Vietnam-vredesoverleg in gevaar Politieke gevangenen in Zuid-Amerika: weinig hoop Oeganda wijst militairen van Tel Aviv uit Mirages via Belgie naar Israël? Amerikanen weigeren nog langer te praten Tsjoe: Amerika Inoet zich erug- rekken VRIJDAG 24 MAART 1972 BUITENLAND (Van onze correspondent) MONTEVIDEO Het prestige in een regime hangt ten nauw ste samen met de wijze, waarop het de wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht, de drie pijlers van de tegenwoordige rechtstaat, van elkaar weet te scheiden. De verkrachting van dit principe komt het duidelijkst tot uitdrukking in gemaakt, of hij nu als lid van een als illegaal bestempelde organisa tie of als bommenwerper werd Door Hermann Gebhardt wijze waarop een regering poli tieke gevangenen behandelt, dus op de stoel van de rechter gaat zit ten. Het begrip politieke gevangenen is echter omstreden. Tot voor kort ïen in een ieder, die uit per soonlijke overtuiging de wet over een politieke delinquent. On derscheid werd daarbij nauwelijks Twee visies staan op dit moment tegenover elkaar: Argentijnse ge neraals maar ook ministers in Pa raguay menen dat in hun land geen politieke gevangenen voorko men omdat de plegers van revo lutionaire aanslagen op grond van strafrechterlijke vergrijpen worden gevolgd. Maar ook zij moeten toe geven dat de uitvoerende macht dat slechts kan doen omdat de rechterlijke macht binnen het ka der van de noodtoestand werd uit geschakeld. Het aantal voorbeelden is dan ook niet gering van politici, vakbondsfunctionarissen en Juris ten die slechts vanwege hun oppo sitionele activiteiten van hun vrij heid beroofd werden. Categorieën Een aantal advocaten in Urugay heeft vier categorieën genoemd van politieke gevangenen, „die ter beschikking van de uitvoerende 'macht moeten blijven". Tot de eerste groep behoren personen die nadat zij hun straf hebben uitge zeten nog steeds worden vastge houden. De tweede groep werd op gepakt en veroordeeld zonder dat een arrestatiebevel was uitgevaar digd. De derde categorie wordt zelfs nadat de rechter heeft gecon stateerd, dat er geen bewijs be staat, vastgehouden en de laatste tenslotte bestaat uit tegenstanders van de regering, die nooit voor een rechter zullen komen, die echter vanwege hun politieke of vak bondsactiviteit, volgens het regime gevaarlijk zijn. Zowel in Argentinië als Urugay zijn er, volgens de laatste cijfers, ongeveer honderd politieke gevan genen. Bij onderhandelingen met de vakbonden in heit kader van het herstel van de democratie kreeg president Lanusse van de vak bondsleiders te horen, dat hij eerst maar eens alle politieke gevange nen moest vrijlaten. Kerstmis 1971 werden er daarop 19 en later nog eens 208 in vrijheid gesteld. De grondwet van Urugay staat niet toe dat personen, die op grond van de noodtoestand en zonder tussenkomst van de rechter van hun vrijheid worden beroofd, in dezelfde ruimte als de criminele ge vangenen moeten leven. Him wordt de mogelijkheid geboden het land te verlaten. Concentratiekamp De mannelijke politieke de linquenten in Uruguay werden tot voor kort voornamelijk in kazernes gevangengezet. Na de recente massale ontsnapping van door rechtbanken veroordeelde Tupa- maros uit de strafgevangenis van Punta Carreta en van 38 vrouwe lijke leden van deze organisatie uit de vrouwengevangenis van Monte video werd 'n kamp ingericht, dat met zijn onder elektrische spanning staande schrikkeldraad, wachtto rens en schijnwerpers alles weg heeft van een concentratiekamp. De bijstandcomité's van familie leden en sympathisanten van poli tieke gevangenen, zowel in Buenos Aires als in Montevideo hebben herhaaldelijk tegen dergelijke za ken