KOVACS TOCH WEL ONDER DE INDRUK ASC verspeelt bij UDO punt, maar niet titelkans: 1-1 WEER WINST DOCOS HHS of LDWS kampioen via penalty s DINSDAG 4 APRIL 1972 PAGINA 9 Na Ajax-nederlaag tegen Go Ahead Eagles 'AMSTERDAM Zondagmorgen, op weg naar Parijs, heeft Stephan Ko vacs de schrik van de Deventer ne derlaag, die hem veel erger had ge troffen dan de spelers, van zich af gezet. Zei Heinz Stuy: "Beter zater dag verliezen dan woensdag" en sprak Ruud Krol: "Eén keer moest die nederlaag toch komen", Kovacs vond de nederlaag tegen Go Ahead Eagles echt wel een probleem Mischien denk ik nog te veel Roe meens", vond Kovacs, "maar bij ons kwam een nederlaag kort voor een belangrijke wedstrijd hard aan. Ik was dan ook verbaasd dat ik bij de spelers en bij het bestuur een duidelijke reactie bemerkte van "Zo erg is het allemaal niet- Mis schien is het voor mij extra hard aangekomen omdat ik met Ajax nog nooit had verloren". De nederlaag van zaterdag ervaar- de de ploeg eerder als een gunstig gebeuren dan als een onoverkome lijke tegenslag. Ruud Krol bijvoor beeld vertelde: "Een keer verliezen js helemaal niet zo slecht voor de ploeg. Wij hebben het de laatste tijd veel te gemakkelijk gehad. Wij heb ben nu weer eens aan den lijve on dervonden wat er in een voetbal wedstrijd allemaal mogelijk is. Over vaterdagavond kim Je niet zeggen, dat wij verloren hebben doordat er een paar fouten zijn gemaakt, er is een complex van fouten geweest". Op de training die Ajax maandag, vóór het vertrek naar Wassenaar hield, is niet nadrukkelijk gewerkt, op het corrigeren van de fouten, die zaterdag werden gemaakt. Het wat 'n tamelijk lichte training van een dik uur. Kovacs: "De fouten, die zijn gemaakt zullen wij dinsdag en woensdag rustig bepraten. Het was geen kwestie van onmacht. Het was voornamelijk een gevolg van ndet voldoende geconcentreerd zijn. De doelpunten van Go Ahead zijn ndet de schuld van een speler. Ik wil ook geen namen noemen van spelers die zouden zijn tekort ge- het er"- Is Ajax dan mentaal een zo zwakke ploeg? Kovacs: "Dat zal woensdag avond blijken. Ik heb nog niet er varen hoe Nederlandse voetballers op zo'n tegenvaller reageren. Vroe ger in Roemenie zou ik echt tegen de volgende wedstrijd hebben opge zien". Zondagmorgen, in hetzelfde vliegtuig als Jimmy Hag an van Benfica, op weg naar Parijs is Kovacs tot de overtuiging gekomen dat de klap van Deventer helemaal niet behoeft te betekenen dat de ploeg is aange slagen. "Iedereen heeft mij verze kerd dat 't helemaal niet zo ver schrikkelijk was". In Parijs werd zijn geschokte zelfvertrouwen weer wat verder opgepoetst. "Niemand zal natuurlijk beweren dat Benfica geen goed elftal heeft, maar het is ook weer niet zo'n grote ploeg dat wij er bang voor moeten zijn. Een werkelijk imponerende indruk heeft Benfica niet op mij gemaakt. De eerste noodzaak voor ons is om voortdurend attent te zijn. 't Meest verrassende in de speelwijze van Benfica zijn hun tempowisselingen. Gedurende lange perioden is er nau welijks druk van hun kant en dan komen zij plotseling uit hun stellin gen. Wanneer je dan niet op je hoe de bent, pakken zfj Je. Misschien, dat de concentratie bij ons door de nederlaag van zaterdag Juist opti maal is. Een ander probleem is dat Benfica een heel ander soort voetbal speelt dan wij de laatste tijd zijn gewend. Wij hebben sinds lang geen ploe gen uit de Latijnse school ontmoet, maar zij zitten, met betrekking tot ons, in wezen met hetzelfde pro bleem. Net als in de eerste wed strijd tegen Arsenal moeten wij er echter niet van uitgaan^ dat wij ons spel moeten aanpassen aan dat van de tegenstander. Ajax moet gewoon spelen zoals Ajax het kan. Zoals Ajax het alleen kan. Dat kan een ploeg als