'ik riep heb het voorvoeld', de vader van Vicky Krachtproef komt vandaag r(fy)vandaag... C/RAIjjl/gggammai ...e/7 gisteren I Dag Boefje' niet meer dan gezapige vertoning Volgend Songfestival in Luxemburg Uitlevering handelaars drug- wordt vanzelfsprekend' Protestmars tegen Waal verlegging TV morgén] ULSTER BELEEFT RUSTIG WEEKEINDE NA REGERINGSOVERNAME jANDAG 27 MAART 1972 EDINBURGH „Ik heb het oorvoeld", gnuift Leo Leandros, ader van zangeres Vicky. Zijn lochter heeft zojuist met „Après ui" alle favorieten van het ze- entiende Eurovisie Songfestival d een diep dal van ellende ge- tort. Leo met de wapperende ha- en. zoals hij ook wel wordt ge- loemd, rent achter het podium lan de Usher Hall als een bezete- ie heen en weer. Hij vliegt be lenden en vreemden om de hals, »t en juicht alsof hij zojuist prijs van onschatbare waarde de wacht heeft gesleept. [et tafereel doet wat koddig aan in Ie entourage achter het decor raar de BBC zojuist haar slechtste musementsproduktie van de laatste iren sfeerloos, maar in hoog tempo eeft voltooid. In dat decor staan ader lan dse Sandra enn Andres in et niets te staren. Het echt- aar Spring in 't Veld, dat de zake- ijke belangen van het Indonesische iuo behartigt zoals de Engelse pers ilsmaar wil, spreekt woorden die rhril contrastreren met de danspas- es van vader Leo. Achteraf is het maar beter dat we 5e vierde plaats hebben gekregen. Us Sandra en Andres hadden ge- zouden we voor de rest van het Jaar alle lopende contracten hebben moeten annuleren. Als je dit festival wint betekent dat dat Je een heel ander leven te leiden krijgt". Het klinkt als een goedkoop excuus. Andres opent ook de mond en zegt: „We hebben steeds gezegd, dat we bij de eerste vijf wilden ko men". Warry van Kampen, voorzit ter van de werkgroep amusement van de NOS stelt dan spijtig vast: „Jammer we hadden het festival erg graag volgend jaar willen orga niseren. Je gaat er een beetje op rekenen als de voorspellingen zo gunstig uitpakken". AFGANG Op het podium danst vader Leo in middels dapper door en draagt daarmee ongewild weer een decor aan dat contrasteert met de gezich ten van het Engels, Duits, Australi sche groepje „The New Seekers", die nog zekerder leken van de over winning en gesterkt door een fana tieke aanhang al drie dagen fees tend door het leven trokken. Naast winnares Vicky beleven zij hun af gang en verwerken zij de teleurstel ling aan haar zijde voor het front van de fotografen. Eve Graham, de donkerste van de twee vrouwelijke Seekers vertolkt de gevoelens: ..We zijn voor eigen publiek erg afge- j gaan. Een tweede plaats is niets, j GENÈVE (ANP) In Genève lebben 36 landen zaterdag een pro- Id" loool ondertekend waarin nieuwe maatregelen zijn neergelegd voor de internationale strijd tegen verdo lende middelen. Een van de bepalin- jen wil van uitlevering van drug- iandelaars een vanzelfsprekende laaik maken, in plaats van zoals u een „wenselijkheid". Het protocol is bedoeld als uitbrei- iing en modernisering van de con- over narcotica van 1961, het roornaamste internationale verdrag controle op drugs. Nederland leeft het protocol nog niet onder- ekend. Verwacht wordt dat veel van ie meer dan 100 deelnemende lan- len, waaronder Nederland, het pro- ocol binnenkort zullen ondertekenen, let protocol, dat nog een jaar open /oor ondertekening, wordt van xacht na ratificatie door 40 landen. Een aantal bepalingen van het protocol geven grotere bevoegdheden de internationale