"Beleid vanuit Rome leidt tot een geloofscrisis Rijnlands uitgeschakeld FIAT MAG EIS iNTVOERDERS HET VOLGEN Wonen in de binnenstad TOBIAS Afscheid ds. Reiling van Leidse baptisten J4AAND. ►AG 27 MAART 1972 Bnef Leidse studentenpastores aan kardinaal Alfrink 11 LEIDEN Ds. K. Bouhuys, studentenpredikant in Leiden, heeft zaterdag op de ontmoetingsdag van de werkgroep „Open Kerk" in Noordwijkerhout een brief voorgelezen, die hij en ojn medepastores H. van Breukelen en J. v. d. Hoeven aan :ardinaal Alfrink hebben gezonden in verband met het feit dat de positie van de gehuwde studentenpastor in deze groep vermoedelijk onderwerp van gesprek zal zijn op de komende bisschoppenconferentie. In deze brief erkennen de drie l' pastores, dat het voor de kardinaal en de andere Nederlandse bisschop- 0-"i pen een moeilijk dilemma is te kie- tussen de door het tweede Va- nJflcaanse concilie erkende gewetens- irijheid en trouw aan een kerkbeeld •bij het eigen geweten zich uit- dndelijk moet normeren aan het op perste gezag van de kerk. De drie pastores betreuren het, dat iet Nederlandse Episcopaat voor het laatste heeft gekozen om dat zij ver moeden dat deze weg doodloopt en rerklaren, dat een verder gesprek geen zin heeft als de bisschoppen deze weg „uit volle overtuiging, zo- pel met betrekking tot de gehoor- i. »amheid aan de Paus als tot de in- retlioud van wat vanuit Rome wordt i.5 jpgedragen," menen te moeten vol- m. Studentenecclesia De drie pastores wijzen dan op het estaan van groepen oprechte en ge- retensvolle christenen, bij wie het beleid vanuit Rome tot een geloofs- trisis leidt. - Zo'n groep is de studenten-ecclesia b Leiden, die op een eigen manier festalte aan haar geloof probeert te leven. Voor de leden van deze groep ilen geen problemen van ambt, poSoecumene, gehuwde priesters, eucha- of avondmaal. „U hoeft het it eens te zijn met hun manier a zoeken," zo zeggen de drie pas tores. „Als u precies weet hoe het en hoe de waarheid is, dan moet u ons dat zeggen. 8 Als u het niet met ons eens bent, p maar van de andere kant toegeeft, dat ook uw weg niet dè enige ware dat ook u in een verschrikkelijk dilemma verkeertv dan kunnen wij In gesprek blijven met elkaar. Wij verzoeken u met grote in dringendheid een gebaar te maken 'W raaruit blijkt dat u uw gelovige ver antwoordelijkheid voor deze groe peringen niet opzegt. Voorts zouden wij het betreuren s u deze ingrijpende vraagstelling in uw reactie zoudt reduceren tot 'n formeel en voor c verbod aangaande het voorgaan de gehuwde priester". Prof. Tans vatte in Noordwijker hout de gevoelens van de aanwe zigen samen door te stellen, dat de ze ecclesia in Leiden niet zonder meer buiten spel mag worden gezet door een verbod of veroordeling, maar dat een open gesprek tussen de betrokkenen de enige uitweg is. Dit betekent niet, aldus prof. Tans, dat wij ons allemaal volledig achter de formulering van de brief kunnen plaatsen. Geloofsnood „Onderschat u zelf niet en over schat de bisschoppen niet". Met deze woorden besloot drs. W. Meijs, r.k. deken van Hoensbroek en één van de initiatiefnemers van de werk groep „Open Kerk" de ontmoetings dag van deze groep, die door ruim 500 mensen uit alle delen van het land werd bijgewoond. „Open Kerk" is geboren uit de ge loofsnood van vele rooms-katholieke Nederalnders, die menen dat de ge loofwaardigheid van de r.k. Kerk door de autoritaire maatregelen van Rome, zoals de benoeming van mgr Gijsen tot bisschop van Roer mond. ernstig is aangetast. De groep wil geen nieuwe kerk en geen nieuw kader tegenover de bestaande ka ders zijn, maar een „open huis voor allen die de spanning van het kerk gebeuren