ok voor Nederland geldt: vreemdeling is heilige koe hoe jheetuwbaby? ,ezers schrijven Sollen met Leids belang Veel misverstand over „biologisch dynamisch" BESTRIJDING POSITIE VAN PORTUGAL IN DE NAVO DOOR C. J. ROTTEVEEL 35% Rijkspremie maakt spaareffekten aantrekkelijker lONDERDAG 6 APRIL 1972 Er zijn, helaas, nog altijd Nederlanders, die maar niet be- j-ijpen hoeveel inspanning het kost dertien miljoen mensen p een belachelijk klein stukje grond een redelijke mate van welvaart te bezorgen. Het ergste is, dat sommigen van die on- tozelen niet inzien hoezeer Nederland afhankelijk is van het luitenland. Zij schijnen te denken, dat wij Nederlanders het nder elkaar wel kunnen „klaren". Een bottere vergissing is iet denkbaar. Om het maar eens kras te zeggen: wij, Neder- anders, op onze 35.000 vierkante kilometertjes, eten genade- rood van de buitenwereld. Wie er dan ook prijs op stelt het huidige welvaartspeil gehandhaafd te zien, dient iedere serieuze bui tenlander met respect te behande len. Wie slim denkt te zijn door "n buitenlander te véél te rekenen en een paar gulden extra-winst in zak steekt, begaat naar alle waarschijnlijkheid een misdaad je gens zijn Nederlandse medeburgers. Want wie weet, misschien is zijn slachtoffer iemand, die net op dat ogenblik een belangrijke opdracht ie vergeven heeft. Voelt de man zich door zo'n "slimme" Nederlan der "genomen", dan kan hij, ge prikkeld door het wangedrag van éne Nederlander, besluiten zijn opdracht te besteden in een land, waar hij correcter is behandeld. Men denke in dit verband aan de oudtestamentische wijsheid: "ver geet de dag der kleine dingen niet' te vertalen met: bedenk dat kleine oorzaken grote gevolgen runnen hebben. Eén onhebbelijk- iran een kelner in een restau rant of hotel kan ons volk miljoe nen kosten. Ik ben er niet helemaal overtuigd, dat iedereen, die in dienstverlenende bedrijven met de juitenlanders te maken krijgt, al- an die simpele waarheid ten volle doordrongen is. Te veel Neder landers denken uitgeslapen, ge wiekst of bijdehand te zijn door een klein voordeeltje in eigen zak te steken zonder te overwegen, dat zij daarmee de volksgemeenschap aan zienlijke schade berokkenen. Wie, om een voorbeeld te noemen, om wat voor redenen ook een hekel heeft aan Duitsers of Engelsen of aan welke andere nationaliteit ook en zich dienovereenkomstig ge draagt, zou verstandiger doen zijn functie in een dienstverlenend be drijf te beëindigen. Contact met buitenlanders stelt nu eenmaal zeer hoge eisen, voor al op het gebied van gedra gingen. In dat opzicht kunnen wij een voorbeeld nemen aan een land als Tunesië. Wie het daar zou wa gen in de souks van Tunis, Sousse of waar ook een vreemdeling te bestelen of zelfs maar lastig te val len, zou op een zeer onaangenaam contact met de politie kunnen re kenen. Maar dat dreigement is niet eens nodig: de bevolking waardeert de vreemdeling in hoge mate, de toerist is daar "een heilige koe". Het arme Tunesië plukt er dan ook. in de vorm van een steeds stij gend bezoek van buitenlanders, ro yaal de vruchten van. Het bovenstaande moest even uit wél is voor Nederlanders, die per auto naar Oostenrijk of Italië gaan. Maar daar staat dan weer tegen over. dat de Duitser in Nederland nauwelijks taalproblemen onder vindt. Voorts komt de Nederlandse keuken meer met de Duitse smaak overeen dan die uit zuidelijke lan den. Vooral het Nederlandse ontbyt, aldus de heer Belmon, slaat bij de Duitsers goed aan. Maar hier ver heft hij