DREIGENDE TAAL VS Proc,,,maai; ctlni President Turkije regeert per decreet WHITELAW GOKT OP SPLIJTZWAM ZONDER STEUN VS GEEN VIETNAMISERING Skol spreekt uw taal. IRA onderkent gevaar „vrouwenbeweging1' HERVATTING BOMBARDEMENTEN OP NOORD-VIETNAM NIET UITGESLOTEN Amerika erkent deze week Bangladesj PAUS: VREDE VOOR WERELD SALLUSTRO IN BOLIVIE OF URUQUAY alB»er BUITENLAND ANKARA ReuterPre sident Cevdet Sunay van Turkije heeft alle politieke activiteiten in het land op geschort. Hij behoudt zich het recht voor tijdelijk bij decreet te regeren. In een maandag gepubliceerd com muniqué verklaarde de Turk se president tevens dat amendementen op de grond wet nodig zijn om het poli tieke extremisme en terroris me te kunnen bestrijden Leiders van de politieke partijen zijn tijdens bespre kingen met Sunay vorige week op de hoogte gesteld van deze maatregelen, aldus een presidentiële woordvoer der. Ook Is bekendgemaakt dat premier Nihat Erim vo rige week tweemaal heeft aangeboden af te treden, maar de nationale veilig heidsraad had zijn ontslag onnodig gevonden. De raad stelde toen voor een oplos sing voor de problemen te zoeken in besprekingen van president Sunay met partij leiders. Volgens het schrijven van Sunay zijn de moeilijk heden waar Turkije mee kampt, in het buitenland ge organiseerd. Sinds premier Erim in maart 1971 op initiatief van het leger een nieuwe regering vormde is er nog geen her stel in getreden in de poli tieke ziektevan Turkije, al dus Sunay. De huidige situ atie bedreigt volgens hem de democratie en is in het voor deel van de terroristen. Vorige week zijn in Turkije twee Britse en een Canadese technici gedood tijdens hun ontvoering door linkse guer rillastrijders. Bij een belege ring door Turkse troepen kwamen ook negen ontvoer ders om. De Belgische ambassade in Ankara heeft bekendgemaakt dat het staatsbezoek dat ko ning Boudewijn en koningin Fabiola van 3 tot 8 mei aan Turkije zouden brengen, is uitgesteld. De reden is de huidige politieke toestand in Turkije. In Belgische kringen in Ankara wordt vermoed dat het bezoek nu zou kunnen gaan plaatsvinden in sep tember. WASHINGTON (AFP AP. DPA, Reuter) De Ver. Staten hebben Noord-Vietnam ervan beschuldigd, de akkoorden van Genève van 1954 en de stilzwijgende overeenkomsten van 1968 te hebben geschonden door Zuid-Vietnam binnen te vallen. De regering-Nixon behoudt zich het recht voor alle nodige militaire maatregelen te nemen om de veilig heid van de Amerikaanse troepen in Zuid-Vietnam te verzekeren, zo heeft zjj meegedeeld. President Nixon riep gisteren zijn speciale actiegroep van Washington WSAG) byeen. De groep, die voor het eerst bijeenkwam sedert het In- diaas-Pakistaanse conflict, stond on der leiding van Henry Kissinger, de speciale adviseur van de president. Voorts waren o.m. aanwezig admi raal Thomas Moorer, voorzitter van het comité Verenigde Chefs van Sta ven. de onder-ministers van Buiten landse Zaken en Defensie en een aantal andere vertegenwoordigers van deze ministeries en van de Na tionale Veiligheidsraad en de ge- heime dienst (CIA). President Nixon heeft zelf niet de bijeenkomst van de groep bijge woond. Hij heeft persoonlijk of tele fonisch gesproken met de ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie. Rogers en Laird, en met admiraal Moorer. Over het besprokene door de actiegroep wordt over het algemeen I niets bekendgemaakt. Een van de aanwezigen. Gerald Warren, herin nerde er echter aan, dat president Nixon ervan overtuigd blijft, dat de Zuidvietnamezen in staat zijn het j Noordvietnamese