Zeer veel zegels werden door Italië verbrand Olympische Spelen op postzegels ar pas na aandrang van verzamelaars ENSCHEDE DRUKT VOOR VEEL LANDEN POSTZEGELS POSTMUSEUM Ontevredenheid over postzegels van onze PTT 2 DAG 4 APRIL 1972 EXTRA PAGINA land ter wereld, dat één zegel uit ©en bepaalde serie in zeer kleine oplage uitgeeft. Die zegels kunnen slechts beperkt worden bemachtigd via een aanvrage bij de staatsver eniging. Dat wordt gedaan om de Ostmark te beschermen. Het is dus een zuiver politieke maatregel." „Een PTT zou de beeltenis-verza melaar tegemoet moeten komen. Hetgeen het afzetgebied ten goede zou komen en dus de kas zou spek ken. Wat heeft een verzamelaar aan een postzegel, waarvan hij niet weet of hij op zn kop staat of niet. Leuk. modern, maar niet aantrekke lijk. Dat kost die PTT, die al ge noeg verliest, geld. Hoe belangrijk de afzet via de han del, c.q. de verzamelaar is bewijst de heer Hedeman met het volgen de: „Jaren lang heeft de Italiaanse posterij een enorme voorraad zegels in de kluizen gehouden. Ze dreigde voortdurend met de verkoop van deze zegels. De voorraad hing de handel als een zwaard van Damo cles boven het hoofd. Komen er Im mers een groot aantal zegels plotse ling aan de markt, dan zakt de waarde. De handelswaarde van ze gels is ook gebaseerd op de vraag en aanbod. Na een mislukte, door de handelaren genegeerde, poging om de onverkochte voorraad alsnog te veilen werd de Italiaanse PTT verstandig en besloot de voorraad- miljoenen zegels - onder streng toe zicht te verbranden..." 1 Hoofdredacteur Hedeman van 'Mijn Stokpaardje' heeft weinig Samenstelling waardering voor de uitgiftepolitiek van de nieuwe staatjes: ,Ze zor gen ervoor, dat beeltenis-verzamelaars hun zegels toch aanschaffen. Pieter Taf fijn In hun series zitten bijvoorbeeld zegels met schilderijen uit musea van allerlei landen". kend staand staatje als Dubai kwam tot die ontdekking." Kleinduimpjes Wie de emissies van de Arabische kleinduimpjes met hun reuzenseries nauwkeurig volgt, zal voorbeelden genoeg vinden, die de kritische woorden van de heer Hedeman on derstrepen. «Deze Hagenaar is ove rigens op de hoogte van elke zegel, die waar ook ter wereld wordt uit gebracht). Deze landen, waar de uitgiften vaak worden overgedaan aan agentschap pen, onderkennen het gevaar van hun overproduktie. „Ze onderzoeken wat populair is bij de verzamelaars en richten zich bij het ontwerpen van hun zegels daarop." Wie meer doet dan een postzegel natmaken en op een brief plakken weet. dat er vele soorten verzame laars zijn. Groot in aantal zijn de collectioneurs van zegels met een bepaalde beeltenis, een bijzonder onderwerp op de zegel. Groot is ook het aantal verzamelaars van zegels, die worden uitgegeven ter gelegen heid van een speciale gebeurtenis. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiim De variaties zijn eindeloos. Vaak oundelen deze „onderwerpverzame- laars" zich in speoiale verenigingen. Men kan zegels met bloemen spa ren. met pausen, vogels, ruimtevaart onderwerpen, sportlieden, christelij ke afbeeldingen en honderden va riaties. Nogmaals de heer Hedeman: „Op het ogenblik zijn treinen en sche pen erg in trek. Gelukkig hebben de onnette staatjes dat nog niet ontdekt. De landen met een kwalijke uitgif te-politiek zorgen er voor. dat de beeltenis-verzamelaars in de verlei ding worden gebracht hun zegels toch aan te schaffen. In hun series zitten bij voorbeeld zegels met schilderijen uit musea van allerlei landen." Banvloek „Overigens ls het wel zo, dat de verzamelaar van bij voorbeeld AJ- man niet op een tentoonstelling hoeft te komen met de zegels want dan wordt zijn collectie gediskwali ficeerd. Over deze overbodige uitgif tes ligt de internationale banvloek. Zoals die ook ligt over de DDR ze gels met een zogenaamde Sperr- waarde. Oost-Duitslpnd is het enige LEIDEN Met de Olympische Spelen van Miinchen voor de deur is het wel eens aardig te bekijken, wat er zoal in het verleden is uit gegeven op dit gebied. De eerste ze gels werden in 1896 door Grieken land in de handel gebracht, met als doel veel publiciteit te verkrijgen. Zeer belangrijk nevendoel was na tuurlijk ook, om door de verkoop aan het buitenland geld binnen te krijgen voor het financieren van de eerste nieuwe Spelen. De zegels werden in Parijs gedrukt, de klas sieke ontwerpen waren van profes sor Guilleron. De onderwerpen wa ren gezocht in de sporten en de mythologie van het oude Grieken land, zoals