rel mee ALESTIJNSE KIEZERS VAN 3 KANTEN ONDER VUUR leerderneid in Ulster wil Washington bezorgd over werken de verdragen met Moskou VS in ban Chinese propaganda LUXOR If "I 1 T Tl i 1 Bahr spreekt met Kissinger 3olitici iepen chter op ot strijd BEZOEK AAN TAIWAN (FORMOSA) MAAKT DUIDELIJK: )AG 28 MAART 1972 [tJZALEM Kandidaten en t de gemeenteraadsver- j^en die deze week op de door bezette westelijke Jordaan- beginnen liggen vanaf drie m onder vuur. De Israëlische BUITENLAND uwsanalyse het Britse persbureau ter jire autoriteiten die de verkie- hebben uitgeschreven de lie in büna tien jaar in dit d worden gehouden hebben ■igd legerofficieren te benoemen voor het besturen van de steden als de verkiezingen niet doorgaan. De regering van Koning Hoessein in Amman is fel tegen de verkiezingen zolang de militaire bezetting ge handhaafd blijft en heeft kandida ten in spe en kiezers opgeroepen tot een boycot. En Arabische guerrilla organisaties hebben gedreigd met fysiek geweld tegen iedereen die zijn stem wil laten horen. De auto van een kandidaat is al in vlammen op gegaan en het schynt dat vele kan didaten dreigbrieven hebben ont vangen. Enkele van hen hebben hun kandidatuur al ingetrokken. Overi gens schijnt de intimidatiecampagne zich bijna uitsluitend te beperken tot Nabloes en is de verkiezings campagne in andere steden tot nu toe zeer rustig verlopen. De verkiezingen voor nieuwe ge meenteraden worden in twee gedeel ten gehouden. Jericho en negen an dere steden in het gebied ten noor den van Jeruzalem gingen vandaag naar de stembus terwijl van 13 ste den uit de zuidelijke sector op 2 mei een keuze wordt verwacht. Er zijn ongeveer 22.000 geregistreerde kie zers in de noordelijke sector en 38.000 in het zuiden. Conform de Jordaanse wet mogen slechts man nen boven de 21 jaar die bezittingen hebben en belasting betalen hun stem uitbrengen. Toen de Israëlische militaire autoriteiten enige maanden geleden de gemeenteraadsverkiezingen aan kondigden kwamen prompt oproe pen en bevelen vanuit Amman voor de leiders van de westelijke oever niet mee te werken. Enige waarne mers geloofden dat Koning Hoessein de aankondiging van zijn federatie plannen niet voor niets had laten samenvallen met het begin van de verkiezingscampagne. (De koning zei vorige week nog op een perscon ferentie dat de verkiezingen „een poging zijn het karakter van de wes telijke oever te veranderen", en dat Israël niet het recht heeft de ver kiezingen uit te schrijven). In Je ruzalem meent men dat de plannen van Jassier Arafat, leider van de Palestijnse querrilla-organisaties, voor een „Palestijnse regering in ballingschap" ook bedoeld waren om het effect van de verkiezingen te verminderen. Kandidaten Een groot aantal oudere leiders van de westelijke oever weigerde aanvankelijk kandidaat te zijn tot dat zü zagen dat jongemannen zich verkiesbaar stelden. Een van die veteranen was de vroegere burge meester van Nabloes, Hamdi Kaa- nan, maar nadat hij besloten had zich kandidaat te stellen trok hij zich enige dagen later weer terug. Zijn voorbeeld werd gevolgd door de helft van de 20 kandidaten voor de gemeenteraad van Nabloes. Plaatse lijke bewoners zeiden dat zij brieven van Arabische guerrillagroeperingen hadden ontvangen waarin werd ge dreigd met fysiek geweld als zij zou den deelnemen aan wat zij noemden „een Israëlische samenzwering". Israël handhaaft voor de verkie zingen de bepalingen van de Jor daanse kieswetten. Dit betekent dat alleen volwassen mannelijke belas tingplichtigen stemrecht hebben dus geen vrouwen, geen vluchtelin gen. „Als Nabloes stemt, stemmen wij ook", hebben de leiders van andere steden op de westelijke oever ver klaard toen Israël, verleden jaar de de verkiezingen b«- Gaza De Israëlische minister zonder portefeuille Galili heeft in de Knes set (volksvertegenwoordiging) ver klaard, dat Israël niet van plan is de