VS tikken Moskou op vingers -florïads SCHULDIG BLANKEN TEGEN 13 NIET- IN ZUID-AFRIKA Scheuren in Spanjes fascistische facade USSR weigert Nobel-prijsbrenger visum Doe iets aan die spiertjes WOENSDAG 5 APRIL 1972 BUITENLAND Of de door het offensief uitge lokte Amerikaanse bombar de inen tsaanvallen de oorlog in Viet nam hier een topthema in de Amerikaanse verkiezingen zullen maken, hangt van de duur ervan af. Voortgezette aanvallen zullen Door mr. H. L. Leffelaar êteeda meer Amerikanen ervan overtuigen dat de oorlog aller minst is afgelopen» dat er steeds meer Amerikanen krijgsgevangen zullen worden genomen, en dat het beleid van president Nixon al leen maar kan leiden tot een onbe perkte aanwezigheid van de Ame rikaanse luchtmacht en vloot in het gebied van Zuidoost-Azië. President Nixon had gehoopt de komende verkiezingen in te gaan met het thema van "een generatie van vrede" dat hij herhaaldelijk in het vooruitzicht heeft gesteld als het resultaat van o.m. zijn bezoek aan Peking. Het Noordvietnamese offensief en de Amerikaanse reac ties daarop kunnen de mening doen postvatten dat Nixon het in elk geval niet heeft over de huidi ge generatie. Over nieuwe aanvrage bezoek Solzjenitsin kan worden gesproken STOCKHOLM (Reuter, AFP, UPI, AP) De Russische au toriteiten hebben geweigerd een inreisvisum te verlenen aan de secretaris van de Zweedse Aca demie, Karl Ragnar Glerow. Hij zou de Nobelprijs voor de lite ratuur van het Jaar 1970 gaan overhandigen aan de Russische auteur Alexander Solzjenitsin. Karl Ragnar Gierow had aan staande zaterdag naar Moskou willen gaan. Zondag zou dan in het huis van een vriend de prijs aan Solzjenitsin worden overhandigd. tober 1970 maar de controversië le Russische schrijver ging niet naar Stockholm voor de uitrei kingsplechtigheid. In een brief aan de academie schreef hij dat hij zijn geboorteland niet wilde verlaten uit angst geen toestem ming te krijgen weer terug te keren. De toekenning van de prijs (waaraan een geldbedrag van 260.000 gulden verbonden is) aan Alexander Solzjenitsin leid de tot 'n heftige campagne te gen hem in de Sowjet-Unie. Op verzoek van de schrijver zette de Academie het geld op een bank, vermoedelijk in Zwitserland maai' hield zij het diploma en de medaille by zich. Na 'n briefwis seling tussen de schrijver en de secretaris maakte de academie kortgeleden bekend dat Ragnar Gierow naar Moskou zou gaan en de prijs zou overhandigen in de woning van een van Solzje- nitsins vrienden. In een interview met twee Amerikaanse correspondenten, zei de schrijver dat hij vap plan was de Russische minister van Cultuur by de plechtigheid uit te nodigen. Hij beklaagde zich bitter over de druk die de auto riteiten op hem uitoefenen, de beperkingen die hem zijn opge legd en de campagne die tegen hem wordt gevoerd. Het was de eerste keer sinds een Jaar of tien dat een Westerse krant een interview met Solzjenitsin kan publiceren. Hij beklaagt zich vooral over de moeilijkheden die hij ondervindt bij het schrijven van 'n historisch werk over „ok tober 1916". Omdat ik geen toe gang heb tot bibliotheken, ar chieven en andere informatie bronnen is schrijven over de Sowjet-Unie, waar ik woon, even moeilijk alsof ik over Polynesië schreef, zo zei hij. Solzjenitsin zei dat zijn telefoon wordt afge tapt en dat de autoriteiten rond zijn gezin en zijn vrienden een soort „verboden, besmette zone" hebben gevormd. Zijn vrouw, 'n wiskundige, is ontslagen. Op vragen over gevoelige kwesties antwoordde de schrijver slechts met naar het plafond te wyzen, suggererend dat daar afluister apparatuur was verborgen, aldus de ..New York Times". Op partijbijeenkomsten ach ter gesloten deuren wordt gepro beerd my, myn staat van dienst als militair, mijn gezin, mijn ro mans en mijn loyaliteit in dis krediet te brengen, zo vertelde de schrijver. Er is zelfs beweerd dat ik van Joodse afkomst ben en dat de „Nobelprijs het judas loon is voor het verraad van myn vaderland". Solzjenitsin werd in hei wes ten vooral bekend om zijn boe