Paraguay: 'n paradijs voor smokkelaars April: Wereld-Hart-maand Overal! Winschoten: drie branden tegelijk fbriad VAN POLANEN VERLIEST IN FINALE Er zijn duizenden auto's op de weg die op te gladde banden rijden, isuwautodaarookbij? Josephine van Gaster artistiek leidster va 'Piccolo' in Rotterd Drie Nederlanders verdronken in het paasweekeinde LEIDEN Ook dit jaar staat deze maand in het teken van de Hartstichtingsactiviteiten ten bate van kinderhartpatiëntjes en hun ouders of verzorg(st)ers. Een actie, die volledig op haar plaats is, want ieder jaar worden in ons land acht baby's op iedere duizend geboren met een hartafwijking. Dat is circa 2000 per jaar. In het kader van de landelijke actie bestaat een Stichting vrienden in Leiden en omstreken van de Hartstichting, die aandacht schenkt aan de vele problemen rond de op voeding en toekomstmogelijkheden, waarmee vele ouders zitten. Bovendien kunnen door het scheppen van aangepaste recreatie voorzieningen kinderen èn ouders er eens uit. Hoezeer deze actie van de Hart stichting is ingeslagen, werd geïl lustreerd door de woorden van een hartekindmoeder, die op het bureau ln Den Haag kwam vertellen: „Nu kunnen we een kind met een hart er in krijgen, in plaats van een hart met een kind eraan!" Zo kernachtig verwoordde zij het probleem van 't ongewilde isolement. Dat minder sterke kinderhart be heerste namelijk het hele denken van de ouders tot dusverre. Nu er contactmogelijkheden met andere ouders zijn geschapen, komt er ruim te om het héle kind èn zijn leefwe reld te zien. Wereld-Hart-maand 1972 is gepro clameerd om meer nog dan tot dus verre de schijnwerper te richten op de verbijsterende explosie van hart- en vaatziekten in de gehele wereld. Het is allerminst de bedoeling om groter onrust te verwekken of te speculeren op de angst, maar de feiten kunnen en mogen niet ver zwegen worden. Juist omdat ieder in dividu er persoonlijk aan kan mee werken om het kwaad te beteugelen. De Nederlandse Hartstichting voert nü een vier Jaren propaganda voor betere leefgewoonten: zit minder! eet minder! Rook niet of minder! Relax. Velen hebben reeds gevolg gege ven aan die opwekkingen en voelen zich daarbij wel. Maar door de be volkingstoename, het niet-gelijke- tred-houden daarmee van voorzie ningen en onderzoekmogelijkheden naar de oorzaak van het hartinfarct, moeten wy allen waakzaam en actief biyven. De Nederlandse Hartstichting heeft nu ettelijke miljoenen geïn- vesteerd in tot de verbeelding spre kende projekten. Om met dit werk door te kunnen gaan en om het schrikbeeld van de vroege hartdood uit te bannen heeft de Nederlandse Hartstichting veel geld nodig. Eetbare verpakkingen Een ge leerde to Pennsylvania (V.S.) heeft een suggestie voor het verwerken van gebruikte verpakkingen voor dran ken en voedingsmiddelen: ze opeten. „In het komende decennium zullen er dranken in eetbare flessen worden verkocht, snoepgoed in eetbare wik kels en vele andere produkten zullen in de handel worden gebracht met een emballage die niet zal by dragen tot de vervuiling van het milieu", al dus dr. Manfred Kroger, docent in de voedingsleer aan de staatsuniversiteit van Pennsylvania. Sommige restau rants en hotels gebruiken nu al voed zame emballage die by het koken in water oplost. Zy hoopt op f5.000.000 in 1972. De Nederlandse Hartstichting doet daarom in deze week van de We reld-Hart-maand wederom een be roep op de milddadiheld van de Ne derlandse bevolking om de nodige miljoenen bijeen te brengen, om te gireren op de speciale campagne gi rorekening 204050 van de Ned. Hart stichting in Den Haag t.n.v. Wereld- Hart-Maand 1972 of om als collecte organisator, resp. collectant op te treden. Verdere informaties over de ze acties verstrekt het secretariaat van de Leidse Stichting, Lage Mors- weg 47. Concert 'Stem des Volks De Stem des Volks, geeft dinsdag 11 april een uitvoering in de Stads gehoorzaal. Medewerking verlenen het gemenigt koor „Vox Laeta" uit