'Na wereldreis s Nederland Sprookjesland" w 45°kado! w Glory tapijtreiniger nu met gratis busOntvlekker. Auto van Leidenaars in woestijn BALLY A.S. DONDERDAG GEEN AUTOBEURS i.v.m. Zeskamp T.Y. (^Johnson DERDAG 23 MAART 1972 ■Schoenen kei. kenmerk non. ku/a-Citeit van Dalen Don,kersice.ci n de". In India moest hij 3000 km. heen en terug sporen van Bombay naar Dehli voor visa. Het kostte da gen en maar f 50. Het viertal kon net de laatste boot halen voordat de oorlog op 3 december uitbrak. Ze hebben die spanning zien groeien. Toen ze binnenkwamen, werden ze met geweren in de aanslag ontvangen, 's Nachts mochten ze niet 'in de omgeving van wegen en spoorlijnen kamperen omdat ze het militaire transport niet mochten zien. In Bombay lazen ze in de kranten over de ten top stijgende spanning. Ze hadden daar een flat en maakten er een Indiase bruiloft mee. Nanny Lous en Ellen gingen gesluierd. Ze droegen die sluier al eerder bij de bezichtiging van een ADVERTENTIE tempel. Eens moesten ook de man nen gesluierd. En op blote voeten. Zo hebben ze onderweg alle grote bezienswaardigheden bekeken en royaal de tijd genomen voor steden. In Teheran waren ze net vóór het grote feest. Prachtige asfaltwegen waren ervoor aangelegd. "En lelijke i plekken weggewerkt. Ze hadden zelfs mooie geveltjes gebouwd vóór krot ten", zegt Nanny Lous verontwaar digd. Perzische tapijten? "We heb ben gezien, dat kinderen ze maak ten, negen uur per dag lang. Voor ons hoeft het niet". Kuilen In Afghanistan reden ze over een weg, die door Amerikanen en Rus sen' gezamenlijk is aangelegd. In Afrika reden ze door onvoorstelba re modderpoelen met meters diepe kuilen, die ze daar wegen noemen. Desondanks schreef Wenno op 11 Januari in het dagboek: "Auto nog als nieuw". De tijd zou het leren. In Kongo ("Zeg het daar niet, het heet Zaire") en in centraal-Afraki genoten ze van het vele wild. Het reizen was moeilijk. Honderdvijftig kilometer per dag was veel. Eens de den ze over 75 km zeseneenhalf uur. Ze hebben een brok levenserva ring opgedaan. Ze kunnen afstand nemen, bijvoorbeeld van de haast in dit land. Nanny Lous: 'Ik denk el ke dag als ik die verkeersstroom langs ons woonschip in de Heren singel zie razen, al die mensen, die haast hebben, waarom moeten ze zonodig? Wat maken vijf minuten uit"? Overigens heeft ze zich snel aangepast aan de "sprookjesomstan digheden" hier: "Ik laat gewoon de kraan weer voor niets lopen, terwijl ik me had voorgenomen dat nooit meer te doen, toen we zuinig met het water moesten zijn. CASSETTES De ruimste keuze in Pleet, Edelst aal en Vlekvrij. Uw Juwelier en Gero-dealer Grote keuze verzilverde geschenkartikel en. v. d. WATER Haarlemmerstraat 181, Leiden Een onbezorgd vakantiebiekje van vier Ja, één kijkt door de reddingsboei toeristen op een schip. Het was niet zo'n onbezorgde tijd voor het Nederlands viertal, dat in Bombay de laatste boot net- aan haalde voordat de oorlog tus sen India en Pakistan uitbrak. Het schip voer uit met gedoofde lich ten. Gevechtsvliegtuigen volgen angstig vaak over. Pas bij de Afri kaanse kust kwam er rust op de boot. Het viertal vindt het zelf de meest pakkende ervaringen van een autoreis van' een half jaar, waar- van het pas is teruggekeerd. De vier zijn het Leidse echtpaar Nanny Lous en Wenno Wijntjes-Adriani en het Biltse echtpaar Ellen en Rob Hollink-Wolda. De twee paren zijn al Jaren bevriend. De meiskes ze vierden onlangs allebei hun 24ste verjaardag in Oeganda hebben elkaar leren kennen op de Leidse „kleuterkweeksohool". Nan ny Lous werkte daarna als kleuter leidster op ,De Bokkesprong" in Oegstgeest. Vóór de reis studeerde Wenno (in Istanboel 25 geworden) en was Rob (28) artsenbezoeker. Beiden gladgeschoren vertrokken en met baard teruggekeerd zoeken een baan en Rob is van plan daar naast rechten te gaan studeren. Nanny Lous wil weer gaan werken en Ellen heeft de leiding van haar crèche in De Bilt weer ter hand genomen. Het viertal reisde altijd al graag en veel in vakanties. Ze hebben zuinig geleefd om kapitaal te ver garen voor hun grote plan een hal ve wereldreis te maken. Azië en Afrika trokken. Op 1 september reden ze weg in hun sneeuwwitte, geheel door henzelf ingerichte kampeerauto. Die heeft hen trouw gediend. Op tien lekke banden en een deuk na was er eigenlijk niets mee. De onbeschrijflijk slechte we gen dn Kongo deden de chauffeurs kilo's lichaamsgewicht verliezen van inspanning, maar konden de auto niet deren. Kennelijk kreeg de motor toch een klap. Een nieuwe was