Feyenoord vergaloppeerde zich: zenuwen wonnen het van tactiek „Ik zei dief tegen die scheidsrechter Feyenoord-spelers met rijzwepen afgeranseld Ineengeschrompeld Benfica kon toch terugkomen In laatste minuut werd ik nog gepakt DONDERDAG 23 MAART 1972 LISSABON De ontknoping was dramatisch. Feyenoord, dat Europees en wereld kampioen werd doordat het onder de meest moeilijke omstandigheden intens nuchter bleef handelen; ogenschijnlijk gehard Feyenoord, dat zo geroutineerd, professioneel zo als dat heet, een karwei op Europees topniveau kon afwerken; dit Feyenoord liet zich niet eens zo imponerend Benfica uit de halve finales werken op een moment dat de Portugese titelhouder niet zo heel veel illusies meer koesterde op verdere avonturen in Europa Cup-verband. Nog geen tien minuten speeltijd restte er in het tjokvolle Estadio da Luz, toen afge bluft Benfica (de 21 voorsprong betekende immers puur verlies voor de Hagan- groep) toch nog terug mocht komen en tot zijn eigen verbazing de halve finaleplaats greep. En hoe kon dat gebeuren? Louter en alleen omdat Feyenoord bij die 21 stand gehaast, nerveus ging spelen; fouten beging, die het twee jaar geleden in zo n situatie be slist niet zou hebben gemaakt. de Happel-équipe die onvol komenheden, waardoor de achter- bot 31 opliep, overigens niet zelf kon corrigeren, leek de schuld de 35-jarige arbiter Cliff Tho- uit Wales. Hy keurde twee mi nuten na Benfica's derde triomf een het oog correct doelpunt van Theo Laseroms af. Een treffer, die een 32 zou hebben betekend. Maar Thomas bespeurde rond Laserom's doeltreffende kopbal een overtreding, geen enkele Rotterdammer had gezien. Over die arbitrale zienswijze i afloop in het Rotterdamse kamp de verontwaardiging groot. Enorm groot. Het feit dat Benfica op de valreep zelfs nog een geflatteerde, reëel gesproken verbijsterende marge r doelpunten verschil bereikte, werd er volledig door overschaduwd. Feyenoord had het na de sensationele strijd over "dat glaszuivere doelpunt" niet over de 51 eindstand die hard aankwam, keihard aankwam, toch ook de zaken onbarmhar tig uit zijn verband trok. Ernst Hap- pel mompelde zelfs iets over "om koping", boen het gedrag van "mis ter Thomas" ter sprake kwam. Door Rob Vente En daarna hardop: "Het was een volkomen reglementair doelpunt. Glaszuiver. Dat vond trouwens de grensrechter ook. Die had er totaal niets bijzonders bij zien gebeuren" En Theo Laseroms zelf: "Bij die vrije trap van Schneider kwam ik van de zestien meter-lijn aanlopen en kopte in. Ik heb daarbij niemand ge raakt. Niemand, want ik was hele maal vrij. Maar ja, volgens mij is die scheidsrechter mooi bewerkt door Benfica. Die geintjes halen ze toch altijd uit met scheidsrechters? Inter Milan is er destijds mee begonnen en nou flikken bijna alle Latijnse ploe gen het: ze palmen de scheidsrechter helemaal in". Overigens was opgewonden Feyen- oodr na de dramatische afloop wel zo eenlijk om die praat over de scheids rechter te relativeren door de schuld niet alléén bij de arbiter te zoeken. Ernst Happel en de meeste spelers meenden dat er ook in de eigen kring llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Benfica-Feyenoord werd in het eerste halfuur met een veel te hard opgepompte bal gespeeld, die daar door merkwaardige wendingen maakte. Eddy Treytel zorgde voor de oplossing. Bij een doeltrap liet hij er met behulp van een paar lucifertjes wat lucht uitlopen. Hij werd daarbij overigens door Portugese fotografen betrapt. Die fotografen zorgden er voor dat scheidsrechter Thomas te weten kwam wat er gebeurd was. De arbiter keurde daarop de bal en liet er toen normaal mee doorspelen. On danks het feit dus dat het leder wat "luchtiger" was geworden. Iets wat Feyenoord goed utkwam. onvergeeflijke fouten waren gemaakt. Waarbij Van Hanegem opmerkte dat volgens hem de eerste fout al vóór de wedstryd was begaan. Gespannen Wim van Hanegem: „Achteraf ge zien was het beter geweest