controleraad Bombardementen Grote aan- tallen B52-stratobommenwerpers hebben ruim 1000 ton explosieven doen neerkomen op in de oerwouden felegen Noordvietnamese basiskam- aanvoerroutes langs de wes telijke grenzen met Cambodja en n in het centrale kustgebied. De meeste aanvallen werden ech ter uitgevoerd in Zuid-Vietnam. Grote branden in België Op verscheidene plaatsen in België zijn, sis gevolg van de grote droogte, za terdag branden uitgebroken. De grootste da arvan woedde zaterdag- svond laat nog in de zogeheten Ho ge Venen in het oosten van het vaar om half acht al 300 hec tare natuursohoon verbrand was. voor narcotica in Genève. Tot dus ver heeft deze raad alleen toezicht uitgeoefend op de legale produktle van opium, maar voortaan zal ook illegale produktie onder haar con trole-bevoegdheden vallen. De raad kan nu verklaringen of studies ter plaatse eisen van regeringen van lan den, die meer dan de toegewezen hoeveelheid opium produceren. De conferentie in Genève, die drie weken heeft geduurd, werd gehouden onder auspiciën van de Verenigde Naties. VERVALST BEWIJSSTUK WASHINGTON (AP) De ..In ternational Telephone and Tele graph" (ITT) heeft zaterdag ver klaard, dat chemische analyse van het befaamde Dita Beard memoran dum, dat door columnist Jack Ander son is gepubliceerd, in het begin van dit jaar is vervaardigd, en niet in de zomer van het vorig jaar. Het memorandum, gedateerd 25 Juni 1971, legt verband tussen een beslissing van het Amerikaanse mi nisterie van Justitie ten voordele van ITr en een bijdrage door die firma aan de kosten van de Republikeinse conventie van 1972. De Republikeinse partij (van president Nixon) zou dus eerst financieel gesteund zijn door de ITT, waarna deze onderneming ge profiteerd zou hebben van het feit, de de Republikeinen aan de macht zijn. ITT zei zaterdag, dat de analyse uitwees dat het memorandum niet op 25 juni 1971 was getypt, zoals de datum aanwees, maar vermoedelijk in januari 1972 of zelfs nog later. We hadden op een eerste gere kend". Vicky Leandros uitkomend voor het groothertogdom Luxemburg, wo nend in Hamburg en geboren in Griekenlandé In 1967 in Wenen speelde zij op het Eurovisie Song festival een rol van ondergeschikt belang. Maar Vicky heeft in tussen aan allure gewonnen en ver dient al een goede boterham met het brengen van haar repertoire in tv-shows in zeer vele landen. Vicky (donderdag is zij al te zien in het TROS-programma Zeven sprong) is even blij met de over winning als Sévérine van Monaco dat vorig Jaar was. Vicky hoopt van het succes dezelfde vruchten te kunnen plukken en had er uiter aard niet opgerekend te zegevieren. ONVREDE De onvrede over de wijze waarop de BBC meende het festival in beeld te moeten brengen en te organise ren droeg overigens niet bij om het zeventiende Eurovisie Songfestival tot een goed tv-programma te ma ken, want daarom gaat het de Eu ropean Broadcasting Union tenslct te toch. Maar ondanks dat heeft de EBU besloten dat er volgend jaar in Luxemburg weer gezongen gaa' worden. Weer met de zekerheid dat vier miljoen kijkers de mogelijkheid hebben het schouwspel te zien. Langzamerhand inderdaad de enige maatstaf om Vickv Leandros het volgend jaar de trofee over te laten dragen aan een opvolger. NEDERLAND I 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 AVRO's Toppop: wekelijkse hitparade (AVRO) 7.30 Wie van de drie (AVRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Peyton Place (AVRO) 9.10 