geprotesteerd. Het comité in de Argentijnse hoofdstad publi ceerde een uitvoerige lijst met pre- ciese beschrijvingen van de meest gruwelijke martelingen. De Argentijnse generaals verklaarden daarop dat het leger zich in zijn strijd tegen de guerillastrijders correct gedroeg, maar minister van Binnenlandse Zaken Mor Roig kon digde een disciplinair onderzoek naar het optreden van de veilig heidspolitie aan. Zonder de kans te lopen de plank mis te slaan, kan men echter nu al aannemen dat het resultaat van dit onderzoek zoals in Latijns-Amerika te doen gebruike lijk, tezijnertijd met de mantel der liefde wordt bedekt. In Montevideo heeft het bij standscomité voor politieke gevan genen geprotesteerd tegen de behan deling in de strafgevangenis van Punta Carreta en de gang van za ken in het „concentratiekamp". Als krenkend werd onder andere de wij ze waarop 't bezoek is geregeld er varen. Familieleden is het slechts toegestaan in groepen en vanachter een dubbele rij tralies met de ge vangenen te spreken of beter gezegd te schreeuwen. Escalatie De toekomst van de politieke ge vangenen is afhankelijk van een tweetal factoren. In de eerste plaats van de houding van de stadsguer- rillastrijders, die door een esca latie van hun strijd tegen de dic taturen, een harde houding zoudea kunnen provoceren. In de twee de plaats van de taktiek van het re gime dat uit binnenlandse politie ke motieven al naar gelang van de omstandigheden kan kiezen voor een zachte of een harde lijn. Voor de politieke gevangenen la de situatie in Brazilië en Paraguay heel wat beroerder dan in de La Plata-landen, Uruguay en Argen tinië. De moeite die Amnesty In ternational zich getroost, om door een stroom van brieven hun lot te verzachten is lofwaardig maar nauwelijks effectvol. De Braziliaan se revolutionairen trachtten met op zienbarende ontvoeringen de vrij lating van hun medestanders te bewerkstelligen. Dit recept heeft echter in Argentinië en Uruguay bijna geen effect gesorteerd en er in Brazilië alleen maar toegeleid, dat steeds meer guerrillastrij ders „tijdens de vlucht werden neer geschoten". PARIJS (Reuter, AP, AFP) Het vredesoverleg over Vietnam in de Franse hoofdstad *«Jstaat op punt van uiteenvallen. De Noord Vietnamese ambassadeur bij de conferentie noemde een verklaring van zijn Amerikaanse collega Porter dat de Verenigde Staten niet meer aan "J® je vergaderingen zullen deelnemen, een ultimatum om de conferentie te saboteren, Porter zei gisteren de Noordviet* na-mezen en de voorlopige revolu tionaire regering van Zuid-Vietnam niet meer aan de vergaderingen te zullen deenemen totdat zij een teken geven dat zy "ernstige besprekingen" iber 2J BKING (Reuter) Premier Tsjoe En-lai van de Chinese Volksrepu bliek heeft donderdag geëist dat de Verenigde Staten zich geheel zonder voorwaarden uit Indo I." Hichina terugtrekken. sjoe stelde zijn eis aan een diner Peking dat werd aangeboden door Prins Norodom Sihanoek Cambodja bij gelegenheid van twee-jarig bestaan van diens ballingschap. mot l iwee-jai i "ij gering i mP' Amerikaanse regering moet r agressie-oorlog in al zijn formen tegen de landen van In- China stopzetten en haar strijdkrachten en militaire instal ls en die van haar vazallen ïdig en onvoorwaardelijk te- irekken", aldus Tsjoe. Chinese premier wenste de Siha- coek welgezinde strijdkrachten in Cambodja geluk met de zware Rriiezen die ze aan de troepen fan de door Amerika gesteunde regering van maarschalk Lon Nol in"a ^brengen. Hij omschreef de re seda snte regeringswijzigingen in feJfPnom Penh als een "strijd om de ;ht, zoals een hondegevecht dat steeds feller wordt". Sihanoek verklaarde dat >rzitter Mao Tse-toeng