bezette strook van Gaza inge volge enig vredesverdrag met de Arabieren prijs te geven. „De rege ring van Israël heeft keer op keer bepaald, dat deze strook nooit van 1c staat Israël moet worden ge scheiden. Het Israëlische standpunt is bü verschillende gelegenheden aan internationale politieke instan ties meegedeeld. (Van onze correspondent) 3MDEN Als vandaag het parlement in Londen de maat- len van de regering-Heath accepteert en het bewind van ieuwe minister voor Noord-Ierland Whitelaw begint, staat rast: de grote meerderheid van de ruim één miljoen Noord- n heeft meer dan genoeg van de gewelddaden en het is be- mee te werken aan iedere constructieve oplossing van het ileem. De politici daarentegen roepen hun volgelingen op ?en strijd die de zaak alleen nog maar kan verergeren en 'onten verhardt. het Ierse probleem tot de meest dramatische uitbarsting leidde verklaarde gistermorgen aanvankelijk dat de IRA een wapenstistand van maand zou afkondigen. Dit be richt werd later door een woedende staf vanuit de Ierse republiek tegen gesproken. De woordvoerder uit Lon donderry zou zijn gerechte straf niet ontgaan, aldus werd er dreigend by verteld. De Noordierse kardinaal Conway verklaarde gisteravond voor de Britse televisie dat zyn volgelingen niet de behoefte hadden aan vrede, maar dat ,geen vergiffenis zouden kunnen opbrengen voor diegenen die de strijd gewelddadig willen voortzetten". Ook de beroemde en beruchte do minee Paisley liet weer van zich horen. Hij wordt steeds meer de leider van gematigder protestanten en zijn kans komt voor het geval William Craig in het spel zichzelf zou overbieden. Toch was Paisley duide lijk genoeg, toen hij zondag ook van af de kansel voor 1500 volgelingen in Belfast een preek hield waarin hy verklaarde in Noord-Ierland zowel ..papen als apen" te zien. Hy legde dit uit met te vervolgen: „..Papen zijn de volgelingen van roomse afgo dendienst, de apen zijn die protes tanten die met de papen willen pra ten". Deze woorden werden met luid applaus begroet. teren was de eerste dag van de ng die ook vandaag nog zal iduren. Ze werd uitgeroepen door de militante rechtse stanten. de vroegere Noordierse William Craig, die nu lei- de Irish Vanguard-ergani- is." In de optochten die ae pro- rende protestanten hielden wa- schilden te zien hun afvaardigin- zoals byvoorbeeld de „strijdgroep naar de warme woestyn- het zuiden van Europa soms ert. Hier kondigen zich de klas symptomen van het fascisme dat leeft bij de gratie van dom intimidatie, metionarissen van de Vanguard - verklaarden met voldoe- dat de staking duidelijk een te- plannen van de Brit- fgering is. iakels, kantoren, banken, vlieg- spoorwegstations moesten gevolg van de staking sluiten. woordvoerder van de Van- rd-beweging zei: „Engeland weet dat zijn initiatief geen kans van ra heeft. Dit is slechts het be- De overgrote meerderheid va restanten zal nimmer met samenwerken". Geen geweld bedvergieten viel er gisteren niet Belden. Wel ontploften er twee in Belfast, maar ze richtten hade aan. De optocht ig was verboden, maar de Britse iten lieten haar voorbijtrekken het geweer in de aanslag, filüam Craig sprak zijn gevolg toe het balkon van het stadhuis van 20.000 betogers waren tot plein doorgedrongen om hun lei- te horen uitroepen dat zij de we minister uit Londen de rug aden toe te keren. In totaal na- naar schatting niet veel minder door Craig zondag voor- Me 185.000 man aan de betoging geen ono-prp^pidheden. Britse vlag op bet dak van het dhuis werd naar beneden gehaald gehesen onder de vlag Noord-Ierland. William Craig foaalde later in een televisie-in ter - zijn angst (die men aer als een hoopvol dreigement 't te interpreteren) dat in de loop de nu komende ontwikkeling de feur naar „Engelse steden en fpen zal overslaan". Noordierse premier Brian 'kner. die gisteren zijn ambt door initiatief van de Britse, regering