ewiekste bende stal voor 3 miljoen ian auto's "Geweldlozen moeten hun krachten snel bundelen" Dr. Bruins Slot overleden (66 jr) Skol spreekt uw taal. Proeft maai j Tien arrestaties in Rotterdam m rïveede erdachte m moord u ook in djheid Stempel op politiek Ontsnapte misdadigers worden verdacht van nieuwe roofoverval S>Vr^»" Demonstratie tegen plastic vuilniszak Dom Helder Camara op conferentie: ENSDAG 5 APRIL 1972 BINNENLAND ROTTERDAM (ANP) De recherche in Rotterdam 7 ft met de aanhouding van tien verdachten een einde ge- akt aan een grootscheepse diefstal van auto's. In een f tijds „verhandelden" de uit Rotterdam afkomstige sn bhandelaren en monteurs ongeveer l 50 auto's ter waar- T jvan drie miljoen gulden. De wagens werden bijna alle 3elgië gestolen. Ii ontvreemde auto's kregen het fis- en motornummer en het bkenbewijs van een wrak van ilfde type. hetzelfde bouwjaar pzel f de kleur. De vervalsing was le gevallen zo goed gedaan dat pngeveer vijftig wagens niet te zen is dat het een gestolen betreft. ien grote man achter deze om- rijke zaak is de 59-jarige auto elaar in ruste B. J. de W. Hij fle alles en bepaalde welke au- >rii n België moesten worden ge- k. Het karwei werd opgeknapt tril de meesterautodief, zoals de irdamse politie hem noemt, de rige monteur A. J. M. H. Voor wagen die hij uit België mee- kreeg hij, afhankelijk van —^rpe auto, een bedrag van f 1500 500. De belangstelling van de ging voornamelijk uit naar ?n van het duurdere type. De !en auto's varieerden in waar- n f 10.000 tot meer dan f 60.000. rechterhand van de autohan- r w<as zijn 40-jarige collega F. R. Deze trad op als vervalser, en "schoonmaker" van de ge- auto's. Onder schoonmaker nd de bende de auto's ontdoen am-.lle herkenningstekens. Bij het sen kreeg hij assistentie van -jarige autohandelaar «J. van »n de 30-jarige monteur G. van rv<X autowrakken en carrosserieën n aangebracht door de 28-ja- 958jutohandelaar B. O. Deze haal- 3 produkten niet alleen van de —jandse autokerkhoven, maar lieerde ze ook uit Duitsland, gestolen auto's werden, nadat >rzien waren van de nummers e wrakken, verhandeld door de Ige garagehouder P. S. uit and, zijn 30-jarige collega A. uit Capelle aan de IJssel en de ige autohandelaar W. J. O. IIEM De negentienjarige tan B.S. uit Westendorp is gis- Da een zitting van ruim elf tor de Arnhemse rechtbank proken van de moord op de larige Rinie Wielheesen uit -them. De man heeft bijna r in voorarrest gezeten. de tweede verdachte van de die in vrijheid is ge- lerst is een 23-Jarige zoon leraar uit Doetinchem voor de garresteerd. Ook deze werd iroken en een half jaar la- d de opperman B.S als ver- De meester-autodief, die bij de Rotterdamse politie al jaren bekend stond als een vakman op dit ge bied, werd op zijn strooptochten geassisteerd door de 29-Jarige .W H. P. B. De Rotterdamse recherche was in mei van het vorig jaar met het on derzoek begonnen. De zaak kwam aan het rollen, toen een garagehou der in Schiedam de politie meldde, dat hij een Mercedes met een nieuwwaarde van f 63.000 in repara tie had, waarvan de nummers niet klopten. Ongeveer tezelfdertijd werd in Den Haag eveneens een dure Mercedes aangetroffen, die valse nummers had. Even later zocht de politie in Gro ningen een man, die betrapt was bij een poging tot het stelen van een auto. Daarbij reed de autodief, de po litieman die hem had getracht aan te houden ondersteboven. De man. die de politiefunctionaris gewond achterliet, vluchtte naar Spanje. Zijn uitlevring werd gevraagd, maar hij moest in Spanje eerste twee maan den gevangenisstraf uitzitten, omdat hij een valse naam had gebruikt. Het duurde bijna een half jaar voor dat hij naar Nederland werd over gebracht. De aankoop van autowrakken verliep geheel legaal. Men kocht op de autokerkhoven overblijfselen van nagenoeg nieuwe auto's. De meester-autodief, die de merkauto kon openmaken en starten, kreeg op dracht om aan de hand van een lijst soortgelijke auto's