'Ik werk hard uit luiheid' r(^y)vSnctaaa... ...e/7 gisteren 1 [^M[RrQ9!^füm\ God is het Stokpaardje van W'dly van Hernert Omroepen in de knoei door uitstel aan EO TV morgen VRIJDAG 31 MAART (972 RADIO - TV KUNST PAGINA HILVERSUM Woensdagmiddag zes uur. De Singerconcertzaal in Laren puik uit. Willy van Hernert, tv-regisseur, geeft een verjaardagspartijtje. Vrienden, collega's en artiesten schudden hem en zijn vrouw Caroliene de hand. Hij lacht. Ze zijn toch allemaal gekomen. Ze zijn Willy's zestigste verjaardag niet vergeten. Een dag eerder zei hij: „Ik yeet niet of ik veel vrienden heb. De mensen waarmee ik altijd heb ge werkt zijn niet meteen je vrienden. Ik heb wel het gevoel dat velen graag met mü werken. En vijan den, je vijanden ken je meestal niet. Ik ken ze ook niet. Dat feestje in Singer moet een verrassing zijn, maar niemand kan zijn mond houden. Ik hoop vurig dat al die technici van de NOS er zijn 7Daarmee ik zoveel programma's heb gemaakt. De jongens die altijd zeiden, ha. met WiUv van He-' mert werken, dat wordt transpireren". We zitten in zijn huisje diep ver scholen aan de rand van Blaricum, machine met daarin een velletje Op het bureau een schrijf papier. „Bartje," zegt Willy van He rnert wijzend op de schrijfmachine. Bartje de bestseller van Anne de Vries moet een televisie-serie wor den die de NCRV heeft gekozen als opvolger van de Kleine Waarheid. Zoals altijd bij de vaderlandse zui len is de tijd te kort en het geld niet toereikend, zodat de makers van de serie mogen zuchten steunen. Willy van Hernert: „Vier weken geleden vroegen ze mij een idee voor een nieuwe serie. Al les wat ik voorstelde kreeg nee. Twee weken geleden vond ik toeval lig Bartje. Ze zeiden ja, en nu zit ik in het schip. Over een paar we ken moeten we al gaan draaien, maar ik zit nog te bewerken. Audi ties hebben nog geen Bartje opgele verd en de lokatie in Drente is een enorm probleem. Een echte plagge- hut bestaat niet meer. Die moeten we nabouwen. Toen ik daar in Drente stond zag ik alleen maar meters hoge televisiemasten bij de mooiste boerderijen. Ik heb gezegd Wat zou ik hier mooi tv kunnen maken als er geen tv bestond." Geloof en kerk hebben in belang rijke mate het leven van Willy Hernert bepaald. STOKPAARD „God is een Stokpaardje van i zegt hij en hij doet het verzoek stokpaardje met een hoofdletter te schrijven. Hij werd op dertienjarige leeftijd ingelijfd bij het Klein Se- menarie in üden en was voorbe stemd missionaris te worden. „Di verse gebeurtenissen in mijn privé- sfeer opende mjj de ogen. Ik vluchtte van het semenarie en van de kerk. Ik zag plotseling dat de kapelaan tijdens het uitdelen van de hostie en tijdens de ooncecratie een slecht acteur was. Ik kon het niet anders zien. Niet meer daarin geloven. Ik ging er aan twijfelen en raakte overtuigd dat niet iedereen in hetzelfde kan geloven. Het was een van mijn uitingen van indivi dualisme. Ik ben een egoïst, niet egocentrisch. Ik - bewust heet dat en dat is de enige instelling om crea tief werk te leveren." Willy van Hemert leverde dat voor de eerste maal op 19-jarige leeftijd in opdracht van de Utrechtse RK- vrouwenbond, waarvan zijn moeder voorzitster was. „Een makkelijk verworven opdracht dus, zoals het mijn hele leven zou blijven gaan. Ik schreef „Démasqué der eeuwen," een soort vrouwelijke Faust. Een analyse van de invloed van de vrouw op het wereldgebeuren. Ik geloofde dat ik dat allemaal kon op die leeftijd. Ik was het alweer ver geten. Deze week stuurde een klas genote van