vuist-vechten, discuswer pen. standbeelden en gezichten op de Acropolis en het historische sta dion van Athene, waar ook de Spe len van 1896 werden gehouden. De vraag van de filatelisten naar de klassieken van de Olympische zegels heeft ertoe geleid, dat er nog zeer zelden aanbiedingen komen. Vooral van de hoogste waarden zijn er nog maar weinig beschikbaar, hiervan werden er toch al vrij wei nig gedrukt. Complete series »post- fris» kosten «als ze al te vinden zijn» op dit moment zeker rond de tweeduizend gulden, hoewel de laag ste waarden ook nog wel voor een paar kwartjes zijn te verkrijgen. Voor de helft van deze prijzen kan men in het bezit komen van de tweede Griekse Olympische serie uit 1906. Er werden toen veertien zegels uitgegeven ter gelegenheid van de tiende verjaardag van de „herge boorte" van de Olympische Spélen. Ditmaal werden de zegels in Enge land gedrukt, opnieuw naar klassie ke ontwerpen De Olympische Spelen uit de perio de 1900-1912 moesten het doen zon der erkenning van het thuisfront: de posterijen van de organiserende landen besteedden er geen aandacht aan. Met de Spelen van 1920 in Antwerpen kwam de gewoonte pas goed in gebruik om zegels uit te ge ven ter gelegenheid van de Spelen. Het Belgische trio uit dat Jaar gedrukt in New York werkte met een toeslag van vijf centimes per zegel, de opbrengst kwam ten goede aan de oorlogs-invaliden. Net zoals dat het geval was met sommige van de Griekse zegels werden ze later heruitgegeven met overdruk in nieuwe waardes. Om de Spelen van Parijs in 1924 te gedenken gaf Frankrijk vier grote Angeles verscheen een tweetal post zegels. Op één daarvan was een discuswerper voor een aardbol afge beeld, op de ander een atleet in een zeer realistische starthouding. Hier voor stond de Californische student J. A. Le Coney model. Die vierde Olympische Winterspelen en de elfde Zomerspelen kregen uit gebreide aandacht van de Duitse posterijen in 1935-36 met series van respectievelijk drie en acht zegels. Op elk daarvan werd een tak van sport afgebeeld, in een sti.11 die in de loop van de volgende Jaren voor andere sportzegels werd overgeno men. Ook na de ooflog was dat nog het geval. Zwitserland herdacht in T944 het Jubileum van de moderne Olympi sche beweging met een fraaie kop van Apollo en gaf voor de Winter spelen in 1948 vier attractieve zegels uit. Conventionele symbolen werden toegepast door Engeland in 1948. maar een fraai Australisch ontwerp met de Olympische fakkel en uit giften van Peru, Zuid Korea en Monaco vormden de start van het deelnemen aan de postzegel-emissies zonder zelf betrokken te zijn bij de organisatie van de Olympische Spe len. Met de negende Winterspelen in Innsbruck 1964 barstte de uitgeef- woede los. Natuurlijk kwam Oosten rijk zelf met een serie van zeven zegels maar ook landen als Bu rundi en Bhutan hadden speciale zegels, al hadden de meeste inwo ners van deze landen misschien nog nooit van sneeuw of ijs gehoord. zegels uit met allegorische ontwer pen. Bekendste daarvan is wel de atleet (compleet met lauwerkrans» die een Olympisch saluut brengt aan de Stade de Colombes. Deze ze gels werden met overdruk ook gebruikt in Syrië en Libanon. Nederland brak in 1928 met de tra ditie, door op acht zegels moderne afbeeldingen te brengen van atle ten. Op de frankeerwaarde werd een kleine toeslag geheven die ten bate kwam van liet Nederlands Olympisch Comité. Portugal had veel geld nodig om in Amsterdam te kunnen deelnemen en produceer de daarvoor een zeer speciale post zegel die alleen gebruikt kon wor den op brieven die van 22 tot en met 24 mei werden verzonden. Brie ven die niet correct waren gefran keerd werden belast met de z.g. Olympische tax. waarvoor een spe ciale portzegel werd vervaardigd Dit waren de eerste zegels die de bekende vijf ringen droegen. Uru guay vierde de zege in het Olym pisch voetbaltoernooi met speciale postzegels in 1924 en ook in 1928 was dat het geval. De Verenigde Staten van Amerika was het eerste land dat een zegel wijdde aan de Olympische Winter spelen. in 1932, hoewel de eerste Winterspelen al acht Jaar eerder waren gehouden. f)e derde Win terspelen die werden georganiseerd in Lake Placid bij New York wer den ln de aandacht gebracht met een klein onooglijk zegeltje, waarop een skiër was afgebeeld Ter gele genheid van de Zomerspelen in Los DEN HAAG In het Nederlands Postmuseum, Zeestraat 82 in Den Haag. zijn de volgende expositie» bezichtigen! De kunst van de ontwerper; moder