Rijkspolitie voorspelt 'blikken' paasdagen In de komende aantal grote jaren bouw van kerncentrales Steun aan dagbladen door bedrijfsfonds noodzakelijk Sigarenwinkelier Kamercommissie m buik geschoten beperking van 17.000 bij roofoverval t Maakt niet uit of je rechts of links rijdt Aantal D.. D daalt met Niet-uitgebrachte sten bij ruilverkavelingen telt niet meer mee VRIJDAG 31 MAART 1972 9? Pasen vorig jaar (11 en 12 april) vestigde twee records: een miljoen buitenlandse toeris ten. ondanks de enorme drukte en ki lometerslange trage files geen do delijke ongelukken op de wegen. Vooral dat tweede record moeten we met z'n allen, zien te evenaren. Want het wordt een hele mooie paas als we net als vorig jaar aan het eind van drie vrije dagen een gemeend compliment krijgen van op perwachtmeester J. van Beusekom (52) van de Rijkspolitie Driebergen. ,.Dat er geen doden zijn gevallen is te danken aan het rustige rijden. Aan de andere kant was er nu ook Door Kees Haak weer niet zoveel reden om ons op de borst te kloppen: wat valt er nog te rijden als de wegen eivol zittenl De langste file vorig jaar tweede paasdag, toen iedereen op huis aan ging was 54 km.! Opper Van Beuse kom: „Tussen Bodegraven en Lei den gebeurde urenlang niets. Alles •tons stil". Lopen ging vlugger. Vrolijk Pasen! Blikken Pasen..1 Het zit er dit keer wéér in. Met als zekere knelpunten: Verkeersplein Hoevelaken Den Haag-Utrecht en Rotterdam- Utrecht de brug over de Oude Maas bij Dordrecht De Moerdijkbrug Velser tunnel IJselbrug Oude Schipholweg Haringvlietbrug Zeelandroute met Hellegatsplein, en Heinenoordtunnel Arnhem-Nijmegen Bergen op''7,oom-Middelburg Provinciale weg Hilversum- Heemstede. Opper Van Beusekom: „In het al gemeen zullen problemen geven alle bruggen die geen gescheiden rijba nen hebben, wegen die overgaan, van dubbelbaans in enkele wegen en wegen die overgaan in de bebouwde kom. En dan natuurlijk de toerritten bij het invoeren en de klaverbla den waarop het WEVEN veel on rustiger zal gebeuren dan door de week". Tja, en dan zijn er een paar onze kere factoren. Twee om precies te zijn. 1: het weer. Hoe mooier, hoe'druk ker. Wordt het strandweer dan krijgen we een "dubbele trek". "Niet alleen van west naar oost (naar Veluwe, de kanten van Breda op. de Utrecht se heuvelrug, Drente en in mindere mate Groningen en Friesland) maar ook van oost naar west. Berg je dan maar. Hoewel, Je weet het maar nooit. Zelfs opper Van Beusekom durft er met al zijn ervaring geen eed op te doen. „Voor hetzelfde geld blijven de mensen, zelfs als het fraai weer is, ineens allemaal dicht bij huis". Ongewisse factor nummer twee is daaromde mens. De Randstedeling. Wat gaat hij doen? Eén ding staat gelukkig vast, weet opper Van Beusekom: we zijn niet meer zo stom als een paar jaar geleden. We hebben langzaam maar zeker "iets" geleerd- Wat dan? „We trekken ons wat meer aan. van de verkeersinformatie over de radio. We gaan niet meer met z'n al len tegelijk op pad. Daar trappen we niet meer in. Ik zie dat als een dui delijke tendens, ook in het vakantie verkeer. We kunnen er alleen maar blij mee zijn". Maar nogmaals: Je weet het nooit". De opper: „Vorig jaar dachten we dat de topdrukte met Pinksteren los zou komen. Maar het werd Pasen. En Pinksteren ging als een nacht kaars uit". De Nederlandse automo bilist als onzekere factor. En vlak onze oosterburen niet uit. Want wat gaan de Duitsers