Benfica, die principieel niet met een "ausputzer" speelt, echt wel moeilijkheden bezorgen. Ik zal hetzelfde elftal in het veld brengen dat de laatste weken heeft gespeeld, dus: Stuy., Suurbier, Blankenburg, Hulshoff en Krol., Haan. Neeskens en Ger Mühren.. Swart. Cruijff en Keizer. Wil heb ben geen last van blessures. Alleen Blankenburg heeft een lichte bloed uitstorting op zijn wreef. Kan een "spion" bij een vriend schappelijke wedstrijd een juist beeld van de tegenstander krijgen? Kovacs: "Zeker, Ook wanneer de tegenpartij niet met volledige over gave speelt, de inzet van Bayern was ten hoogste zeventig procent, krijg Je bepaalde inzichten. De spe lers kunnen hun technische kaalitei- ten niet verborgen houden, de tacti sche principes van een elftal ko men toch naar boven. Zelfs als. zo als zondag bij Benfica gebeurde, voortdurend spelers worden gewis seld. Wat mij het meeste opviel was de gretigheid waarmee Benfica schoot en de kwaliteit van de reser ve-spelers. Op dat gebied benijd ik Hagan echt wel een beetje. De groep waar ik uit moet kiezen is veel beperkter dan de zijne. Baptis ts en Jorge speelden ieder een hal ve wedstrijd, Nene en Diamantlo- no deden hetzelfde. Toni en Mes sias kwamen ieder maar een kwar tiertje in het veld. Het was een voortdurend komen en gaan van (gelijkwaardige) spelers". Belangrijk is dat ik in Parijs heb ondervonden dat wij in een goede verstandhouding de wedstrijden zul len kunnen spelen. Wij hebben in Parijs alles over trainingen en zo degelijk afgesproken en ik neem niet aan dat Benfica ons daarmee in de maling neemt. Het Portugese sportblad A Bola schreef: "Een goede vriend komt ons bezoeken". In dat blad werden de drie wed strijden tussen Ajax en Benfica van drie jaar geleden als hoogtepunten uit het voetbal genoemd". AANTREKKELIJKE OEGSTGEESTER DERBY OEGSTGEEST UDO heeft zichzelf slechts 1 2 weken als de sterkste voetbalclub in Oegstgeest kunnen beschouwen. Van die overigens aanvechtbare, maar alom verkon digde) status moesten de geelzwarten gistermiddag weer afstand doen. Want ofschoon het op revanche beluste ASC niet verder kwam dan 1-1„eigende" de roodzwarte aan hang en gezien het spelbeeld niet geheel ten onrechte: UDO kwam na de de rust goed weg zich het felbegeerde predikaat weer toe. Er stond gistermiddag op winderig „De Voscuyl" (toch zo'n 1500 toe schouwers) méér op het spel dan al leen maar de twee winstpunten. Voor ASC telde vooral de revanche be gin december ging uitgerekend op de aloude grond aan de Kemepenaer- straat de eerste Oegstgeester der by verlorenen in feite ook het kampioenschap. Na UDO-uit rest, ASC nog wel Spoorwijk-thuis, maar voor die slotwedstrijd vreest de rood zwarte 'good-old" meer de dan ge bruikelijke zenuwen dan de kracht van de tegenstanders. Door Cees Onvlee Maar door het gelijkspel tegen UDO gaat ASC de laatste ronde gelijk in met Vredenburch. Dat tegen de laat ste wedstrijd (Altior thuis) evenmin opziet, omdat de Hagenaars „weten" dat Altior de degradatie naar de Afdeling Leiden, vier jaar geleden na een merkwaardige beslissings- competitie met DOCOS enASC, nog altijd niet vergeten is. Ook UDO wilde zich gistermiddag van zijn beste zijde laten zien. De geelzwarten hebben indertijd na de overwinning bij ASC nogal de nodi ge kritiek moeten aan horen de status van "de beste" werd smalend vervangen door: "in ieder geval wel de hardste" en wilden zich voor eigen publiek waarmaken. Verklaar de trainer Soestbergen (gaat straks zijn vierde seizoen op De Voscuyl in) later: UDO heeft buiten Leiden meer erkenning verworven. Het Leid- se voetbal ligt ons ook niet zo. Het gaat allemaal wat te hard". Een uitspraak met-een-dubbe- le-bodem. Want heeft niet Juist UDO niet