offensief tegen te j houden. Het programma van Vietna- misering en terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Zuid-Viet nam blijft ongewijzigd zei Warren. De woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken, McClos- WASHINGTON (AP) De plaatsvervangende woordvoerder van het Witte Huis. Warren, heeft van daag meegedeeld dat de Amerikaan se regering deze week de diploma tieke erkenning van Bangladesj be kend zal maken. De VS hadden het afgelopen week einde opnieuw een geldbedrag be schikbaar gesteld voor hulp aan Bangladesj. Deze hulp wordt door de Verenigde Naties verzorgd. De Amerikaanse ambassadeur bij de VN George Bush heeft secretaris generaal Waldheim een cheque groot 31 miljoen dollar overhandigd. Het eerste van de 20 schepen van de Russische marine die worden in geschakeld bij het weer bruikbaar maken van de voornaamste havens van Bangladesj, is zondag in de Golf van Bengalen aangekomen. Tegen het eind van april begint het werk, het openstellen de havens van Tsjittagong en Tsjal- na. Het zal voor een groot gedeelte bestaan uit het bergen van tijdens de oorlog gezonken schepen. De Sowjet-Unie en Bangladesj hebben een handelsverdrag gesloten. ke3', deelde daarna mee. dat de be richten die de regering ontving, be vestigen dat leden van drie of vier Noordvietnamese divisies, gesteund door drie regimenten artillerie, een tankregiment en lichtdoelraketeen- heden. de gedemilitariseerde zone wa ren overgetrokken om de noordelijke provincie van Zuid-Vietnam aan te vallen. Bevestigen De woordvoerder liet de mogelijk heid open. dat de VS elke nodige actie zullen ondernemen om het hoofd te bieden aan de militaire situatie en hun troepen in Vietnam j te beschermen. Op dit ogenblik I overwegen de VS niet de huidige ontwikkelingen te bespreken met de I Sowjet-Unie en China, die Noord- Vietnam steunen. Hij wilde niet speciaal een vergel dingsmaatregel. zoals hervatting van de bombardementen op grote schaal op Noord-Vietnam of het weer in schakelen in de gevechten van de 95.000 Amerikaanse militairen die in Zuid-Vietnam verblijven, uitslui ten. McCloskey onderstreepte, dat het huidige offensief „de ernstigste schending" was van de stilzwijgende akkoorden die in 1968 tussen Was hington en Hanoi voor het begin van de onderhandelingen in Parijs waren gesloten. Noord-Vietnam heeft nooit het be staan van de stilzwijgende akkoorden 1968 erkend. Ontruimen Op een persconfei'entie heeft een Zuidvietnamese militaire woordvoer der gisteravond voor het eerst toe gegeven dat de regeringstroepen alle bases bij de gedemilitariseerde zóne hebben moeten ontruimen. Volgens hem was er sprake van ..een nieuwe tactiek, elastische verdediging ge naamd". Volgens het opperbevel van het eerste militaire gebied (het noorde lijk deel van Zuid-Vietnam) in Da Nang hebben jachtbommenwerper? maandag 128 vluchten uitgevoerd boven het strijdtoneel. Het gebied wordt ook bestookt door de schepen van de Amerikaanse zevende vloot in de Golf van Tonkin. Alle B-52 bommenwerpers, die in Thailand zijn eestationeerd. zijn de afgelopen et malen naar het eerste militaire ge bied overgebracht. Gezien de ernst van de situatie aan het noordelijk front hebben de j autoriteiten in Saigon een censuur Ld»*»»"- op de pers ingesteld. Viernamese dagbladen mogen voortaan alleen berichten over de militaire situatie publiceren die afkomstig zijn van het Vietnamees opperbevel of van het officiële persbureau „Pers Viet nam" Het Engelstalige dagblad „The Saigon Post" verscheen maan dag met blanco stukken op de voor pagina, omdat een