4ad de Groot: een tweede Wim Rijsbergen' 'PA S OP GUUS, STINK ER NIET IN' BENFICA-AJAX U.V.S. - FLUKS Steegman opvolger Schwarz ZATERDAG 1 APRIL 1972 ADVERTENTIE Feijenoord-spelers hebben alle reden om uit him humeur te zijn In mijn hoedanigheid van Ivo Vettewinkel schijn ik met mijn radiopraatje voor 'Sportief zijn, beter worden' grote opschudding te hebben verwekt bij het Feyenoord- bestuur. Wat heb ik dan wel gezegd? Ik heb gezegd dat de 51 nederlaag van Feyenoord tegen Benfica minder een nederlaag was van de spelers, danwel van het be stuur of de aankoopcommissie, die verzuimd heeft tijdig een reële plaatsvervanger voor Ove Kindvall te vinden. Ik had ook nog een rempla- cant voor Moulijn kunnen noe men, maar dat heb ik niet eens gedaan, omdat het grootste pro bleem van Feyenoord bij die midvoorplaats ligt. Ik zei verder niet te begrij pen dat één van de rijkste clubs ter wereld (ik lees altijd: „De" rijkste club, dat lijkt me niet onwaarschijnlijk, maar omdat vergelijkende cijfers mij ont breken, blijf ik liever aan de Door Nico Scheepmaker voorzichtige kant, tenslotte roept iedereen ook al jaren dat ko ningin Juliana de rijkste vrouw ter wereld is dat schijnt in de praktijk ook nogal tegen te val len) niet in staat was geble ken geschikte „spitsen" aan te trekken die wel door kleinere en veel armere verenigingen aangetrokken, konden worden. Ik noemde in dit verband: Skoblar, Kostedde en Koeppel. Ik had ook Jan Mulder nog kunnen noemen, maar diens zaak (onderhandelingen met P.S.V. die afgesprongen zijn??) is wat ondoorzichtig, bovendien is hij bij Anderlecht gebleven, terwijl de drie spitsen die ik noemde inderdaad van club ver anderd zijn nadat er eerst door Feyenoord naar hen was ge hengeld. Skoblar ging van Hannover '96 naar Olympique Marseille, Kostedde ging van Standard Luik naar Kickers Offenbach, en Koeppel ging naar Borussia Mönchengladbach naar Stutt gart. Ik voegde aan dit alles toe, dat de spelers van Feyenoord Rinus Israel, Theo Laseroms, Wim van Hanegem, Wim Jan sen, Henk Wery en al die ande ren) onder zier inzet 't Feye- noordbestuur nooit te klagen heeft gehad (alleen de tegen standers klaagden daar wel eens over, maar dat pleit alleen maar extra voor hun dadendrang), beter verdiend hadden dan door een té laks bestuur en een té laks inkoopbeleid op een zijspoor te worden gezet. De bestuurders en de inko pers verdienen door hun falen geen cent minder, maar de spe lers scheelt het vele duizenden guldens aan inkomen: enkele gemiddelde jaarinkomens zelfs. Uitgeschakeld voor de Europa Cup, uitgeschakeld in de Neder landse bekercompetitie en ver moedelijk weinig kans meer op een landskampioenschap, dus volgend seizoen alleen deelname aan de UEFA-cup: dat kost vele duiten, laten we elkaar geen „Pietje" noemen. Daarom nam ik aan dat het laatste woord over deze zaak binnen de Feyenoord-gelederen nog niet gesproken was en dat het me niet zou verbazen als de spelers wat meer inspraak zouden eisen bij het transfer- beleid, dat immers zó direct verband houdt met hun inko men. Bij Telstar-Feyenoord bleek dat Guus Brox, de manager van Feyenoord, bijzonder boos was over deze opvatting. Veronica zendt „Sportief zijn, beter wor den" uit op zondag tussen 11 en 12 uur, het kan dus best zijn dat het programma beluisterd werd in de Feyenoord-bus op weg naar IJmuiden en ik kan me voorstellen dat het in zo'n gezelli gsamenzijn van