waarschuwend zijn wijs vinger in Nederlandse richting: "Hoteliers, blijf van het ontbijt afHet is niet verantwoord uit rem- tabiiliteitsoverwegingen op deze vorm van service te bezuinigen. In dien noodzakelijk, verhoog dan de prijs met een paar gulden, eenmaal thuis is de toerist daar allang overheen. De kwaliteit van het Ne derlandse ontbijt zal hem echter bij blijven en een belangrijke rol spe len in de zo belangrijke van-mond- tot-mond-reclame. Over prijzen gesproken: voor heen verkeerde Nederland op dat punt in een gunstige positie ten op zichte van andere Europese lan den. Dit voordeel is intussen weg gevallen. Op zichzelf is dat niet zo heel ernstig. Ernstiger, aldus de vakman Belmon, is dat de Neder landse hotelaccommodatie dikwijls niet aan de verhoogde prijzen is aangepast. Nu het argument "wat wil Je voor die prijs" is weggeval len. zal de Nederlandse hotellerie ook in kwalitatief opzicht op Euro pees niveau moeten concurreren. Nederland beschikt over tal van aantrekkelijkheden: het landschap, de wooncultuur en dan vooral de Nederlandse kust. Die kust is een gezonde kust. Dat is een van Bel- mons belangrijkste verkoopargu menten. De Duitser is veel meer ADVERTENTIE Spaar met Ardita voor baddoeken met ingeweven de naam van uw baby (broertje of zusje mag ook). Let op het pak met de kuikentjes. Ardita - kuikenzacht. j Ardita Extra - nóg zachter. De betere tuier ffl bij uw kruidenier. IAS/ LVVl/LV r, amsterdam postbus 1384 de pen naar aanleiding van een ar tikel in de Nederlands-Duitse Han delscourant "Profit". Dat maand blad. een uitgave van de Neder lands-Duitse Kamer van Koophan del. had een gesprek met de heer Belmon, directeur van de vestiging in Keulen van de Algemene Neder landse Vereniging Vreemdelingen verkeer (de Niederlandische Frem- denverkehrs-Zentrale in de drukke Schillergasse)Terwijl het meren deel van zijn concurrenten zich in Frankfurt vestigde daar bevin den zich op het ogenblik 46 toeris teninformatiebureaus aangetrok ken door Engelse, Amerikaanse en Canadese troepen nestelde de heer Belmon zich in Keulen, cen trum van Noordrijn-Westfalen, waar thans meer dan de helft van de Duitse toeristen, die Nederland bezoeken, vandaan komt, en bo vendien dicht bij radio en televisie. Een belangrijk voordeel: voor de bewoners van dit Duitse gebied, ligt Nederland dichtbij en ook in Nederland is een goed onderhouden wegennet aanwezig. Een nadeel is. dat Nederland geen "doorreis- land" is, zoals West-Duitsland dal gezondheidsbewust dan de Neder lander en vooral op dit gebied lig gen goede toekomstmogelijkheden. Maar dan moet er in Nederland toch nog wel het een en ander ge beuren. In de Noordduitse badplaatsen, vindt men reeds complete kuur centra, waar men in overdekte ruimten van massagebaden, zeewa- tergolfbaden, slikbaden en wissel baden gebruik kan maken en waar een goede medische begeleiding niet ontbreekt. De aanwezigheid van deze inrichtingen maakt die badplaatsen ook buiten het zomer seizoen interessant. Het zijn voor al de verzekeringsmaatschappijen, die deze kostbare projecten finan cieren. De heer Belmon is erin ge slaagd de Duitsers ervan te over tuigen, dat er van ernstige ver vuiling van de kuststreek geen spra ke is en dat Nederland in dat op zicht de internationale vergelijking kan doorstaan. Maar het blijft wel noodzakelijk, dat Nederland op dit punt attent is. De heer Belmon is verder voor stander van speelbanken, niet op grond van persoonlijke goklust. maar omdat hij van mening