niet 'kapot' van nederlaag Michels wonderdokter ,Bij Feyenoord speelden maar vier man... SPORT GEELS IN BIJ JORGE ZIET HET NIET ZO ZITTEN Scorebord FEEST VANDAAG Jezek blijft nog 2 jaar in Den Haag Topscorers KNVB-beker Volendam in halve eindstrijd GOED DAT ER POLITIE IS... ^INSDAG 4 APRIL 1972 SCHIPHOL Voor de twee de maal In nauwelijks een maand tijd heeft de Portugese voetbalkampioen Benfica voet op Nederlandse bodem gezet. In tegenstelling tot enkele weken geleden arriveerden de Portuge zen maandag al op Schiphol, waar enkele tientallen dol en thousiaste landgenoten ter be groeting aanwezig waren. Overigens had de ploeg slechts een vlucht van nauwelijks een uur achter de rug. Benfica kwam uit Parijs, waar het op eerste paasdag een vriendschappelijke wedstrijd tegen FC Bayern München speelde. De Portuge zen wonnen de ontmoeting met 2-1 dankzij doelpunten van Ne- ne en Baptiste, die scoorden in respectievelijk de eerste en twaalfde minuut. Roth doel puntte voor de Duitsers tegen. „Het was vooral in de eerste helft een goede wedstrijd", al dus trainer Jimmy Hagan van Benfica, die zaterdag tegenstan der AJax nog eens bestudeerd had in de wedstrijd tegen de Go Ahead Eagles en daarna was teruggegaan naar Parijs. De anders zeer zwijgzame Brit wilde maandag wel even praten. „Ik heb zestien spelers bij me. Gelukkig is tegen FC Bayern München niemand geblesseerd geraakt. Wij gaan ons nu voor bereiden op de wedstrijd tegen AJax". In het gezelschap van de zestien spelers: Henrique, Ar- tur, Humberto. Messias, Adolfo. Toni, Euseblo, Graca, Nene, Jorge, Jordao, Baptista, Fonseca, Martins, Diamantino en Zecco bevond zich ook Antonio Si- moes. De aanvoerder van Ben fica zal woensdagavond in het Olympisch Stadion de ontmoe ting AJax-Benfica vanaf de tribune volgen. Simoes, die twee dagen vóór de wedstrijd Benfica-Feyenoord bij de trai ning zijn linker arm brak, is er van overtuigd dat hij over een maand weer zal kunnen spelen. ,.Op 31 mei speel ik weer in het Feyenoordstadlon in Rotterdam. De finale is toch de mooiste wedstrijd van het Europacup- toernooi". gen het erg moeilijk tegen Ajax. Wij hebben dan wel met 5-1 gewonnen van Feyenoord, maar die uitslag is in feite, gezien het krachtsverschil, toch wel wat hoog uitgevallen. AJax zal niet alleen willen winnen maar bovendien de nederlaag van Feyenoord wensen te «Teken". Jimmy Hagan wilde uiteraard nog niets loslaten over opstel ling van zijn ploeg. „Ik heb Baptista in Parijs een halve wedstrijd laten spelen en hem toen vervangen door Jorge. Bap tista voldeed uitstekend. Ik weet echter nog niet of hij na de blessure, die hem bijna twee maanden het spelen onmogelijk maakte, al in staat is om de volle negentig minuten te voet ballen". EREDIVISIE C UtrechtTelstar 'eyenoordVolendam IVV—FC Den Bosch Ahead EaglesAjax WSFC Twente ECFC Den Haag BVSparta ACExcelsior C GroningenVitesse Jax 27 23 3 1 urente 27 13 11 g 27 13 8 trecht 27 13 7 5C 27 11 7 Ahead 27 10 8 1—1 2—0 1—1 3—2 :lstar VV 27 8 10 9 26 27 9 6 12 24 27 7 10 10 24 27 7 9 11 23 27 6 9 12 21 27 4 10 13 18 6 18 12 1—0 70—17 56—12 58—27 35—11 43—24 43—28 32—34 42—37 32—41 25—30 30—42 33—28 35—52 14—40 19—49 20—45 13—43 15—55 EERSTE DIVISIE GraafschapHelmond Sport 12 VolewückersFort. VI30 eerenveenEindhoven 21 JCFortuna SC20 lageningenSC Cambuur 00 VV—Blauw Wit 2—3 C VVV—DFC 1—1 Z '67—HVC 1—0 eraclesPEC Zwolle 12 illem 2Veendam01 aarlem 29 20 6 3 46 54—14 eerenv. 