te leveren. Aanvankelijk werd een auto per week gestolen. Dit werd al gauw op gevoerd tot vier vijf per week. Een uitschieter was de ontvreemding van zeven auto's medio 1971 in één nacht. Ze werden weggehaald van een parkeerterrein van het Brussel se vliegveld Zaventhem. Op zekere dag kon H. de "bestelde" auto niet vinden. Na enige tijd zag hij de verlangde wagen rijden. Hij volgde de auto gedurende een halve dag, totdat hij zijn kans schoon zag, de wagen onder de handen van de eigenaar vandaan te halen. De mon teur ontzag zich zelfs niet, een keer een politieauto, compleet met zwaailicht, uit Brussel te stelen. Bende krakers uit Limburg gearresteerd HEERLEN Het speciaal samen gestelde opsporingsteam van de rijks- en gemeentepolitie uit Limburg hoopt met de arrestatie van de 47-jarige L. M. uit Schimmert en zijn helpers K. G. en E.A. uit Heerlen de laatste ben de brandkastenkrakers in Limburg te hebben opgerold. Het drietal werd, enkele uren na dat zij een brandkast bij de n.v. No- vemac in Heerlen hadden openge- brand, gepakt. De buit van ruim dui zend gulden is door de politie gevon den. De arrestanten hebben deze kraak bekend. Ook hebben zij toegegeven op 8 maart van dit Jaar een gewapen de overval te hebben gepleegd in Sint Willibrord. Een man, vrouw en zoon werden overvallen toen zij naar de televisie zaten te kijken. Met pleisters werden zij aan hun stoelen geplakt. De overvallers ver dwenen met 4500 gulden. De politie vermoedt, dat het trio nog meer op haar geweten heeft. De hoofdverdachte had op zijn laatste belastingformulier als beroep ver meldt: „ongekroonde beroepsinbre ker". Hij is al vele malen veroor deeld. Dr. Bruins Slot is een van de mannen die een duidelijk stempel heeft gedrukt op de Nederlandse naoorlogse politiek. Vanaf 1946 was hij lid van de Tweede Kamer en hij combineerde deze functie met het hoofdredacteurschap van Trouw. Vanuit de Kamer en via zijn krant hij was een van de oprichters van het illegale Trouw in oorlogstijd heeft hij de gedachten van de Anti-Revolutionaire Partij vertolkt. Bruins Slot was niet zomaar een politicus. Bijna tien jaar lang was hij fractievoorzitter van de A.R.P. Deze opvolger van de stoere Jan Schouten is verantwoordelijk geweest voor de opzienbarende omslag in het anti-revolutionaire politieke denken over de Nieuw- Guinea-politiek van de Nederlandse regering. In de loop van 1961 zegde Bruins Slot zijn vertrouwen in mr. Luns' politiek op. De hierop volgende opschudding kostte hem in feite zijn politieke functie. Bruins Slot bleef aan, maar na de verkiezingen van 1963 keerde hij niet terug in de Kamer. Voortaan zou hij zijn aandacht onverdeeld wijden aan Trouw, dat in de loop van de jaren zestig een steeds duidelijker zwenking naar een radicaal-evangelisch denken doormaakte. Naast zijn politieke carrière heeft Bruins Slot dus als geen ander een stempel gedrukt op de na-oorlogse christelijke journalistiek in Nederland. En hoewel hij een jaar geleden, ter gelegenheid van de fusie van Trouw en de Kwartetbladen al terugtrad als hoofdredac teur, zal zijn overlijden toch een duidelijke leegte nalaten in de ge lederen van de Nederlandse christelijke pers. Twee foto's van een FordDeze werden gebruikt voor een CapriHet ivrak werd in Neder- i andere gestolen Ford Capri. land opgekocht voor een "slopers- die voor een flinke prijs werd prijs" en daarna ontdaan van verkocht, nummerbord en kentekenbewijs GRONINGEN Het wordt niet uitgesloten geacht, dat de drie als "gevaarlijk" gekwalificeerde pa tiënten uit de dr. Van Mesdagstich- tlng in Groningen, die maandag avond ontsnapten, enkele uren later een roofoverval hebben gepleegd. Maandagnacht werden in Nieuw Millingen de eigenaar van het kam- peercentrum "Rabbit Hill" en zijn vrouw in hun slaap overvallen door twee mannen. De mannen, die nylonkousen over hun hoofd hadden getrokken, dwon gen de kampeigenaar te vertellen waar hij zijn geld had. Hij gaf hun de sleutel van de kluis