EIDSCH DAGBLAD "Regering is niet opgewassen tegen grote bedrijven" eider onzeker vandaag Langezual M at ol van Rapport Wiardi Beekman Stichting Prins Bernhard slaat paal 'stress-kliniek' togericht 1 maart 1860 WOENSDAG 29 MAART 1972 No. 33670 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 23,35 per kwartaal (postabonnementen f 25,75), f 7,90 per maand (btf vooruitbetaling giro 57055. losse Witte Stngei l, Lelden - Tel.: 25041. Redactie: 21507 Nanezorging tot 20 uur tel 30500 (zat l» uur). BUENOS AIRES (Reuter, UPI, pp) Het lot van de ontvoerde it-directeur Oberdan Sallustro was ikele uren na het verstrijken va fde tijdslimiet, van zijn ontvoer- vanochtend nog steeds onzeker, «e laatste tijdslimiet was vastge- op vanochtend 04.00 uur (Ned. *1). Tot dusver is nog niets vernomen in het marxistische "Revolutionaire jlksleger" dat Sallustro verleden >ek dinsdag ontvoerde. Een bericht, dat het lijk van lAT-directeur was gevonden op afstand van Buenos Aires, is et door de politie bevestigd. Het richt was verspreid door verschei- sie Argentijnse radio- en televi- stations. en uur voor het verstrijken var laatste ultimatum had FIAT be- mdgemaakt, dat de eisen van de itvoerders onmogelijk door FIAT oden worden ingewilligd. De latschappij heeft evenwel in de af topen week verklaard, alles te wil doen wat zij kon om Sallustro te dden. lavo-leraren iken overleg iet ministerie AMERSFOORT De mavo-on- rwijzers zijn bijzonder ontevreden 1 de houding van het ministerie i Onderwijs. „Het overleg wordt blokkeerd omdat de minister al en wenst te praten over zaken, die het ministerie zelf uitgaan. Over aten die door de organisaties naar i worden gebracht, is nauwelijks erleg mogelijk. I monde van de heer P. J. Geel- rken, voorzitter van de mavo-sectie i de Algemene Bond van Onder- jzend Personeel (ABOP) dreigden mavo-onderwijzers vanochtend ït het beëindigen van het overleg ït het ministerie. ,n de punten, dat de mavo- derwijzers bijzonder hoog zit is het tetellende grote tekort aan vak- kalen. Iets zachter De Bilt verwacht van vanavond tot rgenavond: zonnige perioden, ook hier en daar een bui. rakke tot matige wind uit zuidwest west. Minimumtemperaturen ad 2 graden met plaatselijk nacht- ixima morgen ongeveer 8 iden in het noorden tot 12 in het sn van het land. (opgemaakt om 12.40 uur). 30 MAART op: 6.20 uur; onder: 19.10 uur. op: 20.25 uur; onder: 6.01 uur. »gwater te Katwijk te 3.44 en laagwater te 11.56 uur. DEN HAAG „Een regering is niet opgewassen tegen grote be drijven, die over een internatio nale machtsbasis beschikken". Dat is een conclusie van het rap port „Ruimtelijk beleid in Neder land", dat de Wiardi Beekman Stichting, het wetenschappelijk bureau van de Partij van de Ar beid vandaag heeft gepubliceerd. Als voorbeeld noemt het rapport de Shell-vestiging bij Moerdijk. "On der druk van de concurrentiever houding met het buitenland wor- tot dusver voorgestane planologi sche beleidsdoeleinden zonder meer opzij geschoven", aldus het rapport. De WBS constateert dat een rege ring is gebonden aan nationale doel stellingen. Wanneer die zonder eni ge kwalificatie worden gehanteerd maakt de regering zich bijzonder afhankelijk van de mammoetbedrij- ven, die deze doelstellingen bijna personifiëren. Versluierd De werkgroep onder voorzitter schap van ir. H. T. Vink meent, dat het onmogelijk is in Europees verband tot een economisch ver woorde industriespreiding te ko men. "Uitgebreide en ondoorzichtige subsidieregelingen versluieren het in Europees verband afwegen van allerlei kostenelementen. Uit de gebeurtenissen rond Shell- Moerdijk kan volgens het rapport geconcludeerd worden, dat er op nationaal niveau een schromelijk gebrek heerst aan deugdelijke alge mene uitgangspunten. Daardoor ontstaat een gebrekkige coördinatie tussen de ministeries. Behoefte Regionaal gezien is er van sa menwerking tussen de bestuurlijke lichamen, die bij de ontwikkeling van de "gouden delta" betrokken zijn nauwelijks enige sprake, aldus het rapport. Gebrek aan inspraak, te laat op gang gekomen protesten, lagere overheden blijken heel an dere doeleinden na te streven dan de landelijk naar boven komende doeleinden en wensen". Dit illus treert de grote behoefte aan proce dures voor bestemmingen met na tionale betekenis, ook in democra tisch opzicht", aldus het WBS-rap- port. Ter kennismaking: het LEIDSCH DAGBLAD 4 weken voor de halve prijs f! 