St. Elisabeth Gast huishofoude kopie 'IS LEIDEN AAN ZELFMOORD TOE?' Koninklijk goud voor J. J. Kop BALLY \0 Verpleegtehuis in herbouwd Leids ziekenhuis uit 1428 DONDERDAG 30 MAART 19T2 LEIDEN „In de komende tien Jaar heeft Leiden f 600 miljoen no dig om de achterstand in te halen en de tent draaiend te houden. Voor dit Jaar toont de begroting, een tekort van ruim f 12 miljoen. Binnenlandse Zaken wil nog niet voor de helft Inspringen. De fi nanciële verhouding tussen rijk en gemeenten is dodelijk. Vandaar, dat in Lelden mensen zich afvragen of de stad aan zelfmoord toe is". Zo ongeveer luiden de gedach ten van Leidens eerste burger, bur gemeester Vis. Hij uitte ze gisteren op de lunchbijeenkomst van het departement Leiden en omstreken, van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Er was een zeer grote belangstelling, o.a. van de zijde van tien burgemees ters van omtrekgemeenten. Eén van hen vroeg de inleider of gewestvorming de oplossing be tekent van de Leidse problemen. Antwoord van Vis: „Gewestvorming omwille van de positie van Leiden is weinig zinvol. Alle deelnemers moeten ervan overtuigd zijn er be ter van te worden". In het verlengde hiervan iets over grenswijziging. „Leiden heeft er in 1966 mee te maken gehad en dat is een mislukking geworden. Er zijn meer problemen gekomen, o.a. dure bouwgrond". (Interruptie van burgemeester Dettmers van Zoeter- woude: geef de grond maar te rug). „De ervaring leert, dat men binnen 25 jaar niet aan een nieu we procedure moet beginnen. Dat wordt dus na 1991". De begrenzing van de stad noem de de burgemeester één van de historisch gegroeide problemen van de stad. De opsomming, die hij hiervan gaf, kon niet nieuw zijn. Ieder, die over Leidse proble men spreekt, moet komen met de middeleeuwse binnenstad, de vele monumenten, de waterwegen en de sociaal zwakke structuur van de bevolking. De burgemeester noemde het be leid ten aanzien van de binnenstad (afsluiten) de beste oplossing van twee mogelijkheden: niets doen of iets doen. Hij is een tegenstan der van demping van grachten uit esthetisch oogpunt. Het zou Leiden vermoorden zijn", maar wees ook op de technische onmogelijk heid. Dempen kan niet in verband met de rioolfunctie. Overkluizen zou een Venetië-effect geven, waarbij alles verrot. Nog enkele zorgenkinderen, die onder de loep werden genomen, wa ren het onderwijs, de twee door de stad lopende spoorwegen en de Lakenhal. Concluderend: Leiden heeft structurele problemen, die van groter formaat zijn, en heeft ook praktisch alle problemen, zo doende meer dan andere plaatsen van gelijke omvang. Deze cumu latie is volgens Vis de hoofdoorzaak van de moeilijkheden. In een van de lunchbijeenkomst voorafgaande vergadering, eveneens in „Nieuw Minverva", werd pen ningmeester mr. H. J. van Lier, die aan de beurt van aftreden was, herkozen. ADVERTENTIE Arhnenpn kei. kenmerk, wn, k,wa.U.teii- Don.kersice.<1 2.' LEIDEN Als minister Stuyt van Volksgezondheid woensdag 19 april bij wijze van officiële openingsplechtigheid een steen in de gevel van het St. Elisabeth Gasthuishof in de Ceaciliastraat te Leiden zal onthullen, is dat verpleegtehuis al bijna twee jaar in gebruik. De eerste inwoonster arriveerde in mei 1970. Kort na dien waren alle 73 bedden bezet. Aan het late tijdstip van die ope ningsceremonie moet men dan ook niet te zwaar tillen. Direc teur J. J. Dijkman: „We hebben de zomer af willen wachten. Dan staat de tuin in bloei". Dat de minister zelf naar Leiden komt, is niet zo verwonderlijk. Het St. Elisabeth Gasthuishof is immers een uniek verpleegtehuis voor niet meer zo best ter been zijnde of met andere lichamelijke kwalen geconfron teerde bejaarden. Het unieke geldt hier vooral de behuizing: een „parel" van bouwkunst, die de slenteraar door de puinhopen van de Camp (het gebied tussen Oude Vest en Haarlem merstraat achter de Schouwburg) verrast de pas zal doen inhouden. Voor wie in de gelgen