29 16 8 5 40 42—23 Z '67 30 14 10 6 38 42—22 Oda JC 30 16 6 8 38 38—28 ndhov. 30 13 11 6 37 39—28 ragenin. 29 13 7 9 33 38—40 eendam 30 11 10 9 32 36—42 C 29 12 7 10 31 32—34 Wit 30 12 6 12 30 30—35 V 30 9 9 12 27 32—33 EC Zw. 30 10 7 13 27 36—38 r.schap 29 10 6 13 26 35—34 imbuur 29 9 8 12 26 33—35 olewyck. 29 7 12 10 26 25—29 fillem 2 30 8 10 12 26 31—33 3C 30 9 8 13 26 32—38 30 9 7 14 25 30—42 eracles 29 9 6 14 24 35—36 ort. VI. 30 7 10 13 24 25—35 elm. Sp. 29 6 8 15 20 27—47 29 5 8 16 18 23—49 DEVENTER Ajax suizebolde niet van de gloeiende mep. Cruijff na de eerste, enerverende nederlaag: „Het moest een keer gebeuren. Ik geloof niet, dat het op een ongelegen mo ment komt. We hebben nog steeds uitzicht op de trilogie (kampioen, Nederlandse beker en Europa Cup)". Het moreel was, na Go Aheads triomf van de wilskracht, nergens beschadigd. Hulshoff„Iedereen verwachtte hooguit een gelijkspel van ons bij NEC. En ook hier zou den we zeker een punt verspelen. Dat waren er dan ook twee geweest, waarover niet moeilijk was gedaan". Neeskens: „Er is nog niets aan de hand. We hebben in de competitie een lichter programma dan Feyen oord". Door Lex Muller De 1 april-stunt van de Eagles (3-2 na 2-1 achter) werkte positief in op Ajax, dat het in Deventer voor rust weer met zijn routine dacht te kla ren. Cruijff: „Het was logisch, dat we na 2-1 terugschakelden. We hebben nog het nodige voor de boeg. In negen van de tien gevallen loopt het toch goed af". Maar dit maal boette Ajax voor zijn luchtige instelling. Krol: „Dit is goed voor het team. We waanden ons de laat ste tijd alleenheerser". Met het oog op Benfica en Feyen oord was het perfect „getimed", dat Ajax naar de grond werd gesleurd. In alle wedstrijden onder Kovacs (26 voor de competitie, 6 voor de EC en 3 voor de Nederlandse beker) hield de ploeg het aantal nederla gen op nul. De laatste weken stot terde de cadans, maar in de slotfa se redden frommelgoals het onge slagen record. Bedenkingen Toch kleven er bedenkingen aan Go Aheads intermezzo in Ajax' succes story van negen maanden. Achterin draaiden de almaar switchende Bleyenberg, Geels en Van Marwijk de Amsterdamse organisatie dol. Alle drie Deventer doelpunten werden geboren na afzichtelijke dekkingsfou- ten. AJax' ruimtedekking klopte ei genlijk nimmer. Waarom geen man-to-man-aanpak van Eagles' kolkende spitsen? Suurbier: „Man dekking zou in deze fase met al die wedstrijden teveel hebben gevraagd van de conditie". Voorschoten heeft er lang op noeten wachten maar gisteren was het dan zo ver: Randstad Sport greep het kampioenschap van de Afd. Leiden (zondag). De I titel komt precies op het Juiste moment want men gaat bij Randstad Sport binnenkort ook I het 40-Jarig bestaan „herden- I ken". Dubbel feest dus in Voor- I schoten. PAGINA 10 I Scheidsrechter Van der Kroft leid de, mogelijk door de zwakke assis tentie, Go Ahead-Ajax nogal du bieus. Tegen de geest van het duel in noteerde hij voor rust Neeskens (wegens wegduwen van een tegen stander) en Veenstra (wegens het ruw aanvallen van een tegenstander na daarvoor al te zijn vermaand). Het gewraakte voorval: Bleyenberg schopte Stuy, waarna Neeskens hem opzij