Frans-Jan ging toch maar niet naar Amerika v. cl. WATER Koksschool krijgt jeugdig bezoek UIT BAGGER GEBORGEN Leiden vroeger en VRIJDAG 24 MAART 1973 LEIDEN „Eigenlijk had ik i norm graag de reis naar Ame- nn -sii gekozen. Als die reis in de "'luiervakantie was gevallen, zou dat ook zeker gedaan hebben, dvijlaar nu moet ik eerst zien dat g overga, want ik sta er op •1 niet best voor". Frans-Jan Piere, 15 jaar. uit de fiegstra-at, tweede klas Atheneum in de Rembrandt Scholengemeen- ihu ;hap, heeft zich kennelijk verzoend het feit dat hij als hoofdprijs een opstelwedstrijd van het strip- Pep niet de zevendaagse reis Houston en Cape Kennedy ikui^eft kunnen kiezen, maar dat hij geldprijs ter waarde van f 2500 Aeft moeten nemen. Ik heb er al een stereo-pickup gekocht, en van de zomer wil ik een brommer gaan kopen. Die ik dan vast schoonmaken e december, als ik 16 word, vast in straat wat op rondtoeren. Maar Amerika als ik 's morgens a-4oeg wil gaan vissen ben ik al el Naaimachines voor I ietnam fanwege de nog steeds voortdu- ide en in hevigheid toenemende lardementen in Noord-Voetnam, en Cambodja is de nijverheid en >trie bijna geheel lamgelegd. Ge- e hulp kan alleen die zijn waar- bevorderd wordt en zo willen landen dat ook dat ze op i en krachten aan hun wederop- iw werken. Als we hier bijvoor - ïld kleren voor hen zouden maken, krijgen ze een gevoel van af- nkelijkheid1. Ze willen het zelf Hiervan is het Medisch Comité Ierland-Vietnam bij 'heze actie gegaan. In Parijs heeft onlangs delegatie uit Noord-Vietnam o.a. om naaimachines. Vooral id-naaimachines, omdat de elek- che centrales door de bombarde- EZERS SCHRIJVEN iten zijn uitgeschakeld. Maar de elektriciteit naar verwacht w üt binnenkort hersteld zal zijn, ook elektrische machines wei- Kapotte machines kunnen her worden. fjj willen daarom iedereen vragen oude naaimachine(s) ter be ng te stellen. Het Medisch V lité Nederland-Vietnam zal er a dat uw naaimachi- op de plaats van bestemming an ons wilt opbellen, 1 komen wtf uw machine afhalen, alleen voor deze actie, maar ook andere hulpacties zijn nog drin- d medewerkers gewenst! Straatveg» nerveus dat ik nauwelijks slaap, laat staan als ik over een paar weken naar Amerika zou gaan." Frans-Jan maakt verder overigens helemaal niet zo'n zenuwachtige in druk. Hij vertelt heel laconiek, dat hij eigenlijk alleen "voor de lol" mee gedaan heeft aan de opstelwedstrijd naar aanleiding van de ruimtevaart- expositie "Moonrock Express". "Ach, ik maak wel eens een op stelletje. Meestal knal ik d'ie dingen dan gelijk weg. Maar toen ik in de Pep over deze wedstrijd las, wou ik het toch eens proberen. Nou. en daar is toen dit uitgekomen. Dat opstel heeft trouwens nog een hoop tijd en moeite gekost. Ik ben er een week mee bezig geweest, elke dag een paar uur. Mijn vader heeft af en toe een klein beetje geholpen, maar verder heb ik alles zelf gedaan." en Het onderwerp: "De kosmische straatveger", kwam bij me op toen ik mijn moeder de straat zag vegen, ergens wel zot natuurlijk. Toen ik hoorde dat ik de hoofd prijs had gewonnen, sloeg- ik steil achterover. Ik wist eigenlijk nauwe lijks meer wat er allemaal in het op stel stond, want ik had het al een half jaar geleden geschreven. Het viel me overigens wel mee toen ik het weer terugzag." Frans-Jan koestert overigens abso luut geen aspiraties om schrijver of journalist te worden, terwijl hij ook niet denkt in de richting van een technische opleiding. "Ik wil liever iets gaan doen waar bij ik met dieren te maken heb, bij de Nederlandse Heidemaatschappij gaan of zo, of films maken over dieren. Ik koop regelmatig nieuwe dieren, laatst heb ik nog