Economische groei alleen antasten odigjs elden zo warm zo vroeg in het jaar Collegegeld-demonstratie N.V.V. WIL: BELEIDSPLAN VOOR MILIEU ederland draagtsteentje9 bij aan milieustudies: eef dat hogedrukgebied maar boven Rusland hangen Minder reclame aardgasgebruik ring «J-i3 24 MAART 1972 BINNENLAND HAAG (ANP) De regering is bereid „een steentje dragen" aan economische studies die het rapport van de ian Rome tot grondslag hebben. ster Langman, Economische Zaken, zei dit gistermiddag Tweede Kamer tijdens een openbare vergadering van de commisie voor Economische Zaken. de commissie werd de mi- jematiek in al zijn facetten orde gesteld, waarbij men ne wilde weten wat er op dit in EEG-verband wordt ge- ;in hoeverre Nederland daar- moeten, en willen, meebeta- bestaat twijfel over de aarop "het milieu" moet aangepakt, aldus minister 3, De Europese commissie memorandum uitgebracht de Franse regering is met Set beperkter, visie gekomen, ukken zullen onderwerp van Sjk overleg moeten uitma- "and wacht men de uit- jarvan af, alvorens een de- landpunt te formuleren, itaat wel dat de bestrijding Dilieuverontreiniging in de handen vol geld zal vergen: jd in 1975, in 1981 oplopend ld. gulden. et eind van het jaar zal het Planbureau een kosten-ba- ing produceren ten aanzien organisch-afbreekbare stof- >elfde raming volgt in 1973 [en van de vaste afvalstoffen de kosten van de be- luchtverontreiniging, volgt de politieke beslissing tempo, waarin de milieu- iRte salons )or óineRs Af fl. 25,- p.C. Zondags gesloten 3«nover parkeerterrein at 49/51. LEIDEN. Tel. 33144* inhi verontreiniging moet worden aange pakt. Naar de mening van de socialist drs Van den Doel zal de Sociaal-Econo mische Raad vroegtijdig, desnoods in een geclausuleerde aanvrage, bij de milieuproblematiek betrokken moeten worden. De minister van Economische Zaken vond het pre matuur nu al een adviesaanvrage toe te zeggen, mede met het oog op de vertraging die andere belangrijke adviesaanvragen daardoor zouden kunnen oplopen. Over het plan-Mansholt zei minister Langman: "Ik zit duidelijk op een andere golflengte. Ik lees uit het rap port de mening dat geld niet geluk kig maakt. Als het nodig mocht zijn de economische groei aan te tasten, moeten we dat zeker doen. Maar 't is geen aanlokkelijke gedachte om met z'n allen de armoe in plaats van de welvaart te moeten verdelen". "Er moet een omgekeerde Marx „komen", vindt een groep van vijf le den van D '66 die gisteren een reac tie op het rapport van de commissie- Mansholt heeft gepubliceerd. De titel van de nota van de vijf democraten "De behoefte aan een omgekeerde Marx" slaat op een uitlating van dr. Sicco Mansholt «lid van een commisie die PvdA, D'66 en PPR heeft gerapporteerd over maatschappelijke knelpunten) dat er "een nieuwe Marx moet opstaan". Woordvoerder F. W. M. van der Ven van "de vijf' legde uit, dat de reactie op het rapport-Mansholt niet een "tegenstuk" is, maar een "bij drage tot de discussie daarover". Een van de bezwaren van de D '66- ers is, dat het rapport-Mansholt "een te sterke rol aan de overheid heeft aangegeven, waardoor de medebe slissingsruimte aan de voet niet vol doende uit de verf is gekomen". Van der Ven vond. dat Mansholt c.s 'de overheid" te veel heeft geïden tificeerd met "de gemeenschap". Van der Ven: "Wij zien de over heid als een functie binnen de ge meenschap". AMSTERDAM —Minister De Brauw van onderwijs zal het nog warm krijgen. Dat beloof de voorzitter Gerrit Samelink van de studentenvereniging AS- VA gistermiddag voor 't front van vijfduizend demonstrerende studenten in Amsterdam. Op de dag dat het voorstel om het collegegeld te verhogen in de Tweede Kamer zal worden behandeld zullen de studenten een landelijke betoging houden. De gisteren gehouden mars door Amsterdam was wat dat beterft dus 'n voorproefje. Alles verliep toen vrij rustig. De protestmars, die als een lang lint door de