ls, dat men de toerist meer moet bie den dan alleen de mogelijkheid aan het strand te liggen, een vorm van recreatie, die in Nederland nog al eens "in het water wil val len". In de Noordduitse badplaat sen kan de toerist tegen betaling van een "Kurtaxe" van enke le marken van een attractieve pro menade gebruik maken, ook naar openluchtconcerten luisteren en dikwijls ook over een zeer uit gebreide bibliotheek beschikken. Laat Nederland, aldus de heer Bel mon, vooral geen "Kurtaxe" in voeren zonder dat daar een over eenkomstige tegenprestatie tegen- Een paar cijfers, die het belang van het Duitse toerisme voor Ne derland duidelijk maken: in 1971 gingen 600 000 Duitsers in ons land met vakantie: zij lieten 1.6 miljoen hotel- en pensionovernachtingen noteren, voorts ruim drie miljoen overnachtingen op kampeerterrei nen, een nog hoger aantal over nachtingen in bungalows, vakan tiehuizen en jeugdherbergen. Twintig miljoen Duitsers over schrijden jaarlijks de Nederland se grens en brengen ons eenderde van de totale ontvangsten uit toe- De conclusies liggen voor de hand: het bezoek van buitenlan ders of het nu om Duitsers gaat of andere nationaliteiten doet verder niet ter zake is voor Nederland een belangrijke bron van inkomsten. En dat zal zo blij ven mits de Nederlander, dcor zijn persoonlijk gedrag evengoed als door het treffen van aantrek kelijke voorzieningen, de scherpe internationale concurrentie het hoofd weet te bieden. Plaatsing van ingezonden stukken behoeft geen redactionele instemming te betekenen. De redactie behoudt zich het recht voor, brieven te bekorten of eventueel terug te zenden. Kritiek op de politieke partijen meestal wel gegrond, als we zien hoeveel er gekletst wordt, terwijl er weinig gebeurt, zo pngeveer luidt de mening, vervat in' een ingezon den brief van het Leids Huürders Comité in dit blad op dinsdag. De schrijvers vertolken het gevoel, dat velen ondergaan, die zich soms te gen wil en dank met politiek inla ten, omdat de politiek zich ook met ons bemoeit. manier, waarop dat soms ge beurt, kon men dinsdag weer mee maken tijdens de Leidse raadsver gadering. Naar aanleiding van een. Ingekomen brief van een aantal Leidenaren over de ontwikkeling van het Witte-Singelplan vroeg de heer Oosterma. aan de wethouder o.a. om de aangekondigde informele raadsvergadering over het plan in het openbaar te doen houden, om de gebleken belangstelling te hono reren. Nu is het in de eerste plaats treu rig, dat nog steeds vriendelijk om deze openbaarheid moetworden ver zocht. alsof het een gunst is! Zelfs de meest „rechtse rakker" in de raad weet drommels goed, dat het hier om een onmisbare democra tische eis gaat. Maar het antwoord van de wet houder was zelfs voor geharde toehoorders verbluffend: het kwam daarop neer, dat niemand moest denken, dat 't gemeentebestuur iets te verbergen heeft. Men zag heel goed in, dat zo'n besloten vergade ring na al die Jaren niet zo goed zou vallen. Mede daarom had men toch maar besloten, om die infor matieve vergadering helemaal niet te houden. Er is eigenlijk niets nieuws te melden! Alleen de z.g. onttrekking van de Witte Singel aan het openbaar verkeer, nodig, voor de bouw van de parkeerkelder, komt in de normale raadsvergade ring van 24 april aan de orde. Alleen maar een formele kwestie, volgens de wethouder. De meeste raadsleden zwijgen in zo'n geval. Voor wie het niet hele maal meer kan volgen: het komt erop neer, dat de stad straks aan dit toreniplan wordt opgehangen