hem persoonlijk de verzekering had ge geven dat China "ons tot het einde Rl steunen". De Amerikaan kwam met zijn me dedeling nadat de vertegenwoordi gers van de tegenpartij onderhande lingen over een overeenkomst over de krijgsgevangenen in afwachting van een volledige vredes-overeen komst hadden verworpen. De Zuidvictnamese regeringsdele gatie sloot zich bil Porter aan. Porter uitte zijn diepe "teleurstel ling" over de houding van de tegen stander en noemde d'eze "absurd" in het licht van zijn morele, militaire cn politieke nederlagen. De onderhandelingen, die 16 maart na een ondierbreking van een maand waren hervat, zijn op deze 147ste bijeenkomst opnieuw in het slop ge raakt Beide partijen hebben de, gewoon lijk op donderdag gehouden, bijeen komsten herhaaldelijk opgeschort. Amerika schijnt nu echter definitief te willen wegblijven totdat vai tegenpartij duidelijk te kennen vordt gegeven dat zij zaken wil doen. Contact Via de gebruikelijke kanalen 1 rouwen in £hili willen iemonstratie looi rzetten iANTlAGO Reuter i - Chileense "en, die zich keren tegen het van president Allende zijn toch door te gaan met haar Genomen protestdemonstratie m regeringsverbod. Het ^terie van Binnenlandse Zaken ®od de betoging omdat deze „de foare orde en de rust en de vei- Sd van de mensen van Santia- gevaar kan brengen". In de- vorig Jaar was een soortge- demonstratie aanleiding tot e ongeregeldheden, waarbij dan honderd personen werden ®d. Die actie, bekend geworden .de mars van de lege koekepan- werd georganiseerd omdat er voedseltekort zou zijn ontstaan, van de organisatrices van de vrouwen demonstratie be zigde de regering van grove dis- iaatie, omdat een bijeenkomst van de regering-Allende mocht gaan. Volgens haar veel vrouwen „toch proberen of andere manier te proteste- Gemengde reacties op aanbeveling straffen voor marihuana in VS af te schaffen NEW YORK (AP) De aanbeve ling van een Amerikaanse nationale commissie om de bestraffing het gebruik van marihuana af schaffen, heeft in de Verenigde Sta ten tot gemengde reacties geleid. Sommige functionarissen steunden de aanbeveling, maar anderen acht ten de voorstellen van de nationale commissie onpraktisch en zelfs ge vaarlijk. Harry J. Anslinger, van 1930 tot 1962 hoofd van de federale narcoti cabrigade, zei dat de aanbevelingen van de commissie "zeer ernstige na tionale gevolgen" zouden kunnen heb ben. Walter Richter, de directeur van het programma voor bestrijding van het gebruik van verdovende middelen in Texas, zei echter dat het rapport van de commissie "een zeer ver standige en humane benadering van het probleem inhield, die de poli tie in staat zou stellen zich met de bestrijding van de hard drugs bezig te houd." 1 De uit 13 leden bestaande commissie heeft er woensdag na een studie van een jaar op aangedrongen dai de regering een einde zal maken aan de gerechtelijke vervolging van ma rihuana gebruikers. Wel wilde de commissie de strafvervolging tegen de kwekers en handelaars van mari huana handhaven. President Nixon, die negen leden van de commissie heeft ontvangen, heeft het rapport zonder commentaar in ontvangst ge- De ondersheriff van San Francisco zei dat hij volledig met de aanbeve lingen van de commissie instemde. Hij zei: "Wij vinden dat het gebruik van marihuana beperkt moet worden, maar niet onwettig moet zijn net als alcohol". Anslinger, die een be langrijke rol heeft gespeeld bij de aanname van de federale marihuana wet van 1937, zei dat liberalisatie van de wet er toe zou leiden dat ge bruikers van heroïne "als padde stoelen" uit de grond zouden schie ten. bindingsfunotionarissen) zal het con tact worden onderhouden, maar zo zei