hoofdstad slingerde, had de universiteits aula aan het Spui tot eindpunt. Vertegenwoordigers van de op positiepartijen PvdA, PSP, PPR en CPN verzekerden daar om beurten dat zij achter de eisen van de studenten staan. Een van de meer humoristische leu zen op een spandoek boven de hoofden riep de minister daar bij toe: „De Brauw, bezuinig op je vrouw!" Minister Langman: DEN HAAG «ANP) De Neder landse Gasunie is gaandeweg bezig de advertentiecampagne voor het stimuleren van het aardgasgebruik af te bouwen. De vraag naar aardgas dient niet meer gestimuleerd te wor den. De laatste jaren is het gebruik van aardgas sterk toegenomen, voor al bij kleinverbruikers, en er moet rekening gehouden worden met de thans bekende omvang van de aard gasreserves. Minister Langman van Economi sche Zaken heeft dit gistermiddag meegedeeld in de openbare verga dering van de vaste kamercommissie voor Economische Zaken tijdens een bespreking van het energiebeleid. Overwogen wordt de prijs van het aardgas aan te passen in de richting van de 'olieprijs, die na de recente stijging niet meer op het oude ni veau is teruggevallen. Het principe in Nederland is. dat er een pariteit moet zijn tussen de prijzen van de energiedragers. Een te groot ver schil tussen de aardgasprijs en de olieprijs zou stimulerend werken op het gebruik van aardgas door klein verbruikers. Minister Langman zei te betwijfe len of de directies van de elektrici teitsbedrijven genegen zullen zijn op de suggestie van het kamerlid Terlouw «D'66» in te gaan, om op te houden met het maken van re clame voor het gebruik van elektri citeit voor verwarming van wonin gen. Dit kamerlid meent, dat vooral door de aanslag op het milieu door de elektriciteitscentrales de proble men met de koelwatervoorziening waarvoor het schaarse water nodig is en de luchtvervuiling er meer en meer bezwaren zullen komen te gen de bouw van nieuwe centrales. UTRECHT (ANP) voortschrijdende proces van mi lieubederf brengt het voortbe staan van de menselijke sa menleving in ernstig gevaar. Nederland kan niet wachten op een internationale aanpak van het milieuprobleem. Daarom dient de overheid op korte ter mijn een milieubeleidsplan te ontwerpen waarin maatregelen moeten worden opgenomen met betrekking tot een actieve be volkingspolitiek, de produktie, de consumptie, een bewuste or dening van de ruimte en een doelmatige en doelgerichte be stuurlijke organisatie van het milieubeleid. Aldus in het kort een ontwerpresolutie die op 20 april wordt voorgelegd aan de ver- oondsvergadering van het NVV m Amsterdam. De resolutie is gebaseerd op een lijvige nota over „vakbeweging en milieu" van het verbondsbestuur, die oveneens ter discussie zal wor- ien gesteld. In de resolutie staat, dat een .•ffeotief milieubeleid de ruimte voor uitbreiding avn de particu liere investeringen en consum— tie beperkt, dat prioriteitsver schuivingen binnen de totale overheidsbegroting noodzakelijk zijn en dat milieubescherming weliswaar de medewerking eist van alle groepen van de bevol king, maar dat de laagstbetaal den niet de dupe mogen wor den. In zijn nota zegt het NVV- bestuur onder meer, dat zowel in de Oostbloklanden als in het kapitalistische westen tot nu toe nauwelijks iets is gebleken van een drastische aanpak van het milieuprobleem. Dc overheid zal volgens het NW-bestuur een veel grotere invloed moeten krijgen op het economische en ruimtelijke gebeuren, wil een overschakeling mogelijk zijn van een op overwegend mate riële motieven steunende groel- economie naar een economie die behoud en herstel van het mi lieu beoogt. Aantasting Het rekening met de gevolgen van milieu-aantasting en -vernieti ging. Maatstaf voor de econo misch groei zou volgens het NVV moeten zijn „de vermeer dering van de geproduceerde hoeveelheid goederen en dien sten, gecorrigeerd door de ne gatieve effecten van het milieu bederf". Niet de omvang van de groei, aldus