als we vóór de wedstrijd het veld niet waren op gegaan voor de warming-up. Want door al die toestanden met die slaan de politieagenten en dat hysterische pubüek werden er bij ons een paar angstig, gespannen. En dat viel aan him spel aanvankelijk bijzonder goed te merken". Inderdaad startte geïmponeerd Feyenoord nerveus. En al onmiddelijk profiteerde opgezweept Benfica er gretig van. In de zesde minuut kon den de 70.000 op de afgestampte tri bunes er ongetwijfeld teveel kaar ten verkocht al uitbundig hun eer ste vuurpijlen afschieten. Linksback Adolfo ondernam langs de lijn een lange ren, waarbij hij Boskamp han dig omzeilde. Een hoge voorzet volg de, waarop de weifelende Eddy Trey tel zich totaal verkeek. Doordat Theo van Duivenbode daarna niet ingreep, kon de snelle rechtsbuiten Nene toe schieten en moeiteloos raak koppen: 1—0. In de 31ste minuut ging Feyenoord verdedigend weer in de fout. Jorge bereikte met zijn hoofd Jordao, die overigens op Israel stuk leek te lopen. Maar de aanvoerder van Feyenoord Geblesseerde Jan Boskamp LISSABON Jan Boskamp, .ijn gezicht was bleek, het rech terbeen stak en zijn oog fon kelde. Wat niet in de allereer ste plaats de 51 nederlaag als oorzaak had, maar de wijze, waarop die ruime marge tot stand kwam. Boskamp boos: "In de allerlaatste minuut nog, werd ik gepakt. Door Eusebio. Terwijl ik aan de bal ben schopte hij me helemaal expres tegen mijn knie. De noppen staan erin. Voorlopig kan ik geen stap meer verzetten". Jan Boskamp, door Jimmy Hagan als de allerbeste Feyenoorder omschreven, had al eerder een schop gehad die het ergste deed vrezen. In het eerste bedrijf vlak voordat hij door de scheids rechter werd genoteerd. Com mentaar van de man met de grote actieradius: "Ook met op zet. Kijk, die Portugezen moch ten alles doen tegen mij en dan vond Thomas dat heel normaal. Maar oh wee als wij iets terug deden. Die Toni en dat was het hele verschil ging ech ter met zijn handen in de lucht staan zwaaien. Steeds weer. Maar ik werd opgeschreven. Je moet mijn enkel eens bekijken. Ik heb er nog geen vrije trap voor gehad, toen Toni er kei hard tegenaan schopte". Jan Boskamp kan wel haat dragend worden genoemd, Jim my Hagan was dat allerminst. Tegenover de Portugese pers en ons stak hij de loftrompet over de gebrilde Feyenoorder. "Wat die man heeft afgewerkt. Wat Boskamp zijn medespelers heeft ontlast. Hij had te maken met een rechterspits die verde digend niets uitvoerde en met 'n rechterverdediger die ook niet al te resoluut werkte. Wanneer je dan toch zo'n wedstrijd speelt ben Je een grote", wist Hagen pertinent. Terug naar Jan Bos kamp, die mistroostig naar zijn rechterbeen staarde. "Verlie zen vind ik niet erg", verklaar de hij. "Maar op zo'n manier wel. De tweede helft hadden we het middenveld vast in han den. Dan kom Je op 21 waar door Je binnen bent. En dan maken die Portugezen een maz- zeldoelpunt. Nene krijgt de bal van Van Duivenbode en raakte de bal notabene helemaal ver keerd. Hangen na/tuurlijk. Maar wij maken een glaszuiver doel punt en dat wordt zomaar af gekeurd. Benfica's vierde. Dat was toch zonder meer buiten spel". Boze Boskamp, die als laatste Feyenoorder, strompe lend tussen Gerard Kerkum en Gerard Meyer in, onder chao tische toestanden het terrein had verlaten, zou in een vol gende wedstrijd weer niet schromen z'n voet terug te trek ken wanneer een tegenstander onbeheerst zou inkomen. "Een kwestie van karakter. Ook al sta Je met 5—1 achter moet je het niet opgeven", oordeelt hij. Mevrouw Boskamp was dat' niet met hem eens. "De laatste minuut nog", riep ze uit. ,3Ü een 51 achterstand was er toch niets meer te redden. Maar Jan laat zich nu nog een keer in elkaar schoppen". beging de fout om te kort op Eddy Treytel terug te spelen, waardoor de „opvolger van Eusebio" toch nog aan de bal kwam en scoorde. Waarna de Benfica-aanhang zich weer te buiten kon gaan aan wilde vreugde-uitspat tingen. Theo Laseroms