"Coördinatie in zeehavenbeleid Uw bank is op GoedeWjdag gesloten. Vijf Nederlanders spelen in de wereld eerste viool Defensie-taak: crises in vroeg stadium beheersen KVP'er Van Eisen: "Uitgaven defensie moeten naar 3.3 pet Pleidooi minister Drees: Gebruik trofanil ontraden STUDENT RIJDT MAN MET OPZET DOOD MET AUTO DINSDAG 28 MAART 1972 11 De bepaling van de gewente om vang van de Nederlandse strijd krachten in de komende Jaren moet ivorden voorafgegaan door het op stellen van een politieke en strate gische visie. Pas als men zich een gefundeerde mening heeft gevormd over de waarschijnlijke gedragslijn een tegenstander, kan men de eigen houding daar tegenover bepa- ?n als uitvloeisel daarvan de kwantiteit en kwaliteit van de noodzakelijke defensie vaststellen. Zowel de meerderheid als de min derheid in de commissie VanRycke- 1 laten hun rapport met zo'n politieke evaluatie van de toestand beginnen. opvallende is dat zij hoewel verschillende redeneringen volgend toch dicht bij elkaar uitkomen. De meerderheid ziet bij het War schaupact boze opzet en kwade be doelingen ten opzichte van West- Europa. De minderheid, die bestaat uit de politiek progressief georiën- tëerden, redeneert vanuit de histo rische ervaringen met de machtsre laties tussen de staten en consta teert het nog steeds bestaan van communistische „zendingsdrang" Willen wij onze democratische sa menleving, al is die niet ideaal, vrijwaren van de inmenging van de Sowjets, dan is het nodig dat wij onze vastberadenheid ook laten blij ken uit een goede defensie. Is er dus in uitgangspunt niet zo veel verschil, er is wel een dui delijk uiteenlopen bij de uitwerking. De meerderheid handhaaft eigenlijk de visie zoals die tot nog toe steeds Is uitgedragen en komt dan ook tot de conclusie dat onze defensie in principe moet blijven geschoeid op dezelfde leest. Deze leden adviseren dan ook de financiële consequenties daaruit te trekken. De minderheid voegt echter nog enige argumenten toe en komt op grond daarvan tot het advies de marine te handhaven, de landmacht in te krimpen en de luchtmacht in z'n totaliteit te bestempelen als twijfelachtig geworden. Bedoelde argumenten zijn terug te voeren op de overtuiging dat blijvende vrede en veiligheid in Europa slechts zijn te bereiken bij het handhaven van het machtsevenwicht. Er moet on getwijfeld worden gestreefd naar een evenwicht op een veel lager ni veau van bewapening, maar een eenzijdige vermindering van de sterkte zou het uiteindelijke doel niet dienen. Hiermee hangt nauw samen de noodzaak om de Amerikaanse mu- cleaire garantie en hun conventio nele strijdkrachten in Duitsland te handhaven. Daartoe is o.a. nodig dat de Europese landen zelf een bijdrage naar draagkracht leveren in de defensie. Uit deze motieven concludeert de minderheid tot handhaving van de Westerse en dus ook van onze defensie op het huidige niveau, al zijn er nogal wat toevallige factoren, die de hoogte van onze huidige inspanning bepalen. Het wenselijke verschil in de visie van meerderheid en minderheid ligt hierin, dat de meerderheid een krijgsmacht wil opbouwen die tegen alle denkbare eventualiteiten is op gewassen, terwijl de minderheid be redeneert welke conflicten ten enen male onwaarschijnlijk zijn en op welke situaties de krijgsmacht zich wél moet voorbereiden. Dit leidt tot de kern-uitspraak dat ons land de defensie-inspanning vooral moet richten op het beheer sen van crises in een zeer vroeg stadium. Omdat de kans op crises als gevolg van Russische militaire pressie volgens deze politici alleen denkbaar is op de oceaan, pleiten zij voor het onverkort handhaven van onze maritieme inspanning. Dit te meer omdat het uitgestrekte zee gebied waar deze conflicten kunnen ontstaan, uitsluitend aan Britten en Nederlanders ter verdediging is toe gewezen. De taak van ons leger zien deze le den van de commissie in parate, modern uitgeruste eenheden, die een waardevolle bijdrage zijn in de NAVO-strijdkracht.