Noordzee-verdrag in herfst van kracht Knorr. Ervaring in soep. Nu ook in blik. Een gratis blik bewast u hoe ouderwets lekker ze zijn. GOED-GOEDKOOP EN...SERVICE WÊmm Zilveren Willem zaait paniek bij munthandelaars DIAFILM SUPER 8 FILM FOTO N. v. d. HORST N.V. Maatregelen tegen verv Westland: water uit Utrecht Geen noemenswaardige nadelen van zeep en soda in wastrommel DONDERDAG 30 MAART 1972 DEN HAAG (ANP) De con ventie die beoogt verdere vervui ling van de Noordzee tegen te gaan, zal vermoedelijk deze herfst van kracht worden. Vertegenwoordigers der twaalf landen die vorig jaar oktober de conventie in Oslo hebben gete kend, hebben de afgelopen twee dagen In Den Haag vergaderd ten einde zo spoedig mogelijk na de inwerkingtreding maatregelen te kunnen nemen tegen het dumpen van afvalstoffen uit schepen in het noordoostelijk deel van de Atlantische Oceaan, inclusief de Noordzee. De voorzitter van de conferentie, drs. R. J. van Schaik, directeur bij het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag, verklaarde na afloop dat omstreeks oktober-novem- ber de conventie door zeven landen zal zijn bekrachtigd, voldoende voor de inwerkingtreding. De twaalf lan den die haar hebben getekend zijn Engeland, Frankrijk, Spanje, Portu gal, Nederland, België, West-Duits- land, IJsland, Noorwegen, Zwe den. Denemarken en Finland. In Den Haag is overeengekomen dat toevoegen van afvalstoffen aan de zgn. „zwarte lijst" van de conventie, die stoffen omvat die onder geen voorwaarde in zee mogen worden ge- dumpd. Over de samenstelling van deze lijst, de „grijze lijst" van afvalstof fen die slechts onder bepaalde voor- 1 waarden in zee mogen worden ge- stort, en de algemene criteria voor het storten van afvalstoffen, zal be gin oktober in Bonn opnieuw overleg worden gepleegd. De conventie heeft primair ten doel, het storten van vuil door sche pen en vliegtuigen aan banden te leggen, een methode om zich van in dustrieel afval te ontdoen waartegen tot nu toe nauwelijks maatregelen konden worden genomen. Het lijkt waarschijnlijk, dat vervuiling door afvalstoffen die via rivieren en pijp leidingen in zee komen, in een ander kader zal worden geregeld. Sommige landen Engeland, Ne- land, Noorwegen en Denemarken verrichten, binnen de „international Council for exploration of the metingen van giftige en persistente, afvalstoffen als chloorverbindingen, en zware metalen (kwik, cadmium), die op de zwarte lijst voorkomen. Tot nu toe heeft men nog geen duidelijk beeld kunnen krijgen van de mate waarin de Noordzee is vervuild. Wel is vastgesteld dat de Noordzee niet als de binnenwateren wordt bedreigd door zuurstofgebrek maar door giftige en moeilijk afbreekbare stoffen, die voor het overgrote deel door de Rijn, en in veel mindere mate door de Schelde, worden aangevoerd. UTRECHT De provincie Utrecht gaat het Westland aan zoet water helpen. Daarvoor moet ondermeer gemaal worden gebouwd en een vaarwater voor de scheepvaart wor den afgesloten. Vooral pleziervaartuigen zullen van deze hulp last ondervinden. Het af te sluiten water De Geer is een belang rijke verbinding tussen het Zuid-Hol landse en het Utrechtse plassenge- bled. De Geer zal worden afgesloten in Wilnis, waar ook het vijzelgemaal zal worden gebouwd. Pas als het gemaal (nodig voor het transport van zoveel mogelijk water) klaar is wordt de scheepvaart stop gezet. Gedeputeerde staten van Utrecht hebben uitdrukkelijk bepaald dat deze hulp maar voor een jaar geldt. Voor de zomer van 1973 moet met het oog op het watertoerisme