me het programma toe." Het programma vermeldt Willy Ctoen nog Willy C.) van Hemert niet alleen als auteur, maar ook als hoofdrolspeler en als regisseur. „Het eerste duidelijke bewijs, dat ik ont zettend solitair ben. Ik was bij een kerkkoor maar wel als voorzanger. Ik was voor de oorlog bij het ope rettegezelschap van Fritz Hirsch, ook als voorzanger. Ik ben anti-mi litarist omdat ik niet in de maat kan lopen. Ik behoor niet tot een partij, omdat ik er niet in geloof dat een groep mensen zich uit ideë le overwegingen vindt, maar slechts vanwege het gemeenschappelijke doel. Ik wil wel coöpereren." PRINCIPES „Waarschijnlijk wel. Ik ben van 1947 tot 1960 bij de VARA in vaste dienst geweest. Maar ik kan niet op vaste tijden creatief zijn. Als ik tot elf uur op bed wil liggen en tot drie uur in de nacht wil werken dan is dat mijn zaak. Na de Kleine Waarheid heb ik maanden niet ge werkt. Ik ben niet naar de WW-ge- lopen om tachtig procent van mijn laatst verworven honorarium te in casseren. Ik wil mijn leven lang geen kinderbijslag (hij heeft vier kinderen) en zou pensioen iets vre selijks vinden. Ik stel mij op het standpunt, dat deze sociale verwor venheden zijn voor groepen in onze samenleving, die daarmee echit hun nood kunnen lenigen. Zolang ik er geen gebruik van hoef te maken zal ik het niet doen. Ik wil tot aan mijn dood werken. Overigens mijn belastingaanslag houdt geen reke ning met die principes." „Ik schrijf om te kunnen regisseren, dat in de eerste plaats. Als ik een stuk of boek bewerk met mijn eigen woorden begrijp ik het gewoon be ter. dus kan ik het ook beter over dragen op anderen. Broodschrij ver is een naar woord. Ik werk hard uit luiheid. Zo zou ik het willen zeggen. Dat geeft mij nu op mijn zestigste wel het frusteren- de gevoel nooit iets groots te heb ben verricht. Nooit iets te hebben gedaan, waar ik rustig voor ben gaan zitten. Iets met meer wijsheid. Iets geëngageerds wat de mens be treft. niet maatschappelijk. Ik zal nooit een Heijermans kunnen wor den. Maar iets dat voor decennia blijvend wordt. Dat zou ik nog wil len doen. Maar ik ben te rusteloos." Waarover zou dat boek of toneel stuk moeten gaan? „Het zou in ieder geval een toneel stuk worden. Ik zei je al God is mijn Stokpaardje (weer een hoofd letter). Ik ben er veel mee bezig. Het sluipt ook wel in mijn werk. In de Kleine Waarheid zong Wiileke in een van de liedjes „O heer ik ben niet godgeleerd, ik ken u bijna niet." Dat is een tekst van mij. Ik zoek een houvast in mijn leven. Ie der mens heeft dat dacht ik nodig. Ik heb het nog steeds niet gevon den. Dat maakt mij ook bang voor de dood. Niet voor het lijden, maar voor de dood op zichzelf. Het is meer de angst voor het vergaan van je wereld." NATURALIST Critici schrijven dat ok sentimen teel ben. Dat het er duimen dik bovenop ligt in mijn werk. Als ik dat lees wordt ik woedend. Carolien verstopt ook de kranten en tijdschriften voor me waarin dat weer eens staat. Als men met sentimenteel bedoelt, met gevoelens spelen zonder vals te zijn, dan zeg ik, akkoord. Als men senti mentaliteit bedoelt, dan protesteer ik. Ik ben geen smartlappenfabri- kant. Mensen ontroeren in vrolijke of verdrietige zin is geen schande. Natuurlijk wil hij in het vuur het schrijven wel eens iets ontglip pen, waarvan ik later zeg, dat had wel wat dunner gezegd kunnen worden. Ik hoor niet tot de experi mentelen. Ik ben een naturalist. Als ik in de studio een huiskamer nodig heb, dan laat ik een huiskamer bouwen. Anders kan ik het niet. Ik