'k word abonnee per 13 april 1972 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee adres: plaats: Hokje zwart maken, bon Invullen In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad antwoordnummer 214, Lelden. OEGSTGEEST - Prins Bernhard zal op maandag 17 april in Oegstgeest de eerste paal slaan voor de speciale kliniek voor slachtoffers van het post-concentratiekamp-syndroom. De Prins is erevoorzitter van de stichting, die de bouw van deze „stress-kliniek" heeft voorbereid. De kliniek, die komt te staan op het terrein van de psychiatrische kliniek van de Leidse universiteit, is ontworpen door het Haagse archi tectenbureau Prent en Landman. Het gebouw zal plaats bieden aan ongeveer twintig patiënten, die ruim een kwart eeuw na de oorlog nog steeds (en vaak in toenemende mate) te lijden hebben van de gevol gen van het verblijf in een concen tratiekamp. De bouwkosten van de kliniek be dragen ca. 3,5 miljoen gulden. De regering zal het project financiëel steunen. De stichting heeft voor de financiering reeds een rijksgarantie aangevraagd. Als voorschotje voor de paas dagen zijn vanochtend vanaf zes uur negen grensovergangen in West-Berlijn voor houders van pasjes naar ie DDR opengegaan. De toevloed was vanochtend nog spaarzaam, maar naar schatting meer dan een half miljoen West duitsers zullen van de regeling gebruik maken. O Zie ook pagina 9. Een festival op de drooggevallen bodem van het Bodenmeer Een duidelijker bewijs voor de enorme droogte van de afgelopen maanden is er waarschijnlijk niet. Overigens is het lage waterpeil minder feestelijk dan de indruk, die het festival op de foto vestigt. Zo vrezen tuinbouwers in West- Nederland door het sterk gestegen zoutgehalte een omzetverlies van enkele tientallen miljoenen. Ook de drinkwaterafnemers in Rotter dam en de vracht- en pleziervaart op de Rijn zijn verre van enthou siast over het lage waterpeiZ PAGINA 7 Buitenlust is boos op burgemees ter van Oegstgeest LEIDSE PAGINA 28 PAGINA'S Gene Pitney vindt nu meer vol- doeuing in zijn werk. Temidden van ander popnieuws PAGINA 5 Brazilië gaat de eerste viooZ spe len in Latijns Amerika PAGINA 9 Benfica-Ajax direct op tv HILVERSUM De voetbalwed strijd Benfica—AJax voor de halve finale om de Europa Cup voor lands kampioenen. die op woensdagavond 19 april in Lissabon wordt gespeeld, zal rechtstreeks door de NOS-televi- sie worden uitgezonden. Aanvang 9.45 uur. Commentaar Herman Kuiphof. De wedstrijd is ook te beluisteren op de radio: op Hilversum I. „Verrader" Vliem Pithart, voor malig ambassadeur van Tsjecho- Slowakije ln Parijs, is door het in Praag verschijnende weekblad voor politiek, wetenschap en cultuur „Tvorba", van verraad beschuldigd. Pithart bekleedde zijn functie in Parijs van 1966 tot 1969. (£>uc/ ^Ite Jongetje gedood WADDINXVEEN Gistermiddag omstreeks vijf uur is het tienjarig j jongetje R. J. Rens uit de Waddinx- I veense Vondelwijk bij een aanrijding dodelijk verongelukt. Het kind was 1 met een aantal vriendjes op de fiets I aan het spelen op de afrit langs de j Gouwe. Lange tijd ging dat goed, tot dat hij onder de wielen kwam van een zware vrachtauto van een bouw- i materialenhandel Wie komt er met Pasen in de Stadsgehoorzaal? presenteert weer zijn unieke meubel- en huishoudshow. (Zie advertentie op pagina 16) teuws In Engeland wordt ge klaagd over de wijze, waarop de Fransche regeering vrij gelaten communiste- met (of liever zonder) pak en zak naar Engeland expedieert en ze daar de vijde wereld in stuurt. Het bezoek, door de ko ning van Denemarken Christiaan IX) op het vati- kaan gebracht, geeft de ultramontaansche dagbladen aanleiding tot vergelijkingen en betuigingen van medege voel voor dien doorluchtigen persoon waarvan hij waar schijnlijk zeer weinig ge diend zal zijn. Rome zal bin nenkort iveder door twee hooge personen bezocht wor den, n.l. den aartshertog Bo dewijk Victor van Oostenrijk en den sultan van Turkije in eigen levenden lijve. Vandaag 50 jaar geleden: Geruchten uit Italiaan- sche bladen, dat Benin zou zijn overleden, nemen we nog niet au serieux. De bron is te troebel. Uit Moskou wordt gemeld, dat de doctoren die Benin behandelen van oor deel zijn, dat hij lijdt aan een ernstige verlamming Op politiek gebied kan hij als dood worden beschouwd. Uit Bonden wordt verno- ven, dat in Ierland een nieuwe serie wandaden is ge pleegd. Er werden treinen tot staan gebracht en in brand gestoken, gewapende mannen drongen een bank gebouw binnen en roofden 7000 pd st. Drie personen werden gedood en vele ge wond. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 1