om dat de vorige gemeenteraad in 1968 het hoofd bew-ust in de strop heeft gestoken, die een nog oudere raad in 1962 heeft laten klaarleggen. Sluit die Witte Singel maar af, en straks ook de Breestraat! Lei den heeft immers wegen genoeg? En zo nee, dan slopen we verderop nog meer huizen en parkjes, zo blijft er werk aan de winkel. Niet zeuren over woningnood of geldgebrek! Als lei den braaf doet, wat de universiteit wil, krijgt het een paar miljoen als „fooi" voor de verkeersvoorzienin- gen. Straks hebben zo'n 5.000 men sen (met hun auto's?) werk in het complex. De raad weet nog niet hoeveel dat kost aan doorbraken, sloop en racebanen, aan ellende ook voor de bewoners. Geldgebrek is vervelend, maar erger is de geestelijke armoede, het gebrek aan fantasie en gevoel voor de stad bij een deel van onze po litici, die met Leidse belangen la ten sollen. Zo groot is de betovering door de mooie ogen van de kei zerin, die de universiteit in hun ogen nog steeds is. Of zouden som migen geïmponeerd zijn door. het phallus-symbool, dat straks de stad beheerst? Bij nader inzien zal het torencomplex niet meer zijn dan een doodgewone denk- fabriek, met een produktie van 1000 eenheden per jaar. Het is een illusie te menen, dat daardoor de noden van de samenleving worden opge lost. Hoe zou het komen, dat de be volking er apathisch en ongeïnte resseerd tegenover staat? Een gemeenteraad, die zich by wel en wee van de stad betrokken voelt, heeft geen adviesraad nodig, om bepaalde conclusies te trekken. W. M. VAN ROOI JEN Leiden. Het artikel van uw medische me dewerker in het nummer van 28 mrt. j.l. „Oppassen met natuurzui ver" heeft het vertrouwen in biolo gisch dynamisch geteelde produk- ten (al staat de naam biologisch dynamisch tussen aanhalingstekens in dit verband), geen goed gedaan Sinds, nu ongeveer twee Jaar ge leden, de naam bologisch dyna misch (welke niet wettig beschermd is) o.a. door actiegroepen en arti kelen in vele bladen en tijdschrif ten meer bekendheid heeft gekre gen, heeft men deze naam, welke een teelm e t h o d e aanduidt, veel al zondermeer gebruikt voor alles wat z.g.n. „onbespoten" is ge teeld en waarop verder geen enkele controle bestaat. Er zyn verschil lende biologische en organische teeltmethoden waarbij doorgaans geen kunstmest, vaak -echter wel degelijk chemische bestrijdingsmid delen worden toegepast, welke btf de biologisch dynamische teelt methode niet zijn toegestaan. Er is bij het publiek en dikwijls ook bij de handel, veel verwarring en „niet weten" door al deze benamin gen en wat daar nu eigenlijk ach ter staat. Een biologisch dynamisch bedrijf wordt pas dan als zodanig erkend, (en wordt pas dan een zgn. „Cer- tificaatbedrijf") als na enige Jaren is gebleken dat consequent volgens de richtlijnen en eisen ls gewerkt. Een door de Biologisch-dynamische vereniging aangestelde consulent stelt zich voortdurend van de gang van zaken op de hoogte. Totdat een certificaat is afgegeven heet een dergelijk bedrijf een „BlO-bedrijf". hetgeen betekent: Bedrijf in om schakeling. In het allereerste begin van de omschakeling, vooral op de fruitbedrijven, is het soms nog no dig om een weliswaar zo onschuldig mogelijk en voornamelijk organisch bestrijdingsmiddel te gebruiken, wil Anti-koffieacties in Scandinavië leiden tot: Niet alleen in Nederland, waar de boycot van koffie uit Angola succes heeft gehad, wordt actie gevoerd tegen het Portugese kolonialisme. Dene marken heeft 2.905.000 gulden aan Afrikaanse