„Levensloop" van Witte Singel plan wordt opgehaald Leiden vroeger en nu (deel 15) Voorbereidend werk voor crematorium in Leiden Een knaak voor een taak De Wijde Vlucht WAT IS NU PRECIES DE BINNENSTAD? AJAX-BENFICA FOREL ƒ10,25 ^OLNSDAG 5 APRIL GOUDEN BUjft Uw adres Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 Grote keuze en vak-service. Beroepingsvverk NED. HERV. KERK Beroepen te Wageningen, C. den Boer te Zeist, te IJsselmuiden, H. Jongerden te Veenendaal, te Katwijk aan Zee, J. Dijkstra te Kampen. Aangenomen naar Rotterdam (zie kenhuispredikant van Dam-zieken- huis), J. J. Hietkamp te Rotterdam. Bedankt voor Weesp, dr. J. Broek huis te Onstwedde. GEREF. KERKEN Beroepen te De Glind (preases voor de geestelijke verzorging in het jeugddorp de Rudolph-Stichting) te Achterveld, J. Lellema te Ommen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Almelo drs. A. Ver- gunst te Rotterdam. Bedankt voor Katwijk aan Zee, D. Hakkenberg te Dordrecht, voor 's-Gravenzande, F. Harinck te Den Haag, voor IJsselmonde, C. de Rid der te Nunspeet. LEIDEN Wethouder Kret van Stadsontwikkeling en Verkeer zal proberen om in de gemeenteraadsvergadering van 24 april, wanneer de raad moet beslissen over het ge ven van een bouwvergunning, een overzicht te geven van de ontwikkelingen rond het Witte Singelplan tot nu toe. Hij zegde dit gisteravond toe aan D'66-raadslid Oosterman. Op vragen van Oosterman en anderen of 'hij de adviesraad voor de binnenstad nog zal raadplegen over het plan ant woordde de wethouder ontkennend. ,,Er is een bouwver gunning aangevraagd, dus er valt niets meer te adviseren", Het Witte Singelplan kwam aan de orde naar aanleiding an een schrijven van een aantal verantruste bewoners van de Rijn en Schiekade en omliggende straten. De raad liet gisteravond overigens met veel tijd over voor een bespre king van het Witte Singelplan. Een groot deel van de beschikbare tyd loco-burgemeester Menken, die bur gemeester Vis verving, schorste de LEIDEN Ook dit jaar zullen welpen, verkenners, kabouters, pad vinders, gidsen en padvindsters er op uittrekken om hun diensten vrij willig beschikbaar te stellen. Op 7 en 8 april is de actie „Heitje voor een carweitje". Deze actie in de nieuwe opzet ipreekt men liever van „een knaak rc>or een taak" is een landelijke ictie, opgezet door de vier verenigin- ïen (N.P.V.; K.V.; N.P.G. en N.G.) vaarbij de jongens en meisjesleden ïun diensten bieden aan ieder die laarvan gebruik wil maken, uiteraard legen een (geldelijke) vergoeding. Wellicht verdient het aanbeveling >en lijstje te maken van die taken, file de jongeren kunnen doen. Zaken, iie Uzelf wellicht ook wel had ge- iaan, maar welke u terzijde schuift foor „Scouting Nederland". A.s. zaterdag zijn er een „poppen- joetiek" en „rommelmarkt" op de Pie- lerskerkgracht, waar kinderen voor ïun poppen allerlei kleertjes kunnen vergadering oon elf uur werd in beslag genomen door discussies naar aanleiding van een voorstel van B. en W. tot uitbreiding van de be graafplaats Rhijnhof. Enerzijds speelde hierbij het vraag stuk van de crematie (het protes tants-christelijk raadslid Houtman vond het onjuist dat het college een initiatief nam door ook de mogelijk heid van een crematorium open te stellen), daarna legde PAK-fractie leider In t Veld de vinger op een aantal financiële en planologische aspecten van deze kwestie, die hem deden verzoeken het voorstel terug LEIDEN De Leid se Chr. Reis- centrale „De Wijde Vlucht" organi seert dit jaar voor de veertiende maal aantrekkelijke en bovendien zeer ge- varieerde jeugdreuzen. De reisdoelen