spelers en bestuurderen, tussen het zin gen van „Hand in hand kamera den" en „Wat zien ik, want zien ik?" door, een beetje stemming- bedervend heeft gewerkt. Toen Brox bij Telstar Frits Barend tegenkwam, die samen met Henk van Dorp „Sportief zijn, beter" samenstelt, viel hij dan ook woedend tegen Barend uit. „Hij nam hém dat persoon lijk zeer kwalijk. Hij zou daar meer van horen. Dit deed de deur dicht. Etc". (Ik zwak het allemaal expres een beetje boel af. want wie de op kookhitte uitgesproken woorden van een kwaad iemand letterlijk voorzet aan een nuchtere lezer, mis vormt de realiteit) Frits Barend antwoordde dat Brox zijn kritiek onmiddellijk kon spuien in de microfoon, hij had zijn bandrecorder bij zich, maar dokter Abarbanel trok Brox weg, roepende: „Kijk uit, Guus, stink er niet in, wees verstandig, let op Je woor den!". U laat zich toch niet de wet voorschrijven door de dokter?, vroeg Frits Barend verbaasd, maar Ja, op „medische gronden" zag Guus Brox toen toch maar af van commentaar. Alleen dit wilde hij nog wel even kwijt: die Kostedde kon Feyenoord niet krijgen omdat diens vrouw niet wilde! Dat is natuurlijk heel goed mogelijk. Je kan wel zeggen: dat hangt er maar vanaf hoeveel Je biedt, als je royaal het aanbod van de Regionalliga-club waar heen Kostedde tenslotte ver huisde overbiedt, kan je zo'n speler heus wel verleiden naar Rotterdam te komen! Maar dat vind ik onzin. Je moet er niet van uitgaan dat iedereen voor geld te koop is. Kostedde was bij Standard Luik topscorer van België, hij zal daar dus uitstekend verdiend hebben, het kan heel goed zijn dat zijn vrouw in België weg kwijnde en hetzelfde vreesde in Nederland en dat Kostedde lie ver de helft verdiende en in zijn eigen land gelukkig was, dan dat hij rijk was in een huis waar een gedrukte stemming heerste. Ten slotte prefereerde Har ry Vos ook zijn sigarenzaak in Den Haag toen hij bij PSV niet meer voor zijn plezier voetbalde. De drang om naar het vader land terug te keren is groot, denk maar aan Kindvall en Vasovic, die liever weggingen dan nog een jaar lang de re venuen te plukken van de We reld- respectievelijk Europa Cup Laiten we dus even aannemen dat Kostedde inderdaad niet „zu haben" was. Het blijft weliswaar in de meeste gevallen een kwes tie van loven en bieden (denk aan Cruijff, Harald Berg, Kris- tensen, Kowaik, het aatste jaar van Kindvall), maar je moet al tijd het beste van de mensen bhj ven denken. Maar neem dan bijvoorbeeld Skoblar. Ik was toevallig de eerste, behalve het Feyenoord- bestuur. die wist dat Feyenoord Skoblar aangeboden had gekre gen, omdat ik de Joegoslavische spelersmakelaar kende. Sko blar was veelvoudig Joego- slavisch international, en het voetbalidool in Hannover, maar Hannover '96 zat op zwart zaad en moest hem wel verkopen. Als ik me goed herinner be droeg de koopsom (twee Jaar ge leden) ongeveer hetzelfde be drag dat Peter Ressel nu ge kost heeft. Misschien iets min der, als Je de waarde van Jan Boskamp, die boven op de 700.000 gulden in ruil voor Res sel naar Lierse schijnt te gaan, erbij optelt. Feyenoord kocht Skoblar echter niet. Skoblar ging naar Olympique Marseil le en werd prompt Europees top scorer van het jaar met 44 doel punten. Tweede werd de Engels man Brown met 28, vierde Kostedde met 26 en achtste Kindvaü met 25 Mijn standpunt is als volgt. Als je spelers een Europa Cup en een Wereld Cup bij elkaar voetballen