stootte. Daarop nam Veenstra wraak door Neeskens onheus te at taqueren. De Ajacied zat dit siezoen al tweemaal een schorsing uit van één wedstrijd. Tegen NAC, na een waarschuwing bij FC Groningen, en thuis tegen Arsenal, na twee aante keningen tegen Olympique Marseil le. Jan Pijnakker scoorde giste ren in de derby Roodenburg- Lugdunum het einde doelpunt. Voor Lugdunum, dat daarmee Roodenburg de rekening aan bood voor de terecht omstreden penalty uit de eerste ontmoe ting. PAGINA 11 Anke Rijnders vestigde op de 25 meter van Den Hommel op de 100 meter vrije slag een sprookjestijd van 58.5. Ook op de 100 meter vlinderslag barst te de Amersfoortse los. Met 1.04.44 evenaarde zij het zever Jaar oude record van Ada Kok PAGINA 13 In het gapende verweer bleek op- nieyw, dat Blankenburg als vrije verdediger geen leiding geeft. Tegen Arsenal coachte Hulshoff. maar za terdagavond ging die iets teveel in de aanval op. Na de twee treffers van Geels in vijf minuten tijds nestelde Krol zich in het hart van de defensie. Binnen het elftal heerst al lang een stroming om Krol te laten „ausputzeren", met Schilcher of Blankenburg dan als linksback. AJax had de kortsluitingen als zo vaak kunnen verdonkeremanen, als het in de eerste helft bewuster op goals had Jacht gemaakt. In deze frisse open partij corrigeerde het dankzij groots voetbal een 1-0 ach terstand (7e min. Smid) in een voordelige 2-1 (28e Neeskens, 31e Cruijff in buitenspelpositie). Krol: „Daarna hebben wij verzaakt de wedstrijd te beslissen". Hijzelf strandde op Van Zoghel. Erger was, dat Cruijff vooral na rust steeds egoïstischer optrad. Waarbij nog kwam, dat Haan en Gerrie Mühren het loodzware programma zichtbaar meetorsten. Al de haperingen bij AJax doen geen afbreuk aan GA's rechtvaardi ge overwinning. De Deventenaren, met de middenvelders Geestman en Arntz als absolute uitblinkers, na men griezelig wel risico, waardoor het spel attractief heen en weer „klotste". Hughes: „De opdracht was AJax op zijn eigen helft te storen. Iedereen heeft keihard gewerkt". Ter bevesti ging: de aanvaller Van Marwijk be ging drie overtredingen. Geels twee, het veel agressievere GA in totaal vijftien tegen Ajax tien. De brutale tactiek van de geladen Eagles mondde tussen de 12e en 17e minuut na rust uit in de 3-2 belo- ning. Beide keren had Geels de vol ledige vrijheid om (de overigens ook schuldige) Stuy met kopballen voorbij te streven. Kovacs: „Die twee goals hadden nooit mogen val len. We hebben onszelf verslagen". Niettemin gnuifde makelaar Bekeffi om Geels' dubbele produktie. Want naast Lierse SK en Sint Truiden loeren nog meer Belgische clubs be gerig naar de Nederlandse topsco rer, die ongeveer zes ton kost. Hug hes: „Hij is een topspits. We willen hem niet graag missen. Maar wat ze hem in België garanderen, kun nen wij niet betalen. Netto verdient hij daar in één Jaar wat hij hier bruto nog niet in vijf seizoenen vangt". FC Barcelona wint van Real Madrid BARCELONA 'GPDï Een breed-glimlachend, zichtbaar tevre den Rinus Michels ontving maandagavond na afloop van de kritieke wedstrijd tegen Real Madrid de horde Journalisten, die voor deze gelegenheid in extra groten getale naar het moderne stadion van FC Barcelona was getogen. „De Jongens hebben goed gespeeld, naar mijn mening beter da-n de ploeg