MILITAIRE WIELRIJDERS: EEN GLORIEUS VERLEDEN uw uleate Tielsa keuken bestaat niet.. FRANS KLEER hom eens langs om hem temaken ICO iste/faduriste U'S VEEVOEDERBUREAU N.V. 'De Kaag Sociëteit' Amerika en USSR samen in de ruimte Amerika erkent Bangladesj na Dacca's ultimatum Waar zijn de militaire wielrijders gebleven? Het is voor hen op zaterdag 22 april verzamelen geblazen in de Isabel- la-kazerne in Den Bosch waar een grote reünie gehouden wordt. Brigade-generaal b d J. L. Antonl is een van de initiatiefnemers. Vol gens hem zouden er theoretisch nog ruim twintigduizend oud-wielrijders kunnen zijn De jongste moet wel een Jaar of vijftig zijn. De reünie begint met parade, daarna wordt er een film vertoond en een gemeenschappelijke rijstmaaltijd gebruikt. „Maar het herinneringen ophalen is natuurlijk het belangrijkste", zegt generaal Antoni. „Ik heb al ruim zeshonderd aanmeldingen, meer dan duizend kan ik er in de kazerne niet heb ben." Soldaten op de fiets. Zuinig en toch handig. Dat zal minister van Oorlog j. W. Bergansius wel hebben ge dacht toen hij in 1889 met één pennestreek het fietstijdperk bij het leger inluidde. Bij beschikking kre gen leden van de" ANWB toestem ming om als „militaire wielrijder" verbintenis aan te gaan als ze hun eigen vervoermiddel met „ver- risselstukken" meebrachten. Voor jebruik en onderhoud van de fiets Ferd een vergoeding van vijftig gulden 's Jaars verstrekt. Oerdegelijk En gefietst werd er, op oerdegelijke doortrappers met gezondheidszadel, al wist niemand waar dat gezonde precies in zat. In het begin droegen krijgshaftige ANWB-ers een armband met het rijkswapen ter onderscheiding van gewone fietsers. In 1893 mochten ze zich in het uni form van adjudant onderoffficier der cavalerie steken. Een zilveren wieltje en rijg- in plaats van rij laarzen onderscheidden hen toen van het ruitervolk. De wielrijders bleken al gauw on misbaar, al maakten ze de fantasti sche voorspellingen die in de begin- lagen van de fiets onder buiten- andse militairen de ronden deden helemaal waar. Men dacht dat de fiets de schrik van de cayalerie ou worden. Op ijzig hoge tweewie- trs aanstormende re vol ver hel den Strategisch ten feit was wél, dat de wielrijders >lk strategische punten konden be- Daarom werden in 1909 ook «wone dienstplichtigen op de fiets lezet. Vier compagnieën wielrijders terden opgericht en bij de infante- Ie ingedeeld. Bij het begin van de nobilisatie in 1914 waren er vijf- lenhonderd huzaren waarvoor geen laarden waren en werden er nog drie eskadrons huzaren-wielrij- lers opgericht, de eerste jaren van de mobilisa- rezen afdelingen vrijwillige mili- :e wielrijders als paddestoelen uit e grond. De vrijwilligers werden aak per advertentie opgetrommeld, n Den Haag door kapitein W. aron Snouckaert van Schauburg. k sectie krijgsgeschiedenis van het in Den Haag bezit nog de of- van twee kledingzaken voor niformen, compleet met staaltjes rljs-groene stof, gericht aan „den [fièren van het Vrijwilligerskorps Iranje-Nassau". Meddens vroeg een maatuniform 35 gulden, de kostte drie en de poetties beenwindsels» drieneenhalve ulden. Bij Peek en Cloppenburg ostte een uniform van „gewoon sol- atenlaken" 25 gulden en de pet en loetties twee gulden en drie kwart jes. Het prijsverschil met Meddens zat in de kwaliteit van de stof. Wie de order heeft gekregen is niet be kend. Onvergetelijk „Het waren heerlijke, onvergetelijke maanden". Dat noteerde een van de heren vrijwilligers later in z'n zak boekje. Overdag peddelden ze naar het Westland of de Wassenaarse duinen waar wat met „losse flod ders" werd geschoten, 's Avonds werd er bij voorkeur rond Voor schoten geoefend, want daar stond een puik biljart dat in de rustpau zes intensief werd gebruikt. Met de kapitein Snouckaert hadden de Hagenaars het trouwens bijzon der goed geschoten. Hij- was. von den ze, een man met zeer moderne opvattingen die zich wis en drie niet schaamde om na een ochtend lijke oefening met de hele troep in restaurant „Centraal" te gaan lun chen. Een democratische aanvoerder avant la lettre De beker van de tweede wereldoor log ging aan ons land gelukkig voorbij en wapenfeiten konden de wielrijders dan ook niet in hun vaandels schrijven Wel gingen ze er een beetje prat op dat wielrij ders in '18 de trein van de gevluchte Duitse keizer bij aankomst in ons ons land beschermeden en dat drie dagen later de Duitse kroonprins zijn revolver - tot z'n grote woede - moest afgeven aan luitenant Jhr. Sic, commandant van een sectie wielrijders, die zijn auto escorteer de. Regiment In 1922 werden de vier compagnieën wielrijders verenigd in een bataljon, j dat een Jaar later werd gewijzigd in een regiment. In 1927 werd uit het regiment een muziekkorps opgericht. I een acrobatische behendigheid ontwikkelde om al fietsend mars muziek te kunnen produceren. Een revolutionaire nieuwigheid was de vfiets. waarmee hindernissen snel konden worden genomen. De goede Fongers-fabriek zorgde voor solide uitvoering, zodat de ser- I Niet toegelaten De vader van de Griekse zangeres Melina Mercouri j de in 1967 in Londen op 74-jarige leeftijd overleden linkse politicus Sta- matis Mercouri, zal voorshands niet ln Griekenland worden begraven. De eduwe van Stamatis Mercouri heeft j gisteren gezegd dat de autoriteiten in Athene wel toestemming hebben wil len geven om het stoffelijk over schot naar Griekenland te brengen, r dat Melina en haar broer Sy- het land niet zullen worden binnengelaten om de begrafenis bij onen Zij worden om politieke re denen gezocht. twee regimenten wielrijders die op het eiland van Dordrecht en bij de Noord félle gevechten met de Duit- i sers hebben geleverd. Zes officieren, acht onderofficieren en 41 korpo- I raals en soldaten sneuvelden daar- bij. Na de oorlog zag het er even naar uit dat de „wielrijder" in ere zou den worden hersteld, nlaar door de uitzending van soldaten naar. In donesië verdwenen de territoriale troepen waarbij ze een mobiele taak zouden krijgen. In de kazerne her- 1 innerl alleen de legergroene fiets j van de wachtcommandant nog aan een glorieus verleden. Met brommer tegen paal LEIDEN Een 21-jarige inwoon- I er van Hazerswoude is gistermiddag door de hevige regenval en de harde wind met haar brommer op het fiets- j pad langs de Willem de Zwijgerlaan tegen een paaltje gereden. Ze kreeg een wond aan de knie. een gebroken hand en bloeduitstortingen aan het onderbeen. Een 20-jarig meisje, dat bij haar achterop zat. klaagde over een pijnlijke knie. De EHD zorgde voor vervoer naar het Diaconessen- huis. Rover geeft zich aan Een heeft maandag bekend dat hij schuldig is aan ont vreemding van 70.000 dollar uit een postkantoor. De politie hield zich. reeds twee Jaar met de zaak bezig. „Het leven werd een hel. Ik durf de niet eens 'n extra biertje bij mijn lunch te nemen uit angst dat er ie mand argwanend zou worden", zei hij. De man was destijds tegelijker tijd met 200 andere verdachten na de overval ondervraagd, maar werd nooit verdacht. Aanslag In de Cubaanse han delsmissie in de Canadese stad Mon treal zijn gisteren twee bommen ont ploft. Een Cubaanse functionaris kwam om het leven. Het twaalf ver diepingen tellende gebouw werd zwaar beschadigd Vorige week vond de politie in Ottawa een bom bij het huis van de Cubaanse amassadeur en maandag een by de Cubaanse ambassade. Te koop gevraagd ektrische rekenmachine confrolestrook en schrijfmachine. ib.: WECO, Morsweg 226, Leiden, telefoon 31703 igd: per I juni of I juli a.s. elijke sollicitaties kunt U richten aan: Vest 9 - Postbus 61 - Leiden adres voor Kwaliteitsmeubelen 5 implete woninginrichting is bij Oude Vest 5 bjj de Turfmarkt, Leiden Telefoon 01710—25869. 40204. Tevens de Specialisten op gebied van meubelstoffering. Komt eens kijken bij ons en laat U vrijblijvend adviseren. Geef Uw receptie, Uw party, Uw diner ,,'n aparte sfeer" 'n sfeer van water, zon en lucht I WARMOND Kantooradres: Aalmarkt 7 - Leiden Telefoon 31704 De avond van Ouders van Emigranten op vrijdag 7 april a.s. wordt gehouden in de Foyerzaal van de Stadsgehoorzaal. De feestavond van de Groningsche Vereniging wordt gehouden op zaterdag 8 april a.s. in de Stadsgehoorzaal. Wij kunnen plaatsen: 2 WERKSTERS Tijden nader overeen te komen 2 KELNERS voor onze bedrijven. 