en één van de belang rijkste troeven van het elftal (Kindvall) gaat dan weg, dan heb je als bestuur de plicht voor een adequate vervanger te zor gen. Een elftal kan zijn vorm ver liezen, daar is dan niets aan te doen, dat is een natuurwet, maar als een elftal uit elkaar valt doordat een sleutelfiguur weg gaat, moet domweg die sleutelfiguur worden ingevuld door een gelijkwaardige speler. Het Feyenoord-bestuur heeft té dikwijls geredeneerd volgens het axioma, dat Feyenoord als wereldkampioen, bestaande uit wereldkampioenen, niet voor de „eerste de beste" buitenlandse vedette een „waanzinnig" bedrag hoefde neer te tellen. Maar men vergat dat Feyen oord een betrekkelijk oud elf- al is met „doorwrochte" spelers die niet gemakkelijk zouden kunnen omschakelen van hun „eenheidsspel" naar een nieu we conceptie, waarin de typische „spits" kon worden gemist. Af gezien van het feit dat Moulijn steeds ouder werd, is hij ook geen speler die je van de ene dag op de andere kan leren an ders te gaan spelen. Niet langer door te dribbelen tot de uitlijn en dan het pasklare voorzetje te geven voor de schietgrage mid voor, maar zelf door te bre ken en doelpunten te maken. Dat kan hij nu eenmaal niet. En de schietgrage midvoor was naar Zweden verhuisd. Feyen oord had met dit langzaam verouderende elftal nog enkele jaren voort gekund als het weer „een" Kindvall had aangekocht. Dus een Skoblar. Of een Kos tedde. Of misschien een Koep pel (niet precies het type, maar toch wel midvoor van Duitsland en van Borussia toen het kampioen werd). Feyenoord had het zich kun nen veroorloven een wereldre cordbedrag te betalen voor die ene speler die het broodno dig had. De Rotterdammers wa ren heus wel binnen het jaar te compenseren. De Feyenoord- spelers hadden heus wel weer gevoetbald alsof hun leven ervan afhing om him reputatie van Wereldkampioen gestand te doen. Zij hebben daarom alle reden uit hun humeur te zijn. 2e PAASDAG 2.30 UUR ROTTERDAM Leo Steegman (28) wordt de nieuwe trainer-coach van de Rotterdamse eredivisieclub Sparta. In deze functie zal hij met ingang van het kermende seizoen Elek Schwartz opvolgen. Dit heeft het bestuur van Sparta gisteren be kend gemaakt. Steegman, die num mer één stond op de voordracht van de contractspelers, is momenteel bU Sparta werkzaam als hulptrainer. Voorts heeft het bestuur besloten per 1 Juli van dit jaar de heer A. G. Lam aan te stellen als zakelijk direo- teur. De heer Lam (38), lid van Sparta (oud-cricketer) werkt op het ogenblik als sales-manager bij een handelsmaatschappij in Zuid- Limburg. De heer F. Bouwer is door het be stuur kandidaat voor de vacature, die zaterdag 1 april zal ontstaan, wanneer Dolf Aars aftreedt als pen ningmeester. De verkiezing van een nieuwe penningmeester zal plaats hebben op maandag 24 april tijdens een buitengewone algemene leden vergadering. ADVERTENTIE LEIDEN Er zijn merkwaardige punten van overeen- mst. Evenals Wim Rijsbergen (hij gaat volgende maand in enst) is Aad de Groot op zeventienjarige leeftijd ontdekt. )enals Wim Rijsbergen is Aad de Groot van origine voor- opper, maar eigenlijk op alle plaatsen achter de frontlijn te zetten. Wim Rijsbergen en Aad de Groot spelen graag hetzelfde elletje'- hard, maar niet tè hard, zonder franje. Voor beiden was 'talentenschool' (zie Rijsbergen, Bertje Jansen en het overwegend jonge elftal) Roodenburg de lanceerbasis voor de vlucht naar