heb geen behoefte mensen te erge Hoe kijk je dan tegen de Haché- show aan, waaraan zoon Ruud meewerkt? „Hij lacht zich rot, vooral or die reacties. Ik kan er niet on ohen. Mijn zoon Hans maakt liedjes als Nananana als het om de liefde gaat. Ik heb er vrede mee. Al denk ik als vader wel eens, wat was mooi geweest als er een van mijn zoons chirurg was geworden of zo. HILVERSUM (ANP) De raad van beheer van de NOS heeft minis ter Engels (CRM) telegrafisch laten weten dat zijn besluit om een beslis sing over de zendtijd van de Evange lische Omroep uit te stellen de overige zendgemachtigden in een onmogelijke positie geplaats heeft. De status van de Evangelische Omroep, aldus de raad van beheer van de NOS, bepaalt vooral in de televisie de vraag hoe per 1 oktober de verschillende avon den over de omroepen moeten worden verdeeld. Voor radio en televisie geldt dat de onzekerheid die hier nu over blijft bestaan het onmogelijk maakt win- terschema's te ontwerpen en vast 'te stellen, te coördineren en contracten af te sluiten met scheppende en uit voerende kunstenaars en andere In Parijs Weer diefstal van kostbare schilderijen PARIJS (AFP/UPI) Uit een kunsthandel in het hart van Parijs zijn vijf schilderijen gestolen met een gezamenlijke waarde van minstens 3 miljoen frank (bijna 2 miljoen gul den). De eigenaar van de kunsthandel heeft opgegeven, dat de verdwenen stukken schilderijen zijn van Pierre Bonnard, Auguste Renoir, Maurice Utrillo, Eugene Boudin en André Derain. Uit een museum van de Harvard- Universiteit in de VS is donderdag een gedeelte van een Plcasso-schilde- rij gestolen. Het werk heet „Kleine sompositie" werd in 1914 vervaardigd. Het wordt "van onschatbare waarde" ge acht. Gestolen is het middenstuk van het werk. De signatuur staat op het stuk dat niet ontvreemd is. Amsterdamse raad akkoord met beperkt slaapverbod AMSTERDAM (ANP) De ge meenteraad van Amsterdam is gis termiddag akkoord gegaan met het voorstel van B. en W., de Algemene Politieverordening te wijzigen dat voor bepaalde delen van het Vondel park een slaapverbod gaat gelden. Een voorstel om een slaapverbod voor de gehele stad in te voeren is afgewezen met 27 tegen 16 stammen. Het bedrag dat B. en W. dit Jaar >or voorzieningen in Amsterdam ten behoeve van het Jeugdtoerisme beschikbaar wil stellen, is ruim f 800.000 en kreeg de instemming de overgrote meerderheid van de raad. medewerkers, aldus de NOS. In het telegram dringt de raad van beheer aan op overleg met de minister op korte termijn om een oplossing te vinden voor de moeilijkheden. Volgens het ministerie van CRM houdt het toewijzen van zendtijd aan de Evangelische Omroep voor twee maanden niet in dat de minister zijn beslissing over toelating van de E.O. als C-omroep ook twee maanden uit stelt. De beslissing over de aanvraag van de E.O. wordt half april ver wacht. Reorganisatie bij het Frans Volkstheater PARIJS Het Theatre National Populaire, het eens zo befaamde TNP van Jean Vilar, gaat Parijs verlaten om zich in Villeureanne, een voor stad van Lyon te vestigen. De grote man van het volkstheater, de regis seur Roger Blanehon, zal in de toe komst ook de Par ij se troep van het TNP onder zyn leiding nemen. De opvolger van Vilar by het oude TNP, Georges Wilson die de laatste jaren met zyn repertoirekeuze en de tanende toeloop van het publiek min der gelukkig had geboerd, zal ver moedelijk als acteur by de Comedie Framcaise worden ingelyfd. Het nieuwe TNP van Blanchon zal zyn arbeidsveld over de hele Franse provincie