bericht van een Amerikaans persbureau over de mi litaire situatie was gecensureerd. Quang Tri VATICAANSTAD (Reuter» Paus Paul us heeft zondag op het bal- I kon van de Sint Pieter zijn jaarlijk- se paasboodschap uitgesproken. I waarin hij de wereld vrede toewenst.. In het bijzonder zendt hij zijn j groeten aan de „Kerken der stilte." waarmee hij volgens waarnemers cie I kerken in communistische landen I bedoelt. De Paus zond ook zijn paasgroe- ten aan gebieden „waar nog steeds i oorlog is. haat. bloedvergieten en verwoesting". Hij vraagt zich in zijn paasbood- schap af of de mens, die in staat is vooruitgang te scheppen en te or- ganiseren. ook niet de wijsheid en kracht kan vinden om de vrede te bewaren en te herstellen, waar hij is geschonden. Alarm aan de Ohio Meer dan vierduizend personen zijn geëvacu- eerd uit een gebied langs de rivier de Ohio in de Verenigde Staten, ter- wtfl bergingsdeskundigen voorberei- j dingen troffen om een op drift ge raakte schuit met chlorine, een po- tentieel dodelijk gif, in veiligheid te j brengen. De half onder water lig- j gende schuit is tegen een dam ge- slagen. Zij bevat 640 ton vloeibare chlorine, dat zich in een dodelijk gas omzet als het aan lucht wordt bloot- gesteld. De schuit, eigendom van de chemische fabriek Stauffer, was een van de drie vaartuigen die op 19 j maart losraakten van een sleper. Vanochtend vroeg was de stad Quang Tri het enige centrum in de noordelijke provincie Quang Tri die nog in handen van de Zuldvietna mese strijdkrachten was. Het logis tieke steunpunt Dong Ha was zon dagavond laat door de Noordvierna- mezen veroverd. Een groot deel van de provincie, voornamelijk het berggebied en ver- keersweg nummer negen, schenen onder controle van de oprukkende Noordvietnamese troepen te zijn De Zuidvietnamezen hebben meer dan tien bases en vooruitgeschoven stel lingen moeten ontruimen. Quang Tin is in de afgelopen nachten herhaaldelijk beschoten en de Noordvietnamese tanks zouden de stad al op enkele honderden meters zijn genaderd. Luchtaanvallen Tientallen Amerikaanse reuzen- bommenwerpers en gevechtstoestel len hebben gisteren de hevigste bomaanvallen uit de ooi-log in Vietnam uitgevoerd. Ook bestookten Amerikaanse jachtbommenwerpers tot vier maal radar-installaties en i-aketlanceerinrichtingen in Noord- Vietnam. De doelen lagen ongeveer 20 kilometer ten noorden van de gedemilitariseerde zóne. Vietcong De Vietcong deelde gisteren mee dat de Amerikaanse beweringen over een invasie door Noordvietnamese troepen in het noorden van Zuid- Vietnam slechts een excuus zijn voor uitbi-eiding van de oorlog door de Amerikanen en toeneming van de bombardementen »n het noorden. Ly-van-Saoe. woordvoerder van de Vietcong-delegatie naar het vredes overleg in Parijs, vroeg de V.S. de conferentie die zij op 23 maart op schortten. te hervatten. Zolang de V.S. het overleg boycotten, zal het Vietnamese volk geen andere keus hebben dan zijn strijd voort te zet ten tot de uiteindelijke overwinning is bereikt". Hij sprak berichten over een massale Noordvietnamese inval in de provincie Quang Tri tegen. Bepakt en bezakt met hun schamele bezittingen spoedt een schier onafzienbare rij vluchte- i lingen zich uit de stad Quang Tri i op zoek naar een beetje veilig- j heid. De Zuidvietnamese militai ren in Quang Tri hadden voor de belegering van de strategisch be langrijke stad al bekendgemaakt. geen vluchtelingen uit gebieden i 'bij de gedemilitariseerde zone te zullen opnemen uit vrees dat Noordvietnamese saboteurs van de gelegenheid gebruik zouden maken