door. spreekt nu ook veel fellere Door zijn achterban wellicht ^toe gedwongen, verklaarde hij vertrouwen in de regering- ath te hebben verloren. Hij roept overigens toe op de protesten Sfa de gang van zaken niet in ge- dd te doen overgaan. Het grote raadsel van gisteren de houding van de katholieke Mergrondse organisatie IRA. ver- noordelijk voor de terreuraansla- op onschuldige voorbijgangers vertegenwoordiger van de bewe- in Londonderry de plaats SAN JOSE In San José in Californië is gisteren met een uur vertraging het -proces begon nen tegen Angela Davis. Zij wordt ervan beschuldigd de wa pens te hebben geleverd die wer den gebruikt bij een overval op het gerechtsgebouw van Sail Ra fael, waar in 1970 een rechter, twee gevangenen en een getuige waren gedood. Volgens officier van justitie Albert Harris heeft Angela Davis 19 maanden geleden een schiet partij in het gerechtsgebouw van San Rafael georganiseerd wegens haar grote liefde voor George Jackson, een gevangene die later werd doodgeschoten. George Jackson (28) schreef een reeks revolutionaire brieven aan Angela Davis die werden ge publiceerd onder de titel „Sole- dad-Brothers". Terioijl de officier van justitie in San José aan het woord was werden de twee overgebleven So- ledad-Brothers John Clutchet- te (28) en Fleeta Drojngo (26) door een geheel uit blanken be staande jury in San Francisco vrijgesproken van de beschuldi ging de gevangenisbewaker te hebben gedood. Het nieuws werd pijlsnel aan Angela Davis overge bracht toen de zaak tegen haar enige tijd was onderbroken. Haar advocaat, Howard Moore, zei dat de vrijspraak er het bewijs van ivas dat „de Soledad-zaak vanaf het begin in een politiek kader is geplaatst. Het enige dat ik be treur is dat George Jackson niet meer leeft om dit mee te maken". Toen de uitspraak van de jury in San Francisco werd bekendge maakt steeg er in de rechtszaal een gejuich op van vele mensen die met de twee Soledad-Brothers en de zaak waarvoor zij strijden sympathiseren. De twee verdach ten en hun verdedigers vielen el kaar om de hals. Overigens bete kent de vrijspraak voor de beide negers niet dat ze worden vrijge laten. Zowel Clutchetteals Drum- go moeten nog lange gevangenis straffen uitzitten voor andere de licten. Op de foto Ann (links) en Doris Maxwell (rechts respectievelijk echtgenote en moeder van John Clutchette die rechter S. Lee Va- na de uitspraak van de ge- BONN (AP) Staatssecretaris Egon Bahr, de gevolmachtigde van Willey Brandt bfj de oost-west-be sprekingen, is gisteren in Washing ton aangenomen om te spreken over de ontspanningspolitiek van heel West-Europa. Bahr, die door de Amerikaanse re gering is uitgenodigd, zou volgens de verwachting de gevolgen uiteen zetten. als het Westduitse parlement niet zijn goedkeuring geeft aan de bekrachting van de niet-aanvals verdragen. Een van de gevolgen zou volgens de Westduitse regering de Russische weigering kunnen zijn om het ak koord van Berlijn van de vier grote mogendheden van 1971 te onderte kenen. Hierdoor zou de vastgestelde Oost-West-conferentie over de Euro pese veiligheid niet door gaan. Onterecht Bondskanselier Brandt zei gisteren In een vraaggesprek voor de Duitse tv, dat de christen-democra ten ten onrechte beweren dat de non-agressie verdragen met Moskou en Warschau Bonn de steun van zijn Westerse bondgenoten zou kos ten. "Juist het tegengestelde is waar. Wij hebben bevestiging gekregen, zoals wij gezegd hebben, dat er aan zienlijke bezorgdheid onder onze westerse partners en bondgenoten heerst, bezorgdheid over de moge lijkheid dat de verdragen geen meer derheid zullen krijgen, iets wat niet zal gebeuren". Op de vraag of Sowjetdruk eer der nadelig zou zijn voor de ratifi catie zei de Bondskanselier: "dat de Sowjet-Unie haar eigen mening geeft zicht op de onze lijkt, moet bij geen enkel volwassen persoon verwonde ring wekken. Men