)p voetbalveld krijg ik hartkloppingen j burgemeester Thomassen zitten wel eens burgers in zijn badkuip pAG 1 APRIL 1972 PAGIN^A g ^aandaini rd ik die Hier zal men mij wel de havenmaniak noemen gemeester W. Thomassen van Rotterdam. Zijn formidabele welbespraaktheid tot luisteren. Mijn frustratie is dat ik mijzelf moet pressen tot schrijven. Op het achterop raken, fragmenten missen in zijn betoog is in dit interview fataal. Op iedere olgt het antwoord onmiddellijk. Een stroom goed gerangschikte woorden, mini- eringkjes met heldere stem uitgesproken, puntig, gezaghebbend op basis van bijna sche logica. Overbodig is het zijn uiterlijk te beschrijven. Alle expressies van zijn zijn terug te vinden in alle foto- en filmarchieven van alle publiciteitsmedia, renblikken van irritatie lijkt zijn gezicht langer te worden, ontoegankelijker, de loeken iets meer naar beneden, diepe voren langs zijn neusvleugels. Als hij lacht, ij zijn wenkbrauwen iets omhoog, vleugje goedmoedigheid bij een man die geëmo- d kan uitvallen, cholerisch kwaad en snijdend. Dat geëmotioneerd zijn erkent hij ldig. Er wordt hem wel eens verweten dat hij zich te weinig op de voetbalvelden laat [onduit: „Ik weet het, maar ik kan er niet tegen. Ik krijg hartkloppingen, ik raak tel bij betrokken ister Thomassen rookt si- een kort barnstenen pijpje, [t hij die sigaar diagonaal asbak. Specifiek voor deze •ster: In de binnenzak van kostuums draagt hij een i de Rotterdamse haven, i krijgt een bestelling door tonic We praten over de lg van de heer Thomassen [emeester van Rotterdam, hij zelf aanvankelijk de li vijf of zes anderen had fan Beckum Ik Toxopeus had duidelijk [dat het risico te groot was B van vijfenvijftig jaar op p»re post te zetten heb ik suggesties gedaan. Later is dat al die mannen in de van uitstekende kwaliteiten zonder meer burgemeester tterdam hadden kunnen Drie kan ik me er nog her- Dat waren Den Uyl. Vro- Berger. Berger zelf was jporteerd voor Groningen goed kende. Toen hij zich terugtrok en de minister n op de eerste gesprekken toen heb ik gezegd: nou zeuren en door de hoepel niet zo geporteerd om de ntefeuille te aanvaarden nij laten vertellen". et college en alle toen bij mij op be leest. met uitzondering van p de deur te passen", et college en de raad mij maakten dat dat van mij rwacht, heb ik mij af ge- of dat nou wel Juist was. pand die over onvoldoende beschikt een bijzonder waarvoor je een aparte fer zou kunnen benoemen 5 ik voorzitter van de geworden, omdat ik al e weer was geweest met nwerking van de Zaanse in het oosten met de lemeenschap Twente- lerland". man als Posthuma het niet kan verdragen dat het groeitempo bezig is te vertragen. Maar we moeten toch ook zorgen dat dat milieu wordt opgeknapt, dat er geen smog meer is. We moeten dat milieu niet hinderlijk gaan belasten. Dat dat tempoverlies als consequentie hee'ft. is begrijpelijk „De Rijnpoorthaven?" ..Die komt er dacht ik wel door. We zijn nu vijf jaar bezig met de aan loop. De gemeente Naaldwijk heeft zich tot de Kroon gewend. Als daar in voor ons gunstig wordt beslist, dan is pas het voorpostengevecht geleverd. Dan volgen de onteigenin gen en moeten de voorbereidende werken worden uitgevoerd. Ik schat dat het eerste schip achter in de jaren zeventig de Rijnpoorthaven zal binnenvaren We zitten nu al aan de grens wat we aan formaat containerschepen hebben kimnen. Het is eigenlijk verschrikkelijk leuk, zodra de Rijnpoorthaven klaar is, zal het eerste kind van de vierde generatie zich aandienen". Wuavtlvrint$ De gesprekstoon van burgemeester Thomassen begint wat verbolgen te worden als hij zich uitlaat over wat hogere colleges dan het gemeente bestuur voor hebben met de haven, wat zii doen en wat zij nalaten ..Bij allerlei gelegenheden wordt door de regering waardering uitge sproken over de activiteiten in de haven, die terecht als het econo misch trekpaard van Nederland mag worden beschouwd. Maar ner gens om ons heen zijn havens die zozeer op eigen benen moeten staan als in Nederland. Als u bedenkt dat de Franse regering twee miljard in vesteert om een staalbedrijf in El- zas Lotharingen over te brengen naar Marseille, als u ziet wat Enge land