doen? Trekken ze massaal naar het westen? Naar de kust? Vorig Jaar Pasen kwamen ze met honderdduizenden tegelijk. Niet te houden waren ze. Opper Van Beusekom: „Als ze ko men, komen ze gespreid en dat is meegenomen. Witte donderdag kwam de eerste otoot. vandaag, en Paaszaterdag de rest. Maar wat ze hier nou precies komen doen, mag Joost weten, want merkwaardig ge noeg gaan ze op eerste Paasdag al weer naar huis, de meesten". Tóch een voorspelling: „Je kan er donder op zeggen dat de voertaal ui Hoek van Holland. Scheveningen en Zandvoort en onze andere badplaat sen Duits is met Pasen als het in 't Roergebzied in de weken voor de Paas slecht weer is". Even een "frische" neus halen. De trek naar het westen vanuit West- Duitsland, begon vorig Jaar a.l om half acht witte donderdagochtend Dat was een vroegertje voor de Por- sche-ploeg van de Rijkspolitie. „En de pest is", moppert opper Van Beu sekom, „dat die Duitsers in Neder- de Duitse radio blijven land naa luisteren. Ze zouden veel beter geïnformeerd zijn en dus vlugger hun plaats van bestemming bereiken, wanneer ze op Hilversum afstemden". Hoe vertel je ze dat? Vorig jaar Pasen wipten 650.000 Duitsers onze grens over. Bijna de helft van dit immense leger kwam via de grenspost Bergh tussen Arn hem en Oberhausen. De Duitsers deelden op onze wegen in de ellen de van eindeloos lange files, urenlang bumpertje aan bumpertje voortschui- felen en vooral bij de knelpunten in de narigheid en het ongerief van tal rijke botsingen met (gelukkig) meestal alleen blikschade. De zoge heten "kop- en staartbotsingen". Vakjargon net zo jong als de balpen. In West-Duitsland klapte de boel veel verschrikkelijker op elkaar. Daar vielen vorig Jaar tijdens de Paasdrukte in het verkeer on zijn minst 118 doden te betreuren. Een van de ergste ongelukken gebeurde op de autoweg Berlijn-Helmstedt, waar een Nederlander, die een file wilde ontwijken, op de verkeerde baan frontaal botste op een tegenligger. De Nederlander en de twee Duitsers in de andere auto verloren daarbij het leven. Paaszaterdag zal het al leen 's ochtends erg druk zijn. 's Middags is dan iedereen wel zo'n beetje waar hij zijn wilde Ook voor de beide paasdagen weet opper Van Beusekom welk verkeers- patroon tot de logische verwachting behoort. „Eerste paasdag zitten de wegen vol met pa's en ma's met kinderen, op weg naar oma. Tweede paasdag is voor de dagjesmensen" Toch zijn er verschillen met vroe ger. Verschillen die steeds duidelij ker worden. „Een aantal Jaren geleden gingen we veel vroeger op stap en we wa ren precies om vijf uur weer thuis. We moesten en zouden om 6 uur aan de pot zitten. Tegenwoordig valt het spitsuur op vrije dagen steeds later. We nemen eten mee, de beter gesi tueerden pikken een portie patat en de nóg beter gesitueerden gaan dine ren. En we slapen allemaal uit. 's Ochtends voor dag en dauw er op uit trekken is er niet meer bij. Maar om half tien gaan we met z'n allen op stap". Met dien verstande dat we zijn gaan luisteren de verkeersinforma- De opperwachtmeester is i tie op de radio. De langs deze weg tot ons komende adviezen wel willen opvolgen. Informatie die door de moderne "berichtencentrale" van de rijkspo litie in Driebergen supersnel wordt verzameld dankzij de mobilofoonacti viteit van de Porsche-mannen en mo toragenten langs de weg. Het zijn met name deze motoragenten die, doordat ze files op de vluchtstrook