de nota, maar de samenstelling ervan zal moeten worden gewijzigd. Daarbij acht het verbondsbestuur het niet uitgesloten, dat de noodzakelij ke investeringen ten behoeve van het milieu zo groot zullen zijn, dat voor uitbreiding van de produktie van kapitaalgoede ren en van goederen en dien sten op den duur bijna of hele maal geen ruimte over zal blij ven. Essentieel voor het succes van een milieubeleid acht het NW een wijziging van de mentali teit bij consumenten, producen ten en overheid. Er is intensie ve voorlichting nodig, die ieder een met de neus op de proble men drukt. Als instrumenten voor een actieve bevolkingspolitiek noemt de nota uitgebreide voorlichting over techniek en wenselijkheid van geboortebeperking, vrije verstrekking van anti-conceptie middelen en een zodanig toela tingsbeleid voor buitenlandse werknemers, dat de immigratie niet tot voortdurende bevol kingsgroei leidt. Heffingen Over de produktiekant van het milieuprobleem zegt de no ta, dat de producenten door middel van heffingen kun nen worden belast op basis van de mate van milieubederf. De opbrengst zou moeten worden gebruikt voor het individueel of centraal teniet doen van de vervuiling. De heffing kan ook worden gezien als een boe te met het doel, produktiepro- cessen en consumptiegewoonten in een bepaalde richting te stu wen. Het beginsel „de vervuiler betaalt" zal echter niet mogen worden uitgelegd als „vervuiling is toegestaan als de vervuiler betaalt". Bandencontrole 200.000 auto's DEN HAAG (ANP) De Neder landse politie heeft gisteren een grootscheepse landelijke bandencon trole op geparkeerde voertuigen ge houden. In totaal werden 200.000 voertuigen onder handen genomen, waarvan in 12.000 gevallen ofte wel 6 procent een of meer ban den niet in orde bleken. De politie voerde de controle uit in het kader van de in samenwer- LT Het is lente. Officieel jisteren, maar dat springe- hebben we toch al weer langer. Het kriebelt al of negen. We hebben weer werk en de vrouwtjes eer een stuk mooier op ge- Het weer had lak aan de en zo lachte de zon voor de kalender daar irden we verwend en daar het Koninklijk Nederlands ?isch Instituut van op. donderdag bijvoorbeeld kwik in de thermometer naar 19,3 graden celsius Lfli 15 een temperatuur, die zo het jaar deze eeuw nog werd gemeten. Trou- vroege maartse dagen 1 graden, ook daarvoor KNMI in de jaarboeken *00 terugbladeren. het weertje wel. Maart H. ten Kate, adjunct-di- het KNMI, in de veer- tussen zonnewijzer en heel wat keren met zijn de oren geslagen, maar rloop aiterecords had hij toch :el vertui )ok duizend jaar weer- n gestudeerd, dan nog blijde dagen niet kun- Pellen. „Onmogelijk", weet „het weer, zoals wij dat fordt door een groot aan- bepaald. Heel weinig maar zeker. De zon van invloed op het haart gaat die om zo laat zo laat onder. Dat is een 'ea. Maar voor de meeste je alleen maar een 5 uitspreken op grond Zeker is in ieder geval wel, dat wij onze zomerse genoegens hebben te danken aan een hoge drukgebied boven Rusland en de [Balkan, dat van geen wijken wil weten. Hoge drukgebieden en depressies bepalen in hoofdzaak de windrichting en als die nu maar zuidelijk is, kunnen wij de ligstoelen uitklappen. Zuidenwind is onontbeerlijk om de lucht uit warmer streken naar ons land te krijgen. Woestijnwinden bijvoobreeld doen de thermometer blozen en denk maar niet, dat als het haantje op de toren de goede kant uitkijkt, het stof van de Saha ra hier niet binnen waait. „Laatst hadden we hier met zuidoostenwind bruin gekleurde regen", herinnert Ten Kate zich, „stof uit de woes tijn. Je zag het op de auto en op de was van de huisvrouw". Toch mag je de wijs in de lucht gestoken natgelikte vinger niet altijd vertrouwen. Zuidenwind hier bete- Frankrijk en het Middellandse Zee gebied uit dezelfde richting waait. „In Frankrijk kan het Westenwind zijn", legt Ten Kate uit, „en dan is de wind koud. omdat