een beo uit Indo nesië op de kop getikt." Dat is dan ook duidelijk merkbaar, de zwarte vogel produceert vanuit zijn kooi in de hoek van de kamer een enorm spektakel. "Dit soort vogels kan erg goed gaan praten, maar dat moeten we hem nog leren", vertiet Frans-Jan. "Als hij wat groter is la ten we hem ook door de kamer vlie gen". Moeder Piere. die inmiddels is bin nengekomen, trekt een zeer beden kelijk gezicht. Verder blijkt Frans-Jan schildpad den, muizen, katten en vissen te heb ben of te hebben gehad. "Alleen jammer dat we er geen hond bij kunnen hebben", aldus Frans-Jan, "want dat zou de groot ste herrie geven met onze twee kat ten". Verder houdt hij zich naast zijn schoolwerk dat hij kennelijk vrij serieus neemt vooral bezig met al lerlei soorten sport en spel, o.m. bad minton en zwemmen. Daarnaast leest hij. naar hij zelf zegt, "ontstel lend veel", bij voorkeur dierenverha len, maar ook regelmatig science- ficton, romans, eigenlijk alles wat los en vast zit. "Ach, die - science-fiction, die 1 halen over allerlei ruimtevaartdingen zijn wel aardig, maar als ik er teveel van lees, gaan ze me toch wel erg gauw vervelen". Frans-Jan heeft er kennelijk toch wel iets van opgestoken, getuige zijn boeiende opstel. Voor de rest is hij blij met zijn prijs ("Volgende keerdbe ik waarschijnlijk wel weer mee voor de lol") maar heeft hij niet direct het idee gekregen dat er een toekom stig ruimtevaartgenie of groot schrij ver in hem steekt? "Ach, ik was nou eenmaal aan dat verhaal begonnen, en als ik aan iets begin maakt, ik hetmeestal wel af ook. Dat ik ook nog e enprijs zou win nen. daar had ik eigenlijk nooit bij stilgestaan". VERLOVINGSRINGEN Blijvende service. De ruimste keuze De beste merken. Gratis graveren, desgewenst üandgravure De KONING der VERLOVINGSRINGEN. Uw Juwelier - Hoofdprijs in opstelwedstrijd Lindebomen langs de Oude Rijn LEIDEN De week vóór en de week na Pasen zal de Oude Rijn (op foto Holvastvoor het ver keer zijn afgesloten. Personeel van de Stedelijke Lichtfabrieken zal de gasleiding en de huisaan sluitingen vernieuwen. Daarna zullen 40 of 42 speciale grachtbo men langs het water worden ge zet. De plantsoenendienst heeft speciaal gekweekte, zware linde bomen gekocht. Ze zijn nu al 26 tot 28 cm in stamomvang, vijf tot zes meter hoog en 12 tot 13 jaar oud. Voor elke boom wordt ca. drie kubieke meter grond weggegra- ven en evenveel verse aarde aan gebracht. De bomen komen ca. 75 cm van het water te staan en elk exemplaar krijgt een stevige metalen beugel tegen beschadi ging door auto's. Bovendien wordt elke boom geflankeerd door twee poreuze, van flexibel plastic ge maakte buizen die worden inge graven. Deze dienen enerzijds om de grond te ontgassen, anderzijds bieden ze de mogelijkheid voor het toedienen van vloeibare voe dingstoffen. Tijdens de werkzaamheden aan gasleiding en bomen zal het ver keer met borden worden omge leid. LEIDEN In het vormingscen trum "Oud Poelgeest" wordt van 27 maart tot 1 april een Mime-yoga- week gehouden, waaraan zowel Ne derlandse als Belgische geïnteres seerden deelnemen. Het program ma omvat o.a. gesprekken met des kundigen over meditatie, mystiek, zuivere voeding, aktie en werken aan levend theater. LEIDEN De huidige Hoogstraat, waarvan een deel van de gevel- wand nog herinneringen oproept aan de grote brand van 3 oktober 1766 toen drie kapitale panden afbrandden en waarbij vier personen om het leven kwamen, behoort wel tot één der oudste zo niet alleroudste stadsgedeelten van Leiden. De straat, die haar naam te danken heeft aan de hoge ligging (ruim 2.50 meter boven de ge middelde waterstand)maakte reeds in een ver verleden deel