0 WERKKLIMAAT IS GUNSTIGER 'E WORDEN BIJ FC BARCELONA Mee: „In Nederland werkt de bond mee" Mercedes Diesel: nèt even 2*cent de kilometer (DAG 24 MAART 1972 1NUS MICHELS 'AVONTURIER' IN SPANJE: BARCELONA Een goedgehumeurde Rinus Michels ontvangt ons in de kleedkamers van het moderne sta dion van FC Barcelona. Het is kil in dit cementen paleis der voetbaldrift, maar Michels loopt met blote voetén in open sandalen. De training is net afgelopen, Michels is tevreden en vriendelijker dan zijn normale stugheid op persconferenties doet vermoeden: ondanks zijn haast wimpelt hij de excuses af wanneer door een 'technische storing' bij het aansluiten van de bandrecorder het begin van het interview over gedaan moet worden. De dagen van het moeilijke begin zijn al een ver vervlo gen verleden. Hoe ziet hij zijn ploeg en zijn taak als trainer nu? „De invloed van een trainer kost tijd. Want zijn eerste sei zoen is een seizoen van verken nen. Leren kennen hoe de kwa liteiten van je spelersmateriaal en van elke speler op zich lig gen: het evenwicht in een elf tal, wie in welke positie het bes te speelt. Dan moet hij de om standigheden leren kennen die in elk land weer anders zijn. Het gezegde „Spanje is anders" is ongetwijfeld een feit: de om standigheden verschillen in al le opzichten sterk van wat wij gewend zijn in Nederland". „De wijze van reageren, de wijze van aanpak is anders. Je moet leren leven met de pers hier, dat kost ook tijd: het is een bestaand iets waar je niet omheen komt, dat gaat nu eenmaal niet. En al deze din gen kosten tijd de tijd die je verliest voordat Je kan begin nen te werken aan de styl van een, ploeg. De huidige toe stand van het elftal is gezien het werkklimaat gunstiger ge worden. Dit betekent dus dat de samenwerking tussen het be stuur, de spelers en de trainer, gezonder is. Dat geeft dus hoop voor de toekomst, want daar heeft het PC Barcelona juist in voorgaande perioden wel aan ontbroken". FC Barcelona is ni^t alleen een voetbalclub: het is een sportvereniging die nog twaalf andere takken van sportbeoefe ning ondersteunt. Maar bovenal is FC Barcelona een instelling en een symbool voor alle Cata lanen, of zij nu in de hoofdstad of in een gehucht op enkele honderden kilometers afstand wonen. Dat heeft Michels ook duidelijk gemerkt: „Een van de weinige manieren waarop Ca tatonia zich naar buiten uit kan tonen ten opzichte van de rest van Spanje is juist het voetballen". „Dat betekent dus dat voor de Catalanen de club Barcelona niet alleen een sportvereniging is, maar zelfs een symbool van heel Catatonia met alle ge volgen van dien. Het Catalaan se- publiek wij kunnen nooit vergeten dat FC Barcelona 60.000 vaste leden heeft is zeer chauvinistisch, en eist bo vendien zeer veel van „zijn" Barcelona. Een belangrijke re den is dat Barcelona zo'n jaar of tien geleden een ploeg was die voortdurend aan de top stond, ook internationaal, en in die tijden dus voldeed aan de „politieke" eisen die de Catala nen aan hun ploeg stelden: het „Op het ogenblik,gen de laat ste tien Jaren praktisch al, is het peil van de ploeg zeer slecht geweest, en dat betekent dat het publiek ontevreden en ongedul dig is, gauiw de moed verliest, en, negatief reageert als FC Bar celona op eigen terrein niet vol doende prestaties levert. Dat is het probleem van het Catalaan se publiek hier in het stadion". U voelt dat ook direct? „Ja, dat is sterk aanwezig: en het is niet zo erg dat ik dat voel, maar het leeft ook bij de spelers, die over het alge meen te nerveus zijn in hun spel hier in het eigen stadion. Dat is iets