haitink, 14 apr. 20.15 uur Het Romantische Pianoconcert door het Rotterd. Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet met Mario Tipo, piano. DEN HAAG Kon. Schouwburg: 7, 14 apr. 10.15 uur Haagse Comedie met "Maak mevrouw niet wakker" met o.a. Eli sabeth Andersen, Paul Steenber gen en Trins Snijders, 8 apr. 20.15 uur Haagse Comedie met Nacht asiel met o.a. Eli Blom, Kees Coolen en Ko van Dqk. 9 apr. 14 uur, 16 apr. 20.15 uur Haagse Comedie met "Schakels", 15 apr. 20.15 uur Haag se Comedie met 't Is voorbij, 9, 10, 13 april 20.15 uur Haagse Comedie met ,,'n Blok aan het been", 11 apr. 20.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel met „Liefde half om half", 12 apr. 20.15 uur Amsterdams Toneel met "Interieur". Dilligentia: 9 apr. 14.30 uur Mi chel Boegner, piano, 11 apr. 20.15 uur Bernard Kruysen, bariton, Paul Niessing, piano, 13 apr. 20 uur Quartetto di Roma, 14 apr. 20.15 Nederlands Studenten Kamerorkest Narciso Yepes, gitaar. 16 apr. Kof fieconcert Edward Witsenburg, 16 apr. 14.30 uur Michael Roll, piano. 16 april Haitink, 8 april 20.30 uur Het Rot terdam Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet m.m.v. Inigrid Haeb- ler, piano, 15 april 20.15 uur Bühne der Stad't Koln met "Othello" met na afloop groot operabal. Circustheater: 15 april 20.15 uur Het nationale Ballet m.m.v. het Balletaorkest o.l.v. Andre Presser met "De Schone Slaapster". Kurzaal: 9 apr. 14.30 uur Concert door het City of Southampton Youth Orchestra o.l.v. Peter Davies. Theater Pepijn: 9, 16 april 15 uur uur Jazz in Pepijn, 8, 11 t.ejn. 15 april Cabaret Tekstpierement met Sylvia Alberts, Lia Karon en Frank Sanders. HOT-theater: 7, 8 april 14 urn- Haagse Comedie met "Michiel de fluiter", 9 apr. 14 uur Kinderthea ter Psssst niet "Piccolo en de zwart- maker", 11 april 20.30 uur Frehold Company (Mickery Circuit) met Genesis, 14, 15, 16, apr 20.30 urn- Nieuwe Komedie met "Geen bach- chanalen". ROTTERDAM De Doelen: 7 apr. 12 45 uur Kof fieconcert door deelnemers aan het Intern. Gaudeamusconcours, 7 apr. 20.15 Rotterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet, 7 apr. 2015 uur Overijssels Philharmo nisch Orkest o.l.v. Jan Brussen, 9 apr. 20.15 uur Los Calchakis" met La Flute Indienne, 10 apr. 12.45 uur Koffieconcert door deelnemers van het Int. Gadeamusconcours, 11, 12 apr. 20 15 uur Rotterdams Phil harmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet 12 apr. 12.45 uur Koffie concert door Alex van Amerongen, piano, 13 apr. 20.15 uur Rotterd. Philharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet, 14 apr. 2015 Popconcert Supersister, Cuby and the Bliz zards. 14 apr. 24.15 uur Optreden van Elton John, 15 apr. 15 uur Orgelconcert door Arie Keijzer, 7, 9 apr. Cabaretprogramma "Met de schrik vry" van Rients Gratama, Mady Misset en het combo Cees Bylstra, 10 apr. 20.15 uur Finale van het Internationale Gaude- LEIDEN Micro-theater Imperium: elke vr. en za. 20.30 uur "Een draad in het donker". Stadsgehoorzaal: 11 april 20.15 uur Uitvoering Stem des Volks, 12 april 12.45 Pauzeorgelconcert door Beuzekom, 13 april 20.15 uur Caba ret van Seth Gaaiekma. Rotterdamse Schouwburg: 7 apr. 20.15 uur Nieuw Rotterdams To neel "Een op de zes", 8 apr. 20.15 uur Nieuw Rotterdams Toneel met "De vijanden", 9, 10 apr. 20.15 uur Zuidelijk Toneel Globe met "Trijn tje Cornelis", 11 apr. 20 uur Ope rettekoor Irene met Graf in Mariza, 12 apr. 2015 uur Haagse Comedie met "Schakels", 13 apr. 20.15 uur N.R.T. met "De vijanden", 14 apr. 20.15 "Een op de zes". Luxor Theater: 7 apr. t.e.m. 14 mei Musical "Promises Promises" met o.a. Gerard Cox. Hofpleintheater: t.e.m. 30 apr. beh. 10, 11, 17 apr. "De Jasperina Show" met Jasperina de Jong. Piccolo Theater: 7, 8 apr. 20.15 uur Nieuwe Komedie "Zeven ma nieren om een rivier over te ste ken". 