passeren, in mum van tijd een be paalde verkeerssituatie kunnen pei len en doorgeven. „En vergeet ook de twee vliegtuigen niet die wij op drukke dagen als met Pasen boven 't verkeer hebben hangen", vult op perwachtmeester Van Beusekom Het Duitse equivalent van de Drie- bergense centrale zit in Munster. De opper daarover: „We hebben kei harde afspraken met onze Duitse collega's. We informeren elkaar zodat zij en wij precies weten wat er aan verkeer in aantocht is. Daarnaast bellen we de laatste ja ren rechtstreeks met de West-Duit se radio, ook al omdat zoals gezegd Duitsers in Nederland naar hun eigen radio luisteren en zodoende toch de gewenste informatie over de knelpunten in Nederland krijgen". De samenwerking Rijkspolitie Driebergen - AN WB - V rij willige Am bulanceposten van hei Rode Kruis (zelfde mobilofoonnet) en het A.N.P. (radio-nieuwsdienst) is optimaal. „Wat dat betreft zijn ze in West- Duitsland jaloers op ons. Wij kun nen om vier uur nog de nieuwsuit zending van vier uur binnenvallen. Zy niet" Tot slot twee rij-tips voor de paas. Van de opper himself Hou afstand! Ga niet allemaal op die linker rij- I strook zitten. Als het druk autosnelwegen maakt het niet nauwd voor dat zijn mannen ze ook de komende Paas weer bij bosjes zul len tegenkomen: de automobilisten, die "er per se overheen willen". Als ze er nog niet "opgeklapt" zijn zal de Rijkspolitie ze met in de zorg vuldig opgebouwde image passende beleefdheid op hun nummer zetten. Zoals 10 tegen 1 bij Oude Rijn die stuntelende automobilist er "uit" zal worden gehaald. Opper Van Beusekom weet precies hoer die man er uit ziet: „Het zweet staat hem in de handen en hij zal ons dankbaar zijn". een ruimere taak toe te kennen dan het huidige standpunt van de rede ring toelaat. De dagbladpers is in een structurele crisis en daarmee in een zorgwekkende situatie geraakt. Alleen met individualiserende hulp. zoals de regering wil, kan de crisis niet worden overwonnen. Daar toe zijn vooral maatregelen voor de bedrijfstak als geheel noodzake- lijk. Een deel van deze maatregelen of I kan worden uitgevoerd door het be- je links of rechts rijdt. Waarom met I z'n allen op die linker strook? Be- denk dat de rechter strook bij plot seling moeten remmen nog een esca pe geeft op de vluchtstrook". De angst om op de rechter rijstrook te worden opgesloten is volgens op- Comm issie-R ooy DEN HAAG (ANP) De commis- i een verlies, dat nog weer 23 miljoen den samengesteld uit onafhankelijke sie Rooij dringt in haar eindrapport gulden groter was. Het aantal ver- deskundigen van verschillende disci- aan minister Engels van Cultuur. Re- liesgevende exploitaties was aanmer- plines: massacommunicatie, in het creatie en Maatschappelijk Werk kelijk gestegen. De commissie-Roov bijzonder de pers. bedrijfskunde, fi er bij de regering op aan "n bedrijfs- i betreurt het, dat het kabinet haar j nanciële fonds voor de pers in te stellen per Van Beusekom misplaatst. Ze ker als het toch allemaal bumpertje- aan bumpertje is. met uitzondering van I de ambtelijke leden, die zich van h standpunt onthielden is ervan j overtuigd dat de instelling van een bedrijfsfonds slechts doelmatig is als 'n zodanig klimaat voor de bedrijfs tak aanwezig is, dat de duide lijke meerderheid van de bladen in de gelegenheid is tot een sluitende exploitatie te komen. Zo'n klimaat is thans beslist niet aanwezig. Meer dan de helft van de j al