*i, welke door him afschrikkende werking agressie moeten voorkomen. In dit kader hebben mobilisabele eenheden wei nig nut en die zouden volgens deze leden dan ook moeten worden opge heven. DEN HAAG KVP-defensiespe cialist, generaal-majoor b.d. J. J. van Eisen, meent dat de defensie-uitga ven over enkele jaren niet meer dan 3,3% van het nationale inkomen be hoeven te bedragen. Van Eisen zei dit enige uren nadat de commissie-Van Ryckevorsel haar rapport over de toekomst van de Ne derlandse defensie aan minister president Biesheuvel had aangeboden. In dit rapport pleit een meerder heid van de commissie voor een ge middelde hoogte van de defensie- uitgaven in de jaren '73 tot '76 van 4.25%. Een meerderheid becijfert dat 3,945% genoeg is. Volgens Van Essen kan een lager percentage worden bereikt door en kele geldverslindende projecten een aantal jaren op te schorten. Tevens vond hij dat het beter is voor een aantal jaren waardevaste bedragen vast te stellen in plaats van, zoals de commissie adviseert, een vast percen tage van het nationaal inkomen. Commissie-voorzitter mr. K. van Rijckevorsel (KVP> heeft gisteren ge zegd, dat de vijftien leden van de commissie "een zekere weerspiege ling" van de opvatting van het Ne derlandse volk hebben gegeven. Inde commissie zaten zes militairen en negen civiele deskundigen onder wie vier met nauwe banden met het be drijfsleven. Als bijzonder voordeel voor de re gering ziet mr. Van Ryckevorsel dat in het rapport van de commissie al lerlei financiële gegevens op een rijtje zijn gezet, die het regering en parlement mogelijk maken een ver antwoorde keuze te doen. Prof. mr. L. J. Brinkhorst (D'66) zei voor de televisie gisteravond, dat de minderheid van de commissie in elk geval een "beneden-plafond" voor de defensie-uitgaven in de komende jaren had gegeven. Op de vraag of wel rekening is gehouden met de uiterst sombere financiële situatie, antwoordde prof. dr. E. H. van der Beugel i DS"70» dat de situatie niet zo somber is. "In deze maand begin nen met de krokussen de geruchten op te komen over de belabberde fi nanciële situatie van de overheid". Hilversum III vanaf 7 uur DEN HAAG «ANP) Met ingang van 1 april a.s. zullen de program ma's van de zender Hilversum 3 op de middengolf om zeven uur begin nen i.p.v. om negen uur. Via de FM-zenders werd het pro gramma al enige tijd vanaf zeven uur uitgezonden. ADVERTENTIE ANTWERPEN .(ANP) Als de Beneluxlanden hun aandeel in de economische groei van de vergrote EEG willen behouden, moeten zii de infrastructurele voorzieningen coördineren, zowel in de zeehavens als in de binnenvaart. Ook het personenvervoer moet hierbij worden betrokken. De centrale positie, dde de Bene lux in de EEG van de de tien gaat innemen, maakt deze samenwerking noodzakelijk. De minister van Ver keer en Waterstraat, drs. W. Drees. heeft dit gisteren verklaard op een bijeenkomst van de Nederlandse Ka mer van Koophandel voor België en Luxemburg in Antwerpen. De vervoerstaken die België. Ne derland en Luxemburg in de ver grote gemeenschap van de tien lan den door him geografische ligging krijgen te vervullen, mag volgens de bewindsman niet een zware belas- DEN HAAG (ANP) Het staats toezicht op de Volksgezondheid heeft artsen en apothekers het gebruik van het verpakte geneesmiddel 'Tro fanil" gedurende de eerste drie maanden van de zwangerschap voor hands ontraden. Minister Stuijt (Volksgezondheid» beeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van het PvdA-kamerlid Lamberts Voor zijn suggestie om dit genees middel althans voorlopig uit de cir culatie te nemen zegt de minister daartoe geen directe aanleiding te zien De vruchtbeschadigende wer king van het geneesmiddel staat niet met zekerheid vast, zo blijkt uit het antwoord. tlng op het leefklimaat met zich brengen. Een van de belangrijkste vraagstukken van de drie landen voor de komende jaren zal zijn het zoeken naar een vervoersstructuur die aan de vervoersbehoefte zal vol doen doch met de minste imaat- sohappelijke kosten. Over de ontwikkeling van de zee havens zei minister Drees. dat een al te ongeremd streven naar ex pansie moet worden beperkt. Er moet een keuze worden gemaakt uit moge lijke