Roe- loer arendsveen, de Kon. Orkestvereni ging „Symphonia" uit Rotterdam en het Toonkunstorkest Leiden. Vocale solisten zijn Leny Stevens- Ridderhof, sopraan, Martha van de Kerkhoff, alt, Henk Meyer, tenor en Henk van den Brink, bas. Jan van der Meer speelt orgel en piano, het geheel staat onder leiding van Henk Briër. Het programma is afwisse lend en bevat enige minder bekende werken. Voor de pauze uitvoeringen van de „Credo Messe" van Mozart en het concert in C gr.t. voor orgel en orkest van Hay dn. De nog levende Nederlandse componist Wim Fran ken schreef voor koor, pianosolo en orkest „Cantate Campanae" op randschrift en uit oude luid-slag en beiaardklokken. De koren en „Symphonia" hebben o-l.v. Henk Briër, dit werk onlangs ook uitge voerd in „de Doelen" te Rotterdam. Het programma bevat verder drie orkeststukken van Bartok en wordt besloten met „Finlandia" van Sibe lius in een hier vrijwel onbekende versie voor koor en orkest. Ernstig gewond bij ongeluk HAZERSWOUDE De Oegst- geester M. Rijnsburger is zaterdag avond, zeer ernstig gewond geraakt, toen hij met zijn bromfiets de rijks weg ter hoogte van Fasson aan de Hazerswoudse Rijndijk in Hazers- woude wilde oversteken en door een personenwagen werd aangereden De man werd met ondermeer ern stig hersenletsel en een gebroken been naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd. Atletiek No Opdenoorde 'Kim- bria) heeft tweede paasdag in Vught een nationale uurloop ge wonnen. De Limburger legde in zes tig minuten een afstand van 18 km en 738.20 meter af. Wim Hol (Hercu les) eindigde met een achterstand van ruim 500 meter als tweede. Van de 108 gestarte lopers liepen er 46 de tien Engelse Mijl (16.090 meter) binnen een uur. In het hete, verarmde land Para guay is smokkelen de belangrijkste bezigheid. Jaarlijks wordt er meer gesmokkeld dan langs normale we gen verhandeld en de kleine mid denklasse kan er een status door ophouden, die anders onmogelijk zijn. De meeste Paraguayanen hebben direct of indirect wel wat met de smokkelhandel te maken. De Gua- rani-sprekende schipper zal bier of bakolie over de Parana naar Argen tijnse steden overvaren. Zijn vele familieleden leven van de opbrengst. Grote hoeveelheden Amerikaanse, Japanse of Duitse goederen zijn te gen dumpingprijzen verkrijgbaar in de weinige winkels van de hoofd stad Asunción. Maar alleen de dwa ze toerist zal proberen zelf zijn buit over de grens te brengen. Hij kan beter zijn adres achterlaten, de man achter de toonbank wat meer betalen dan de goederen kosten en er dan zeker van zijn dat zijn Lei- ca of kostbaar pistool binnen onge veer een week naar zijn huis in Buenos Aires of Sao Paulo wordt verzonden. Vliegtuigen Niet alle smokkelarij vindt natuur lijk op deze kleine schaal plaats. Kleine vliegtuigen volgepropt met sigaretten - veel van de tabak die in Argentinië gerookt wordt, is con trabande - stijgen dagelijks op var Paraguayse landingsstroken om ns hun vlucht te landen op een geim proviseerd vliegveld, dat op geen enkele kaart te vinden is en gele gen is op een estancia (ranch) bij Buenos Aires. De goederen zijn dan al verdubbeld in prijs, maar daar op de meeste in Argentinië geïm porteerde goederen invoerrechten van 200 tot 300 procent worden ge heven - als invoer überhaupt geoor loofd is - maakt de handelaar een behoorlijke winst. Deze activiteit heeft Paraguay, een van de armste landen ter wereld met een bevolking van minder dan twee miljoen, tot een belangrijke importeur gemaakt van Schotse whiskey en Amerikaanse sigaretten. De algemene corruptie verzekert, dat de opbrengsten gelijkelijk ver deeld worden over het grote aantal militairen en politiemannen dat er van op de hoogte is. De politie grijpt nu en dan is .maar alleen als zij meent dat haar aandeel te klein is. Maar dan treden de politieman nen ook energiek op. Er zijn geen lijkschouwers in Paraguay. Brazilië en Argentinië, die op een dogmatische manier het ideaal