dat ook verbeterd moet worden in de toekomst". Men zou haast zeggen dat Barcelona beter speelt zonder Barcelona's publiek. Door Robbert Bosschart „Over het algemeen wel, ja, want ze spelen dus in deze com petitie uit beter dan thuis". U heeft het Spaanse voet bal nu een seizoen lang meege maakt: Wat is uw mening? „Ik vind het Spaanse voet bal, in de hele lijn over de 18 ploegen van de eerste divisie ge rekend en ook wat de tweede divisie betreft, technisch beter dan in de meeste andere lan den van Europa, dus ook Ne derland. Daar staat tegenover dat het topvoetbal in Neder land, vertegenwoordigd door Ajax en Feijenoord, beter is dan het topvoetbal hier. Daar komt nog bij dat het overwicht van de techniek op het spel- beeld in het algemeen, het voet bal wat trager, wat langzamer maakt. Het geeft gauw een nog al „schabloon"-achtige indruk er zit te weinig verrassing in. Het individualisme is ook ster ker dan in de andere landen, nog een reden waarom het spel- beeld trager is". Maar misschien maakt dit het spel wel aantrekkelijker voor het publiek? „Dat hangt natuurlijk van de smaak van het publiek af. In Engeland moet je met dit voet bal niet komen, want het En gelse publiek wil het niet. In Nederland ook niet, omdat ze een ander voetbal kennen en appreciëren. Het is een wissel werking: in Spanje is men eerder gek op technisch ge speeld voetbal, op de huzaren stukjes van de individuele vir tuoos. Dat is iets minder hier in Barcelona, omdat Barcelona een beetje de trekken en de mentaliteit heeft van bijvoor beeld Rotterdam, meer prag- Hier matisch en meer nijver, waardeert men wat meer dat snellere en langere voetbal". Wat de wisselwerking betreft, de kennis van een ander feoort voetbal: zou het Spaanse voet bal winnen door buitenlanders aan te trekken, niet alleen spelers maar ook trainers? „Dat is natuurlijk zeer be trekkelijk. Buitenlanders wil niet zeggen dat je er daarmee bent. Het gaat om top-voetbal- lers. Wanneer de markt groter is, wanneer de mogelijkheid bestaat om in het buitenland te kopen, zijn de kansen groter om topvoetballers te vinden. Er zijn op het ogenblik te weinig topspelers in Spanje, dat is het hele probleem. Maar topspelers kopen wordt steeds moeilijker, omdat de bedragen die ermee gemoeid zijn te groot worden. De gouden tijden die Spanje gekend heeft o.a. doordat de topvoetballers uit Hongarije wegliepen, die zijn al lang voorbij". Datzelfde geldt ook voor top- trainers? „Dat ligt anders. Er zijn wel weinig top-trainers, maar daar hoeft men tenminste niet die gi gantische bedragen voor te beta len om ze af te kopen van een club. Een trainer heeft vrijheid, een speler heeft weinig vrijheid, want hy is gebonden aan een club. Als het contact van een speler afgelopen is, wil dat nog niet zeggen dat hij vrij is. Een trai ner wel, en daardoor is er dus een belangrijk verschil in het bedrag". Wat heeft Rinus Michels in deze maanden voor FC Barcelo na bereikt? „Een van de dingen die erg belangrijk zijn voor een trainer, is het peil van de lichamelijke conditie van zijn ploeg. Dat is zijn werk. En dat is nu goed in de ploeg van Barcelona". Heeft u ook technische of taktische vooruitgang bereikt? „Zoals ik u in het begin zei, dat kan niet. Je hebt tenminste een seizoen nodig om aan alle, bijzondere omstandigheden te wennen. Daarna kan je dus eens een keer beginnen, als je je ma teriaal aangepast hebt aan de veranderingen van stijl indien dat nodig was. Nu is het voor mij alleen de kwestie om te zor gen voor een uitstekende licha melijke conditie en het voor elkaar krijgen dat er een