Muzikale show rond Diana Ross (AVRO) 9.50 AVRO's Televizier Magazine (AVRO) 10.40 Journaal (NOS) 10.45 Spaanse les les 14 (Teleac) NEDERLAND II 6.45 De fabeltjeskrant (NOS) 6.55 Journaal (NOS) 7.05 Daktari, tv-film voor de jeugd (KRO) 8.00 Journaal (NOS) 8.21 Julius Nyerere uit Tanzania filmportret van een Afrikaanse president (KRO) 9.00 Kinderen in gevaar, medische, informatieve film (KRO) 9.10 Road to Singapore, speelfilm (KRO) 11.10 Journaal (NOS) Vicki Leandros die voor i liet zich het bier Luxemburg het songfestival won. I best smaken. Opgedirkt en wel bij het Amsterdams toneel Wat heeft het Amsterdams To neel bewogen Jan Grovers nog eens ten tonele te voeren? Het schoffie zal wel een stevige duw van zijn tijdgenoot „Kees de Jon gen" van Theo Thijssen hebben gekregen sinds die bij Centrum de planken beklom en tot leven kon worden gewekt. Die inspiratie scheen van de première zaterdag in de Stadsschouwburg van ,J)ag Boefje" af, een bewerking uit hèt feuilleton van M. JBrusse. „Kees de Jongen" bereikte zijn werking door een opvallende regie van Peter Oosthoek en een intrige rende dubbelverschijning van de hoofdfiguur, waardoor dit toneel spel niet in een braaf naturalis me behoefde te blijven steken. Bij de Amsterdammers werd „Boef- Je" nu „Dag Boefje" met een be werking door Eli Asser, wat erop neer kwam dat dit drama van een olijk schavuitje, dat op zijn elfde tussen de echte boeven in het ge vang wordt gestopt, opgedirkt raak te tot iets vervelends met Artistieke Pretenties. Er werd bilvoorbeeld een dubbel kader bedacht: de schrijver Brusse ziet een bureautje ophijsen. Daar valt een laadje uit en daaruit een brief. Enfin, goed voor de prijs tot de ge- zochtste aanleiding voor een toneel stuk. De rest was eigenlijk nave nant. bij elkaar bedacht door een team. dat weinig middelen onbe roerd wilde laten, er werd boven en beneden gespeeld, het licht sloeg gedurig over. Er werd zonder en met achtergrondprojectie geijverd, tra gisch en komisch, en in het pro gramma werd ook nog een avond echt theater toegewenst. Met dit laatste nu juist had „Dag Boefje" zo goed als niets van doen Had men het maar recht voor zijn raap met een lach en een traan, larmoyant desnoods, bil de oor spronkelijke toneelbewerking gehou den. want van drama ontbrak nu bijna elk spoor, het werd een slaap verwekkend gezapige vertoning van toverlantaarnplaatjes, waarin het aandeel van Wim Vesseur met ou derwetse prentjes, zoals ze vroeger voor het album bij de beschuit ver pakt zaten, nog het aardigst door Huib Broos, die voor de regie ver meld stond was al niet eens in staat enige eenheid in de stijl van het gebeuren te brengen, hij bleek onbekwaam enig leven te blazen in de scenetjes, die misschien niet zo bleek waren als ze nu schenen. Kees Brusse stond voor de taak om de auteur te vertolken, die dit Pro Juventute-geval begeleidt. Met het milde naturel, dat hem zo vaak tot een eminent acteur maakt, kwam hij ditmaal tot een slome scheme righeid of hij Boefje een beetje en de voorstelling helemaal niet meer zag zitten. Canci Geraedts bezat de aanzet tot een aardig argeloos Rot terdams belhameltje, maar met de losse flitsen, die Eli Asser voor haar bedacht, was er van enige ontwik keling in de rol geen sprake. Lex Goudsmit, Elly van Stekelenburg en Nell Koppen waren verantwoorde lijk voor enkele typeringen van men sen van een jaar of zeventig geleden. P. RUIVENWAMP NIJMEGEN (ANP) In de Ooy bjj Nijmegen is zaterdagmiddag