op deze wijze de stad bin- j nen te komen. Het aantal vluch- telingen wordt ver boven de 100.000 geschat. BUENOS AIRES (AFP» De di recteur van Fiat, in Argentinië, Ober- dan Sallustro, die op 21 maart in de omgeving van Buenos Aires ontvoerd werd door leden van een trotskisti sche organisatie, zou het land verla ten hebben en zich in Uruguay of Bolivië bevinden. Dit heeft radio Del Plata, in Buenos Aires, meegedeeld. Gistermiddag circuleerden er aan houdende geruchten in de Argentijn se hoofdstad over de vrijlating van de industrieel door zijn ontvoerders. Zondag had president Lanusse ont- i huid, dat degenen die verantwoorde lijk waren voor de ontvoering, gear- i resteerd waren. Hij zei toen echter niets te weten over het lot van Sal- lustro. Ondanks voortdurende ontkemnin- gen van functionarissen en de familie i Sallustro zeiden welingelichte krin gen, dat de politie ervan overtuigd is, dat er geheime onderhandelingen gevoerd worden om tegemoet te ko- men aan de voorwaarden tot vrtjla- i ting van Sallustro. De president van Fiat-Argentinië. Aurelia Peccei, is uit Buenos Aires naar Rome vertrokken. (Van onze correspondent) BELFAST In Noord-Ierland zagen tijdens de paasdagen de stra ten zwart van de optochten. Het grootste deel daarvan had tot doel de opstanden in 1916 in Dublin te herdenken, maar er waren ook an dere. En terwijl deze enorme acti viteit binnen rustige banen bleef, leek het er toch op, of de doorbraak tot de gedachte dat het afgelopen moet zijn met het leggen van bom men voor andermans deur. minder kans maakte dan aanvankelijk was gehoopt. Aan r-katholieke zijde gebeurden er een paar belangrijke dingen. Kardinaal Conway richtte zich via de televisie tot zijn landgenoten met de mededeling dat de meerder heid van de Noordieren er mee eens is. dat de regering het bestuur over het gebied heeft overgenomen, en dat deze meerderheid bovendien bovendien aan het geweld meteen een eind wil maken. De kardinaal richtte zich in zijn toespraak direct tot de leider van het Provisionele IRA, de vroegere Engelse RAF-sergeant en rangeer der bij de spoorwegen Sean Mac Stiofain. Hij vroeg de in de buurt van Dublin wonende Mac Stiofain. welk recht deze meent te hebben om met het geweld door te gaan tegen de wens van het gehele Ierse volk in. Het was voor het eerst in de 32 maanden van de recentere Ierse onrust, dat kardinaal Conway zijn gezag aanwendde om het Provisio nele IRA tot zwijgen te brengen. Mac Stiofain gaf direct een opval lend antwoord. Hij kwam uit zyn schuilplaats in de veilige Ierse re publiek te voorschijn en liet zich op een herdenkingsbijeenkomst van de katholieken op een kerkhof in Londonderry zien. Bewijs De komst van Mac Stiofain naar Londonderry wordt uitgelegd als een bewijs voor de gevaarlijke si tuatie waarin het provisionele IRA zou zijn gemanoeuvreerd. Er is de oproep van de kardinaal in Belfast, maar er is ook sinds enige dagen een beweging van r-katholieke vrouwen, die het optreden van de IRA regelrecht tegen wil gaan. Deze beweging werd geboren als ge volg van de dood van een moeder van tien kinderen, afgelopen don derdag in een r.k. wijk in Belfast, die toevallig in een vuurgevecht te rechtkwam. De IRA ontleent zijn bestaans mogelijkheid aan de hulp die ze van dè bevolking krijgt. Als deze weigert haar leden nog langer onderdak te verschaffen, te verstoppen en te voeden, is het met het IRA afge lopen. Iets dergelijks gebeurde in 1962. De IRA-leider was er daarom toe bereid het risico te nemen naar Londonderry te komen en zijn vol gelingen even de les te