bevrijdingsbe- gimgen gegeven. Portugals woe de over deze schenking betreft niet enkel de gift zelf: het geld, dat gebruikt moet worden voor onderwijs en medische verzor ging in gebieden die door rebel- lenstri jdkrach ten veroverd zijn, vormt in materieel opzicht geen ernstige ondersteuning van de Afrikaans nationalistische oor logsinspanning. Belangrijk voor de Portugese regering is dat de ze gift een teken is van een Copyright LD/AD-Observer nieuwe campagne in West-Eu ropa ter verzwakking van Por tugals positie binnen de Noord - atlantische Verdragsorganisatie en van de relaties met de Euro pese Gemeenschappen. De Deense gift is bekendgemaakt nadat de minister van Buiten landse zaken Knut Anderson een reis naar Oost-Afrika had ge maakt. Tezelfdertijd schortte Denemarken alle export-kredie ten garanties voor Portugal op en maakte bekend dat Kopen hagen pogingen zou ondersteu nen om Portugal uit de NAVO te verwijderen. Precedent De opschorting van de ex portkredietgaranties vormt een precedent, dat zeer gevaarlijk zou kunnen zijn voor de Por tugese economie. De garanties zijn een officiële waarborg voor exporten naar andere landen een dienst die vooral gebruikt wordt voor transacties met eco nomisch zwakke landen, waar gevaar bestaat dat geïmporteer de goederen niet betaald zullen worden. Portugal is een van de ze landen. Engeland de Verenig de Staten en andere geïndu strialiseerde landen hebben soortgelijke officiële verzeke ringsschema's ter bescherming van hun exporteurs. Als deze garanties worden ingetrokken betekent dit, dat het land waar aan geleverd wordt, op veel minder gunstige voorwaarden aankopen moet doen. Andere landen zouden het voorbeeld van Denemarken kunnen vol gen. Enkele dagen nadat de Por tugese ambassadeur in Dene marken was teruggeroepen werd onthuld, dat de Noorse regering 581.000 gulden had be loofd aan het bevrijdingsfront dat de Portugezen uit Guinee Bissau wil verdrijven. In Ne derland wordt geld bijeenge bracht voor de Afrikaanse guerrillastrijders. Het staken van de koffie-lmport uit Angola heeft de pers in Lissabon krachtige vergeldingsmaatrege len doen eisen tegen de betrok ken firma's. In Zweden staat de kerk in het algemeen achter de steun van de Wereldraad van Kerken aan de Afrikaanse bevrijdings bewegingen. Een symposium, dat de Raad onlangs hield, beval aan, dat alle kerken hun tegoe den van banken zouden moeten terugtrekken die kredieten ver schaffen voor de grote irriga- tiewerken in Mozambique en Angola. In Zweden zal dit Jaar de Jaarlijkse oecumenische col lecte gaan naar het speciale fonds van de Raad voor steun aan Afrikaanse bevrijdingsbe wegingen. Protesten Deze campagne gaat verge zeld van protesten tegen het re cente besluit van de EEG oir in te gaan op Portugals verzoek om meestbegunstiging voor An gola, Mozambique en Guinee- Bissau. In Lissabon ziet men ir dat Portugals eigen aanvrage voor een vorm van associatie met de EEG op moeilijkheden stuit vanwege Portugals Afri kaanse verbintenissen. Dit heeft enige bezorgdheid gewekt in Engeland en is be sproken tijdens het recente be zoek van de Portugese minister van Buitenlandse Zaken aan Londen, maar terwijl Engeland steun aan de Portugese aanvra ge heeft toegezegd, bestaat er enige twijfel over de vraag hoe effectief deze steun kan zijn, gezien Engelands eigen proble men ten aanzien van de toela ting tot de EEG. Zuid-Afrika is ook ongerust over deze ontwikkelingen. Toen de gouverneur-generaal van Mo zambique. Manuel