een heid in het veld staat, en niet alleen elf verschillende spelers die meer aandacht hebben, voor individualistische trekken dan voor de kracht van het ge heel. Dat is al aardig vooruit ge gaan, hoewel er nog heel wat terrein braak ligt voor de toe komst". Toen u uit Amsterdam weg ging, sprak u van een Spaans „avontuur". Hoe is het avontuur u bevallen? „Wel, het avontuur heeft me geconfronteerd met veel bitte re omstandigheden. Maar ik kan alleen maar zeggen dat ik daar geen spyt van heb, omdat ik daar een stuk wijzer van geworden ben. Men leert altijd, en ik heb veel geleerd in de afgelo pen maanden. Bovendien voelen mijn vrouw en ik ons best thuis in Barcelona. Het is een dyna mische en aantrekkelijke stad, die veel karakter heeft en Ja, dat trekt". „De situatie is nu wat de stand betreft weinig gunstig, met het oog op het kampioen schap. Vijf punten achterstand, met nog acht wedstrijden te spe len, geeft normaal gesproken niet al te veel hoop. Daar staat tegenover dat in de eerstvolgen de twee zondagen de topploegen tegen elkaar komen, en dat vooral Real Madrid het risico loopt enkele nederlagen achter een te lijden, waardoor de toe stand wel kan veranderen. We moeten er rekening meehouden, dat in wonderlijke omstandig heden nu glimlacht Michels breeduit die ook in het voet bal bestaan, een enkele keer, dat we daarvan zouden kunnen pro fiteren. Het zou niet onmogelijk zijn dat we er na pasen heel anders zouden voorstaan dan j Pleidooi voor andere Britse houding LONDEN Arsenal-manager Bertie Mee heeft na de nederlaag zijn ploeg tegen Ajax gepleit een andere Britse houding te genover het voetbal op Europees ni- I veau. Mee. die verklaarde op geen enkele manier de nederlaag van senal te willen goedpraten, haalde als voorbeeld aan dat Ajax in de ge legenheid wordt gesteld zijn compe titie- of bekerwedstrijden te ver schuiven als dat noodzakelijk is. In Engeland is dit niet zo. Ook haalde Mee de in Nederland gevolgde me thode aan, volgens welke een speler die een schorsing oploopt slechts niet mag uitkomen voor de competitie of het toernooi waarin hem dit over kwam. 'De Nederlandse voetbalbond werkt in werkelijk alles mee", aldus Mee. "Daar is in Engeland geen e van". De manager van Arse nal doelde duidelijk op de uitsluiting in John Radford. Verouderd? Rechter Peter Foster heeft giste- •n in Londen verklaard dat het be- •r zou zijn als Engeland zijn lid maatschap van de internationale voetbalfederatie (FIFA) opzegt als de FIFA weigert verouderde regels aan te passen. Deze uitspraak deed Foster tijdens een proefrechtszaak met als hoofdpersoon John Cooke. Vorig seizoen kreeg deze 23-jarige ADVERTENTIE dit is Frederic, culinaire geest achter de schermen van een knus eethuis met spettervleesjes, speelse sausjes, soep van uitjes en prikvruchtjes in warme chocolade telefonisch reserveren kan óók (01719) 2345 NOORDWIJK AAN ZEE speler een schorsing van zeventien weken opgelegd omdat Cooke voor een niet bij de League aangesloten club uit wilde komen (Wigan Athle tic). Volgens de officials zou Cooke onder de FIFA-regel vallen, die het een speler verbiedt van bond te ver anderen als hij nog aan een con tract en de reglementen van zijn olub (in dit geval Sligo Rovers uit Ierland), League en nationale bond gebonden is. Rechter Foster achtte deze FIFA-regel verouderd. "Het is in strijd met de principes van de Engelse wet, "zo zei hij. "Het hof heeft de plicht iemand het recht te geven ergens anders te mogen werken". Foster verwierp overigens de eis van Cooke tot schadevergoe ding van ongeveer 2200 gulden. Zwemmen