verliesgevend gebleken. De ex- dagbladexploitaties is over 1970 j ploita tie uitkomsten over '71 toonden sociologie. De lang in onzekerheid heeft ge- j leden zouden moeten worden be- laten over het principiële regerings- noemd door de kroon, op voordracht beleid voor de persproblematiek, te- i van de minister van Cultuur, Recre- meer, daar bij de installatie van de atie en Maatschappelijk Werk. nadat de standpunten van de be- organisaties heeft kei kranten, zelfs kranten die in abon- nomen. Het dagelijks bestuur van de nee-aantal groeien, in hun bestaan, Ned. Ver. van Journalisten heeft bedreigd worden dooi- stijgende kos- ten en dalende inkomsten. De rege ring voegde er aan toe: uit een oog punt van het algemeen belang grote waarde te hechten aan een gescha keerde en onafhankelijke pers. De commissie heeft voorkeur voor de privaatrechtelijke vorm van de stichting voor het bedrijfsfonds. Het j bestuur van het fonds dient te wor- Bij de Keukenhof in Liss - horen natuurlijk ook de Haar lemse bloemenmeisjes. Ze gave t wat ertra kleur aan de toch c fleurige vertoning van tulper - narcssen, hyacinthen en ander bolbloemen. In EEG geen controle van groene kaart DEN HAAG (ANP) Omdat h< de bedoeling is nog voor de aar vang van het komend zomerseizoe 1 de controle op de groene kaart <h« bewijs dat de premie voor de we: telijke aansprakelijkheidsverzek( 8 ring van motorrijtuigen betaald i.' D af te schaffen, heeft de ministerraa 8 in zijn gisteren gehouden vergad» zijn goedkeuring geheel desbetreffende wijziging Nederlandse wet over die verzek» ring. Aldus heeft premier Bieshei vel meegedeeld in een onderbrekir J de wekelijkse vergadering va de ministerraad. richtlijn van de EE komen wat betreft de afschaffii de controle en de controle zelf. Vrouw kreeg steekwonden #1 1 pleit voor POLITIE PAKT VOOR 1 TON A AN HEROINE Bij Bronswerk werklozen 150 ontslagen AMSTERDAM (ANP> ROTTERDAM (ANP) De 67-Ja- rige Rotterdamse sigarenwinkelier D. van der Wal heeft gistermiddag zijn poging om zich twee overvallers van het lijf te houden, moeten beko pen met een schotwond in de buik Zijn 65-jarige vrouw liep steekwon den in gezicht en onderarm op bij de worsteling, die zich afspeelde in het sigarenwinkeltje. Over de toestand van het echtpaar, dat is opgenomen in 't Zuiderzieken huis te Rotterdam, is tot dusver niets bekend. De daders zijn met lege han den ontkomen. Omstreeks kwart over vijf werd, mevrouw Van der Wal, die in de ach terkamer zat, gealarmeerd door het, geschreeuw van haar man in de win kel. Zij rende naar voren, waar zij getuige was van het schot dat de si garenhandelaar in de buik trof. Zon der zich te bedenken wierp de vrouw zich in 't gevecht, dat zich verplaat ste naar de achterkamer. Hierdoor zag de winkelier zijn kans schoon. Om de aandacht van voorbijgangers te trekken, trapte hij een ruit. in. Toen viel opnieuw een schot. De ko gel kwam terecht in een keukenkast. Hierop namen de overvallers de be nen. Een van hen. een lange man met lang blond haar, is onopvallend verdwenen. Zijn makker een circa 1,63 m lange donkerharige man (zui delijk type. volgens de politie) bot ste in zijn vlucht op een 64-jarige voorbijganger, de heer J. C. Wachter, die hardhandig met de vuisten van de man kennis maakte. Niettemin zag hij kans de overvaller te volgen. Even later stapte deze in een beige- kleurige auto en verdween. insecticiden DEN HAAG (ANP) Een bij