ermoeid Ajax lost roblemen tegen ►eiifica niet AJAX ERG STERIv 1-0 op: -wat nu? Skol spreekt uw taal. Proeft maai voor Wiersma SUBSIDIE VAN PROVINCIE VOOR SCYLLA Scorebord OVERBELASTING (GEEN „LUCHT" EN „BLESSURES") WORDT REEDS DUIDELIJK Ceulemans Verheugde Jimmy Hagan £i staat er goed voor Damtitel bijna Piet Keizer „in moeüijkhe- dén": tegenstander Arthur heeft hem ditmaal te stevig vastgepakt en zijn broek aan flarden ge scheurd. De Russische scheids rechter Kruashvili (voelde sfeer voortreffelijk aan en deelde slechts 29 vrije schoppen uit; 16 voor Ajaxvraagt al om een an dere broek. Op de achtergrond Johan Neeskens. (toevallig?) op de voet van Henri que en in de 34ste minuut na een lob van Swart (inzet wéér voor de kat achtige Henrique) had hij echter geen greintje geluk. En daarom had Cruijff na afloop in zekere zin wel gelijk toen hij (m)opperde: "Het moet in Europa Cup-voetbal soms even meezitten. En dat zat 't bij ons niet, maar bij Benfica wel. Die kee per pakte ze alle drie de eerste zomaar, de tweede merkte hij niet eens en de derde gokte hij domweg goed". Slechts eenmaal "miste" Henri que dat geluk, want een goede kee per nu eenmaal hééft: dat was hal verwege de tweede helft, toen Piet Keizer geprikkeld door een hands bal van nietsontziende bewaker Art hur, die hem voor de rust al finaal zijn broek had stukgescheurd - bal uit een vrijeschop zo knap liet indraaien, dat alleen de op volle snelheid inkomende Sjaak Swart (la ter véél simpeler dan de gouden "knik": "Dat was mijn bal") er bij kon: 10. Van dat ogenblik af dwong Ajax met de verguisde Dick van Dijk op de plaats van de ook al aan rust toe- zijnde (militair) Arie Haan, nog even fel aan. Maar alle inspanning, tegen het professioneel verdedigende Benfica Kovacs: "De ploeg speel de inderdaad zoals ik 't verwachtte, maar wij hebben het ze veel te ge makkelijk gemaakt; Benfica heeft defensief goed gebruik gemaakt van onze aanvallende zwakte" was te vergeefs. Het voorbeeldige zwoegen, van bikkelharde Johan Neeskens, (liet zich door bij vlagen grandiose Eusebio toch niet wegspelen), die met safe Blankenburg, Krol en Huls hof f Ajax in ieder geval overeind hield, ten spijt. Ajax, vermoeid Ajax, kwam steeds meer "lucht" te kort. Zelfs na afloop, toen met het schampere ge fluit en boeh-geroep nog in de oren de gedachten toch voorzichtig reeds afdwaalden naar Lissabon voor het gebruikelijke enthousiasme over een goede afloop, kon behalve trainer Kovacs ("Wij hebben geen goal tegen gekregen als van Arsenal en dat ts al heel wat") geen enkele speler "lucht" opbrengen Zoiets zegt misschien weinig maar ook weer erg veel. APELDOORN Gisteren is in Apeldoorn de achtste ronde gespeeld van het toernooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland. Op een na alle partijen eindigden in remise. Slechts Harm Wiersma boek te een overwinning. Hij sloeg Her- melink. Wiersma staat nu zes pun ten voor op zijn naaste concurren ten en behoeft nog maar een punt te scoren om zich kampioen te mogen noemen. Uitslagen: Toet-Schotanus 1—1, Bronstring-Van Dijk 11, Bergsma- Van der Sluis 1—1, Van Tilborg-Da Ruiter 11, Gordijn-De Jong 11, Wiersma-Hermelink 20. Stand aan de kop: 1. Wiersma 15 punten, 2. Gordijn, De Jong, De Rui ter en Schotanus 9 punten. LEIDEN Scylla is wederom een stap dichter bij zijn clubhuis geko men. Provinciale Staten heeft de Leidsc vereniging een subsidie van f 10.000 toegezegd. Het is nu de Ge meente Leiden, die de beslissende af- maakslag voor de Leidse topclub moet uitdelen in de vorm van een gemeen telijke subsidie. „En", zo deelde dra. W. Knoop van Scylla's bouwcommis sie mee, „er is nog een aspect aan deze zaak. Zowel de subsidie van Provinciale Staten als de reeds in 'n eerder stadium toegezegde subsidie van de NSF zijn aan tijd gebonden. Van beide subsidies moeten wij na melijk