uitbreiden, zodat met deze regeling die deze week door de mi nister van Cultuur, Jacques Duhanel, bekend werd gemaakt tot dusver wel de grootste stap in de richting van de decentralisatie in de hele Franse to neelgeschiedenis is gezet. WILLY VAN HEMERT Los Calchakis in de Doelen en op de tv Van c i RTV-redactie Los Calchakis, vijfmansgezel schap dat de Zuidamerikaansemu- ziek wereldfaam bezorgde Elcon- dor pasa komt naar Nederland. In samenwerking met Mojo-De Doelen wordt zondagavond 9 april concert gegeven in de Rotter damse Doelen. In de Meerpaal in Dronten, zyn inmiddels opnamen ge maakt voor het volgende week don derdag uit te zenden TROS' pro gramma „Zevensprong". Grote bekendheid kreeg de groep door zijn produkties „La flute In- dienne vol. 1 en 11", langspeelplaten die in Europa grif van de hand gingen en nog steeds goed zijn voor hoge verkoopcijfers. Los Calchakis ontstond in 1960 in Parijs. Hector Miranda is de op richter van het ensemble, dat werd geboren om Europa kennis te laten nemen met de muziek uit de Andes, Indiaanse muzikale uitingen, Argen tinië, Bolivia, Peru en Ecuador. In 1969 kwam de grote erkenning voor het ensemble; meer dan miljoen el- pes werden van het gezelschap ver kocht en in alle Europese landen bleek „La flute Indienne" goed voor een hoge notering op de elpeelij- sten. Los Calchakis bestaat uit Hector, Nicolas, Conzalo, Sergio en Rodolfo. Ze spelen allen verschillende instru menten: fluit, gitaar en tamboer. De Nederlandse korte film over de maandag j.l. overleden graficus Maurits Escher „Het oog op avon tuur" staat op de nominatie voor de Academy Award (Oscar) voor de ca tegorie korte documentaire films. De film is gemaakt door Han van Gelder, Jonne Severijn en Hans Locher. De jury voor toekenning van de Oscars zal haar definitieve beslis sing op 10 april in Hollywood bekend maken. De film werd vervaardigd in opdracht van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Boksen op tv HILVERSUM De AVRO-televi- sie zal van de bokswedstrijd tussen Cassius Clay en Mc. Forster morgen avond tussen tien uur en tien voor elf een samenvatting uitzenden. De wedstryd wordt de komende nacht in Tokio gehouden. De AVRO zal ook beelden uitzenden van de voetbalwedstryd tussen de Engelse clubs Derby County en Leeds United, die twee en drie staan in de compe titie. Prins Claus heeft gistermid dag in het Paleis op de Dam in Amsterdam het eerste exemplaar gekocht van de langspeelplaat Topstar Festival". De opbrengst van deze plaat (kasten een tientje) komt ten goede aan het vluchtelingenwerk van de Verenigde Naties. De leider van de Nederlandse groep Ekseption, Rick van der Linden, verkocht de plaat aan de prinsVan Ekseption staat ook een nummer op de plaat. Het is de e&rste keer in de geschiedenis van de Topstar-platen dat een Nederlandse groep er aan mee werkt. Aan de produktie hebben dit jaar ondermeer belangeloos mee gedaan: Nana Mouskouri, Engel- bert Humperdinck, Mireille Mat- hieu, Andy Williams, José Feli- ciano, Aretna Franklin, Anita Kerr en James Last. De netto-opbrengst van de vo rige plaat "World Star Festi val" in 1969 ivas 3,4 miljoen gulden. Er werden er 1,1 miljoen van verkocht, waarvan 200.000 in Nederland. NEDERLAND I 155 De fabeltjeskrant (NOS) 7.00 Journaal (NOS) 7.05 Filmimpressie uit Israël (E.O.) 7.20 De Koning der Joden: gewtyde muziek (E.O.) 7.55 Tenslotte (E.O.) 8.00 Journaal (NOS) 8.16 Achter het Nieuws (VARA) 8.50 Hadimassa, satirisch programma (VARA) 9.30 2 voor 12, quiz (VARA) 10.10 Een