over de beide eerste Portugese doelpunten: „Volkomen on nodig. Die mogen er nooit van zijn le ven in. Al geef ik onmiddellijk toe dat ik by dat tweede doelpunt ook be trokken was. Toen de bal naar Jorge ging, verloor ik het kopduel met hem Het enige overigens uit de hele wed strijd. Kijk, de bal zakte ineens en daardoor kon ik er niet by. Jorge kopte toen achterwaarts door naar Jordao en wat verder gebeurde is duidelyk". Bedroevend 20 dus voor Benfica na een half uur. Een periode, waarin het Portu gese elftal beslist niet gedomineerd had, maar alleen knap gebruik maak te van de kansen die Feyenoord weg gaf. De aanval was het Hagan-elftal echter niet toegekomen. Trouwens, ook Feyenoord niet. De offensieve daden van de Neder landse kampioen waren in de eerste helft bedroevend. Tot op het mid denveld, waar vaak vaardig op bal bezit werd gespeeld, ging het goed Was de bal eenmaal in de voorste linie beland, dan ging het falikant mis, wat voor een deel te wijten was aan Matthias Maiwald, die ver onder zijn normale vorm speelde. Boven dien kampte Feyenoord in de aanval te vaak met mangebrek, het geen overigens een logisch gevolg was van de defensief afgestemde tactiek, met vier man op het middenveld. In de rust besefte Ernst Happel dat die tactiek by die stand, overboord ge gooid moest worden. Toen al bepaal de hy dat Posthumus en Schoenma ker het veld zouden inkomen. Hap pel: "Maar ik durfde het niet met een te doen. Ik vond het te riskant meteen twee spelers te wisselen". Rinus Israel probeert er nog wat aan te vertillenHier is Feyenoords aanvoerder op weg naar het Portugese doel. op de hielen gezeten door Graca. Ernst Happel en de meeste van zijn pupillen hebben na afloop de eerlijkheid van scheidsrech ter Cliff Thomas ernstig in twijfel getrokken, hetgeen nog zwak uitgedrukt is. Happel ge bruikte immers zelfs het woord „omkoping", al moet deze bewe ring gezien worden in het licht van de emoties die er onmid dellijk na een debacle opwellen. Bovendien had de merkwaardige uitspraak betrekking op het feit dat na de wedstrijd veer tien dagen geleden in de Kuip enkele Benfica-spelers, onder wie aanvoerder Simoës, ver klaarden dat de Oostduitse ar biter beslist door de „Rotter damse maffia" bewerkt moet zijn geweest. Happ>els woorden vormden dan ook als het ware een venijnige tegenzet. Niettemin, ondanks deze „ver zachtende omstandigheden", verlaagt Feyenoord zich door dergelijke hoogst kwalijke re acties. Zoiets kan en mag men niet beweren als men er geen keiharde bewijzen voor kan aanvoeren. Bovendien is het zo intens gemakkelijk om een scheidsrechter uiteindelijk de schuld te geven. Zelfs als die inderdaad te zwak gefloten heeft ROB VENTE nlg anders meer doen dan de bal hoog voor onze pot gooien als ze hem bezit hadden. Nou, en daar weten dan achter bij ons wél raad mee". Onnodig lisi t $$si I Mi Het begin van Feyenoords ondergang: Nene scoort Benfica's eerste doelpunt. Treytel rechts is kansloos. Soepeler Na een kwartier in het tweede be drijf achtte Happel de tijd gekomen om de wisseltruc mderdaad uit te voeren: Maiwald en Hasil twee zwakke pionnen op het bord wer den naar de dug-out gedirigeerd; de "nieuwe aanval" maakte z'n opwach ting. Met Schoenmaker op de rech tervleugel en ijverige Hans Posthu mus in het centrum in de spits ging Feyenoord wel wat soepeler draaien. Het trok na een poosje zelfs het ini tiatief volledig tot zich. Prompt raakte Benfica aangeslagen. Net als in Rotterdam, veertien dagen gele den, bleek dat de ploeg er niet aan gewend is om onder druk te staan. Het elftal ging fouten maken, werd nerveus: de vesting leek rijp om ge nomen te worden. Ernst Happel over Benfica in die periode; "Dat elftal was toen nérgens. Ze wei-den gewoon weggespeeld. Trouwens, sowieso vind ik Benfica nog steeds niet sterk. Het is werkelijk geen grote ploeg en ik geef ze dan ook geen enkele kans op de Europa Cup". Kansen Opeens zelfbewust Feyenoord rook