ken „De eerste cirkel", „kanker- paviljoen" en „Een dag uit leven van Iwan DennisowitsJ". De mo gelijkheid dat Solzjenitsin toch zijn Nobelprijs voor letterkunde 1970 krijgt schynt toch nog te bestaan. De Russische ambassade in Stockholm had nadat bekend was gemaakt, dat de secretaris van de Nobel-stichting Gierow geen visum zou krijgen om naar Moskou te gaan en de prij6 te overhandigen, doen weten „dat de zaak omtrent dat visum nog nader zal worden bekeken". Over wapenlevering aan Hanoi WASHINGTON (AFP, Reuter, DPA, AP) De Verenigde Staten hebben gisteren in bedekte termen de Sowjet-Unie gewaarschuwd voor de gevolgen van de leveranties aan Noord-Vietnam. Robert McClosky, woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zei dat het Noordvietnamees offen sief niet mogelijk zou zyn geweest zonder Russische wapenleveranties. Deze steun was echter geen reden voor de Amerikaanse regering om af te zien van het voorgenomen bezoek van president Nixon, op 22 mei, aan Moskou. Het Noordvietnamees offen sief zou echter wel het onderwerp kunnen zijn van Amerikaans-Russi sche besprekingen in de zeer na bye toekomst. De Sowjet-Unie zendt sinds lang materieel aan Hanoi, aldus McClos ky, maar recente grootscheepse leve ranties van zware wapens, stelden Noord-Vietnam in staat van guer rilla-activiteit over te gaan op een invasie van Zuid-Vietnam. Versterking President Nixon gaf gisteren op dracht tot versterking van de Ame rikaanse luchtvloot in het westeiyk deel van de Stille Oceaan om het Noordvietnamese offensief tot staan te brengen. Twintig toestellen zyn al vertrokken. Als ze zyn aangekomen zyn er ongeveer 100 toestellen van het type B-52, die elk 30 ton bom men mee kunnen voeren. Amerikaanse jachtbommenwerper- piloten die deelnemen aan de stryd hebben meegedeeld dat de Noord vietnamese en Vietcong-eenheden hen even sterk oestoken, als waren zy boven Noord-Vietnam. Naarmate het offensief voortduurt wordt ook de luchtverdediging sterker. „Zij heb ben him luchtdoelgeschut meegeno men", aldus een kolonel. Een woordvoerdei van het Ameri kaanse ministerie van Defensie zei gisteren dat uit de maatregelen die de Noordvietnamezen in verband met hun bevoorrading nemen kan worden argelend dat de aanval voorlopig een permanent karakter heeft. Het bebreft hier een meer-conventioneel karakter van de strijd dan in jaren ls voortgekomen. Hij schatte het invasie op 30.000 man. Dreigement Radio Hanoi heeft de Amerikaanse waarschuwing voor een hervatting van de bombardementen bestempeld als een onbeschaamd dreigement en verklaard dat doorgevochten zal wor den "tot de eindoverwinning" De delegatie van de Voorlopige Revo lutionaire Regering van Zuid-Viet- nam en de Noordvietnamese missie ln Parijs hebben de Verenigde Staten gevraagd het vredesoverleg in Parys te hervatten. De woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken McClosky zei gisteren echter dat het onder de huidige omstandigheden wel byzon- der moeilijk voor de VS is, op deze eis in te gaan. „Wy zyn bereid tot onderhandelen, maar wij staan nu voor een situatie die duidelyk aan toont dat ernstige militaire voorbe reidingen gaande waren, terwyl wy trachten het conflict door onder handelingen op te lossen". Hy wilde zich niet uitlaten over evenuele geheime besprekingen. Kandidaten De Democratische fractieleider in de Amerikaanse Senaat Mike Mans- field heeft gewaarschuwd voor her vatting van de bombardementen op Noord-Vietnam en ook voor deelne ming van Amerikaanse gevechtstroe pen aan de stryd. Zes Democraten die dingen naar de Democratische kandidatuur voor het presidentschap hebben zich even eens uitgesproken over de vraag wat de Amerikaanse regering moet doen met het oog op het Noordivietnamese offensief. Drie van hen de senatoren McGovern en Muskie en de New- yorkse burgemeester Lindsay heb ben ervoor gewaarschuwd, dat de Verenigde Staten het Noordvietna mese offensief met grotere militaire macht beantwoorden. De drie ande ren de senatoren Humphrey en Jackson en gouverneur Wallace