waarin tien duizend gulden lag. Daarmee verdwe nen zij, nadat de man en zijn vrouw geboeid in de douchecel werden ach tergelaten. Met veel moeite wisten de kamp eigenaar en zijn vrouw zich te bevrij den en alarmeerden de politie. Er was echter geen spoor van de over vallers. Bij de drie ontsnapten js de 25-Ja- rige J. van der D. uit Den Haag, die drie jaar geleden ter beschikking van de regering werd gesteld wegens zware mishandeling de dood tenge volge hebbend. De beide andere zijn de 26-Jarige M. van der E. uit Utrecht, die ver oordeeld is tot drie Jaar en ter be schikking stelling wegens poging tot ADVERTENTIE Intel»1 afpersing en inbraak en P R. de R. (27) uit Bussum. De laatste is ver oordeeld tot vier maanden en ter be schikking stelling wegens diefstal en wederrechterlijke vrijheidsberoving. Verbeteringen Rijndijkstraat LEIDEN De Rijndijkstraat krijgt een ander profiel, voor welke veran-1 dering de herbestrating wordt aan-! gegrepen. De auto's krijgen in tegen-! stelling tot de huidige situatie een! vaste plaats. Voor de huizen, waar! auto's komen staan, komt een bredere stoep (1,80 in plaats van 1 meter). i De rijbaan wordt daardoor iets1 smaller, wat de auto's noodzaakt! voorzichtig te rijden. De straat zelf! wordt in een aantal stukken onder- verdeeld. In het ene staan de auto's! links geparkeerd, in het andere rechts. Op de overgangen komt een drempel. Al met al zijn de verbeteringen overzichtelijker parkeren, veiliger rij den. meer ruimte voor voetgangers en beter uitzicht vanuit de woningen. HAARLEM (ANP) In de Mariastichting in Haarlem is gisteren op 66-jarige leeftijd overleden mr. dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, voormalig lid van de Tweede Kamer voor de anti revolutionaire partij en hoofd redacteur van de protestants- christelijke krant „Trouw". Jan Albertus Hendrick Johan Sieuwert Bruins Slot werd op 8 januari 1906 geboren in Drach ten. Na het Marnix-gymnasium in Rotterdam te hebben doorlo pen volgde hij de colleges in de rechten aan de Vrije Universi teit in Amsterdam. In 1930 pro moveerde hij op een dissertatie „Groen van Prinsterer bij het herstel der hiërarchie in de R.K. kerk in Nederland". In 1928 vestigde hij zich als advocaat en procureur in Am sterdam. In 1923 volgde zijn benoeming tot burgemeester van Adorp. Met enkele andere protestants-christelijken richt te mr. Bruins Slot na het uit breken van de oorlog het illega le blad „Trouw" op. In 1942 nam hij ontslag als burgemeester van Adorp omdat hij zich niet kon verenigen met de door de bezetter genomen maatregelen. Direct na de bevrijding kwam het ondergrondse blad Trouw bovengronds en verscheen het sindsdien als het dagblad „Trouw", waarvan mr. Bruins Slot Jarenlang hoofdredacteur was. Bij de eerste na-oorlogse ver kiezing voor leden van de Twee de Kamer werd hij voor de an ti-revolutionaire Partij geko zen. In 1956 werd hij tot voor zitter gekozen van de AR-frac tie in de Tweede Kamer. De heer Bruins Slot was lid van de Tweede Kamer geduren de de Jaren 1946—1963. Vanaf 1956 tot aan het einde van zijn kamerlidmaatschap vervulde hij de functie van voorzitter van de AR-fractie. In deze tijd ook was hij hoofdredacteur van het dag blad „Trouw" dat in de oorlog door de bezetters al „een ophitsend geschrift" erd genoemd. Daarnaast nog vond hij gelegenheid tot het schrij ven van Bezinning en uitzicht' (1949) en van „Kleine partij in een grote wereld" (1963). De heer Bruins Slot deed van zich spreken bij het Nederlandse Nieuw-Guinea-beleid, waarte gen hij zich tot in 1962 had ver zet. Tot ln dat Jaar stelde hij en zijn partij zich op het standpunt dat Nieuw-Guinea voor Nederland behouden moest blijven en dat de Nederlandse nationale souvereiniteit over dit gebied onaantastbaar was. On der invloed van met name de zending kwam er een verande- rig in dit standpunt een wijziging die in 1962 leidde tot wat later genoemd werd „de Nieuw-Guinea-zwaai". De overledene maakte als lid van