zijn kans en kreeg zyn kansen. Maar teen Posthumus een kopbal van Van Hanegem met het hoofd doorwerkte, snelde Messias op de doellijn zyn reeds geslagen doelman Henrique te hulp. Diezelfde Messias werkte daar na "haxdvoetig" Schoenmaker van de bal, toen de ex-Hagenaar zich in een kansrijke situ atiehad gemanoeu vreerd. Een doelpunt van Feyenoord bleef echter constant tot de moge lijkheden behoren, al kon even later Posthumus niet profiteren van het feit dat Adolfo een slechte terug speelbal op Henrique gaf. Posthumus kreeg de bal niet on der controle en weer was een riante mogelykheid verloren gegaan. Op nieuw kon het Benfica-legioen opge lucht ademhalen. Een legioen overi gens, dat mettertijd toch wel een stuk stiller was geworden. Maar een Rotterdams doelpunt kon eigenlijk niet uitblijven. Nadat Lase roms uit een corner van Boskamp rakeling naast had gekopt (de cen trale verdediger: „De bal schampte mijn voorhoofd. Raak ik hem goed dan hangt hij") viel een kwartier voor tijd de treffer, die als een bevrijding kwam. Zwoeger Boskamp gaf een fraaie dieptepass waarop de scherp staande Wim van Hanegem (stond hij niet té scherp; was het geen bui tenspel?) goed reageerde. Waarna Henrique kansloos was op de be heerste inzet van die beroemde nummer 10: 21 en een doodse stilte in het stadion. Feyenoord leek in een gewonnen positie te liggen (het uitdoelpunt zou immers doorslaggevend worden), maar vergaloppeerde zich daarna be denkelijk. De rust verdween uit het elftal; er kwamen zwakke passes; de zenuwen wonnen het ineens weer van de tactiek. En daérdoor kon Benfica, het ineengeschrompelde Benfica toch nog terugkomen. Via Nene. die na een vrye trap ongehinderd kon doelpunten, ondanks het feit dat zich drie, vier Rotterdammers in zyn na bijheid bevonden, Wim van Hane gem over de beslissende Portugese treffer: „De ellende begon al by Pos thumus. Die had op het middenveld de bal. En wat had hy toen moeten doen? Dat ding een enorme Joekel geven. De tribunes in. Want Ben fica zat in tijdnood; kwam dus niet meer aan opbouwen toe en kon wei- Maar Posthumus verspeelde de bal m Toni. draafde daarna achter hem in en maakte toen een volkomen onnodige overtreding. Uit de vrije trap belandde de bal by de zwak (en slap) spelende Van Duivenbode, die matig wegwerkte. Daardoor kreeg Nene toch nog een mogelijkheid, die hij wonderwel benutte via een merk waardig schot. Theo Laseroms na afloop de handen in wanhoop om hoog brengend: „Nene raakte de bal helemaal verkeerd. Hij wilde kei hard inschieten, maar miste half. Toen ging de bal via de buitenkant van zijn schoen het doel in". Nadat arbiter Thomas daarna de gramschap van heel Feyenoord op de hals had gehaald door het doelpunt van Laseroms tot vrije trap voor Benfica te devalueren (Theo: „Ik was al Juichend een meter of dertig weggedraafd, toen ik pas merkte dat er wat aan de hand was"), ging Feyenoord in de laatste minuten vol ledig knock-out. De ploeg was murw. In de „verlenging" ontstaan om dat Thomas er wegens tijdrekken van Benfica er zeven minuten bij trok kon de Portugese machine even ongehinderd op volle toeren ko men. Eerst scoorde talent Jordao uit een voorzet van Nene (volgens de verdediging van Feyenoord ging er aan dat doelpunt een buitenspelsi tuatie vooraf) en daarna maakte Van Duivenbode's rechtstreekse opponent (Nene dus) zijn derde doelpunt: 5-1, het Benfica-legioen raakte bulten zichzelf van vreugde, Feyenoord was verpletterd. Ernst Happel: „En wat nu? Eerst maar eens de competitie afmaken. En dan? Tja, één ding ia zeker: er moet wat gaan gebeuren. Maar laat ik het daar op dit moment nog niet over hebben". Wim van Hanegem: LISSABON Cliff Thomas, doo- Feyenoord veelvuldig verwenst scheidsrechter uit Wales, raakte nauwelijks onder de indruk van de Rotterdamse boosheid, die achteraf opkwam. Hoewel de brave man liefst vyf gele kaai*ten ter hand moest ne men, kwalificeerde hij Benfica-Feye noord als een uitermate