hebben verklaard, dat de Verenigde Staten alle acties moeten onderne men die nodig zyn om de Ameri kaanse troepen in Vietnam te be schermen. MENDOZA (AFP. EFE, Reu ter) In de Argentijnse ptovin- cie Mendoza is de noodtoestand afgekondigd na ernstige botsin gen tussen betogers en ordetroe pen. Volgens de eerste berichten zouden drie mensen zijn gedood. De demonstratie was georgani seerd door de Peronistisch-ge- oriënteerde vakcentrale CGT om te protesteren tegen de sterke stijging van de elektriciteitstarie ven. Verscheidene auto's werden in brand gestoken en 'de voorgevel van het paleis van de gouverneur werd door stenen beschadigd. De gouverneur van de provin cie Mendoza, Francisco GabrieUi, heeft zijn ontslag ingediend. Het ontslag is door de militaire junta aanvaard. Tot zijn opvolger is be noemd generaal Luis Carlos Go- mez Centurion. Het is niet precies bekend waar om Gabrielli zijn ontslag heeft aangeboden. Wel staat vast dat hij gekant was tegen de sterke verhogingen van de elektriciteits tarieven, die in sommige gevallen zelfs meer dan 400 procent be dragen. In verband met de botsingen heeft de politie meer dan 500 mensen gearresteerd. De Peronis- tische vakbond heeft een staking van 24 uur afgekondigd. ADVERTENTIE 30 maart-1 oktober amsterdam 9.30-22.30 1 Toegangskaarten: te Amsterdam bij alle Gemeente Girokantoren, kassa's naast Congrescentrum en Europa-Boulevard t.o. Alpha-Hotel en voorts in geheel Nederland bij Reisbureaus en kantoren Raiffeisen-Boerenleenbank Doorlopende kaarten: Dagkaarten: PIETERMARITZBURG (Reuter, UPI, ANP) De dertien niet- blanken die in de Zuidafrikaanse stad Pietermaritzburg terechtstaan wegens beweerde overtredingen de „wet op het terrorisme' gisteren schuldig verklaard. Het proces werd op 2 augustus 1971 geopend en vier dagen geleden verdaagd voor de uitspraak. die de handhaving van recht en orde in Zuid-Afrika in gevaar zou den brengen en met het gemeen- schappeiyk doel de regering met geweld ten val te brengen. Zuid-Afrika hebben ge- recruteerd om in Zambia een po litieke en militaire opleiding te volgen en zo de beweging nieuw leven in te blazen. z^n zy werden voorts schuldig bevonden De dei'de beschuldiging is dat personen in Zuid-Afrika om een militaire op leiding in andere landen te volgen. De rechtbank achtte twee van de be- hebben gestreefd de Zuid afrikaanse regering met geweld en met buitenlandse hulp omver te werpen. Het ADVERTENTIE Na één van de langste processen in de geschiedenis van Zuid-Afrika verklaarde de president van de rechtbank, James, dat voor een oordeel nu eenmaal veel tyd nodig is maar dat hy de beklaagden, die hebben volgehouden onschuldig te zyn, niet langer in onzekerheid wilde laten. Alle werden schuldig geacht aan het lacht deelnemen aan een samenzwering om bepaalde handelingen te plegen De dertien verdachten negen Afri kanen, twee Indiërs en twee kleur lingen zyn in februari en maart klaagden, Kadir Hassim en Joseph verdachten hebben toegegeven Voesani, schuldig aan het verlenen van hulp aan bekende terroristen. zal later deze week be kendgemaakt warden. De maxi mumstraf voor inbreuken op de ..terrorism act" is de doodstraf. De D^tew5ze'n dat zy lid zyn van de NEUM. Ze verklaarden alleen mensen gere- cruteerd te hebben voor het volgen van een politieke opleiding in Zambia en dat zy tegenstanders Die snelle, sterke Intercycles van Batavus, Fongers en Magneet zijn ervoor gemaakt. vorig jaar tydens een grootscheepse Jacht van de politie gearresteerd. Ze worden beschuldigd van het lid maatschap van een ondergrondse beweging, de „Non-European Unity Movement" (NEUM) en van de militante vleugel van deze anti apartheidsbeweging, de „African Peoples Democratie Union of South Africa" (APDUSA). Deze organisa tie, die de laatste jaren in Zuid- Afrika weinig van zich heeft laten horen, heeft haar hoofdkwartier in Evenals by het proces tegen de Zambiaanse hoofdstad Loesaka en een bureau in Londen. Een tweede punt in de aanklacht is nationale Commissie van Juristen hebben de