de belangstelling. Wim Rijsbergen is na een jaartje PEC gearriveerd bij het grote Feyenoord, voor Aad de Groot leeft ook al interesse van hoog niveau. Het was Jan Brouwer, de voor het jeugdplan-Nederland verantwoordelijke bondscoach die de vergelijking trok. Afge lopen zondag na Gouda-Roodenburg, waar Brouwer speciaal op de tribune was gaan zitten om De Groot te observeren. Brouwer toen: „Ik geloof dat Roodenburg een tweede Wimpie Rijsbergen heeft. Ik vrees alleen dat ze hem niet zo heel lang zullen houden Sportverslaggevr PAUL DE TOMBE arrangeerde een ge sprek Rijsbergen-De Groot, luisterde (samen met vice-voor- zitter Jan van Wezel) mee in Roodenburgs' Praathuis en schreef het verhaal. Holvast maakte de foto. LEIDEN Zelden zal een voetballer zó snel en zó toevallig ontdekt zijn als Aad de oot. Twee weken pas dartelt Roodenburgs' nieuwste jeugdtalent mee in het eerste, ids hij bij CVV (toen) zieke Cor Pennenburg verving, honderdtachtig minuten al eelt hij zich opvallend nuchter in de kijker. De duels tegen CVV en Gouda werden voor ad de Groot „blij" spelen waarin hij onbewust de hoofdrol vertolkte. De belangstelling volgorde van opkomst. Amateur-bondscoach Arie de Vroet toevalstoeschouwer bij jn debuut: „Een ontdekking. Een jongen van die leeftijd (17) die in zijn eerste wed- rijd al als een routinier speelt moet toch wel kwaliteiten hebben". Brouwer van het jeugdplan derland die door De Vroet getipt d de Groot onmiddellijk inlijfde bij jeugdselectie van 16 en 17-jarigen Zeist behoorde hij tot de betere Iers. Het is de bedoeling dat uit het Idige jeugdteam volgend jaar de m komt voor het UEFA-elftal" an van Wezel, Roodenburgs' msiaste man van de toekomst, veel rekkend met regionale en eerste talspelers: „Een snelle voetballer ider franje, zonder fratsen. Als hij t dat iets niet kan, doet hij het t. Dan kun je van talent spreken", ün tenslotte Wim Rijsbergen in de ifrontatie met De Groot: „Gezien snelheid waarmee hij gekomen is, !f ik hem nog een jaar bij Rooden- ladje de Groot, zeg maar rustig want hij is geschat zo'n 1.85 m, die lof nuchter langs ach heen den, zegt in het gesprek met Rijs- gen dat hij het „wel leuk" vindt. sr duidelijk niet kapot van, weet eigenlijk niet wat hij met al eerbetoon aan moet. Zegt op een even moment: „Volgend seizoen el ik toch weer in de regionale". uitdrukking die Jan van Wezel ag laat voor wat hij is („Ik ben dat jü het zegt en niet ik"). De rot stelt wel openhartig dat voor- Ig zijn MTS-studie nog voorrang ft op een eventuele prof carrière, srstandig", prijst Rijsbergen die het MAVO-diploma bezit. „Eerst je toekomst zorgen, anders heb tfcraks geen been om op te staan". ijsbergen vraagt: „Maar als je u een aanbieding krijgt wat n? Ze proberen je altijd om te iten. Zeggen: je kunt zoveel verdienen. En negen van de m jonge jongens die zo'n hoop ld zien stappen er dan in. Jij De Groot: „Dat ligt eraan wat er geboden wordt: Of er tijd is mijn studie af te maken, want dat zou ik toch verkiezen geloof ik. Voetbal is nog maar bijzaak, ik wil eerst een basis hebben. Als het op een be paalde manier te combineren zou zijn, zou ik het wellicht wèl doen. andere gaat toch de school voor'. Druk Rijsbergen„Toch zul je ermee te maken krijgen, vooral omdat het zo snel gegaan is. Hoe kijk je eigenlijk tegn die snelle komst aan? Je moet een keer meespelen voor Cor, je speelt een goede wed strijd, Arie de Vroet