l/Vjax neemt risico van slijtageslag icgenNEC AKERBOOM TILT LEVI'S NAAR BASKETBALTITEL Zwart Wit 28 wipt gelegen- heidsformatie van Roodenburg D :n Michels bij Ajax: over Barcelona Piano akkoord bender OWi>ii.rvuAvjr 30 MAART 1972 PAGINA 15 5)vacs: "In Roemenië was beker altijd mijn specialiteit" o AMSTERDAM Een kleine minderheid binnen Ajax drong, ijdens de bespreking van de bekerronde tegen NEC, aan op iet loslaten van dit toernooi. Het motief: de strijd op drie fron- en was te veelomvattend en daardoor te riskant. Maar Ko- facs en het merendeel van de selectie stemden de suggestie neg. Kovacs: „Ja, enkelen vonden de beker eigenlijk niet zo belangrijk. Maar ik heb hen er van overtuigd, dat wij moeten doorgaan. De consequenties zijn nog niet te overzien. De maand april is een probleem, maar wij zullen doorbijten". ADVERTENTIE odoende vroeg de wil van het elf- >m een serieuze benadering van kwartfinale, gisteravond voor '000 toeschouwers in de Meer. Ko- »erde wel degelijk de scalp van EC. Maar de ploeg toonde hier en slijtage, als gevolg van de el- aar vlot afwisselende opdrachten, He tot en met de return in Lissa- on ln. een moordend tempo door- raaien. Cruijff: „Het was duidelijk merken, dat er een paar ver- loeid waren". )oor j&x Muller ijna profiteerde het stugge NEC Ajax' mindere souplesse. Gaan- leweg de tweede helft putten de lijmegenaren inspiratie uit die laar aanhoudende 0-0, om bewust een verlenging aan te sturen, lanvoerder Pijs: „Zo gek was dat Jet. want wij hadden "Vanavond lucht". Maar het surplus aan onditie gaf toch niet; de scheiding an. Vier minuten voor een even- iieel extra half uur bleef Ajax, ankzij een schaarse dekkingsfout lij de tegenpartij, ook voor deze ompetitie nog in de running: 1-0. Cruijff kwijt )at was de derde 1-0, die de Am- terdammers dit seizoen NEC opleg- !en. Maar nog niet eerder bleek de ostelijke elf defensief zo compleet iichtgespijkerd. Trainer Coerver tad opnieuw tot een nauwgezette nandekking bevolen. De ring voor excellente doelman De Bree sloot foor rust hermetisch. En in de tteede helft rukte Ajax frusterend tan de schakels, die maar niet rilden breken. Eggenkamp had Kei ter in zijn macht, zoals ook Korne- lls superieur Cruijff intoomde. Maar 86ste minuut was Kornelis ien tel Cruijff kwijt. Prompt trok Ajacied van links met effect Neeskens zoog geslepen Pijs ta Eggenkamp mee naar de voorste paal. Ajax' aloude truk lukte op de Talreep: de veronachtzaamde Kei ier mocht zelfs de bal niet geheel Oliver toucheren (1-0). ïet was een hard gelag voor NEC, iat de bekerhouder tot dan toe Hagan (weer) niet onder de indruk AMSTERDAM Benfica's coach Jimmy Hagan, ter oriën tatie bij AjaxNEC, zei op een meesterlijke manier niets. "Ik kan geen vergelijking maken tussen Ajax en Feyenoord. want ik heb FeyenoordNEC niet gezien". Zo orakelde hij maar verder: "Wie is die num mer zeven van Ajax? Neeskens. Goed, dat ik dat weet. Nee, ik vraag dat niet, omdat ik hem bijzonder vond". Al grappen verkopend ont dook hij de overige vragen "Wanneer ik nog eens naar Ajax kom kijken? Ik denk de vijfde april. Die wedstrijd wi' ik wel zien. Wat ik van di<3 nummer veertien denk? Wie is dat dan? Cruijff? Nou en?". Kortom, hij liet zich geer Informatie ontfutselen. "Als he moet, beveel ik Benfica teger Ajax net zo te verdedigen al dit NEC. Maar wie zegt mij, da dat noodzakelijk is", aldus d Brit, die ook vóór de confror tatie met Feyenoord louter g meenplaatsen rondstrooide. teren". Kronshorst: „Wij konden er niet uitkomen. Anders was Ajax los". Toch had Coerver gedeeltelijk gelijk: NEC was dermate vervuld van zijn ijzeren dekking, dat de af ronding van de contra-attaque stuk liep. T emperament vol perfect