fair duel. Thomas: "Twee goede ploegen, twee topelftailen ook. Alles voor een goede wedstrijd was aanwezig. Wat dat betreft mocht niemand moppe ren. Teleurstelling over het feit dat ik een Feyenoorddoel- punt heb afgekeurd kan ik me dan ook niet voorstellen. Niet de speler die het doelpunt maakte, maar ie mand anders maakte een grove over treding tegen de Portugese doelman Logisch dat lk die goal annuleerde" (Hagan: 'Iemand drukte een knie in de rug van Henrique"). Hoe het ook zy, vanaf de tribune leek het doelpunt van Laseroms glas zuiver. Geen enkele Feyenoorder meldde zich dan ook als boosdoener tegen Henrique: Commentaar van Laseroms: "Een doelpunt, wat an ders. Ik zeg nog tegen Rinus Israel toen Benfica 31 had gemaakt wanneer we er nu nog een indruk ken. keurt die scheidsrechter de goal zomaar af". De spelers die door Thomas op de bon werden geslingerd; Theo Lase roms (na een overtreding tegen Graca in de 35ste minuut Happel pittig: Theo's eerste overtreding no ta bene"). Jan Boskamp (na een overtreding tegen Toni). Wim van Hanegem (wegens aanmerking op de leiding Van Hanegem: "Na dat afgekeurde aoelpunt heb ik dief te gen die scheidsrechter gezegd. Dat verstond-ie kennelijk"). Rinus Is rael (eveneens wegens aanmerking op de leiding) en Eusebio (wegen* natrappen tegen Boskamp). Ernsi Happel boos; "Zoiets noemen ze eer gentleman-voetballer. Nou, een mooi* gentleman. Ik zou by na willen dal ik hem in mijn tijd tegen me ha< gehad". Nogmaals schimpend or. de scheidsrechter: "Ik vraag me a of Thomas die schop van Eusebk ook had bestraft wanneer 't zijn 1st» overtreding na 35 minuten zou zijr geweest. Mooi dat hij die gele kaar dan in zijn zak zou hebben gehou den". GER STOLE Lissabon Het gebeurde allemaal voor de bal één wenteling had ge maakt. In trainingspakken gestoken Feyenoorders die de broeiende sfeer van het bomvolle Estadio da Luz wilden proeven hoorden zich de toegang tot de arena snauwerig ontzegd. Een verbod dat de spelers evenals Ernst Happel aan de laars wensten te lappen. Terecht natuur lijk, want waar staat geschreven dat de bezoekende equipe zich niet even mag loslopen. Evenals Feyenoords zingende en hossende getrouwen 's middags al hadden ervaren (met gummiknup pels werd de uitgelaten stemming tot het nulpunt teruggebracht) bleek de Portugese politie, vele honderden mannen sterk, toen het geen woorden maar daden op brute wyze wentste te interpreteren. Met rijzwepen werden sommige r'eyen- oordspelers afgeranseld. Zoals Wim van Hanegem, die twee ging niet snel genoeg weg naar de zin van die mannen. Toen sloegen ze er maar op") en Henk Wery, die in zijn verontwaardiging zelfs de bokshouding durfde aan te nemen. Jan Boskamp, de man die ooit in Argentinië bij Estudiantes een muntstuk op het hoofd werd getrof fene, kreeg vervolgens een klap in het gezicht. Taferelen die als anti-propaganda voor Benfica en Portugal uitpakten. Evenals de beelden van de honder- klappen op de rug kreeg (hij: „Ikden door de lucht zwiepende knup pels toen Benfica's fans na de 5-1 triomf hun spontane vreugde op het speelveld dachten te beleven. Anti- propaganda waarvoor Portugal zo angstig is. En die het tegendeel be werkstelligden van gul aan Jan en alleman aangeboden pakken koffie. De in het Nederlands gestelde ad vertentie in het blad „A Capital" deed er zelfs dubbel huichelachtig door aan. De letterlijke tekst van die op een ondergrond van koffie bonen afgedrukte annonce: „Ango- la-koffie heeft de eer en het genoe gen aan het goede en eerlijke Ne derlandse volk, thans aanwezig 1 Lissabon als aanhanger van de du Feyenoord, haar sympathie e voorkeur, welke zij in de Nedei landse huisgezinnen steeds hee mogen ondervinden". Dankbaarheid, die op dezelfde wf ze als in het Estadio da Luz ui tg» drukt niet erg hoog dient te wordt aangeslagen en sympathie waarvg een weldenkend mens een vie smaak van in de mond krijgt GER STOL

Leidsch Dagblad | 1972 | | pagina 25