nodig en werd in Kameroen gemonteerd. De nieuwe motor hield het niet lang. In de Sahara ging het mis. De wagen werd nog 1000 kilometer door de woestijn gesleept en toen moest het viertal met tra nen in de ogen de auto laten staan, waarvan de foto rechts een beeld geeft. Ze kwamen vliegend terug, bijna zonder bagage, die ze in de woestijn bij opbod verkochten Hieronder in flitsen hun relaas, exclusief voor dit blad. De foto's zijn gekozen uit een enorme serie. De grote hieronder laat de Leidse auto zien in India naast een olifant. De foto's links laten van boven naar beneden zien de auto onder palmen op een camping in Tunesië, het Leidse paar op de Kongo-rivier, waarlangs ook werd gekampeerd bij hutten als op de onderste foto. Verwijdert Mie vlekken. Laat nooit kringen achter. Voor kleding, stoffering, tapijt, etc. LEIDEN De reis heeft voor de vier wereldreizigers vier duidelijke hoogtepunten: de rit door de Saha ra, contact met de mensen in Ke nya. merkwaardige ervaringen in Kongo en vliegen vlak boven de Hi malaya, vanuit Nepal. Nepal vin den ze ronduit een sprookjesland. Heel anders dan Nederland, dat ze na hun thuiskomst ook ccn sprook jesland vinden. "Je kunt hier alles gewoon kopen", zegt Nanny Lous, 'en in zo'n overdaad. Je hebt acht soorten pepermolens", voegt Rob er aan toe. Door Hans Melkert Het zijn enkele van die losse in drukken, die chaotisch overkomen in een gesprek. Rob probeert de reis op een rijtje te zetten, daarbij ijverig geassisteerd door Wenno, die zijn dagboek erbij heeft. Nanny Lous en Ellen springen van de hak op de tak. De reis ligt nog zo vers in het geheu gen en het is zo'n ervaring geweest, dat ze er nog moeilijk systematisch over kunnen vertellen. Een half jaar lang hebben ze één auto gedeeld. De ene dag aten ze kippensoep (uit blik) en dan sliep het ene paar in het bovenste bed, de andere dag tomatensoep en dan had het andere paar de "bovenverdie ping". Het eten bestond verder voor namelijk uit vlees (uit blik), uien, tomaten en paprika. Het leven was goedkoop onderweg, op de "sloot" benzine na dan. Wenno leest in het dagboek (Turkije): 2 kilo aardap pels, 2 pakjes margarine, een pond tomaten, een kilo paprika samen voor f 1.75. Geruild en gehandeld heeft het viertal volop. In Azië kregen ze vol op verdovende middelen aangebo den. Hun auto was een gevraagd object. In Nepal vroegen ze er uit gekheod f 50.000.— voor. Bijna had iemand het betaald, maar er kwam te veel belasting bij naar zijn zin. "Die prijs is niet zo gek, de oudste "kever" brengt er nog duizend gul den op", zegt Rob. In Afrika waren ballpoints in trek (de meeste negers wisten overigens niet wat ze ermee moesten doen) en slipjes van de meiskes. De Afrikaanse vrouwen, die de broekjes meteen aantrokken ga ven er inheemse sieraden voor, die nu de hate van Nanny Lous en El len sieren. Adelaar In Afghanistan kregen ze een ade laar aangeboden, die ze vriendelijk hebben afgeslagen. Wat moet je er mee in een auto? Wat moet je met tientallen "geblindeerde" vogels in een hotelkamer? vroegen de vier zich af, toen ze de gast waren van handelaren in dit levende goed. Ze kregen het antwoord: de adelaars zijn bestemd voor jagers in de gehe le wereld. Het schijnt een lucratieve handel. Ellen vindt het nog steeds doodeng. In Afrika was er ook contact met de bevolking. Een vrouwtje bood verlegen vier eieren aan, een ander vier sinaasappels. Rob: "Wat een verschil tussen de mensen in Azië en Afrika. In Azië zijn ze opdringerig en onbetrouwbaar, in Afrika vrien delijk en op een afstand. Geef mij Afrika maar". Die opdringerigheid duurde tot in de nacht. Dan werd er gegluurd door de autoruiten. Gesto len daar gewoon bureaucratisch de paar schoenen en lege flesjes (zon der statiegeld.Geld en waarde papieren droegen de vier in een gor del op him buik. Het bleek een uit stekende brandkast. Ze hebben 30.000 kilometer gere den en met vliegtuig en boot mee 40.000 kilometer gereisd. Moeilijkhe den aan de vele grenzen, die ze pas seerden, hebben ze nauwelijks ge had. Alleen de visa.Ze hebben er nog hoofdpijn van. Rob zegt: "Het komt door de ambtenarij in Neder land, dat Je als Nederlander in het buitenland zoveel last hebt. Ze spe len daar gewoon bureaucratische de bal terug. Het is gewoon een ellen- Naast deze krachtige en snelle tapijtreiniger krijgt u tijdelijk de handige Johnson Ontvlekker gratis voor probleemgevallen zoals b.v. olie-, vet- en sausvlekken en zelfs teervlekken.

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 3