Porter als er duidelijke teke nen van bereidheid tot ernstige on derhandelingen worden ontvangen dan zullen deze grondig worden on derzocht alvorens de Verenigde Sta ten instemmen met hervatting var het overleg. Porter zei vooral geïnteresseerd te zijn in een teken dat men over de krijgsgevangenen wïi onderhandelen. "Wij zijn meer dan geduldig geweest. Het is slechts een waarachtig ver langen naar vrede dat ons naar deze tafel deed komen, ondanks de lawine van beschimpingen welke u over ons hebt uitgestort" "Zoals u weet, heeft president Ni xon de komende week uitgeroepen tot een week van nationale bezorgd heid voor de mannen die door u en uw bondgenoten gevangen worden gehouden. Het zou een aanfluiting voor onze bezorgheid zijn om dan met u in dit vertrek te zitten en te luisteren naar uw chantage en ver draaiing van de feiten als zou de kwestie van de krijgsgevangenen een "denkbeeldig probleem" zijn. Daarom gaan wy niet accoord met een vergadering volgende week". Politiek De voorlopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam heeft Nixon er van beschuldigd dat hij politiek be drijft met de kwestie van de in Viet nam krijgsgevangen gemaakte Ame rikaanse soldaten, en gezegd dat de lijst van krygsgevangenen "oneindig veel langer" zal worden als Nixon geen einde maakt aan de bombarde menten op Indo-China. Dinh Ba Thi, die op de zitting van het Vietnamese vredesoverleg het woord voerde zei tegen verslag gevers dat Nixon "wel een hoop la waai maakt over de kwestie van de krijgsgevangenen", en voegde daar aan toe: "Ik vraag me echter af of hij ook wel eens aan zijn bommen werpers denkt, die in Vietnam slach tingen veroorzaken onder burgers oude mensen en kinderen". Het enige waar Nixon op uit is, aldus Thi, "is een nieuwe ambtsperiode in het Wit te Huis". Processen in Kroatië In het dis trict Split in de Joegoslavische repu bliek Kroatië hebben sinds vorig jaar december 26 personen op be schuldiging van nationalisme te recht gestaan. De meeste aangeklaag- waren overheidsambtenaren. De legde straffen varieerden twee weken tot twee jaar g genis. Aan dit soort processen dusver weinig ruchtbaarheid ge; Spaar de bomen In Sydney heb ben arbeiders gedreigd het werk aan vier miljoen dollar vergend auto park bij het nieuwe operagebouw van 100 miljoen neer te leggen, als drie bomen niet gespaard worden. De bomen zijn eeuwenoud. De 200.000 man tellende bond van bouwvakar beiders eist, dat de bomen niet ge veld zullen worden en voorts dat zij niet bedreigd zullen worden door uit- Teruggezonden De Westduitse autoriteiten hebben twee jonge Oost- duitse vluchtelingen naar de DDR teruggezonden. Zij waren daagstevo- in de bondsrepubliek aangeko men. Volgens de Westduitse mede deling hadden de twee studenten wil len ontvluchten aan de „discipline" waaraan zij in de DDR waren on derworpen. „Mafia" verliest hoger beroep Associated Leisure Ltd, Engelands grootste verkoopmaatschappij van gok- en verkoopautomaten, heeft gis teren het hoger beroep verloren dat had aangespannen tegen de in Londen verschijnende Daily Mail. Dit blad had vier Jaar geleden ge schreven dat Associated Leisure in handen was van de onderwereld. De firma verloor het proces dat ze hier op tegen de krant had aangespannen tekende hoger beroep aan. Het /an appel in Londen verklaarde dat de Mafia wel degelijk een vinger in de pap heeft bij Associated Lei- KAMPALA (Reuter) Presi dent Idi Amin van Oeganda heeft Israël laten weten alle Israëlische instructeurs voor het leger en de parachutisten voor maandag a.s. moeten vertrekken. Over de Israë lische missie bij de Oegandese luchtmacht moet worden beslist na terugkeer uit het buitenland van