voor het einde van het jaar gebruik gemaakt hebben, want an ders vervallen ze. Het is dus zaak, dat een eventuele gemeentelijke sub sidie snel komt". Scylla heeft bin nenkort een gesprek met de gemeen telijke autoriteiten. Europa cup 1: Ajax Benfica 10 (00) Internazionale Celtic 00. Europa cup 2: Dynamo Berlijn Dynamo Moskou 1—1 (0—0); Bayern Mlinchen Glasgow Ran gers 1—1 (1—0). UEFA-cup: Ferencvaros Wolverhampton 2—2 (2—1); Tottenham Hotspur AC Milaan 2—1 (1—1). AMSTERDAM (ANP) "WU hebben nu dezelfde uitgangsposi tie als vorige maand tegen Feyen- oord. Begrip me echter goed dat ik niet wil zeggen dat wij tegen Ajax in Lissabon ook vijf doelpun ten maken", zei een duidelijk ge lukkige Jimmy Hagan na af loop. "Ajax is een erg sterk team. Dat heb ik gehoord en in de wed strijden tegen NEC en Go Ahead Eagles ook gezien". De Brit wilde echter niet van een vergelijking van Ajax en Feyenoord weten. "In Rotterdam kreeg Feyenoord kan sen en hier Ajax. We hadden het voordeel dat Benfica hier in het Olympisch Stadion echter for midabel speelde". Op een vraag of hij In Amsterdam verwacht had te winnen zei Hagan lachend: "We komen overal om te winnen. Dat wil Benfica nu eenmaal". Hagan was van mening dat het geen uitgesproken snelle wedstrijd was geweest. "Dat was echter on ze verdienste. We hebben goed vertraagd. Ondanks dat bleef het een faire wedstrijd. Er werd niet hard gespeeld. De lichte blessures van Artur, Nene en Eusebio zijn nu eenmaal dingen die in een Europacup wedstrijd gebeuren" Over de handsbal van de rechts back Artur, die de inleiding vorm de van het enige doelpunt, wilde Hagan maar weinig zeggen. "Dat was een reflexbeweging". Artur was het daarmee niet eens. "Ik moest die bal wel pakken anders was hij bij Cruyff terecht geko men. En dan was het meteen ge vaarlijk geweest". De blonde rechtsback van Benfica wilde wel een vergelijking met Feyenoord, de vorige tegenstander ma ken. "Ajax is aanvallend sterker. Vooral Keizer. Hij is gedurende de hele wedstrijd gevaarlijk in tegen stelling tot Cruyff, die op sommi ge momenten voorbij komt flitsen maar die je daarna lange t(jd niet ziet". Het middenrif van Ajax had ook indruk gemaakt op Artur omdat het snel op kan komen "De defensie van Ajax is zeker niet zwakker dan die van Feyenoord, al was mij dat wel verteld". De 21-jarige Portugees, die maandag bij de aankomst van Benfica al had geezgd dat zijn club nogmaals in Nederland zou komen, sprak dat opnieuw uit. "We hebben nu de uitgangspositie, die ons op 31 mei in «otterdam in de finale moet brengen". Prins Bernhard was een zeer geïnteresseerd kijker In het Olym pisch Stadion. Rechts op de foto (achter de bloemen) staatssecre taris Vonhoff en in het midden Ajax-voorzitter Jaap van Praag. U Cruijff voetbalmoe? Is Kei- r toch overbelast? Kortom: is lax de uitputting nabij? Die agen werden gisteravond na de inimale overwinning op Benfi- die de problemen eigenlijk nog maar groter maakte, int.' wat nu? steeds weer ge- U. Oók aan Johan Cruijff, de 'et de magere triomf en zijn ]m teleurstellende spel mor de Ajax-vedette. Cruijff: ■jix is geiooon aan rust toe. tor omdat zoiets niet kan, moe- n we wel doorgaan •oor «es Onvlee ver en hoe lang nog. Die vra- n zullen in de komende dagen on- twijfeld in de "Meer" moeten wor- o beantwoord. Want zelfs de voor- pige "revanche" op Benfica de 3—1 nederlaag drie Jaar ge len, de enige Cup-nederlaag in het msterdamse stadion en de 'wraak' wiens Feyenoord loste de toe- imst-problemen niet op. Integen- «1. Besefte zelfkritische Piet Keizer, seizoen feitelijk méér dan alleen laar de aanvoerder In het veld: één-nul is te weinig om al- lans even uit de Cup-zorgen te zijn. J straks in Lissabon wéér nokken worden. Wij zullen het be- ist wel kunnen redden, maar het il lucht kosten". Terugval 'ie "lucht" lijkt vermoeid Ajax nau- 'elUks