zondere commissie uit de Tweede Kamer, belast met de behande'ing van een wijziging dingsmiddelenwet 1962. heeft gedrongen op een drastische beper king van het gebruik van chemische bestrijdingsmiddelen en op een verbod van sommige middelen. Dit blijkt uit het gisteren ver schenen voorlopig verslag van de bijzondere commissie. Deze noemt de voorgestelde wijzigingen van de bestrijdingsmiddelenwet in het al gemeen "belangrijke verbeteringen". Het verslag gaat in op de vervan ging van chemische bestrijdings middelen door biologische middelen of methoden en vraagt waar wette lijke mogelijkheden om het gebruik van deze biologische middelen dwingend voor te schrijven. Een rigoureuze controle op het gebruik, de vernietiging van de res ten, en de verpakking van cheml- DEN HAAG 'ANP) Voorlopi ge cijfers van de geregistreerde ar beidsreserve laten een daling van de werkloosheid zien. Tegenover 114.000 A werkloze mannen in februari zijn er thans 97.000 werklozen een daling sterdamse narcoticabrigade heeft 1,8 j in een maand tijd van 17.000 man. zuivere heroïne in beslag geno- Minister- president Biesheuvel 'noemde gisteravond deze teruggang met een verkoopwaarde van 5n het aanta] werklozen "verheu- ongeveer 100 000 gulden. De heroïne gend". De oorzaken van de daling In het bezit van vier uit Hong- zl-,n no« niet P"cies bekend, of- schoon daarbij sprake zal zijn van kong afkomstige Chinezen, die in de een normale seizoen-ontwikkeling, nacht van maandag op dinsdag In "We hopen dat er ook sprake is van de Amsterdamse binnens.ad zijn de bestrij- aangehouden: de 41-Jarige T Ch. de: mier. In de drie noordelijke provin- 33-jarige W. L. L. de 22-jarige V. W ;cles daalde het aantal werklozen 20.050 tot 14.600. de 37-jarige L. S. F. AMSTERDAM Verenigde m chinefabrieken NV heeft in 19 ,i een positief resultaat geboekt, waa t mee het concern voor het eerst sin t 1968 weer winst heeft behaald. E heeft president-directeur Jhr. rr 1 F. O. J. Sickinghe donderdagmi dag meegedeeld. Hij voegde era> 1 toe voor de toekomst eveneens e 2 positief gestemd te zijn. hoewel ov j 1971 nog geen dividend kan word betaald. „Wij zijn nog bezig met voltooiing van de sanering en hi„ en daar moeten nog een aanl werknemers worden ontslagen. V hopen dit aantal door het natuu i lijk verloop te kunnen beperkt Maar overigens zijn we duideli f door het dal heen". De heer Sicki i ghe zei dat bij bronswerk Amei e foort enkele tientallen werknemf l moeten afvloeien. „Ook voor Bror werk Utrecht staan ontslagen l stapel". Een woordvoerder van vi zei later, dat dit aantal kan oplop r tot maximaal 100. Voor beide Bror werk-vestigingen komt dit dus nt 5 op circa 150 man. De afdeling verdovende middelen ontving maandag een tip. waarin werd medegedeeld dat Chinezen in de binnenstad „aan het leuren" wa ren met drugs De hele afdeling werd gemobiliseerd. Na een uitge breide Jacht door de binnenstad werd een witte BMW aangehouden, waarin zich de Chinezen bevonden. Behalve heroïne trof de recherche in de wagen voorts 400 gram cof- feïne aan. Dit valt echter niet onder de Opiumwet. De politie vermoedt dat de drugs over zee naar Amsterdam zijn ge smokkeld. De arrestanten zullen za- sche middelen is dringend nookzake- terdag aan de officier van Justitie stemmen niet meer mogen meetel- lijk, zo staat in het verslag. 