van Real. Het is een verdiende overwinning geworden. Voor de 17de maal ach tereen zijn wij ongeslagen", zo ver klaarde Michels. Wat misschien nog wel belangrij- xer was dan deze 10-overwinning is het feit dat met deze zelfde tegen stander uiteindelijk Michels" geluks- ster weer was beginnen te blinken Zeventien weken tevoren, nadat hij op de rand van totaal prestigeverlies was gekomen, had Michels het trai nershachje gered met een gelijkspel tegen Real Madrid op diens eigen terrein in de Spaanse hoofdstad. Hoewel Real nu nog altijd vier punten op Barcelona voor staat en daarom vrijwel zeker landskampioen zal worden, is het voor de Catalanen al voldoende dat Barcelona de krachtmeting met de eeuwige rivaal (een rivaliteit die zelfs politieke bij smaak heeft) dit jaar heeft gewon nen. Ook al wordt Barcelona dit Jaar geen kampioenMichels is al verze kerd van zijn prestige als Nederland se wonderdokter voor de Catalaanse voetbalkwalen. Het magere 10-resultaat is geen goede graadmeter voor de wedstrijd van maandagavond, die 90 minuten lang het 100.000 koppige publiek in spanning hield. De jongens van Ri nus Michels waren beter dan hun te genstanders en domineerden, wat niet wegnam dat de snelle uitvallen van Real de Barcelonese achterhoede nog heel wat werk gaven. Asensi scoorde in de twaalfde minuut de enige tref fer. DEN HAAG Vaclav Jezek heeft zaterdag voor de duur van twee Jaar bijgetekend als trainer van de eredivisieclub FC Den Haag. Je zek heeft van de autoriteiten in Tsjecho-Slowakije toestemming ge kregen in Nederland te blijven. De oefenmeester is in de afgelopen pe riode enige malen naar zijn vader- j land gereisd om te pleiten voor ver- I lenging van zijn verblijf. ROTTERDAM Ook Ajax' on verwachte struikelpartij bij de Go Ahead Eagles kon Feyenoord niet inspireren. Ernst Happel gaf dat na de monotome kat-muis- partij, die FeyenoordVolendam was. onomwonden toe. De Oosten rijkse sfinx bleek later zelfs goed geluimd bereid tot het leveren van spot. Happel over de scha mele 20-overwinning op moege streden Volendam: „Toch niet gek. Vergeet niet dat we met vier man speelden. Want de rest deed niet mee". De vier die in de ogen van de trai ner een voldoende afdwongen heet ten na enig aandringen Treytel, Jansen. Israel en Schneider In aanmerking genomen, dat het aan tal malen dat Volendam de mid denlijn overschreed op één hand was te tellen, een wat merkwaardi ge uitspraak. Happel nochtans stoï cijns: „Volendam was gevaarlijk. Denk maar aan die reflex van Treytel". Hoe dan ook, het legioen 36.000 man sterk opgedraafd kwam er bekaaid af. Wat aan de ene kant kwam doordat de Croon-formatie zich met negen, in de tweede helft zelfs met tien man teweerstelde te gen Feyenoords eenzijdige aanvais- geweld. En aan de andere kant Feyenoords bijna ergerlijk aandoen de gemakzucht als oorzaak had. Bovendien bleek het Rotterdamse middenrif een opvallend zwakke stee. Wim Jansen deed namelijk dienst als voorstopper omdat Theo Laseroms, zaterdag wel nl heB-tt Laseroms, zaterdag wel in het B- team present, nog over pijn klaag de. En Wim van Hanegem zag bij na al zijn passes bij de tegenstan der terecht komen. Waardoor er sprake was van chaotisch aanvallen. In welke (begin) periode Volendam sympathie afdwong met de simpele manier waarop men Feyenoord