Eerste jaren geen hogere wedde dienstplichtigen Kabinet moet een keuze maken uit de twee aanbevelingen KLOPJACHT OP OVERVALLERS HEMA-FILIAAL Omvangrijke zwendel met vakantiebon Inbreker dood na schot van politie Commissie-Van Rijckevorsel: Bescherm Wadden tegen de toerist Israëliërs weg uit Oeganda Saboteur van KGB naar het Westen Hasjiesj uit Nepal verborgen in boeken MAANDAG 27 MAART 1972 u DEN HAAG Als de regering de aanbeveling volgt van de commissie-Van Rijckevorsel, krijgen de dienstplichtigen de eer ste jaren niet méér geld. De commisie wil dat eerst een dienst plicht „naar keuze" wordt ingevoerd. Pas dan zou eventuele weddeverhoging ter sprake kunnen komen. Dat betekent dat een al geruime tijd bestaande KVP-motie in de ijskast zou worden gelegd. De dienst naar keuze zou inhouden dat wie met een eenvoudige functie en een bescheiden beloning genoe gen neemt, een korte opleiding krijgt en slechts twaalf maanden hoeft te dienen. Wie een betere functie wil en meer geld in z'n zak zal langer moeten dienen. Voor gespecialiseerde taken moeten meer vrijwilligers worden aange trokken, vindt de commissie. Zeven leden achten zelfs op langere ter mijn een krijgsmacht die geheel uit vrijwilligere bestaat onvermijdelijk. Enkele onverdeelde aanbevelingen zijn voorts: legering van twee brigades in West-Duitsland, in plaats ene nu; uitvoering van het plan Ter Apel oefenterrein); afzien van een oe fenterrein in de ingepolderde Lau- werszee, geen uitbreiding van de Harskamp en Oirschot; uitstel van de opkomst voor de eerste oefening tot het uiterste be- J king perken, waardoor o.m. minder kostwinnersvergoeding betaald hoeft te worden: bij de marine vervanging van: De Zeven Provinciën door een der de geleide wapen-fregat en een der de bevoorradingsschip; de acht B- jagere door acht onderzeebootbe- strijdingsfregatten i met inge scheepte helicopters)de twee oud- drie-cylinder type onderzeeboten conventieel voort- SCHIEDAM De politie van Schie dam heeft zaterdagochtend in samen werking met politiekorpsen uit om liggende plaatsen een klopjacht ge houden op twee mannen, die een overval hadden gepleegd op de be drijfsleider van het HEMA-filiaal in Schiedam. De overval zelf werd uitgevoerd door één man. hoogst waarschijnlijk een buitenlander. De man prikte de bedrijfsleider met hem tevens een beval de cassettes met geld geven. door twee gestuwde boten; voorts bij de marine het aantal patrouille-vliegtuigen geleidelijk be perken tot 25; geleidelijke aankoop van 26 helicopters; de 37 mijnbe- strijdingseenheden vervangen door i vijftien modernere: Op de exploitaite-uitgaven van j de j defensie (1972: ruim vier miljard) een besparing van 10% doorvoeren; initiatieven nemen voor groter samenwerking in NAVO-verband i bij: taakverdeling, aanschaf mate- j riaal en opleidingen meer voorlichting aan de bevol- de indruk weg te werken. dat militaire verdediging een aan- be- j vechtbare en onvoldoende gefun deerde zaak zou zijn. Minister Engels ANP i ENSCHEDE 'ANP) De 21-Jari- ge J. Lensink uit Enschede is in de nacht van zaterdag op zondag over leden. kort nadat hij was getroffen door een kogel uit een politiepistool. De man was met de 46-Jarige J. L. en de 31-jarige M R. A. uit Duits land aan het inbreken bij een rij wielgrossier in Enschede. Een om wonende zag de mannen en waar schuwde de politie, die met vier man arriveerde en het pand omsingelde. Een van de agenten zag een man lopen op een plat dak dat bij het be drijf hoort. De agent sommeerde de man stil te staan, doch hij liep weg. vermoe delijk om een schuilplaats te zoeken. De agent heeft toen, naar zijn ver klaring, op de benen van de man gericht en geschoten. Lensink zou zich echter op het ogenblik dat de agent schoot, heb ben gebukt, waardoor de kogel in het bovenlichaam drong en een slag ader raakte. De man werd met spoed naar een ziekenhuis gebracht, doch overleed aan bloedverlies. Op het dak arresteerde de politie beide andere mannen, die een uit- voerige straflijst bleken te hebben. 