he id wordt ge steld om ook binnen een kijkje te ne men. zet de verrassing zich alleen maar voort. Het St. Elisabeth Gast huishof is een modern verpleegtehuis met eigentijdse revalidatietechnie- ken. voor de verbetering van de li chamelijke toestand, maar met als extra „plus" de rustige sfeer van een oud hofje. Midden in een lawaaierige stad van hon der duizend Architectuur D&t is de unieke combinatie, waar minister Stuyt op af zal komen. Het St. Elisabeth Gasthuishof is verre zen als een nauwkeurige kopie van het oude Sint Elisabetten Gasthuus. Dit was een (.armen) ziekenhuis, in 1423 gesticht. De oude architectuur is volledig aangehouden. Zo is bij- ADVERTENTIE CASSETTES De ruimste keuze in Pleet. Edelstaal en Vlek vrij. Uw Juwelier en Gero-dealer Grote keuze verzilverde geschenkartikelen, v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Lelden Hoge foto: een hoekje van de turn waar omheen het Gast huishof is gebouwd. De laat-mid- deleeuiose huisjes zijn nu ver bouwd tot woninkjes voor ver pleegsters, maar dezen hebben er niet eens veel belangstelling voor. Ze wonen liever los van hun werk. Op de andere foto: moderne re validatie in een sfeerrijke omge ving. (Foto's Holvast) voorbeeld de grote ziekenzaal, met aan het eind het altaar, in ere her steld. Alleen zijn er nu wel tussen- schotten aangebracht om wat in tiemere beddengroepjes te krij gen, naast redenen van meer prakti sche aard. Een grote stille tuin waar weldoor voede mussen in rondhippen. ver pleegstershuisjes in laat-middeleeuw- se stijl, met baksteen gemet selde doorgangetjes, dat zijn enkele rustieke elementen waar de aan be tonnen bejaardenflats gewend ge raakte twintigste-eeuwer verademing vindt. Hoe sfeervol ook, vanuit het oog punt van praktische bejaardenver zorging beken zegt directeur Dijkman op een gegeven moment: „geef mij LEIDEN „U bent een sleutelfiguur in de kerkelijke ge meente", met deze woorden typeerde burgemeester Vis de heer J. J. Kop, die gistermiddag tijdens een geanimeerde en druk bezochte receptie in de Vredeskerk afscheid nam als admini strateur en hoofd van het Kerkelijk Bureau van de Leidse Hervormde Gemeente. Ter onderstreping van deze woor den en mede gelet op het feit, dat de heer Kop zending en kerk ruim veertig jaar heeft gediend, deelde burgemeester mee, dat het de Koningin had behaagd om de schei dende functionaris de gouden ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. De rij van sprekers werd deze ilddag geopend door de heer M. 8truijs, president-kerkvoogd van liet College van Kerkvoogden van de- herinnerde aan de vele jaren, die de kerkelijke gemeente. Spreker heer Kop „in kerkelijk verband had meegelopen". Eerst achttien jaar bij het Zendingsbureau te Oegstgeest direct na de oorlog van 1945 tot heden bij het Kerkelijk Bu- Bij dit bureau, aldus spre ker, hebt U gewerkt onder vijf Col lege-voorzitters, diverse voorzitters van ondercommissies, een lange rij «ecretarissen en, zij het zijdelings] ille wijkpredikanten. In deze lange periode hebt u tal van nieuwe kerkelijke ontwikkelingen meege maakt, w-as U mede betrokken bij de bouw en restauraties van kerken en wijkgebouwen en bereidde U vele adviezen en nota's voor. Alle geno men besluiten werden door U punc tueel uitgevoerd. Als dank voor het vele werk bood de heer Struys de scheidende chef namens het Colle ge van Kerkvoogden een bureau met dito stoel aan. In gelijke geest spra ken de heer N. van Dee, voorzitter van de Commissie van Financiën, ds A. J. Lamping, voorzitter van de Centrale Kerkeraad, de heer A. J. Martijn, opvolger van de heer Kop en de heer Van Gent, die bijna 25 Jaar met de heer Kop samenwerkte en thans na de afsplitsing van de begraafplaatsen van het Kerkelijk Bureau administrateur van deze begraafplaatsen (Rhijnhof en Groe- nesteeg) is. Alle sprekers deden hun woord van dank en hulde vergezeld gaan met de aanbieding van een ge schenk. Nog meer cadeaus