alternatieve projecten. Niet elke haven tussen Hamburg en Le Havre komt in aanmerking de voor de aan leg van een terminal voor diepste kende mammoettankers of vierde ge neratie containerschepen. Een heilloze overcapaciteit en een daaruit voortvloeiende moordende j concurrentie tussen de havens in Europa moet worden voorkomen, zo zei dr. Drees, opdat een redelijk na tionaal-economisch rendement van de geïnvesteerde gelden en een even wichtige maatschappelijke ontwikke ling is gewaarborgd. De minister meent dat de goede achterwaartse binnenwegen, waar over de Beneluxhavens beschikken, niet hoog genoeg zyn te waarderen. Anders dan bfj het weg- en spoor wegvervoer ligt bij de binnenvaart het accent niet zozeer op de aanleg van nieuwe verbindingen, maar meer cp de verbetering en de uitbreiding van de capaciteit. Wilt u er rekening mee houden dat op Goede Vrijdag, 31 maarta.s., alle bankkantoren gesloten zullen zijn? Ditzelfde geldt ook voor Tweede Paasdag (maandag 3 april), Koninginnedag (die maandag 1 mei wordt gevierd) en Tweede Pinksterdag (maandag 22 mei). De gezamenlijke banken. Bouwvakker dood na val in liftkoker HEERENVEEN (ANP) De 19- j jarige bouwvakker S. Kramer uit Nieuwehorne (Friesland) is gisteren i in een in aanbouw zfjnde bejaarden flat van 22 meter hoogte gevallen Hij overleed in de loop van de mid- I dag. Op de vijfde etage was de af- scherming van een liftkoker verwij derd en over de opening van 1.40 bij 50 cm was een betonnen plaat ge- I legd. De jongeman stapte op die i plaat en viel in de liftkoker Na de benoeming van dr. S. L. Mansholt tot voorzitter van de Europese Commissie in Brussel, zijn er tenminste vijf Nederlan ders die een leidende rol vervul len in belangrijke internationale verbanden. Hieronder volgt een kort overzicht van hun activitei tenaangevuld met enkele bio- gafische gegevens. DEVENTER De politic in De venter heeft een 31-jarige student uit die stad gearresteerd op verden king van rnrv?rd. Hij zou zondagnacht 19 ir.a&ti met zijn auto opzettelijk de 39-jarige Th. Poppe uit het plaatsje Wesepe hebben doodgereden. Ook dé echtgenote van het slacht offer is gearresteerd. Zij wordt ver dacht van uitlokking tot moord. Een 26-jarige zwager van de student zit eveneens in een cel. Hij wordt ver dacht van medeplichtigheid. Het lijk van de heer Poppe werd vorige week maandagochtend gevon den op de Van Doorninckseweg in Wesepe. Het lag naast zijn ver nielde fiets. Later op de dag werd in het dicht bij het ongeluk gelegen kanaal Deventer—Raalte een be schadigde auto gevonden. dat ;ere- dat de bestuurder die de student bleek te zijn zijn wagen in verband met de beschadigingen in het water had gereden. Een uitgebreid onderzoek in di verse plaatsen leidde echter tot de overtuiging dat er een misdrijf in het spel was. Het drietal werd gearres teerd. De vrouw van het slachtoffer was met haar man In een echtscheidings procedure gewikkeld. De student was een vriend van haar. De eveneens gearesteerde zwager van de student, een handelaar in tweedehands auto's, zat bij de opzet telijke aanrijding naast de student. Hij heeft bekend. DR. IR. A. H. BOERMA (74). Sinds 1962 directeur-generaal van de Voedsel en Landbouworganisatie, de Food and Agricultural Organization, een instelling van de Verenigde Na ties. De FAO houdt zch vooral be zig met landbouwstructuurplannen en voedselproduktie ln de wereld. De organisatie is de promotor van an ti-hongeracties en ziet zijn taak dan ook vooral liggen in de derde wereld, waar onderontwikkelde ge bieden worden geholpen met projec ten, die leiden tot hogere produktie van bijvoorbeeld graan of rijst. Dr. ir. Boerma, te Anlo in Drenthe geboren, studeerde in Wageningen af als landbouwkundig igenieur. In 1944 ging hij naar het zuiden van het land om daar de leiding van de voedselvoorziening op zich te ne men. Na de bevrijding kreeg hij de leiding van het regeringscommissa riaat voor buitenlandse aangelegen heiden van het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening. In het werk van de FAO heeft ir Boerma sedert de oprich ting