LEIDSCH DAGBLAD TEGENAANVAL IN VIETNAM Saigon: Noordvietnamezen tot staan gebracht vandaag Dom Helder Camara even in Leiderdorp VRIJ KOUD SCHEURTJES IN REACTORVAT IN BORSSELE LEIDSCH DAGBLAD KRAMERS Direct contact India- Pakistan Melk kopen bij boer: minimale interesse Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 4 APRIL 1972 No. 33674 Directeur: Q. Koopman Hoofdredacteur: Dra. J. R. Soetenhorsfc DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,30 per kwartaal (postabonnementen f 25.7S), f 7,90 per maand (bti vooraitbetaUnffgiro 37055, lease nommers f 0,35 Witte Singel 1, Lelden - TeL: 26011, Redactie: 21507 Nabezorglng tot 20 nur. teL 30500 list. 18 uur| 22 PAGINA'S LEIDERDORP Tussen zijn aankomst op Schiphol en in Driebergen, waar hij een con ferentie bijwoont, die vandaag is begonnen, is de Braziliaanse bisschop van Recife, Dom Hel der Camara gisteravond even in Leiderdorp De bisschop kwam naar gebouw Irene op uitnodiging van de werkgroep UNCTAD en werd ontvangen door leider Gijs Dompelink (op foto). Binnen werd Dom Helder Camara voorgesteld aan de leden van de werkgroep. Voorts was o.m. burgemeester v. d. Have aan wezig, die van half vijf af op de aankomst van de bisschop had gewacht. Na een kwartier verliet de bisschop Leider dorp op weg naar Driebergen, waar deze week een wereldconferentie over geweldloze veran dering van de samenleving wordt gehouden onder het motto „De kracht van de geweld lozen". Dom Helder Camara heeft twee jaar geleden tijdens zijn verblijf in Nederland het initiatief hiertoe genomen. Pax Christi heeft de conferentie georganiseerd. Na het niet-officiële bezoek van de bisschop hield in Leiderdorp de werkgroep een forum discussie inder leiding van de heer Reuge- brink. Er wefrd in het kader van UNCTAD III een resolutie aangenomen, die zal worden aan geboden aan de ministers Langman van Eco nomische Zaken en Boertien van Ontwikke lingszaken. Prinses Margriet |weer op Het Loo DEN HAAG (ANP) Vanmorgen Prinses Margriet met haar in het Radboudziekenhuis in Nijmegen «•en zoon Pi eter-Christiaan Mi- iel in paleis Het Loo aangekomen. j De Bilt verwacht van vanavond tot «•genavond anvankelijk bijna óveral regen, inorgen opklaringen afgewisseld door ikele buien. Matige tot krachtige, de kust tijdelijk harde wind, nend van zuid naar west. Tem- •aturen omstreek 9 graden. (Opgemaakt om 12.40 uur) 5 APRIL Kon op: 6.06 uur; onder: 19.21 uur. Maan op: 1.56 uur; onder: 8.53 uur. Hoogwater te Katwijk te 6.53 en 19.20 uur, laagwater te 2.40 en 15.01 BORSSELE (ANP) Het reactorvat van de kerncentrale in aanbouw in Borssele (Zeeland) vertoont kleine haarscheur tjes. De commissie reactorveiligheid onderzoekt in hoeverre de scheurtjes gevaar kunnen opleveren. Volgens de directeur van de Pro vinciale Zeeuwse Energie Maat schappij (PZEM) in Middelburg, ir. in Dam Van Isselt, komen deze haarscheurtjes in veel reactorvaten voor. De Commissie Reactorveiligheid enkele maanden geleden van Ter kennismaking: het 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 18 april 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. haarscheurtjes op de hoogte ge bracht. Enkele zijn afdoehde bijge werkt, zo verklaart ir. Van Dam Van Isselt. Het lijkt hem onwaarschijnlijk dat het reactorvat zal worden afge keurd. Als de haarscheurtjes wel ge vaar opleveren dan had de commis sie al maanden geleden moeten be slissen dat er een nieuw vat moest komen, zo meent de directeur var de PZEM. Hij verwacht dan ook bin nenkort een certificaat van