eer protestmars gehouden tegen de voor genomen Waalbochtverlegging door Rijkswaterstaat. Bewoners die met tractoren van de dtfk bezit hadden genomen kregen de steun van hon derden belangstellenden en enkele leden van de Tweede Kamer. Geble ken is dat de politieke tpartijen nog geen definitief standpunt in de Waalbochtkwestie hebben ingeno- De actiegroep buurtcomité Groen landen, die minister Drees een me morandum heeft aangeboden waar in wordt gepleit voor een frequentie regeling op de Waal, maakte bekend dat de minister heeft onderkend dat Rijskwaterstaat de plannen te een zijdig heeft onderzocht. Behalve so lidariteit met de Ooybewoners bleek na de demonstratie dat de politieke partijen D'66, CPN. PvdA en PSP tegen een Waalbochtverlegging zijn. De Europa Cup voor het beste Europese liedje is zater dagavond dus naar Luxemburg gegaan. Ondanks alle voorspel lingen en verwachtingen kwa men wij wel bij de eerste vier. maar dan als laatste, niet als eerst. De jury vond Vic ky alleen beter dan Sandra en Andres samen. Zondagavond moesten we nog even denken aan het songfesti val. we keken en luisterden naar de Johnny en Rijk-show. Als de jury nu eens de liedjes uit deze show moest beoorde len. hoe zouden die dan zijn geklasseerd? The Flirtations ongetwijfeld hoog. Willy Alber- ti iets lager en daarachter dan weer het duo Johnny en Rijk. die het door de jaren heen maar blijven proberen, tot ver maak ongetwijfeld van velen. Hun liedjes mogen dan niet al tijd even sterk zijn, de sket ches die ze brengen halen het Snip en Snap-niveau. En dat zegt wel wat. De immer beweeglijke Johnny Kraaykamp is niets te gek en hij brengt in elk geval Rijk de Gooyer aan het lachen. Johnny bad enkele sterke rollen toebe dacht gekregen: zoals die van een spijker etende yoga-beoefe- tiaar, een alles zelf makende man en een telepate. Rijk als aangever krijgt eigen lijk zelden de kans te laten zien of hij iets kan, laat staan dat hij het vak verstaat. Hij lacht meestal alleen maar, zon der aanstekelijk te zijn. Hoogtepunt van de zondag avond was de film over de Waddenzee van Piet Wind meter en Ton Verkroost. Met uiterst suggestieve beelden en een sobere tekst (van Kees van Langeraad) kregen we een goed gedocumenteerd „verhaal" over leven en dood van de Waddenzee, over de vogels en vissen, die er vroeger wel en nu niet meer zijn, over de mi lieuvervuiling, de watervergifti ging, de geluidshinder, die elk leven onmogelijk dreigen te maken. Al met al een indrukwek kende documentaire, de eerste va een serie van drie. Gisteravond ook hebben we kennis kunnen maken met de familie Cargill. die in de plaats is gekomen van de andere fa milie die Dubbeldekkers vulde „Oh mijn papa" heet de nieu we Engelse produktie. die we dan weer voorlopig op de zon dagavond te zien zullen krij gen. De eerste kennismaking was veelbelovend. Papa is een ge scheiden schrijver, die met zijn twee tiener-dochters een fraai appartement bewoont met een huishoudster. Zijn vrouw komt op bezoek langs, uiteraard juist op een ongelegen moment. Dan is er nog een moeder, een ex travagante oude dame. De serie zal het zeker gaan doen. als alle figuren ons wat vertrouw der zijn geworden. De zaterdagavond stond in het teken van het pretentieloze meest bekeken massa-amuse ment: Swiebertje, Zeskamp (Venray, IJsselstein en Ridder kerk komen 22 april in de Rot terdamse Ahoy-hal in het fina le-strijdperk) en het song spektakel. Op het andere net een veelbe lovende start van de Engelse serie „Verdorven vrouwen" sfeervol en met de toegespitste spanning. Kort en Klein had beter ver diend dan te moeten samen vallen met zo'n „must"-tegen- wil-en-dank als het Eurovisie Songfestival. INVALLER DINSDAG 28 MAART Hllv. 1. 402 m en FM-kanalen. 7.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) klassieke muziek (gr.). (7.30 Nieuws: 7.41-7.50 Actualiteiten). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.41 Voor de hulsvrouw. 10.00 (S) klassieke- en moderne kamermuziek. (10.30-10.32 Nieuws). 11.00 Voor de zieken. 11.30 Bejaardenprogramma. 11.55 Medede lingen. 12.00 (S) Van twaalf tot twee. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuin bouw; 12.30 Nieuws; 12.41-12.50 Ac- I 9.03 Plaatjes de pep. (10.0 middagmagazine. Nieuws). Overheidsvoorlichting: 17.00 Nieuws uit de Nederlandse Antillen. Spreker: mr. H. L. Braam. 17.10 tS) Metropole Orkest. 17.25 Voor de kin deren. 17.30 Nieuws. 17.32 (S) Actua- Nieuws) 11.00 Nieuws. 11.03 Een op vallend vrolijke gevarieerde visite. (12.00 Nieuws.) 13.00 Nieuws. 13.03 De Eddy Becker Show. (14.00 Nieuws.) 15.00 Nieuws. 15.03 Dire- (Van onze correspondent) BELFAST/LONDEN Het opperbevel van de „provi- rionals" van het Iers-Republikeinse leger heeft bekend ge maakt dat zijn guerrillaeenheden voor een periode van een maand alle aanvallen op burgerdoelen in Noordierland zul len staken. Die periode gaat vandaag in. De commandanten van de "provi sionals", de extreme vleugel van het leger, verklaarden te hopen dat de Door Rudolph Bakker Engelse regering en de nieuwe En- gelse bewindvoerder in Noord-Ier- land Whitelaw. op hun besluit zou den reageren door "gedurende de de vier weken de internering ie beëindigen". De "provisionals" maakten duide lijk dat er geen sprake is van een bestand met de 15.000 Engelse sol daten die de guerrillastrijders in Noord-Ierland bestrijden, zolang de ze groepen in straiten blijven verschijnen. Overigens beleefde Noord-Ierland het rustigste weekeinde sinds maan den. Na het historische besluit van afgelopen vrijdag waarbij Heath'het bestuur aan de Britse regering ge trokken heeft, wat tot opheffing van het Noordierse parlement en de Noord Ierse regeling heeft geleid ging men het weekeinde met angstige spanning tegemoet. Nu dit praktisch zonder bloedvergieten achter ons ligt verklaren insiders al dat de re- gering-Heath de eerste barrière ge nomen heeft. De grote krachtproef komt echter vandaag. De door William Craig, leider van de Vanguard-beweging, uitgeroepen staking moet beginnen. Craig heeft aangekondigd dat hij arbeiders uit geheel Noord-Ierland, voor de staking, die twee dagen zou moeten duren, kan optrommelen. Een ernstig element in de situatie ls. dat wellicht ook de 4.000 man van de Noordierse politie, aan de staking zal meedoen. Als Craig het spel wint, is dat een ernstige tegenslag voor de Britse re gering en voor haar nieuwe minister voor Noord-Ierland, William White- law. Mocht Craig echter niet over de aanhang blijken te beschikken, waarover hij opschept, ls zijn loop baan als adspirant-eterk* man ten einde. Dan wordt de weg geopend voor de gematigder ds. Ian Pais ley. Die kan dan de rol spelen van de leider die altijd aan Westminster had gevraagd om volledige integra tie van Noord-Ierland in het Verenig de Koninkrijk. Op het ogenblik is hij van mening dat de regering zoiets in de zin heeft als een halve uitverkoop van Noord- Ierland aan de door de protestanten zo gehate r.