meer te hebben. En zeker een extra-lucht meer. Tegen Arse- lal miste Ajax in Londen al de Mie" om de Engelse Cupfighters Ajax' enige doelpunt: Sjaak PacoSwart kopt de bal uit een vrije schop van de niet zicht bare Piet Keizer onhoudbaar langs Benfica's uitblinkende doel man José Henrique. eenvoudig af te maken, tegen NEC kwam Ajax al in ademnood, tegen Go Ahead ging het ongeslagen re cord er aan (al maakte niemand zich daarover nog erg druk direct) maar tegen Benfica bleek overduidelijk, dat de "sleet" begonnen is. Want hoe bekwaam de Portugezen zich na de tiiomf op Feyenoord ook in het Olympisch Stadion als een nieuwe Europese topploeg manifesteerden, feit blijft toch dat het "oude Ajax". in de vorm van twee of drie maan den geleden, dat "nieuwe Benfica" een oeroud lesje had geleerd. Het typeert mogelijk het treffendst de terugval bij Ajax: dat men wèl de kwetsbare punten van de tegenstander zag "Met dat ver dedigen op één lijn vróag je toch ge- wooaj ergens om", meende Cruyff on danks alles later maar toch niet door de dekking héén kon stoten (vertragende organisatie op het mid denveld) om voor een snelle knock out te zorgen. Nog niets Zodat Ajax over twee weken in Lis sabon geen enkele kans zal krijgen om krachten te sparen. Om broodno dige reserves aan te kweken voor het moment, dat de kroon op het sei zoen moet worden gezet. Want al heeft Ajax tot-nog-toe een voortref felijk seizoen achter de rug (36 wed strijden lang ongeslagen, titelfavoriet nummer één en bij de laatste vier van de strijd om de Europa Cup en de KNVB-beker) de absolute "top", moet nog altijd worden gemaakt. Sjaak Swart, weer eens op het kritieke moment matchwinnaar voor de Amsterdammers, met zijn 33 jaar trouwens de oudste van de ploeg, hardop doordenkend: "Wij hebben nog steeds niets in handen: geen ti tel, geen Cup en geen beker". En laconiek verder: "En wij hebben geen reserves meer ook". Die reserves zullen de AJacieden (Tussen haakjes: dat "Britse" pro bleem, vorig seizoen Leeds United, dit jaar feitelijk Arsenal, speelde vo rig jaar óók bij Ajax, maar wreek te zich veel minder èn later. Want Michels gunde toen zijn overbelaste basisspelers aanzienlijk meer rust door hun bij toerbeurt een vrije zon dag te geven. Kovacs heeft dit sei zoen bijna wekelijks zijn sterkste elf tal opgesteld en alleen in speciale ge vallen blessures en schorsingen toch talentvolle bankspelers als Ar nold Mühren, Dick van Dijk Sjoerd Ruiter en Johny Rep een "kans" Vooral Ajax' twee internationale vedettes, Johan Cruyff en Piet Kei zer, schijnen meer-en-meer in moei lijkheden te komen (En daarmee in derdaad de hele ploeg: want een Ajax met een flitsende Cruijff en een getructe spelleider Keizer had Benfi- wöl als een reeds GENT Raymond Ceuleman» nam gisteravond in het wereldkam pioenschap biljarten persoonlijke vijfkamp een waarschijnlijk beslis sende vier puntenvoorsprong op titel houder Ludo Dielis. Nadat Dielis dinsdag in het kader 71/2 een punt had moeten laten aan de Fransman Dufetelle, die in zijn nabeurt de 122 ontbrekende caram boles bijeenspeelde. leed Ludo woens dag een verrassende driebandenne derlaag tegen de aan dit toernooi toch niet zo zwaar tillende Japanner Kobayashi. De partij libre die hem later op de dag tegenover Ceulemans plaatste moest Dielis kost wat kost zonder kleurscheuren doorkomen. Een ui terst zenuwachtige Dielis stapelde in de nabeurt de punten aanvankeiyk moeizaam byeen. Hy ging echter steeds sterker spelen en bereikte als nog remise. Voor het grootste wapenfeit van de dag zorgde eveneens Dielis. In zyn ankerparty 47/2 tegen Hans Vultink had de Antwerpenaar slechts één beurt nodig om de 400 punten te ha len. Gevoegd by zyn 361 punten die hy dinsdag in zyn laatste beurt te gen Berardi maakte, komt hy hier mee aan de nieuwe recordreeks van 761 caramboles. De stand na 19 