lezen. ..Vrouwen blijf achter jullie man nen staan", zo riep hij uit. 2.000 be zoekers op het kerkhof van Lon donderry hoorden de rebellenleider Terzelfder tijd werd in Belfast de moeder van tien kinderen begraven die in het vuurgevecht was omge komen. Alle tien de zonen op één na en de echtgenoot liepen achter ae baar. Ook achter de baar liepen de vrouwen van de beweging die de IRA tot zwijgen wil brengen. Toen deze vrouwen na de begrafenis sa menkwamen in hun clubhuis, wer den ze echter weer door andere ka tholieke vrouwen die de IRA willen blijven steunen, eruit gesmeten en daarna met rotte eieren bekogeld. Samenwerken Naast dit eerste initiatief van anti-IRA-vrouwen is er een ver band "Women Together' geheten) van zowel r.k. als protestantse vrou wen, die gaan samenwerken om aan het geweld een einde te maken. Ook deze vrouwen waren van plan in Anderson Town dat is de buurt van Belfast waar de moeder van iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiuiiiiii PARIJS/BELFAST Niet de protestanten, maar de Britse mili tairen zullen voortaan het voor naamste doelwit zijn van de acties van het Ierse Republikeinse Leger, zo heeft Ruairi O'Bradaigh, leider j van de politieke vleugel "Sinn Fein" van de "IRA-provisionals" gezegd j in een interview met het blad j "France-Soir". "De protestanten van Ulster zijn verpletterd door de liquidatie van de Stormont (het Noordierse parlementG Zij zijn nu niet meer ons eerste doel. "We gaan een nieuwe fase in, ditmaal van aanvallen op het Britse leger. We willen dat Engeland zo genoeg van ons krijgt dat het zijn leger uit Ul ster terugtrekt", aldus de IRA-lei der. tien kinderen omkwam iets te ondernemen. De nieuwe bewindsman van Noord-Ierland, William Whitelaw, vloog tijdens de paasdagen in een helikopter boven de optochten van uiteenlopende pluimage rond. Hij zal flink wat tijd met opwachten moeten laten verstrijken, daarin moet hij trachten meer vertrouwen onder de bevolking te winnen. Zo wel aan de r.k. als aan de protes tantse kant rekent hij daarbij op onenigheid in eigen gelederen, wel ke onenigheid hem het regeren zal we onenigheid hem het regeren zal moeten vergemakkelijkeen. Aan protestantse zijde blijkt iedere dag meer, dat de handdruk tussen de gematigde en afgezette premier Faulkner en de leider van de neo- fascistische Irish Vanguard Craig geen symbool van een toekomstige eenheid betekent. Faulkner heeft zioh de afgelopen dagen steeds duidelijker van de houwdegen, die Craig is, gedistan tieerd en de Vanguard heeft het nodig gevonden o min een adver tentie over een hele pagina in een krant in Belfast te laten weten, dat Faulkner zonder de goedkeuring van de Vanguard de meeting had toe gesproken, waarop hij Craig de hand had geschuld. De werkelijkheid Ls echter, dat Craig zich met een list op het bal kon had weten te manoeuvreren, waar Faulkner deze menigte toe sprak. Er was dan ook geen sprake van dat Faulkner als ongewilde gast van Craig zou zijn opgetreden. Het tegendeel was waar. Effect Aan r.k. kant valt af te wachten, wat het effect zal zijn van de op roep van kardinaal Conway, en zal men moeten zien in hoeverre de vrouwenbeweging die aan het ont staan is om het geweld te lijf te gaan, volgelingen zal krijgen. De weinige ontploffingen van het paasweekeind duiden in ieder geval niet op een verbetering van de toe stand. De rust op het front der heimelijke explosieven had als enige oorzaak, dat de provisionele IRA het te druk had met zijn eigen op tochten. Babyverkoop in Mexico De Me xicaanse politie is een handel op het spoor