zit op de tribune en je wordt gelijk geselec teerd. Hoe vind je dat? Hou je daaraan een bepaalde druk over om je in zo'n jeugdeljtal te be wijzen?" De Groot: „Het is ontzettend snel gegaan, maai- ik vind het geweldig. Ook dat wat er gezegd is. Dat ik mee moest spelen wist ik pas op donder dagavond. Toen vond ik het fijn, maar toen ik eenmaal vlak voor de wedstrijd stond, had ik zo van het veld willen stappen. Nu heb ik dat niet meer. Ik ga gemakkelijker het veld in. Als je meer met de jongens gaat spelen, raak je vertrouwd met ze. Dat geldt ook voor het jeugd- elftal. Daarin kun Je bovendien veel leren, ook van de tegenstanders". Rijsbergen: „Dat is natuurlijk erg belangrijk. Dat leren. En dat die druk is weggevallen komt ge woon omdat je voelt dat je goed speelt". De Groot: ,Maar ik zou het toch niet erg vinden om aan het eind van het seizoen weer terug te gaan naar de regionale. Tot een maand geleden speelde ik daar nog in, af en toe eens in het tweede en verder ooit in de Leidse Jeugdselectie. Maar daar ben ik mee gekapt omdat ik de trai ningen niks vond. Ik zal volgend sei zoen wel weer in de regionale spelen, daar kan ik nog twee jaar in terecht". Rijsbergen verwonderd: „Maar als je in het eerste hebt gespeeld, ben je toch wel uitgekeken op de junioren. Dan ga je toch niet meer t&rugals dat niet hoejt? Je moet op een bepaald peil blij ven voetballen om wat te berei ken. En dat ivü je toch?" De Groot: „Natuurlijk wil ik dat. Er lopen natuurlijk wel betere spelers in het eerste en ik zal er ook wel meer kunnen leren, maar toch zou ik het niet erg vinden terug te gaan. Ik voetbal ook leuk in de regionale". Laatste man Rijsbergen: „Wat speel je dan het liefst?" De Groot: .Laatste man, dat vind ik het fijnste voetballen." Rijsbergen: Vind je jezelf niet wat te jong voor die plaats? Ik bedoel, negen van de tien fouten die je op die plaats maakt leiden onherroepelijk tot doelpunten. Dat legt een grote verantwoorde lijkheid op je schouders. Je speelt onder druk. Ben je zo sterk dat je die aankunt?" De Groot: „Ik heb niet dat gevoel dat ik te jong ben. Ik ben nogal rus tig, misschien weieens tè rustig. Wat supporters zeggen, riek ik me dan trouwens niet aan. Dan zou ik den ken. laat maar praten". Rijsbergen: „Dat is het beste. Zeker nu je in de belangstelling staat, willen ze de hele dag met je over voetbal praten. Thuis ook?" De Groot: „Dat niet nee, wel voor en na een wedstrijd. Dan wensen ze me succes. Maar verder krijg ik er weieens een bult van. Iedereen op school praat over voetbal, ook als ik bij Roodenburg ben". Rijsbergen: „Logisch, je staat nou eenmaal in de belangstelling Maar natuurlijk wil je ook wei eens wat anders dan supporters om je heen. Duw ze niet af, maar laat je ook niet al te zeer ophe melen. Dat is gevaarlijk. Sta je sterk in je schoenen?" De Groot: „Ik ga in ieder geval niet met mijn borst vooruit lopen van: jongens hier ben ik nou". Rijsbergen: „Moet je ook niet doen. Daar zijn veel jonge voet ballers aan kapot gegaan. Blijf gewoon. Bij lagere clubjes gebeurt het nog vaak dat goede voetbal lers op handen worden gedragen, maar hier bij Roodenburg ben je allemaal hetzelfde. Maar goed ook". Kracht Van Wezel mengt zich in het ge sprek: „Ik geloof dat onze kracht is dat niet gepredikt wordt dat dat niet moet gebeuren, maar dat we gewoon geen ruimte overlaten waarin het kan gebeuren. De sfeer in de selectiegroep