keer op keer tot de orde riep. Sympathie die later, toen Feyenoord het twee de bedrijf al vroeg met twee doel punten had versierd wegebde. Om dat de vraag toen rees waarom Vo lendam zelfs bij een 20 achter stand zijn levende afweermuur nog ln tact hield. Hans Croon: „We waren naar Rot terdam gekomen om te pogen een punt te pakken. Waarin we zeker tijdens de rust gingen geloven om dat Feyenoord om het netjes te zeggen niet „geweldig was". Woor den die, de eerste helft in aanmer king genomen, zeker op zijn plaats waren. Feyenoord. vaak met vijf man aanvallend Wery, Posthu mus, Ladinsky, Van Hanegem en Schoenmaker knoeide er op los. Ht zag Leo van Straaten met geluk een inzet van Posthumus pakken en mocht zich een keer beklagen toen Jan Jonk een kopbal van Schoenma ker van de lijn knalde. Jan Stoute op de plaats van Walter Ferreira bleek trouwens een zet van Hans Croon die op nog meer verde digen in de tweede helf duidde Want Stoute bleef permanent aan het front maar Smit en Kras wer den een linie terug geroepen. Het kon Feyenoord er niet van weer houden de verlate openingszet te plaatsen. Posthumus (erg ijverig» speelde Van Hanegem aan, die tus sen twee, drie Volendammers in de weg naar Van Straaten leek te vin- len. In arren moede trapte Zwart- thoed toen in eigen doel. Hans Pos thumus kogelde daarna ondanks de onmiddellijke nabijheid van Smit en Kip Jonk nummer twee in. Henk Wery en Dick Schneider (trekbal van de doellijn) brachten Posthumus in stelling. En toen kwam de periode waarin Happels „sterke vier" zich onder scheidde. Uit een hoekschop van Zwarthied dirigeerde Kras op een gegeven moment zelfs de bal linea recta richting Treytel. Maar de kee per onderspreepte via een reflexbe weging dat althans hij, aan een erg sterk seizoen bezig is. Wist Hans Croon spijtig: „Dat schot had beter lot verdiend. Tenslotte maakte Feyenoord twee frommelgoals. GER STOLK 1. Geels (Go Ahead E.) 18: 2. Ko- wallk Sparta i 17: 3. CruUff 16: 4/5. Schoenmaker (Feyenoord) en Groe nendijk (FC Utrecht) 12; 6/10. Keizer AJax). Roggeveen (FC Den Haag), Devrlndt <PSV), v. Veen (FC Ut recht) 11. Enkele seconden vóór hij Feyenoords tweede doelpunt gaat scoren zit Posthumus rechtsnog ingeklemdtussen de Volendam mers Jac. Jonk en Mühren. VOLENDAM Joop Casten- mi lier had het vóór de wedstrijd verwacht en gevreesd: dat zijn team de kwart-finales van de KNVB-beker niet zou doorkomen. „Want", zo redeneerde de nuch tere trainer, ..Volendam en Ex celsior zijn twee gelijkwaardige ploegen, die ontzettend moeilijk een doelpunt maken. En dan is het tereinvoordeel vaak beslis send. Spelen we op Woudestein, dan winnen wij. Maar nu zie ik 't echt niet zo zitten". Een gedach- tengang, die hij overigens diep geheim hield voor zijn pupillen. Logisch. Excelsior barst immers al bepaald niet van zelfvertrou wen. en Excelsior, dat in de helft toon aangevend was, waren volledig aan elkaar gewaagd. Een fortuinlijke treffer van Zwarthoed bracht de fanatiek aangemoedigde thuisclub uiteindelijk bij de laatste vier. „En toch had het zo niet hoeven lopen", meesmuilde Castenmiller na afloop. „Want als het ons een heel klein beetje had meegezeten, dan.Ja, dan had Je AJaxExcelsior op be kerniveau kunnen krijgen! Inderdaad, werkte 7xcelsior zater dag een ongelukkige wedstrijd af. En