ontving de heer Kop tijdens de hierop vol gende recepties, o. m. werd bezocht door vele predikanten, tal van ver tegenwoordigers van kerkelijke colle- familie Kop, die voor deze manifesta- ges, oud-kerkvoogden, kosters en tal J tie van vriendschap en dank maar van vrienden en kennissen van de één woord had: overweldigend. Terwijl burgemeester Vis be- Kop haar man de lang stellend toeziet (of daarbij der scheiding op. een handje helpt) speldt mevr. koninklijke on- (Foto Holvast) ADVERTENTIE CLulo n^cltrt UXfC iuuA-djA/ i/> cuiLrnaLocJv Koop ttTL 0°^- QjjJio A* fuiLcLn. UfoU. maar een modern gebouw". Na een verwonderde reactie licht hij toe hoe ondeelmatig de indeling in som mige opzichten is. van het in een vierkant gebouwde St. Elisabeth Gasthuishof. Dit betekent vooral ex tra werk voor ht verplegend perso neel. En een als recreatiezaal ver bouwde zolder is bijvoorbeeld slechts via een stijl trappetje te bereiken, waardoor het gros van de Gasthuis hof-bewoners er niet kan komen. Dat zijn zo enkele nadelen. Drie vormen De heer Dijkman onderscheid ove rigens drie vormen van verzorging: het bejaardentehuis (of verzorgings tehuis), het verpleegtehuis voor men sen met lichamelijke klachten (zoals het St. Elisabeth Gasthuishof er één is in deze categorie voor bejaarden) en dan het ziekenhuis. Daarmee heb Je een circuit, zegt de heer Dijkman, waarbij patiënten van de ene naar de andere vorm doorverwezen moe ten kunnen worden. Een ziekenhuis patiënt zal bijvoorbeeld na verloop van tijd beter voor revalidatie naar een verpleegtehuis kunnen overgaan. Ben dergelijke kringloop is al min of meer tot stand gebracht tussen huize Roomburg, het St. Elisabeth Gasthuishof en het St. Elisabeth zie kenhuis. Dezelfde gedachte speelt ook een rol bij de gezamenlijke bouwplannen van het St. Elisabeth Gasthuishof en Roomburg in Oegstgeest. Achter de Willibrorduskerk, bij de Apollolaan, komt een nieuw bejaardencentrum Rustenborch (bestaande ui 34 bejaar denflats voor zelfstandige bewoning én een verzorgingscentrum met 140 bedden voor bejaarden, waarvan 10 bedden voor mensen die intensieve verzorging behoeven) en er komt een nieuw verpleegtehuis De Wijcker- slooth (met 108 bedden voor patiën ten van alle leeftijden die gerevali deerd moeten worden en 8 bedden voor deze categorie „dagpatiënten", die 's morgens gebracht en 's avonds gehaald zullen worden). Bouwrijp Op 't ogenblik wordt de grond van het gezamenlijke bouwterrein bouw rijp gemaakt. De heer Dijkman ver wacht, dat volgende maand al de eerste paal de grond in kan voor de bejaardenflats. Hoewel er enkele ver tragende omstandigheden zijn (zo, zijn er bezwaren gerezen tegen het voornemen om er een zusterhuis naast te bouwen, omdat veel ver pleegsters liever vrij wonen), gaat directeur Dijkman ervan uit dat het gehele project binnen 3 Jaar gereed zal zijn. ADVERTENTIE LEIDEN De postkantoren in Leiden en omgeving zijn op Goede Vrydag normaal voor het publiek geopend. A.s. zaterdagochtend is het postkantoor Gerestraat eveneens normaal geopend van 9.00—12.00 uur. ONTEIGENING Het Hoofd van het gemeente bestuur van Leiden brengt ter openbare kennis, dat met in- jang van 4 april 1972 geduren de 21 dagen ter gemeentesecre tarie (Breestraat 92) voor een leder ter inzage zal liggen het besluit van de gemeenteraad d.d. 27 maart 1972 tot onteige ning in het belang van de ruimtelijke ontwikkeling en de volkshuisvesting van percelen, kadastraal bekend gemeente Lelden, sectie P. nrs. 2728 en 2729, gelegen tussen de Boer- haavelaan en de spoorbaan Lelden-Amsterdam en begre pen ln het bestemmingsplan Leiden Houtkwartler-Zuld". De desbetreffende percelen zUn bestemd voor tuin of erf. behorende by de in dat plan ontworpen drie blokken mid- ienstands-meergezinshuizen ln vyf woonlagen. Leiden, 28 maart 1972 Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, Dr. A. J. VT8.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3