1. Dubbelglas-las-systemen zijn veelal erg duur. Een goedkopere maar al te simpele doe-het- zelf-oplossing geeft vaak nauwe lijks enig resultaat. Onder de goed betaalbare, maar zeer redelijke sy stemen, die als doe-het-zelf-pak- ket worden geleverd is een Frans produkt dat bestaat uit een inge nieus geprofileerde rubberstrip, die uitgeklapt kan worden. Met nagel tjes zet men de strip in het raam kozijn vast. Dan gaat de tweede ruit in de nu ontstane rubber spon ning en het profiel wordt dicht ge klapt. 2. In een modern interieur be vestigt men graag de gordijnrails tegen het plafond. Wie dat zelf wil doen, ontmoet daarbij wel eens moeilijkheden. Deze methode is de besteschroef nylon gordijnrails tegen een houten lat van b.v. 4x2 centimeter (even lang als de ka mer breed is, dat is tevens het mooist) en lijm daarna de lat met een speciale lijm tegen het plafond. Dat lijmen kunt u het best doen met een eenzijdige neopreenlijm, die enkele fabrikanten in de handel brengen. Om de 50 cm een dot van die lijm op de lat, de lat aanbren gen, stevig drukken (bij neiging tot loslaten nogmaals aandrukken of nog beter een paar uur onder steunen met schuinsweg geplaatste latten tussen vloer of vensterbank en plafond) en de zaak zit muur vast. 3. In de nieuwbouw is men meest droevig zuinig met venster banken. Het zijn veelal uiterst smalle plankjes. In de doe-het-zelf- winkels zijn speciale vensterbank profielen te koop helemaal afge werkt. 4. De meest doeltreffende zonwe ring is nog altijd het zonnescherm. Dat zijn dure installaties, die moeilijk helemaal zelf te maken zijn. Maar ook voor dit doel be staan intussen bouwpakkettensta len pijp waarvan men een scherm naar de benodigde breedte kan maken. Voor het doek moet men zelf zorgen. 5. Gordijnrails worden door cor rosie, stof enzovoort op den duur stroef. Een beetje schoonmaken en met wat was insmeren is een veel gebruikte methode, die echter er ger is dan de kwaal: die was trekt snel nieuw vuil aan en de metalen runners lopen weer (steeds la waaieriger) vast. Moderne oplos sing: rail schoonmaken en licht bespuiten met een teflon-prepa- raat in spuitbus. Het spul heet Emralon (glijlak). 6. Waterplassen in het raamko zijn worden vaak veroorzaakt door verstopte condensgaatjes in de alu minium sponning. Houdt de gaat jes altijd open. 7. Oude stopverf gaat brokkelen. Blijf niet met dit achterhaalde produkt aan het bijwerken en breng nette houten glaslatjes aan, die eerst in de menie zijn gezet en daarna met en plastic kit worden "ingeweld". 8. Een niet door vocht aangetas te tochtstrip is de soort die er voor een leek het minst betrouwbaar uitziet: gewoon een dun reepje doorzichte kunststof, in een soort V-profiel wanneer men het uit vouwt. Het moet met de scherpe kant van die V naar binnen toe worden aangebracht. Hoe harder de wind buiten blaast, hoe verder de strip uit elkaar wordt gedrukt e hoe beter hij dus afsluit. 9. Een openslaand raam dat bij de wind staat te rammelen kan opzich bert deugdelijk bevestigd zijn. Kijk eens naar de sluiting. Door intensief gebruik is die vaak enigszins los geraakt. Draai de schroeven opnieuw vast, even als die van het zogeheten uitzet- ijzer. Als ze niet meer pak ken draai ze dan uit, sla een de strip uit elkaar wordt gdrukt en cifer) en schroef ze weer in. 10. Houtwerk van ramen en deu ren gaat vaak rotten omdat bij de bouw verzuimd is de boven- en on derkanten mee te schilderen. Al lemaal onder het motto: dan zie je toch niet. Kijk eens hoe die plaat sen van het houtwerk er uitzien, en geef ze een serieus kwartje. r\^ 1. Men kan tegenwoordig zo on geveer alles lijmen, maar Juist om dat er zoveel lijmsoorten zijn wordt vaak de verkeerde gebruikt en dan wordt het lijmen een sof. De beste tip: raadpleeg nauwkeurig de om schrijving op tube of blik. en wan neer u daaruit niet voldoende wijs wordt, vraag dan een instructief ol der. 2. De nieuwe eenzijdige neo preenlijm (bekend als hechtpasta en montagekit) kwam elders al even ter sprake. Men kan er schrootjes, houten wandpanelen en dat soort zaken snel en heel gemak kelijk mee tegen de muren en plafonds lijmen. Op regelmatige af standen van bijvoorbeeld 50 tot 70 centimeter een dot van die lijm, aandrukken en de zaak zit muur vast. 3. Met epoxylijm alias twee com ponentenlijm, alias metaallijm kan men bijna alles lijmen. Het is uit stekend voor verbindingen, die veel te lijden hebben, zowel qua belas ting als wat vochtigheid betreft. Vermeng de twee bestanddelen al tijd heel zorgvuldig en laat de boel niet aan de vingers komen, want het irriteert snel de huid. Warm te versnelt de uitharding. 