de Staten-Generaal deel uit van de Raad van Europa (19491956) en was lid van de EGKS-assemblee (1952/1955). Ook in eigen kring is hij van grote betekenis geweest voor de Europese eenwording. ADVERTENTIE HILVERSUM (ANP) Ongeveer 60 huisvrouwen en Jongeren uit het Gooi, Utrecht en Eindhoven hebben gisteren in het centrum van Hil versum een demonstratie gehouden tegen het (onnodig) gebruik van plastic als verpakkingsmateriaal en de milieuverontreinigende verwerking, van plastic afval. Honderd huisgezinnen hadden daar toe gedurende ruim een week al het plastic verpakkingsmateriaal verza meld en tot een 14 meter lange draak verwerkt, die de demonstranten door het drukke centrum van Hilversum leidden. Men voerde leuzen mee als: „We moeten het vertikken, we wil len niet in plastic stikken". „Al is het niet voor ons gemak, wij willen toch de vuilnisbak" en „Verzet van alle man, het enige dat helpen kan". Aan de anti-plastic-actie nam ook deel een afgevaardigde van de Ne derlandse Vereniging voor Crematie, als tegenstander van het gebruik van plastic verpakkingsmateriaal in doodskisten. De demonstranten wil len af van het onnodig gebruik van plastic verpakkingsmateriaal en her invoering van poften en flessen met statiegeld. DRIEBERGEN (ANP) „We moeten niet herhalen wat de grote voorgangers in de geweldloosheid. Gandhi en Martin Luther King, hebben gezegd of precies zo hande len als zij hebben gedaan. Het be langrijkste is d'at wij spreken en doen zoals zij dat nu in de huidige omstandigheden zouden doen. Duizenden mensen van goede wil beginnen ons al met enig wantrou wen te bekijken. We moeten onder linge meningsverschillen en persoon lijke problemen overwinnen, willen we ook maar een poging kunnen doen tot een vreedzame maar effec tieve verandering van onrechtvaar dige en onderdrukkende structuren in de wereld". De Braziliaanse aartsbisschop Hel der Camara zei dit gisteren in Drie bergen bij de opening van de vier daagse conferentie „De macht van machtelozen." waaraan verte genwoordigers van dertig landen deelnemen. Onder hen zijn niet, zo als was aangekondigd, James Law- son, de naaste medewerker van Martin Luther King en Chief Bu- thelesi uit Zoeloeland, die. zo deelde voorzitter H. M. de Lange bij de opening van de conferentie mee. van de Zuid-Afrikaanse regering de „hint" heeft gekregen dat hij thuis moest blijven. Nederlanders die aan deze bijeenkomst deelnemen zijn o.a. Kardinaal Alfrink en mej. dr. M. A. M. Klompé. Dom Helder Camara betoogde, dat een „eenheid van de geweldlo zen" nodig is, ongeacht naam, ras. taal en religie, omdat men anders niet verder komt dan mooie conclu sies, zonder werkelijk verandering te kunnen brengen in onmenselijke structuren. De geweldlozen moeten hun kraohten bundelen voor de bevrij ding van de mens. De nieuwe ge weldloze strategie, aldus Camara. zal een actie van de minderheden worden. De monnik Tich Nath Hanh van de Verenigde Boeddistische Kerk van Vietnam zei dat het probleem Viet nam niet door Vietnamezen alleen kan worden opgelost: alle geweld gaat de gehele mensheid aan. Hij pleitte voor meer onderling begrip en voor een gemeenschappelijke „taal" die iedereen verstaat. Ge weldloosheid kan niet altijd absoluut worden doorgevoerd of zelfs maar als term worden gebruikt. In Viet nam beschouwt men .geweldloos" vaak als een synoniem van „pas sief". We hebben geleerd, aldus Tich Nath Hanh, dat wie teveel over ge weldloosheid spreekt vijanden krijgt en zichzelf in een geïsoleerde positie plaatst en wie geïsoleerd is kan niet doen. „We moeten infiltreren onder degenen die geweld prediken, al was het maar om het geweld te verminderen. We moeten onder onze vijanden vrienden zoeken". De conferentie heeft de komende dagen een besloten karakter. Er zal dan in verschillende werkgroepen worden gediscussierd, onder meer met prof. dr. J. Tinbergen. De slot zitting zaterdagmiddag is wel open baar.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7