hooghouden van non-interventie in de binnenlandse aangelegenheden van andere volken, doen ten aan zien van deze handel of hun neus bloedt. Veel van de eigen burgers van deze landen zijn er rijk mee geworden. Maar de hebzucht en meedogenloosheid van de smokke laars kunnen een eind maken aan het spel. Heroïne Een aantal Amerikaanse Juridische ambtenaren is bijzonder boos omdat Paraguay ten nauwste betrokken is bij de smokkel van heroïne en an dere hard drugs, die naar Latijns- Amerika komen uit het Midden- Oosten of Europa en dan via Pana ma naar de Verenigde Staten wor den vervoerd. Een vooraanstaand Congreslid be schreef Paraguay als „het voor naamste Latijns-Amerikaanse land voor deze handel en het belangrijk ste land van ontvangst voor heroïne op weg naar de Verenigde Staten. Het Amerikaanse misnoegen is ver groot door Paraguay's weigering Jo- seph-Auguste Ricord uit te leveren, een in Frankrijk geboren Argentijn, die volgens het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken aan het hoofd zou staan van een orga nisatie, die de laatste vijf Jaar voor twee en half miljoen dollar heroïne de Verenigde Staten heeft binnen gesmokkeld. Een federale grand Jury in New York heeft een aan klacht ingediend tegen Ricord na de arrestatie van vijf Paraguayanen en een Argentijn in Miami in okto- j ber 1970, toen zij met een klein vliegtuig landden, dat 42 pond he roïne, enkele miljoenen dollars waard, aan boord bleek te hebben. Ricord is nooit op het grondgebied de Verenigde Staten geweest, hij is in Paraguay gearres teerd en bevindt zich bijna een Jaar in de gevangenis. Paraguay's weerzin om Ricord uit te leveren valt in de U1n van een oude Latijns-Amerikaanse traditie. Dictators, wier regime omver gewor pen is kunnen er zeker van zijn toevlucht te vinden in een na burig land. hoe wreed en omkoop baar zij ook zijn geweest. Iedere president heeft echter het onbe haaglijke gevoel dat zijn beurt ook op zekere dag zou kunnen komen. Gastvrijheid Dit soort gastvrijheid heeft La- tiJns-Amerika en vooral Paraguay gemaakt tot een toevluchtsoord voor -misdadigers. Maar daartegen- staat, dat deze traditie het ook slachtoffers van vervolging, zoals joden en andere tegenstanders van Hitier, mogelijk maakte ten tijde van diens regime een toevluchtsoord te vinden in Latijns-Amerika. Bert en Ellen van der Helm goed op dreef DEVENTER (ANP) Bert van der Helm is er niet in geslaagd het 22ste internationale taf el tennistoer nooi van Deventer op zijn naam te brengen. De Nederlandse kampioen verloor in de finale herenenkelspel na vijf spannende sets van de West duitser Michelloff: 1621. 2118, 17—21. 21—19 en 23—21. Bij de da mes won Ellen van der Helm- Kort gemakkelijk. Zij bedwong in de finale de Zweedse Larsson: 2111, 21—9. Samen met haar echtgenoot Bert veroverde Ellen van der Helm ook de titel in het gemengd dubbel spel. Zij klopten in de finale het Zweedse koppel Hendrikson/Larsson met 21—17, 16—21 en 21—12. Ook voor Bert v. d. Helm was er nog een tweede titel en wel die in het he- rendubbel. Met de Duitser Micheiloff was hij te sterk voor het Neder landse duo Van Hiunmel en Over weg: 21—14, 21—12. ADVERTENTIE Ter gelegenheid van de in neming van Den Briel op 1 aprü 1572 bezocht koningin JiUiana het feestvierende Den Briel. In gezelschap van de burgemeester wandelde de koningin door de versierde straten. Natuurlijk ont braken de Watergeuzen niet. Met Postgiro kunt u contant geld opnemen op alle ruim 2400 postkantoren. Buit inbra; C en A Münc f 800.00 MUNCHEN (AP) Het bedrijf van C. en A. Brenni is in München gisteren dooi kers bezocht, die de kl» den openen en verdwenen n buit van ongeveer 800.000 guld M Uit de manier waarop de ii te werk waren gegaan maakt' litie op met eersteklas „vaklk 'J maken te hebben. Het betrof „kraak van het jaar", zei Zo hadden de inbreker de achterkant van het gebo 0 veiligheidsslot opengebroken meteen door een nieuw ve pj waaraan niets opviel. Ze hadden