1 Zij hadden inbrekerswerktuigen bij j zich. Felle bosbrand vernielt deel natuurgebied RHEDEN i ANP) Een groot na tuurgebied op de Veluwe tussen de bosbank en het onzalige bos nabij Rheden is zaterdagmiddag door een felle brand verloren gegaan. Brandweerkorpsen uit Rheden. Die- j ren, Velp en later ook Arnhem en een groot aantal vrijwilligere hebben uren lang gevochten voor het behoud van bos en heide. Om ongeveer half twee joegen, gewakkerd door De bedrijfsleider wierp deze echter toe naar de hem vergezellende be heerder, die inmiddels in gevecht wa« geraakt met een man, die in een auto kennelijk op de andere overvaller zat te wachten. De overvaller had inmiddels twee cassettes met een inhoud van ruim 28 mille opgeraapt en sprong in de auto, het kenteken kon note- Op 't alarm van de politie, ont- stiletto. hield dekte de bemanning van een surveil- apen voor en lancewagen van de Rotterdamse po litie enige tijd later op de Rijksweg 13 naar Delft, een auto, die aan de signalementen voldeed. Er had een achtervolgings plaats, maai' in de buurt van Delft verloor de politie als gevolg van venkeersop. stakels de snelrijdende auto uit het gezicht. Massale inenting In Belgrado zijn naar verluidt, een arts en een verpleegster overleden als gevolg van de pokkenepidemie die in het zuiden van het land al eerder aan twee mensen het leven heeft gekost Op zondag waren in Belgrado en omstreken al ruim 900.000 mensen tegen dé ziekte ingeënt. Actie op Philippijnen Philip- pijnse regeringstroepen hebben vijf maoïstische opstandelingen gedood en verscheidene gewond in een actie tegen een kamp in de provincie Iee- bela. ten noorden van Manilla. Een j militair sneuvelde en drie militairen Minis- werden bij de actie gewond. r Enkele dagen geleden strand- den jammerlijk de een transport van vier doljij- dolfinarium ontfermde zich over laatste deel van hun reis konden mogelijkheden ue Waüuen- tegen een aj grote stroom toeristen. Vorig jaar miljoen overnaonoin- q dit opzicht blij met ar Ameland geiegen Wadaen beschermd gebied ontwikkeling riesland vraagt echter, volgens 'r ge- het ontpolderen oegere meren) uem ecn oasispian moe- e venals voor de bossen samenhang met zuidwest Drente. Ook zal men zich moeten afvra gen of het grote plan Wyldemerk totale investering 22 miljoen) zich wei verdraagt in het rustige Gaas- terland. Hij wees erop dat de toeris tische gebieden in Friesland keuze hebben de zoogdieren zodat ze zaterdag 1 beginnen. de recreanten. Rectificatie artikel over Van Doorninck JERUZALEM De ondank relds loon is, heeft Israël in Oegan- j meente Rheden stelt da ervaren nu alle ongeveer 70 Is raëlische militaire adviseurs in al lerijl het land moeten verlaten. In Jeruzalem verwacht men niet dat de diplomatieke betrekkingen met Oeganda verbroken zullen wor den. De technische hulp aan Oegan da zal op beperkte schaal worden voortgezet. Generaal Amin is an derhalf Jaar geleden aan de macht gekomen al of niet met actieve steun van de Israëli's, die in Oeganda de voornaamste militaire adviseurs wa ren. Sindsdien heeft Amin Israël re gelmatig bezocht, maar Israël was niet bereid aan al zijn financiële verzoeken te voldoen. Bovendien is men hier van mening dat Amin zo ondeskundig was op de bestuursge bied dat hij Israël in alles om advies vroeg. Kennelijk hoopt generaal Amin nu, zo meent men in Jeruzalem, van de Arabische landen meer geld en bete re adviezen te krijgen met name van Libië. Intussen kan men zich hier niet aan de indruk onttrekken dat het voor Israël in zekere zin een opl luchting is van Amin, die een on evenwichtig heerschap schijnt te zijn, af te zijn. Aan de andere kant betekent het zeker een verzwakking van Israëls positie in Afrika. LEIDEN In het artikel over felle wind de Adam van Doorninck van afgelopen eerste vlammen door het dorre bunt- zaterdag is in de inleiding een regel gras aan de rand van een groot bos- weggevallen, waardoor de desbetref- complex. fende alinea een andere betekenis Na groot alarm trokken alle brand- kreeg dan de bedoeling was Het weerkorpsen van de gemeente Rheden gaat om het volgende gedeelte: naar de onheilsplek. Op dat ogenblik "Curieus is de passage die Van zaten de vlammen reeds in een