1 worden voorgeleid. len bij de bepaling van de uitslag DEN HAAG (ANP» Bij stem mingen over ruilverkavelingen zul- de toekomst niet-uitgebrachte DEN HAAG (ANP) Het is niet onwaarschijnlijk dat in de Jaren '70 meer grote kerncentrales in Ne derland zullen verrijzen dan tot voor kort is aangenomen. Dit staat in de nota inzake het kernenergie beleid die gisteren aan de Tweede Kamer is aangeboden. Gezien de grote bedragen, die met toepassing van kernenergie voor de electriciteitsopwekking in het geding zijn, is het van nationaal belang dat de eigen industrie een redelijk aandeel krijgt in de reac- torbouw, zo vermeldt de nota. De nota voorziet de bouw van zeer grote eenheden. Vergroting van het reactorvermogen beïnvloedt de kilowatt-uurprijs gunstig. Ook de stijgende investeringskosten verster ken de tendens naar zeer grote nu cleaire produktie-eenheden. Tot in de Jaren '80 zal de uitbrei ding van het nucleare produktie- vermogen voornamelijk met licht waterreactoren plaatsvinden. Daar na zal de verdere uitbouw in toene mende mate geschiedenis op basis van snelle kwikreactoren en mis- schi enook van gasgekoelte, empera- tuurreactoren. aldus de nota. De nota sluit de mogelijkheid niet uit dat aan het einde van deze eeuw het nucleaire produktievermo- gen in Nederland is gegroeid tot 30.000 40.000 megawatt. Dit is dan de helft van het geschatte geïnstal leerde elektrische vermogen. Of de ze verwachtingen uitkomen is mede afhankelijk van de vraag in welke mate deze centrale kunnen concur reren met de conventionele. Bij conventionele centrales maken de vaste kosten globaal eenderde van de kostprijs uit en de brand stof tweederde. Deze verhouding is bij de kernenergiecentrales met lichtwaterreactoren ongeveer an dersom. Het is nog niet voldoende nauw keurig vast te stellen tot wanneer het Nederlandse aardgas voor de elektriciteitsproduktie beschikbaar is. De nu bekende slechts toereikend oi perkte mate nieuwe aardgascen-1 trales te bouwen. Uit het oogpunt van veilige elektriciteitsvoorziening en milieubeheersing zijn aardgas centrales en kernenergiecentrales vrijwel gelijkwaardig. Een keuze zal voornamelijk op economische gronden moeten plaats vinden. De nota gaat er vanuit dat in de toekomst zeker de keus op kernenergiecentrales zal vallen, om dat de aardgasreserves binnen af zijn ^zienbare tijd niet meer toereikend nog in be-I zullen zijn. Tot dusver werd aangenomen, c niet-uitgebrachte stemmen vo< stemmen waren. De ministerraad heeft in zijn g I teravond gehouden vergadering 1 sloten dit belangrijke uitgangspi op te nemen in een voorstel tot w ziging van de rullverkavelingsv Minister-president Biesheuvel 1 gisteren tijdens een onderbreki k van de ministerraadsvergadering, deze wijziging tegemoet komt aan 1 rechtsgevoel. Het is de bedoeling de ruilv kavelingswet op verschillende terr nen te herzien. In het regeerakko< is al een herziening van die wetj ving aangekondigd verlaging de ruilverkavelingssubsidie, het v hogen van de ruilverkavelingsrei en het verlangen om te komen een landinrichtingswet. De nu door de regering genorr beslissingen over het ruilverka lingsbeleid concentreren zich rc drie hoofdpunten: aanpassing van de financi mogelijkheden van het ruilverka lingsbeleid; de stemmingsprocedure; de landinrichtingswei. In de komende wetswijziging de regering voorstellen de ruilv kavelingsannulteit te verhogen 5 tot 6 procent, te betalen gedurex 26 Jaar in plaats van 30 Jaar.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7