Eerste Engelsen Goede Vrijdag al naar kust- en bollenstreek Lisses nieuwe secretaris S. Br oer sen zeer actief VRAGEN OVER WEG OM BODEGRAVEN FOTOGRAAF NEEMT AFSCHEID Modeshow AFSCHEID DS. R. REILING PAGINA 4 STREEK VRIJDAG 24 MAART 1972 KATWIJK/NOORDWIJK We liepen hem donder- - dagmorgen op Katwijks boulevard tegen het lijf. Jo W. Niemann (59) de Nederlands-Engelse toeroperator. Hij was weinig veranderd. Alleen zag hij er veel minder zor gelijk uit dan toen we hem vorig jaar juni spraken. Nie mann heeft een zeer moeilijke tijd achter de rug. Zijn „Friendship Tours" ging door allerlei omstandigheden „over de kop". Katwijkse en Noordwijkse horeca-bedrij- ven zaten in het „pak" met nog een handvol andere zaken lieden en organisaties, zoals de V.V.V. „Katwijk" en „Maarse en Kroon". Dat alles is nu verleden tijd. Dankzij het onvermoeide sjouwen van Katwijks V.V.V.-voorzitter mr. Jan van der Plas en van V.V.V.-directeur Chris Ver- plancke kon met de Engelse en Nederlandse crediteuren een akkoord worden bereikt op basis van 25 procent van de vorderingen. Jo W. Niemann is nu opnieuw gestart met achter zich John (61) en Leonard (55) van Geest de oudste geneutraliseerd tot Engelsman en de tweede nog steeds Nederlander die woonachtig zijn in Spalding bij Boston en gelden als zeer gefortuneerde zakenlieden. De in Astead (Suury) btf Londen den woonachtige Jo W. Niemann is geen eigenaar meer van de nieuw opgerichte ..Friendship Travel Cen tres Limited". Dat is Van Geest Industry Limited. Wel „runt" de fors gebouwde en al sinds 1937 in Engeland woonachtige Niemann het nieuwe bedrijf. Samen met zijn zoons John (30) en Michael (28), die. ondanks zeer goede aanbiedin gen uit de Engelse reisbureau-wereld, hun vader in die moeilijke Jaren trouw zijn gebleven. Onder het ge not van een kopje koffie heeft Nie mann ons in restaurant „Marina" iets verteld over het moeilijke jaar, dat hij achter de rug heeft en dat hem ponden lichter heeft gemaakt. materiaal van Stassen Jr., die zo'n 600.000 prijscouranten naar binnen- en buitenland verzendt. In ieder ge val wil ik dit Jaar proberen ééndaae- se tochten van Rotterdam naar Gatwick voor Nederlanders te orga niseren. Voor slechts f 120 inclusief toeringcartocht door Londen, bezoek aan Toetanchamon-tentoonstelling en lunch. Onze activiteiten van dit Jaar moet je gewoon zien als een pogen op de markt te blijven, want ons aandeel is nog niet door andere Engelse toeroperators bezet". Veel Engelsen Niemann heeft van 1937 af de oorlogsjaren natuurlijk uitgezonderd n u een kleine half miljoen Engelsen uanKDaar m zijn eentJe naar Nederland ge_ Jo Niemann aan het begin van bracht. Naar Noordwijk, naar Kat- het gesprek met grote nadruk: „Dal j wijk, naar Valkenburg, naar Am- j ik hier zit en weer zaken kan doen i sterdam en naar Den Haag. In de heb ik voornamelijk te danken aan oorlog was hij welfare-officier bij de behulpzaamheid en grote mede- het Nederlandse leger in Engeland werking van mijn Engelse en Ne- in het bijzonder belast met de zorg derlandse crediteuren. Ook uit Kat- I over de bemanningen van de Neder- wijk en Noordwijk. Je begrijpt niet j landse koopvaardij- en vissersvloot, hoe dankbaar ik hen ben. dat ze mij j die naar Engeland waren uitgewe- in deze vreselijke crisisperiode zo ken. Voor hen stichtte hij Hollandse hebben behandeld. Wanneer ooit. clubs. Na de bevrijding heeft hij in dan heb ik nu begrepen hoe belang- twee jaar tijds 10.000 Nederlandse rijk het is als je goede vrienden kinderen naar Engeland gehaald om DEN HAAG/BODEGRAVEN - Wordt er nu in Bodegraven een leidingsweg gemaakt volgens streekplan Rijn en Gouwe of volgens het plan van de gemeente? Drs. G. S. Baron van Boetzelaer. voor