wedstryden (Ko bayashi speelde een party minder) t 1. Ceulemans 35; 2. Dielis 31; 3. Vul- tink 18; 4. Muller 15; 5. Berardi 14| 6. Dufetelle 13; 7. Kobayashi 8. AMSTERDAM Negen minuten voor het einde van Ajax' minst opwindende uropa Cupgevecht-sinds-jaren in de Amsterdamse „kuip" kon zelfs het chauvinistische jax-publiek zijn teleurstelling niet langer verbergen. Toen uitgerekend Johan Cruijff, ch als Europees voetballer van het jaar in Amsterdam boven alle kritiek verheven, 11 bal na een pass van de al even tegenvallende andere Ajax-vedette, Piet Keizer, zo 'tl (ipel verspeelde dat Benfica's uitblinkende doelman Henrique niet eens de moeite nam n de bal op te rapen maar eenvoudig met zijn voeten direct doortikte, toen werd het behagen pijnlijk duidelijk getoond. Met een oorverdovend fluitconcert, dat zelfs na voorlopige triomf (10) schamper doorklonk in de komende weken helemaal moe ten uitputten. Want "normaal" laat voetbal zich eigenlijk wel bere deneren? zal de overbelasting, die trainer Kovacs zaterdagavond in De venter nog voorzichtig aanstipte, maar gisteravond nadrukkelijk bléék, nog meer toenemen: welis waar niet in de halfe finales van de KNVB-beker tegen Volendam maar daarna wel in de return tegen Ben fica en vervolgens in de eindstrijd te gen (alweer: waarschijnlijk) FC Den Haag. Een bekerfinale waarin Ajax in ieder geval Europees voetbal op top niveau kan veilig stellen. Maar die midden in de beslissende compitie- fase (Swart: "Hadden wy maar ge wonnen in Deventer, dan was de tel tenminste zeker") en de voorbe reidingen voor "Rotterdam" valt als het over twee weken in Lissabon' tenminste goed afloopt Vrees Voor die "goede afloop" vreest merkwaardig genoeg Ajax' honds trouwe verzorger Salo Muller een beetje. Muller ("maar dan praat ik uitsluitend als verzorger") over de problemen - van - de - overbelasting 'Sommige spelers hebben hun verza digingspunt bereikt. Misschien nog niet mentaal, maar in ieder geval wel lichamelijk. Steeds maar weer voetballen, zondag-woensdag-zondag -woensdag-zondag gaat nu opbre ken. En kans op enige rust zit er deze maand niet in. Daarom zie ik sommige spelers en dus de ploeg- op-zich in fysieke moeilijkheden ko- kansloze formatie kunnen laten te rugreizen; Kovacs in die zin: "Het ontbrak bij ons aan pure klasse, aan de snelheid om toe te slaan en aan het intellect om nog meer gaten te maken"). O Muller over Cruijff, die ditmaal niet op een excuus van vijf pijnstil lende injecties kon wijzen, zoals vo rige maand in Londen: "Johan suk kelt nog steeds met zijn enkelblessu re, die hij in de eerste wedstrijd te gen Arsenal opliep. Daarvoor is hy in het trainingskamp tweemaal per dag behandeld: via electro-therapie, warmte-therapie en uiteraard massa ges. Ik wil niet zeggen, dat die en kel hem in zijn spel enorm hindert. Maar omdat hij niet voor honderd procent draait, heeft hij er meer last van". O Muller over Keizer: "Piet heeft ongeveer iets dergelijks als Johan Piet heeft rugklachten, al een paar weken. Niet ernstig. Normaal voeit- ie dat niet. Maar op het ogenblik wèl. Piet zou ook eigenlijk een week je rust moeten hebben. Gewoon om te relaxen. Zo zijn er trouwens meer". Toch zorgden die "niet fitte" Cruijff en Keizer (uiteraard) voor het mees te gevaar bij Ajax. Dat wel voortdu rend pressie uitoefende, maar in te genstelling tot het voetbalgezegde, van een halve goal per hele corner (eindstand: 174) toch bepaald niet tot negen doelpunten kwam. Zelfs niet eens tot negen doelrijpe kan sen Keepersgeluk De drie keren dat Cruiijff even schitterde als Europees voetballer, van het jaar in de 25ste minuut via een doorbraak op rechts (zijn trekbal werd geen prooi van Nees kens of Haan maar van Benifca's doelman Henrique), in de 32ste mi nuut met een verrassende uithaal

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 11