is ook zodanig dat het niet kan ont staan. De knap die zich boven de selectiegroep zou verheffen zou het zwaar te verduren krijgen in die groep." Is het misschien daarom dat Roodenburg zoveel talenten koestert? Wim Rijsbergen (r.) in ge sprek met Aad de Groot: „de tweede Wim Rijsbergen van Roo denburg". Rijsbergen: „Je moet natuurlijk zelf de kwaliteiten hebben, maar inderdaad, Roodenburg doet veel aan de jeugd". Van Wezel: Misschien komt het ook omdat wij echt niet bang zijn jongens met talent te presenteren, Ondanks dat het profvoetbal op de loer ligt, zullen wij ze niet remmen in hun ontwikkeling. Dat zouden we een vervelende benadering vinden. Het ligt natuurlijk wel in de lijn dat er aanbiedingen voor hem zullen ko men. Dan zal zijn ware instelling blij ken. Ik denk dat h(J zal beslissen als hij voetbalt: nuchter, weloverwo gen. En wat hij dan ook kiest, het zal een goede keus zijn. Rijsbergen: „Stel er komt een aanbieding van bijvoorbeeld PEC en Feyenoord. Wat zou je kie zen?" De Groot: .Moeilijk te zeggen. De eredivisie trekt meer maar bij PEC kun je natuurlijk een hoop leren. De overstap is niet zo groot. Ik denk dat ik PEC zou nemen". Rijsbergen: VerstandigJe kunt niet zo diep vallen als het eens mocht mislukken. A.s. maandag (2e Paasdag) U.D.O. - A.S.C. Kunstrijdster Hana Maskova verongelukt VOUVRAY (FR) Hana Mas kova, de oud-Europese kampioene kunstrijden en winnares van de bronzen medaille tijdens de Olympi sche Winterspelen van Grenoble, is gisteren in de omgeving van Vou- vray bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De personenwagen van de Tsjechische kunstrijdster, die sedert 1969 verbonden is als profes sional aan de Weense IJsrevue, kwam in botsing met een vracht wagen. Hana Maskova, die de auto bestuurde, was op slag dood. De Tsjechische Danielle C elf lava, die naast haar zat, werd zwaar gewond. De 21-jarige Hana Maskova was met de Weense IJsrevue op tournee door Zuid-Frankrijk. VOETBAL Leeds United ls gis teren naast Derby County gekomen op de tweede plaats van de ranglijst eerste divisie betaald voetbal in En geland. Leeds speelde in Londen in een inhaalwedstrijd met 2—2 gelijk tegen West Ham United. Bij rust was de stand door treffers van Billy Bonds en Geoff Hurst nog 20 voor West Ham. In de tweede helft bracht Eddie Gray Leeds langszij. Leeds United en Derby County, die beide nu 49 punten hebben uit 35 wedstrijden, komen vandaag tegen elkaar uit. Tottenham Hotspur won met 1—0 van Coventry City ADVERTENTIE MAANDAG 2e PAASDAG A.S. 2.30 UUR DE BELANGRIJKE WEDSTRIJD ROODENBURG- LUGDUNUM SPORTPARK NOORD Kassa geopend vanaf 12.00 uur. ADVERTENTIE Met de krant naar de Europacup wedstrijd op 19 april I dag vliegen f 295,— Vertrek Schiphol op 19 april: plm. 9.00 uur Inbegrepen: de gehele reis van Schiphol tot en met het stadion. Reis-, bagage- en ongevallenverzekering. Verzekering niet doorgaan van de wed strijd. Maaltijden in het vliegtuig. Goede zitplaatsen in het stadion. 3 dagen vliegen f425, Vertrek Schiphol 18 april plm. 10.00 uur Terug Schiphol 20 april plm. 18.30 uur Inbegrepen al het bovenstaande plus twee overnachtingen in 2 en 3 persoons kamers met douche, half pension. Sight seeingtour op woensdagmorgen. Opgeven en inlichtingen Witte Singel I, Leiden. Deze reizen organiseren wij in samenwerking met Reisbureau De Magneet in Alkmaar.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 13