Vijflandenzwem- wedstrijd Italië, Zweden, West- Duitsland, Groot-Brittannië, Neder land, die in Palermo zou worden ge houden, is verplaatst naar Rome. De datum blijft dezelfde: 15 en 16 april. Tijdens deze wedstrijden dienen de Nederlandse estafette-ploegen aan bepaalde eisen te voldoen om zich te kwalificeren voor de Olympische Spelen. Wielrennen De Nederlandse wielrenner Harry Jansen is door de Italiaanse Wielerbond voor een maand geschorst. Voorts werd hem een boete van 255 dollars opge legd wegens het gebruik van doping tijdens de wedstryd om de Rhe Ai- gueglia Trofee, waarbij hy op de tweede plaats beslag legde. Volgens de internationale regle menten wordt de schorsing van Jan sen opgeschort, omdat het zijn eerste overtreding was. Ad v. d. Berg snelste student in schaaktoernooi LEIDEN Een kiwestie van diep doordenken én van vingervlugheid was het snelschaafctoernooi voor stu denten, dat in de toneelzaal van So ciëteit Minerva werd gehouden. De wedstrijdleiding van dit toernooi, dat door het Leidsch Studenten Schaak- Gezelschap "Morphy" werd georga niseerd, was bij de heer Wiebes van LSG in goede handen. Voor elke par tij werd per speler een bedenktijd van zeven minuten toegestaan in plaats van de geplande tien minuten, daar het deelnemersveld veel groter was dan werd verwacht. Onder het genot van het gebruikelijke studentenvocht worstelden de 32 deelnemende studen ten vier vierkampen door. Voor de eerste drie plaatsen was een enveloppe met inhoud uitgeloofd, te weten <f 75,-, f 40,- en f 20.-), Voor de mindere goden was als extra attractie voor de 17e en 30e pflaats een fles sherry beschikbaar. Na de derde ronde was alleen de Philidor-speler Ad v. d. Berg nog on geslagen. In de vierde en beslissende ronde werd hy echter gevloerd door R. B. v. Dijken van Moerwijk. Tevens moest hij in deze ronde remise toe staan aan F. R. v. d. Vliet van Moer» wyk, die hij eerder op de avond in de luren had gelegd. Ondanks deze tegenslagen wist Ad v. d. Berg toch nog de eerste plaats te bemachtigen. Na een beslissingsmatch sleepte v. Dijken de derde prijs in de wacht. Uiteindelijk gingen v. Duist (17e) en Heidweüer (30e) er met de flessen sherry vandoor. Eindstand: A. M. J. v. d. Berg (Fhi- lidor) 10%, F. R. v. d. Vliet (Moer wijk) 10; R. B. v. Dijken (Moerwijk), R. M. Mieremet (LSG) en J. v. Reek (Philidor) 8%, H. v. Putten (Amers foort) 8; W. Westerveld (Philidor) en G. M. van Manen (Pat Mat) 7%J J. Klaver (Cenltrum), A. Schuytema- ker (Paris) en A. M. Münninghoff (LSG) 7; D. Sikkel (LSG) en H. de Vos (Messemaker) beiden 6%; H. J, Versteeg (LSG), B. Lubbers (huis schaker), J. Serdyn (LSG), P. G. J. v. Duist (Philidor) en H. J. Oei «DSC) allen 6; F. M. Stibbe (Euro poort), W. G. de Rave (Paris) en E. Bongers (Philidor 5%; L. A. Pols (Philidor) en M. K. Brans (Morphy) 5; A. Hendriksen (Leithen) en P. R. Cremer (huisschaker) beiden 4%; J. E. Damen (Philidor) en W. v. Dijk (huisschaker) 4; H. J. Wijckhuizen (huisschaker) en F. P. E. Westen dorp (Paris) 3%; A. J. Heidweiler iParis) en R. P. C. Goyarts (Mor phy) 3; C. J. de Korte (Philidor) 2%, ODEN De dames van HVL Apollo promoveerden en ook de van Apollo zetten een stap 'oog op de handballadder. Ver tiet de HVL-jeugd zich evenmin touigd. De pupillen en adspiran- iongens behaalden op overtuigen- *ijze het kampioenschap van hun kling. epaald geen ontevreden ■wiens derhalve in beide kam- Voldaan echter is men niet. taven de voorzitters Jaap Swart P^ollo) en Wim Kagie (HVL) omwonden te kennen. Desgevraagd verklaarden beiden zonder omwegen dat een bundeling van