schaduwde. Kovacs: „Ik heb genoten van dit spel. NEC heeft be wezen dat het door verdedigen ook voor een fijne wedstrijd kan zorgen. Er was spanning tot het einde". Maar de rimpels op Stuy's voor hoofd: „Er zaten allerlei trainers op de tribune. Die hebben kunnen ont dekken hoe ze ons moeten aanpak ken". Zondag leidde DWS overigens de campagne al in. Maar NEC demon streerde meer klasse, durf en inven tiviteit. Kovacs: „Ze dienden ons af en toe göed van repliek". De Nij- megenaren passeerden geregeld bra- nie-achtig de middenlijn, maar ter hoogte van Stuy's zone voetbalden zij ineens teveel achterwaarts, als of een treffer bijzaak was. Coerver: „Er kwam te weinig steun van ach- Amsterdam Twee dagen had Ri- nus Michels zich bij Barcelona vrij kunnen maken om wat zaken af te handelen in Nederland. Het blik sembezoek bood hem de gelegenheid zijn oude ploeg terug te zien. Na Ajax-NEC onthield de afgeslankte Michels zioh wijselijk van commen taar op de wedstrijd. Hij vertelde Uitsluitend over Spanje! „Het ziet er wel naar uit, dat ik bij Barcelo na bijteken. Voor hoeveel Jaar weet Ik nog niet". En over zijn afwezig heid van negen maanden: „Ik kon nauwelijks weg. Ik moest eerst 8panje leren kennen. Er is bij ons geen EC-duel van Ajax op de tv geweest. Misschien dat het me lukt voor Lissabon een dagje er tussenuit te knijpen". Vandaag alweer voegt Michels zich bij Barcelona, dat zich opmaakt voor de prestigeslag tegen Real Ma drid, maandag in het eigen stadion. .Als we dat zouden winnen, is er Gisteravond op de tribune bij Ajax: Rinus Michels klemt de lippen stijf op elkaar, zijn vrouw moedigt luidkeels aan. misschien nog een kansje op de ti tel. Real is geen grote ploeg, maar wel zeer degelijk. Er is rust in de ploeg, wat bij ons Juist ontbreekt". Op 14 mei stopt in de hoogste klas se de Spaanse competitie, waarna op 4 juni de bovenste zes van de eerste divisie in de bekerstrijd dui ken. Die is dan al gevorderd tot de vierde ronde. Op 9 Juli valt de fi nale, voor Michels en Barcelona het grote doel. want Real zal de titel wel vasthouden. „Uit de Madrileen- se hoek komen de laatste tijd ove rigens weer bedenkingen tegen de wens om de grenzen open te gooi». Het hele seizoen heb ik gedacht, dat ze weer opengaan. Maar sinds kort geloof ik er niet meer in. Jam mer, want Barcelona heeft geld en dus mogelijkheden". NEC kreeg toch kansen, zij het bij de gratie van Ajax' bestorming in de tweede helft. In de 47ste minuut dirigeerde Mellaard de bal rakelings voorlangs Stuy, die even voor Ajax' 1-0 tweemaal temperamentvol rea geerde op inzetten van Janssens en uitblinker Kamps. Kovacs: „NEC heeft onze verdediging op kleine storingen gewezen. Tegen Benfica zullen wij die zeker moeten vermij den". De Roemeen doelde met zijn 'ichte kritiek op de (soms) te late terugkomst van Suurbier en Huls- hoff een van de verschijnselen die de vermoeidheid verrieden. Heel Ajax poogde zich trouwens met een minimum aan energie in de halve finales te hijsen. Daardoor varieerde het ook niet van strategie om zich uit de wurgende ontklem- ming te worstelen. Gerrie Mlihren, nog niet op schot na de bloeduitstorting in de rech terknie: "Er bleven er te veel in de voorhoede lopen. De voorhoede had vaker moeten teruggaan, gaten aoeten trekken, zodat wij dan meer 'n de diepte hadden kunnen sprin ten". Het was waar: die automati- che wisselwerking functioneerde dsteravond niet. Dat was één van de oorzaken, dat Ajax zich murw beukte op het pantser voor De Bree. De tweede j grote fout: het duurde te lang eer i de bal van achteren uit naar voren werd getransporteerd. Met name Blankenburg vluchte te dikwijls in zinloze breedtepases. Daardoor her stelde NEC steeds weer de rijen. En