lid van de provinciale staten wil van GS nu wel eens precies weten hoe het hiermee zit. Hij wijst erop, dat als het gemeen te-tracé in uitvoering is genomen er kans op geluidshinder en andere overlast bestaat, ook al omdat het vrachtverkeer steeds intensiever en zwaarder wordt. Aan de Dammekant in Bodegraven is al het twaalfde slachtoffer gevallen en baron Van Boetzelaer meent, dat er langs deze weg geen industriële panden (zoals nu kaaspakhuizen) mogen Naar het schijnt is aan het perceel Dammekant 14 een andere bestem- ming dan boerderij verleend. Weten gedeputeerde staten daarvan vraagt de D '66-er zich af. Als laatste wil baron Van Boetzelaer dan nog weten of GS bereid is zich tot het uiterste te verzetten uit het oogpunt van de bescherming van het landschap tegen hel oreëren van 'n industriële lintbebou wing ten zuiden van de huidige rijksweg 12 tussen de Gouwe e degraven. Jo W. Niemann rechtsbe- I Friendship Travel Centres Li- ten van Engeland naar Katwijk kijkt met VVV-directeur Chris mited", waarin twee pagina's vol i staan. Verplancke de nieuwe folder van met aantrekkelijke arrangemen-l (Foto Van Duijn) ALPHEN AAN DEN RIJN- Fotograaf W. A. M. Dijkman zal, wegens het bereiken pensioengerechtigde leeftijd, begin april zijn werkzaamhe den voor het Alphens Dagblad/ Leidsch Dagblad beëindigen. Gedurende ruim vijfentwintig jaar heeft hij als persfotograal en correspondent een belangrijk aandeel gehad in de berichtge ving over de Rijnstreek. In verband hiermee maandag 10 april om vijf uur in hotel-restaurant Toor phen aan den Rijn een receptie gehouden. hebt. Ze hebben me goddank niet in de modder laten zitten. In die hele affaire was er slechts één oppo sant. Dat was een Engelsman. Ver schrikkelijk dankbaar ben ik ook voor wat mr. Jan van der Plas en Chris Verplancke voor me hebben gedaan. Heus zonder „mr. Jan" zou een beetje bij te komen van onder voeding. Eèrst uit het Zuiden en la ter uit de andere delen van het land. Hij was één van de eersten, die op het marinevliegkamp Valkenburg met een regeringsvliegtuig landde en dus voet op de bevrijde Nederlandse bodem van boven de rivieren zette. het niet zo zijn afgelopen. Bedank i Die kinderen gingen allemaal. Wil je' Zo. het hoge woord is eruit. Een pak van Niemanns hart. Hij staat nu voor een nieuw begin. Z'n eerste gasten komen Goede Vrijdag van het Londense vliegveld Gatwick naar het Rotterdamse Zestienhoven gevlogen. Met toestellen van de British Cale donian Airways en de British Air Ferries. Het zijn er een kleine 120 en dat terwijl Niemann nog maar net begonnen is. Die eerste groep ver gezelt hij zelf. Zo blij is Jo dat hij weer kan beginnen. Als het een beetje lukt, hoopt hij zo'n 2500 En gelsen in het voorjaar de Bollen streek, de Floriade en de Noordzee kust te kunnen laten zien in twee-, vier- en vijfdaagse arrangementen. Katwijk. Noordwijk, Zandvoort en Den Haag zijn daarbij de punten waar wordt overnacht. Het meest gokt hij op de kust. want daar zijn de Engelse stedelingen dol op. Friendship Travel Toer-operator Niemann is erg ge lukkig. dat de Van Geests hun schouders onder „Friendship Travel Centres Limited" hebben willen zet ten. Ze komen uit het Westland en zijn daar nog nauw betrokken bij de maanden in een kamp (betere) voedsel te komen van de nadelige de oorlog en logeerden daarna nog vier maanden bij Engelse families. Na die militaire periode stortte Nie mann zich weer in de toeristische sector. Voor afscheid nemen, lopen we nog even het Katwijkse VVV-kan- toor binnen. Daar zit Chris Ver plancke achter zijn bureau de fol der van „Friendship Travel Centres Limited" te lezen. Er staan twee pa gina's over Katwijk in met leuke aanbiedingen voor vakanties van en kele dagen tot twee weken in de ka- mer-met-ontbijtsector. Niemann „We proberen Katwijk als speciaal vakantieoord te verkopen. Die vorm van kamers met ontbijt is in Enge land nog niet zo in en vaak onbe kend. Gaan .ze met vakantie, dan lo geren de Engelsen meestal in hotels en pensions. Maar.de prijs be gint nu ook een rol te spelen, want bij ons is het eveneens niet zo best, zodat ik wel wat zie in deze door Chris Verplancke al Jaren met suc ces gepropageerde manier van va kantie gaan. 