doet aan de monding van de Theems volgens het principe van de Maasvlakte bij ons, dan hebben wij het moeilijk in Rotterdam. Nog er ger is de door Udink aangekondigde investeringsheffing. Wie een nieuw fabrieksgedeelte bouwt moet extra belasting betalen. Waar gaan we dan heen?" „De Maasvlakte"? „Een industrieel ontwikkelingsgebied levert altijd moeilijkheden op. Of Je zet er werkelijk industrieën op. of Je geeft het een andere bestem ming, bijvoorbeeld ten behoeve van de recreatie of voor de bouw van woningen. Je kunt geen plek aan wijzen of er ontstaat een conflictsi tuatie. Het is altijd relatief kwaad en goed door elkaar. In 1964 was iedereen met iedereen, ook de na tuurbeschermers gecontenteerd met de uiteindelijke bestemming. Tot 1968 aan toe. De raad vroeg zelfs aan het college: wanneer komen jullie nu met een hoogovenbedrijf? Als er toen een rijp plan was ge weest, had de raad Ja gezegd. Als er nu een beslissing moet vallen, kan dat alleen als de staat de pro vincie, de Rijnmond en de gemeen te daarin betrokken worden Er zal geen gronduitgifte worden gedaan als het vanwege de milieubescher- Er zitten niet alleen burgers in je badkuip, maar soms krijg je ook nog een aap op je arm. ming niet kan In het nog overge bleven stuk moet een bedrijf komen met een Nederlandse signatuur en dat bedrijf moet uiteraard te ma ken hebben met zeer grote schepen Het heeft geen zin er een grote drukkerij neer te zetten". fioen spijt Burgemeester Thomassen brengt zijn sigaar opnieuw tot gloeien en vraagt of we nog een tweede tonic lusten. ,Als u nu achtenvijftig was ge weest, zou u dan een benoeming tot burgemeester hebben aan vaard?" Lacht. Zegt dat in de tijd- van zijn benoeming begrippen als openheid en inspraak nog niet bestonden. ..Als toen iemand een bloemrijke schets had kunnen geven van wat mij te wachten stond, dan zou ik misschien de schrik van mijn leven hebben gekregen. Dan was ik waar schijnlijk naar de minister gehold om te zeggenIk trek me terug. Nu achteraf bezien heb ik helemaal geen spijt dat ik ja heb gezegd. Mijn aanvankelijke vrees voor mijn leeftijd, met alle risico's die daar aan verbonden zijn, is niet bewaar heid. Ik ben In die periode nooit ziek geweest. De atmosfeer van werken is uitgesproken prettig. De grote moeilijkheid zijn de grote po litieke spanningen en tegenstellin gen. Dat heeft zich gemanifesteerd in het debat over de hinderwet, de iJtuniuk jde haven „raison d' êtie erdam een ontzaglijk zaak die de beste inge- n ons land aantrekt om verrichten op het hoogste Dat hij tenslotte toch de irtefeuille heeft aanvaard, t hij als volgt: „Een bur- moet natuurlijk wel ge- aan het toeval. In mijn taire jaren heb ik cultuur - edreven. In Zaandam heb tefeu^lles gehad van finan- Irljven en stadsontwikke- inschede hield ik mij bezig rtocale zaken. En wie weet ik bijzonder grote belang- 'oor de politie? Dat emand. In Zaandam werd smaniak genoemd, in En- maniak van de verbin- n hier zal men mij wel maniak noemen, al heb ik nooit horen zeggen. Wat voor vele Rotterdammers leeft u kunnen merken op ikomst van „Honderd jaar Voor vele mensen is dat van hun leven. Als ze over praten krijgt hun stem ler timbre, voor hen is dat dan een willekeurige Hing. Het zou ontrouw zijn wezen van Rotterdam e haven uit het oog verlo- welt ir. Posthumus zich ird door het feit dat 'Hekelingen in de haven genoeg gaan". me voorstellen dat een Kritiek „De kritiek op de haven" „Ik geloof dat je die kritiek moet zien in de ontwikkeling van tiental len jaren. Het zijn allemaal oplos bare problemen. Kijk nou eens wat zich in een eeuw havenontwikkeling heeft voltrokken. In de eerste helft hebben de arbeiders het bar slecht gehad. Lage lonen, smerig werk Zelfs op de drempel van hun hui zen rook je nog de geur van hun werk. Nadien zijn de secundaire ar beidsvoorwaarden verbeterd en is de stoffigheid minder geworden. Een man, die vroeger in een kolenboot werkte had het afschuwelijk. Als zo'n boot aankwam, gingen er zo'n honderdvijftig man aan boord, die elkaar na een half uur niet meer konden zien. Er is toch niemand meer die zich leent voor een dergelijke onwaardi ge arbeidsplaats. De moderne haven arbeider zit hoog