vrij- Doorninck wijdt aan de categorie wel ondoordringbaa: laag dennenbos, oorlogsslachtoffers die hij slachtof- Huizenhoog joeg het vuur hier door- fers van de vrede noemt. Dat zijn heen. Door het inzetten van een de ex-landverraders en ex-NSB-ers. groot aantal mensen slaagden brand- Hij vindt dat daar ook iets voor weel-mannen en vrijwilligers erin de j moet worden gedaan", brand tot staan te brengen. Deze alinea behoort te luiden; "Cu- Het vermoeden bestaat dat eenrieus is de passage die Van Door- paar jeugdige bezoekers van het na- ninck wijdt aan de categorie oor- tuurgebied onvoorzichtig zijn geweest logsslachtoffers. die hij slachtoffers met open vuur. De politie van de ge- van de vrede noemt. Dat zijn de uitgebreid klemgeraakte kinderen van ex-land- onderzoek in. Het gebied is eigendom verraders en ex-NSB-ers. Hij vindt, van de Vereniging tot Behoud van dat daar ook iets voor moet worden Natuurmonumenten in Nederland. gedaan". V akaiitiefüiids voor miljoen opgelicht LONDEN i Reuter - Het Britse zondagsblad „News of the World" meldt het overlopen van een agent van de Russische geheime dienst Deze man. van wie het blad alleen de naam Anton noemt, zou voor het er Westen belangrijker zijn dan Ole? w Lialin, die vorig jaar augustus in Londen overliep. Volgens het blad heeft het geval zich in december j.l. in Montreal Canada) voorgedaan. Het zoi ter geheim zijn gehouden. De betrok kene was in 1931 in Montreal gebo ren uit Tsjechoslowaakse ouders. 1949 was het gezin naar Tsjecho- Slowaki.ie teruggekeerd. Na een spio- nage-opleiding was de man in 1961 naar Canada gestuurd. Daar kwam hij met zijn gezin aan als immigran ten. In een pop van zijn dochtertje waren echter microlenzen en radio apparatuur verborgen, aldus ..Newi of the World". Het zou zijn taak z ling v j hele beziK BRUSSEL (ANP) - Nauwe sa menwerking tussen de Neder landse en Belgische politie heeft zwendel in vakantiebonnen voor de Nederlandse bouwnijverheid aan het licht gebracht, die het vakantiefonds waarschijnlijk ruim een miljoen gulden gekost heeft. Gebleken is dat er in een druk kerij in Borgerhout, bij Antwer pen. valse vakantiebonnen ge drukt werden, overigens door een J bende De man scheen zelfs nog bij het Nederlandse consulaat gevraagd te hebben of het soort zegel dat bij hem besteld werd in Nederland wel bestaat, waarop hij een positief ant woord zou hebben gekregen. De indruk dat er valse vakantie bonnen in omloop waren, ontstond vorig jaar toen bleek dat er meer vakantiebonnen ingeleverd werden dan normaal. De Nederlandse poli tie werd ingeschakeld, die wist een hadden drukker die volkomen te goeder j keren die valse clichees hadden la- Lia" trouw was ten maken en de drukker gerhout opdracht gegever 1200 vel van 50 zegels met een waar de van f 945 per vel te drukken. De bende bracht deze zegels in Nederland zowel bij werkgevers als bij werknemers, tegen een derde van de waarde aan de man. Het eerste onderzoek leidde naar Den Bosch waar een 31-jarige aan- nemsr bekende de valse zegels ge kocht te hebben. Vandaar leidde het spoor naar België, waar men tenslot te bij de drukker in Borgerhout be landde. moorden en .sabotagedaden wéren in Canada. Als zodanig hij deel uit van de 5de afde- n de KGB, die zich in de ge- ivereld met dergelijke zaken ->udt. .Anton" zou zijn over- toen hij hoorde diat Oleg die bij dezelfde afdeling i het Westen te ontmas- Regeringsfractie over commissie-} an Rijckevorsel GEWICHTHEFFEN De Russi sche gewichtheffer Evgeni Penkovski heeft gisteren tijdens wedstrijden in Moskou het wereldrecord stoten in de halfzwaargewichtklasse van zijn landgenoot David Rigert met een halve kilogram verbeterd en ge bracht op 208 kg. DEN HAAG Het kabinet moet nu een keuze maken uit de aanbevelin gen van de meerderheid en de min derheid van de commissieVan Rijckevorsel. Dit is in algemene zin de strekking van de eerste reacties van regeringsgezinde fracties in de Tweede Kamer. De fracties van VVD en KVP, die ln het verleden enkele keren scherp tegenover elkaar leken te staan in zake de hoogte van het defensie budget. verklaren nu erop te