sluit geen verdra gen met communistisch geregeerde staten omdat men plotseling de din gen hetzelfde ziet als de heren daar, maar eerder omdat een poging ge daan moet worden om de betrekkin gen te verbeteren, ongeacht de me ningsverschillen en tegenstellingen die blijven bestaan". Rainer Barzel. de leider van de Westduitse oppositie heeft een uit nodiging van kanselier Willy Brandt aanvaard om een particulier ge sprek te voeren over zijn houding ten aanzien van de verdragen. Britse regering verbiedt invoer huiden bedreigde diersoorten LONDEN De Britse regering heeft de invoer van alle tijger-, sneeuwluipaard- en gevlekte lui paardhuiden verboden. Zo is maan dag in Londen bekendgemaakt. De invoer van andere luipaardsoorten zal slechts zijn toegestaan als bewe zen kan worden dat zij op wettige wijze zijn uitgevoerd uit de landen van oorsprong overeenkomstig de plaatselijke bepalingen tot instand houding. Parlementair staatssecretaris van Handel Anthony Grant deelde dit gisteren mee na een onderhoud met leiders van een Vereniging voor Be scherming van Bedreigde Diersoor ten. Het verbod is een gevolg van druk door dergelijke organisaties en van het Wereldnatuurfonds. Prinses Beatrix deed vorig Jaar een beroep op vrouwen om geen bontmantels te dragen van dieren die met uitroeiing worden bedreigd. ADVERTENTIE Marshall Green, de man die door Nixon was uitgekozen om uiteen te zetten dat Amerika zijn bondgeno ten in Azië niet in de steek laat, heeft het moeilijk gehad bij zijn bezoek aan Taiwan. Op het vlieg veld werd hij slechts verwelkomd door een ondergeschikte ambtenaar. Greens rang die van onderminis ter vond men blijkbaar te gering Door Gavin Young in verhouding tot de belangrijkheid van de boodschap, die hij kwam brengen. „Op zijn minst had men •Kissinger, de man die alles heeft uitgedokterd, hier naar toe kunnen zenden" zei een Chinees. Of anders de minister van Buitenlandse Zaken, Rogers. Op alle manieren werd Green grievend behandeld door Tsjiang Kai-sjek, die iedereen op Taiwan de „Gimo" (afkorting van generalissimo) noemt. Onbehoorlijk Zelfs Nixons manier van doen ui Peking wordt gekritiseerd als iets onbehoorlijks voor de leider van een groot land. „Volgens onze begrippen van waardigheid" zei iemand maak te Nixon een verschrikkelijk on waardige indruk zoals hij daar rondsprong tussen de tafels bij het banket te Peking en als een soort bedelaar op jan en alleman een- dronk uitbracht. Zodra er op Taiwan Amerikaanse tijdschriften aan waren gekomen met foto's van Nixon, gezellig pra tend met communistisch-Chlnese leiders, verdrongen opgewonden Taiwanezen zich echter om ze ademloos te bekijken. Aantrekkelij ke receptionistes in een hotel wezen enthousiast op de foto van mevrouw Mao. De manager van het hotel legde uit: „Per slot van rekening zijn het allemaal Chinezen. Ieder een op Taiwan was er indirect trots op toen Peking zijn eerste satelliet lanceerde." Maar tekenen van „Chineesheid' beduiden niet. dat men plotseling een hevig verlangen heeft Mao te omhelzen zoals Nixon dat heeft ge daan. Verre van dien. Er zijn in Singapore en Hongkong talrijke meelopers van communistisch Chi na, maar op Taiwan kan ik nie mand vinden die met de beste wil van de wereld gelooft dat er meei dan een handvol meelopers zijn en die zelfs daaraan twijfelen. Propaganda Hier heb ik voor het eerst beseft wat een mateloze hoop propaganda Amerikaanse journalisten en foto grafen op het Chinese vasteland hebben ontvangen. Zo heeft bij voorbeeld James Reston van The New York Times hoog opgegeven van zijn ervaringen met acupunc tuurbehandeling die hij van artsen in Peking kreeg. Het leek bijna als of acupunctuur een uniek produkt was van de communistisch-Chinese revolutie. Maar op Taiwan wordt natuurlijk ook acapunctuur toege past en dat is altijd het geval ge weest. Ook de opwindende foto's van oude Chinezen in een