liggen zowel in eigen land (Usselo, Leersum en Hooghalen) als in Lu xemburg, Oostenrijk, waar gelogeerd wordt in een middeleeuws kasteel in de omgeving van Salzburg, Italië (Gardameer) en Duitsland. In Leer sum heeft ,De Wijde Vlucht" de be schikking over een kampeerboerderij en in Lieler (Luxemburg) over een eigen camping, van waaruit ook een vierdaags bezoek aan Parijs wordt gebracht. De reis naar Italië (Tren- to) draagt een meer luxueus karakter en is. evenals het verblijf in Oosten rijk, bestemd voor deelnemers vanaf zeventien jaar. Voor de overige rei zen varieeren de leeftijden van 6 tot 17 jaar. Uitvoerige inlichtingen over al deze vakantietoohten zijn ver krijgbaar bij het contact adres van „De Wijde Vlucht", Jac Urlusplant- amen. In t Veld achtte het o.m onjuist, dat de gemeente zou over gaan tot het verkopen van grond. Hij zag liever dat de grond in eeu wigdurende erfpacht zou worden ge geven, waardoor de mogelijkheid wordt geboden om voorwaarden te stellen voor het geval men in de omst gedwongen wordt het ge- een andere bestemming, geven. Voorts merkte hij op dat men o.a. door de grond tegen boekwaarde te open en door bij te dragen in de aanlegkosten van het nieuwe gedeelte het kerkhof verborgen subsidies Beeft. VVD-er De Jong voelde weinig voor terugnemen van het voorstel. is kennelijk een grote groep mensen voor wie de mogelijkheid om de doden passend te begraven een dwingende noodzaak is". Het college nam het voorstel terug om nogmaals te bezien of er toch geen erfpacht moet worden toege past. Aan Houtman antwoordde hij, dat het college alleen voorbereidend Benoemingen Tot hoofd van de Mytylschool werd A. Teunisse, nu nog hoofd van de Mytylschool in Beesterzwaag, be noemd'. In de raad van beheer van de sport stichting zal mevr. S. den Ouden- Kloots zitting nemen als vertegen woordigster van de gezamenlijke Leidse gymnastiekverenigingen. Ver tegenwoordiger van de Leidse kracht sportver. LKV De Spartaan H. Zinkzee, van de Leidse ijsclubs C. Henveld, van de Leidse tennisvere nigingen H. W. Schalks, van de wan delkring Leiden en Omstreken C. Verstraaten. van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de lichamelijke op voeding S. Dammer, van de Leidse ohristelijke sportverenigingen S. Ber- Volgens de plannen gaat het eerste deel van de Witte Singel veranderen. (Foto Holvast) Een voorstel tot het aanbrengen van verkeerslichten op de kruispun ten Pelikaanstraat/Langegxacht en Langegracht Lammermarkt werd op aandringen van PAK-raadslid Jonker tot volgende week uitgesteld. Jonker vond dat de wethouder van Stads- j ontwikkeling en Verkeer niet vol doende duidelijk had gemaakt, waar- I om op deze minder urgente punten verkeerslichten moeten komen, ter wijl er maar een beperkt budget voor deze voorziening voorradig is. De raad besloot voorts tot het aan gaan van twee geldleningen, één van f 4.000.000 voor investeringen, van de gasfabriek in 1972 voor de aanslui ting van tuinbouwbedrijven op het aardgasnet, en één van f 1.000.000, voor routine-investeringen van de nutsbedrijven. LEIDEN De raadsvergade ring van gisteravond was er één van de allersaaiste soort. Toch rees er een interessant verschil van mening tussen diverse raads leden. D'66-raadslid Oosterman vroeg aan wethouder Kret (Stadsont wikkeling en Verkeer) of de ad viesraad voor de binnenstad niet geraadpleegd moet worden over het Witte Singelplan. Hij was van mening en in die opvatting wérd hij gesteund door o.m. zijn fractiegenoot Kuijper en PAK- raadslid Waal dat de advies raad ook met stadsdelen buiten de singels, die op één of