hij van zee komt. Alleen wind uit warme stre ken geeft ook warm weer". Kaarsrechte zuidenwind dus. En die heeft de atmosfeer ons de afgelopen veek geschonken. Dankzij dat hoge drukgebied boven Rusland en een depressie boven de Atlantische oceaan. De wind pleegt namelijk van een barometrisch maximum naar een barometrisch minumum te waaien. Dat zou dan oostenwind betekenen .naar Buys Ballot rekende onz. voorvaderen al lang geleden voor dat bij die wet op het noordelijk halfrond een afwijking naar rechts in acht moet worden genomen. Kwartslag rechtsom vanuit het oos ten en de wind waait uit het zui den. Warme lucht en de ramen kunnen open. Ook in maart, maar dan moet dat hoge drukgebied wel boven Rusland blijven hangen- Een garantie is daar echter niet voor. „Wij zouden met de weerkunde een heel eind verder zijn", filosofeert Ten Kate, „als we wisten wat een hoge drukgebied in stand houdt, maar daar is nog niemand achter. Als de drukverdeling blijft, zoals die nu is, kan het alleen maar warmer worden, maar we kunnen de druk van de atmosfeer helaas niet zelf regelen". Met het weer moet je dan ook al tijd oppassen, vindt Ten Kate, om dat in die kilometers dikke atmo sfeer de vochtigheidsgraad bijvoor beeld steeds anders is. „Kring om de zon geeft regen in de ton", haalt hij aan, „ja, dat durf ik ook nog wel te zeggen. Dat komt vaak uit, omdat er vaak een kring om de zon is te zien en omdat het hier in Ne derland vaak regent. Maar of die kring ook de werkelijke oorzaak van de regen is, vraagt niemand zich af". Het KNMI doet niet in fabeltjes en van ons weerkundig centrum zal je ook niet een voorspelling voor de zomer te horen krijgen. Hoe bemoe digend de aanloop ook is. „Daar is niets van te zeggen", weert Ten Kate af, „en wat is een mooie zo mer? Als mensen op vakantie slecht weer hebben, maar het is de maan den daaromheen mooi, zeggen ze toch: wat een rotzomer". Het is onberekenbaar, maar de mens ook... 1 .&L JL'M -A 'i3k '"WBig king met de verkeerscommissie van het Openbaar Ministerie en Veilig Verkeer Nederland georganiseerde akties m.b.t. de technische staat vas voertuigen. Op de gisteren niet in orde be vonden voertuigen liet de politie een waarschuwing achter. De cen trale politie verkeerscommissie ves tigt er de aandacht op dat het van daag slechts ging om een zeer opper vlakkige controle. De Nederlandse automobilist zal er evenwel reke ning mee moeten houden, dat in de komende maanden verscherpte po litiecontroles zullen worden gehou den op de algehele staat van de voertuigen. Bij geconstateerde ge breken zullen bekeuringen volgen. Stagnatie in fluoridering Amsterdams drinkwater AMSTERDAM (ANP) Bij de maandag jJ. begonnen fluoridering van het Amsterdamse drinkwater blijkt eerst nu bij het pompstation Leiduin stagnatie in de fluoridering te zyn opgetreden, die inmiddels door her gemeentelijk waterleidingsbedrijf is verholpen. Het gevdlg van de stag natie was dat het westelijk deel van Amsterdam geen of nauwelijks ge fluorideerd drinkwater heeft ge kregen. In Leiduin wordt fluor in vloeibare vorm door een pompje via een lange dunne afvoerleiding naar het water in de z.g. rein waterkelders gepompt Dit pompje bleek niet voldoende druk te kunnen geven. Bij controle van het water in de reinwaterkeld'ers werd geconstateerd dat het. fluorge- halte van het water, dat vanzelf circa drietiende milligram per liter bevat, niet te zijn gestegen tot 1,1 mi- ligram per liter. Er is nox een ster kere pomp geplaatst. Gevaarlijk Het Amerikaanse munitieschip Richard Montgomery, 28 Jaar geleden bij Sheerness in de Theemsmonding vergaan, valt uit elkaar en verstrooit zijn dodelijke la ding bommen en granaten in de buur van scheepvaartroutes. Vissers heb ben de laatste tijd van die projectie len in him netten gekregen. De Britse autoriteiten zullen zich over- de situatie beraden.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 7