4. Zelfs het eenvoudigste lijkende lijmkarweitje kan een (vaak dure) mislukking worden. Een fraaie re- produktie of een fotovergroting zelf op een stuk spaanplaat plakken kan een pracht van een wandver siering opleveren. Maar doe het zeer zorgvuldig. Neem spaanplaat van voldoende dikte (18 mm minimaal) maak het stofvrij. Gebruik voor het lijmen de zogenaamde witte houtlijm en dun deze met water enigszins af, totdat een yoghurtachtige substantie ont staat. die gemakkelijk met de kwast te smeren is. Smeer het stuk spaanplaat in niet al te dik en vooral gelijkmatig, leg de plaat er in de Juiste positie op (zorg dat de randjes wat overste ken) en wrijf met 'n (schone) doek of rol (liefst een harde rubber rol ler). Fotovergrotingen altijd eerst we ken in het water. Reprodukties niet Na het drogen (wees niet te snel) de randjes met een zeer scherp mesje gelijksnijden met de spaan plaat. 5. Voor een bepaalde lijmsoort han teren de fabrikanten vaak de bena ming plasticlljm. huishoudlijm of „alles-lijm". Veel gemaakte fout met dit soort lijm: een gebroken kopje of een gebroken oor van een theepot lijmen. Dat gaat niet. Neem daarvoor de epoxylijm. 6. Het is al vaak uitgeprobeerd maar het lukt echt niet: polyethy leen lijmen. Dat is de kunststof waarvan o.a. boterhamzakjes wor den gemaakt Sommige men sen kochten het spul van een rol, lijmden het aan elkaar en gebruik ten zo'n lap voor de bodem van hun vijvertje. Zo'n vijvertje loopt snel weer leeg. Polyethyleen kan alleen worden geseald (door hitte aan elkaar gesmolten) maar dit werkje is niet haalbaar voor doe- het-zelvers. 7. Een decoratieve bekledingsplaat op een deur lijmen doet men met kontaktlijm en daarom mislukt het wel eens. Bij deze lijm is nader hand verschuiven onmogelijk. Smeer daarom beide oppervlakten met de kontaktlijm in, laat de lijm goed drogen, totdat het niet meer „pikt", leg dan op de plat neerge legde deur een groot stuk stevig pakpapier, leg daar overheen de be kledingsplaat; zorg dat deze precies in positie ligt en laat nu, terwijl u zelf de plaat voor verschuiven be hoedt, het pakpapier een klein stuk Je wegtrekken. Dat kan. want de in gedroogde lijm laat 't papier onge moeid. De twee lijmvlakken komen nu bo venaan de deur op elkaar. Klop daaraan en trek vervolgens het pa pier steeds verder weg, steeds het bekledingsplaat op de deur aan kloppend. 8. Behangen is behangen, denkt men vaak en alles dat op behang lijkt wordt dan ook met de gewone behangplakmiddelen op de muur gezet. Voor de betere behangsooren is speciaal plakmiddel te koop en voor talrijke wandbekledingsmate- rialen, zoals vinylsoorten, zijn bij behorende lijmsoorten te krijgen. Koop die twee dingen, bekledings materiaal en plakmiddel nooit af zonderlijk. 9. „Zuigende" wanden en pla fonds die behangen of bekleed moe ten worden hebben behoefte aan een behandeling vooraf. Anders is de kans op hechting bijzonder klein. Die voorbehandeling kan be staan uit een laagje verdunde lijm, of een voorstrijkmlddel op cellulose basis. 10. Gebruik voor het verwerken van lijm nooit een kwast waarmee ook nog moet worden geschilderd. Hoe goed de kwast ook wordt schoongemaakt, in de meeste ge vallen is hij voor schilderen onge schikt geworden. Voor het opbren gen van lijm op grote vlakken is een afgedankte vaatwasborstel een uitstekend stuk gereedschap.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 23