klein uur: U (VARA) 11.00 Speeiwljze les 4 (herh.) (TELEAC) NEDERLAND II 6.55 De fabeltjeskrant (NOS) 7.00 Journaal (NOS) 7.05 De laatste sporen: 6. Joego-Slavië, natuurfilm (TROS) 7.30 Nancy, TV-serie (TROS) 8.00 Journaal (NOS) 8.15 Wereld op wielen (TROS) 8.50 De Ring, krimi uit de Duitse serie Ta tort (TROS) 10.20 Uit de Kunst (NOS) 10.50 Journaal (NOS) A. Luppens, een fabrieksarbei der in de strokartonindustrie in Oost-Groningen, was don derdag de hoofdpersoon in de VPRO-serie „Namens.Hoe veel arbeiders telt Nederland eigenlijk? Volgens het statis tisch zakboek zijn het er, man nen en vrouwen samen, ruim twee miljoen. En hoeveel daar van zullen er gekeken hebben naar dit programma, waarbij zij zich toch direct betrokken konden voelen? Slechts een be trekkelijk klein gedeelte van die twee miljoen, vrees ik. Hoe komt dat? De eerste oor zaak is, dat de TROS op de andere zender zyn programma grotendeels vulde met vier bui tenlandse, licht verteerbare produkties. De tweede oorzaak leek me toch te liggen in de aanpak van „Namens.Ik merkte al kijkend, met de spe cifieke belangstelling van de- geen die er straks over schrij ven moet (een dwang die an deren missen)dat het me moeite kostte mijn aandacht erbij te houden. Dat lag niet aan de hoofdpersoon Luppens, want hij leek me juist wel een interessante, „gemotiveerde" man. Maar het programma zat wat te brokkelig in elkaar. En wat nog fnuikender was: de man om wie het had moeten draaien kwam te weinig uit de verf. Nu zou hij zelf misschien met een tegenwerpen dat het niet om hem draaide, maar om het tekort aan werkgelegenheid in Oost-Groningen. Maar dat is een schijnantwoord. We hebben in eerste instantie te maken met een televisieprogramma en het enige waar het op aankomt is of het als televisieprogram ma goed genoeg in elkaar zit om de kijker geboeid te hou den. Als uat op de ene manier niet kan, moet het, ook ter wille van het onderwerp, op de andere manier. Op een gegeven ogenblik zei Luppens. dat de directeuren hun arbeiders niet kennen en er ook geen idee van hebben wat er in hen om gaat. Dat zou een uitstekend aanknopingspunt zijn geweest voor een aanpak van het pro bleem van de Oostgroningse arbeiders via die ene arbeider Luppens. Weet ik, als Journalist, wel wat er in een arbeider omgaat? weet een Zeeuwse arbeider wat er in een Groningse arbeider omgaat? Weet een r.-katholieke arbeider wat er in een commu nistische arbeider omgaat? Te levisie is een medium dat het beste via de „human interest", de menselijke belangstelling, tot de kijkers kan doordringen. Als men mij had kunnen dui delijk maken wie en wat Lup pens is, hoe hij woont, wat zijn interesse zijn, waarvoor hij en zijn gezin leven dan had ik vla die ene Oostgro ningse arbeider al meteen veel meer geweten en begrepen van alle Oostgroningse arbeiders. En dat had ik ongetwijfeld ook beter beseft dat het een intolerabele situatie ls dat zo'n man altijd maar moet sappe len, terwijl die andere meneer, met die andere opleiding, In het andere pak en die andere auto, wonend in die andere vil la en werkend volgens dat soe pele schema, geen centje pijn heeft en met een gerust hart naar de schouwburg kan gaan. Dat had allemaal gekimd via fabrieksarbeider A. Luppens, want daar leek hij me de man wel naar. Maar omdat het via die weg niet geprobeerd was, moest ik mijzelf dwingen mijn aandacht daar gisteren bij te houden. Eigenlijk was er in de verte iets dergelijks aan de hand met de Dick Cavett-show. Danny Kaye was bij Cavett op bezoek