veroorzaakte Ajax hoogst zelden on heil bij de onverzettelijke opponent. Die momenten telden slechts tot vier aan (exclusief dan wel de goal)in de 27ste minuut voor rust punchte De Bree een vrije trap van Keizer in een flits corner; in de 48ste minuut forceerde Hulshof f eindelijk een gat voor Keizer, die volslagen misrichtte; in de 65ste minuut kromde Keizer deobal naar Hulshoff, maar De Bree dwars boomde de bedoeling: in de 67ste minuut beende Keizer weg van Eg genkamp wn met een draai de on derkant van de lat te schampen. Belediging Toch deelde Keizer ruimschoots in Ajax' gemakzuchtige bui. De aan voerder raakte nog, zeven minuten voor het einde, in de clinch met scheidsrechter Van Ravens. „Keizer meende dat het een hoekschop was, maar ik kwam op die beslissing te rug. Toen zei hij tegen mij: je doet het al zo lang en dan kan je er nog steeds niets van. Zo volledig vermeld ik deze aanmerking op de leiding ook op het wedstrijdformu lier". Later, in de bestuurskamer, bood Keizer zijn excuses aan bij Van Ravens, die dat eveneens rappor teerde. De vergevingsgezinde Van Ravens suste eerder een ruzietje met Coer ver, die hij achter het hek verban de. Maar na Ajax' ontknoping NEC-doelman Nico de Bree was tegen Ajax iveer een van de Nijmeegse uitblinkers. Ook deze maal is De Bree die overigens voor de derde maal dit seizoen Ajax één treffer moest toestaan Cruyff te snel af. kneep hij de ogen toe, toen de NEC-coach weer op de bank plofte. Coerver: „Hij durfde mij er wel uit te sturen. En om niets. Maar als Keizer zoiets werkelijk heeft gezegd, vind ik het slap van Van Ravens, dat hij hem niet wegzond". Waar mee weer het bestand tussen trai ners en scheidsrechters werd ge schonden ADVERTENTIE DMLEKKME.. BAUTA dicht geten, daken. Franco huis 5 kg. voor 2'/2 m. f25,—. Sanitair Doe het zelf Shop Kort Rapenburg 5-7-9 Telefoon 32041 SPORTIEVE VERKOOPSTER Wij vragen een jongedame met inzet voor onze zaak. BELANGRIJK: wie wil werken in een prettige sfeer, solliciteert en blijft niet langer hangen, waar je het niet naar je zin hebt WOUT BERGERS - Sport Telefonisch of schriftelijk HAARLEMMERSTRAAT 232, LEIDEN TELEFOON 24681. Zilveren Molentoernooi LEIDEN Het door LFC geor ganiseerde Ziveren Molentoernooi is gisteravond aan de Boshuizer- kade voor een gering aantal toe schouwers de 23ste jaargang in gegaan. Gedurende negen, ach tereenvolgende woensdagavonden en als de tv met Europa Cup voetbal een té grote concurrent wordt op dinsdagavond, hopen Zwart-Wit '28, Roodenburg, Vo- lendam (amateurs), UVS, Quick Boys, Lugdunum, Ajax (ama teurs) en LFC het Leidse voetbal publiek wat extra ontspanning te kunnen aanbieden. Algemeen Landskampioen bij de amateurs Zwart-Wit '28 uit Rotter dam wipte gisteravond titelhouder Roodenburg (dat met een gelegen heidselftal was gekomen omdat het in de competitie nog volop titelkan- sen heeft) direct al uit de voorron des. Daar moesten wel strafschoppen aan te pas komen, want na de nor male speeltijd plus een verlenging, van twee maal zevenenhalve minuut was de stand nog steeds gelijk: 11. Het LFC bestuur had de openings wedstrijd nog wat extra cachet gege ven door de aftrap te laten verrich ten door de Leidse Wethouder van Fiat Stars eervol ten onder: 95-93 ROTTERDAM Er daalde een hels fluitconcert neer op bondsvoorzitter Piet Storm, toen hij bij het uitreiken van de kampioensbeker aan Levi's-aanvoerder Frank Kales stelde: „Zelfs na het 33-ste competitie-duel is het nog niet duidelijk wie de beste basketbalploeg van Nederland is". Het kwam wat ongelukkig aan bij de Levi's-supporters zo vlak voor de ere- ronde, maar Storm had eigenlijk wel gelijk, want een 9593 overwinning geeft maar een zeer betrekkelijk overwicht