aleen in Leiden en in Oegstgeest, maar óók in Langeraar (bij Altior) geen „naam" gemaakt als een ploeg van zeer ferme Jongens? Soestbergen weer: „Inderdaad zijn wij steviger gaan voetballen. Maar dat hebben wij bewust gedaan. Anders boek Je geen resultaten Doelpunten Van dat principe ging het „ge waarschuwde" ASC gistermiddag ook eens uit. (Soestbergen kritisch: „ASC heeft duidelijk harder gespeeld als tijdens de eerste wedstrijd"). Maar "t gevolg van die weloverwogen pro fessionele aanpak bij de rood-zwar- ten was, dat UDO géén kans kreeg om het spel in handen te nemen Zelfs tegen de wind in maakte ASC met pressievoetbal de strijd. En dat resulteerde in de 16e mi nuut in de openingstreffer: UDO's centrale man, Jos Witteman, timede een verre uittrap van doelman Her man Roedoe verkeerd, kreeg de bal slechts half op zijn krullen waardoor attente Huib de Goey ongehinderd kon doorbreken. Tegen zijn schot was doelman Henk Heemskerk kans loos (01). Zes minuten later sloeg UDO, dat overigens ook toonde te kunnen voet ballen (aanvoerder Jos Witteman routinier Ton Bremmer en spits Peter Werkhoven), onverwacht reeds terug. Gangmaker Werkhoven zaaide op rechts wat paniek in de rood zwarte gelederen en trok de bal toen uitgekookt, tegen de wind in, op de snelle linksbuiten D. Witteman. Om dat die bal even bleef 'hangen' imaar objectief vlaggende ASC'er Kallen berg wees resoluut alle buitenspel luchtjes van de hand) kreeg Witte man alle gelegenheid om de bal la coniek achter Roedoe te knallen: 1—1. Tegenslagen Die tegenslag incasseerde ASC ove rigens knap. Zelfs toen daarna de altijd dominerende aanvoerder Bobby Logger na een ongelukkige botsing volkomen dizzy moest worden afgevoerd in het ziekenhuis werd een gebroken Jukbeen èn een her senschudding geconstateerd bleef de „good-old" overeind. Méér dan dat zelfs: want ofschoon door het wegvallen van Logger het taktische concept van trainer Ton Kantebeen de mist in ging „pinchhitter" Den nis van der Water moest al voor de rust worden ingezet en „geheim wa pen" Ben Boers (dit seizoen als ver dediger al 8 treffers) moest terug naar het hart van de verdediging en kon „dus" niet meer opkomen kwam ASC toch nog het dichts bij de over winning. Dat gebeurde na de rust onder lei ding van spelmakers Huib en Leen- dert de Goey en vleugelman Chris Oppenheimer. Maar scheidsrech ter Woning, die het stevige maar faire duel behoorlijk in de hand hield ontging in de 54ste minuut een handsballetje van Ouds hoorn. UDO-doelman Heemskerk de matchwinnaar van de eerste der by die toen echter zijn beslissende redding op een schot van Dreef met een wekenlange armblessure moest betalen, tikte daarna een schot van (opnieuw) Hans Dreef net buiten de palen. En een kwartier voor het einde ketste een vrijeschop van Huib de Goey via het muurtje op de paal Extra-verdedigers UDO-trainer Soesbergen, die in de slotfase Jan Bremmer en Ton Strijk als extra-verdedigers inzette de vrijeschoppen balans sloeg toen nog duidelijk in UDO's nadeel door: 21—15 na afloop niet ontevreden: „Het blijft frappant, dat wij tegen de twee bovenste ploegen, ASC en Vredenburch, nu zes punten hebben veroverd. Als debutanten mogen wij ook niet ontevreden zijn. Maar wij wisten heus wel dat het gemakkelij ker is om Je in een nieuwe klasse te handhaven, dan om in die hogere klasse te komen". Datzelfde zou volgend seizoen voor ASC in de derde klasse ook kunnen gelden UDO: Heemskerk; Verkuylen, Wil Oudshoorn, Jos Witteman, Swaak; Gé Oudshoorn, Ton Bremmer, De Vreede: Van 't Wout (Jan Brem mer), Werkhoven (Strijk), Dik Wit- ASC: Roedoe; Weduwer, Logger (Van der Water), Maass, Zwanen burg; Huib de Goey, Boers, Leendert de Goey; Zwart, Dreef, Oppenhei- ASC' grote man