Amerikaanse priester en jurist Edgar Lockwood als waarne mer naar Pietermaritzburg ge stuurd. In een verklaring voor de politieke commissie van de alge mene vergadering der Verenigde Naties maakte Lockwood onlangs melding van Intimidatie van de getuigen, de advocaten en een Journalist. Alle belangrijke getuigen werden ln afzondering gehouden totdat ze één voor de verdachten belastende verklaring hebben afge legd. Als ze dit weigeren worden ze bedreigd met hechtenis voor on bepaalde duur, aldus Lockwood. de Naar zijn mening ls het door de me thoden van de veiligheidsdienst voor de verdediging vrijwel onmo gelijk de zorgvuldig opgestelde ge tuigenverklaringen te doorbreken. het begin van he«t proces werd de echtgenote van één van de advocaten, mevrouw Pillay, op grond van de wet op het terro risme gearresteerd. Tegen een an dere verdediger had kolonel Swa- nepoel, die het verhoor leidde, ge zegd: „Wacht maar. als dit voorbU is zullen we u krijgen", 'zo rappor teerde Lockwood. Justitie berusten grotendeels verslagen van byeenkomsten, waar „agenten uit Zambia" Zuidafrika nen zouden hebben aangespoord naar het buitenland te gaan om er een opleiding in de guerrilla te W^k„e" volgen. De getuigen charge die op de byeenkomsten aanwezig zou den zyn geweest biyven op last van de rechtbank anoniem. Velen van hen zouden bij de arres- tatiegolf van vorig jaar zyn opge pakt en onder bedreiging met straffen erin hebben toegestemd in het proces tegen de dertien niet-blanken als getuigen A charge Zowel ln zijn verklaring als in een op te treden. Omgekeerd Johannesburg is de bewyslast by dit proces grotendeels naar de verdediging verschoven. dat de verdachten minstens 32 Amnesty International eerdere bekendmaking van Amnes ty International staat dat de der tien verdachten tijdens het voor arrest zyn gefolterd, deken Lockwood zegt, op grond van beë digde verklaringen van de ver dachten. dat by ondervraging bruut geweld is gebruikt, zoals het toe dienen van elektrische schokken. De sterke arm van het gezag heeft zich weer uitgestrekt over het scheepsbouwcentrum El Ferrol del Caudülo, na de roes van een paar uur waarin 3000 arbeiders de politie van de straat verjoegen, de kazerne in. Een paar uur waarin de Noord- spaanse stad het durfde opnemen tegen het sterke machtsapparaat van Franco's staat. Copyright LD/AD-Observer Door Peter Deelay Dat het nu juist gebeurd is in de stad waar Franco geboren ls een gebeurtenis die in de naam van de stad en van gebouwen voortleeft heeft volgens insiders de Generalis simo extra onaangenaam getroffen. En het is bij lange na niet het eer ste incident: het is de voortzetting van een reeks opstandjes en uit barstingen van verzet waardoor le lijke scheuren in de fascistische fa- gade van Spanje zichtbaar beginnen te worden. De werknemers worden steeds luid ruchtiger met hun eisen van bete re betaling betere werkomstandig heden en bescherming tegen de ba zigheid van de overheid en particu liere werkgevers; zowel scholieren als docenten zijn woedend over het nieuwe hervormingsprogramma voor het onderwijs. Nationalistische minderheidsgroepen zoals de Basken en de Catalanen voeren een guerrilla-strijd om zich onafhankelijker te maken van het centralistische bewind. En de rooms-katholieke kerk, die zo lange tijd haar passieve steun gegeven heeft aan de excessen van de Spaanse staat en als wapen gefun geerd heeft waarmee de massa klein te krijgen was die kerk staat nu achter de eisen tot libera lisering in de voorste gelederen. Zoals te voorspellen viel, heeft de Sp se staQt op deze aanvahpn op zijn gezag met de ijzeren vuist geantwoord waar dat 1 mogelijk De „revolutie" van de priester-ar beiders. die in de Baskische provin cies begonnen is en die de noden van de gelovigen vóór die van de staat wilde stellen, heeft zich nu uitgebreid naai' hogere kerkelijke rangen. Sommige bisschoppen heb ben van veel van hun rijkdom en voorrechten afstand gedaan, in een poging nader tot de massa van de bevolking te komen. De Spaanse rooms-katholieke