'k Ben er van overtuigd, dat er in Engeland een groeiende NV Waling van Geest, die enige tijd markt voor te vinden is. Dat zal 1973 geleden ook het bollenbedrijf Stassen beslist wel uitwijzen Jr. in Hillegom heeft overgenomen, j Het zijn in Engeland de grootste disfcribuanten van bollen, groenten en fruit. Ze hebben een eigen lijn dienst MaassluisIpswich en be schikken over een grote moderne bananenbootvloot en twaalf ba- nanendepots. John en Leonard van Geest kwamen in 1936 naar Spal ding. Het zijn oude dienstkamera- den van Niemann. Ze begonnen op 2 hectare grond bollen te telen en beschikken nu over 6000 hectare. De Engelsen noemen Lincolnshire „Lit tle Holland". In dat „Kleine Hol land" zijn de Van Geests hele grote zakenmensen. Ze hebben maar liefst 6500 personeelsleden in dienst Ver-Engelste Nederlander Niemann opgewekt: „We beschouwen dit jaar als aanloop. Heel vroeg komen we met onze aanbiedingen voor 1973 op de Engelse toeristenmarkt. We hopen dan in het bollenseizoen 8000 tot 10.000 Engelsen te kunnen „overzet ten". Het voordeel is ook, dat we onze aanbiedingen voortaan niet al leen in eigen catalogie kunnen doen, doch eveneens in de lijvige bollen- prijscouranten van Van Geest, die in Engeland in een oplaag van ruim anderhalf miljoen worden verspreid. Het ligt voorts in het voornemen trips te gaan organiseren van de Ne derlandse vliegvelden naar Engeland Daar wordt nog over gesproken. Als dat het geval is. kunnen we prach tig gebruik maken van het reclame- LISSE .Prettig u te ontmoeten. Maak het u gemakkelijk" zegt Lisses nieuwe gemeentesecretaris Simon P. Broersen (44 en nu nog chef van de afdeling financiën en boekhouding ge- ii het meentebedrijven) als we zijn gezellig, maar sober ingerichte bi1 te kamer op de eerste étage van het gemeentehuis binnentreden. Vanuit deze kamer heeft hij „zicht" op het drukke verkeer, dat zich uit de richting Hillegom dwars door de dorpskern over de Heereweg naar Sassenheim en Leiden begeeft. Broersen is er al aan gewend. Hij hoort het niet meer. Over goed een week om precies te zijn 3 april zal hij plaats nemen ach ter het bureau, dat nu nog wordt bezet door secretaris M. Th. van Dijk. die 31 maart met pensioen gaat en tijdens een bijzon dere raadsvergadering op 28 maart afscheid zal nemen van de gemeente, die hij lange jaren trouw heeft gediend. In diezelfde vergadering zal Broersen worden beëdigd. Broersen is geen vreemdeling in Lisse. Hij trad 1 maart 1958 in dienst als chef van de afdeling financiën onderwijs, personeelszaken en boek houding bedrijven en werd toen te vens eerste ambtenaar en loco secretaris. Het Keukenhof-dorp kent hij door en door. Toen bekend werd, dat secretaris Van Dijk met pensioen ging. hebben B en W geen ogen blik geaarzeld iemand uit eigen ge lederen als opvolger Door Cees Combee Foto Holvast RIJNSBURG Gisteravond or ganiseerde Modehuis „Janny" voor de derde maal haar Jaarlijkse zelf- maak-Modeshow. Het modehuis van onder de Remise-flat bracht in sa menwerking met enige zelfnaaisters een modeshow, die de in groten ge tale opgekomen dames, tot grote te vredenheid en bewondering stemden. De modellen werden door de naai sters zelf geshowd. Volgens