weer. Daartentegen kan men stellen, dat belangrijke basketbalwed strijden heel vaak met één of twee punten worden beslist en die ploeg die na 20 minuten voorstaat, heeft dan toch het sterkst gespeeld. Levi's-Fiat Stars was het absolute hoogtepunt van het seizoen. Vijf duizend toeschouwers waren er voor naar het Sportpaleis Ahoy gekomen, natuurlijk de aanhangers van beide partijen, maar ook een verheugend aantal „onpartijdige" toeschouwers, zoals Feijenoord-trainer Happel met Lex Schoenmaker, zoals ex-schaats- ooach Anton Huiskes, die dit spek takel allemaal wel eens van nabij wilde meemaken. Nadat Flat-aanvoerder Ton Boot met de scheidsrechters Leeghwater en Onrust de baskets op de juiste hoogte en de juiste afstand had ge bracht, was de grote finale daar. Karei Vrolijk scoorde de eerste punten, maar het was duidelijk dat beide ploegen zeer nerveus waren en moeite hadden met de houten vloer, die weinig veerde, waardoor met name het dribbelen erg moei lijk werd. Door Ria Racké In de Fiat-ploeg opereerde vanaf het beginsignaal Gerrit van Buuren, die lange tijd geblesseerd is ge weest. Levi's keek daar wat vreemd tegenaan, omdat het uiteraard Van der Molen had verwacht, maar de Haarlemmers konden door diens af wezigheid in ieder geval wel de 7 - bound bemachtigen. Bij 14-8 voor Levi's, waarvan 10 punten gescoord uit rebounds, kwam Bernard van de Molen toch het veld in. Levi's liep nog iets verder uit, 20—14, maar Fiat Stars hervond zichzelf. Schreur kon Chestnut niet houden en Flat kwam langszij bij 2020. Fiat Stars ging door en hoewel coach Jan Janbroers Franke voor Schreur wisselde en Karei Vrolijk voor Ombre (Vrolijk liet Boot teveel gaan) kwam er geen verbetering in het spel van de Haarlemmers. Coach Janbroers: „Ze waren zo ge spannen en ook wel zonder zelfver trouwen. Ons schot faalde tegen die zone van Fiat. hoewel we daar de laatste weken voortdurend op heb ben getraind en in de verdediging werden fouten gemaakt. Met name Schreur was gewoon slecht". Fiat Stars nam zelfs een voorsprong van 38-31. Maar toen Fiat-coach Perrier Smit en Van de Molen wis selde was de lengte helemaal uit de Amsterdamse ploeg verdwenen en kon Levi's bij rust nog terugkomen tot 4744. Overtuigend was het echter allemaal niet. In de rust werd bij Levi's nog heel wat afge praat om tot de juiste taktiek te kocmen. Lengte Er werd bij Levi's een zone met zo veel mogelijk lengte geprojecteerd (Akerboom, Schreur, Kip, Kales en Franke) en dat moest wel rebounds opleveren. De opzet lukte: rebound pakken, en dan zo snel mogelijk op links naar de vrij lopende Aker boom. Die 19-jarige Pivot, het grote Nederlandse basketbaltalent, werd dé matchwinner voor Levi's. Steeds weer vuurde hij raak van die links voorplaats, reden voor grote paniek bij Fiat, maar er was weinig tegen te doen. Bij 6565 werd de score genivel leerd, Levi's kwam voor, dat wel, maar de individuele acties van Mike Rowland en Ton Chestnut, en vaak ook samen, leidden steeds weer tot tegenpunten. Rob de Wit, dit keer niet coachend (men heeft bij Levi's besloten dat één van de twee een wedstrijd „doet") maakte zich zeer boos op de scheidsrechters, wat hem een technische fout ople verde. En Fiait Stars de gelegenheid bood weer een punt in te lopen: 73-72. Het gevecht bleef boeien. Nooit was de marge meer dan drie punten. Kees Akerboom liet zich een keer de bal ontfutselen door de razend snelle Rowland en hield hem toen maar bij z'n enkel vast: 8484. Op dat moment kreeg Van der Molen zijn vijfde persoonlijke fout en dat was toch eigenlijk wel het cruciale punt in de wedstrijd. Natuurlijk, Fiat Stars gaf het niet op, maar Verschuren werd nauwe lijks in het spel betrokken. Bij het ingaan van de