goedkeu ring. Enkele weken geleden kwam de kernenergiecentrale in Dodewaard ir het nieuws in verband met het stra lingsgevaar dat er zou bestaan vooi het personeel van de centrale. Bo vendien werd er op gewezen dat de afvoer van radioactief afval met te weinig voorzorgsmaatregelen beurt. Bij die gelegenheid kwamen uit Zeeland reeds geruchten dat bij de in "aanbouw zijnde kerncentrale in Borssele mankementen waren ge constateerd. SCHOENREPARATIE SINDS 1929 Klaar terwijl winkelt. DAMES I 6,95 p.p. Geopend van dinsdag t.m. zaterdag KOREVAARSTRAAT 17 LEIDEN Drs. F. K. Langemeijer Burgemeester van Warmond gaat naar Wateringen WARMOND Met ingang van 1 april is drs. F; K. Langemeijer, bur gemeester van Warmond, benoemd tot burgemeester van Wateringen, een ruim 13.000 inwoners tellende ge meente in het Westland. Burgemeester Langemeijer is heugd over zijn benoeming in grotere plaats (Warmond heeft ruim 4500 inwoners), 'waar heel wat de hand is". Het spijt hem aai andere kant Warmond te moeten laten, waarvan hij op 1 november 1961 eerste burger werd. Na zijn tudie aan de Economische Hogeschool in Rotterdam was hij ad junct-secretaris van een bedrijfsor ganisatie en werkzaam op het alge meen secretariaat van de KNVB. Burgemeester Langemeijer is 48 Jaar, getrouwd en vader van vier kin deren. Hij is rooms-katholiek en lid van de KVP. Uit Voorschoten Eveneens met ingang van 16 april is benoemd tot burgemeester van Haskerland, een 13.000 inwoners tel lende plaats in Friesland, mr. Ph. J. I. M. Houben uit Voorschoten. De 31- Jarige heer Houben is werkzaam bij de Rijksvoorlichtingsdienst. Hij is rk, en lid van de KVP, getrouwd en vader van een éénjarig zoontje. De heer Houben, die in Nijmegen stu deerde en daarna werkzaam was b|j de EEG, woont 3% Jaar in Voorscho ten. SAIGON/HANOI (AP, Reuter, AFP) De Verenig de Staten en Zuid-Vietnam hebben vanochtend vroeg een massaal tegenoffensief ingezet om de Noordvietnamese aanval op het noordelijke front in Zuid-Vietnam tot staan te brengen. Hiervoor is de grootste Amerikaanse vlootcon- centratie bijeengebracht sinds het moment waarop de bom bardementen op Noord-Vietnam in 1968 werden stopgezet. Het Zuidvietnamese opperbevel zegt het Noordvietnamese offensief tot staan te hebben gebracht. De tegenaanvallen werden uitge voerd door de Amerikaanse lucht macht en marine. Een bericht als zouden ten zuiden van de gedemilitari seerde zone ongeveer drieduizend Zuidvietnamese mariniers zUn geland werd na een aanvankelijke bevesti ging weer tegengesproken Een der gelijke landing zou wel de bedoeling zijn geweest. Waarom de actie werd afgelast is niet verklaard. De hele nacht hebben Amerikaanse B-52 bommenwerpers de Noord vie t- ese stellingen en troepenconcen traties bestookt. Voor het eerst wier pen ze honderden bommen af ten zuiden van de provinciehoofdstad Quang Tri. De Noordvietnamezen ;n toen kennelijk bezig op te ruk ken naar Hoe-e. Volgens een bron is de grote luchtaanval op Noord-Viet nam, daarbij geholpen door het be- gelooft dat dat een kwe6tie van tijd is. De Amerikanen hebben tot nu toe al hun luchtacties geconcentreerd op de bedreigde delen van Zuidd-Viet- .daarbij geholpen door het be tere weer. Voor het eerst sinds maan den vallen Laos en Cambodja bulten deze operaties. Er nemen 350 vlieg- ilgen aan deel, waarvan er 150 af komstig zijn van drie vliegdeksche pen in de Golf van Tonkin. Een vierde vliegdekschip, de Constella tion is vanuit Japan onderweg naar de golf. Verwacht wordt dat de Ame rikanen hun luchtaanvallen