ver trouwen dat de regeringspartijen een gemeenschappelijk defensiebe leid voor de komende Jaren een kunnen ontwerpen. KVP-fractieleider mr. F. H. J. J. Andriessen herinnert eraan, dat de KVP zich „tot het minderheids standpunt voelt aangetrokken". An driessen legt zich niet zonder meer neer bij de unaniem door de com missie aanbevolen gedragsregel in elk geval voortaan een vast percen tage van het nationaal inkomen voor defensie te bestemmen. De KVP-fractieleider zegt hierover: „De prioriteit voor de defensie dient geplaatst te worden in het geheel van prioriteiten en beleidspunten welke bij de vaststelling van de be groting 1973 en volgende jaren aan de orde zijn. Die afweging is in de eerste plaats een zaak voor het ka binet. De fractie van de KVP zal bij zijn standpuntbepaling terdege rekening houden met de opvattin gen van het kabinet". De VVD-fractie kondigt aan dat haar uiteindelijke standpunt niet noodzakelijkerwijs het integrale meerderheids- of minderheidsstand punt behoeft te zijn. ..Allereerst is het woord nu aan de minister van defensie en aan het kabinet", aldus de VVD-fractie. Grote waardering heeft de VVD voor het voorgestelde dlenstplicht- beleid. De maatregelen tot vergro ting van de efficiency van het de fensie-apparaat en integratie zegt de VVD ..al haar steun" toe. se, zoals hij voor de verkiezingen van 1971 al heeft bepleit. Kikkert is verheugd over de conclu sie van de commissie, dat er een groter contingent kortverbandvrij- willigc-- moet komen. Ook tipt hij de unanieme aanbeveling een oe fenterrein bij Ter Apel te stichten aan. De vrijwilligers en Ter Apel zijn punten die Kikkert zelf in het verleden sterk heeft gepropageerd. Een eerste en voorlopige indruk van ARP is. dat de commissie met betrekking tot belangrijke beleids- t/!!!1S1€C0Tt" aspecten tot een eenstemmige con- clusie is kunnen komen. „Wij den ken hierbij met name aan de con clusie, dat er belangrijke materiële De voorzitter missie uit de Tweede-Kamer, Kikkert, zegt namens de CHU-frac tie het te betreuren, dat de com missie geen eensluidend oordeel I tekortkomingen in de huidige Neder- heeft gegeven. Hij houd vast aan landse defensie zijn en dat deze niet lijktijdige handhaving èn van de de fensie-uitgaven op het huidige per centage van het nationale inkomen én van de NAVO-taken, die Neder land heeft aanvaard." defen- i kunnen worden opgeheven onder ge-1 riteiten is dan ook noodzakelijk. Opvallend is. dat de gehele com missie een voorkeursbehandeling van de defensie-uitgaven boven andere overheidsuitgaven bepleit door het voorstel dat voor een tijdvak van vier jaren een gelijkblijvend percentage van het nationaal inkomen dient te worden aangehouden mede op grond van overheidsbeleid (bijv. onderwijs, noodzakelijkerwijze op langere ter mijn gericht investeringsbeleid), die uiteraard ook voor andere sectoren van overheidsbedeid (bijv. onderwijse I kele gevallen waren de zendingen woning- en wegenbouw) gelden. Een j „per adres" verzonden, waardoor het keurige afweging van alle prio- moeilijk zal zijn de werkelijke ge- GRONINGEN «ANP) In zeven uit Nepal afkomstige boeken, die wa ren uitgehold, bleek bijna twaalf kilo hasjiesj te zijn verborgen. De han delswaarde wordt op f36.000 geschat De afdeling Verificatie vam de Diens', invoerrechten en accijnzen van 's rijk* belastingen te Groningen heeft d' boeken aangetroffen onder de uit hel buitenland binnenkomende pakket- post. De zeven „boeken" waren be stemd voor vijf adresren in Gronin gen. Aan het handschrift te zien, moeten de pakketjes van dezelfde af zender afkomstig zijn. Enige geadresseerden werden aan gehouden. maar na verhoor weer vrij gelaten. Bewezen zal nog moeten wor den. dat de geadresseerden voor dfl invoer van de hasjiesj aansprakelijk zijn. Alle betrokkenen ontkennen van de zending op de hoogte te zijn ge weest. De postpakketjes kwamen in twee zendingen bij de post te Groningen binnen: de eerste dag vier pakketje», de tweede dag drie. Er zal tegen de geadresseerden pro verbaal worden opgemaakt. In en- op te sporen.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4