uit van de erven en gebouwen van Den Burcht. De nu nog aanwezige kelders aan de waterkant behoorden vroeger tot het Burchtcomplex. Van een eerste oeververbinding een houten brug in het ver lengde van de Mandemakersteeg in de richting van de Mare maakten indertijd de bewoners uit Oegstgeest en het Marendorp gébruik om in de stad te komen. In de dertiende eeuw is deze brug vervangen door de Visbrugdie in 1637 werd vergroot, waarbij tege lijkertijd de Hoogstraat werd verbreed. De brug ontleent haar naam aan de markt van zeevis, die hier toen in deze omgeving werd ge houden. Op een voor Leiden zo gedenkwaardige dag: 3 oktober 1766 vol trok zich in deze omgeving een ramp, waaraan het randschrift in de daklijst van de huidige panden nog steeds herinnert: „De trouw der burgerij heeft hier 't geen door geweld dar vlammen wterdt gesloopt, in bet'ren staat hersteld. Anno MDCCLXVI". Van die trouw was sprake omdat de burgerij na de brand in tien dagen een bedrag van ruim f 15.000 bijeenbracht voor leniging van de eerste nood. Bij de wederopbouio der panden moest men ook in die dagen terdege rekening houden met de bestaande en gespaard gebleven bebouwing. Het moest passen in de stijl van die tijd. Dat men daar in slaagde blijkt uit de foto boven. Op de foto (Holvast) springt vergelijking van de huidige be bouwing met die na de wederopbouw direct in het oog. Een moderne pui verminkt ongetwijfeld het oude stadsbeeld, doch de verdiepingen zijn vrijwel nog intact. Het pand, waarin thans de firma Brill is gevestigd (rechts op beide foto's), is zelfs ongerept bewaard gebleven Boven de ingang prijkt (in kleurende Hollandse visser, met op de achtergrond de zee. Een herinnering aan cbe vismarkt, die hier vroe ger werd gehouden. Er valt echter nog een vergelijking te trekken: het wandelgebied van weleer is in deze omgeving teruggekeerd. Van de stenen stoeppaaltjes is er nog één (geheel rechts) gehandhaafd. SAM PLATTBEL DE KEIJZER (02523-3740) 5 VAN DER HOOFD (.01710- 51442) landwagen (3) dank namens de heer de Groot de belangstelling. Dank aan de Bavelaar voor de tip waar de "wü! toagen te vinden was en zeker "veel lof voor de transportonder- Brandt, die gratis de wagen en thuis bezorgd heeft. het artikel "crèche Burggraven- dicht" is ten onrechte de sug- s gewekt dat het M.C.O. mo- —tf 'teel bezig is met de voorberei- van een nota over de kinder- erblijven en peuterspeelzalen. In elijkheid verricht een onafhan- commissie van leidsters, per- van de stichting Kinderdag en, Man-Vrouw-Maatschappij, angstellende ouders dit werk. oommissie heet "Struktuurkom- KinderOpvang Leiden, afge- tot SKOL. Zij maakt slechts lisch- administratieve en .atswerkzaamheden vrijblij- ibruik van het M.C.O, (van f). Haar activiteiten vallen op :ele wijze onder de vprant- Hjkheid van het M.C.O. Namens het SKOL J. H. VAN GELDER LEIDEN Op 13 april houdt de Leidse koksschool een z.g. jeugd- dag. Leerlingen van de brood en banketbakkersopleiding van de chr. techn. school in Den Haag zullen de hele dag te gast zijn in de kazerne. Ze krijgen o.a. voorlichting van een forum. Molenmuseum De Valk open LEIDEN Op 30 maart wordt het Molenmuseum "De Valk" weer open gesteld. Van dinsdag t.ejm. zater< kan men er terecht van 10 tot 5 en op zon- en feestdagen van 1 tot 5 uur. Op maandag is het museum gesloten. LEIDEN Nu de belangstelling voor de in "De Lakenhal" gehouden tentoonstelling Uit bagger geborgen' zo groot blijkt te zijn, wordt deze expositie verlengd ot i7 april. Met ingang van 1 april is het museum weer geopen van 10 tot 5 uur. haarscherpe afscheidingen bij schilderwerk

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3