martiale bokshou ding deden denken dat het Maois- me oude mannen kon doen huppe len als la nmetjes. Toch konden die foto's ook op Taiwan genomen zijn. FORMOSA (TAIWAN!) Daar ook zijn er spandoeken die de hardwerkende welvarende bevolking wijzen op haar plichten dienaan gaande. In Taipeh kan men net zo goed als in Sjanghai, 's ochtends om zes uur mensen van alle leeftijden gymnas tiekoefeningen zien doen in het park. Nog opmerkelijker is dat regerings ambtenaren en arbeiders hier ook Mao-pakken dragen. Het verschil is, dat ze hier genoemd worden naar de man, die ze eigenlijk populari seerde: dr. Soen Yat-sen. de stich ter van de Chinese republiek. De angst over Nixons reis naar Pe king is niet geworteld in wat er morgen zou kunnen gebeuren maar overmorgen. Autoriteiten in Wash ington herhalen dat het weder zijdse defensieverdrag van 1954 tus sen de Verenigde Staten en Taiwan nog altijd van kracht is en dat de Amerikaanse militaire installaties (.voornamelijk van de luchtmacht) pas zullen worden opgeheven als de spanning in het gebied ten einde loopt. Dit gelooft men althans be trekkelijk. maar het is toch een feit dat, naar iedereen meent, Amerika op de terugtocht is. Kissinger heeft de wereld er psychologisch op voorbe reid dat de veertien miljoen mensen op Taiwan die tussen de twee we reldmachten in liggen, in de steek sullen worden gelaten. Zal Tsjoe-en-lai eisen dat de lan- len die Peking erkennen, zelfs geen zaken doen met Taiwan? De dagen, dat de regering van Taiwan een Canadese missie uitwees toen Otta wa Peking erkende .zijn voorbij. Taiwan probeert thans zelfs de Oosteuropese communistische lan den als handelspartners aan te werven. Het nieuwe woord is prag matisme. Taiwan is bijzonder welvarend en heeft in tien jaar tijds een econo misch wonder te zien gegeven. Het is per hoofd van de bevolking en wat betreft de groei veel rijker dan elk ander land in het gebied, met uitzondering van de machtige reus Japan. Het is echter afhankelijk van investeringen, die reeds hoog zijn. en van de handel met Ameri kanen en Japanners. Zullen grote Japanse zakenlieden zich nu wen den tot de uitgestrekte potentiële markt op het vasteland? Het valt niet te verbazen, dat Chinese za kenlieden zich wat onplezierig voe len. Sommigen hebben geld naar het buitenland gebracht. Het Ame rikaanse visumbureau heeft het druk. Taiwan is politiek apatisch .zowel door de welvaart als door de onder drukking van vrijheden. Maar de identiteitscrisis heeft de hang naar hervormingen doen groeien. Zelfs Tsjiang spreekt erover. Tsjiang's Nationale Vergadering is in 1947 gekomen om geheel China te vertegenwoordigen en hinkt nu haast letterlijk voort op krukken. Het jongste lid moet zeker 60 zijn. Onlangs moest de negentigjarige voorzitter door twee sterke mannen naar het spreeksgestoelte gedragen worden. Gelukkig heeft de Nationa le Vergadering niet veel te vertel len. Er zijn enkele knappe minis ters. Taiwan heeft geen dictatuur op de manier van een Zuidameri- kaanse bananenrepubliek. Maar men verneemt weinig uit de plaat selijke pers die „zichzelf censu reert". Als je geen zakenman bent kun Je niet reizen. Claustrofobie? „Gelukkig heb ik een flinke radio" antwoordde een Taiwanees grinni kend. „Laten we onze boot niet op de rot sen doen lopen. We zitten er alle maal in", zeggen plaatselijke natio nalisten. „We zijn allemaal anti communistisch. Laten we wachten, misschien kunnen we met China een verhouding krijgen zoals die van Ierland met Engeland." Misschien. De gesloten Nixon heeft de profeten in verwarring gebracht. Thans zijn de jongere Chinezen en Taiwanezen dichter tot elkaar geko men doordat zij het gevoel hebben op monsterlijke wijze in de steek te worden gelaten. Observer-Dienst vrolijke slapstick en in complete veldslag TERENCE HILL BUD SPENCER VAN DONDERDAG AF:

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9