ook gaan richten op de aanvoerroutes. Bevestiging Waarnemers bevestigen berichten van het Zuidvietnamese hoofdkwar tier dat de Noordvietnamese aanval in het noorden tot stand is gekomen. Men houdt echter rekening met een hergroepering van de strijdkrachten van Hanoi. Op andere punten dan het noor delijke front, op de hoogvlakte van Kontoem, in Midden-Vietnam, ter hoogte van het punt waar de gren zen van Zuid-Vietnam, Laos en Cam bodja elkaar ontmoeten werden ook zware gevechten geleverd. Volgens Saigon trachten de Noordvietname zen en de Vietcong een omsingelings- manoeuvre uit te voeren. Een aan val op een artilleriebasis werd echter afgeslagen. Successen In de Noordvietnamese hoofdstad is het stilzwijgen over de gevechten verbroken en zyn de meldingen over de successen van het Volksleger van Zuid-Vietnam verschenen. Het dag blad Nhan Dan meldt dat 7700 tegen standers zijn uitgeschakeld. Speciale aandacht wordt besteed aan de mui terij van het 56ste Zuidvietnamese regiment infanterie en de derde in fanteriedivisie. Het merendeel van de militairen en officieren heeft zich aan de kant van het Volksleger geschaard, aldus Nhan Dan. fensief is het Pentagon nog steeds onwillig om mee te delen wat er gaande is. Een woordvoerder volstond met de algemene termen en zed voorts nog dat het offensief niet van invloed zal zijn op de terugtrekking vai Amerikanen. Hij verwees voor details van het offensief naar Saigon. De censuur die de Zuidvietnamese regering tijdens de paasdagen heeft ingevoerd is niet alleen van kracht voor de binnenlandse pers maar geldt ook voor buitenlandse persbureaus en dagbladen. Nieuws van corresponden ten in het strijdgebied moet voor pu- blikatie door militaire autoriteiten worden gecontroleerd. Het is voor de eerste maal sinds de val van Ngo Din Diem in november 1963, dat cen suur voor de buitenlandse pers geldt. Pentagon NIEUW DELHI (Reuter) India en Pakistan staan in direct con tact met elkaar om de problemen te bespreken die na de oorlog van de cember vorig Jaar zijn ontstaan. Dit heeft de Indiase premier mevrouw Indira Gandhi, in het parlement in Nieuw Delhi bekendgemaakt. Me vrouw Gandhi gaf niet te kennen van welke aard het contact is en waar het is gelegd. Men meetn ech ter te weten dat de basis is gelegd in Moskou tussen de Indiase mi nister van Buitenlandse Zaken Swaran Singh en hoge Pakistaan se functionarissen. In een passage, die volgens waar nemers, direct was gericht aan de Pakistaanse president Bhoetto merk te mevrouw Gandhi op: "Onder handelingen kunnen niet worden gevoerd door redevoeringen. Er zijn communicatiekanalen voor uitwis seling van ideeën. In de afgelopen weken heeft Bhoetto verschillende interviews gegeven aan Indiase verslaggevers en gepleit in openba- redevoeringen voor directe on derhandelingen. De diplomatieke betrekkingen tussen India en Pakistan werden verbroken toen Nieuw Delhi eind vo rig Jaar, aan het begin van de oor log, overging tot erkenning van BangladesJ. 5* DEN HAAG De belangstelling om rechtstreeks by de boer verse melk te kopen is minimaal. Navraag in enkele plattelandsge bieden onder de rook van de Randstad (de «treek tussen Leiden en Den Haag, de om geving van Woerden, de Alblasserwaard, de omgeving van Utrecht en Noord-Holland be noorden Het IJ) ves tigde de indruk, dat de belangstelling voor het nieuwe afzetkanaal, geschapen door een EEG-regeling, bU de Nederlandse boeren minimaal is en by de Nederlandse melkdrin- kers niet veel groter. Boeren die wat on der de Nederlandse