met het merkwaardige gevolg dat als Cavett „you" te gen Kaye zei dit in de onderti teling met ,.u" vertaald werd, terwijl het ..you" van Kaye te gen Cavett in „Je" was omge zet .Maar goed, dat was een detail. Wat ik een beetje Jam mer vond was, dat Kaye ook in zo'n gesprek van bijna een uur toch weer grotendeels als clown en potsenmaker werd gepresenteerd. Een man als hij. die zoveel voor de wereld gedaan heeft, zou voor die ene keer dat hij niet optreedt maar geïnter viewd wordt, toch ook eens tot een zinnig gesprek kunnen worden overgehaald over din gen die hem, naast die honger lijdende kinderen, bezig hou den. NICO SCHEEPMAKER Verzoekplatcnprogramma. Nieuws.) 11.55 Meded-"- D0 Amusementstour] (12.16 Mededelingen t.b.v. land- tuinbouw: 12.30-12.40 Nieuws). 14.00 (S) Steiger B: Radio-Show. (14.03 Sportkompas: 14.33-15.00 (S) Tross- Country; 15.30 Nieuws; 15.33-16.00 (8) Jazz-cocktall; 17.30 Nieuws; 17.32-17.50 Actualiteiten). 18.00 Top- Toen: licht muziekprogramma voor oudere luisteraars. 18.30 Nieuws. 18 41 Voor de kleutere. 19.00 (S) verzoek programma van klassieke- en seml- klassleke muziek. 21.00 De tunnel der duisternis: science-fiction serie. 21.20 (S) Poster: licht muziekprogramma. 22.10 Dansen (23.00-23.15 Aktua- Hllv. II. 298 ni en FM-kanalen. 7.00 VARA. 7.54 VPRO. 8.00 VARA. 15.05 NOS. 17.55 VARA. 7.00 Nieuws. 7.11 Ochtendgymnastiek. r.20 (S) Z.O.: gevarieerd programma. (7.33-7.38 Van 8.00 Nieuws, 8.11 Actuall- 13.23 Vara-Varla. 13.25 (S) Dit •nprogramma. :0 Magazine. ls het begin. 15.05 De komende week ln het Ne derlandse muziekleven. 15.30 Frans - Duits - Engels: een lulsterproramma. 16.15 (S) N.O.S.-Jazz. 16.45 Program ma over amateuristische muziekbeoe fening. 17.15 Uitzending van De Vrije klankbeeld. 17.55 Mededelin gen. 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van de Boeren Par tij. 18.30 Nou. en...: satirisch pro gramma. 19.00 (S) Operettemuziek (gr.). 20.00 Nieuws. 20.05 Brassband Magazine. 21.00 (S) De Staalkaart. 22 00 (S) Het Nederlands Studenten Orkest. 22.55 Mededelingen. 23.00 Nieuws. 23.10 (S) muziek voor de late avond. 23.55 Nieuws. Hllv. m 240 FM-kanalen. 7.( 7.00 Nieuws. 7.02 Popstation. (8 Nieuws.) 9.00 Nieuws. 9.03 Pers V< 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij i 17.00 Nieuws. Nederland I. 17.40 (K) Stulf-Ês-In. NOS 18.45 (F De Fabeltjeskr. NOS 18.55 (K) Jour AVRO 19.05 (K) Golden Earring pot groep 19.30 Poets de avonturen van i erborgen_camera NOS 20.00 (K) Journ. AVRO 20.21 (K) De Mountle( show 21.10 (K) De Versierders tv fll 22.00 AVRO's Sportpanorama 22.» (K) The Creative World of Stan Kei ton. film over de geschiedenis van Ja: en de Jazzmuz. NOS 23.50-23.65 (K Journ. Nederland II. NOS 18.45 (K) De Fabeltjeskr. NC 18.55 (K) Journ. KRO 19.05 (K) t Spookstad (Ghost town) aflevering va de Engelse natuurfilmserie SurvlvV 19.30 De Stadsbus gesprek NOS 20. (K) Journ. KRO 20.21 (K) Pai Vlaanderen tv serie 21.10 Brandput 22.00 (K) Job. Bijbels spel met mi) NOS 22.55 (K) Journ. KRO RKK 23.1 00.45 De Liturgie van De Avond vo Het hof van Appel heeft gL teren de beslissing van een rechtbar bevestigd waarbij Yoko Ono Lenno de echtgenote van Beatle John Lei* non, voogdij over haar achtjar dochtertje werd verleend. De dochter, Kyoko, een kind u een vorig huweiyk van Yoko One m» Anthony Cox, is vermoedelijk b haar vader. De ouders zijn van elkai in 1969 gescheiden. De strijd over c voogdij van het meisje heeft bljc drie Jaar geduurd.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5