krachten, noodzakelijk is wil Leiden nog eens een plaats in de hogere handbalregio- nen veroveren. Apollo alleen komt er niet en dat geldt in gelijke mate voor HVL. Persoonlijk, aldus de bei de mannen op de eerste bestuurspost van de genoemde verenigingen, zijn wij voor een combinatie van onze verenigingen. Weliswaar was de ver houding in de afgelopen jaren niet altijd even goed, maar men moet kunnen vergeten, ook in de sport en vooral in het belang van de sport. Is een samengaan van Apollo en HVL op korte termijn te verwachten? De tekenen wijzen stellig in die rich ting- Voor het Leidse handbal zou zo'n fusie in elk geval een gunstige ontwikkeling zijn. Op de foto (Holvast) gooien Wim Kagie (links) en Jaap Swart elkaar het balletje alvast toe. Frazier bokst tegen Stander OMAHA/NEBRASKA Joe Fra zier. wereldkampioen boksen in het zwaargewicht, zal op 25 mei zijn ti tel verdedigen tegen de Amerikaan Ron Stander. De partij zal worden gehouden in Omaha. De 27-jarige Stander heeft tot nu toe 23 gevechten afgewerkt, verloor éénmaal en bokste één keer onbe slist. Hij staat als tiende op de lijst van de World Boxing Association. Stander toonde zich gistermorgen in Omaha bijzonder optimistisch over de afloop van het titelduel: "Het zal vast en zeker geen vijf tien ronden duren. Ik ga winnen en wel door knock out. En na Frazier komt ook Mohammed Ali aan de beurt". Federationcup JOHANNESBURG In het toer nooi om de Federationcup is Ne derland in de kwartfinales uitgescha keld. De ploeg, die zonder de ge blesseerde Betty Stöve speelde ver loor met 30 van de Verenigde Sta ten. Toch gaven Marijke Schaarden. Trudy Walhof hun resp. tegenstand sters Valerie Ziegenfuss en Linda Tuero goed partij. Marijke Schaar, die in de wedstrijden tegen Nieuw Zeeland en Columbia bepaald slecht op dreef was, kreeg zelfs een matchpoint in de derde set maar verloor toch nog: 3-6, 7-5, 5-7. Tru dy Walhof wist tegen Linda Tuero de eerste set te veroveren met 63. maar moest capituleren in de vol gende sets: 16, 79. Overige uit slagen: Zuid AfrikaFrankrijk 21, Groot Brittannië-West Duitsland 2-1. ADVERTENTIE Mercedes Diesel is de grote econoom. Elke kilometer kost nèt iets meer dan 2* cent aan brandstof. En voor dat geld rijdt u dan in een Mercedes. Want deze diesel is - op de motor na - identiek aan zijn benzinebroers 200 en 220. Dezelfde veiligheid, vering, wegligging, schijfremmen en carrosserie. De motor is een fluisterdiesel, waarvan alleen Mercedes - dank zij 35 jaar dieselervaring - het geheim kent. Als het waar is dat - zoals men zegt - dit het jaar van De Economie- wordt, dan wordt dit ook het jaar van Mercedes Diesel. Ga maar na: minimale brandstofkosten. En daarenboven dan nog eens die hoge inruil- waarde. Na twee jaar, 80.000 km, ligt die voor een schadevrije en goed onderhouden Mercedes Diesel thans rond de 11 a 12.000 gulden. (Elke bona fide handelaar in tweedehands auto's zal u dit bevestigen). Dat autorijden zó economisch kon zijn, dat hebt u nooit geweten. Wanneer mogen we u voor een proefrit noteren? Rijdend Nederland berekende in z'n roadlest d.d. 4 december 1971 de brandstofkosten zelfs op 1,7 cent J Mercedes-Benz Diesels omwille van comfortabele veiligheid N.V. L.I.A.M., Leiden, Vondellaan 45, tel. 01710 -4 45 45 ROOYAKKERS AUTOMOBIELBEDRIJF N.V., Oegstgeest, Leidsestraatweg 1, tel. 01710 - 526 43/4 ÏK 'X'i ETJStSr,'JSSSSrJS, KiSeS Tiïiï'SS sxssiï&xz sterdam, afslag Lage Weide. U bent van harte welkom maandag t/m vrijdag van 9-17 uur, zaterdag van 10-17^uur.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 25