ne postzegelontwerpende tot standkoming van postzegels in plaat- en rasterdiepdruk; keur en kleuri schatten van Nederland en Overzee se Rijksdelen; collectie C. D. Ricar- do „Japanse bezetting van Neder- lands-Indlë" (Java. Borneo. Celebes, Kleine Soenda-eilanden en Moluk- ken); de postzegels van: Afghanis tan, Cuba, Ivoorkust, Litouwen, Op per Volta, Papoea en Nieuw Guinea, Réunion, Tunesië en de Verenigde Staten van Noord-Amerika. Bovendien is er dan nog de maan delijkse prijsvraag voor Jongelui be neden de zestien Jaar. A 1IDEN Op deze wereld zijn miljoenen postzegelver- laars. Het verzamelen van zegels is een hobby, die af- iran de dagelijkse beslommeringen. zijn er esthetische bezwaren geuit tegen de zegels, die Nederlandse PTT uitgeeft, toch kan men zonder uit- ►ring stellen, dat de emissie-politiek goed is. De post- Nederland, de Nederlandse Antillen en Curacao en gedrukt bij de firma Johan Enschede en Zn. Ze lat sedert 1862. iar niet alleen de PTT geeft opdrachten aan de firma ïede. In de loop der jaren heeft de Haarlemse drukkerij tientallen landen gewerkt. Met groot succes. Onder die bevinden zich talrijke lidstaten van de Britse Com- ealth. greep uit de landen, die eens opdracht gavenPhilip- i, Nieuw-Zeeland, België, Luxemburg, Liechtenstein, iltar, Tunesië, Marokko, Congo, Portugal, Malawi, Ja- Brits Honduras. Ook de Verenigde Naties gaf h enquête heeft onderstreept dat men in het algemeen onte- is over de postzegels, die de PTT uitgeeft. Onder de ge- iewden bevond zich een groot aantal verzamelaars. Hun ten over de vlakheid van de lithografie en de aard van de nissen zitten de PTT-leiding hoog. Verzamelaars vormen een belangrijk deel van de afzetmarkt. Hedeman uit Den crzitter van de grote verza- reniging Fhilatelica, jdaoteur van het maandelijk- „Mijn Stokpaardje" en in een van de grootste Bhandels zegt daarover: „De dienst van de PTT is geschrokken van de litslag. De directie heeft aangekondigd. Dat 1 ook logisch, want de PTT andig zich te richten op het afzetgebied, wil deze tijden van verlies een omzet bewerkstelligen. Neem recente kinderzegels. Ik niet dat ze bij het grote pu- 1 de smaak zijn gevallen. De ;eft aangekondigd, dat deze fjhet volgend Jaar de beelte- onze prinsjes zullen dra- en voor de verzamelaars en buitenland veel aan- IJker is." woorden van deze postzegel uitstek te kunnen begrij- men te weten, dat er al- n ons landje zo'n 50.000 elaars zijn aangesloten bij de ndse Bond van Verenigingen Dstzegelverzamelaars. Belang- die veel geld in het «rengen. Er zijn landen op ereld, diehun emissiebeleid op de verzamelaar, op iel hebben afgestemd. Die de er zo veel verzame len, tot in het absurde uit- enkel nut. Enkele vellen met zegels worden afgestempeld. De rest van de uitgifte is voor de handel. De heer Hedeman: „Twee zeer be ruchte landen in dat opzicht zijn Paraguay en de republiek Jemen. Een verzamelaar, die deze landen wil bijhouden in hun tomeloze emissie-drang moet zeker elke maand een fiks bedrag op tafel leg gen. Vaak zo'n 75 tot 100 per serie. Deze landen brengen getande en ongetande series uit, vaak ook nog blokken." Iedereen, die zich wel eens met het verzamelen van postzegels heeft be ziggehouden (en wie heeft dat niet) zal zich de ongebreidelde series van dwergstaatjes als Monaco, San Ma rino en Liechtenstein herinneren. „Deze staatjes hebben hun leven evenwel gebeterd, de kraan wat dichtgeschroefd, omdat ze merkten, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif I als AJman. Manama, Oman t of Ras al Khaima mogen ^et-verzamelaars uitnodigen ■ntische gedachten vlucht en. serieuze verzamelaar klin- als vloeken. Veelal zijn het op de kaart nauwelijks vind- ■abische Staten, die de be- uitgifte-politiek hanteren, 'n dat slechts op één zaak is ge- eld verdienen. Postaal gezien hun eindeloze series geen dat hun wilde uitgiftepolitiek een averecht-se uitwerking op de verza melaar had. Velen lieten namelijk hun streven naar completering los en gingen over op andere landen. Waardoor de belangstelling voor de uitgiften van dé kleintjes sterk ver minderde en dat werd natuurlijk onmiddellijk merkbaar in de devie zen. Ook een vroeger ongunstig be- Sindsdien is het hek van de dam: ieder landje dat ook maar even de mogelijkheid ziet. stort serie» over óm verzamelaars uit met dan natuur lijk ook nog allerlei ongetand» toe standen en blokken, al dan niet weer met speciale stempels.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 19