een werkzaam aandeel gehad. HR. MR. E. VAN LENNEP (57). Secretaris-generaal van de Organi satie voor Economische Samenwer king en Ontwikkeling (OESO) in Parijs sedert 1969. De OESO is een organisatie van 19 geïndustrialiseer de Westeuropese landen plus Ame rika. Canada en Japan, die op hoog niveau een groot aantal problemen bespreken, die samenhangen met de toekomstige economische ontwikke ling in de wereld. Doel van de or ganisatie is bij te dragen tot de ontwikkeling van de wereldeconomie door zo groot mogelijke economi- sche groei en handhaving van de I financiële stabiliteit van de leden- landen. Jonkheer Van Lennep was gedu rende achttien jaar thesaurier-ge neraal van het departement van fi nanciën. Hij studeerde op 22-jarige leeftijd cum laude af als meester in de rechten. Na zijn studie werkte hij bij de Nederlandsche Bank en het ministerie van financiën Hij was adviserend lid van de Bank- raad en tevens commissaris van de Nederlandse Investeringsbank en van de KLM totdat hij zijn functie in Parijs aanvaardde. MR. J. M. A. H. Luns (60). Secre taris-generaal van de Noordatlanti- sche Verdragsorganisatie <NAVO> sedert 1 oktober 1971. De NAVO is een defensief bondgenootschap van vijftien landen: België, Canada. De nemarken, Duitse Bondsrepubliek. Engeland. Frankijk, Griekenland, Italië. Luxemburg, Nederland. Noor wegen. Portugal, Turkije, Verenigde Staten en IJsland. Het hoofdkwar tier is gevestigd in Brussel. De KVP'er Luns werd ra een di plomatieke loopbaan in 1952 minis ter van Buitenlandse Zaken, naast mr. J. W. Beyen, die in 1956 niet als minister terugkeerde. Luns bleel het daarna alleen doen tot hij naar de NAVO ging. De secretaris-gene raal is voorzitter van de Noordat- lantische Raad. die bestaat uit de ministers van buitenlandse zaken van de vijftien landen, en is verder belast met de leiding van het inter nationaal secretariaat, waarvan de staf is samengesteld uit vertegen woordigers van de lid-staten. Al eerder was een Nederlandse oud-minister van buitenlandse za ken secretaris-generaal van de NAVO. namelijk mr. D. U Stikker ivan 1961 tot 1964). DR. S. L. MANSHOLT (63). Voor zitter van de Europese Commissie in Brussel sedert 21 maart 1972. De Commissie is het hoogste uitvoeren de orgaan van de Europese Ge meenschappen <EEG>. Lid van de EEG zijn de Benelux-landen. dp Duitse Bondsrepubliek, Frankrijk en Italië. Het is de bedoeling dat- daar op 1 januari 1973 Engeland. Dene- I marken, Noorwegen en Ierland bij- komen. j Mansholt zal in funktie blijven tot 1 Januari van het volgend Jaar. I De Commissie ziet toe op de toepas- sing van de Europese verdragen Mansholt komt uit een socialistisch georiënteerd boerengezin. Tijdens de Duitse bezetting was hij actief in de ondergrondse beweging, na de oorlog werd hij minister van land bouw en bleef dat gedurende ruim 12 jaar in zes kabinetten. In 1958 vertrok hij naar Brussel, waar hij als vice-voorzitter van de Europese Commissie de landbouwportefeuille ging beheren en een Europees land bouwbeleid ontwierp. Sedert enige tijd is Mansholt ook weer actief in de Nederlandse politiek. Hij zit in een commissie van P.v.d.A., D"66 en PPR DR J ZIJLSTRA (54>. Presidenl van de Bank voor Internationale Betalingen in Bazel. Sedert 1967. D« BIB is een overlegorgaan van d« presidenten van de centrale bankei van de belangrijkste Westerse indu strielanden. Tijdens een maande lijkse bijeenkomst in Bazel word het internationale kapitaalsverkee en alle problemen die zich daarbi voordoen onder de loup genomen. Dr. Zijlstra volgde in 19G7 dr. M W. Holtrop op als president van d Nederlandsche Bank. Hij kwam ii 1952 op 34-jarige leeftijd in d landspolitiek als minister van eco nomische zaken. Zeven Jaar late werd hij benoemd tot minister va; financiën in het kabinet-De Qua] In 1966'"67 was hij minister-presi i dent in het interim-kabinet na d val van het kabinet Cals. In de pe i riode van 1963-1966 was hij lid va j de Eerste Kamer voor de ARP e hoogleraar in de economie aan d Vrije Universiteit van Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7