mej. J. v. Rhijn is de trend helemaal ge richt op de "matrozenlook". De mo dellen waren o.m. van Simplicity. Burda en Stile. De meest verwerkte stoffen waren Terlenka Jersey, Trevira en katoen piké. LEIDEN Ds. R Reiling zal zondagmiddag om half vier in de Lutherse kerk aan de Hooglandse Kerkgracht afscheid nemen als pre dikant van de Leidse Baptistenge meente. niet uit de Bollenstreek, maar uit de „Streek" tussen Enkhuizen en Hoorn in West-Friesland. Z'n wieg stond in de raad I het plaatsje Grootebroek. In zijn dragen. Broersen werd als, I geboorteplaats bezocht hij de lagere eerste op de voordracht geplaatst en school en daarna ging hij dagelijks chef algemene zaken Bruggeman als j op en neer naar Hoorn om daar uit- tweede. Met algemene stemmen werd j gebreid lager onderwijs (ulo) te vol- Broersen gekozen. Daaruit kan wor- j gen. In die tijd waren er op het den opgemaakt, dat Lisses raad I platteland maar heel weinig jonge- bijzonder veel vertrouwen heeft in I ren. die verder gingen dan de la- Van Dijks opvolger en hem gaarne j £ere school „Dat is nu", ver in de gelegenheid stelt als secretaris telt Broersen, „gelukkig anders", zijn onmiskenbaar grote gaven op deze post in dienst van de gemeente j Loopbaan en de gemeenschap te stellen. z-n arnbtelijke loopbaan begon Simon Broersen in 1943 in Boven- Boeiende gemeentel karspel Hij maakte daar de oorlog I mee met alle narigheden, die daar- Simon Broersen vindt het begrij- aan waren verbonden. Gelukkig heb- pelijk fijn, dat deze promotie hem ten ben hij en zijn collega's daar veel deel is gevallen. Ook prettig, dat de goed kunnen doen. Van Bovenkarspel gehele raad achter zijn benoeming I ging Broersen naar Huissen bij Arn- stond. Zegt Broersen„Het lijk heel erg fijn, dat ik de plaats van secretaris Van Dijk mag inne men. Ik heb veel met hem samengewerkt en bijzonder veel van hem geleerd. Ook leuk. dat ik Lisse een mooie en boeiende gemeente op deze post mag dienen. Het is hier bijzonder aangenaam werken en de sfeer op de secretarie laat niets te wensen over. Als secretaris zal ik me blijven bemoeien met de perso neelszaken. Dat i6 één van mijn hobby's, 'k Heb al heel wat gesprek ken met kandidaat-ambtenaren ge had voor ze al of niet werden aan genomen en ik heb in de functie van chef personeelszaken gelukkig ook nogal eens een keer collega's, die met problemen of vragen worstel den, kunnen helpen. De ver houding met B en W en de raad is heel goed. Ik zal er alles aan doen dat voort te zetten. Lisses nieuwe gemeentesecretaris hem. Daar bleef hij niet lang. op 1 februari 1951 volgde zijn be noeming tot ambtenaar ter secre tarie van Monster in het Westland. Zeven Jaar diende hij deze welva rende gemeente. Toen kreeg Broer sen de kans van zijn leven. Hy werd met ingang van 1 maart benoemd tot chef van de afdelingen financiën, on derwijs. personeelszaken en boek houding bedrijven in Lisse. En nu op 1 april wordt de kroon op zijn loopbaan gezet door de benoeming tot secretaris van deze snel groeien de Bollenstreek-gemeente. Broersen (lid van de r.k. kerk, maar zeer oecumenisch denkend) is getrouwd en heeft vier kinderen. Vier Jongens namelijk van respectievelijk 19, 17, 15 en 10 Jaar. De oudste stu deert scheikunde in Delft, de twee middelsten bezoeken het Fioretti-Col- lege en de jongste is nog op de la gere school. Hij en zijn gezin zijn he lemaal ingeburgerd in Lisse en zou- plan „Poelpolder" heeft van het] gehele gemeentelijk apparaat enorm veel tijd en energie gevraagd, hebben we er graag voor over had. Het tekent de sfeer tussen len, die in gemeentedienst zijn". Wanneer we het met Broersen Lisse hebben en over wat hem het meest bewogen heeft naar deze Bol lenstreekgemeente