de opperbevelhebber van de luchtmacht, majoor Wilson Toko. Volgens een in Kampala uitgege ven officiële verklaring moeten het militair personeel, de eerste secreta- an de ambassade H. Boneh en al le Israëlische agenten van de inlich tingen dienst Oeganda voor maan dag verlaten. Woensdag maakte Am in bekend dat de overeenkomsten met Israël over opleiding van de Oegandese strijd macht niet vernieuwd zullen worden omdat een Israëlische krant heeft geschreven dat Amin een bezoek aan Egypte had afgelast wegens verzet in eigen land. De eens hartelijke betrekkingen met Israël zijn de laatste maanden sterk verslechterd. In de verklaring staat ook dat Oegandese veiligheidstroepen vorige week een landrover hebben onderschept die op weg was naar de grens met Soedan. De drie Afri- ïse inzittenden openden het en werden in hef daaropvol gend gevecht gedood. In de auto werden papieren en telescopische ge- n gevonden, die kennelijk af komstig waren uit Israël, aldus de verklaring. Zaterdag zal president Amin over leg plegen met „vertegenwoordigers in de Israëlische gemeenschap". In 1946. zo vervolgt de bekendma- sking, koesterde het Britse imperia lisme het plan grote aantallen Jo den te vestigen in Oeganda. Als dit plan was geslaagd zouden wij hier in Oeganda, en in heel Afrika, alle problemen hebben, waar nu de Arabier in het Midden-Oosten mee te maken hebben. De Israëliërs maakten spoedig een eind aan het Brits bewind in Palestina en sinds dien hebben ze hun gebiedsuitbrei ding in Palestina en het hele Mid den-Oosten voortgezet Deze infor matie wordt verschaft zodat de mensen zich bewust zijn van de plannen van de Israëliërs, aldus Amins verklaring. Verzoek Israël heeft bekendgemaakt dat alle militaire instructeurs onmiddel lijk uit Oeganda worden terugge roepen. „Israëlische deskundigen in Oeganda en in alle landen, in Afrika en elders zijn daar op verzoek van de betreffende regerin gen. Wanneer een regering geen be lang meer stelt in hulp is er uiter aard geen reden deze voort te zet ten," aldus de officiële Israëlische verklaring. Israël ontkent met klem elke inmenging in de Oegandese politiek. De Oegandese pre sident Idi Amin heeft zelf in Is raël een parachutist-opleiding ge volgd. Milton Obote. die door Amin als president is afgezet, heeft in het verleden gezegd dat Amin zijn staatsgreep met Israëlische hulp heeft gepleegd. Toen hij aan de macht was heeft Amin Israël ook bezocht en overeenkomsten voor mi litaire en economische bijstand met dit land gesloten. De laatste tijd richt Amin zijn vriendschap echter meer op de Arabische landen dan op Israël. Het hoofd van de politie in de Chileense provincie Santiago is door president Allende ontsla gen. Aanleiding tot dit ontslag is het optreden van de politie, die woensdag betogende invali den, die zich naar het presiden tiële paleis wilden begeven, op hardhandige wijze de doortocht belette. Er ontstonden schermut selingen, waarbij verscheidene gewonden vielen. De betogers hadden de president willen vra gen de afkondiging van een wet te bespoedigen, die de aanschaf fing van prothesen en rolstoelen zal vergemakkelijken. De presi dent bood later in zijn paleis een delegatie der invaliden zijn ver ontschuldigingen aan voor het incident. Foto: een van de inva liden in druk gesprek met de po litiemannen, nadat dezen de pro testmars tot staan hadden ge bracht. Overgenomen In Transkei, het eerste autonome thuisland van Zuid- Afrika. zijn achttien voorheen onder blanke leiding staande hotels door Xhosa's overgenomen, aldus een be kendmaking door de minister van Bantoe Administratie en Ontwikke ling, M. C. Botha. TROEPEN VAN INDIA TEGEN REBELLEN IN BANGLADESJ DACCA (AP) De Bengaalse re gering heeft erkend dat gewapende troepen optreden tegen gewapende stamhoofden in het afgelegen gebied in het zuidoosten van BangladesJ. Bangladesj heeft de hulp van het Indiase leger ingeroepen tegen re bellen van de Mizo-stam, die vanuit India het land zijn binnen geko- Volgens een woordvoerder van het Indiase leger werden alle Indiase troepen op 14 maart terug getrok ken. Hij weigerde te zeggen, wanneer zij zijn teruggekomen. Over het aan tal Indiase troepen in BangladesJ wilde de Bengaalse regering niets bekend maken. Het was niet zeker of de Ben gaalse regering zich had beroepen op de voorwaarden van een verdrag dat afgelopen zondag door sjeik Moedjiboer Rachman van Bangla desJ en Indira Gandhi van India werd ondertekend. Volgens het ver drag zullen de regeringen overleggen als zij worden aangevallen of be dreigd en overgaan tot de gepaste acties. Volgens een verklaring van de Ben gaalse regering opereerden er geen Indiase troepen in BangladesJ onaf- (Van onze correspondent)' BRUSSEL De 50 Mirage-straal- jagers, waarvan Frankrijk de leve ring aan Israël met een wapenem bargo blokkeerde, zijn vermoedelijk via België toch nog in de Joodse staat terechtgekomen. Volgens het dagblad "De Gazel van Antwerpen" zou een Israëlisch- Frans akkoord over de restitutie van de reeds voor de vliegtuigen betaal de miljoenen in feite een regeling hebben ingehouden om de gevechts toestellen via België alsnog naa* het Midden-Oosten te laten afvlie gen. Belgische ooggetuigen zouden van het vliegveld Gosselies (in Waals- Brabant) Mirages hebben zien op stijgen met een witte davidsster op donkerblauw vlak als herken ningsteken. Het wordt uitgesloten geacht dat België aan Israël zelf Mirages zou hebben geleverd die in de vlieg tuigfabriek Sabca in Gosselies wa- geassembleerd, omdat het Bel gische type Mirage voor Israël on geschikt is. De Sabca-fabriek voert veel opdrachten uit voor de Franse Dassault-bedrijven. Destijds al deden sterke geruch ten de ronde dat de voor Israël in Frankrijk gebouwde Mirages naar België zouden worden doorverkocht. Doch deze toestellen zouden volgens deskundigen niet passen in het con cept van de Belgische luchtstrijd krachten. Van Russische kant zouden hard nekkige pogingen zijn gedaan om de tersluikse levering van deze vlieg tuigen aan Israël te voorkomen. Zelfs zou Moskou hebben aangebo den uit België een aantal spionnen terug te trekken als de Belgische re gering de transactie' zou verhinde ren. De Russische agenten zijn ove rigens met name bekend. Het gaat om 16 man, de helft van het aan tal dat is verraden door de destijds uit België via Engeland overgelopen Rus Tsjebotarew van de Russische handelslegatie in Brussel. Van de genen die hij als leden van het Rus sische spionagenet opsomde, zouden nog 16 man momenteel in België verblijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Brussel gaf gisteravond als enig commentaar, dat het de juist heid van het bericht ontkende. hankelijk van het Bengaalse leger, vonnissen. Doodvonnissen in Turkije ondertekend ANKARA (Reuter) President Sunay van Turkije heeft gisteren de doodvonnissen ondertekend van drie leden van het linkse ondergrondse „Turkse Volksbevrijdingsleger", die schuldig zijn bevonden aan het met geweld willen omverwerpen van het wettige gezag in Turkije. De drie mannen zijn vorig Jaar oktober door een krijgsraad berecht. ZIJ zouden ook hebben deelgenomen aan de ont voering van vijf in Turkije geleger de militairen van de Amerikaanse luchtmacht en aan twee bankover vallen. Het Turkse parlement gaf vorige week zijn fiat aan de dood-

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 9