kerk streeft naar volledige scheiding van de staat, want zy is langzamerhand tot de overtuiging gekomen, dat zij alleen op die manier een werkelijke stem in de zaken van het Spaanse volk kan hebben. Het Concordaaat tussen het Vatl- caan en Spanje is aan vernieuwing toe en het is een teken van de macht van de progressieve figuren in de kerk. d t hun verzet tegen ratificatie van de nieuwe overeen komst mogelijk succes zal hebben. De kerk zou veel speciale voorrech ten en financiële steun verliezen door haar verzet tegen het nieuwe concordaat, maar zij zal er onaf hankelijkheid in woorden en daden voor terugkrijgen. Dergelijke kwesties beroerden echter niet de arbeiders van de Bazan- scheepswerf, die staatseigendom is, toen zij demonstreerden tegen het onvoorwaardelijke ontslag van zes van hun maats- De regering ant woordde met een uitsluiting van de arbeiders, een stap, die leidde tot drie dagen van straatrelletjes, aan het einde waarvan er twee arbei ders werden gedood en dertig ge wond, toen op 10 maart de politie vuurde op de menigte. De arbeiders werden toen zo woe dend, dat de stenen gooiden naar de politiemannen en hen dwongen hun heil te zoeken in de kazerne. Natuurlijk had dit optreden geen succes. Eerst verscheen het leger om de politie te ontzetten. Daarna paradeerde de marine met drie schepen in de haven. De veilig heidspolitie begon „ondermijnende elementen" te arresteren. Tot nu toe zijn 45 mensen in verzekerde bewaring gesteld, verdacht van on wettige activiteiten. Verder zijn 29 personen beboet. Franco's kabinet heeft volledig gezag over politie en veiligheidsstrijdkrachten in El Fer rol gegeven aan de minister van Marine. De stakers zyn gedwongen weer aan het werk gegaan door hen te bedreigen dat zy andere voor de marine zouden worden opgeroepen. Stemming De stemming onder de arbeiders in El Ferrol andere voor Spaanse be grippen een aardige en welvarende stad is thans nors, maar volg- De meesten van hen willen vergeten wat er gebeurd is. Zij houden vol, uit voorzichtigheid dan wel uit eer gevoel. dat zij niet zozeer protes teerden tegen het Franco-regime als tegen de schietlustige elementen ln de politie. Zij koesteren bijzonder warme gevoelens Jegens hun bis schop, Mgr. Iglesias, wiens herder lijke brief, waarin de politie-actie werd veroordeeld en waarin de bis schop zei dat „de bevoorrechte klas sen aan veranderingen moeten wen nen" in alle kerken ter plaatse Ls voorgelezen op de zondag na de schietpartij. Als vinnig antwoord op de bewering van de regering, dat er politieke agitatoren stonden achter de ongeregeldheden op de Bazan- werf zei Mgr. Iglesla: „Arbeisdpro- blemen kunnen niet worden opge lost door arbeiders van ondermij nende activiteiten te beschuldigen" De echo van de bloedige strijd met de arbeiders van de werf heeft laten zien, dat er thans veel meer eenheid dan tot dusverre bestaat tussen de vroeger zeer uiteenlopen de anti-Franco-groepen. Andere ar beiders in El Ferrol legden ook het werk neer en in Madrid en in an dere universiteitssteden hielden stu denten protestbetogingen. Vrijwel elke activiteit aan de uni versiteiten in Spanje is de laatste drie maanden komen stil te staan. De meeste faculteiten zullen pas na Pasen weer open gaan. De moeilijk heden zdjn begonnen aan de medi sche faculteiten, waar studenten protesteerden tegen wijzigingen ln het leerprogramma, die studenten met meer gegoede ouders zouden bevoordelen boven de grote meer derheid. wier familie moet kromlig gen om hen de verdere opleiding te doen volgen. Franco en zijn kabinet probeerden ook toen de moeilijkhe den te bagatelliseren door de be trokken studentenleiders als subser- sief aan de duiden, deel uitmakend van een communistisch komplot om de Spaanse universiteiten ten gron de te richten. Maar het enige resul taat van de harde houding van de regering is. dat voor het eerst stu denten en arbeiders tezamen zyn gedreven. Verdere bloedige conflic ten lijken onvermijdelijk.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9