samen willen doorstaan". Men was het er over eens, dat men samen moet trachten de geheimhou ding van de zijde van de kerkelijke autoriteiten te doorbreken die tot mensvervorming leidt en met voort varendheid moet werken aan een mentaliteitsverandering, die van de op eeuwenlange gecultiveerde be hoefte aan gezag moet leiden tot vertrouwen in eigen kunnen, ook bij de „achterban". LEIDEN Leetrlingetjes van de Rudolf Steiner-school in Leiden Zuidwest hebben zaterdag het palmpaasfeest gevierd. De dag kreeg een ex tra-feestelijk accent omdat in de tuin van het nieuwe schoolgebouw aan de César Franckstraat een beeldje werd onthuld, voorstellende 'Tobias en de erngeV. Het beeldje, een schepping van Marie Andriessen, is een ge schenk van de gemeente aan het schoolbestuur. Het ver haal van 'Tobias en de engel' vertelt over de nieuwe ver houding van de oude genera tiede oude Tobias, en de nieuwe generatie en over de weg, die de jeugdige Tobias gaat. Op de foto (Holvast) de jongens en meisjes van de Rudolf Steiner-school tij dens het palmpaasfeest bij het beeld van Marie Andries- LEIDEN In de Evang.Lutherse Kerk heeft ds. R. Relling gistermid dag afscheid genomen van de Leidse Baptistengemeente. Als thema voor zijn afscheidspredlking had ds. Rei ling gekozen de woorden "De Heer heeft het nodig" Lucas 19). Spreker, die herinnerde aan de in tocht van Jezus in Jeruzalem op palmzondag, zette uiteen, dat Chris tus de Leidsman en Voleinder is. Hy ls Heer der wereld. Met grote vrij moedigheid moeten wij de boodschap van het evangelie in de wereld bren gen. De scheidende predikant stelde in zijn prediking de vraag hoe of het komt, dat er zovele verenigingen in het kerkelijk leven een kwijnend be staan leiden. Waarom zijn er zo wei nig mensen voor de evangelisatie- LEIDEN Al in de eerste ronde van de strijd om het schoolschaak- kampioenschap van Nederland werd de houder van de Leidse school- schaaktitel, het Rijnlands Lyceum, uitgeschakeld. De Christelijke Scho lengemeenschap Alkmaar fungeerde met 1%4% als scherprechter. Er waren kans genoeg om de tweede ronde te bereiken, doch deze werden bijna allemaal om zep ge holpen. Aan het eerste bord bleek al gauw dat Rudy Dobbelaar van de GründfeM-Inidlsche opening totaal geen kaas had gegeten. In het verloop van het gevecht werd hij dan ook gedecideerd naast het bord geplant. (0—1). Leon Koninigs stond1 ietwat gedrukt op het moment, dat hij besloot zijn dame te geven voor twee torens. Het leek een aardige iposte doch 'n sim- Argentijnse regering: (BUENOS AIRES (Reuter) De t-fabrieken in Argentinië krijgen toestemming een akkoord te met de ontvoerders van directeur Oberdan Sallustro at de misdadige activi- t bevordert. Dit heeft de Argen- minister van Binnenlandse i Arturo Mor Roig gisteravond «kendgemaakt. Dit standpunt van te regering komt erop neer dat het de Fiat-vestiging wel is toegestaan de losprijs van de ontvoerders te be talen (een miljoen voor lesmate riaal voor scholen en schoeisel voor schoolkinderen) maar dat de daarbij behorende boodschap niet aan de kinderen mag worden bekendge maakt. In deze boodschap, die een belangrijk onderdeel van het eisen pakket van de ontvoerders vormt, zou Fiat de kinderen moeten vertel- Mevrouw Sallustro, echtge note van de ontvoerde Fiat-di recteur praat met een groep me dewerkers van haar man, die van hun deelneming blijk geven. Me vrouw Sallustro wordt omringd door haar kinderen. len dat het materiaal dat ze aange boden zouden krijgen hun eigen dom is, een deel van de weelde van het land dat van hun vaders is ge stolen door "de uitbuiters" van de regering. De ontvoerders hadden de tekst van de boodschap