2 LEERLING KELNERS. beginsalaris f 100.netto per week. Sollicitaties aan de Stadsgehoorzaal te Leiden, Aalmarkt 7, telefoon 31704. I Gevangen genomen De Boli viaanse veiligheidsdienst heeft giste ren in de hoofdstad La Paz zes le den van het „Nationale Bevrijdings- leger "gevangen genomen. On- i der hen bevindt zich ook Loyola Guzman, een oude strijdmakker van Ernesto „Che" Guevara. De guer rillastrijders werden door leden van de veiligheidsdienst verrast in hun schuilplaats in La Paz. Bij het j daarop volgende vuurgevecht wer den twee van hen gedood. Een poli- tieman werd door schoten van Guz man ernstig gewond. Volgens de mi- uister van Binnenlandse Zaken had men de schuilplaats ontdekt op aanwijzingen van gevangen guerril lastrijders. mande ruimtevaart in Houston. Crist Kraft. De besprekingen tussen bei de partijen verlopen vlot. Het is niet onmogelijk dat Nixon tijdens zijn bezoek aan Moskou volgende maand het historische besluit bekend zal maken. Het is de bedoeling, dat een beman de Saljoet in de ruimte geënterd wordt door een bemande Apollo, waarna de bemanningen via een lucht sluis in eikaars ruimtevoertui gen kunnen komen om wetenschappe lijk werk te verrichten. Uitvoeriger schreven wij hierover in ons blad van 18 maart jl. WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken. William Rogers, heeft bekendgemaakt, dat de Verenigde Staten Bangladesj erkennen. Een Amerikaanse diplomaat was in Dacca om een boodschap van presi dent Nixon aan premier Sjeik Moed- Jiboer Rachman te overhandigen. Daarin stond, dat de VS diplomatie ke betrekkingen op het niveau van ambassades willen vestigen. De regering van Bangladesj had de Verenigde Staten er officieel van ln kennis gesteld dat zij hun missi® In Dacca zouden moeten sluiten als zij de nieuwe staat niet binnen tien dagen erkenden. Dit zei een rege ringswoordvoerder gisteren in Dac- Een woordvoerder van het State Departement zei gisteren, dat de aanwezigheid van Indiase troepen in Bangladesj één van de redenen was voor het uitstel van het Ameri kaanse besluit tot erkenning. India maakte midden-maart de terugtrek king van zijn laatste troepen bekend. Sabotage Bij de Zuidafrikaans® spoorwegen heeft zich voor de twee de keer in vier dagen tijd een ge val van vermoedelijke sabotage voor gedaan. Bij Springs, ruim 40 km ten oosten van Johannesburg, zijn zondagavond de locomotief en zeven wagens van een goederentrein ont spoord nadat iemand aan de spoor weg had geknoeid, aldus een woord voerder van de spoorwegen. Er vielen geen slachtoffers. loo, voorheen beter bekend als Imenexco, kan u veel tonen op gebied van eigentijdse keukens. De showrooms, en dat zijn er nogal wat, staan vol met Tielsa keukenmogelijkheden. Alleen... uw individuele Tielsa keuken zult u er niet bij vinden. Die moet nog gemaakt worden. Afgestemd op uw budget, op uw ruimte, op uw wensen, op uw smaak. Kom eens langs, zie in de showrooms wat mogelijk is en maak die keuken zelf! voorbeelden van een Keuken, 1.70 x 60 cm., kompleet met roestvrijstalen blad met 1 bak en 2 wandkasten 690 incl. b.t.v Ontwerp samen met de Ico-adviseur uw eigen droomkeuken. Vrijblijvend, maar wel zo dat we weten waarover we praten als we het over üw Tielsa keuken hebben. Tielsa, de individuele keuken voor mensen die prijs stellen op hun eigen smaak... En dat die prijs niet te hoog hoeft te zijn kan Ico u zwart op wit bewijzen. Als u deze uitnodiging accepteert tenminste. andervrouws ideaal Keuken, 2.65 x 60 cm„ 1 staande kast kompleet met Duropa! (R) blad, met 1 bak, gasinbouw kookplaat 1680.- Incl b.tw. Keuken, 2.70 x 60 cm., 1 staande kast kompleet met Duropal (R) blad, met 1 bak, gasinbouw kookplaat, wasemkap 2980.- Incl b.tw, 2.70 x 60 cm., 1 staande kast voor inbouw, 1 Duropal (R) blad met roestvrij stalen blad met afdruip, 4 Inbouwkoelkast, gasinbouw kookplaat, wasemkap 3580.— Incl. b.t.w. Keuken, 3.20 x 60 col, 1 staande kast voor Inbouw, 1 Duropal (R) blad met roest vrij stalen Inbouw- blad met afdruip, 5 wandkasten, inbouwkoelkast, kook plaat, wasemkap, vaatwasmachlne met roestvrij stalen binnenwerk en waterontharder 4980.—incl b.tw. DAGBLADRECLAME IS NIET TE VERVANGEN Hoge Rijndijk 25 LEIDEN imenexco tel: 01710-41741 ruime parkeergelegenheid i Openingstijden van de toonzalen: maandag t/m vrijdag 9-5 uur, donderdagavond van 7-9 uur, zaterdag van 9.30-1.30 uur. Of na afspraak ook 's avonds. Ico... waar u de ruimte heeft om te kijken. |^8co.objectieve adviseurs voor technisch wooncomfort i

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19