laatste drie minuten een punt voorsprong voor Levi's (8887) maar nog gaf Fiat Stars zich niet gewonnen: 8889. De ver dediging was dan ook zeker niet het sterkste punt van de Haarlem mers, maar weer via Kees Aker boom haalde Levi's dan toch de overwinning binnen, al scoorde Smit in de laatste seconden nog, zodat de marge maar twee punten be droeg 9593. Topscorer Juichend, hossend, smijtend met de bloemen, sfeerrijk gevangen in een bundel licht, vierden de uitgelaten Levi's-spelers het kampioenschap. Behalve Kees Akerboom, die stille tjes even op de bank zat om het allemaal nog eens te overdenken. Al die wedstrijden, de Europa Cup, zijn inzinking daarna en dan nu topscorer met 36 punten. Dokter Erik Jager, oud-eerste team-speler kwam Akerboom tenslotte in de hossende kring halen. Jager heeft de laatste weken veel met Aker boom gepraat, en daardoor vooral was Kees Akerboom er weer hele maal. Tot groot genoegen ook van bondscoach Bené Mol, die met ple- Cultuur. Recreatie en Maatschappe lijk werk, mevrouw den Haan Groen ("Ik heb er thuis speciaal nog op geoefend met een prop pa pier") die dat feilloos deed. Zwart- Wit '28. dat evenals Roodenburg niet op volle "oorlogssterkte" kon verschijnen was al direct veel ge vaarlijker. Met de uitblinkende Fer- rie ter Mors op het middenveld pro beerden de Rotterdammers Rooden burg in de eerste helft te verrassen, met schoten uit de tweede lijn maar Zwart Wit miste gisteravond op dat punt leder gevoel voor precisie. Na ruim een half uur spelen namen de landskampioenen toch de leiding. Spitsspeler Cees Wander kon na 'n halve mistrap in de Roodenburg ver dediging alleen voor doelman Ri nus de Bruin verschijnen en met een simpel lob-balletje scoorde hij 1—0. Roodenburg, dat zich voornamelijk tot verdedigen moest beperken, kon daar aanvallend maar weinig tegen over stellen. Toch kwamen de "Noord bewoners" na 65 minuten aan de gelijkmaker. Wim Nieuwen- burg stuurde Cees van Leeuwen uit een vrije trap de "diepte" in. Deze zette de nationale amateur doelman Ger Reitsma bekwaam op het ver keerde been en liet 1—1 aantekenen. Een stand die ook na de verlenging van twee maal zevenenhalve minuut gehandhaafd bleef, ondanks het doel punt dat Zwart-Wit '28 in de ver lenging maakte. Dit werd echter door de correct leidende scheidsrech ter Ouwersloot afgekeurd wegens aanvallen van de doelman. Zwart- Wit .'28 bleek bij de hierna geno men serie van vijf strafschoppen, heel wat geroutlneerder dan de Leid se tegenstanders. Vier maal troffen de Rotterdammers de roos, terwijl doelman Reitsma niet eens meer vol ledig in actie behoefde te komen, want de eerste strafschoppen van Roodenburg werden respectievelijk hard naast en over geschoten.De Katholieke Leidse Harmonie Kapel, zorgde gisteravond voor de wed strijd en tijdens de rust op perfecte wijze voor de traditionele muzikale omlijsting. SIMON VAN MEIJGAARDEN. ADVERTENTIE I i Hl HU I WWtü'HM] Fiat-aanvoerder Ton Boot baskets op juiste hoogte zier uitziet naar het moment dat hij Akerboom kan coachen voor Nederlands team. „Een piano? Daar ko- y men wij niet aan toe". C MagBender-K&Dvoor- zichtig veronderstellen dat i?; mensen die zoiets zeggen, j de prijs van een piano mis- H schien een tikje verkeerd L] taxeren? y Voor nog geen 2600 P gulden namelijk hebt u al L een piano van een kwaliteit I waarBender-K&Dvolledig F achter kan staan. En dan I niet van een merk want (keus hebt bij ons in over vloed (wij voeren minstens 11 merken). Het moet dus wel y vreemd lopen, wilt u na een n rustig en bijzonder infor- f! matief gesprek niet tot een P( akkoord komen. kettnerSCduwaer deskundig in klank Leiden: Hogewoerd 90

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 15