bekendgemaakt in een communiqué waarbij zij het aflopen van het ultimatum (dan zal Sallustro worden doodgeschoten), verschoven naar morgenochtend 04.00 uur (Ned. tijd). Of Fiat wel de overige eisen mag inwilligen is niet duidelijk. Minister Roig zei Fiat te hebben verteld dat de fabriek niet aan eisen mag vol doen die "de bevoegdheden van Fiat te boven gaan en direct of indirect neerkomen op misdadige activiteit" wat men daar dan ook onder moet verstaan. De sfeer tussen Fiat en de Argentijnse regering schijnt er niet beter op te worden, hoewel Fiat zioh- bij Roigs besluit heeft weergelegd. pel schaak je van zijn opponent deed een toren van het bord' vliegen. (0-2). Via een ruiltransactie kwam Lexie de Roo een pion achter. Het eindspel was wellicht te houden, maar kwa liteitsverlies noopte hem tot onvoor waardelijke overgave. (03). Leo Verhoeven was eigenlijk de enige die in de nogal verhitte sfeer het hoofd koel hield. Op drastische wijze strafte hij een briljant stukoffer van zijn tegenstander af. (13). Bonaventura derde op Nederlandse kampioenschappen LEIDEN Het Bonaventura Col lege is bij de Nederlandse school- basketbalkampioenschappen in Zwol le op de derde plaats geëindigd. De Leidse ploeg, bestaande uit Jeugdse- lectiespelers van Bona Stars aan gevuld met Hennie Koemans van Blitz, en Paul Langeveld van Lisse, was twee weken geleden kampioen van Zuid-Holland geworden. Bona ventura kwam in de finale-poule via zeges op Walcheren (37—20), Zwol le (5121) en Hoogeveen (5222). In de finales moesten de Jeugdige Leidenaars het echter afleggen te gen Boxtel (31—33) dat kampioen werd en daardoor de gelegenheid heeft naar de Europese kampioen schappen in Athene te gaan. Ook van oud-kampioen SG Oud Beijer- land werd verloren: 2937. Totaal scores Bonaventura: Aad van den Nieuwendijk 51, Leen van Paridon 33, Hennie Koemans 32 en Peter Kop 25. Joan Baart speelde de merkwaar digste party van de middag. Van het grote positionele overwicht wist hy totaal geen gebruik te maken. Hy gaf in een superieure stelling zelfs een pion weg. Het daarna volgende to- reneinldspel behandelde hy echter zo bekwaam, dat de winst in zicht kwam. De laatste loodjes bleken nu te zwaar te wegen, want met enige kromme zetten dolf hy zyn eigen graf. (14). In een steflling met een pion meer zag Deef Schweizer stukverlies over het hoofd. Een knap staaltje van beschwindel-schaak bracht Schweizer weer aan het roer. Helaas hield hy geen rekening met 'n eeuwig-sohaak- comfoinatie van zyn opponent, zodat hy in remise moest berusten. De uitslagen wiskundig op een ryt- je lulden: Rynlan&s Lyceum—Chr. Scholengem. Alkmaar (1%4%); R. DobbelaarH. v. d. Hauw 01; L. Konings—T. Rietveld 0—1; A. de Roo K. Kwak 01; L. VerhoevenL. Landstra 10; J. BaartW. Kwak 0—1; D. Schweizer—W. Buyzer Vz—Vz. ADVERTENTIE HORLOGES De mooiste en de ruimste keuze, in de allerbeste merken. SEIKO - ETERNA - CERTINA CITIZEN PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE ANCRE. Voor f39,50 heeft U by ons al een echt Anker Uurwerk, Schokvry, Onbr. Veer. Door eigen ateliers, de beste vak-service. Uw horloger v. d. WATER Haarlemmerstr. 