gekomen in baby's die voor 400 dollar elk verkocht werden. Dit ge beurde een kliniek die een echt paar in Queretaro er op na hield. Men verplichtte vrouwen die in hun kliniek bevielen en niet genoeg geld hadden om de rekening te betalen, er toe een document te tekenen waardoor zij het kind in „pand" gaven. Zij konden hun kind later echter niet terugkrijgen. De man werd op heterdaad betrapt toen hij poogde drie baby's te verkopen. Zijn vrouw werd gearresteerd toen zij een moeder die haar ca. 100 dollar schul dig was, verplichtte een document te tekenen. Het echtpaar heeft bekend 68 pas geborenen te hebben gestolen en In verscheidene Mexicaanse staten te hebben verkocht. ADVERTENTIE \ivterh SAIGON. PARIJS (DPA) Het paasoffensief van de Vietgong en de Noordvietnamezen in de Zuid vietnamese provincie Kwang Tri heeft bewezen dat de „Vietnami- sering" van de Indochinese oorlog zonder de permanente bescher ming van de Amerikaanse lucht macht onmogelijk is. Deze, naar hun mening onweerleg bare conclusie, trekken militaire waarnemers in Saigon uit het ver loop van de strijd aan de demar catielijn tussen Noord-Vietnam en Zuid-Vietnam. Zij vestigen er in dit verband even wel de aandacht op dat een voort duren van de Amerikaanse steun in de lucht tot het concept van de Vietnamisering behoort. Van een mislukking van dit program kan huns inziens niet gesproken wor- De stelling dat de Vietnamisering voor nog lange tijd de aanwezig heid van Amerikaanse gevechts vliegtuigen in Zuidoost-Azië nood zakelijk maakt wordt door de Ame rikanen kennelijk volledig geaccep teerd. In hetzelfde tempo waarin zij hun grondstrijdkrachten uit Vigtnam repatriëren hebben zij de laatste maanden hun luchtmacht in Thai land opgebouwd. Waarnemers schatten het Ameri kaanse contingent in Thailand op meer dan 30.000 man, voornamelijk bestaande uit militairen van de luchtmacht- De Verenigde Staten hebben zich er blijkbaar ook op ingesteld dat hun zevende vloot, volledig paraat om ingezet te worden, in de Zuidviet namese wateren blijft. Deze vloot bestaande onder meer uit verschei dene vliegdekschepen. Met haar boordkanonnen kan zij het kustge bied onder vuur nemen, hetgeen al herhaaldelijk In de afgelopen dagen is voorgekomen. Belangrijker dan de niet eens zo op zienbare militaire resultaten acht men in Saigon, en volgens waarne mers in deze stad ook in Hanoi, de politieke invloed van het paasof fensief. Naar hun mening komt het er voor Hanoi in de eerste plaats op aan om in de huidige fase tussen het bezoek van president Nixon aan Peking en zijn komende reis naar Moskou duidelijk te laten blijken dat Noord-Vietnam voor de Sow jet-Unie een bondgenoot is die niet in de steek gelaten mag worden. De houding van Moskou is voor Noord-Vietnam van groot belang omdat de Sowjet-Unie de belang rijkste leverancier van oorlogsma- terieel is. In 1971 bedroeg de Rus sische militaire hulp aan Noord- Vietnam 2,5 miljard gulden. Het tweede motief van Noord-Viet nam om het paasoffensief te be ginnen is volgens waarnemers een poging de „vietnamiseringsdoc- trine" van presdent Nixon te tor pederen. Hierbij houdt Hanoi niet alleen rekening met een negatieve werking op de binnenlandse poli tieke verhoudingen in Zuid-Viet nam, maar ook met de invloed er van op de openbare mening in de V.S. Iet is in Saigon tenslotte geen ge heim dat Zuidvietnamese militai ren het paasoffensief beschouwen als een niet ongelegen komende proef voor de Amerikaanse stand vastigheid na het bezoek van Nixon aan Peking.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4