terwijl het de dappere, maar qua mogelijkheden erg beperkte Castenmiller-formatie constant te genzat, glimlachte mee, schaterde Vrouwe Fortuna het uit tegen het elftal van Hans Croon. De voorbeel den hiervan lagen zowel in de eer ste als tweede helft voor het opra pen. Zo had Excelsior voor de rust de pech dat spits Jan Coenen bij een kopduel met Hans Jonk zodanig aan het voorhoofd geblesseerd raak te (een diepe wond, waaraan vijf hechtingen te pas kwamen) dat hij moest afhaken. Voor Castenmiller zat er toen, bij een 10 achter stand, niets anders op om Freek Mühlenbruch in de spits zijn ren tree te laten maken. Mühlenbruch, van origine een centrale verdediger. Volendam was daarentegen in het eerste bedrijf, zo gelukkig om een mazzel-goal te fabriceren, hoewel de treffer ln die periode bepaald ver diend was. Na een half uur rukte Zwarthoed ongehinderd op. Doordat de Excelsior-defensie aarzelde met Ingrijpen, kreeg de uitblinkende Vo- lendam-captain de gelegenheid om hard uit te halen. Zijn keiharde in zet zou echter nimmer Eddy van der Roer gepasseerd hebben, als de bal niet door de voet van Aad den Butter van richting was veranderd, waardoor de weer voortreffelijke Excelsior-doelman kansloos werd: 1—0. In de tweede helft zette Excelsior aan voor een verwoed offensief. Vo lendam wankelde, maar bleef over eind, doordat Excelsior fysieke kracht miste (Castenmiller: „Had den we Frans van de Heide er maar bij gehad") en bovendien her haaldelijk onfortuinlijk was. Een ver schot van Bep van der Heijden belandde op de lat en een vrije trap van Bakker, die Aad den Butter zéér verdienstelijk was ko men vervangen, verraste doelman van Straaten volledig, maar suisde rakelings naast. En bij een goede kopbal van Mühlenbruch en een felle inzet van Van der Vaart rea geerde Van Straaten voortreffelijk. Alzo binnenkort AjaxVolendam voor de beker. Hans Croon: „En daarbij zijn we beslist niet kansloos. Vergeet niet dat Ajax voor de com petitie destijds in Volendam vrese lijk slofte en onverdiend met 10 won". rob ven te iiniiiiiHMiiitiiHiiimiiiHiHNiiiiiiHHiiitiiiiiiimHiiiiHiiiifuiiiHiniifttflnsfi Na afloop van de bekerwedstrijd Volen-damExcelsior is de loting verricht voor de halve eindstrijden van het toernooi om de KNVB-beker. Het resultaat is: Volendam-AJax. Wageningen-FC Den Haag. De wed strijden worden op 12 april gespeeld. In principe op neutraal terrein. AMSTERDAM Dankzij de Am sterdamse verkeerspolitie is de wed strijd DWS-FC Twente op tweede paasdag slechts een kwartier te laat begonnen. Toen de Twentespe- lers maandag vrij vroeg in de hoofd stad arriveerden laadden zij hun uit rusting in de gereedstaande autobus en gingen zelf onder hoede van Kees Rijvers een elndweegs te voet. Er was afgesproken dat de bus op de Westermarkt zou komen, maar er bleek over en weer enige misvatting te bestaan. Rijvers liet ten einde raad zijn mannen per taxi naar het stadion vervoeren, waar bleek dat de bus zoek was. De chauffeur die ln de stad was blijven steken en aan voelde dat er moeilijkheden zouden komen als hij niet snel present zou zijn, riep de hulp van de verkeers politie in. Die begeleidde het vehikel zo snel naar het stadion dat de wed strijd met slechts een kwartier ver traging kon beginnen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7