181 - Leiden Turnkring Leiden nu samen met Den Haag LEIDEN/DEN HAAG Zater dag werd in hotel „Op Gouden Wie ken" in Den Haag de ontbindings vergadering gehouden van de turn kring Leiden en omstreken, als ge volg van fusie met de kring 's-Gra- venhage en omstreken tot de turn kring Leidse nh age. Voor mevrouw W. Mansveld-Die ben en J. Pommer had voorzitter H. de Geus veel lovende woorden voor het zeer vele werk, dat zij als secre taresse en penningmeester vooi turnkring Leiden en omstreken heb ben verzet. Tijdens de fusievergadering werd een voorlopig nieuw bestuur geko zen: H. de Geus voorzitter (Leiden) mevrouw W. Mansveld-Dieben st taresse (Leiden), H. Koek penning meester (Den Haag), W. van Polder vice-voorzitter 2de secr. (Den Haag), J. Pommer 2de penningmees ter (Leiden). A. Klaui lid (Den Haag). P. Winkel lid (Leiden), de heer P. Luscuere lid (Den Haag). J. J. Kop gaat met pensioen LEIDEN In verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leeftyd heeft de heer J. J. Kop zyn functie van administrateur en hoofd van het Kerkelyk Bureau var Leidse Hervormde Gemeente neer gelegd. De heer Kop, die zich 45 jaar eerst in Oegstgeest en later in Lei den met de zaken van zending kerk heeft beziggehouden, deed dit in Leiden in nauwe samenwerking mt het College van Kerkvoogden. Na enkele jaren in een particulier be- dryf werkzaam te zyn geweest, i vaardde hy in 1927 een functie op de afdeling boekhouding van het Zen- dingrbureau in Oegstgeest. In 1945 werd hem de leiding van het Kerke- ïyk Bureau opgedragen, waaronder tot voor kort ook de begraafplaats "Rhynhof" ressorteerde. Een groot aandeel heeft de heer Kop, sa met kerkvoogden, gehad in de r ganisatie van het Kerkelyk Bureau, dat ook de zorg had over het kerke lyk archief, de restauratiewerkzaam heden aan kerken en dienstgebouwen en de registratie van de vrijwillige bydragen. Tot opvolger van de heer Kop is de heer A. J. Martyn be noemd. In verband met dit vertrek wordt woensdagmiddag van 4.30 tot 6 in het ontvangstcentrum van deVre- deskerk aan de Burggravenlaan afscheidsreceptie gehouden. arbeid te vinden? Waarom gaa* het zo moeiiyk, is er zo weinig tUd en geld? Wy hebben nog nooit zo veel mogelykheden gehad. God heeft recht op onze talenten, onze tyd en ons leven. Aan het einde van de dienst werd ds. Reiling. die een beroep naar IJmuiaen heeft aangenomen, toege sproken door de heer J. Schipper na mens de Leidse Baptistengemeente, een afgevaardigde van zyn nieuwe gemeente en de heer Groeneveld, die sprak namens de chr. mavo-school in Leiderdorp aan welke school ds. Rei ling godsdienstonderwys gaf. Zondag 9 april doet ds. Reiling zyn intrede in zyn nieuwe gemeente» STILLE RIJN JAAR DICHT LEIDEN De dag na Pasen, dins dag 4 april, begint het werk voor walmuurvernieuwing en riolering van de Stille Ryn. Het aannemersbedryf D. Schreuder n.v. uit Ransdorp (Am sterdam-Noord) heeft het karwei aangenomen voor f 367.789. Er zal zeker negen maanden werk baar weer mee gemoeid zyn. Al die tyd zal er geen verkeer over de Stille Ryn mogelij-k zyn, hoewel de bereik baarheid van woningen en bedryven zo veel mogelijk wordt gegarandeerd. Het werk omvat de verwydering van circa 133 meter oude walmuur en van het oude wegdek. De nieuwe walmuur zal tot aan de Stille Mare ongeveer één meter verder het water in komen, zodat een bescheiden wegverbreding wordt verkregen. De ingrypende tydeiyke verkeers maatregelen zullen met borden wor den aangegeven. Oranje verenigingen in gewest LEIDEN Onder auspiciën van de Fedratie van Oranjeverenigingen in Nederland nodigde de Oranjever eniging Wassenaar in Holiday Inn de besturen van verenigingen en comiteé's die feesten op nationale feestdagen organiseren uit voor een bespreking om te komen tot een ge- westvorming. Een bevredigend aan tal verenigingen in en om nabij Den Haag en Leiden waren vertegen woordigd. Namens de federatie gaven de heren de Vries uit Sneek en Wens- veen uit Wassenaar een uiteenzet ting over het nuttig effect dat ge westvorming beoogt en reeds hier en daar in Nederland sorteert. Uit de discussie bleek dat alle be stuurders van oranjeverenigingen het er over eens waren dat men