andere manier invloed hébben op de binnenstad, zoveel te maken heeft, dat haar advies ingewon nen dient te worden. In dit ge val noemde hij de in het plan opgenomen torendie in grote delen van de binnenstad te zien zal zijn. KV P-er Driessen vond dat niet. Alles wat buiten de singels ligt, hoort volgens hem niet tot de binnenstad en valt dus ook niet onder de werkzaamheden van de raad. Afgezien van de vraag wie er nu het meeste gelijk heeft, kun je verbaasd vaststellen dat hier ken nelijk nog nooit over gedacht is. Wethouder Kret liet in zijn antwoord aan Oosterman door- J schemeren, dat hij van mening is dat ook stadsdelen buiten de sin gels in elk geval een zo grote invloed op het uiterlijk van de „echte" binnenstad kunnen heb- i ben, dat er rekening mee gehou den moet worden. VVD - fractieleider Portheine méldde als nestor van de raad, dat het protestants-christelijke raadslid mevrouw Geelkerken langzaam herstelt na een onge- val dat haar is overkomen. Hij stelde voor een fruitmand te stu- j ren, waarmee d-e raad akkoord ging. BERT VAN DOMMELEN Bijzonderheid op deze avond in de PADDOCK-exclusive is dat bij ELK doelpunt dat Ajax scoort, iedereen die op dit moment aan wezig is, een gratis drankje van ons krijgt aangeboden! Hoofdstraat 90 - Noordwijk aan Zee - Tel. 017195088 op het grootbeeld KLEURENSCHERM van de BAR DANCING CLUB van de GRILL, waarbij diverse soorten aardappelen, rijst, salade en diverse verrukkelijke verse groenten geserveerd worden. Dag. geopend van 172S uur, zaterdags en zondags van 1223 uur. HOOFDSTRAAT 63 - NOORDWIJK Tafelreservering 01719—4313 tot 16.00 uur 01719—4191. Hierna naar de special ADVERTENTIE Specialiteiten Restaurant LEIDEN Om een stukje recente geschiedenis over de Hogewoerd in de herinnering terug te roepenmoeten wij terug naar 1928, het jo,ar waarin het Gangetje werd overkluisd en verbreed. De verbreding iad tot gevolg, dat enkele panden aan de Hogewoerd, w.o. de bis cuitfabriek Nutrixmoesten worden gesloopt. De huidige moderne winkelgalerij kwam er voor in de plaats. Ook Herfst Helder wist beslag te leggen op de toen vrijkomende ruimte en liet een modern fabriekspand bouwen. Bekend uit die jaren was ook het fel concurrerende .Jfaashuis" van de heer Jager man. dat vooral in de paastijd zijn grote eierverkoop had: tien reuze eieren voor dertig centTegenover dit kaashuis heeft zich nog jaren daarna het antieke koffiewinkeltje van „Het Klaverblad" een museumpje in het klein kunnen handhaven. Het is alles verleden tijdevenals het blauwe stadstram met je, dat voor een rechtstreekse verbinding Hoge Rijndijk Station zorgde. Voor een dubbeltje kon men toen deze afstand afleggen. Gaan wij nog een stapje verder in de geschiedenis terug de foto links geeft daar een beeld van dan zien wij dat in deze om geving nog al wat is gebroken en gebouwd. In het derde gebouw ter- linker zijde, voorbij het huis met de zonneblinden, ivas indertijd de Sociëteit Concordia" ondergebracht. Een toen alledaags ver schijnsel: een dienstbooi met ivitte kanten muts, is evenals het stadstrammet je uit het Leidse straatbeeld verdwenen. De auto (foto Holvast) kwam er voor in de plaats. Ter hoogte van de KTaaierstraat stond aan het einde van de veer tiende eeuw een stadspoort, die in 1635 werd vernieuwd. Bij de stads- titleg in 1659 werd de Hogewoerd in de richting Hoge Rijndijk ver lengd en moest de poort worden gesloopt. Willem van dor Helm ontwierp toen meer landinwaarts een nieuwe poort, die in 1669 tot stand kwam en het heeft volgehouden tot 1876.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3