Ben Broers ruimt koppend op. Ton Bremmer en Dik Witteman (achtergrond) maker van het enige UDO-doel- punt, kunnen slechts toekijken. Overigens schermen Wim Maass, Jan Weduwer en doelman Her man Roedoe het roodzwarte doel af. (Foto Holvast) Jan van Polanen matchwinnaar in Bodegraven: 1-2 BODEGRAVEN De verhuizing van Dick van der Bosch naar de spits heeft er voor gezorgd dat DOCOS in het kolom metje ongeslagen na het duel in Bodegraven het cijfer 14 mag invullen. Met een hele rits gelijke spelen en wat overwinnin gen, waar er gisteren weer een 12 aan werd toegevoegd zijn de rood witten nu op de derde plaats op de ranglijst gekomen. Van der Bosch organiseerde de aanval goed, zodat de ijverige Jan van Polanen vanuit de verdediging kon opkomen en om beide Leidse doelpunten langs Stikkelorum te tikken Bodegraven, dat heel theoretisch nog een kansje op de titel had, heeft met weinig élan tegenstand gebo den. Toch had het doelpunt waar de gastheren heel goedkoop aankwa men, Gerard Dubbeldeman gooide verkeerd uit, waardoor Dick van der Neut voor een leeg doel de bal maar voor het inleggen had, een mooie springplank kunnen zijn (1 0). Het tegendeel was waar. Bode graven gaf DOCOS de gelegenheid lekker in het eigen spel te komen. Met lange passes meestal over rechts want Stan van der Meel op links was er gisteren nog niet hele maal in, trok DOCOS de Bode- graafse verdediging open. Toen Jan van Polanen na een kwartier naar de spits trok kreeg hij vanuit rechts de bal goed aangespeeld en schoot keihard in (1—1). Een minuut later was DOCOS weer voor het doel van Karei Stikkelorum toen Stan van der Meel een solo-ren met een hard schot wilde beëindigen. De Bo- degraafse doelman werkte uit zijn doel vallend het schot in het zijnet. De Leidenaars bleven aandringen en in de 25ste minuut kwam de eind stand op het scorebord 12. Van uit de achterhoede bereikte een pass de naar binnen gezwenkte Peter Door Henriette v. d. Hoeven Dubbeldeman die Dick van der Bosch op de buitenplaats aanspeelde de weer door het midden meegeko men Van Polanen scoorde moeite loos uit de haarscherpe pass van Van der Bosch 1—2 De grote fout van Bodegravei was het te korte aanvalsspel. De Bo degravers. die Piet Potuit door een blessure, opgelopen in de wedstrij- tegen Lisse moesten missen konder dat in hun aanval maar al te duide lijk merken. Hoewel zij door het on zekere ingrijpen van Gerard Dubbel dam en goede combinaties van he duo Henny Telkamp Jaap Schou ten (Henny Telkamp speelde zijn op één na laatste wedstrijd voor Bo degraven) wel kansen kregen was er geen afwerking. Na rust kwamen er wat wisselspe lers in het veld en heeft Bodegraven nog wat flauwe pogingen gedaan de stand gelijk te krijgen maar DO COS steeds weer probered goede aanvallen op te bouwen, stond de twee punten niet meer af. Bodegraven K. Stikkelorum. (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN Vanavond vindt in de Groenoordhal het „voor lopige" hoogtepunt van het zaal- voetbalseizoen 1971-1972 van de Afdeling Ledden plaats. Om acht uur zullen LDWS en Hollands Hongaars Sporthuis moeten uit maken welk team er over twee weken (in de Vijf Meihal) als Afdelingskampioen mag uitko men tegen de titelhouders van de Afdelingen Den Haag en Dordrecht met als inzet een plaats in de finale-poule van het Nederlands kampioenschap In Groningen. Hollands Hongaars Sporthuis. de Noord wij kse kampioen vla een Indertijd felbevochten 2-1 zege op titelfavoiüet Van Rooyen, heeft voorlopig de beste papie ren op het Afdelingskampioen schap. De Noordwij kse formatie van „Ome Kees" van der Meu- len (oud-verzorger en grensrech ter van UVS heeft vanavond in de Groenoordhal aan een gelijk spel voldoende na de wat for tuinlijke 