-katholieke Ierse repu bliek. Aan de andere kant noemde Paisley de voorgestelde stakingen; "volslagen krankzinnig". Het "Noordierse congres van vakvereni gingen" riep op tot verzet tegen al le vormen van ongehoorzaamheid. "Het alternatief is dat het Noordier se volk geen vrienden in de wereld meer overhoudt, wel te kampen krijgt met massale werkloosheid, 'n economisch bankroet en een nog tra gischer toestand van chaos en hope loosheid". de Christelijk Historische Unie. KRO-programma's. de Koninklijke Luchtmacht toekomst. 19.45 doodl leven Scheuren Aan militante katholieke zijde tre den ook steeds meer scheuren en bar sten aan het licht, na het vergaan de besluit van de Britse regering De leiders van de IRA zouden naar de Ierse republiek zijn gegaan om er in de buurt van Dublin met hun staf chef te spreken. In de ondergrondse katholieke beweging tekent zich een stroming die de Britse regering een kans wil geven te laten zien. dat het haar ernst is met de vrijlating, van de geïnterneerden en met 't be trekken van de katholieke minder heid bij het bestuur van het land. De daadwerkelijke vechtjassen in Noord-Ierland voelen daar meer voor dan de houwdegens op het grondgebied van de Ierse republiek, die zich blijven opjutten met leuzen als "de strijd gaat door tot Noord- Ierland een integraal bestanddeel van de Ierse republiek uitmaakt". 20.00 (S) Radio Filharmonisch .38 Den Haag vandaag, llteiten. 23.15 li zlekprogramma. 23.55 Nieuws. Hllv. 11. 298 men FM-1 (Om 8.30 De Groenteman.) 8.50 Mor genwijding. 9.00 Promenade Orkest. 9.35 Waterstanden. 9.40 Oude en nieuwe koorliederen. 10.00 Voor de kleqters. 10.10 (11.00-11.02 Nle 12. programma Beursberichten.) 12.30 Overheldsvoor- verschenen 14.35 Alert!: op "het vlak vanmuzlek en maatschappij. 15.00 Zoeklicht op Nederland: reportages beweeglijk pro- Nederland I. krant, NOS 18.55 (K) Journ. VARA: tie), 19.30 (K) Koning Klant, NOS 20.00 (K) Journ. VARA 20.20 (K) Man NOS 22.15 (K) Journ. 22.20 week- 17.55 Mededelingen. 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal. 19.00 (S) The Skymasters. 19.25 Paris vous parle. 19.30 Vanavond: gevarieerd program ma. (20.00-20.05 Nieuws.) 22.00 be schouwingen over aktuele zaken. Z22.20 (S) Vanavond laat: licht pro- .22.55 Mededelingen. Nieuws 23.10 Radiojournaal). 7.00 Nieuws 7.02 Dag dinsdag. 8.00 Nieuws. 8.02 Onderweg. 9.00 Nieuws. 18.55 (K) Journ. NCRV 19.05 Meer c..- duizend Jaar, docum. film van een duizendjarig bos en z'n bewoners 19.32 (K) De Jonkvrouw van Avlngon w feuilleton, NOS 20.00 (K) Journaal. een film rond het in Roemenië. 21.55 Hier (K) Dagsluiting NOS 22.40 (K) u, 22.35 WM Jour naal 22.45 Den Haag vandaag Teleao 22.50-23.20 (K) Beton les 9. Laatste vluchtelingen De laatste vluchtelingen uit Oost-Pakistan, die in India in kampen waren onderge bracht zijn zaterdag naar Bang la des; teruggekeerd, precies een Jaar nadat de eerste groep vluchtelingen India binnenkwam op 25 maart van het vorig Jaar. Duur tapijt Een zeldzaam ze6- tiende-eeuws Belgisch tapijt dat in 1943 voor 7.000 dollar is geveild, heeft zaterdag in zijn categorie een wereldrecord gevestigd toen het bij een velling in de Parke-Bernet gale rij in New York voor 85.000 dollar werd verkocht. Overstromingen Tenminste honderd en achttien personen zijn omgekomen bij overstromingen in de Afghaanse provincie Herat, zo is zondag door de autoriteiten bekend gemaakt. Verwacht wordt dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 5