een andere oplossing zijn gevonden. Nitho stelt vast: (Van e r verslaggevers DEN HAAG Het veelvuldig wassen met zeep en soda heeft geen noemenswaardig nadelige gevolgen, voor textiel of trommelwasmachi ne. Tot deze conclusie is het Neder lands Instituut voor Toegepast Huis houdelijk onderzoek (NITHO) in Wagentnigen» komen. Het baseert zijn opvallende gevolgtrekking op de resultaten van een experiment waar bij textiel en wasmachine vijfen twintig maal op royale wijze werden blootgesteld aan- de werking van zachte zeep en soda. Het NITHO stelt in zijn verslag et volgende vast: kalkafzetting op de machine is gering; kalk (zeep) afzetting op de textiel is aanmerkelijk hoger dan normaal; de greep van het wasgoed is echter beter, vochtopnemend vermogen daarentegen iets labiel. het witwassend vermogen en de vlekverwijdering zijn goed; vergrau wing is niet vastgesteld; de juiste dosering van zachte zeep moet proefondervindelijk wor den vastgesteld (afhankelijk van de vuilheidsgraad van de te wassen tex tiel).: het sop moet schuimen maar niet over schuimen. Het NITHO werd tot zijn proefne ming geïnspireerd door de activitei ten van het Elndhovense "Zeep-en- soda-comité" waarin enkele huis vrouwen krachtig propaganda maken voor het gebruik van fosfaatloze wasmiddelen. Hun stelling, dat het met zeep en soda ook in trommel wasmachines heel best gaat wordt nu door het wetenschappelijk onder zoek van het Wageningse instituut vrij duidelijk bevestigd. Wel voegt 't NITHO aan zijn con clusies de opmerking toe, dat het massaal gebruik van zeep wellicht op praktische bezwaren van ver krijgbaarheid en prijs zal stuiten. "Als tijdelijke oplossing voor het mi lieuvervuilingsprobleem is dit pro cédé, totdat veilige fosfaatvrije syn thetische wasmiddelen op de markt gebracht worden, heel goed bruik baar", aldus drs. L. M. M. Tijskens van het NITHO. Verder merkt hij op, dat het was- proces met zeep en soda een min der aangename geur oplevert. Ook waarschuwt hij er voor, dat soda, in dien in zeer hoge concentratie ge bruikt, agressief voor de huid kan zijn. Vooral in gezinnen met kinde ren moet dus met de dosering de grootst mogelijke voorzichtigheid in acht worden genomen. Bouwvakkers demonstreren AMSTERDAM Ongeveer duizend bouwvakkers en studen ten hebben gisteravond in Am sterdam gedemonstreerd tegen de regering Biesheuvel. De demonstratie had grote verkeersopstoppingen tot ge volg. Spandoeken met leuzen als „Voor snelle woningbouw met betaalbare huren," „Geen ont slag, maar werk" en „Bouwstop is werkloosheid" werden in de stoet meegevoerd. Grote partij "valse" in omloop DEN HAAG Een grote par tij bedriegelijk echt nageslagen zilveren rijksdaalders van ko ning Willem I uit 1840 heeft een zekere paniek onder munt handelaars en verzamelaars ver oorzaakt. De waarde bij ver koop aan particulieren van de ze vrij zeldzame munten ligt, als ie echt zijn, in de aangeboden kwaliteit tussen de vijf- en zes honderd gulden per stuk. MeJ. drs. G. van der Meer .an 't Koninklijk Penningkabi net in Den Haag zegt: „De laat ste tien dagen worden wij over stelpt met telefoontjes van men sen die willen weten wat ze heb ben gekocht. Vooral die kleine re munthandelaren zijn er inge tuind met die rijksdaalders. Het is op de muntbeurs in Tilburg al begonnen". Omdat de bewuste rijks- iaalders geen wettig betaalmid del meer zijn is naslag niet strafbaar, maar als ze voor „echt" worden aangeboden kan dat als bedrog worden aange merkt. Ook betrouwbare han delaars kunnen zioh echter ver