wetgeving al kon by wüze van burenplicht melk leverden aan hun naaste omgeving zullen daar wel rustig mee doorgaan. De anderen vinden dat ze het met hun normale bedrüfs- voering al veel te druk hebben om zich ook nog de rompslomp en het oponthoud van het melk-winkeliertje spe len op de hals te halen. En zin in de Investe ringen die nodig zou den zyn om aan de in richtingseisen van het bedrijfsschap melkde- tailhandel te voldoen, zodat men meer dan 20 liter per dag zou mogen verkopen, had men al helemaal niet. Enkele commentaren van boeren. De boer, die het meest op afzet belust leek: „Och als het zo te pas komt. verkoop ik wel eens wat". De boer, die het diepstgaande markton derzoek had gedaan „Ze zyn hier wel eens om melk geweest, maar ze komen niet terug. De mensen vinden die melk niet lekker, ze is te vet". De boer met de meest rooskleurige toekomstverwachting, kykend naar het wyk- Je met koophuizen, dat zojuist by zyn boerde- ry is verrezen: „Och wie weet, dinsdag wordt de melk by de j venter twee cent duur- der en die mensen I daar zitten op hoge Natuurlijk werden er op aezo vroege paasdagen geen toeristi sche records gebroken. Dat werd ook niet verwacht. Desondanks hadden de douaniers op sommige momenten handenvol werk, want er kwamen nog altüd zo'n 700.009 buitenlanders de Nederlandse grens over. Floriade en Keukenhof deelden volop mee in de 'vreemde* belangstelling. De keerzijde van de medaille: het verkeer in het paasweekeindo heeft zeker zesentwintig levens geëist. Volgens de politie-autori- teiten waren die niet eens te wü- ten aan de extra drukte PAGINA 5 Vele kleine landen voeren een verkeerd postzegel-uitgiftebeleid PAGINA 19 En dan weer zes pagina's sport. Van binnen en buiten. Van vlakbU en verderop. In de top van het vaderlandse voetbal werd de kloof tussen Ajax en Feyenoord iets smaller doordat de Rotterdammers moeizaam met 2-0 van Volendam wonnen en de Amsterdammers aan de vooravond van de Cupontmoeting met Ben- fica de eerste nederlaag van het seizoen leden. (Duet tyite temvA Zooals te Loosduinen heb ben er ook Monster bij de herdenking van den lsten April ongeregeldheden plaats gehad tussen ultramontanen en Protestanten. - Militaire hulp bleek echter niet noo- dig te zijn. Te Groenlo had des avonds, hoewel van Pro- testantsche zijde niets ge schiedde dan het tracteeren der schoolkinderen, eenop tocht plaats van honderden dronken en tierende mannen en vrouwen, waaronder uit zeer gegoeden stand, die on der het zingen van Piuslie- deren en het schreeuwen van Oranje onder, Pius bo ven! de stad doortrokken en eene serenade aan de Rooms-Katholieke pastorie brachten. Dank zij de voor treffelijke houding zoowel oan de Rijks- als gemeente politie hebben verder geene ongeregeldheden plaats ge had. Bij hun terugkeer uit Moskou hebben de Duitsche hoogleraren Klemperer en Förster, die aan het ziekbed van Lenin waren geroepen verklaard, dat Lenin niet on geneeslijk ziek is. Hij lijdt niet, zooals beweerd werd. aan kanker, maar is over spannen. Uit jaloezie omdat een hnappt kapitein van het Hongaarsche }eger haar jon gere zuster had gekozen heeft een leelijke oude vrij ster te Boedapest de bruid op den dag van haar huwe lijk met chloroform be dwelmd sn zich in het bruidskleed gestoken. Na het plechtige "ja" bemerkte de bruideoom het bedrog aan het bruilofts maal. Hij joeg zijn wederhelft de straat op en rende naar een advocaat om onmiddellijk een schei ding sproces te beginnen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1