in zijn kraan en draagt de verantwoordelijkheid voor een machine die misschien wel een miljoen kost. Na de oorlog is de in dustriële basis verbreed. Toen kwam de kentering: verontreiniging van het milieu. Er zal op dat vlak veel samenspraak moeten ontstaan. Tus-r sen de industrieën onderling bestaat die samenspraak al. helpt men el kaar. want je kunt je buren niet in de steek laten. Wat we nodig heb ben zijn geld, technologie en een goed bestuur, dan schieten we een heel eind op. Klarenburg heeft nu al wat betreft de SO 2 in de atmo- rel rond de commissievergadering van stadsontwikkeling en volkshuis vesting en de debatten over de Ko- ninginnekerk. Zij leveren het bewijs dat de verhoudingen moeilijker, scherper zijn geworden. De oudere bestuurders zullen zich rekenschap moeten geven dat zij zich in moe ten stellen op nieuwe verhoudingen. Ik hoop dat alle narigheid nu voor bij is". „U hebt wel eens tegen oud minister De Jong gezegd„Je moet wat voor onze grote steden doen. anders breekt er een volks opstand uit" „Ja, dat klopt. Als Rotterdam in Duitsland lag. zou het een zeer rij ke stad zijn. Kijk maar naar Ham burg. Geeft de indruk van een rijk florerende stad, een stad met kleur en dynamiek. Als we in 1950 de on- dernemingsbeiasting hadden gehou den en voor een gedeelte van de vennootschapsbelasting hadden kun nen profiteren, zou Rotterdam zich op forsere schaal hebben kunnen ontwikkelen." Absurditeit Schiet plotseling fel uit: „Het is een absurditeit dat een stad van dit formaat nu de bedelhouding moet aannemen. Het is even absurd dat wij voor een wijkgebouwaccommo- datie bij CRM moeten -aankloppen. Het, is triest dat we zelfs het be schamende daarvan niet meer zien. We zijn bezig bedrijfsblind te wor den. In het Rijnmondgebied werkt tien procent, van de Nederlandse arbeiders. Die zijn goed voor 15 procent BMP. Mogen wij dan ook op steun rekenen? Natuurlijk zijn er ook de laatste Jaren goede din gen tot stand gekomen zoals De Doelen, de scholenbouw, de metro en meer groen rond de stad Maar daar staan problemen tegenover als de sanering van de krottenwijken en de nieuwbouw. Ook de grondpo- litiek eist meer kracht dan deze centrumgemeente kon ontwikkelen. De lagere afhankelijkheid van de Rijnmond is onnatuurlijk en in strijd met wat rationeel mogelijk zou zijn. Ik heb De Jong gewaar- sohuwd na de opening van C'70. Ie dereen vond het zo prachtig en het was zo gezellig. Ik heb toen gezegd: dit is een valse indruk, verkijk je er niet op. Als de krotwoningen niet worden opgeruimd, dan sta ik niet voor de gevolgen in. Dan kan er inderdaad wel eens een opstand uitbreken. Daar wil ik voor gewaar schuwd hebben". .De actiegroep". „U begrijpt hu wel dat de doelein den van de actiegroepen al lang door ons zijn voorspeld. Tussen haakjes het Oude Westen is niet de slechtste wijk van Rotterdam. Van buiten ziet het er smoezelig uit, maar van het interieur hebben de mensen vaak zelf iets heel moois gemaakt. Maar er moet wat gebeu ren. anders komen we van die ver schrikking de eerste tientallen jaren niet af" „Als u minister zou zijn. „Als het kabinet Biesheuvel zou vallen en men zou mij vragen voor een ministerszetel, dan zou ik on middellijk een staatscommissie in stellen voor de nood van de grote en speciaal de oude steden. Dat zie ik als een voorwaarde. Ik zég niet dat wij voor een aantal dingen niet erkentelijk zijn zoals de bijdrage van het rijk in de aanleg van de Metro-Oost. Maar wij generen ons niet nog meer te vragen". „Wat wilt u in twee jaar bur gemeesterschap nog afmaken". „Dat heb ik de raad wel eens ge vraagd. Wat kan ik in die twee jaar nog doen? Ach, Rotterdam is een grote stad met een continue brede stroom van gebeurtenissen. Hier heeft' niemand het gevoel, het raadslid niet, de wethouder niet en de burgemeester niet, de geschiede nis begint bij mij. De invloed van één man is daarvoor te gering. Ja. Johan van Oldenbarneveldt. toen die hier raadspensionaris was. heeft hij de basis gelegd voor wat Rotter dam nu is. Emmeluord In Emmeloord zou Je nog een reünie kunnen organiseren van tien man, die het recht hebben om te zeggen: dat hebben wij sa men gemaakt. In een grote stad komt dat niet meer voor. De contri butie van één man is hoogst be scheiden. In kleinere gemeenten verrijzen de laatste jaren riante ge meentehuizen. De mensen die daar toe het initiatief namen, laten een stempel na. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam had dat ook ge kund. als hij had bereikt dat het paleis op de Dam was gaan funge ren als stadhuis. Dan was er voor deze man voor het stadhuis een monument opgericht". We praten over het contact tussen burgemeester en burgers, over de Zaanstreek die wij beiden goed kennen. Thomassen„Zaankanters hebben geen autoriteitenvrees. Ik weet nog dat een werknemer van Albert Heyn een onderscheiding kreeg. Daar hoorde ook een oorkonde bij. Toen die man de oorkonde onder ogen kreeg zei hij tegen zijn direc teur, Gerrit. Heyn: „Meneer Gerrit geef me is effe je bril, want ik kan het niet lezen", en meneer Gerrit gaf de bril". Hebt u vrienden in Rotter dam?" Aarzelend: „Het is niet mogelijk. Ik zou me moeten forceren. Onze vrienden zijn verspreid over het hele land. Dat zijn vier of vijf echtparen". ..Uw vrouw staat bekerid als een sterke persoonlijkheid, een waar achtig e&'ste burgeres, iemand die zich de noden van de bevol king sterk aantrekt. Zij schijnt politiek anders te denken dan u?" Burgemeester Thomassen: „Voor de functie van burgemeester word Je met z'n tweeën gehuurd. Men let op de vrouw. Zij zit in het NOVIB-be- stuur, is sterk verwant met actie groepen. Mensen uit het Oude Wes ten zijn wel eens met een spandoek aan mij voorbijgetrokken met de tekst: „Thomassen luister meer Formidabele welbespraaktheid Zij is zeer begaafd in het leiden van vergaderingen. Snel en effi cient. Dat schijnt verband te hou den met het natuurlijke leefpatroon van de vrouw. Zij is veel meer tijd gebonden door de zorgen voor de kinderen en zo Er wordt bij ons thuis veel gediscussieerd en dan zijn we het lang niet met elkaar eens. Het burgemeestersvak is voor jonge kinderen een onplezierig vak. Er wordt door de kornuiten zo gauw gezegd: dat kun jij niet doen als zoon van de burgemeester". Vu Is beeld ..Buiten Rotterdam ivordt wel eens gezegd dat deze stad door de luchtvervuiling onleefbaar is". Opnieuw fel: „Een vals beeld. Aan het bederven van die beeldvorming hebben we zelf grotendeels bijge dragen. Neem nou eens de ergste smogperiode. Hoeveel procent, heeft echt iets geroken? Van de 1.1 mil joen mensen waren dat er 30.000 en dan nog langs de rand van Vlaar- dingen. De eigenlijke stad merkt daar nooit wat van. Het is dan ook te gek om los te lopen om te zeg gen dat die Rotterdammers in dat opzicht zo ellendig zitten". „Keert u na het ingaan van uw pensioen terug naar Twenthe „Ik zou het zelf wel graag willen. Wij hebben veel vriendschappen in Twenthe. De mensen zijn daar erg trouw. Maar mijn vrouw wil mis schien liever in het centrum van het land wonen, dicht bij de klein kinderen begrijpt u? Zij moet zelf beslissen. Ik heb er geen tijd voor om een huis te gaan zoeken". „Gebruikt u uw redenaarsta lent bewust „Het. is geen verdienste. Ik heb nooit beoogd er een effect mee te bereiken". „Nog een vraag: „Er werd wel eens gezegd dat de hoofden van dienst in Rotterdam de dienst uit maken. Is dat zo?" „Hoe groter de gemeente hoe groter relatief de invloed van bekwame ambtenaren. Het aantal ambtenaren is hier natuurlijk veel groter. Alle maal bekwame ingenieurs, die tun nels, bruggen en een metro bouwen. Ik dacht dat er een gezond even wicht bestaat tussen hen en het college". „Zitten er nog wel eens burgers in uio badkuip?" „Ze zijn twee keer geweest. Ik dacht dat ze een grapje maakten. Het werd geroepen op een vergade ring van het Oude Westen. „Mogen we soms in uw badkuip zitten? Ik heb toen gezegd, kom maar. Die mensen hebben niet begrepen dat ze daarmee het imago van mijn vrouw en mij hebben bevorderd. Niet dat wij zo op populariteit zijn gesteld. Stel Je voor dat ik een pu blic relationsbureau zou inschakelen met de vraag: hoe kan ik nu popu lair worden bij de bevolking? Stel dat er dan geantwoord zou zijr „Laat eens wat mensen in uw bac kuip. „Dat zou ik toch wel ei vreemd hebben gevonden". •as?*? a ff

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 17