2-1 overwinning vorige week, op „eigen grond" in de Northgohal. Wint LDWS in de vertrouwde Groenoordhal echter met méér dan één doelpunt ver schil, dan mogen de Vlietpark- bewoners zich met recht voor de derde achtereenvolgende maal de sterksten van de Afdeling Leiden noemen. Bij een gelijk doelsaldo zal er overigens niet worden verlengd, maar zuilen er strafschoppen worden genomen (series van drie). LDWS zal in de return tegen Hollands Hongaars Sporthuis in ieder geval kunnen beschikken over Jan Krijgsman, die vorige week tijdens de eerste ontmoe ting, pas hersteld van een fikse griep, langs de kant moest blij ven toekijken. Of goalgetter Wally Galjaard eveneens van de partij zal kunnen zijn, is echteT nog een vraag. Toch wordt de hier-en-daar gespuide kritiek dat zaalvoetbal .slecht" zou zijn voor het veldvoetbal èn voor blessures in het oranjeblauwe kamp bepaald niet gedeeld: Wally Galjaard is inderdaad al drie weken uitgeschakeld. Maar hij is de eerste in drie Jaar zaal voetbal. Dus dat valt allemaal nog wel mee". 'Voorwedstrijd' Als „voorwedstrijd" van LDWS- HHS wordt vanavond om zeven uur de beslissingswedstrijd om het kampioenschap van de tweede klasse tussen Stormvo gels en Regenboog gespeeld. Re genboog zal het moeten stellen zonder doelman Nioo Waasdorp, die vorige week enkele minuten voor het einde van de „beslissen de" competitiewedstrijd tegen Stormvogels (3-3) bij een van zijn vele reddingen nogal ernstig gewond raakte. In het Diakones- senhuis werd bij Waasdorp een gebroken jukbeen en een her senschudding geconstateerd. Behalve het kampioenschap staat (uiteraard) ook de promo tie naar de eerste klasse op het In Noordwijk spel. Deze week zal de „spelersraad" van Noordwijk (bestaande uit: Constant Smit. Aad Vermin en Koos van der Voorn) een ge sprek hebben met het bestuur van de roodwitte zaterdagtop club naar aanleiding van het vo rige week genomen besluit om met ingang van het nieuwe sei zoen de selectiespelers het zaal voetbal te verbieden. Een aantal Noordwij kse topvoetballers hoopt met het ebstuur alsnog tot over eenstemming te komen om toch zonder dat de belangen van het veldvoetbal worden ge schaad in de zaal te kunnen blijven spelen. In Katwijk, waar het zaalvoet bal nog niet zo enorm populair Is, heeft Quick Boys overigens reeds maatregelen genomen om een „Noordwijkse" explosie te voorkomen. In het vorige week verschenen clubblad stond In een bestuursbesluit te lezen, dat „alle leden van select ie-groepen, bij de senioren of b(j de jeugd, niet gerechtigd zijn om voor wel ke vereniging ook aan het zaal voetbal deel te nemen". T. Ooms, J. Schouten, W. v. d. Neut (Kees Blonk) K. Blonk, D. v. d. Neut H. Telkamp. DOCOS: G. Dubbeldeman, W. Ha gen, J. van Polanen, H. van Zijp, C. Vrisekoop. K. Hooge'oou u R v. d. Meel, H. Montanus. P. Dubbelde man, D. v. d Bosch, S. v. d. Meel Eek, D. Scheer, A. Groenen, T. Sterk, (H. Heemskerk). Stan van der Meel onder neemt een aanval op het Bode- graafse doel, hij is Wim van der Neut en Bodegravens laatste man Aad Groenen al voorbij, maar zijn schot komt in het zijnet terecht. (Foto Wim Dijkman) i Tennis Tom Okker heeft op eerste paasdag met de Australiër !Roy Emerson de finale herendub- belspel van het internationale ten- I nistoernooi in Macon gewonnen. Het tweetal versloeg de Britten Cox en Stilwell met 7—6 62. Mark Cox ze gevierde ln de finale herenenkelspel met 63 67 63 over Roy Emer- IJshockey Polen heeft ln het paasweekeinde het ljshockey-toer- nooi om het wereldkampioenschap groep B te Boekarest gewonnen. De Polen promoveren nu naar groep A. Noorwegen, dat als zevende en laat ste eindigde, moet naar groep C de graderen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9