Pimentel dos Santos onlangs de Paasshow te Johannesburg opende klaagde hij over de campagne, die tegen het Cabora Basse - da mproj eet in Mozambique gevoerd wordt Prof. Samuels, president van het Zuidafrikaanse bewape ningsbureau zei als antwoord, dat Zuid-Afrika thans stukken artillerie maakt, waarbij hij er op zinspeelde, dat men Portugal niet alleen zou laten staan als de NAVO scherpere controle zou uitoefenen op het gebruik van wapens uit NAVO-landen door Lissabon. Maar terwijl Afrikaanse be roepen op het geweten van West-Europa Juist daarop ge richt waren het staken van de toevoer van NAVO-wapens aan de Portugese regering voor koloniale doeleinden schijnt het mogelijk dat economische middelen zoals de Deense maat regel ten aanzien van export kredietgaranties, meer effect zouden kunnen sorteren. Hoewel Denemarkens gift aan de bevrijdingsbeweging speciaal voor niet-militaire doeleinden bestemd is zou de Deense open bare mening verdergaande maatregelen willen zien. Het so ciaal-democratische blad Aktu- elt zegt: „Wij verschaffen geen wapens aan Afrikaanse bevrij dingsbewegingen, maar dit zou onze enige fout kunnen zijn. De oplossing van Portugals kolo niale probleem zou ongetwijfeld sneller kunnen geschieden en met minder bloedvergieten wan neer de Frellmo (het bevrij dingsfront voor Mozambique) en andere bevrijd in gsgroepen de wapens ontvingen om alle Portugese troepen weg te Ja gen". ADVERTENTIE niet de hele oogst verloren gaan, maar naarmate de biologische-dy- namische behandeling van bodem en gewas echter voortgang vindt is dit steeds minder noodzakelijk. De produkten van zo'n bedrijf wor den verkocht als zgn. BIO-kw>a- liteit. Produkten van certificaatbedrij- ven mogen onder de wettig gedepo neerde handelsmerknamen „Proser pina" en „Demeter" verkocht wor den. „Proserpina" en „Demeter"- kwaliteit zyn dus waarborgen dat de betreffende produkten afkomstig z(jn van officieel erkende biolo- g i s c h-dynamische bedrijven. De Coöp. In- en Verkoop organisatie Proserpina, gevestigd Voorweg 26 te Nieuwe Wetering, kan alle ge wenste inlichtingen verschaffen. W. FLEDDERUS Nieuwe Wetering (medewerkster biol. dyn. bedrijf „De Vier Jaargetijden) Spaareffekten zijn flor* AA|f En alsof dat nog er voor iedereen*die ULtlll Vrv/ll.« niet genoeg is, komt -naast spaarbankboekje etc.-graag daar nu nog eens die belastingvrije een extra ijzer in het vuur wil hebben, spaarpremie van het Rijk bovenop! U koopt ze al voor zo'n 100 gulden. Vijfendertig procent over Het zijn een soort aandelen. de eerste 250 gulden**die u in Maar dan aandelen met een minimum een jaar in spaareffekten belegt' aan risico. Want uw geld wordt door Enige voorwaarde: de spaareffekten financiële experts met een maximum 8 jaar in uw bezit houden, aan veiligheid belegd. Meer van weten? Uit de opbrengsten krijgt u jaarlijks Dan even een briefkaartje dividend uitgekeerd. aan: Spaareffekten, Postbus51, Trouwens als't een beetje meezit, Den Haag en de folder stijgt uw spaareffekt VTfcl komt in Je bus. nog in waarde ook. 3fWw\JEITtJ\J w zorgen voor h extra spaarpotje •Mits tussen 21 en 60 jaar en met een belastbaar inkomen (ovc. 1971) van ten hoogste f 1&000,-. Per echtpaar over ten hoogste f 500,-. Deskundig advies over spaareffekten krijgt u bijiWebefo (Maliebaan 15, Utrecht) en bij de vestigingen van de Centrale Volksbank.de Nederlandache Middenstands Spaarbank.de Raiffeisenbank en de Boerenleenbank.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 21