de etalageLn gestouwd met alle mogelijke opdat hun licht niet te 5 gezorgd niet te veel warmte oorzaken bij het openbrand s de kluis omdat dit de auton brandblusinstallatie had kunnf' 1 zetten. BRUNSSUM De Leidse judole- raar Adri van Polanen is er niet in geslaagd de "open" Nederlandse ju do-titel in het middengewicht op zijn naam te brengen. Polanen werkte zich op de Eerste. Paasdag in Bruns- sum via de Nederlandse Bazelmans en Philipen, de Zwitser Harold, de Oostduitser Hoffer en de Zweed Pet- terson wel naar de finale, maar daarin verloor hij. Tot één minuut voor het einde van de finalepartij, stond Van Polanen tegen de Oost duitser Lock nog duidelijk in ge wonnen positie. Toen hij echter aan zette voor wat de beslissende worp had moeten worden, nam Lock over en scoorde een vol punt. De "open" titelstrijd werd trouwens toch een Oostduitse aangelegenheid bij af wezigheid van de sterke Nederlan ders Ruska, Adelaar, Poglajen. Van der Pol en Gietelink. In het lichtge- wioht, het midden- en zwaargewicht, legden Werner (zege op de Neder lander Brands) Lock en Hennig (de winst op de Brit Mc Connell) beslag op de eerste plaatsen. De titel in het halfzwaargewioht ging naar de Brit Starbrook (winst op de Nederlander Bosman) en de zege in het halfmid- dengewicht was voor de Westduitser Sanner die Theo Schneider op be- versloeg. ADVERTENTIE Alles wordt gedaao om het verkeer veiliger te maken, en toch zijn er nog duizenden (zo geen tienduizenden) mensen die hun banden verwaarlozen.Terwijl er van de banden juist zoveel afhangt: de stabiliteit en wegligging van de wagen, de lengte van de remweg... Laten we hopen dat u behoort tot de groep weggebruikers die op 'safety first' basis rijden en op tijd nieuwe banden kopen. ft de En als u dan toch nieuwe banden aanschaft, r beste: radiaalbandcn. Radiaalbanden hebben een betere 'grip' op de weg dan gewone banden, ze verkorten de remweg, zijn minder zijwindgevoelig, en hebben een lagere rolwecrstand - waardoor ze het benzineverbruik verlagen en langer meegaan. Radiaal dus. Maar dan ook echte Michelins. Michelin heeft de radiaalband uitgevonden. Destijds in 1948. En nu in 1972 maakt Michelin nog steeds de beste. Want alleen Michelin kent het geheim van de radiaalband: een soepel karkas en een loopvlak dat niet vervormen kan doordat er een stabiele gordel van fijne staaldraadjes onder zit. Zeker, er zijn goedkopere radiaalbanden te krijgen, maar dat zijn geen Michelins. MICHELIN TL-maal beter 70 ha. parken, kassen en R op Toegangskaarten: te Amsterdam bij alle Gemeente Girokantoren kassa's naast Congrescentru 1 Europa-Boulevard t.o. Alpha- en voorts in geheel Nederlan Reisbureaus en kantoreiAN Raiffeisen-Boerenleenban Doorlopende kaarten: Dagkaai DEN HAAG Op diverse plaat sen moest de brandweer gedurende het paasweekeinde in actie komen. Het drukst was het waarschijnlijk in Winschoten waar in de nacht van zaterdag op zondag in drie panden tegelijk brand uitbrak. Dat gebeur de in een leegstaande villa waarin binnenkort de streekraad Oost-Gro ningen zou worden gevestigd, een werkplaats en een leegstaande wo ning. Verdacht van brandstichting wordt een militair, die inmiddels is gear resteerd door de Koninklijke Mare chaussee in Nieuweschans In 't Zandt (bij Delfzijl) heeft de rijks politie zaterdagmiddag de 27-Jari- ge T. W. aangehouden wegens brand stichting. De man heeft na langdu rige verhoren bekend een drietal brandstichtingen te hebben gepleegd. In de nacht van vrijdag op za terdag heeft de man een landbouw - schuur in Zyldyk in brand gestoken. De schuur werd totaal verwoest. Hij blijkt ook de aanstichter te zijn van twee grote boerderijbranden. Een felle uitslaande brand heeft zondagochtend in de binnenstad van Zutfen de banketfabriek Kreijen- broek N.V. in de as gelegd. De brand weren van Zutfen en Warnsveld konden niets van het kurkdroge pand redden. De schade bèdtaagt naar schatting een miljoen gulden. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. In de nacht van zondag op maan dag is op onverklaarbare wijze brand ontstaan in de houten kleu terschool. die is aangebouwd aan de stenen lager school aan de Schaep- manstraat in Veendam. De brand weer slaagde erin de stenen school voor brand te behouden, maar kon niet verhinderen dat de kleuterschool met inventaris en al in vlammen opging. De schade wordt aanzienlijk genoemd. In Kropswolde (gem. Hoogezand) heeft een felle uitslaande brand zondagavond om elf uur een café annex woning van de heer J. Kre- mer aan de Woldweg totaal verwoest. Van de Inboedel kon niets worden gered. De schade wordt voorlopig geraamd op anderhalve ton. Het pand is ver zekerd. De 26-jarige houtwerker P T. de Rooy iis zondagochtend vroeg by het frites-bakken in de ouderlijke wo ning aan de Dorpsstraat in Vleuten om het leven gekomen. De heer de Rooij probeerde de in de frites-pan geslagen vlam te doven met een stapel linnengoed. Er ont stond waardoor de na verbrand. De Amerikaanse componist Fer- de Grofe is op 80-Jarige leeftijd na na een beroerte overleden. HIJ hielp George Gershwin met de par tituur voor „Rhapsody ln blue" en schreef zelf verscheidene symfoni sche werken waarvan nu alleen de „Grand Canyon Suite" nog wordt uitgevoerd. Grofe heeft nog in de band van Paul Whiteman gespeeld. Zijn eigen lijke naam luidde Ferdinand Ru dolph von Grofe. Het NRT-bestuur heeft Jose phine van Gasteren aangesteld als artistiek leidster van de Pic- colo-produkties in het komende seizoen. Zij beoogt geen experi menteel toneel, maar concentreert zich op literair en dramatisch verantwoorde kwaliteitsstukken met een kleine bezetting, ting. Voor de openingsvoorstelling in het Piccolo Theater begin sep tember is haar keuze gevallen op Charles Dyers „Mother Adam", waarin Loudi Nijhoff en Henk van Ulsen moeder en zoon spelen. Op 14 oktober volgt dan Romain Weingartens „Alice in de tuin van het Luxembourg". Daarna komt een „monodrama" van de Poolse schrijfster Halina Slojefksa over het leven van Rosa Luxembourg, de in 1919 vermoorde socialiste, die door Josephine van Gasteren zelf onder regie van Leonhard Frank den gespeeld. Het wordt een Nederlandse king, waarin het op Rosa' onder meer aan Lenin, 1 uitgangspunt van de aute Bertha von Suttner, Roland Holst van wordt doorgetrokken 1 den met vrouwen als Angela Golda Meir en Bernadette Verder staan twee eenakte Marguerite Duras op het en zal een keus worden ged werk van Peter Gill, David en Stanley Everling. Deze stukken, colo Theater serievoorstelling len worden gegeven, NRT-Piccolo-produkties land in, roulerend in het van Han Surinks Theaterunie ASSEN Zaterdagmiddag is de 40-jarige schipper Albert Viswat van het 131 ton metende motorschip Seja, dat voer in het Noord Willems kanaal bij de Europabrug in Assen, verdronken. De schipper was bezig de luiken weg te nemen. Hij zou ge lost worden bij een bedrijf aan de andere kant van de Europabrug. Hij trok aan een vastzittende bout en sloeg ruggelings over boord. Zijn 14-Jarige zoon sprong hem na. Hij wist dat zijn vader niet kon zwemmen. De vader klampte zich aan de Jongen vast die zich met moeite wist los te wrinigen. De zoon wist zich te redden, maar zijn va der verdronk. De Amsterdamse politie heeft gis termiddag uit de Sloterplas het stoffelijk overschot opgehaald van tv p« de 36-Jarige Amsterdammer j van den Brink. De man op de Sloterpas aan het zeilen door een rukwind zijn plotseling omsloeg. Redding|o gen van de zwager slachtoffer waren vergeefs. Zondagavond is uit de Vcfrei te Zaandam het stoffelijk ov opgedregd van de 5-jarige Kuiper. Omstreeks vijf uur 1 middag werd de verdwijnii het jongetje bemerkt, waai Zaandamse politie een speura zette. Deze had aanvankelijk geer£ 1 taat tot de politie in het de Voorzaan ging dreggen. M Ur moedt dat het jongetje fietsje van een steiger is af| f en zo in het water is gevallen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 16