te trekken daar zijn ambtelijke carrière der uit te bouwen antwoordt hij.Dat is voor mij in het verleden bepaald wel geweest, dat Lisse een gemeente was met veel ontwikkelingsmogelijk heden en eveneens een gemeente, die over talloze mogelijkheden be schikte om 'n goed voorzien ingenpell op te bouwen. Er is in de laatste vijf tien jaar heel wat veranderd, hebben beslist niet achtergelopen. Met het overdekte zwembad en de mooi? sporthal waren we talrijke veel gro tere gemeenten een straatlengte Het was toen we de plannen maak ten uniek, dat een dorp van onze vang dergelijke grootse plannen op tafel durfde leggen en te realiseren. Vooral met dat overdekte zwembad hebben we in alle opzichten voorop Samen doen Lisses nieuwe gemeentesecretaril id< praat niet graag over zichzelf. Dat aan alles te merken. Hij ziet 't secre- tariepersoneel als één team, da men de zaken moet klaren en e stalte aan moet geven. Daarom zo blij, dat de „tweede mdn" financiën K. Stapel als zijn opvol ger tot chef van de afdeling financiën is benoemd. Onderwijs en personeels zaken waren, in verband met de steeds toenemende werkzaamhe den door de groei van Lisse, al afge scheiden. Met het personeelsbeleid zal Broersen zich vanaf zijn secretaris- stoel ook in de toekomst intensief be zig blijven houden. Over de f werking met zijn collega's spreekt hij. niets dan lovende woorden. Aan de bestendiging van die bijzonder pret tige verhouding zal hij bepaald al meer willen verlaten. Ze hebben er, Lisses nieuwe secretaris Si- het mogeliike'^en hun vrienden en kennissen en zijn mon P. Broersen (44) achter zijn erg ingenomen met het prachtige na- bureau bezig met het nakijken tuurschoon, dat het bollen- en kust- van de stukken. gebied te zien geeft. Als Noordhollander erkent Broersen volmondig, dat hij meer georiën teerd is op Haarlem, dan op Leiden. „We zijn een gemeente, die tussen beide steden jnhangt". Van belang is ook in welk deel je woont. De Lissers uit het zuideiljk deel trekken meer naar Leiden en die noordelijk wonen naar Haarlem", constateert hij met klem. Hij voegt daar direct aan toe: „MaarLisse biedt dergelijke voor zieningen en die worden, als het nieuwe winkelcentrum is gereali seerd nog groter, dat men voor be paalde inkopen beslist niet meer naar Snelle groei is een echte „Streker". Weliswaar den deze boeiende gemeente niet graag I „de stad" behoef t te gaan". In de vijftien jaar, dat Broersen in Lisse werkzaam is, heeft hij de ge meente snel zien groeien. Is het een wonder als wij uit zijn mond opteke nen: „De gehele spectaculaire uit breiding van Lisse heb ik van nabij mogen meemaken en daaraan op fi nancieel terrein ook een bescheiden steentje mogen bijdragen, het begon allemaal met de Zeeheldenbuurt of zoals wij Lissers zeggen „Meer en Duin" en het zette zich voort in de Poelpolder, waar de afgelopen Jaren vele honderden woningen zijn ge bouwd. Vooral het uitbreidings- Aan het slot van het zeer prettige gesprek hebben we het nog even over de samenwerking van de gemeenten in de Bollenstreek en over de vor ming van een streekgewest Bollen streek. Broersen: „De samenwerking is zeer aangenaam en we hebben al enige gezamenlijke voorzieningen, gewestvorming is een moeilijk punt Ik kan er geen zinnig woord zeggen. Dat komt ook, omdat ik me met die materie heel weinig heb kun nen bemoeien. In mijn nieuwe func tie zal ik daar wel meer worden ge- confronteerd. Wel meen ik, dat straks streeksgewijs een aantal voor zieningen zullen moeten gaan „run nen". Vooral die, welke voor één ge meente een te zware belasting zij0- Hoe het allemaal straks zal worden weet ik niet. De tijd zal het leren''

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 4