gissen, in zo'n geval nemen zij de munten terug. De redactie van De Munt- koerier in Den Haag meent te weten dat de nu gedumpte partij uit Singapore is ingevoerd. Vol gens mej. Van der Meer lijkt de kwade trouw van degene die de rijksdaalders voor echt ver koopt ln dat geval aannemelijk. De valse exemplaren zijn her kenbaar aan een slijtplek op één plaats en aan een afwijking in het randschrift „God zy met ons". Ze zijn kunstmatig zwart gemaakt, maar zijn makkelij ker schoon te maken dan ech te oude munten. De laatste tijd zijn ook veel vervalsingen van de rijksdaal der van Willem II in de han del, evenals gouden vijfjes uit 1912. „Wie twijfelt", zegt mej. Van der Meer, „kan altijd bij ons terecht om ze te laten con troleren". Pokkenbriefje voor reizigers naar Joegoslavië is verplicht DEN HAAG Alle uit Joegoslavië naar ons land komen moeten een. geldig internationaal bewijs van Inenting tegen pokken hebben. Het ministerie van Volksgezond heid heeft dat besloten. Aanvanke lijk was dat alleen verplicht voor rei zigers die uit de Slavische provincie Kosovo naar Nederland kwamen. In Joego-Slaivië zijn tot nu toe 15 mensen overleden aan de besmet telijke ziekte. Een van de slachtof fers is een verpleegster. In Duitsland vrezen gezondheids functionarissen dat er meer pokken- gevallen zijn dan alleen de Zuid-Sla vische arbeider die illegaal het land was binnen gekomen. Minstens 250 mensen zijn in Duitsland al in quarantaine geplaatst en nog eens tweehonderd mensen moeten binnenshuis blijven. Er wordt nog verwoed gezocht naar mensen die met de Zuid-Slaaf in contact zijn geweest. In de Zweedse stad Gothenburg is bij een vrouw pokken geconsta teerd. Zij is in quarantaine genomen. Raadsleden met eieren bekogeld NIJMEGEN Zeven leden van de Marxistische-leninistische «Jeugd hebben gisteravond tijdens een ge meenteraadsvergadering in Nijme- van de publieke tribune af tien tallen rauwe eieren naar beneden gegooid. Burgemeester De Graaf, enkele wethouders en verscheidene raadsle den moesten voltreffers Incasseren. Ze zaten onder het struif. De gemeenteraad debatteerde over onderwijszaken. Ineens stonden de q jongens op, ontrolden een ro de vlag en riepen de leuze: „Weg met de huurverhoging, weg met- Udink". Onmiddellijk daarna begonnen zij hun ei-bombardement. Enkele woe dende raadslederl grepen twee de monstranten en hielden ze vast tot de politie kwam. Na een half uur schorsing werd de vergadering voortgezet. AGFA CT 18 Diafilm 36 opnamen, inclusief ontwikkelkosten 2 stuks 24,50; 10 stuks 120, KODA CHROME II Super 8 film, inclusief ontwikkelkosten 3 stuks 45,—; 10 stuks 145.- DOEZASTRAAT 22—24 Filiaal DIAMANTPLEIN 5 FOTIEK VIJF MEIPLEIN 9 TEL. 43657—24702 b.g.g. 23098 TELEFOON 20719 TELEFOON 44285 Dat wordt feest voor alle soepkenners! Gratis ouderwets lekkere soep eten. Van de ervaren soepmaker Knorr. Haal meteen een blik. Smul van de soep en stuur het bliketiket daarna naar: Knorr Gratis Blik, Postbus 788, Haarlem. (Al s u het zich extra gemakkelijk wilt maken, kunt u ook bij uw winkelier een speciale bestel- envelop halen.) Dan ontvangt u uw geld terug. Of een waardebon goed voor een van de andere Knorr soepen. Er zijn er zes. Ze kosten slechts 98 cent. Groentesoep, Kippesoep. Tomatensoep, Ossestaart- soep, T omaten-Groentesoep en Champignonsoep. Soepen zoals grootmoeder ze maakte. Met veel geduld en ervaring. Zo zijn de nieuwe soepen van de grote soepkenner Knorr. Een gratis blik om 't u te bewijzen!

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7