el kaar meer dan ooit nodig heeft. Het uitwisselen van gegevens op allerlei gebied kan in gewestelijk verband o.m. leiden tot grotere medewerking van de gemeenten (subsidiebeleid) gemeenschappelijke W.A.verzekering en regelingen o a. met de BUMA. Vooral met het oog op de viering van het 25-jarig regeringsjubileum van koningin Juliana in 1973 kan door regionale samenwerking wor den bereikt dat meer mogelijkheden tot plaatselijke feestviering kunnen worden benut. Besloten werd voor lopig te starten met een gewest. Tot de verenigingen die tot het gewest toegetreden zijn behoren o.a. die uit Leiden. Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten en Wassenaar. LEIDEN Zaterdag sprak wet houder Kret van Stadsontwikkeling tijdens de Jaarvergadering van de Nationale Woningraad afdeling Zuid-Holland in de burgerzaal van het Stadhuis over „Wonen in de bin nenstad". Hij gaf een korte schets van de ontwikkeling en de geschiedenis van de Nationale Woningraad en merkte op, dat deze vereniging Juist in vroe ger tijden geboren was uit een be hoefte naar meer wooncomfort bin nen de singels wegens toegenomen industrialisering, in beginsel voorna melijk binnen de kern der gemeen ten. Spoedig werden de gemeenten echter genoodzaakt over te gaan tot het voor velen wat onsympathiek aandoende, maar onvermijdelijke an nexeren van randgemeenten. Dit ging in het geval van Leiden voor namelijk ten koste van Leiderdorp en Zoeterwoude. hoewel ook grote delen van het oorspronkelijke Oegst geest geannexeerd werden. Spoedig werd de enorm verander de functie van de binnenstad duide lijk door de expansie van het dienst verlenend element binnen de oor spronkelijke woonkern. Het particu lier bezit werd grotendeels overgeno men door de zich aldaar vestigende bedrijven. Dit ging ten koste van de huiseigenaars, die zich veelal buiten de singels vestigden. Binnen de kern, gegroepeerd rond de zich vestigende bedrijven, bleven de bejaarden in de hofjes en tehui zen, de arbeiders in de goedkope huisjes in de kern en tevens vestig de zich een toenemend aantal stu denten en werkende Jongeren, niet in de laatste plaats aangemoedigd door het aankoopbeleid van de stich ting Werkende Jongeren. Tegengesteld aan deze behoefte zich te vestigen binnen de singels was de aantasting van de kern door de sanering en de aanleg van nieuwe wegen dwars door de stad. Het bleek spoedig dat het oorspronkelijke plan (kern, daaromheen woonwijken en daaromheen een groenstrook) moei lijk was te verwezenlijken. De binnenstad blijft voor studen ten en werkende jongeren steeds aantrekkelijk als mogelijkheid toi huisvesting. Ook bejaarden die oor spronkelijk binnen de stadskern woonden, zijn moeilijk over te plaat sen naar nieuwe, moderne gebouwen buiten de kern. Met deze problema tiek hield zich bezig de werkgroep stedelijke verkaveling, onder leiding van professor Den Haan» die haa. bevindingen publiceerde in boek vorm. Centraal in dit rapport staa. het juridische aspect van de stads vernieuwing. De wethouder betreur de het in dit rapport niets aange troffen te hebben omtrent de rol, dit de woningbouwvereniging in deze materie kan spelen. Volgens hem die- renovatieplannen te geschiedei in overleg tussen de woningbouwver enigingen en de overheid. Volkshuisvesting is niet de optel som van de afgeleverde woningen Ook dienen faciliteiten geschapen t< worden voor recreatie en scholing Volgens Kret is een woningbouwver eniging in principe ook de aange- ■n instantie om in meer zaken van woningen. Of daartoe bij- mee te beslissen dan slechts het bou- 1 voorbeeld ook het bouwen van win-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3